Wij spraken met Onderscheidingen gezagvoerders voor maritieme metereologie WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFÉ feil „Blaasproef' op alcohol deugt niet als bewijs in strafzaak WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 Een wereld-klimatologische atlas gigantisch project in voorbereiding (Speciale berichtgeving) Temidden van de vlaggen van vele Nederlandse rederijen heeft ir. C. J. Warners, hoofddirecteur van het K.N.M.I., gisteren in De Bilt onderscheidingen uitgereikt aan een aantal gezagvoerders van de koopvaardij, voor hun verdien sten op het gebied van de maritieme metereologie. Deze onderscheidingen wer den (vanwege de Koningin) toegekend. Oud-gezagvoerder C. Ch. Goedewaagen van de Kon. Rott. Lloyd ontving een gouden medaille, tien gezagvoerders van wie er maar enkelen aanwezig waren kregen een zilveren medaille. Verder werd een beloning in de vorm van een aneroide barometer toegekend aan een aantal stuurlieden en radio telegrafisten. In totaal verrichten over de gehele wereld ruim 2700 schepen me- tereologische waarnemingen. Daarvan varen er 227 (8%) onder Nederlandse vlag, zei ir. Warners in zijn toespraak. De Nederlandse handelsvloot, die maar 3.7% van het wereldtonnage uitmaakt, slaat dus een uitstekend figuur. Tientallen miljoenen waarnemingen zjjn in de afgelopen 100 jaar door in ternationale samenwerking tot stand gekomen. Toch vraagt de metereoloog onverzadigbaar naar meer scheeps- weerrapporten. „In vergelijking met de kennis der klimatologie van het vaste land weten we van de zee nog slechts het uiterste minimum", zei de hoofd directeur van het K.N.M.I. „en dat terwijl we ons bewust zijn van het feit, dat de grote metereologische fe nomenen hun oorsprong veelal vinden in de schuilhoeken der oceanen." In voorbereiding is een wereld-klima tologische atlas, een gigantisch project, waarmee tientallen jaren zijn gemoeid. Het zal voortkomen uit het besef van verbondenheid en gezamenlijk streven van alle wetenschappelijke werkers en alle waarnemers. Van bescheidener omvang is de ma ritiem metereologische en oceanografi- sche atlas van de Middellandse Zee, een Nederlandse produkt, dat juist gereed is gekomen en waarvan de distributie thans heden begint, zoals de heer War ners aankondigde. Deze atlas bestaat uit 84 maandkaarten omtrent de algemene Stijgend aantal Y.A.R.A.-leden KANSEN COMMERCIËLE TELEVISIE STEEDS KLEINER. Aan het jaarverslag van de V.A.R.A. ontlenen wy, dat het ledenaantal in 1956 steeg van 379.196 tot 421.740. een netto-vooruitgang dus van 42.544 leden. Het aantal afdelingen steeg van 642 tot 644, het aantal correspondent schappen van 2 tot 13. De samenwerking der omroepvereni gingen op het gebied der televisie is groot geweest, aldus het verslag. Natuur lijk komen er verschillen tot uiting, maar er is een sterk besef gegroeid, dat de televisie zodanige programmatische, organisatorische en financiële vraagstuk ken oproept, dat slechts een grote mate van praktische samenwerking der om roepverenigingen ze tot oplossing kan brengen. Het bestaan van zelfstandige omroepverenigingen is de kracht en de zwakheid der televisie. Kracht, omdat het de televisie direct verbindt met de in onze maatschappij werkende levende or ganismen en zo een wisselwerking schept tussen televisie en volk. Zwakheid, om dat een to ver doorgevoerde autonomie onmachtig kan blijken tot het verrichten van de grote daden, die een jong, groeiend, dynamisch medium vraagt om tot volle wasdom te geraken. De kracht van de bindine van de televisie aan de grote geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk, de band met onze cultuur, moet gehandhaafd blijven door het voortbestaan van omroepvere nigingen, die mede werkzaam zijn op het gebied van de televisie. De zwakheid der verdeeldheid moeten wij opheffen door een sterke federatieve samenwerking der omroepverenigingen binnen de N.T.S. Het begrip daarvoor ziet de VA.RA. gaarne verder groeien. Van de zijde der voorstanders van de commerciële televisie probeert men telkens weer te suggereren, dat de kansen der commerciële T. V. groter zijn dan zij in werkelijkheid zijn, maar de verdere groei van de televisie in Nederland maakt de kansen op een commerciële T. V., die naast de N.T.S. de zender te Lopik zou moeten gebrui ken. steeds kleiner. Ook de noodzaak tot bestedingsbeperking, die thans zo duidelijk blijkt, zal bij de regering weinig animo wekken tot het invoeren van een commercieel televisiesysteem, dat de kijkers juist tot verdere en grotere bestedingen wil prikkelen. Aan het Jaarverslag zijn uitvoerige overzichten van de televisie- en van de radio-programma's in 1956 toegevoegd, benevens enige statistieken. Uit deze laatste blijkt, dat de V.A.R.A. in 1956 van haar zendtijd 16,9% besteedde aan ern stige muziek, 39,2% aan lichte muziek, 5,5% aan cabaret- en gevarieerde pro gramma's en 38,4% aan gesproken woord, met inbegrip van hoorspelen, klankbeel den, enz. Nietigverklaring vonnis- Van der Lubbe mogelijk Volgens het Westberlijnse blad „B.Z" (Berliner Zeitung) is het inderdaad mogelijk, dat het proces tegen de Ne derlander Van der Lubbe, die begin ja nuari 1934 als vermeende aanstichter van de brand in het Rijksdaggebouw te recht werd gesteld, opnieuw aan de orde komt. Het blad meldt, dat het openbaar ministerie in Berlijn-Moabit op geheimzinnige wijze in het bezit is gekomen van de processtukken waar het op aan komt. Het openbaar ministerie heeft van niet nader genoemde zijde de volledige, op schrift gestelde aanklacht tegen Vafi der Lubbe toegezonden gekregen. Zoals bekend tracht de in Nederland wo nende broer van Van der Lubbe al sinds 1953 rehabilitatie van de dode en scha devergoeding te krijgen. Volgen* het blad waren de processtukken aanvanke lijk volkomen zoek. Na lang speuren ontdekte men daarna in de nalaten schap van een rechter uit Leipzig het volledige stenografische verslag van de rechtzittingen. Daar de broer van Van der Lubbe alleen nietig verklaring van hef vonnis en geen herhaling van het proces heeft gevraagd, zal men het proces niet op nieuw voeren. De Rechtbank zal in een zitting, die niet openbaar is, over het geval uitspraak doen, aldus het blad. water- en luchtbeweging, de luchtdruk, de lucht- en zeewatertemperatuur, mist en neerslag, stroomrozen en windrozen. Met betrekking tot de toekomstige ont wikkelingen, zei ir. Warners, dat op het K.N.M.I. in bewerking is genomen de Atlantische Oceaan. In de eerstkomende Jaren zal verder veel aandacht worden besteed aan het doen van regenwaar nemingen aan boord en aan de ontwik keling van het uitstippelen van routes om tijdverlies te voorkomen. Uit naam van zijn collega's dankte de heer Goedewaagen voor de verleende onderscheidingen. (Ingez. Med.-Adv.) Nescafé geeft U weer een kans op zon sierlijke, handige Nescafé kan De prijswinnaars op onze eerste limerick advertentie hebben inmiddels bericht ontvangen. Was U niet bij de gelukkigen? Ziehier dan Uw tweede kans! Doe als volgt: Maak deze limerick afi Baronesse van Sleen uit Slenaken, kampioene in roerkoffie maken, zegt: Ze wordt altijd goed als je 't met Nescafé doet, Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 7 maart 1957. Alléén prijs winnaars krijgen vóór 21 maart a.s. bericht. 8mI t.t.p. da naam van Uw wlnkallar oa Ne*café U bel gedeponeerde merk oplosbare koffie, waarvoor da kan la ontworpen. Familie boa 9.20 Coffelnevnj - Normaal 2.90 Familie bos 10.45 Hoom 600 jaar stad Deze zomer zal Hoom enkele weken in feeststemming verkeren ter gelegen heid van het feit, dat de stad 600 jaar geleden haar stadsrechten verkreeg. De stadsfeesten hebben plaats van 26 juni tot 13 juli. Hoogtepunt van de fees ten zal op 5 juli zijn de 6lag van Bossu, een grootscheeps evenement op het Us- selmeer. Dit spel. dat wordt geregisseerd door de heer Ridderikhoff, bedoelt een imitatie te zyn van de roemruchte slag op de Zuiderzee in 1573. Op 27 juni wordt een reüniedag voor oud-ingezetenen van Hoorn gehouden. Rapport ministerie van Justitie Als resultaat van een wetenschap- proefnemingen te moeten concluderen, pelijk onderzoek door het gerechtelijk 1 dat deze blaasproef een te weinig deug- laboratorium van het ministerie van delijk en beproefd middel is om als be- Justitie, heeft de officier van Justitie bij de Rechtbank te Maastricht, mr. A. W. Rosingh, gisteren de deugdelijk heid van de zgn. blaasproef, ter vast stelling van bet alcoholgehalte bij een autobestuurder, in ernstige twijfel ge trokken. Op die grond vroeg mr. Rosingh daar na vrijspraak voor een buschauffeur, die het vorige jaar wegens een aanrij ding terecht stond onder beschuldiging, dat hU zulks op grond van de blaas proef als bewezen geacht onder in vloed van drank zou hebben verkeerd en niet in staat zou zijn geweest een motorrijtuig te besturen. De chauffeur, had in januari 1956 met zijn bus met ondergrondse vakschool-scholieren te Geleen een aanrijding gehad met een andere bus. Hij had de avond tevoren bier gedronken en rook s" morgens nog naar drank. De „blaasproef" werd verricht op het laboratorium van de Staatsmijn Mau- rits te Geleen. Bij deze proef blaast de proefpersoon in een instrument, waarbij alcohol in zijn adem in een chemisch mengsel verkleuringen doen ontstaan. Uit de mate, waarin die verkleuringen geschieden, zou de grootte van het alco holgehalte kunnen worden vastgesteld. In dit geval zou vele uren na het drankgebruik nog een alcoholgehalte by de betrokken chauffeur zijn vast gesteld. zo hoog, dat de man wel aan de rand van een alcoholvergiftiging moet zijn geweest toen hij de alcohol gebruikte, zeide indertijd de verdedi ger mr. H. Sanders uit Maastricht ter zitting. Hij concludeerde dat er iets fout moet zijn geweest. De Rechtbank bepaalde toen, dat aan het gerechterlijk laboratorium van het ministerie van Justitie een nader onder zoek diende te worden aangevraagd op de deugdelijkheid van deze blaasproef. Het gerechterlijk laboratorium heeft thans gerapporteerd, na uitgebreide wijs in een strafzaak te kunnen dienen. Daarom vroeg het Openbaar Ministerie vrijspraak van de chauffeur. De verdediger, mr. H. Sanders, ging met deze conclusie volkomen akkoord. De Rechtbank zal op 12 maart uitspraak doen. Dit is niet een nieuwe diersoort, die op een boulevard te Brighton in Engeland rondwandelde, maar een van de inzendingen voor de vierde Engelse speelgoed-show op weg naar de tentoonstellingshal. NKS-pool voorlopig uitgesteld Ten einde aan de huidige onzekerheid ten aanzien van de NKS-pool een einde te maken en alle speculaties te vermijden, heeft het dagelijks bestuur van de Nederlandse Katholieke Sport bond een officiële verklaring uitgege ven waarin het volgende wordt mede gedeeld: „Het dagelijks bestuur van de NKS heeft, na r^jp beraad, gezien de ver warde situatie op het gebied van de voetbalpools, in aanmerking genomen de juridische onzekerheid en vooral ook de Juridische gevolgen aan het starten van een NKS-pool verbonden, besloten de uitvoering van zijnp lannen in deze voor enige tijd uit te stellen, zonder echter deze plannen definitief op te geven. Het. dagelijks bestuur betreurt de noodzaak van dit besluit ten zeerste, doch meent op dit moment niet anders te mogen handelen. De NKS volgt de ontwikkeling van de situatie nauwlet tend en zal, zodra zich nieuwe perspec tieven op dit terrein voordoen, niet aar zelen de 'belangen van de NKS te be hartigen". Tot zover het communiqué van het dagelijks bestuur, dat deze verklaring besluit met de NKS-verenigingen drin gend voor poolactiviteiten te waar schuwen. SCHAATSENRIJDEN Wereldkampioenschap kunst-rijden Te Coloradi Springs (V.S.) is een be gin gemaakt met de wedstrijden om de wereldkampioenschappen kunstrijden. Op het programma van de eerste dag stonden de verplichte figuren voor da- W. VERKERK secretaris V.V.V.-Lisse Zeg V.V.V.-Lisse en U zegt Wlm Verkerk. „Scherm niet teveel met myn voornaam", zo verzoekt hy ons, „dat is m_i. alleen voorbehouden aan „grote" mannen". Maar geen van zyn mede-bestuursleden zal het ons euvel duiden, wanneer wjj de heer Verkerk de „steunpilaar" noemen, de spil. waarom de V.V.V.-Lisse draait. In het kleine rijkje van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Lisse is hij inderdaad de „grote" man en daarom hebben wij eens een praatje met hem gemaakt. Wanneer wij tegenover hem zitten in een gemakkelijke stoel in zijn woning te Lisse en zijn vrouw voor een smakelijk kopje thee heeft ge zorgd. komen wij al spoedig te we ten, dat, de heer Verkerk van huisuit helemaal geen Lissenaar is. Zijn wieg stond in Hazerswoude en het was eerst in 1950, dat hij door het aanvaarden van een betrekking bij de Hobaho naar de Bloembollen streek kwam. Door zyn werk kwam hij ook in aanmerking met de Keu kenhof en vandaar was het maar een klein stapje naar het V.V.V.- werk. Door de nationale bloementen toonstelling deed zich in het „cen trum van de bloembollenstreek" al spoedig het gemis aan een vereni ging voor vreemdelingenverkeer ge voelen. Aanvankelijk was dit werk in handen van het comité „Actieve Winkeliers", maar op initiatief van burgemeester Th. M. J. de Graaf een van zijn eerste „regeringsdaden" in Lisse werd op 15 februari 1951 in het gemeentehuis een vergade ring belegd, waarop besloten werd tot de oprichting van de V.V.V. Wanneer wij nadere bijzonderheden vragen, komt de heer Verkerk met een met een notulenboek op de proppen, waarin hy van de eerste dag alles nauwgezet heeft genoteerd. Want reeds direct werd hij met het secretariaatswerk belast en later bekraohtigde de algemene leden vergadering deze (uitstekende) keus. Op de eerste vergadering waren aanwezig de gemeente-secretaris, de heer M. Th. van Dijk en de heren P. Tibboel, C. W. van der Mark, F. Th. Baten, H. Verwoerd, F. J. A. van der Eerden en J. A. de Ruyter. Goede geest Het tekent de goede geest, dat vandaag de dag het bestuur vrijwel nog steeds door deze personen wordt geformeerd, al heeft het uiteraard wel enige uitbreiding ondergaan. „Maar de heer Verkerk is de bin dende kracht", zo verzekert ons de heer A. Geljon, die dan juist komt binnenvallen. Als verzorger van pers en propaganda is h{j bijna kind in huis bij de heer Verkerk, die meteen op zijn praatstoel zit, wanneer het gaat over de V.V.V. Het is een hobby, die vrijwel zijn gehele vrije tijd in beslag neemt, maar in de loop der Jaren heeft hij net werk zien groeien en heeft hy in Den Haag grote erkenning ver worven. In het begin was het veel al improviseren. Hij herinnert zioh nog maar al te goed de eerste wa gen. waarmede de V.V.V.-Lisse aan 't corso deelnam. Met slaperige ge zichten en op de been gehouden door een slokje geestrijk vocht, zat een aantal enthousiaste midden standers de laatste hand aan de wagen te leggen. Omstreeks vier uur in de nacht kwamen zij tot de ont dekking, dat er geen graszoden ge noeg waren. De buurman en goede kennis van de heer Verkerk was juist de vorige dag in zijn tuintje aan het ploeteren geweest om met zoden een fraai gazonnetje te fa briceren. Toen hij 's ochtends op stond, moest hij tot zijn grote ont steltenis ervaren, dat van zijn mooi gazon slechts een wilde massa aarde was overgebleven. De kruik jenever die midden in de wildernis stond, was als visitekaartje door de daders achtergelaten. De nog opgerolde zoden, die langs de kant lagen had den deze over het hoofd gezien. Maar de corsowagen was een pronk juweel, al moest het gazonnetje later natuurlijk opnieuw gelegd worden Minutieus De heer Verkerk lacht nog als hy aan dit nachtelijk avontuur denkt. Het was een van de vele vro lijke momenten in het jarenlang gestage en minutieus uitgevoerd werk, waaraan het mede te dan ken is, dat de V.V.V.-Lisse met 230 leden nu relatief tot de grootste afdelingen van Nederland behoort. Het heeft hem een berg werk be zorgd, waar niet meer overheen te zien is. Mede doordat hij tevens secretaris is van de commissie V.V.V.'s Bollenstreek, waarin zeven gemeenten zijn verzameld. Het brengt ons meteen op zijn verlan gens voor de toekomst. Een nóg nauwere samenwerking tussen de bollengemeenten. Het heeft in het verleden reeds zyn vruohten afge worpen, maar er kan nog meer tot stand gebracht worden. Ook tot heil van de bollenstreekingezetenen want het is een stokpaardje van de heer Verkerk, dat de V.V.V.'s ook zoeken naar een aangenamer verblijf voor de eigen plaatsgenoten. Waarschijn lijk zal het. hem lukken dit ook op genomen te krijgen in de statuten van de A.N.V.V. En dit streven zit ook verankerd in de «andere wensen, die de heer Verkerk nog koestert voor Lisse: een schouwburgzaal, zo nodig in combinatie met een bioscoop om het plaatselijk cultureel leven op te voeren, een zwembad, niet alleen om zijn lievelingssport te kunnen beoefenen, maar ook als een nood zakelijke bron van recreatie voor alle ingezetenen. Hobbies Nog andere hobbies? Toneelspe len „maar ik heb er geen tijd voor" tekenen en schilderen, „maar ook daar kan ik niet. veel aan doen". Maar het komt hem in zijn werk goed te pas. De jaarver slagen en circulaires zyn altijd ge ïllustreerd. En ook het veel ge vraagde hotellijstje met een plat tegrond van de bloembollenstreek rond de Keukenhof is een produkt van deze talenten. De heer Verkerk heeft er een vakantie aan opgeof ferd om met zijn karakteristieke nauwgezetheid alle wegen af te fietsen en precies in kaart, te bren gen. Het is een typerend staaltje van de grondigheid, waarmede hij alles onderneemt en die de V.V.V.- Lisse zo'n goede naam heeft bezorgd in binnen- en buitenland. Nooit zal een verzoek om inlich tingen onbeantwoord blijven. Altijd komen de gevraagde folders of een behoorlijk gesteld briefje. In de bollentijd staat de telefoon niet stil. Het is soms om gek van te wor den", zegt zijn vrouw, die van al die activiteiten kan getuigen. Slechts zelden heeft haar man een ogen blikje vrjje tjjd. De V.V.V.-Lisse neemt dat allemaal in beslag. Het valt niet altijd mee om de steun pilaar te zjjn van een bloeiende en nog steeds groeiende vereniging. mes. Na vier van de zes verplichte figuren leidde de Amerikaanse Carol Heiss met 460.4 punten vóór de Oosten rijkse rijdsters Ingrid Wendl (443.8 pnt.) en Hanna Eigel (436.9 pnt.). De Nederlandse meisjes Joan Haanappel en Sjóukje Dijkstra bezetten respectieve lijk de 14e en de 15e plaats met 374.8 en 372.9 punten. Joan Haanappel was niet tevreden over haar prestatie. Zij zei, dat zij het niet zo goed had gedaan als zij had gehoopt. Waterpolonieuws Sleutelstad speelde gisteravond voor de kwartfinale van de competitie om het kringkampioenschap tegen Swift uit Den Haag. Aanvankelijk ging de strijd vrij gelijk op. Het eerste doelpunt werd ge maakt door de Leidse midvoor, Jan Dool. Dooreen strafworp kwam de Haag se ploeg weer gelijk. Bij een numerieke meerderheid werd het door Nico Brou wer weer 21. Toen even later twee achtereen volgende aanvallen twee doel punten opleverden, stond Sleutelstad ineens met. 41 voor. Het derde doel punt werd door Wim v. Rooyen ge maakt, na een zeer snel genomen vrije worp en na het uibzwemmen lette de Haagse ploeg niet op Jan Dool, die langs de kant zwemmend vrij op de Haagse helft kwam (41). Na de rust viel Swift vol moed aan, maar de Leidse verdediging hield uit stekend stand. Nico van Berkel scoorde met een ver en onverwacht schot 51. Het kon niet anders dan 52 worden toen Swift met een man vrij voor doel kwam. De einduitslag werd tenslotte 62, door Wim v. Rooyen. nadat een Haagse speler naar de kant was ver- Verhoeven en Krijgsman bij amateur-training Met het oog op districtswedstrijden, welke op 27 april voor de amateurs zullen worden gehouden, heeft het bondsbestuur van de K.N.V.B. beslo ten in verschillende steden trainings bijeenkomsten te houden. Voor het westen wordt de training op Houtrust te Den Haag gehouden onder leiding van Van der Pijl. De eerste vindt morgenavond plaats. De volgende spelers zijn hiervoor uit genodigd: Mouw (Rapiditas), Spekking (HW), Hentenaar (Unitas), Kruitbosch (Gouda), Ruis (VUC), Bouwman (HFC) Ten Braak (HRC), Verhoef (Quick A), Van der Weg (HVV), Van Ham (Zee- burgia), Clarys (RFC), Scherpenhuizen (RFC>. Verhoeven (Lugdunum), Krijgs man (Lugdunum), Rosbergen (VUC), Dorst (DCG), Bult (DCG>, Henke (Uni tas), Bakker (UW), D. Uittenbosoh (Velox). Van Luik (De Musschen), Van Broekhuizen—Zwanenburg 111 pt.; 4. Zijl (VUC), Van Krimpen (Neptunus) I mevr. Paes—De Haas 109 pt.; 5. Elink— en Klinkenberg (Vedox). v. d. Staaij 103 pt.; 6. Winterkamp— Zes spelers van Honved terug naar Boedapest Zes spelers van het Hongaarse team Honved zullen naar Boedapest terug keren. Het zijn Bozsik, Banyai, Farago, Dudas, Rakocsi en Toeroeszyk. De overige leden van de ploeg, en ook trainer Kalmar, blijven voorlopig in Wenen waar de meesten van hen by de Oostenrijkse autoriteiten als Hongaarse vluchtelingen staan geregistreerd De aanvoerder van het team, Ferenc Puskas, moet het bed houden, hij heeft lnfuenza opgelopen. ZWEMMEN Tournee Robben Tijdens de Zuidafrikaanse zwemkam- pioenschappen te Bulawayo, waaraan de zwemsters van de Robben buiten mededinging deelnemen, heeft Mary Kok de 220 yards vrije slag gewonnen in de nieuwe Zuidafrikaanse recordtijd van 2 min. 24,9 sec. Natala Mvbrugh (Transvaal) eindigde met 2 min.27,4 sec. op de tweede plaats. Greetje Kraan werd derde met 2 min. 29,1 sec. en Busan Robers (Transvaal) vierde met 2 min. 30,9 sec. De 220 yards schoolslag eindigde in een overwinning voor Rita Koon in 3 min. 1.8 sec. Santa Pienaar (Noord Transvaal) tikte met 3 min. 3,2 sec. als tweede en Joan Rocchi (Transvaal) met 3 min. 8,4 sec. als derde aan. De 4 x 50 yards vrije slag estafette werd gewonnen door de Robben in 1 min. 54.2 sec. Bridgeclub Sons Atout De uitslag van de 3de ronde van de Parencompetitie luidt: Zwart. 1. De Vriesv. Dyk 98 pt.; 2. Dubbe- laar—Jonker 71 pt.; 3. echtpaar Bernard 63 pt.; 4. echtpaar Mollema 61 pt.; 5. dames v. d. Zeeuw 56 pt.; 6. Altink— Dubbelaar 53 pt.; 7. mej. Werthmuller— Vogel 52 pt.: 8. dames v. Egmond—Zwa nenburg 50 pt. Zwart-Wit. 1. Mevr. TielkemeijerMekel 76 pt.; 2. dames WitkampKommer 70 pt.; 3. Brakel—Kins 69 pt.; 4. echtpaar Upwich pt.; 5. echtpaar de Haas jr. 61 pt.; 6. echtpaar Vissers 59 pt.; 7. v. Weizen— Huis 58 pt.8. Weber—v. Djjk 43 pt. Rood. in 1. Dames KuklerSmittenaar 147 pt.; echtpaar Aenmeij 143 pt.; 3 mevrouw Twaalf spelers schaak-titelstrijd Van zaterdag 30 maart tot en met zaterdag 13 april zal te Amsterdam het toernooi om het persoonlijk schaakkam pioenschap van Nederland worden ge speeld. Deelnemers zyn onder voor behoud van definitieve toezegging dr. M. Euwe (Amsterdam), titelhouder, H. Bouwmeester (Amsterdam), N. Cort- lever (Amsterdam), J. H. Donner (Am sterdam), H. Kamer (Leeuwarden), W. J. Mühring (Den Haag), L Prins (Am sterdam), dr. J. Th. Barendregt (Am sterdam), C. B. van den Berg (Amster dam), C. Orbaan (Amsterdam), mr. Ed. Spanjaard (Utrecht) en J. Visser (Utrecht). De wedstrijdleiding bestaat uit de heren A. E. J. Modderman (Leiden) en mr. B. F. M. Grapperhaus (Amster dam) Deze heren worden geassisteerd door de heer G. Kapsenberg (Leiden). De toernooivorm is een twaalfkamp met enkele ronde, zodat elke deelnemer dus elf partijen te spelen krijgt. Leidse Schaakhond De zeer belangrijke wedstrijd Alphen Philidor 1 (voor de eerste klasse) vond gisteren plaats en zoals te ver wachten was. heeft het aan spanning niet ontbroken. Na een remisepartij van Elemans. moest Van Gelder het onder spit delven en leidde Alphen met IV2Jerry Bey zorgde echter met een fraai lopereindspel voor de gelijk maker en door Koet konden onze stad genoten de leiding nemen. Ketting voegde, in een fraaie partij, er de volgende zege aan toe en zo leek de strijd voor Philidor, tegen sluitings tijd, zeer gunstig te verlopen. In een Siciliaanse verdediging kwam Preenen in het nadeel, slaagde er ech ter in stand te houden en sleepte ten slotte nog remise uit 't vuur. De overige partijen werden afgebroken. Waar schijnlijk zal Philidor een kleine over winning gaan behalen. De resultaten waren als volgt: Alphen 1—Philidor 1: D. Posthuma A. Barkema afg., C. Brunt—D. van Gel der 10, A. Zweers (res.)E. Ketting 01, W. v. d. RoestH. J. W. Elemans *AV2, A. PostW. F. Schusz afg., A. H. Hooijer—P. J. Preenen V2—V2. H. de RuiterJerry Bev 01, A. KooyP. Selier afg., P. de Jong—J. Padding' afg., H VerhagenJ. Koet 01. Totaal 2—4. Philidor moet nu nog spelen tegen Voorsohoten 1 en Alphen tegen LSG 3. Nieuwenhuizen 101 pt.7. BonnetSlie- ker 97 pt.; 8. echtpaar Pikaar 95 p.; 9. dames NieuwenhuizenWinterkamp 91 pt.; 10. echtpaar Niehot 83 pt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4