Spanning in Hongarije stijgt weer met liet naderen van 15 maart! Hongaars jongetje zag vader KREOFLAVON TITO GAAT TOT FRONTALE AANVAL OP MOSKOU OVER Met een enkel woord Pakistaanse stamleden dreigen naar Kasjmir op te marcheren Agenda WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 Imre Nagy niet voor gerecht Volgens uit Boedapest te Wenen ontvangen berichten stijgt in Hongarije opnieuw de spanning. Op de straten ziet men steeds meer politiemannen en leden van de militie. Zowel in de hoofdstad als elders in het land worden dagelijks grote aantallen personen gearres teerd. In oostelijk Hongarije schijnt de toestand het ergste te zijn. Grote aantallen leden van de veiligheidspolitie doen onverwachte razzia's in de dorpen, waarbij allen, die verdacht worden van „contra revolutionaire denkbeelden" worden opgepakt. Deze grootscheepse acties zouden een onderdeel vormen van een plan van de politie om verscheidene duizenden verdachte personen in hechtenis te nemen tot na vijftien maart, als voorzorgsmaatregel tegen eventuele nieuwe on lusten ter gelegenheid van de herdenking van de opstand in 1848. Oostenrijks protest Een woordvoerder van het Hon gaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de regering niet voornemens is, oud premier Imre Nagy voor het gerecht te brengen. Hij zei dit in antwoord op een vraag van een westelijke cor respondent, naar aanleiding van een verklaring van de Hongaarse com munistische leider Karly Kiss, dat sommige mensen een berechting van Nagy noodzakelijk achten. Vrijwel alle 150 Hongaren die maan dag na een bezoek aan westelijke legaties in Boedapest door de politie aangehouden waren, zijn na een on dervraging weer vrijgelaten, zo is in gewoonlijk betrouwbare westelijke krin gen in Boedapest vernomen. Alleen een jongeman van 18 jaar, die de Britse legatie had bezocht, en twee bezoekers van de Franse legatie, zouden niet vrijgelaten zijn. De politie trad beleefd en correct op, en probeer de niet de mensen te intimideren, al dus deze kringen. De westelijke diplomaten in de Hon gaarse hoofdstad hebben gisteren over leg gepleegd over deze politiecontrole. Oostenrijk heeft in de loop van de dag officieel geprotesteerd. Een regeringswoordvoerder heeft gis teren verklaard, dat de actie een on derdeel was van een gewoon onderzoek naar de identiteitsbewijzen; een veilig heidsmaatregel die in alle grote steden genomen wordt. De ondervragingen duurden slechts 10 tot 15 minuten. Het aantal bezoekers Amerikaanse Britse. Franse en Oostenrijkse legatie was gisteren toch normaal. Dagelijks bezoeken een honderdtal Hongaren de legaties, voornamelyk om visa aan te vragen. Dramatisch Een Hongaars knaapje van vier jaar, dat alleen de grens naar Oostenrijk was overgestoken, is gisteren op hart roerende wijze met zijn vader herenigd. Het jongetje kwam twee dagen voor Kerstmis de Oostenrijks-Hongaarse grens over. Andere vluchtelingen von den het huilende kind en brachten het naar "een kamp. Zij kregen met moeite van het kind te horen, dat zijn. moeder door de grenswacht gearresteerd was en dat hij in panische angst was weg gerend. Sr werden geen papieren op hem gevonden en hij kende alleen zijn voornaam: Sanyka. Later kwam het kind onder de hoede van de internatio nale hulporganisatie „Red de Kinde ren". Inmiddels trok een wanhopige Hon gaarse vluchteling, Laszlo Barabas, 33 jaar, uit Boedapest, van het ene Oos tenrijkse vluchtelingenkamp naar het andere. Hij zocht naar zijn vrouw en zoontje. Zij waren uit Boedapest met bestemming Oostenrijk vertrokken, en kele dagen voor Barabas die stad zelf onopvallend kon verlaten. Gespannen sfeer in Djakarta Leiders morgen bij Soekarno (Van onze correspondent) Er heerste vandaag in het uiterlijk onbewogen Djakarta een gespannen sfeer als gevolg van de tegen mor genochtend aangekondigde demon stratie. Om negen uur zal namelijk president Soekarno in het paleis Merdeka de partijleiders ontvangen om hun standpunt ten aanzien van zijn concept te vernemen en de voor standers var het concept - meest nationalistische en links gerichte or ganisaties - hebben de bevolking op geroepen tegen dat uur voor het pa leis te demonstreren. Een aantal be drijven heeft met het oog hierop be sloten de aanvang van de werktijd op 's middags tioee uur te zetten, terwijl in andere bedrijven het per soneel het parool heeft gekregen om thuis te blijven als zij door drukte op de wegen moeilijkheden verwach ten. Aan het verven van slogans over het betreffende concept op gebouwen, win kels en woningen schijnt inmiddels een einde te zijn gekomen. De militaire commandant van Djakarta had tegen de bedrijvers daarvan namelijk een waar schuwing laten horen, zeer waarschijn lijk mede in verband met enkele exces sen. die zijn voorgekomen. Zo was o.m. de portier van het KPM-gebouw onder bedreiging met wapens gedwongen het hek te openen, waarna ook in de hal en de gangen opschriften waren aange bracht. Vandaag gaf Djakarta een rustig beeld Het is de dag van de hemelvaart van de profeet Mohammad, een offieiële feest dag, waarop niet gewerkt wordt. De stad vertoont dus een beeld als op zondag. Echtpaar Bouman zondag terug Mr. Bouman en mevr. Mieke Bouman zullen a s. zaterdag met de K.L.M. van New York vertrekken en hopen zondag morgen te ongeveer 9 uur op Schiphol aan te komen. Op het ogenblik nemen wij na een vermoeiende tournee door de V.S. en kele dagen rust in Washington. Zij ach ten naar wij vernemen hun tuur- nèe zeer geslaagd. Tenslotte vernam hij dat een kind dat zijn zoon kon zijn vertoefde in een kamp in Neder-Oostenrijk. Maar „Red de Kinderen" had niet het recht het kind uit handen te geven voor men absolute zekerheid had dat Barabas de vader was. Daarom werd een drama tische confrontatie gearrangeerd, in aanwezigheid van autoriteiten en de pers. Vijf Hongaarse vluchtelingen, allen omstreeks 30 jaar, moesten in een vertrek naast elkaar gaan staan en niemand mocht een kik geven. Toen de deur openging en kleine Sa nyka het vertrek betrad, was hjj eerst verbouwereerd door de aanwezigheid van zoveel mensen en een appel viel uit zijn knuistje. Een Hongaarse tolk vroeg aan liet kind: „Je ziet zeker wel je vader tus sen de mannen die daar op een rijtje staan?" Laszlo Barabas was lijkbleek en druppels zweet stonden op zijn voor hoofd, maar hij maakte geen bewe ging en zei geen woord. Na drama tische seconden verbrak de kleine Sa nyka de stilte. Hij strekte de armpjes uit, uitte slechts één woord „pappa" en rende op Laszlo Bara bas toe. (Ingez. Med.-Adv.) KANS 'OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepte, meer t help 20 tabletten 75* Tranen stroomden deze man over de wangen, toen hij zfjn kind na maanden eindelijk in de armen kon sluiten. Voor meer dan een miljoen aan juwelen gestolen In hotel Baldome te Mexico-City heb ben dieven de 25-jarige Franse film actrice, de gravin Francesca de Caffa van juwelen ter waarde van 1.2 miljoen gulden beroofd. Dit is de belangrijkste juwelendiefstal van de afgelopen vijftig jaar. Onder de gestolen juwelen is de grootste topaas ter wereld, een diaman ten halssnoer en een zeer kostbare arm band. De gravin de Caffa kwam enkele weken geleden in Mexico-City aan om scheiding te verkrijgen van de Ameri kaanse filmacteur Bruce Cabot. Waarschuiving aan Speldeprikken tverden teveel Russisch geschil met Joego-Slavië nu ook tot economische betrekkingen uitgebreid Tussen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië zijn, behalve de moeilijkheden op ideologisch terrein, onlangs ook economische spanningen ontstaan, aldus heeft de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovitsj, gisteren In het par lement te Belgrado medegedeeld. Zo heeft de Sovjet-Unie, naar hij mededeelde, een „onaanvaardbaar voorstel" gedaan om de bouw uit te stellen van een grote aluminiumfabriek in Montenegro, waarvoor de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland een krediet van 175 miljoen dollar aan Joego-Slavië zouden verschaffen. De fabriek, die een jaarlijkse produktie van 100.000 ton zou kunnen bereiken, zou in 1961 voltooid moeten worden. Waarnemers in Belgrado zijn, op grond van Popovitsjs verklaring van oordeel, dat Tito besloten heeft, na de vele „speldeprikken" van de Sovjet-Unie in de af gelopen maanden tot een frontale aanval over te gaan. J och geen breuk als 1948 verwacht in Sinds het begin van de Hongaarse opstand hebben de Russische en de Joegoslavische communistische par tij en de per§ in beide landen be schuldigingen en tegenbeschuldigin- gen tegen elkaar geuit. Tot dusver werd het conflict evenwel hoofdza kelijk op partijniveau uitgevochten. Door Popovitsjs verklaring is het geschil nu voor het eerst door Joego- Slavië in de sfeer gebracht van de betrekkingen tussen de twee regerin gen. Waarnemers verwachten echter niet, dat het tot een breuk zal ko men. zoals in 1948. Popovitsj zei. dat er in de Sovjet- Unie en in delen van Oost-Europa een anti-Joegoslavische campagne op touw wordt gezet om de politiek van Belgra do in diskrediet te brengen en Joego- Slavië te isoleren. Aanvankelijk schenen de meningsver schillen, die vorig jaar tussen Joego- Slavië en de Sovjet-Unie aan de dag traden, alleen ideoligisch van aard te zijn, zonder dat hierdoor afbreuk zou worden gedaan aan de goede betrekkin gen tussen beide landen. Deze verwach tingen zijn tot dusver echter niet uitge komen. aldus de minister. Zijns inziens werd de kern van het geschil gevormd door de uiteenlopende opvattingen over de betrekkingen van Joego-Slavië met het „socialistische kamp'' en over de vraag, wie aan het hoofd van dit kamp zou moeten staan. Joego-Slavië wenst evenwel niet toe te treden tot. dit kamp. omdat dit niet met zijn politiek zou stroken en ook niet in het belang van de vrede of het socialis me zou zijn. Sprekend over het Westen, verklaarde Popovitsj. dat de betrekkingen met En geland zelfs gedurende de gebeurtenis sen om Suez niet wezenlijk verstoord zijn geweest. De vooruitzichten voor een verdere ontwikkeling van deze relaties zijn zeer gunstig, zo meende hij. Ook de betrekkingen met de V.S. ontwikkelden zich gunstig en zij waren niet ongunstig beinvloed door het uitstel van het be zoek van president Tito aan Washington, aldus de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken. BINNENLAND Ter gelegenheid van het bezoek dat luitenant-generaal Josef Kamtnhuber, chef van de afdeling Luchtmacht van het mi nisterie van defensie van de Duitse Bonds republiek, thans aan ons land brengt, heb ben de ambassadeur van de bondsrepu bliek en mevrouw Muehlenfeld gisteravond in hun woning te Den Haag een diner aangeboden. Daarbij zaten vele autoritei ten aan. De Nederlandse Spoorwegen zullen be langrijke voorzieningen treffen in het ha vengebied van Delfzijl, zulks in verband met de daar te bouwen sodafabriek. Op 66-jarige leeftijd is te Amersfoort plotseling overleden de heer J. J. Mole naar, direoteur van Molenaars Automo bielbedrijven (Morris) te Amersfoort en voorzitter van de Bovag (Bond van auto mobielhandelaren en garagehouders). Uruguay en Nederland hebben giste ren een betalingsovereenkomst getekend. De echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, mevrouw E. van"Kall-NiJ- hoff, zal vrijdagmorgen 22 maart de 12e internationale huishoudbeurs in het RAl- gebouw te Amsterdam openen. De 46-jarige kleermaker J. Th. van Overbeek uit Utrecht, die vorige week dins dag bij het oversteken in Woerden door een bromfiets werd aangereden en daarbij levensgevaarlijk werd gewond, is gister morgen in t R -K. ziekenhuis te Woerden aan de gevolgen van deze verwondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 4 kinderen. In het Staatsblad Is gisteren gepubli ceerd het K B. van 5 februari 1957 hou dende regeling van uitkeringen bij ont slag van personeel bij het nijverheidson derwijs. Een 30-jarige stukadoor uit Arnhem is gistermiddag met zijn motor op de Terborghseweg te Doetinchem met grote snelheid uit een scherpe bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De man was op slag dood. In Vianen is gistermiddag de 78-Jarlge visser W. Schouten uit deze plaats, toen hij zonder op het verkeer te letten de Rijksweg Utrecht-Den Bosch overstak, door een van rechts komende auto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. De 40-jarige heer J. J .Jansen uit de 3e Oosterparkstraat in Amsterdam is door gasverstlkking om het leven gekomen. Zijn echtgenote trof hem dood m de keuken van hun woning aan. Vermoed wordt dat hij by het aansteken van het gasfornuis de kraan van de oven heeft geopend zon der die daarna weer te sluiten. BUITENLAND De Argentijnse Inlichtingendienst heeft een komplot- ter omverwerping van de Argentijnse regering ontdekt. Volgens het Argentijnse persbureau Sa- vriti zijn er vier gepensioneerde generaals foi U •ij betrokken. Het plan zou afkomstig zijn van Peronisten en Nationalisten. De moeder van de drie gezusters Ga- bor, Zsa Zsa. Magda en Eva treedt zondag in Hollywood in het huwelijk met de Hon gaarse graaf Edmund de Szigethy. Mevr. Jolde Gabor heeft alle huwelijken van haar drie als filmaotricee en vermaarde schoon heidskoninginnen, dochters bijgewoond, Zsa Zsa en Magda trouwden elk vier maal en Eva drie maal Ik ben dol op trouwpartijtjes". zo vertelde ze. Mevr. Ga bor ls reeds getrouwd geweest, eveneens met een Hongaar, Vilmos Gabor. Moeder en dochters hebben dus a s. zondag dertien huwelijken achter de rug De huidige Franse regering van pre mier Mollet ls sedert gisteren de regering met de langste levensduur in het na-oor- logse Frankrijk. Mol'let is een Jaar en vijf- en-twintig dagen aan het bewind. Het oude record stond met een jaar en vier- en-twlntig dagen op naam van Henrl Queullle. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft dinsdag de gematigde resolu tie Inzake Cyprus aanvaard, die door haar Politieke commissie was goedgekeurd. De stemverhouding was 55 tegen nul bij een onthouding. Veel afgevaardigden waren niet bij de stemming aanwezig. De Algemene Vergadering spreekt in deze resolutie de wens uit, dat de onderhandelingen hervat zullen worden en dat een ..vreedzame, de mocratische en Juiste oplossing voor het geschil. In overeenstemming met het V.N.- Kandvest, gevonden zal worden De Newyorkse kunsthandelaar Kerr heeft voor een som van meer dan drie mil joen dollar het grootste deel van film acteur Edward G. Robinsons nalatenschap aan kunstcollecties aangekocht. Naar zijn mening was dit waarschijnlijk de „belang rijkste eenpersoons-transactie in de kunst wereld" na de aankoop in 1931 van 29 schilderijen van het Hermitagemuseum ln Leningrad Een militaire rechtbank te Ankara heeft dinsdag een Duitse Journalist, WU- frled Herbenth, correspondent van 'n dag blad, op beschuldiging van spionage tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Herbenth werd gearresteerd, toen hy ge heime documenten, die betrekking hadden op de Noordatlantische Verdragsorganisa- j tie (NAVO) en plannen aangaande 't Mid- 1 den-Oosten trachtte te stelen. Een corres pondent van het Sovjetrusslsche persbu reau Tass had hem geld aangeboden. Her benth werd eerst ter dood veroordeeld, maar het vonnis werd in levenslang ge wijzigd. Een woordvoerder van het opleidings kamp voor mariniere ln San Dlego (Call- fornië) heeft, desgevraagd medegedeeld, dat sinds juni 1956 negentien sergeants- instructeur van de basis door militaire rechtbanken zyn veroordeeld wegens mis handeling van Jonge recruten. President Coty van Frankryk zal ln de eerste week van Juni op uitnodiging van president Eisenhower een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Het Franse onafhankelijke blad ,.Le Monde" heeft dinsdag in een bericht ln zyn letterkundige rubriek betreurd, dat ln Frankrijk de Nederlandse en Vlaamse schrijvers onvoldoende bekend zijn. Het blad juicht dan ook het plan van een Ne derlandse uitgever toe, om. met Belgische steun, als eerste van een serie vertalingen dv roman van Gerard Walsohap „Opstand ln Kongo" op de Franse markt te bren gen. Begin april zal ln Engeland een trein, die ter verpozing van de passagiers met televisie is uitgerust, gaan rijden. De trein, die een spoorbio heeft en waarvan ver scheidene wagons van televisietoestellen zijn voorzien, is voót speciale excursies be stemd. West-Dultsland zal dit Jaar aan Is raël schadevergoeding geven ter waarde van 250 miljoen mark waarvan 175 miljoen ln goederen en diensten. Ook in 1956 ls een vergoeding van gelijke waarde aan Is raël gegeven. De lijst van Westduitse goe deren en diensten voor dit Jaar ls vastge steld door een Duits-Israëlische commis sie. die dinsdag te Bonn haar werkzaam heden heeft beëindigd. Prinses Ragnhlld nu mevrouw Lo- rentzen, doohter van Kroonprins Olaf van Noorwegen, heeft ln Oslo het leven ge schonken aan een dochter. De 27-jarige prinses, die enkele jaren geleden met een Noorse reder huwde, woont thans te Rio de Janeiro. regering Een miljoen stamleden aan de noord- westgrens van Pakistan staan gereed om op 15 maart naar het door India bezette Kasjmir op te marcheren, tenzij de Pa kistaanse regering spoedig stappen doet om het gebied te bevrijden, aldus een waarschuwing van stamleden, geuit op een bijeenkomst in Pesjawar gedurende het afgelopen weekeinde. Het ultimatum heeft ernstige zorg gebaard onder Pakistaanse regerings functionarissen. Het bevatte een „een stemmige resolutie" genomen door 300 Vervolg van pag. 1 Engeland stelt de inkrimping van zijn Rijnleger nit Het is geen geheim dat er van de zijde van de continentale landen ernstige be zwaren worden gemaakt tegen eenzijdige vermindering der strijdkrachten. Neder land, dat op het punt staat zijn bijdrage aan de Europese verdediging te verdub belen, staat kritisch tegenover het Britse plan. Echter mag niet worden vergeten, dat Engelands algemene mi litaire krachtsinspanning in de gehele wereld die van het vasteland verre over treft. Engeland heeft destijds besloten vier divisies en een taktische luchtmacht in Duitsland te legeren als concessie tegenover een ten opzichte van de Duitse herbewapening tegenstribbelend Frankrijk, al kon de Europese Defensie gemeenschap er destijds niet door wor den gered. De Engelse regering is zich terdege bewust van de destijds plechtig aange gane beloften om deze troepen tot het einde van de eeuw op het vasteland te handhaven. Selwyn Lloyd zette nog eens uiteen, dat het juist het doel van de nieuwe voorstellen is om de kracht en de samenhang van het bondgenootschap beter dan ooit tot hun recht te doen komen. Defensie dient te rusten op een economisch gezonden basis, wil zij haar functie naar behoren verrichten, zei hij. De Britse economie is overbelast, de symptomen zijn een tekort aan beleg gingen, inflatie en moeilijkheden in de kapitaalsvoorziening van onderontwik kelde gebieden. De voornaamste oorzaak van dit alles is dat Engeland naar ver houding te veel van zijn bronnen wijdt aan de bewapening. De uitgave hiervoor bedroeg vorig jaar 1620 miljoen pond. Indien Engeland op deze wijze zou door gaan. zou de bewapening in 1960 2000 miljoen pond kosten als gevolg van de prijsstijgingen. De beslissing over de aard der hergroeperingen al in elk geval nog voor de indiening van de begroting en waarschijnlijk ook voor premier Maomillan en Selwyn Lloyd in maart naar Bermuda gaan voor de conferen tie met de Amerikaanse president, val len. Het is niet uitgefloten, dat naar aanleiding van de Westeuropese Unie en ln de NAVO te houden discussie de be treffende plannen nogbelangrijke wij zigingen zullen ondergaan. Want de on enigheid onder de bondgenoten op het gebied van de militaire samenwerking moet beslist worden voorkomen! De eerste nieuwe Cornet tijdens de proefvlucht. Het prototype van deze nieuwe (derde) serie, waarin verbeteringen zijn aangebracht waardoor men de ongelukken met vorige types hoopt te kunnen voor komen. heeft krachtiger straalmoto ren gekregen, waardoor de snelheid verhoogd is. WOENSDAG Schouwburg: K .en O. Georgette Hage- doorn. 8 uur nam. Snouck-Hurgronjehuis (Rapenburg 61) Lezing mejuffrouw prof. dr. D. J. Kohl- Rapenburg 8: Veren, voor Internat. Rechtsorde. Spr. drs. L. Metzemaekers over Kasjmir. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Leden verg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. Lezing over Zwitserland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Forum Ver. voor Paeda- gogiek. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Invitatie-con cert 55-Jarlg bestaan Werkmans Wils kracht m. m. v. Koksschool- en Sleutel- koor. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. de heer L. Berghuis. 8 uur nam. Rapenburg 22: Jaarverg. My. voor Toon kunst. 7 3/4 uur nam. Chr. Nat. Opleidingsschool (Hoogl. Kerkgracht 20 a): Ouderavond. 7J u. nam. In den vergulden Turk: Jaarvergadering Kon. Ned. Middenstandsbond afd. Lelden. 8 uur nam. Leiderdorp: Café „Doesbrug". Le denvergadering Buurtver. „Doesbrug". 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal: L.K.K. Voor Allen" Soliste Johanna Martzy. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Den Burcht: Feestavond „Rondom de Haven" en „Tuinstadwyk". 8 uur nam. Vroom en Dreesmann: Modeshows te 2J en 4 uur nam. Oegstgeest: Irene „De Leke- spelers' Opvoering van „De zon tege moet". 8 uur nam. VRIJDAG Plantsoen 71: Leden verg. Ver. „Tot Steun", 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15-7.45 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): K. en O Cabaretavond „Puur Plezier". 8 uur nam Koreva&rstraat 30: Spr. mevr. mr. M. A. vergadering Chr. Kleuterscholen. 8 uur llngsbekwaamheld van de gehuwde vrouw. 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)C.J.M.V. „Jan Ugthart. Cabaret Freek Sachs. 8 uur nam. VOORSCHOTEN Gemeentehuls. Gemeenteraadsvergade ring. 8 uur nam. ZATERDAG. Den Burcht: Carnaval „Nut en Ver maak". 9 uur nam. Kantine Doelenkazerne: Jaarverg. Bond v. Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers. 3 uur nam.; feestavond te 8 uur nam. ZONDAG ewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's stamleiders, die ongeveer 4.000.000 stam leden aan de noordwestgrens en de grens met Kasjmir vertegenwoordigen. In een andere resolutie wordt de Pa kistaanse regering verzocht de diploma tieke handelsbetrekkingen met India af te breken, omdat India de verzoeken van de Verenigde Naties om te bemiddelen naast zich had neergelegd. De Pakistaanse regering maakt zich bezorgd over de bedreigingen van de stamleden, die volgens haar niet licht dienen te worden opgevat. Zij wezen erop, dat de premier onlangs een beroep op de stammen had gedaan geduld te oefenen en de zaken niet in eigen hand te nemen. Plannen voor een opmars naar Am- ritsar in India worden gemaakt door le den van Moslim Liga, die op 1 maart in Lahore zal bijeenkomen. De Fakir van Ipi heeft onlangs de steun van zjjn aanhangers aangeboden voor een oorlog om Kasjmir te „bevrij den". Hog< letulj Getuigen. 5J uur nam. MAANDAG. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Bvang. Luth. Kerk: Gemeente-avond Spr. ds. Th. B. G. Gramberg over zyn werk op Ceylon. 8 uur nam. DINSDAG Hooigracht 84: Bejaarden Sociëteit. Spr. S. Krist over „Wat doet Sociale Zaken". 2 uur nam. Eisenhower-Mollet streven naar herstel van vertrouwen Gisteren zjjn president Eisenhower en de Franse premier Mollet in het Witte Huis hun besprekingen begonnen, die vandaag zouden worden beëindigd. Het overleg zou er voornamelijk op ge richt zijn het vertrouwen tussen de Ver. Staten en de Westelijke mogendheden, dat door de Suezcrisis een knauw ge kregen heeft, te herstellen. In Washing ton verluidt, dat Dulles kortgeleden te gen Franse parlementsleden, die een be zoek aan Washington brachten, heeft ge zegd, dat hjj van plan is in te gaan tegen wat hjj het „nazisme van Nasser" noemde. Mollet zal er wel op wijzen, dat de methoden van de Amerikaanse diplomatie om Nasser een meer verzoe nende houding te doen aannemen, tot- nutoe geen succes hebben gehad. In dit verband zal hij aandringen op hervatting van de conferenties tussen de drie grote mogendheden, die men ge woon was voor het uitbreken van de Suezcrisis bij alle belangrijke gelegen heden te houden. Ook zou hij willen aandringen op uitbreiding van het werk terrein van de NAVO, in het bijzonder door Noord-Afrika daarin te betrekken. Volgens het Europese standpunt schuilt het Russische gevaar niet zozeer in een frontale aanval op het Europese vaste land als wel in een poging om dooi' mid del van een koude oorlog de steunpun ten van de NAVO in het Nabije Oosten uit te schakelen. En daarom is het naar Europese opvatting noodzakelijk, dat de Amerikaanse regering met de voor naamste andere NAVO-landen overleg pleegt alvorens belangrijke beslissingen over het Midden-Oosten te nemen. Mol let zal ook dit standpunt met kracht verdedigen. Voortvluchtige bedienden (Speciale berichtgeving) Een bediende van hotel Smits, te Utrecht, die maandag met f. 7000, werd weggezonden, om die by een Utrechtse bank te storten, doch die dit niet deed, is zo vernemen wy nog steeds voortvluchtig. Men ver moedt dat de man het buitenland heeft weten te bereiken. Hij is 34 jaar en stond, naar achteraf is gebleken, ongunstig bekend. Hy was een fan tast en reeds eerder inet de politie in aanraking geweest. Een soortgelijk geval heeft zich voor gedaan met een 23-jarige bediende van een Utrechtse cliché-fabriek. Deze werd met f. 1700,- weggestuurd om die op de giro te storten. Hij is echter niet op het postkantoor geweest. Aangenomen moet worden dat ook hij met het geld op stap is gegaan. Ook deze Utrechter, was reeds eerder met de politie in aan raking geweest en vele malen door de Rechtbank veroordeeld. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 10—4 uur, 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart). DE BIOSCOPEN. Rex „Congo-desperado's" 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Le6 enlants du Paradis", 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Donderdagcyclus „De derde man". Lldo „Dr. Vlimmen", 18 jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Folies Bergère", 18 Ir. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „High Society", a. 1. Werkda gen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 2 maart 8 uur waargeno men door: Apotheek Boekw'lt. Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wil helm 1 napark 8. Oegstgeest tel. 26274. By geen gehoor by Uw balsarts o1 specialist bel op dokterstelefooo 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) O ■o 3 t 3 c S3 h s Sc- Stockholm zwaar bew. ono 2 -5 0 Oslo sneeuw windstil -2 14 Kopenhagensneeuw zzo 4 1 0 Aberdeen onbewolkt windstil -3 0 Dublin onbewolkt zzo 5 -3 0 Londen mist windstil 1 0.3 Amsterdam geh. bew. nw 2 2 1 Brussel zwaar bew. windstil 3 0 Parys half bew. nno 7 6 0 Bordeaux mist ono 2 5 0 Grenoble zwaar bew. nw 6 7 0 Nice onbewolkt nw 3 8 0 Berlijn regen ozo 5 0 1 Frankfort half bew. nw 3 4 0.1 München nevel zw 3 3 0 Zürlch zwaar bew. windstil 2 0 Genève zwaar bew. windstil 2 1 Locarno half bew. ono 2 2 0 Wenen geh. bew. windstil 0 0 Innsbruck regen windstil 1 1 Rome nevel z 3 11 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2