Ontwikkeling prijspeil wekt bij de Tweede Kamerleden grote onrust Regering bezuinigt niet écht, maar wentelt de lasten af Protest Imis- en grondeigenaren tegen blokkering huurverhoging Doden en gewonden -bij onlusten in stille buitenwijk van Cairo 55ste jaargang Woensdag 27 februari 1957 Derde blad no. 29073 Niet te ver gaan anders zou werkloosheid ontstaan en leed veroorzaakt worden (Van onze parlementaire redacteur) „De ontwikkeling van het prijspeil wekt onrust, zei gisteren de heer Hazenbosch (A.R.) in de Tweede Kamer tijdens het debat over de bestedingsbeperking. Prijsstijging is onvermijdelijk, doch deze zal niet verder mogen gaan dan tot het punt, waarop loonstijging noodzakelijk zou worden, want dat zou inflatie betekenen, een snelle waardevermin dering van de gulden. Op dit punt speelt de regering met vuur. Wij hebben een bonafide vakbeweging, die bereid is loonsverlaging te aanvaarden, maar tot zekere grens". Minister Zijlstra vecht tegen windmolens", zo waarschuwde ook de heer Roemers (P.v.d.A.), indien de prijsstijging uitgaat boven de I grens, waarmede de vakcentralen akkoord willen gaan. tieerde loonsverhoging van de socialisti sche minister Suurhoff. Lastenverdeling Prijsverhogingen temporiseren Daarom deed de heer Hazenbosch een dringend beroep op de regering de prijs stijgingen zo in de tijd te verdelen, dat ze in totaal niet uitgaan boven de grens, die de vakbeweging wil aanvaarden. Op [dit punt mag de regering niet specule ren op eventuele prijsverlagingen in de toekomst doordat de prijzen van de grondstoffen op de wereldmarkt dalen. De regering verwacht een prijsstijging, die aan het eind van het jaar 6.8 zal bedragen van het gemiddelde prijspeil 1955 (indexcijfer kosten van levens onderhoud 107,5). Sedertdien is het indexcijfer reeds ge stegen tot 110 en de vakbeweging wil, zonder looneisen te stellen, aan het eind ran het jaar een indexcijfer aanvaarden ran li4.5. Er resten dus voor de rest van iet jaar nog maar 4.5 punt en ruim 2 iunten vordert al de huurverhoging. )aar zal de regering bij de prijsverho gingen rekening mee moeten houden. De stijging van de kosten van levens- mderhoud legt vooral een zware last op e lagere inkomens en de grote gezinnen, nderstreepte de heer Roemer (PvdA), ie er wel akkoord mee wilde gaan. dat iverheidsbedrijven zichzelf moeten be- ruipen en hun tarieven dus moeten ver logen, maar hij had vooral bezwaar te en de verhoging van de melkprijs met cent per liter. Daarom wilde hij het ubsidie op de melk gedeeltelijk handha- en en daarvoor eventueel compensatie iutten uit de inkomstenbelasting en de imzetbelasting. Indien hem zou blijken, dat de ge dachte leeft, dat de stijging van de oelkprijs te fors is. zal hij door middel ggi een motie een uitspraak van de Ka- |(P»r vragen. Kaatsebal spelen I De oorzaak van de overbesteding en je thans heersende spanning zocht de ieer Roemers (PvdA) in de belasting- erlaging 1955 en het systeem van ge differentieerde loonsverhoging in 1956. N sterke stimulans tot overbesteding is rhter niet uitgegaan van de consump- je (door hogere lonen), maar van de in- lesteringen in uitbreiding en vernieu- (ing van bedrijven. Indien de belastingen in 1955 niet wa lm verlaagd, zou het Rijk hogere in krasten hebben gehad, merkte de heer lazenbosch (AR) op, en daarin ligt al- trminst. een garantie voor minder be ledingen. Indien de loonsverhogingen fin 6 (die niet in de prijzen mochten lorden doorberekend) niet zouden zijn ftbetaald, zouden de bedrijfswinsten roter zijn geweest en dan zouden de in- esteringen ook hoger zijn geweest. Ove- Igens had de PvdA zich met beide jaatregelen verenigd en de belasting- prlaging ging uit van de socialistische Minister v. d. Kieft en de gedifferen- Overgang naar een nieuw bewind in Spanje De vijfde Spaanse regering sedert ianco aan het bewind kwam, is gis- ren in het Prado in Madrid beëdigd. Waarnemers zien in de wijziging een iging om het bewind te liberaliseren. Yanco heeft tien ministers vervangen ingrijpende administratieve en eco- kmische wijzigingen aangekondigd. De waarnemers hechten bijzonder veel itekenis aan te tekenen, die erop wq- in, dat Franco wellicht van plan is een iel van zijn macht over te dragen aan m premier. Ook acht men het opnemen in vertegenwoordigers van een katho- |ke groepering, die bewijzen wil dat |de oplossing van een aantal moderne bagstukkcn kent, van grote betekenis. De bevolking van Barcelona, die on- fcgs met boycotacties protesteerde ten de hoge kosten van levensonder- wd, heeft Franco vermoedelijk willen tredigen door de benoeming van Vil- tbi, een vooraanstaand econoom uit Ircelona, tot minister zonder porte- 'alle en voorzitter van de nationale tmomische raad. Zowel ln monarchistische als in ka- fclieke kringen is men tevreden. In «e kringen gelooft men dat men nu D invloed kan laten gelden voor een ttere liberalisatie. franco staat nu voor een periode trin hij niet alleen economische latregelen moet uitvoeren, doch ook ttieke besluiten moet nemen en toe- Ken om de geleidelijke overgang van k eenmandbewind haar een doelmatig permanent politiek stolsel mogelijk 'maken. Algerije arts en moeder van teven kinderen vermoord fl de afgelopen 24 uur zijn in Algerije en personen door terroristen ver- pd. Een der vermoorden is een Mo- tomedaanse vrouw, moeder van zeven 'deren. Er bevindt zich o»k een dok- onder de om het leven gebrachten. en twintig rebellen sneuvelden in echten met Franse veiligheidstroe- Een uit twaalf tenten bestaand ip der opstandelingen werd vernield, patrouille Franse valschermtroepen It dinsdagavond te Algiers de moor- iar van Frogcr. voorzitter der ver ting van Algerijnse burgemeesters. 26 december j). te Algiers om het werd gebracht, gearresteerd. De verdeling van de lasten bij de be stedingsbeperking vond de heer Roe mers (PvdA) in het regeringsplan wel evenwichtig verdeeld, maar de verdeling van de beperking niet. Met name vond hij dat het particuliere bedrijfsleven te weinig in zijn investeringen wordt be perkt. Het totaal bedrag is 75 miljoen gulden minder dan in het advies van de SER, die ook de bouw van nieuwe be drijfsgebouwen had willen beperken. In antwoord hierop maakte de heer W. Peters (KYP) er op attent, dat de investeringsaftrek voor de belasting is opgeschort tot eind 1957. Dit jaar zal dus bijna geen enkel bedrijf investe ren, maar wachten tot 1958 wanneer men weer kan profiteren van de inves teringsaftrek. Er zal dus meer worden beperkt dan men denkt. Geklaagd werd ook dat het Rijk niet werkelqk bezui nigt, maar de lasten afwentelt op parti culieren. terwijl de overheid thans een kwart uitgeeft van het nationale inko men. Iedere bestedingsbeperking houdt het gevaar in. dat door het evenwicht wordt heengestoten". merkte de heer Roemers nog op. doch dit gevaar leek hem thans niet groot en hij drong er op aan zo mogelijk op de maatregelen terug te ko men. Ook de heer Hazenbosch vond het beter in de huidige omstandigheden niet te ver te gaan met bestedingen waar door werkloosheid zou kunnen ontstaan. Het is beter aanvullende maatregelen te treffen dan nodeloos leed te veroorza ken. Vandaag wordt het debat voortgezet. Ook morgen zal nog een reeks Kamer leden het woord voeren, waarna volgen de week dinsdag de regering zal ant woorden. Onder alle omstandigheden ontoelaatbaar De Nederlandse Bond van Huis. en Grondeigenaren heeft de Tweede Ka merleden een adres gezonden, waarin zjj de Kamer verzoeken het wetsont werp tot wqziging van de Huurwet aan te nemen en het wetsontwerp Grootboekwoningverbetering te verwerpen. Hiermee zal tevens het daarmede samenhangende wetsontwerp fiscale voorzieningen zqn betekenis verliezen aldus de Bond. De bezwaren van de Bond gelden voornamelijk het voorstel om de helfl van de voorgestelde huurverhoging aan het vrije beschikkingsrecht van de exploitanten van vooroorlogse verhuur-woningen te onttrekken en dit ook bjj eventuele volgende huurverhogingen toe te passen. De adressanten menen dat een in- hebbenden" zo vaag omschrijft, dat zo- greep in het eigendomsrecht als in het i wel de „waarde" van de te blokkeren wetsontwerp Grootboekwoningverbete- j bedragen tussentijds, als die op de da ring wordt voorgesteld, n.l. het blokke-turn van de ..uiteindelijke" afrekening, ren van een deel van de economische waaromtrent de ministers zich alle vrij- kostprijs, onder alle omstandigheden heid wensen voor te behouden, zich zeer ontoelaatbaar is en voor alle daarbij J aanmerkelijke onder het nominale peil rechtstreeks of indirect betrokken be- zullen bewegen M>'<< betrekking tot het wetsontwerp Trije beschikking te hebben Sver alte ™^nS,cVh\Stlg™ V^een onverkorte huurbedragen teneinde de !££ÏS|.2„d* -°P- dat Vragen leraren-salarissen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag mevrouw Fortanier—De Wit (V.V.D.) verlof verleend tot het richten van vragen aan de ministers van Binnen landse Zaken en Onderwijs betreffende het salarisbeleid t.a.v. de leraren in verband met de verhoging van de sa larissen van hogere Rijksambtenaren. De dag waarop de interpellatie zal worden gehouden, zal nader worden be paald. Verdere deviezen-afvloeiing Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is tengevolge van omzetting van goud in convertibele valuta de goud voorraad beneden de f. 3100 miljoen gekomen, en wel op f. 3097 miljoen. Dientengevolge is de netto deviezen reserve toegenomen, maar goud en valuta tezamen zijn f. 3858 miljoen toch nog f. 10 miljoen lager dan de vorige week, hetgeen duidt op een voortdurende afvloeiing van deviezen. (Ingez. Med.-Adv.) 't helpt en (Ingez. Med.-Adv.) naar hun oordeel noodzakelijk te tref fen voorzieningen inzake vernieuwing, restauratie en/of verbetering van een of meer van hun woningen te kunnen financieren. Ook de wijze waarop de blokkering en deblokkering zal geschieden is naar de mening van de Bond niet juist. Het adres waarschuwt er voor dat het voor gestelde deblokkeringssysteem dermate stroef is en de rechten van de „recht- deblokkering niet alleen de kosten van verbetering moet omvatten, maar ook de daarvoor verschuldigde belasting. Naar de mening van het bestuur van de Bond heeft het er de schijn van dat Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid Kerkelijk Levcu NED. HERV. KERK Beroepen te Edam voor bijz. werk zaamheden! (toez.) D. J. Spaling Jzn., te Hoogersmilde. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zwolle (vac. H. A. Munnik) J. van der Zanden te Murmer- woude Bedankt voor Middelstum J. van Tui nen te Schettens (Fr.). Voor Rotterdam- Zuidwijk H. Heule te Deventer. Voor Sleeuwijk H. van Benthem te Wierlnger- werf. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Doesburg P. J. de Bruin te Boskoop. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen G. J. Buys te Papendrecht. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Scherpenisse H. van Gilst te Dlrksland. Voor Vlissingen en voor Zeist W. Hage te Nunspeet. Tweetal te Middelburg H. van Gllst te Dirksland en W. Hage te Nunspeet. Mgr. J. M. Holterman tot bisschop gewijd Maandag is in de H. Familiekerk op Curasao de tiende apostolisch vicaris der Nederlandse Antillen, de Zwollenaar mgr. J. M.- Holterman, tot titulair bis schop van het oud-christelijke Vagada, in Noord-Afrika, op plechtige wijze tot bisschop gewijd. Een groot deel van de bevolking merendeels vrouwen en kinderen van dit overwegend katholieke eiland was toegestroomd om van deze gebeurtenis getuige te zijn. De moeder en andere familieleden van de wijdeling en talloze buitenlandse gasten woonden de plech tigheid bij. Aan de ingang van het kerkgebouw werd de processie tegemoet getreden door de geestelijken, die in het liturgisch ce remonieel zouden assisteren. Na de plechtige intrede der bisschoppen met hun gevolg begon men de liturgische handelingen en het misoffer. Een ontroerend ogenblik van de plech tigheid, die circa drie uur duurde, was ir oedende Palestijnse soldaten deilen een aanval op commissariaat van politie Het staat thans wel vast, dat een I vijftig tot zeshonderd. De aanleiding tot aantal soldaten van het Palestijnse I hun optreden wordt in sommige berich- reserve-leger gistermorgen in de bui- 'en pezocht over hun ontevredenheid tenwijk Maadi van de Egyptische 19ver ^et. dafc °P de conferentie van stad Cairo een commissariaat van de Arabische regeringshoofden geen staa yairoeen commissariaat van aandacht wordt besteed aan hun ver- pohtiehebben aangevallen en vuur- t langen naar hUn geboorteland Pales- gevechten hebben geleverd met i tina thans Israël te mogen terug- Inkomsten-1 Egyptische troepen en militaire po- keren. Zelfs zouden deze soldaten ge- i litie, die in allerijl waren toegesneld demonstreerd hebben voor het gebouw. om hen de baas te worden. i waar de leiders bijeen waren. Maar dit Volgens niet-officiële en niet-be- vermoeden werd vrij zeker de ontwerpers van het samenstel van j vestigde berichten zouden er vijl Pa- maatregelen voor de huurverhoging een lestijnen en drie Egyptenaren zijn bepaald, vooropgesteld, doel voor ogen gedood. hebben gehad en daaraan vervolgens de argumentatie hebben aangepast. Daar de officiële instanties tot nu toe zwijgen over deze onlusten, blijven de berichten vrij verward. Het aantal Pa lestijnse soldaten, dat tot actie is over gegaan. variëert in de berichten van achterhaald door verklaringen van re delijk betrouwbare ooggetuigen, die ver telden, dat per ongeluk een Palestijnse soldaat door een Egyptische met een bajonet tijdens oefening en werd gedood. De andere Palestijnen onstoken daar over zo in woede, dat zij de stad inren- den op weg naar het commissariaat van politie, waar zij geweren daohten te kunnen bemachtigen. De politie belde naar het hoofdkwartier om versterkin gen. die spoedig ter plaatse was. evenals de militaire politie. Maar het duurde tot omstreeks één uur. eer het weer rus tig was in deze stille buitenwijk, waar I hoofdzakelijk Amerikanen wonen. Velen van hen kregen een telefoontje van PTrr hun bedienden om maar niet naar huis Degl Ollllff Vail 1 1 1 te komen, gezien het dreigende gevaar. De Amerikaanse ambassade heeft later De Eerste Kamer heeft gisteren 7.011- een militaire attaché uitgestuurd om te der hooWeldke stemming de begroting j onderzoeken of er nog Amerikanen ge ven de P.T.T. \oor 1957 geaccepteerd wond waren geraakt, doch hem bleek. Ook Eerste Kamer akkoord met de Minister Luns (links) werd bij I gan namens zijn Engelse collega zijn aankomst op London Airport van buitenlandse zaken. Tussen bei voor het bijwonen van de Minister- den op de achtergrond de Neder- cönjerentié van de Westeuropesei landse ambassadeur te Londen, mr. landen begroet door de heer C. Vir- I D. U. Stikker. met de aantekening, dat de communis- ten geacht wilden worden te hebben j tegengestemd. Er bestond echter wel enige kritiek op de naar de mening van 1 de heer Hellema (A.R.) overbodig uit-j voerige cijferlijst, die was opgesteld. Een rapport, zó in details kost meer dan er aan verdiend kan worden, meen de hij. Hij bepleitte een zo groot moge- j hjke inkrimping van het bedrijf. Hij wilde kappen niet alle takken, die niet i rechtstreeks met het bedrijf te maken hebben. Het blijven subsidiëren b.v. van de verliesgevende draadomroep steekt wel schril af tegen het opheffen van de subsidies op melk en suiker. Ook vond hij 5.5 miljoen gulden voor het dr. Ne- herlaboratorium in Leidschendam wel erg veel. Worden daar niet kostbare experimenten uitgehaald, waarvan het commerciële nut twijfelachtig is. De heer H. Vos (P. v. d. A.) achtte echter de bcdrijfsreserve van de P.T.T. beslist niet te hoog. Wel had hij er bezwaar tegen, dat de komende tariefsverhoging zelfs in grote lijnen nog niet be kend is. Hij achtte het juist, dat de dagbladen niet hiervan werden uitge zonderd. De bezorgingskosten der kran ten zijn ln de laatste jaren aanzienlijk gestegen, wanneer dus geen verhoging zou volgen zouden de dagbladen een P.T.T.-subsidie ontvangen, hetgeen spr. beslist ongewenst voorkwam. De heer J. de Wilde 0TVD) kritiseerde de uitgave van een kostbare P.T.T.-kalender. Heeft een monopoliebedrijf zo'n dure reclame nodig? Ook hij vroeg zich af of de draadomroep met f 6 miljoen verlies ge handhaafd moest blijven. Een uiterst kleine groep komt dan voor subsidie in aanmerking. Minister mr. J. Algera nodigde de le den van de Kamer uit eens met hem mee naar Leidschendam te gaan om zelf te kunnen zien. wat in het labora torium gepresteerd werd. Bovendien be streed hij de opmerking, dat de PTT. een monopolie bezit. Zeker niet ten aan zien van brieven boven 500 gram, draadomroep en telegraaf. Daarom mocht het publiek best in een kalender kunnen zien. wat het bedrijf te bieden heeft. Een kalender, die niet duurder was dan enig ander. Over het tekort op de begroting gaf hy te verstaan, dat ln de laatste jaren het prijsbeleid zo gevoerd is, dat slechts in het allernoodzakelijkste ge val het tarief werd verhoogd. De Ne derlandse P.T.T.-tarieven zijn laag dank zq de doeltreffendheid, dat mo gen wij niet vergeten, aldus de minis ter. die zonder hoofdelijke stemming het pleit won. dat onder de velen, die letsel hadden opgelopen, geen Amerikanen waren. Dit incident was het eerste van deze aard onder de Palestijnse legertroe- pen die onder Egyptisch opperbevel staan. Zij waren samen met de Egyp tische strijdkrachten uit de strook van Gaza teruggedrongen als gevolg van het oprukken van de Israëliërs. De weigering van Israël om zich uit de strook van Gaza terug te trekken, wekte grote ontevredenheid onder deze Palestijnse militairen. RECHTZAKEN Soldaat uit Lisse week uit naar België (Van onze Haagse redactie Voor ihet Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag stond gisteren een 19- Jarige dienstplichtige soldaat uit Lisse terecht. Hij was in appèl gekomen van een vonnis van de Krijgsraad, waarbij hij werd veroordeeld tot vqf maanden gevangenisstraf met aftrek en vijf maanden strafklasse, omdat hij meteen kameraad, terwijl zij in licht arrest wa ren, was ontsnapt en in burger naar België uitgeweken. Daar waren zij tq- dens een poging tot inbraak in Brussel gesnapt. Verdachte verklaarde erg spijt te hebben van het gebeurde en tot de poging tot inbraak te zijn gekomen, om dat hij in drie dagen niet had gegeten. Vooral tegen de strafklasse had h(j veel bezwaar. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer, vond de strafklasse de enige manier om ver dachte begrip voor de krijgstucht bij te brengen en eiste bevestiging van het vonnis. De verdediger schetste verdachte die in het burgerleven een uitstekend bloembollenverkoper is, als een jongen, die innerlijk nog kind ls gebleven. Hij heeft een moeilijke jeugd gehad en is, erg op vrijheid gesteld, welke hij in dienst kwijt is. Zijn kameraad verkeerde in dezelfde omstandigheden, maar hij is de eerste geweest, die het verkeerde van de handelwijze inzag en in Brussel po gingen heeft gedaan bij zijn baas geld te lenen voor eten. Daar de baas niet thuis was, ging dit plan niet door De verdediger vroeg het hof de strafklasse niet te laten doorgaan, daar dit z.i. een volkomen verkeerde uitwerking zou heb ben. Uitspraak op nog nader te bepalen datum. Russisch vliegtuig van Nehroe maakt noodlanding Het particuliere vliegtuig van premier Nehroe van India, een Russische ,.I1- joesjin-14", heeft wegens brand in een der beide motoren bij Raisjoer in ae Indiase staat Hyderabad een noodlan ding moeten maken. Geen der inzitten- |rn, onder wie zich de premier zelf be vond, raakte gewond. Nehroe was voor een verkiezingstournee onderweg van Mangalore naar Madija Pradesj.. Het toestel was een persoonlijk ge schenk aan Nehroe van de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef ter ge legenheid van hun bezoek aan India eind 1955 eind 1955. Nehroe zette de reis voort in een Amerikaanse Dakota.... Snoepje van de dag Een hond heelt een Haarlemse X banket-winkeldeur met zijn poot X X geopend. In de etalage trakteerde X het (jarige?) dier zich op enkele moocagebakjes. Zijn baas heeft de nota ad. f. 3,50 betaald! toen de nieuwe bisschop bij zijn moeder stil hield en haar als eerste onder de gelovigen zijn bisschoppelijke zegen gaf. Na de plechtigheid in de kerk begaf de pas-geconsacreerde bisschop zich per auto naar het St. Elisabethgasthuis om daar de zegen van zijn voorganger, mgr. Van der Veen Zeppengeldt, te vragen. DS. S. A. BALJON OVERLEDEN In de ouderdom van 82 jaar is te Die ren overleden ds. S. A. Baljon. emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Het stoffelijk overschot zal woensdag middag worden bijgezet op het kerkhof te Boxmeer, nadat vooraf om één uur in de hervormde kerk van Boxmeer een rouwdienst is gehouden. Ds. J. C. ELENBAAS OVERLEDEN. In de ouderdom van 83 jaar is te Ginneken overleden ds. J. C. Elenbaas, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. De begrafenis zal plaats vinden vrijdagmiddag om kwart vóór twee te Ginneken. Lotisico overtreedt Leterijwet niet De Hoge Raad heeft het beroep in cassatie van de officier van Justitie bq de Rechtbank te Den Haag verwor pen in de zaak tegen de directeur van de N.V. Eerste Nederlandsche Maat schappij tot verzekering van risico in loterijen („De Lotisico van 1898") te Den Haag. In julil 955 had de kantonrechter hem veroordeeld tot een boete van f. 11. omdat de Lotisico de loterijwet zou heb ben overtreden. In de appèlzitting van de Rechtbank werd de directeur ontsla gen van alle rechtsvervolging. Tegen dit vonnis tekende de officier van Justitie appèl aan. De Procureur-Generaal bij de Hoge Raad concludeerde op 15 ja nuari j.l. tot vernietiging van het von nis van de Rechtbank, alleen voor zover het bewezen verklaarde niet strafbaar is verklaard en de gerequireerde ontsla gen was van alle rechtsvervolging. De verdachte is strafbaar, zo meende de Procureur-Generaal, omdat het bewezen verklaarde een strafbaar feit oplevert, n.l. overtreding van de Loterijwet. Hij requireerde dat de Raad de verdachte zou veroordelen tot een boete van f. 1000.subsidiair 100 dagen hechte nis. Nu de Hoge Raad het cassatiebe roep van de officier van Justitie bij de Rechtbank heeft verworpen is de di recteur dus ontslagen van alle rechts vervolging. Vader ontvoerde zijn dochtertje TWEE MAANDEN GEVANGENISSTAF (Van onze Haagse redactie) Wegens onttrekking van ztfn 8-jarig dochtertje aan het wettig over haar gestelde gezag heeft de Haagse Recht bank een 39-jarige Haagse monteur veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. Het meisje was destijds ondergebracht in de Martha-Stichting te Alphen a. d. Rijn, omdat de vader haar had mishandeld. Hiervoor heeft de vader al een maand gevangenisstraf uitgezeten. Toen het kind op 21 juli van het vorige jaar ter gelegenheid van haar verjaardag in gezelschap van een kinderleidster haar ouders in deTwent- straat te Den Haag mocht bezoeken, heeft de vader kans gezien zijn doch tertje te ontvoeren. De officier van Ju stitie had 14 dagen geleden voor dit feit een gevangenisstraf van 10 maanden geëist. Soldaten maakten een „plezierrit" PLAATSING IN „STRAFKLASSE"? (Van onze Haagse redactie) „Grote deugnieten, die hard moeten worden aangepakt", noemde mr. Zaayer, de advocaat-fiscaal by het Hoog Militair Gerechtshof, te Den Haag, twee dienstplichtige soldaten, die terwyi zU in arrest waren, uit de cel waren ontsnapt, een auto hadden „ge leend" en daarmee naar Amsterdam waren gereden. In Amsterdam hadden zU de wagen verruild voor een andere en waren toen naar Alkmaar gereden, waar zy werden aangehouden. De Krijgsraad in Den Bosch had hen veroordeeld tot 10 maanden gevange nisstraf, waarvan 7 maanden voorwaar- delqk. een proeftijd van 3 jaar en ont slag uit de dienst. De auditeur-militair was tegen dit vonnis in appèl gekomen. De advocaat-fiscaal eiste tegen de ene militair 3 maanden met aftrek en plaat sing in de strafklasse voor 9 maanden en tegen de andere 6 maanden, waarvan 1 maand voorwaardelijk en strafklasse voor 1 jaar. De uitspraak wordt op een nader te be palen datum bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7