Leidse N.R.V.-ers werden in Oostenrijkse sfeer opgenomen Meerderheid en minderheid in Ben W over ontruiming woning WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 Bregenz eens in het jaar sprookjesstad Op de gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal gehouden bijeen komst van de afdeling Lelden van de Ned. Reisvereniging was als gast aan wezig prof. dr. Anton Klien uit Feld- kirch, een kleine stad in het westen van Oostenrijk. Prof. Klien stelde met nadruk vast, dat het hem een grote eer was als vertegenwoordiger van het Oostenrijkse volk in de be roemde universiteitsstad Leiden te mogen spreken. Prof. Klien wees op de betrekkingen, welke de republiek in Centraal Europa met ons land heeft gehad en toonde zich in dit verband uiterst dankbaar voor al het geen de Nederlanders zowel na de eerste als na de tweede wereldoorlog voor de Oostenrijkse kinderen hebben gedaan. Zij immers hebben deze kinderen niet alleen voedsel en onderdak verschaft, maar vooral ook liefde. Is het wonder, dat het de Oostenrijkse jeugd is ge weest, die onmiddellijk na de waters nood in Zeeland een hulpactie op touw heeft gezet? In Oostenrijk, een land, dat thans tien maal kleiner is dan het eens is geweest, beseft men wat Hol land in de oorlog heeft moeten verdu ren, terwijl men voorts met bewonde ring is vervuld over de wijze waarop hier tegen het water wordt gestreden en de wederopbouw ter hand is geno men. Oostenrijk zelf heeft in de afgelopen decennia heel wat slagen moeten incas seren. In 1918 viel de Donaumonarchie uiteen en het land werd van zijn be langrijkste levensaderen afgesneden. De sociale spanningen namen toe en er heerste politieke verdeeldheid. In de af gelopen wereldoorlog werd Oostenrijk LEIDERDORP Korte agenda voor raadsvergadering De raad krijgt voor de vergadering van deze week slechts een korte agenda af te werken. Het eerste punt betreft een subsidie aanvraag en wel van de Chr. Oranje vereniging ten behoeve van schoolfeest jes en -reisjes. Telkenjare wordt hier voor een subsidie verleend, de laatste jaren van f. 0,75 per leerling. De Oranje vereniging vraagt ook toekenning van dit bedrag voor 1957. Het aantal kinde ren bedraagt volgens schatting" 1250 B. en W. stellen daarom voor een sub sidie te verlenen van 1250 x f. 0.75 f. 937,50. VOORSCHOTTEN BIJZONDERE SCHOLEN Door de besturen van de bijzondere scholen is een verzoek gedaan om toe kenning van een voorschot op de ex ploitatie uitgaven voor 1957. De ver goeding werd indertijd door de raad aan de hand van de wettelijke bepalingen gesteld voor dit jaar op resp. f. 48.50 en f. 47.75. Naar het aantal leerlingen kan het uit te betalen voorschot betaald worden voor de „Ver. voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs" de „Ver. voor Chr. lager, mulo en bewaarschool onder wijs" en de „Herv. Schoolvereniging" respectievelijk op f. 6353.50, f. 11.332,67 en f. 14.818,41. De amateurfotografenclub „Daguerre" heeft een tekort over 1956 geraamd op f. 322. De club heeft daarom voor het afgelopen jaar een subsidie aangevraagd. B. en W. stellen vast, dat d, fotoclub voor het cultureel welzijn van de ge meente van belang moet worden geacht en voeren hiervoor verschillende motie ven aan. De raming van het tekort van f. 332 is geschied door een commissie uit de ..Culturele Raad", die ter zake een onderzoek heeft ingesteld. Door B. en W. wordt in de toelichting aangevoerd, dat door uitbreiding van het aantal leden het noodzakelijk is het clubwerk uit te breiden en dit brengt grote finan ciële consequenties mede, die niet door de leden kunnen worden gedragen. De vastgestelde contributie van f. 15 per o-Grvon jaar kan niet worden veThoogd. B. en W. stellen daarom voor over 1956 een subsidie te verlenen van f. 320.Op de begroting 1956 is nog een bedrag van f. 370,voor het verlenen van subsi dies beschikbaar. BEDIENING DOESBRUG Bij raadsbesluit van 27 april 1956 werd de bediening van deze brug voor één jaar verpacht aan de heer J. J. Wolff voor een bedrag van f. 2500 te be talen aan de pachter. De pacht loopt per 1 mei a s. af. Daar de raad er blij kens de notulen, de voorkeur aan gaf na afloop van de pacht een openbare inschrijving te houden, hebben B. en W. zich opnieuw over deze aangelegenheid ernstig beraden. Door B. en W. wordt geconstateerd, dat de bediening door de heer Wolff niets te wensen overlaat. De heer Wolff woont bij de brug. Deze om standigheid en het steeds ter beschik king ziin is van zeer groot belang. Om verschillende redenen achten B. en W. het beter dat geen openbare inschrijving wordt gehouden doch dat de bediening weer voor één jaar aan de heer Wolff wordt opgedragen. Programma 30 apri! In de gisteren gehouden vergadering van het Comité Koninginnedag 1957 is voor 29 en 30 april a s. het volgende programma vastgesteld: Maandag 29 april: taptoe met vaan- delgroet door alle plaatselijke vereni gingen. Dinsdag 30 april: 'smorgens aubade door allp schoolkinderen, gevolgd door feestvoorstellingen in het Dorpshuis en „Irene" en Ronde van Leiderdorp. 's Middags hindernisrit voor auto's en voetbal- en korfbalwedstrijden. 's Avonds koppelwedstrijd, prijsuitrei king en hosconcert. Nu het zwembad zijn voltooiing na dert worden hier pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een zwemvereniging. Hiervoor is een bijeen komst belegd in het Dorpshuis op don derdag 7 maart a.s. OEGSTGEEST HET GOEDE SERVIES De Commissie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorliohting organiseerde gis teravond in de zilzaal der W. de Zwy- gerkerk een bijeenkomst, waarvoor goede belangstellingb estond. Het doel van deze avond was het tonen en bespreken van het goede servies in ons dagelijks leven. Eli Kokke, die Studio 13 in onze gemeente exploiteert, had gezorgd voor een interessante expositie. De heer Zweitse H. Landsheer van de Kon. Tabe. Goedewaagen teGouda gaf vele beharti genswaardige aanwijzingen omtrent wederom zwaar geteisterd en spoedig daarop kwamen de Russen, de Ameri kanen, de Engelsen en de Fransen. „Oostenrijk is een kleine boot met vier olifanten er in' heeft een Oostenrijks staatsman destijds terecht verklaard. Nadat mevrouw Klien enkele plaatjes van de Acropolis en van enkele Hol landse molens en tulpenvelden had ver toond nam de spreker ziJn gehoor mee op een tocht door de provincie Vorarl- berg. een gebied van ongeveer 2602 m2. met ruim 191.000 inwoners. De schoon heid/ van deze landstreek toonde prof. Klien aan door er lichtbeelden van te vertonen. Start en eindpunt van de reis was de hoofdplaats van Vorarlberg: Bregenz. Na Salzburg is het de belang rijkste plaats in Oostenrijk wat betreft de jaarlijkse .Fests-piele". Gemiddeld trekken honderdduizend mensen uit binnen- en buitenland naar deze fraai aan het Bodenmeer gelegen plaats om er de klassieke Weense operette te zien herleven. Het Wiener Burgtheater viert er even eens triomfen, vooral omdat de meeste uitvoeringen op het water worden gege ven. Kortom het kan er in Bregenz sprookjesachtig toegaan! Met muziek, o.m. fragmenten uit .Eine Nacht in Ve- nedig", werd een en ander omlijst. Zeer jammer was het. dat tengevolge van een uiterst rumoerig „festijn" in alle ove rige zalen en gangen van de Stadsge hoorzaal, de spreker af en toe slecht verstaan kon worden. Hoogheemraadschap van Rijnland Voordracht van hoogheemraden De vergadering van hoofdingelanden van Rijnland heeft de volgende aanbeve lingen opgemaakt: 1. Ter vervulling van de plaats van hoogheemraad, opengevallen door het overlijden van de heer Lafeber te Gouda: 1. de heer K. van der Torren J.Czn. te Waddinxveen; 2. de heer P. van der Linde te Reeuwijk; 3. de heer Jac. de Graaf te Leiderdorp. 2. Ter vervulling van de plaats van hoogheemraad, opengevallen door het overlijden van baron Schimmelpenninck van der Oije te Voorschoten: 1. De heer A. L. van Wijk te Stompwijk; 2. de heer J. L. Prins te Overveen; 3. de heer P. F Vergeer te Warmond. Na ontvangst van deze aanbevelin gen zullen de benoemingen door H.M. de Koningin worden gedaan. Vijf en dertig jaar filmjournaal Causerie van mr. Land ré voer de Filmstudiekring Vijf en dertig jaar geleden draaide in een drietal Nederlandse bioscopen voor het eerst een filmjournaal van Polygoon uit Haarlem en thans is dat zo eenvou dig begonnen onderdeel van de bioscoop- programma's uitgegroeid tot een alge meen gewaardeerd document, dat elke week in een totale lengte van 50.000 me ter zijn weg naar de theaters vindt. Voorheen werd alles gefilm wat toe vallig voor de lens kwam en wie nu nog eesn de primitieve voorloper van het te genwoordige. geperfectioneerde en ook buiten onze grenzen vaak bewonderde produkt aanschouwt, kan alleen maar lachen over het veel te snel opgenomen bibberige beeld-met-de-in-de-lens-kij- kende toeschouwers, die de cineast be slist moesten toezwaaien. De doelbewus te fotografie van het onderwerp, de toe voeging van geluid (sinds 1929), het le vendig commentaar, waarin een enkele maal ook de humor niet ontbreekt en tenslotte de zorg. die aan de montage wordt besteed, ziehier de voornaamste verbeteringen, die de vervaardiging van het filmjournaal in de loop van de jaren heeft ondergaan. Daarover vertelde mr. J. M. Landré. directeur van de N.V. Po lygoon, op dikwijls amusante wijze gis teravond op de vijfde voorstelling in de serie van de Filmstudiekring in Casino theater. Het kost tegenwoordig anderhalve dag om een goed filmjournaal uit het be schikbare materiaal samen te stellen en voor de verzending gereed te maken. Al les wat riekt naar sensatie, politieke handelsreclame, belediging van de per soon of „onzin" in het algemeen wordt met grote nauwlettendheid geweerd. Achteraf geeft dan nog een commissie van deskundigen, die door Polygoon zijn aangetrokken, haar oordeel over het be reikte resultaat, met welk oordeel bij volgende gelegenheden rekening wordt gehouden. De keuze is vaak moeilijk en er ver dwijnt heel wat in het archief, dat reeds 2% miljoen meter negatief omvat. Poly goon streeft er niet naar scherp te con curreren op het gebied van de actuali teit; veel belangrijker vindt, men het in ed eerste plaats een filmisch goed pro dukt te vervaardigen, al wordt daarbij natuurlijk zoveel mogelijk met recente gebeurtenissen rekening gehouden. Om die reden behoeft er geen vrees te be staan voor de concurrentie van de tele visie, die zich immers vooral toelegt op het „heet van de naald". De causerie van mr. Landré werd ge ïllustreerd door een historisch overzicht van 35 jaar journaal: beelden uit verle den en heden. Tot slot kregen de aan wezigen een interessant kijkje in de gruwelkamer" van Polygoon, waarin die onderwerpen zijn opgeborgen, die om al lerlei redenen niet voor publieke verto ning in aanmerking komen. Raadsvoorstellen in Voorschoten De meerderheid van het college van B. en W. heeft de raad een voorstel doen toekomen inzake ontruiming van het perceel Papelaan 124, een voorma lige bollenschuur waarin een kistenfabriek van de heer P. J. L. Steijn ls ondergebracht. In de aan deze schuur aangebouwde woning woont de heet Stetyn met zijn uit 14 personen bestaande gezin. Dit pand staat op dat gedeelte van het terrein gelegen tussen de Oranje kade, Papelaan en Spoorweg, dat be stemd is voor woningbouw. De ontrui ming van dit pand stuit op diverse moeilijkheden. Prof. mr. Simons te 's-Gravenhage meent, dat het niet ge makkelijk zal zijn in recht ontruiming te verkrijgen. Reeds zijn diverse oplos singen overwogen en is de heer Steijn andere woonruimte aangeboden, maar de ene keer was deze woning te klein de andere keer meende de heer Steijn geen woning te moeten aanvaarden als niet tevens nieuwe bedrijfsruimte was gevonden. In nauw contact met prof. Simons is tenslotte aan de heer Steijn aangebeden een door de gemeente te stichten nieuwe bedrijfsruimte met. woning te hu ren of eventueel te verkopen. De heer Steijn heeft zich akkoord verklaard met het door de directeur van Openbare Werken ontworpen plan en heeft ver zocht voorlopig de huurovereenkomst te mogen kiezen. De bouwkosten zijn be groot op f. 130.000. De huurprijs is voor 10 jaren vastgesteld op f. 65 per week. De heer Steijn krijgt optie op koop. Voor de gemeente zal bij deze huurover eenkomst een jaarlijks tekort van f. 5400 ontstaan, hetgeen gekapitaliseerd f. 95.000 betekent. De minderheid van het. college van B. en W. kan zich met dit voorstel niet verenigen. Deze meent, dat niet ver der gegaan moet worden dan het bouwen van een nieuw, tegen een normale huur te verhuren fabriekspand en toewijzing van een woning, waaraan eventueel door de gemeente enkele voorzieningen zou den kunnen worden getroffen. Indien de heer Steijn zou weigeren aan een diergelijke regeling mede te werken zou de minderheid van het college een rechterlijke uitspraak willen uitlokken. VOLK STUINGR OND EN B. en W. stellen de raad voor het perceel grond gelegen in de Vlietwijk, bestemd voor volkstuinen, te verpachten aan het Algemeen Verbond van Volks tuinders-Verenigingen in Nederland, ge vestigd te Amsterdam, ten behoeve van de leden van de afdeling Voorschoten van deze vereniging; bovendien stellen B. en W. voor om aan die volkstuinders, dtie geen lid van dit verbond zijn, gron den ter beschikking te stellen in de Oranjewijk. Deze gronden zijn bestemd voor de stichting van een zwembad, maar gezien de bestedingsbeperkingen, verwacht B. en W. niet, dat reeds dit jaar tot de bouw van een zwembad kan worden overgegaan. BOUWPLANNEN VEURSEWEG- PEPPELLAAN Reeds geruime tijd is hangende een aan vrage voor bouwvergunning op een per ceel VeursewegPeppel la an, aange vraagd door de heer Dierckx te Antwer pen, maar de eisen van de straataan- legverordening wegen op dit terrein zwaar, aangezien gronden voor de aan leg van een dienweg om niet aan de gemeente dienen te worden overgedra gen. De aanlegkosten worden begroot, op f. 11.880. Het bleek niet mogelijk de dienweg van het uitbreidingsplan af te voeren, aangezien eerst, afgewacht dient te worden wat er gebeuren zal indien in 1960 de concessie van de N.Z.H.V.M. eindigt. De heer Dierckx verzocht daarop aan de gemeente te mogen cederen een in 1960 uit te keren levensverzekering van f. 10.000 alsmede een bedrag van f1880 in de gemeentekas te mogen storten. B. en W. stellen de raad voor met deze regeling akkoord te gaan, waardoor een bouwvergunning kan worden verleend. KOOPPRIJS GRONDEN Van wijlen Baron W. A. A. J. Schim melpenninck van der Oye heeft de ge meente in 1955 gekocht een perceel grond bestemd voor de aanleg van een algemene begraafplaats voor de som van f. 27.330,70. De aanleg van een be graafplaats op deze plaats gaat niet door. Nu deze grond voor bouwgrond bestemd wordt zijn er moeilijkheden gerezen, daar Baron Schimmelpenninck indien de grond daar onmiddellijk voor bestemd was geweest een hogere koop prijs gevraagd zou hebben. Voor diens dood heeft. Baron Schimmelpenninck zich nog akkoord verklaard met een bijbetaling van f. 4.696,30. B. en W. stel len de raad nu voor aan de erven van Baron Schimmelpenninck van der Oye dit bedrag uit te betalen, waardoor deze grond voor bouwgrond gebruikt kan worden. VOORSCHOTEN stijl, combinatie en verantwoorde vorm geving. Met behulp van enkele dia's kreeg men de ontwikkeling te zien van het servies in de Atheens-korintische, Romeinse en Frankische cultuur. Ook bleek, dat het Rijngebied zich kenmerkt door gebruiksaardewerk van hoog ge halte. De keramiscshe industrie ontwik kelde zich waar rivieren zijn met een goede klei-bedding. De voornaamste produktieplaatsen in Nederland zijn Edam, Huizen, Gouda en Maastricht. Na de pauze werd een en ander ver teld over de vervaardiging van Kera mische produkten en de gebruikswaarde ervan. De presidente mevr. P. H. Smits- Wetvliet dankte de spreker en deelde mde, dat volgende maand een lezing wordt gehouden over de verzorging van kamerplanten. ..HEI-PLECHTIGHEID'. De hei-werkzaamheden voor ae douw van het bejaardencentrum „Hofwijck" vorderen gestadig. In de afgelopen we ken zijn ruim 300 palen geheid voor de 46 afzonderlijke woningen en thans is men genaderd tot het pensiontehuis waar circa 350 palen van ruim 14 m. lengte de grond in moeten. Het bestuur van de stichting heeft gemeend een of- fiiciële paal te moeten heien. Voor dit bijzondere werk heeft men een toekom stige bewoner van het pensiontehuis bereid gevonden nl. de bijna 80-jarige heer L. van Laar te Oegstgeest. Bestuur en genodigden zullen a.s. vrijdagmiddag om half vier op het bouwwerk aan de Hazenboslaan bijeenkomen om getuigen te zijn van het inheien van deze offi ciële paal. JAARVERGADERING N.C.V.B. In Irene hield de Ned. Christen Vrouwenbond afd. Oegstgeest haar 22ste jaarvergadering onder leiding van mevr Van Veen. De voorzitster sprak een kort ope SCHAAKNIEUWS Uitslagen onderlinge wedstrijden schaakvereniging Voorschoten: Groep 1: JansenSmit 0—1, dr. Ver met—Sluiter 0—1, Van OsBoven 1—0, P. Segaar—Maarsen 0—1, Smit—Brag- gaar 10. Groep 2A: BraggaarHulleman 10, v. d. Kooy—v. d. Marei 1—0, v. d. Ma- rel—N. Segaar 1—0, v. d. Koov—Hulle man 10. Groep 2B: Van Dijkv. Renswouw 0-1 M. Segaar—Van Dijk 1—0, Maat—Van Dijk 10, v. Renswouw—M. Segaar 0-1. BURGERLIJKE STAND Gebaren: Monique, dr van A. de Greef en C. W. de Jong- Bodina M. W.. dr van D. van der Peyi en M. A. B. Kramer; Marga- retha J. C., dr van A. Verse/put en J. C. J. Schep; Hermanns L., zn van L. den Outer en A. Nagtegaal; Jacob, zn van M. Wisse en M. Gilde. Ondertrouwd: J. H. Kraal en E W. Hult- ser. Getrouwd/: N. Adema en M. van Egmond. Overleden: H. J. Jansen, 78 Jaar wedu we van J. van Lingen; A. L. Verlaan. 77 Jaar, weduwe van N. van Os. WARMOND Bezitsvorming en bestedingsbeperking KVP KWAM BIJEEN In hotel .De Stad Rome" kwamen de KVP en de JOKVP gezamenlijk in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. van Leeu wen, heette de aanwezigen van harte welkom en d'eelde mede. dat de heer Cor Kleteterlee wegens een spoedeisende fractievergadering betreffende de be stedingsnota verhinderd was deze avond aanwezig te zijn. In de plaats hiervan was gekomen de heer Perquin, toekom stig directeuT van het partijbureau der KVP. De heer B. van Schagen werd gekozen tot secretaris van de KVP Hierna nam de heer Van der Kroft, voorzitter van de JOKVIP, de leiding van de vergadering over. Na enkele medede lingen gaf hij het woord aan de heer Perquin. Bezitsvorming, aldus de heer Perquin, werd aanvankelijk gesteld als een ge woon onderwerp, een verkiezingsstuntje. maar de zaak ligt toch wel enigszins an ders. De mens is èn persoon èn gemeenschapsmens. De liberalen leggen het zwaartepunt alleen in handen van de persoon waardoor het bezit in han den komt van enkelen. De socialisten daarentegen leggen het zwaartepunt op de gemeenschap, op de collectiviteit. Door de huidige economische structuur, de overbevolking en de ontwikkeling der techniek worden we in de richting" van die collectiviteit gedrukt. Hierdoor gaat de persoonlijkheid verloren in de massa Het gaat er om de mens in dit opzicht te redden en daarom moeten structuele maatregelen getroffen worden. Een her waardering van de arbeid als vrije acti viteit van een vrij mens. Een zuil hier voor is reeds de PBO. de andere is de herwaardering van 'tbezit. Landbouwbe leid, en middenstands/beleid, aldus spre ker. zijn essentiële vormen van bezits vorming. De huidige tijd ls juist zeer rijp voor bezitsvorming. In verband met de bestedingsnota merkte spreker op. dat het sparende element hierin juist ontbreekt. Dat er bezit gevormd kan worden trachtte spreker te bewijzen met het feit. dat de lonen sinds 1 oktober 1954 zijn gestegen met 30 tot 35 de prijzen echter met nog geen 5 Een ieder ls echter teveel gaan kopen. We moeten dus inderdaad1 beperken Hij ziet echter geen voordelen in belastingver hoging. doch juist meer ln belasting faciliteiten met als oogmerk het sparen aanlokkelijk te maken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria E. J dr van J. W. Was senaar en W. Th. J. van der Vooren; Mar- Clazina Johanna, d'r van L. C. van Schle van Leeuwen. Overleden: C. van Klink, echtgenote van J Eletgeest, 75 Jaar. WASSENAAR Dr. H. L. Oussoren rijksadviseur in orgelzaken Dr. H. L. Oussoren, cantor-organist te Wassenaar, die als medewerker-des kundige van de orgel-commissie der Ned. Hervormde Kerk werkzaam was, heeft de uitnodiging aangenomen als adviseur in orgelaangelegenheden op te treden bij het departement van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen. Dr. Oussoren zal dezelfde functie vervullen die tevoren door een rijkscommissie werd verricht: o.a. het adviseren betreffende restauratie van monumentale orgels. De orgelcommissie van de Ned. Her vormde Kerk, die na de oorlog (1947) in het leven werd geroepen, heeft onder voorzitter van staatsraad mr. W. F. Schokking, veel werk verzet. Bij de vele restauraties en bij de bouw van talrijke nieuwe kerken heeft deze commissie haar diensten bewezen. Wegens zijn be noeming tot rijksadviseur heeft dr. Ous soren zijn ontslag aangevraagd als mede werker-deskundige van de hervormde orgelcommissie. GECOMPLICEERDE BOTSING Op de Rijksstraatweg had een gecom pliceerde aanrijding plaats, waarbij vier auto's waren bet-rokken. Een Wasse- naarse ohauffeur, die in de richting Den Haag reed. remde bij de Houtlaan af toen hij daar een auto zag staan, waarvan de bestuurder het teken gaf, dat hij linksaf wilde gaan. Achter hem reden twee auto's, waarvan de eerste ook afremde, maar de achterste door de bestuurder niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. Het gevolg was een algemene botsing, waarbij de chauf feur van de middelste auto en zijn 14- en 7-jarige broertje werden gewond aan hoofd, borst en gelaat. Zij werden naar het r.-k. ziekenhuis te Den Haag ver- jperd ^Drie auto's werden beschadigd. Pluimveever. „Wassenaar" In „Het Wapen van Wassenaar" werd een vergadering gehouden van de Pluim veevereniging Wassenaar, welke wegens ziekte van de voorzitter stond onder lei ding van de ere-voorzitter, de heer E. C. A. Rijpstra. Op diens voorstel werd besloten de heer Jongeneel bij zijn hetgeen er in het afgelopen jaar was voorgevallen werd de agenda in vlot tempo afgewerkt. Uit de verslagen bleek dat het ledental de 200 was gepasseerd en het batig saldo f. 196.70 bedroeg. Mevr. Moolenaar-Birkhoff sprak, namens de afgevaardigden een geluk wens uit en hoopte dat de oplossing van elk vraagstuk in Gods licht gezocht mocht worden. Na dit officiële gedeelte brachten enkele dames het zangstukje .De Christenvrouw" mevr. de Kluyver- ningswoord waarin zij wees op het gro- j Gouw. xylofoon en de heer Gouw. piano, te voorrecht om in een wereld van ge- speelden enkele werkjes. Na de pauze weid. rustig bij elkaar te kunnen zijn Zy verwelkomde in het bijzonder de afgevaardigden van de omringende af delingen. Na een kort overzicht van werd het spannende toneelstuk „Zij kwam ln de avond" op verdienstelijke wijze gebracht. Mevr. Slump sloot de avond. thuiskomst uit het ziekenhuis een at tentie te zenden. In verband met de ontvangst van de agenda voor de jaarvergadering van de Ned. Hoenderbond werden als afge vaardigden naar die vergadering be noemd de heren v. d. Steur en Pen- nings, met als plaatsvervanger de heer De Vries. Door de voorzitter werden geïnstal leerd tien nieuwe leden, tegen wier toe treding geen bezwaren werden inge bracht. Aangezien nog niet alles geregeld was kon de tentoonstellingssecretaris, de heer Westhoek, geen volledig verslag uit brengen. Hem was wel gebleken, dat ge rekend moet worden op een nadelig saldo van plm. f.100. Met een felicitatie reikte de voorzitter de op de tentoonstelling behaalde prij zen uit. Na een pauze had nog een leerzame puntenkeuring van konnijnen door de leden plaats. VERKEERSMOEILIJKHEDEN OP DEYLERWEG. Het enkelbanige profiel van de Dev- lerweg alhier gaat direct na een bocht over in een dubbele rijbaan. In deze moeilijke situatie moet het verkeer bo vendien nog de dubbele trambaan krui sen. in de lijn Den HaagLeiden. De A N W B. heeft de gemeente Was senaar voorgesteld de situatie te verdui delijken door op de Deylerweg een witte asstreep aan te brengen, die het ver keer naar de rechter rijbaan leidt. Te vens heeft de Bond aangedrongen op het plaatsen van een waarschuwings bord .Tramkruising". De A N.W.B kan thans berichten dat de eeleidestreep is aangebracht. De H.T M. is verzocht het waarschuwings bord te plaatsen. Leve nsaanvaardiitg PLATTELANDERS BIJEEN. In een gecombineerd samenzijn in Huize Den Deyl van leden van de afde lingen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de Ned. Bond v. Plat telandsvrouwen en de Jongeren Orga nisatie van de Holl. Mij van Landbouw, sprak de heer A. J. van Leusen, arts uit Velzen, over het onderwerp: Levensaan vaarding. Geopend werd door de heer A. van Santen, voorzitter van de afdeling Voorschoten van de Maatschappij. Dokter Van Leusen schetste de ne gatief ingestelde menns, die eerder ge looft in ziekte dan ingezondheid, eerder in tegenslag dan in geluk, een gehaast mens, die de stilte niet kan verdragen, die alles ziet door een vuile bril, ook zijn medemensen. Deze houding belem mert hem het leven te .aanvaarden. Levensaanvaarding betekent vertrou wen te hebben in het leven, in ge zondheid en in de toekomst. Uitvoerig werd door spr in het licht gesteld, welke houding de mens moet aannemen om tot blijmoedige aanvaarding te komen. Hy besprak de instelling tegenover de an deren, tegenover de omstandigheden, ten aanzien ook van de toekomst, waarvan het goed is dat men hem niet kent. Zaak is het leven strijdend te aanvaar den. geeft geluk Kole r/a'a mpverg if t iging Twee doden Waarschijnlijk tengevolge van kolen dampvergiftiging zijn aan boord van de Rotterdamse sleepboot „Tonny" te Rot terdam de kapitein en zijn dekknecht om het leven gekomen. Naar wij vernemen is tot president van de Haagse Rechtbank benoemd jhr. mr. G. Witsen Elias, en tot vice-presi dent mr. L. H. C. Slotemaker. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De burgemeester heeft de raad bijeen geroepen tegen maandag 4 maart te 7.45 uur ten gemeentehuize. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Leiden inzake de oprichting van een industrieschap; verhoging van het maximum bedrag, dat in rekening-courant en aan kasgeld in 1957 mag worden opgenomen: vast. stelling van de afschrijvigspercentages op de bezittingen van het waterleiding bedrijf over 1956; vaststelling van de gemeentelijke vergoeding over 1956 voor de St.-Aloysiusschool aan de Schenkel- weg': verlenen van voorschotten op de vergoedingen over het jaar 1957 voor de R.-K. Meisjesschool in de Zuidbuurt; verlenen van een subsidie voor de Cor nells Busiusstichting te Leiden: verhu ren van een perceeltje tuinland aan M. W. Brekelmans alhier; verhuur van de woning Zuidbuurtseweg 55 aan J. A. van Veen. alhier; overnemen van de Citosa in eigendom en onderhoud van een wachthuisje aan de Hoge Rijnd/ijk; vast stelling van het uitbreidingsplan voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie; ver lenen van een krediet voor vernieuwing van een schoorsteen in de woning van het hoofd van de Landbouwschool aan de Hoge Rijndijk. Wat de raad te behandelen krijgt De agenda voor de raadsvergadering van 4 maart a.s. bevat o.a. één zeer be langrijk punt n.l. de oprichting van een industrieschap ln samenwerking met Leiden. In ons blad van maandag schreven wij reeds uitvoering over deze kwestie daar de Leidse raad dit onderwerp maandag a.s. zal behandelen. De raad heeft in een vorige vergade ring B. en W. gemachtigd in 1957 ma ximaal aan kasgeld en in rekening-cou rant op te nemen f. 900.000. De schuld in rekening-courant bedraagt thans reeds f. 445000, terwijl nog zeer grote uitgaven tedoen zijn voor bouwrijpma- ken. woningbouw enz. In verband hier mede stellen B. en W. voor het hiervoor genoemde maximum van f. 900 000 te verhogen tot f. 2.000.000. Voorts wordt voorgesteld het uitbreidingsplan voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie vast te stellen. Deze Installatie zal te zijner tyd worden gebouwd tegenover het raadhuis tussen de Noord buur tsew eg en de nieu we provinciale weg. Het Leidsch Dagblad De krant veer iedereen BEURSOVERZICHT Unilever willig AMSTERDAM. 27 februari. Er heerste vanmiddag, vooral bij de opening grote bedrijvigheid in de hoek van Unilever. De vaste stemming voor het fonds gedurende de ochtendbeurs alwaar gehandeld werd op 364-367% werd hedenmiddag voortgezet. Onder levendige handel werd op 366Va ge opend en daar kwam gedurende het verdere beursverloop nog 2%% bij. zo dat dit fonds 14 punten boven de slot- koers van gisteren kwam. Speciaal door flinke publieke vraag en aankopen op kleine schaal door Parijs. Londen daar entegen was eerder afgever. In Kon. Olie ging vandaag niet zoveel om. Parijs was geen koper. De koers van f 167.40 was vrijwel onveranderd bij gisteren. Philips 243 bleef prijshoudend terwijl Aku 1 kon aantrekken op 201%. Van de cultuurwaarden moest Amsterdam Rubber 1 punt prijsgeven. (76%). Voor scheepvaarten was Scheep vaart Unie 1 punt beter, terwijl Holland -Amerika Lijn werd geadviseerd op 165% ex 10% stockdividend, plus 2% in contanten. De stockdividenden werden geadvi seerd op f 165.voor stukken van f 1000. Dit brengt de aandelen op een basils van circa 183% tegen gisteren 179% zodat van een vaste stemming ge sproken kan worden. Staasfondsen nauwelijk prijshoudend. Adviesprijs A.S. 101%, 5% converteer bare obligaties Phllps 112 3/4 (1121/4). WISSELKOERSEN Amsterdam, 37 februari Londen 10.67%—10.67%; New York 3 82H— 383A: Montreal 359%—3.99%; Parijs 1.08 IS—1.0626; Brussel 7.56%—7.59; Frankfurt 90 .81%—90.86%; Ztirich 86 93 86.98, Ztirich (vr. francs) 89.22% 89.27%; Stockholm 73.55—73 60; Kopen hagen 54.96%5591%Oslo 53.36%— 53.41%; Milaan 60.62%—60.67%Wenen 14.66%14.66%. Deze pagina ls gedeeltelijk geoorrlgeerd Beurs vau Amsterdam Woensdag 27 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92 Grootboek obl. 3% 83 92% 91% 91% 92 91% 85% 85% 87% 87 87% 87 87% 87% Ned. '47 3% (3) 88 H 88 A 86% 86% 93% 93% Investeringscert. 3 92 A 92 A Ned. 62-64 3 92% 92 A Cert. NWS 69 L 68% L Indië '37 A 3 88% 88A Grootboek '46 3 85% 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand en Ind. B 43% 42 Nat. Handelsbank 105% 105 Ned. Handelsmij. 167 166% 77% 76% 92 Dell Mij en (Ver.) 92% 88 89% 57% 69 56 67% 200% 169 202% 202A BerkeJ's Patent (v.) Calvé Delft eert. 295 305 Kon Pap. v Gelder 194 194 Hoogovens eert 302 299 Müller en Co. N B 307% 309 270 273% Philips 242% 243% 148 148%" 354% 367% Wilton Feyenoord 218% 218% 217 316 u Dordtse Olie gew. 833% 822T Kon Olie (f 20.—) 167 60 167 70 idem (50 f 20.—) 167 75 167.50 Vorstenlanden 22 Holl. Amerikalljn Java China Paket 179% 167%exst 184 185 Kon N Stoomb. 164% 165% K.P.M 156 155 Ned. Stoomv Mij 199% 201% v Ommeren eert. 279% 282 Kon Rott Lloyd 174% 175 Ned Scheepv Unie 163% 165% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% Den Haag 1937 I S 93 Leiden 1947 91% R'dam '57 I-HI 3% 91% 91% Inrustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '33 3 104 103% A'dam '51 2% 101 101% A'dam 56 I 2% 97% 97 A'dam '56 II 2% 108% 107% Eindhoven '54 2% 90% 90 Enschede '54 2% 91% 92% Den Haag '52 12%. 104 106 idem n 2% 103% 102 R'dam '52 I 2% 101 idem n 2% 106 104 Utrecht '52 2% 99% 99 it NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 209% 210 H.B.U eert. 205 205% Rott Bank 174% 172% Twentsche Bank 178 178 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 233% 231 Borneo Sum. H.Mij. 71 71 Ned. G en Sp. fabr. 197% 196% Kon. Ned. Orofsm. 111 Internatio 94 93% Rott. Droogdok Mij 576 Tteleman en Dros Ned. Mij Walv.vrt. 68 68% Spoorwegen Dell Spoorweg MIJ. 18% 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32% 32A Intern Nlcke) 101% 173% Anaconda 5911 61% Bethlehem Steel 174% 101% Cities Service 62% 62 General Motors 38A 39% Kennecott 107% 108 Republic Steel 51 51 Shell OU 79% 81% Union Pacific 28 27% Un States Steel 61 61A Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 26/2 Edelmet Kon AA 63 64% Pref wa idem 66% 67% Electroias B 318 Holl Constructie 387 Ing our v Bouwuyv Int Kunstst Ind 43 42 L Leidcphe Wo!«p1nn 280 281% Slkkens Lak B 425 Ver. Touwfabrteken 159 157 We mink's Betoom 84% 85% Van Wijk Te=«el TO%B 72GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5