Prof. Hermans verlaat Leiden voor lioogleraarsfuiictie in Amerika Nog 600 woningen in Leiden-Noorcl Sportschool „LUITEN" Sun balm .Vereniging voor Pedagogiek hield in Leiden forumavond Gevolg van verontrustende situatie in Ned. wetenschap Kasjmir als politiek probleem Gisteren ging eerste paal voor 111 woningen de grond in Pc !e iaargang Donderdag 28 februari 1957 Tweede blad no. 29074 Tal van interessante vragen beantwoord Is de kleuterschool een waardevol instituut? Heeft de televisie grote in vloed op de jeugd? Het waren deze en nog vele andere Interessante vragen, die gisteren in „Het Gulden Vlies" op een forumavond van de afdeling Leiden van de Vereniging voor Pegagogiek werden voorgelegd aan mej. H. J. Glasz, oud-directrice van de Kweekschool aan het Rapenburg, dr. H. Faber. predi kant en doctor in de psychologie, de heer D. L. Daalder, oud-directeur van een h.b.s. en momenteel hoofdredacteur van het orgaan van de landelijke vereniging voor pedagogiek, en dr. D. G. G. van Ringelestein, inspecteur bH het onderwijs in Den Haag. Het geheel stond onder leiding van de beeldlaag kan alleen gevuld worden met (Ingez. Med.-Adv.) heer H. A. Vriend. De eerste vraag, die gesteld werd was: Is er verband tussen roken en de gezondheid en zo ja. zou het dan niet nuttig zijn dat men op be paalde scholen, een soort bijvak geeft, nl. schoolhygiëne? Het forum was zich wel terdege bewust van de funeste in vloed die roken bij kinderen tot 16 jaar heeft. Maar zij vond bijv. het officieel ingrijpen door middel van de staat, wat in sommige andere landen de ge woonte is. niet noodzakelijk. Wel ver langde men in sommige gevallen het incidenteel ingrijpen van de ouders. De vraag of de resultaten van de onderwijsvernieuwing al resultaten op de scholen boekten, werd vlug afgehan deld. Men was van mening dat dit op de middelbare scholen nog niet het ge val was. maar wel degelijk bij het l.o. Het probleem, begrijpt het kind de ouders niet of de ouders het kind niet, deed echter veel meer stof opwaaien. Het forum constateerde eerst dat het foutief was de kinderen, zoals men vroeger veel gewoon was. vele dingen te onthouden, die op het gebied van sexualiteit, ziekte en dood liggen. Het was wel een bonte stelling, maar het forum was van mening dat hierdoor de kloof tussen ouders en kind groter werd. Hieruit volgde ook dat nu de aanloop tot het volwassen worden veel langer is geworden. Er was echter ook een andere zijde. Men gaf nu het kind gelegenheid om langer kind te blijven wat toch ook zijn voordeel heeft. Men wees wèl op het belang van een veilig tehuis voor het kind. Over de vraag of het wel de moeite loonde om kinderen, die niet geschikt waren voor het middelbaar onderwijs toch een opleiding te geven, was men het spoedig eens. Men moet het kind een kans geven, want in sommige ge vallen is het gebleken dat zo'n kind zich toch nog op een middelbare school kan handhaven. HET KLEUTERONDERWIJS. Een van de vragenstellers was van mening dat de kleuterschool voor vele kinderen lichamelijk en psychisch te zwaar zou zijn. Mej. H. G. Glasz, een grote deskun dige op dit gebied, was beslist van me ning dat dit niet het geval zou zijn. Zij vond de kleuterschool een waarde vol instituut, want het kind vindt er dingen die er thuis niet zijn. Het kind leert er spelen en is bij zijn spel met de anderen steeds vol activiteit en vreugde. Het bezwaar bestond, dat de kleuter klassen vaak te groot waren. Daardoor zou het wel eens voor kunnen komen dat de school voor het kind te zwaar werd. maar dit hoort wel bij de uitzon deringsgevallen. Mej. H. G. Glasz wees op het grote belang, dat er ook kleuter scholen op het platteland zijn. De idyl lische gedachte van spelende kleuters op een boerderij is door de modernise ring van het bedrijf geheel in rook op gegaan. Daarom is het van het grootste belang dat het kind onder leiding van de kleuterjuffrouw zich leert bezig hou den. DE INVLOED VAN TELEVISIE. De laatste en wel de interessantste vraag ging over de invloed van de tele visie op de jeugd. Het forum was eerst van mening dat dit receptief bezig zijn voor de jeugd funeste gevolgen kan heb ben. Men vond het nadeel groter dan het voordeel. Het is vooral voor hen die zelf weinig initiatief bezitten een grote verleiding. Uit somige enquêtes, die men in Amerika genomen had. bleek dat 40 a 50 uur per week, doorgebracht voor het televisiescherm, geen zeldzaam heid is! Men mag ook weer niet zeggen, de televisie is slecht. Het is zelfs voor be paalde mensen, als zieken en ouden van dagen, een aanvulling van het le ven. Het belangrijkste blijft echter wel, de aard en de kwaliteit van het gebo den programma. Het forumlid D. L Daalder brak gis teravond in tegenstelling tot de andere leden, een lans voor de televisie. Hij wees op de lagen die prof. Kohnstamm nodig acht om tot het abstracte denken te komen. Een van die lagen, de z.g. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Prof. W. F. Donath herdacht. In de gisteravond in „Zomerzorg" ge houden en zeer druk bezochte ledenver gadering van de Kynologenver. „Rijn land" heeft de waarnemend voorzitter, de heer Alofs uit Wassenaar, allereerst het overleden clublid prof. dr. W. F. Donath, een landelijk vermaard kyno- loog, herdacht. De heer L. Berghuis, directeur van Hols Krachtvoederfabrieken, hield ver volgens een causerie over de fabricage van hondenvoedingsmiddelen. Na de pauze vertoonde de secretaris, de heer G. Smits een aantal films, deels eigen opnamen, deels eigendom van me vrouw C. Oppelaar en mevrouw Schol- tensKeyzer en tenslotte de Hols-be- drijfsfilm in kleuren. De heer Alofs sprak een dankwoord. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Hendrik, zn van G. Oollé en H. Kluivers- Elizabeth Johanna, dr van A. H. Binne- kamp en K. Phlllpse; Pauline Mathllde, dx van A. M. R. van Iers-el en A. S. J. M. Landman; Gerda, dlr van G. Been en E. WLMemse; Dirk Jan zn van D. Elzenga en D Bron; Cornelda Josephina, dr van N. L M. Jansen en Ch. M. J. Lindenihoff; Oa- tnarina Magdalena Maria, dr van A.' Wlj- nands en G. A. Stokkel; Joyce Mary, dr van C. Opdam en H. G. Klinkhamer; Maarten Joost zn van A. de Vos en A. C. Wesselo; Wlllibrordus Lambertus, zn van L. Schermer Voest en M. A. E. Raessens; Gerrit Frederlk Maria, zn van N. W. Scho- neveld en A. H. Zandbergen; Ludovicus Jo hannes Franciscus, zn van J. I. Fielemon en Ch. Flanderhijn; Petrus Theodorus. an van D. J .Bakhuis en P. B. Merks; Nenske Hermina Gijsbertha, dr van P. Glasbergen en E. J. Marijt; Adrlanus Geraxdus Petrus, zn van N. Moot en W. J. E. Splerings; Cor nell Johanna, dT van A. A. Felix en J. v. d. Welle; Margaretha Maria. dT van C. Th Wortanan en M. M. van Egmond GETROUWD R. L. Levin en A. van Duuren OVERLEDEN J. van Beek. 28 Jaar, man; W. A. Boot. 78 Jaar, man. aanschouwelijk materiaal. (Onderwijs vernieuwing!) Het kind kijkt graag in een prentenboek en waarom zou men het bij de moderne opvoeding niet met de televisie doen? Er zit echter één schaduwzijde aan. nl. tot abstract den ken komt men alleen met een behoor lijke taal ontwikkeling, en hier heeft de televisie geen functie meer voor. Aan het eind van de avond bedankte de heer H. A. Vriend de forumleden voor him zeer gewaardeerde medewer king. De enige Begin komend jaar Ruimer middelen een dringende eis Naar wij vernemen zal prof. dr. J. J. Hermans, hoogleraar in de fy- le scheikunde aan de Leidse Universiteit, op 1 januari a.s. een sische hoogleraarsfunctie aanvaarden een de Universiteit van Syracuse te New York en het directoraat van het daar gevestigde polymeren- insti- j tuut. Prof. Hermans gaat zijn Leidse werkkring voor een Amerikaanse ruilen omdat deze laatste hem door velerlei omstandigheden groter mo gelijkheden voor wetenschappelijke arbeid biedt. Te weinig wetenschap Prof. Hermans besloot tot deze wis seling van werkkring niet zozeer op grond van een onvoldoende instrumen tarium dat hem voor zijn wetenschap pelijke werk in Leiden ter beschikking 'staat, doch in sterke mate wel op andere omstandigheden die hem in zijn weten schappelijke aiheid niet de gewenste vrijheid bieden. De personeelsstop ont houdt hem de nodige medewerkers, en de financiële moeilijkheden veroorloven niet, dat de hoogleraar hier ontlast wordt van allerlei tijdrovende en ener- gievragende niet-wetenschappelijke ar beid, deels ook als gevolg van tradities, die niet zonder aanzienlijk grotere fi nanciële steun overwonnen kunnen worden. De maatschappij doet in veler lei opzicht een steeds dringender beroep op de wetenschapsbeoefenaar, die zich daaraan mede door de financiële om standigheden niet kan onttrekken. In Amerika zal prof. Hermans zich volledig aan wetenschappelijke arbeid kunnen geven, doordat hem daar een vaste staf van medewerkers ter be schikking staat, terwijl zijn onderwijs taak daar beperkt is tot. een minimum. Algemene ongerustheid Prof. Hermans, die sinds 1952 hoog leraar te Leiden was, bevestigt met zijn besluit om een Amerikaanse werk kring te aanvaarden, de ongerustheid die reeds geruime tijd in universitaire kringen heerst onder de natuurkun digen en scheikundigen. In die krin gen stelt men, dat er van overheids wege te weinig gelden worden toege kend om het fysisch en chemisch onderzoek naar behoren te verrichten, zodat het gevaar niet denkbeeldig is dat Nederland op dit gebied een ach terstand krijgt ten opzichte van het buitenland. In het algemeen zyn de van over heidswege toegekende gelden niet toe reikend om de benodigde instrumenten te kopen, de bouwstop bemoeilijkt, het tot stand komen van dringend nodige nieuwe laboratoria en uitbreiding van de bestaande, en de personeelsstop belemmert de aanstelling van weten schappelijke. technische en administra tieve medewerkers. Dit is niet alieen een gevaar voor de zuivere wetenschap, gezien het feit dat het. natuur- en scheikundig onderzoek ook van de grootste importantie is voor de industrie en derhalve voor de gehele maatschappij. Schrijven aan Drees Onlangs hebben de decanen van de facultieten van wis- en natuurkunde van de Universiteiten te Leiden. Utrecht. Groningen en Amsterdam (zowel V.U. als gemeentelijke) een schrijven gericht tót de minister-pre sident waarin zij hun ernstige be zorgdheid over deze toestand hebben uitgesproken. Mede door deze omstandigheden heb ben enige jaren geleden prof. Van de Corput uit Amsterdam en prof. Burgers uit Delft de Nederlandse wetenschap verlaten Voor werkkringen in Amerika, hans worden zij gevolgd door prof. Hermans. Levensloop Prof. Hermans werd inn ovember 1909 te Leiden geboren, waar hij ook stu deerde en in 1937 promoveerde tot doc tor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: „The diffusion of electrolytes". Na enige tijd in Wageningen werk' zaam te zyn geweest als assistent voor de natuurkunde, werd hij benoemd tot conservator bij prof. Gorter en vervol gens tot scheikundige aan het Centraal Instituut voor Cellulose-onderzoek bij de A.K.U. In 1946 aanvaardde hij een hoogleraarschap in Groningen, en in november 1952 het professoraat te Leiden, dat hij thans voor een Ameri kaans hoogleraarschap opgeeft Viro Leiden hield er zich mee bezig Een bijzonder ingewikkeld probleem, dat de laatste tyd weer in het brand punt van de wereldbelangstelling staat is de kwestie Kasjmir, welk land en kele weken geleden door India in zyn geheel is ingelijfd. Zeer tot ongenoe gen van de Pakistaanse regering ove rigens. Over dit interessante onder werp sprak gisteravond op een bijeen komst van de afdeling Leiden Óegst_ geest van de Ver. voor Internationale Rechtsorde in het gebouw van de Na tionale Levensverzekeringsmaatschap pij aan het Rapenburg de heer L. A. V. M. Metzemaekers. Zowel het standpunt van India als het Pakistaanse standpunt in deze werden door de spreker uiteengezet, terwijl ook op de kern van de zaak werd ingegaan. Kasjmir, een in drie provincies verdeel de staat, is voor India van zeer grote strategische waarde. De regering in New Delhi houdt namelijk ernstig rekening met een mogelijke communistische infil tratie uit de Sovjet-Unie en Rood-China. De grenzen in het noorden van Kasjmir moeten derhalve door Indiase troepen worden beschermd. India als soevereine staat voert nu eenmaal een machtspoli tiek zonder enige samenwerking met an deren, aldus de heer Metzemaekers. Wat Pakistan betreft dit land wordt als een potentiele vijand van India beschouwd. Voor India is het van zeer groot belang, dat de bronnen van drie rivieren in Kasjmir ontspringen hoewel deze water wegen verder door Pakistan stromen Het valt te begrijpen, dat Nehroe de oorsprong van de rivieren onder beheer van zijn land wil hebben. Voor Pakistan ligt de zaak anders, zo ging spreker verder. De inwoners van dit land ware de mening toegedaan, dat de moslims in Kasjmir moesten worden be_ vryd van de terreur, die de maharadja. een Hindoe, uitoefende. De voornaamste oorzaak van het conflict ligt dus wel in het religieuze vlak. De heer Metzemae kers herinnerde eraan, dat het geschil feitelijk in Kasjmir zelf is begonnen en dat Pakistan beslist niet agressor ls ge weest. Het conflict is ontstaan toen stammen uit de noordwestelijke provin cies zich samen met, de Moslims tegen het Hindoeleger van de Maharadja keer den. Onmiddellijk na het. verdelingsbe sluit van de Britse regering in 1947 bra ken de onlusten in Kasjmir uit en Pakis tan zag zich genoodzaakt in dat land mi litair in te grijpen. Nehroe evenwel gaf kort daarop opdracht de hoofdstad van Kasjmir te bezetten Tot eind 1948 was er een openlijke stryd van het. Hindoe- leger in Kasjmir samen met Indiase troepen tegen de bergstammen, die ge steund werden door het leger van Pakis tan. Op verzoek van dit laatste land werd de Veiligheidsraad destijds bijeen geroepen en de eerste resolutie wat deze aangelegenheid betreft dateerde van 1 Januari 1949. Het vuren werd gestaakt en een commissie van goede diensten werd in het leven geroepen. Demilitarisering van Kasjmir werd ge- eist. doch Nehroe wilde in ieder geval een kleine troepenmacht, die de orde en rust zou moeten verzekeren op de been houden. De Pakistaanse troepen zag hij uiteraard gaarne afmarcheren. Twee jaar achtereen hield men zich met deze kwestie bezig en ook later kwam men er niet uit. Enkele maanden geleden even wel eiste het volk van Pakistan een nieuwe behandeling van het probleem in de Veiligheidsraad, maar nog steeds zijn geen effectieven stappen ondernomen. Naar de mening van de heer Metze maekers zal de tegenwoordige situatie voorlopig worden gecontinueerd. Tot slot van zyn betoog besprak de heer Metze maekers de figuur van Nehroe. die geen etische filosifische Oosterling is zoaLs wel eens verondersteld wordt, doch wel a-religieus is. Op basis van religie mag Kasjmir in géén geval bij Pakitan ko men zo is dan ook de overtuiging van Nehroe. Na de pauze konden de weinige aanwezigen nader ingaan op de details van deze ingewikkelde kwestie. De bij eenkomst werd' geleid door de voorzitter, dr. ir. H. M. J Hart Prof. dr. J. HERMANS Jaarvergadering Maatschappij v. Toonkunst GROEIENDE BELANGSTELLING VOOR MUZIEK Gisteravond vond in het gebouw der Maatschappij voor Toonkunst de jaar vergadering dezer Maatschappij plaats onder voorzitterschap van de heer ir. W. H. B. van Dunné, wegens ziekte van de voorzitter, de heer C. Grijpma. Het jaarverslag 1955/'56 getuigde van de steeds groeiende bloei van de school, dank zij mede de stimulerende leiding van de directeur, de heer Henk Geir- naert. Op 31 augustus 1956 bedroeg het aantal leerlingen 1126 (v.j. 973); thans bedraagt het leerlingenaantal reeds 1300! De belangstelling voor het alge meen vormend muziekonderwijs neemt voortdurend toe. Het verslag van het koor gewaagde van de wederom ge boekte successen onder leiding van Is- kar Aribo. Zij bewezen dat het koor, dat thans ongeveer 96 leden telt, zijn cul turele plaats in onze stad waardig be toont. Aan het verslag van het orkest zij ontleend de medewerking aan een (Ingez. Med.-Adv.) (vJh. Holvast) Plaatsing mogelijk voor: DAMES-gymnastiek-les Woensdagsmorgens 10,151115 uur en JUDO en JIU JITSU-LES. DAMES: woensdagsavonds 1920 uur HEREN: ma., di., wo., do., vr. JUDO. dii., za.-middags JIU-JITSU. INSCHRIJVING: Pieterskerkgracht 9 - tel. 23728 Prins Bernhard naar Eelde Prins Bernhard zal woensdag 15 mei het schoolbedrijf Eelde van de afdeling Rijksluchtvaartschool van de Rijks luchtvaartdienst officieel openen. Het ligt in de bedoeling dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, hierbij aanwezig zal zijn. Gezant in Cuba Bij K.b. is de heer G. W. Boissevain, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtig de minister bij de republiek Cuba. en tevens bij de Dominicaanse republiek en by de republiek Haiti. (Ingez. Med.-Adv.) Oxfordavond, de Dodenherdenking en de einduitvoering der Muziekschool. In prof. Boeke heeft het orkest een ge waardeerd werkend lid door overlijden helaas moeten verliezen. Het verslag der concertenafdeling ge tuigde van de gegeven bijzonder mooie uitvoeringen. De vier jeugdconcerten mochten zich wederom in een enorme belangstelling verheugen. Deze peda gogische concerten leveren het bewijs, dat de jeugd van tegenwoordig grote interesse heeft voor het beluisteren van goede muziek. Het jaarverslag zomede het door de heer L. Moulijn uitgebracht financieel verslag werden goedgekeurd. De be stuursleden de heren C. Grijpma, J. C. van Schaik en mr. J. G. Bergmeijer, die aan de beurt van aftreden waren, wer den by acclamatie herkozen. Na een korte rondvraag volgde sluiting. Indien de gemeente in haar woning bouw politiek niet te sterk wordt geremd hetgeen niet te verwachten is krijgt Leiden-noord er in de omgeving van de zweminrichting „De Zijl" in de eerstkomende jaren nog circa 600 woningen by. Ging de eerste paal voor een complex van 111 woningen aan de Beatrix- straat gistermiddag de grond in. een in de onmiddellijke omgeving van deze straat gelegen terrein wordt reeds in gereedheid gebracht voor de bouw van 244 woningwetwoningen, terwijl men tevens bezig is met h©t opspuiten van een terrein aan het einde van de Sumatra straat, waarop nog 250 woningen en een aantal scholen zullen worden gebouwd. Het was de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, die deze mededelingen deed toen hij gister middag op het punt stond om de eerste paal er volgen er nog 547 voor de 111 woningen, welke in exploitatie wor den gegeven aan de woningbouwvereni ging ,De Eendracht", in de grond te doen verdwijnen. Een voor deze w.b.v., welke thans reeds 1067 woningen in ex ploitatie heeft, feest elyk gebeuren, dat ojn. werd bijgewoond door de directeur van Gemeentewerken, ir. D. G. Lem, de heren J. H. Schüller, J. van Iterson en P. C. A. ten Broek, leden van de com missie van Openbare Werken en enkele leden van de technische en administra tieve staf van de Dienst van Openbare Werken. De voorzitter van „De Eendracht", de heer H. van Weizen, sprak er in een in leidend woord zijn vreugde over uit, dat in Leiden de woningbouw, ondanks de bestedingsbeperking, voortgang kon vin den. Voorts wees hy erop, dat zes winkelhuizen een onderdeel uitmaken van het te bouwen woningcomplex. Wethouder Jongeleen, die, zoals se- zegd, een uiteenzetting gaf van de bouw plannen in deze omgeving, deelde ver der nog mede, dat aan een Architecten bureau opdracht was gegeven om de 250 De paal wordt in de heistelling gebracht. Vol belangstelling zien (op de eerste rij) de heren P. A. H. ten Broek. J. van Iterson. J. H. Schüller, wethouder A. J. Jongeleen en de heer H. van Weizen toe. woningen, waarvoor een terrein thans reeds in gereedheid wordt gebracht, op papier te zeten. Nu van de Centrale Directie voor de Wederopbouw voor dit bouwplan reeds toestemming tot de bouw is ontvangen, verwacht de wethouder, dat spoedig met de uitvoering kan wor den begonnen. Ook de aanvang met de bouw van de 244 woningwetwoningen zal niet lang meer op zich laten wach ten. Hulde bracht spreker tenslotte aan het Architectenbureau Van Dorp en Jonk man en de aannemer Breur, die met een z.i. geslaagd plan voor de bouw van deze 111 woningen zyng ekomen. Nadat wethouder Jongeleen de eerste paal had geslagen, volgde nog een kort samenzijn in één der kantines van het bouwwerk. Naar wy van de architect vernamen, ligt het in de bedoeling om deze woningen nog dit jaar onder de kap te krijgen. Vermoedelijk kunnen de eerste woningen nog dit jaar worden betrokken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3