NATUURKUNDIGE REVOLUTIE WERD IN LEIDEN BEVESTIGD EN AANGEVULD Leiden gaat met Zoeterwoude een industrieschap vormen EXPERIMENTEN IN K.O.-LABORATORIUM Nu pariteitsbeginsel gedeeltelijk ivordt losgelaten moet fysisch wereldbeeld grondig worden herzien Spiegelbeeldstructuren der atoomkernen een fietie VOORSTELLEN AAN RAAD Om industriële ontwikkeling van Sleutelstad te bevorderen Met ingang van 1 maart J. Kalsbeek verlaat Christelijk ouderwijs in Sleutelstad 95ste jaargang Dinsdag 26 februari 1957 Tweede blad no. 29072 (Van een onzer redacteuren) Nadat onlangs uit Amerikaanse publikaties is gebleken, dat natuurkundige experimenten de on houdbaarheid hebben aangetoond van het voor dien algemeen aanvaarde pariteitsbeginsel op het gebied van de radioactiviteit, zijn thans in het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden onder zoekingen op dit terrein tot resultaten gekomen, die de Amerikaanse resultaten bevestigen en deze door hun iets andere opzet aanvullen. In ons blad van 13 februari schreven wij uitvoerig over de Amerikaanse experimenten. Thans kan iets wor den verteld over de Leidse proefnemingen, die in combinatie met de Amerikaanse van groot belang kunnen zijn voor de vaststelling van de verande ringen, welke men na deze revolutionaire ontdek king in het natuurkundig wereldbeeld zal moeten aanbrengen. De Leidse experimenten, met een andere iso toop van kobalt verricht dan de Amerikaanse, waren reeds enige tijd aan de gang, toen de Chi nees-Amerikaanse natuurkundigen Lee en Yang hun opzienbarende resultaten publiceerden. Men had reeds geruime tijd gespeeld met de gedachte, deze experimenten uit te voeren, doch men was daartoe pas enige maanden geleden overgegaan omdat het voordien te onaannemelijk leek, dat een zo algemeen aanvaard (en op velerlei terrein juist bevonden) beginsel als de pariteit ten aanzien van bepaalde verschijnselen niet geldig zou zijn. Het loslaten van het pariteitsbeginsel ten aan zien van de radioactiviteit betekent niet, dat het beginsel op ander terrein niet meer zou mogen worden gehanteerd, maar het betekent wel, dat de natuurkundigen hun principiële beeld van de materiestructuur dienen te herzien. Amerikanen gebruikten in Leiden ontwikkelde methode Het pariteitsbeginsel, dat de natuur kundigen lange' tijd hebben gehanteerd als een vanzelfsprekende waarheid ge lijk het twee maal twee is vier in de rekenkunde, veronderstelt dat de spie gelbeelden van een bepaalde structuur, b.v. een atoom of een atoomkern, ge lijkwaardig aan elkaar zouden zijn, aan dezelfde wetten zouden gehoorzamen en bovenal even dikwijls in de natuur zouden voorkomen. Zoals in onze men selijke wereld evenveel linker als rech ter handschoenen voorkomen, die ook eikaars spiegelbeeld zijn. Men kan dit pariteitsbeginsel ook ver gelijken met een rechtsdraaiende schroef en het linksdraaiende spiegelbeeld daar van. In het spiegelbeeld reageert de schroef met een gespiegelde reactie. Het pariteitsbeginsel zegt dus. dat de natuurwetten onveranderd blijven als men de materiële natuur spiegelt, en dat in onze natuur structuren die eikaars spiegelbeeld zijn even dikwijls voor komen. Enige weken geleden echter is in Amerika aangetoond, dat het pariteits beginsel voor bepaalde radioactieve ver schijnselen niet opgaat, hetgeen een groot opzien baarde in de wereld der natuurkundigen. Een suggestie volgend van de in Amerika werkende Chinese theoretisch- natuurkundigen Lee en Yang werd in januari j.l. in Washington ontdekt, dat de radioactieve atoomkernen van ko- rechter wordt, of een gespiegelde links draaiende schroef die daardoor rechts- draaiend wordt. De ontmoeting van der gelijke spiegelende massa's zou de materie volledig in straling doen oplos sen. Men zou zich kunnen gaan afvra gen. of uit ontmoetingen van die aard wellicht de nog steeds geheimzinnige kosmische straling geboren zou kunnen zijn. Vooralsnog staat men echter te genover die suggesties zeer sceptisch. Het ziet er nog niet naar uit. dat zulk een „gespiegelde" wereld naast de onze in het huidige heelal voorkomt. Analogie Prof. dr. C. J. GORTER dingen van teken zijn omgedraaid en dus vrijwel uitsluitend positonen (in plaats van elektronen) en negatief (in plaats van positief) geladen atoom kernen zouden voorkomen, de linkse schroeven door rechtse vervangen zijn en omgekeerd. Speculaties Door de mogelijkheid van zulk een wereld te erkennen kan men toch nog balt-60 bij voorkeur een electron uit- een bevredigende symmetrie-theorie der zenden ln een richting die In de zin van een linkse schroef bij de draairichting der kernen past. MeHiode van 1948 De methode, die hij dit experiment werd gebruikt, was reeds in 1948 ont wikkeld door prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden en door dr. Rose te Oak Ridge in de Verenigde Staten. Volgens deze methode werden eerst bij uiterst lage temperaturen in een sterk magneetveld de atoomkernen van kobalt-60 „gericht", d.w.z. dat zij allen in dezelfde richting werden gedwongen en dus de assen waarom zij draaiden in dezelfde richting kwamen te liggen. Toen werd waargenomen, dat de uitge zonden electronen bij voorkeur in een richting uit deze kernen wegvlogen, die past bij een linkse draaiing, een linkse schroef. Dit was in strijd niet het pari teitsbeginsel, dat veronderstelde dat de electronen in beide richtingen in even sterke mate zouden wegvliegen. Van een êpiegelsymmetrie bleek geen sprake te zijn. Andere kobalfisotoop Onder auspiciën van de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie fF.O.M.) en met. steun van de Orga nisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) was men ten tijde van die experimenten in Washington in het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden in samenwerking met het Na tuurkundig Laboratorium te Groningen reeds enige tijd bezig met soortgelijke onderzoekingen. Deze onderzoekingen zijn thans met succes bekroond. Dezer dagen heeft prof. Gorter de resultaten van de Leidse experimenten uiteengezet en toegelicht voor de Kon. Ned. Akade- mie van Wetenschappen. Deze Leidse proeven hebben de af wijking der spiegelsymmetrie voor een ander soort atoomkernen bevestigd en de Amerikaanse resultaten aangevuld. Hier werd gewerkt met atoomkernen van kobalt-58. die geen gewone nega tieve elektronen uitzenden doch po sitief geladen elektronen, zogenaamde positonen. Een nieuwe in Leiden ont wikkelde meetmethode, dank zij welke geen ingewikkelde meetapparatuur in de cryostaat zelve behoeft te worden aangebracht, toonde aan dat de uit zending van positonen eveneens bij voorkeur één kant opgaat, doch de andere kant (ten aanzien van draaiing en richting van het magneetveld) dan de elektronen uit kobalt-60. Bij kobalt-58 passen dus de richting waarin de positonen wegvliegen en de draairichting der kernen in de zin van een rechtse schroef bij elkaar. Vruchtbare combinatie De combinatie van deze conclusie over positonen met het Amerikaanse resul taat over elektronen is van bijzonde- belang voor de vaststelling der verande Een man, wiens naam in de kringen van het christelijk onderwijs een be kende klank heeft: de heer J. Kals- beek, sinds 1921 hoofd van de bijzon dere school aan de Pasteurstraat te Leiden, gaat a.s. vrijdag met pensioen. Wordt er in de familie Kalsbeek over onderwijs gesproken, dan heeft men vele aanknopingspunten. En dit laat zich begrijpen. Want niet alleen, dat zijn vader indertijd schoolhoofd was te Woerden, doch ook zijn drie broers en zijn zuster voor haar huwelijk sloegen de richting van het onderwijs in. Staan twee broers resp. in Den Haag en Katwijk vóór de klas, zijn derde broer, dr. G. Kalsbeek, is thans hoofdinspecteur van het Rijks Kweek- schoolonderwijs. Zelf stond de heer Kalsbeek 46 jaar vóór de klas. waarvan niet minder dan 36 jaar in Leiden. Na zijn opleiding aan „De Klokkenberg" te Nijmegen hij was daar een leerling van de bekende pedagoog P. Oosterlee werd hij in 1911 benoemd tot onderwijzer aan een christelijke school te Voorburg. In 1918 volgde zijn benoeming tot schoolhoofd van een bijzondere school te West-Ter schelling. In mei 1921 kwam hij de on- derwijsgelederen in de Sleutelstad ver sterken. Het was de Vereniging voor Chr. iHervormd» Onderwijs, die hem de lei ding van de school in de Pasteurstraat toevertrouwde. Bijna 36 jaar is hij deze school trouw gebleven. Het was in de Pasteurstraat waar hij zich een „Kals- beek-dynastie" vestigde. Kinderen, die hier eens bij hem in de klas zaten, zag hij opgroeien, zich een maatschappelijke positie verwerven en trouwen, om daar- weer hun kinderen aan „meester" Kalsbeek toe te vertrouwen. Voortgekomen uit een christelijk mi lieu, is het steeds zijn begeerte geweest om de kinderen reeds vroeg op Jezus te wyzen. Als leermeester en pedagoog pro beerde hij zich steeds in te leven in het gedachtewereldje van het kind, om daaraan leiding en ontwikkeling te geven. Bij zijn komst in de Sleutelstad werd ie heer Kalsbeek geconfronteerd met de /erdieping en belijning van het onder- - t wijs, terwijl thans bij zijn heengaan veel ringen, welke men thans in het natuur-1 geSpr0)cen wordt over de vernieuwing kundig wereldbeeld zal moeten aan- van ^et onderwijs. Zowel aan het een brengen. ajs aan ^et ander heeft hij zijn aan- Volgens beschouwingen, welke door I dacht geschonken, waarbij hij zich mede de theoretlsch-natuurkundigen in de I heeft laten leiden door de veelal veran- Jaatste weken zijn voorgesteld, zou in I derde psychologische inzichten op het een wereld waarin all* elektrische la-terrein van het onderwijs. Een merkwaardige analogie doet zich voor in de organische chemie, die b.v. links en rechts draaiende (wel naast elkaar voorkomende) suikers kent. Deze draaiing die onder meer door polarisa tie-verschijnselen kan worden aange toond, berust op een spiraal-structuur i van de materie, niet op de draaiende i beweging- gecombineerd met een lood recht daarop gericht verschijnsel. Het is evenwel niet onmogelijk, dat de thans I op anorganisch gebied gevonden ver- J schijnsel en eveneens berusten op een schroefstructuur van de atoomkernen, doch dit zijn vooralsnog speculaties die niet op enige waarneming of op enig experiment zijn gegrond. De hoofden achter de instrumenten Het onderzoek in Leiden (dat men reeds lange tijd overwogen had, doch waartoe men niet eerder was gekomen omdat het zo onwaarschijnlijk leek dat een algemeen aanvaard principe volkomen ten onrechte gehanteerd zou worden op het gebied van de radio activiteit) stond onder wetenschappe lijke leiding van prof. dr. C. J. Gorter en dr. M. J. Steenland van het Ka merlingh Onnes Laboratorium, prof. dr. H. Brinkman van de Universiteit te Groningen en van de theoreticus dr. H. A. Tolhoek van het Instituut Lorentz te Leiden. De proeven werden uitgevoerd door de Gerritse, de koudetechiiicus J. van Wee- sei en de Groninger elektronicus B. J. Rigterink. Hulp uit Groningen Aangezien de te Leiden aanwezige elektronische en kernfysische hulp middelen niet toereikend waren voor de experimenten, werden uit Groningen verscheidene door dr. H. de Waard en de heer A. N. Diddens gebouwde in strumenten naar Leiden overgebracht. Prof. dr. A. H. W. Aten van de Isoto- pencommissie te Amsterdam zorgde voor het verkrijgen van het benodigde radioactieve kobalt. De proeven in Ame rika en in Leiden werden beide met ko balt uitgevoerd, omdat in dit element door de aanwezigheid van buiten-elek tronen de kernen zich het eenvoudigst bij zeer lage temperaturen en in een sterk magneetveld laten richten. Uiter aard zal in de toekomst ook met andere elementen op dit gebied worden geëjqDe- rimenteerd, hoewel daarvoor moeilijker technische voorzieningen nodig zijn. Het Leidse onderzoek heeft de vruchtbaarheid aangetoond van een nauwe samenwerking tussen de na tuurkundigen van verschillende labo ratoria dank zij de werkzaamheden van de in 1946 opgerichte Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie. Alg. Bond van Ambtenaren BESPREKING ZIEKTEKOSTENREGELING De afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren had voor haar leden, werkzaam in gemeentedienst, gister avond een speciale vergadering belegd ter bespreking van de z.g. I.Z.A.-rege- ling, welke 1 maart a.s. ingaat. Alvorens tot deze bespreking over te gaan instal leerde de voorzitter der afdeling, de heer J. H. Sdhu'ller het voorlopige bestuur van de nieuw gevormde, overkoepelende groep geaneentepersoneel, waarin alle takken van gemeentepersoneel vertegen woordigd zijn. De heer Schuller sprak er zijn vreugde over uit, dat deze bij eenkomst zo buitengewoon goed bezocht was, waaruit spr. concludeerde dat men het grote belang van de komende rege ling terdege inziet. Met het oog op het gezinsbelang had het bestuur ook de dames der leden uitgenodigd tot deze bijeenkomst, vandaar dat het vrouwelijk element goed vertegenwoordigd was. De voorzitter der groep gemeenteper soneel. de heer J. Wondergem. nam daarna de voorzittershamer over en gaf na een kort inleidend woord de bonds- secretails, de heer H. Sohaafsma, gele genheid, de regeling toe te lichten. Deze gaf een historisohé schets van de tot standkoming der ziektekostenregeling in orft land, voor zover het de over heidsdienaren betreft. Zonder tekort te willen doen aan de grote verdiensten van het ziekenfondswezen zijn er ook nadelen, hetgeen spreker met enkele vooi-beelden illustreerde. Mede met het oog op deze nadelen is het z.g. verrich- tingenstelsel te prefereren, waarbij men bovendien uitgaat van het princip: „draagt elkanders lasten". De I.Z.A.- regeling is thans van kracht in tal van gemeenten en provincies en in het be stuur zijn ook ambtenarenorganisaties vertegenwoordigd. Nadat de heer Sdhaafsma alle facetten van de rege- „Dunde Maroje's dukaten" In de Leidsche Schouwburg werd gis teravond als zesde abonnementsvoor stelling een reprise gegeven van het succesvolle reeds eerder in de K. en O -serie gegeven toneelstuk .Dundo Maroje's Dukaten" van de Joegosla vische toneelschrijver Marin Drzic. een blijspel onder regie van dr. Marko Fotez, waarmee de toneelgroep „Theater" thans furore maakt. Ook nu heeft men zich verlustigd in het voortreffelijke spel, waarmee dit kluchtige, luchtige en kleurige geheel ten tonele werd gevoerd. Daterend uit de tijd der vroeg-Italiaanse Renaissance heeft het nog niets van zijn levenskracht verloren en kan men er een ganse avond geboeid naar luis teren en kijken. Wanneer wij één der acteurs speciale lof zouden willen toe zwaaien de jongeren speelden met veel temperament dan geldt dit voor Cruys Voorbergh. die van de rol van Sadi, de woekeraar, werkelijk een „creatie" maakte. Luide toejuichingen vielen de acteurs en actrices ten deel. ling had belioht, was er gelegenheid tot vragen stellen. Hiervan werd een zeer ruim gebruik gemaakt en daarbij bleek in het bijzonder de zorg te overheersen van het voorschieten van grote bedra gen. Ofschoon de kinderziekten der nieuwe regeling, naar spreker hoopte en verwachtte, ook hier wel zullen wor den opgevangen, wees de praktijk uit dat in vrijwel alle gemeenten en pro vincies zeer soepele oplossingen zijn ge vonden, zodat bezwaren in wezen niet meer bestaan en men overal uiterst te vreden is met de nieuwe toestand. Met een dankwoord aan de heer Sohaafsma voor zijn heldere uiteenzet ting sloot de heer Wondergem de bij eenkomst. Teneinde de industriële ontwikkeling van de Sleutelstad te bevor deren hebben B. en W. van Leiden het voornemen om met de gemeente Zoeterwoude een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, welke voorziet in de vorming van een industrieschap. verschijnselen opstellen, in welke ge> dachtengang het Leidse resultaat voor treffelijk past. Men zou zich reeds kun nen afvragen, of andere „werelden" als b.v. enkele andere sterrenstelsels dan het onze niet zulk een „omgekeerd" natuurkundig beeld zouden vormen, als I heren H. Postma, W. J. Huiskamp en het ware een binnenste buiten gekeerde I A. R. Moed erna met medewerking van linker handschoen die daardoor een 1 de leraar in het glasblazen A. R. B. Stond 46 jaar vóór de klas J. KALSBEEK (Foto L.D./Van, Vliet) Naast zijn werkzaamheden in de school, heeft hij zich van 1921 tot 1945 in de avonduren sterk geïnteresseerd voor de vervolgcursussen voor meisjes van 14 tot 18 jaar en was hij van 1921 tot 1937 docent aan de Nederlandsche Zendingsschool te Oegstgeest, belast met het geven van geschiedenis en aardrijks kunde. Bovendien was hij vele jaren ouderling van de hervormde gemeente te Oegstgeest. AFSCHEID EN INSTALLATIE. Donderdagavond 7 maart zullen het bestuur, het onderwijzend personeel en hoofden van bij de Vereniging aange sloten scholen, in wier midden de heer Kalsbeek een vooraanstaande plaats in neemt, in de school aan de Pasteur straat afscheid van hem nemen, terwijl dan tevens zijn opvolger, de heer H. Stolk uit De Krim, zal worden ge- toèteUeerd. Een en ander houdt verband met het feit, dat de beschikbare oppervlakte aan industrieterrein binnen onze gemeente langzamerhand sterk is gedaald. Reeds eerder wezen B. en W. er op. dat voor uitgifte nog circa 8.35.60 ha. beschikbaar was. terwijl voor in totaal reeds 0.92.80 ha. opties waren verleend. Het Economisch-Technologisch Insti tuut voor Zuid-Holland neemt in haar rapport „De industriële ontwikkeling van Leiden" aan. dat 60 van de te verwachten bevolkingsaanwas van Lei den een bestaan zal moeten vinden in de nijverheid. Zondert men daarvan het ambacht en de bouwnijverheid uit. dan komt men op een cijfer van omstreeks 40 hetgeen betekent, dat te Leiden in de komende 15 jaren een extra aan bod van circa 2700 personen voor de industrie in engere zin kan worden ver wacht; een toename van meer dan 25 Het rapport berekent voorts, dat tot 1969 aan industrieterrein, buiten het geen thans nog voorradig is. een opper vlakte van circa 30 ha. nodig is. NIEUW INDUSTRIETERREIN BUITEN LEIDEN Het zal duidelijk zijn, dat het on mogelijk is een dergelijk industrie terrein binnen de huidige grenzen van Lelden te projecteren. De ruimte daarvoor ontbreekt ten enenmale. B. en W. waren zich reeds jaren bewust, dat nieuwe industrieterreinen gezocht zouden moeten worden buiten Lei den. By het overwegen van de vraag. waar deze terreinen dan wel gesitueerd moeten worden, hebben B. en W. oog laten vallen op het gebied, gelegen in de gemeente Zoeterwoude en be grensd door de Hoge Rijndijk, de Meerburgerwetering, de spoorbaan Leiden-Woerden en de Ommedijkse- weg. Dit terrein, dat rond 80 ha. groot is en behoort tot de „Grote Polder", vol doet als vestigingsplaats voor indus trieën aan hoge eisen: bet ligt onder de rook van Leiden, aan Rijksweg 11 (Lei- den-Bodegraven» in de onmiddellijke nabijheid van Rijksweg 4a (Amster dam-Rotterdam). terwijl de mogelijk heid van aansluiting op grootscheeps- vaarwater en het spoorwegnet aanwezig is. Ook de Provinciale Planologische Dienst is van oordeel, dat dit terrein voor uitbreiding van de Leidse industrie uitermate gunstig is gelegen. Voorts heeft het Economish-Tcchno- logisch Instituut het gemeentebestuur van Zoeterwoude geadviseerd de indus trialisatie van die gemeente te bevorde ren, daarbij in overweging gevende het Industrieterrein te projecteren in de „Grote Polder". OVEREENSTEMMING MET ZOETERWOUDE Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de ontwikkeling van de „Grote Polder" ajteindustrieterrein een tussen de ge meenten Leiden en Zoeterwoude ge meenschappelijk belang betreft. Het ligt voor de hand, dat beide gemeenten ter behartiging van dit belang een ge meenschappelijke regeling treffen, als bedoeld in de Wet gemeenschappelijke regelingen. We hebben daartoe contact opgeno- nomen met B. en W. van Zoeter woude; het gevoerde overleg heeft volledige overeenstemming opgeleverd omtrent het aangaan van een ge meenschappelijke regeling, waarvan B. en W. van Leiden het ontwerp de raad thans ter vaststelling aanbieden. Het komt B. en W voor, dat terzake een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam dient te worden gevormd, met de naam: Het Industrieschap de Grote Polder. De omschrijving van de taak van het industrieschap ligt voor de hand: het doen aanleggen en het exploiteren van industrieterreinen en -havens in de „Grote Polder", daar onder begrepen alles wat met deze aan leg en exploitatie samenhangt. Onder deze taak is uiteraard niet begrepen, wat tot de normale openbare taak van de gemeente Zoeterwoude behoort, waarbij B. en W. mei de verzorging van de reiniging en het onderhoud van openbare wegen, van het afvoeren van water en vuil. van de openbare verlichting, van politie en brandweer en het bouwtoezicht. Overi gens ligt het voor de hand. dat het in dustrieschap van de diensten van de beide gemeenten gebruik maakt voor die gevallen, waarin door eigen krachten niet kan worden voorzien. Aangezien het industrieschap een zelfstandig rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam is. zal het de desbetreffende gemeente voor de verleende diensten moeten be talen. SAMENSTELLING BESTUUR Met betrekking tot het bestuur van het industrieschap zijn B. en W. van oordeel, dat er een algemeen bestuur moet komen (te noemen „raad van be stuur") en een dagelijks bestuur. Aan gezien beide gemeenten gelijkelijk bij het industrieschap zijn betrokken, ach ten zij het gewenst de bestuursorganen paritair samen te stellen, waardoor beide gemeenten een even grote invloed op de gang van zaken kunnen uitoefe nen. De raad van bestuur, belast met de algemene leiding, zou kunnen bestaan uit 8 leden, waarvan beide gemeenten er ieder 4 benoemen, te weten 2 door de Raad en 2 door B. en W. De voorzitter wordt telkens voor 2 ja ren uit de leden aangewezen, beurtelings door B. en W. van Leiden en Zoeter woude. Het dagelijks bestuur zouden B. en W. willen doen bestaan uit 4 leden. n-1. de voorzitter en de plaatsvervangend voorzitter ven de raad van bestuur, ter wijl deze raad nog twee andere leden uit haar midden aanwijst: ook in dit bestuursorgaan dienen beide gemeenten op gelijke voet te worden vertegenwoor digd. Voorts voorziet de regeling in de be noeming van een secretaris, een direc tie en een administrateur. Ten aanzien van de financiën merken B. en W. op. dat het nodig kan zijn bij de aanvang der werkzaamheden aan het Industrieschap een begin-kapitaal te verschaffen. Uitgaande van het feit, dat beide gemeenten een gelijk belang heb ben bij de regeling, ligt het voor de hand. dat zij op gelijke voet deelnemen aan een te verstekken lening. Voorts behoeven de raadsbesluiten de goedkeu ring van Ged. Staten, wier taak het in de eerste plaats is toe te zien, dat geen der gemeenten een groter risico op zich neemt, dan zij kan dragen. De raden der beide gemeenten geven met name hun bevoegdheden om te kopen, te verkopen, te verhuren en in erfpacht uit te geven voor het betrok ken gebied uit handen. Anderzijds krij gen de raden kennis van de belangrijk ste besluiten, welke de organen die als hun vertegenwoordigers moeten worden beschouwd hebben genomen. De raden kunnen te allen tijde de ge wenste inlichtingen vragen, terwijl bij het verlenen van garanties de gehele situatie van het industrieschap kan worden bezien. B. en W. van Leiden stellen de raad thans voor in boven staande geest een besluit te nemen. Volkstuinders moeten zieli organiseren Ter afweer van vele gevaren Het hoofdbestuurslid van de Alge mene Bond van Volkstuindersverenigin- gen in Nederland, de heer J. Vlieger sprak gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" op een propagandafilm avond. welke de Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen belegd had over „De verhouding in de verenigingen en verenigingen „Plaatselijke Bond". In Nederland zijn er plm. 100.000 volkstuinders waarvan er slechts 20.000 georganiseerd zijn. wat zeer weinig is in vergelijking met het buitenland, al dus dë heer Vlieger. In de randstad Holland, bevattende Noord- en Zuid- Holland en Utrecht wonen plm. 4.000.000 mensen, dus meer dan 1/3 deel van Ne derland en in de toekomst zal dat op lopen tot 5',2 miljoen! Dat houdt in dat R'dam. Delft. Den Haag. A'dam enz. aan elkaar gegroeid zullen zijn. Met deze gegevens wilde de spreker het moeilijke parket laten zien. waarin de volkstuinders verkeren. Want hoe zal het dan met de volkstuintjes moeten? Hoe zal men door de steeds toenemende huizenbouw de kwestie van de recreatie- gronden oplossen? Een ander gevaar vormt het steeds toenemende verkeer: immers de huidige verkeerswegen kun nen het verkeer niet meer verwerken. AGFA-KLEUREN BIJ LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN. Maandagavond hadden de leden van de Leidse Amateurfotografen Vereniging een bijzonder interessante bijeenkomst. Vooral de liefhebbers van de kleuren fotografie kwamen ruimschoots aan hun trekken. Hiervoor zorgde de heer J. Leusden van Agfa, die een helder be toog wist te geven van het kleurenpro- cédé in de fotografie. De kleurenfotografie heeft een zeer snelle technische vooruitgang gemaakt. De zwart-wit fotografie had meer dan honderd jaar nodig om tot aan zijn huidige perfectie te komen. De eerste kleurenfilms voor het publiek versche nen in 1936. Deze waren zeer laag ge voelig en men moest naar harde kleu ren zoeken om resultaat te boeken. 20 jaar later, in 1956 was men echter zo ver, dat de kleurenfilm perfect genoemd mag worden met een hoge gevoeligheid en volkomen natuurgetrouwe weergave, óók van de neutraaitinten. Aan de hand van een aantal dia's werden de leden de mogelijkheden voor ogen getoverd, die thans binnen het be reik van de amateur liggen. De prachtig plaatjes zullen stellig menig amateur er toe doen besluiten om zijn camera met kleurenfilm te laden en hiermede het naderende voorjaar in al zijn kleurenrijkdom vast te leggen. en men zal naar nieuwe stukken grond omzien om die om te bouwen tot nieu we rijwegen. Ook de investeringsbeperking is een zeer belangrijke factor, want het zou helemaal niet vreemd zijn als de Over heid beslissingen zou nemen die ten nadele waren van de volkstuindersgron- den. Het is zelfs zo. dat als er een volks- tuingroep vertrekken moet i.v.m. de uit breiding van een stad. ontvangt zij geen enkele compensatie voor de ach tergelaten grond. Na de oorlog kan de Volkstuinvereni ging van enkele goede jaren spreken. De organisatie werd beter en de Rijksvoor lichtingsdienst gaf verscheidene cursus sen omtrent het tuinieren. Men richtte toen een Algemeen Verbond op in A'dam. dat de representatie is. van al wat er in het land betreffende de volks- tuinbouw gebeuren gaat. Hieruit heeft zich een commissie gevormd tot wet telijke bescherming van de Volkstuin ders. maar deze commissie wacht nog op een bevestiging van het ministerie. Wij moeten allen waken, besloot de heer J. Vlieger, dat onze vorm van re creatie niet verloren gaat, en dat kun nen we alleen bereiken als we als één man onze organisatie helpen! De rest van de avond werd gevuld met enige films die verwaardigd waren door de Shell Nederland N.V. PROF. Dr. K. JAHN GAAT NAAR TURKIJE. Eervolle uitnodiging voor Nederlands orientalist. De Nederlandse orientalist, prof. dr. K. Jahn, heeft zowel van de universiteit van Ankara als van die van Istanboei en het daarmee verbonden Instituut voor Islamitische Studies een uitnodi ging ontvangen om in het voorjaar een aantal lezingen te komen houden. Deze voordrachten hebben betrekking op spe ciale onderzoekingen op historisch en cultuurhistorisch terrein en houden zich in het bijzonder bezig met de culturele- en politieke relaties welke de'Moham medanen in de Middeleeuwen met de Westeuropese landen onderhieden en met hun betrekkingen met India tij dens het Mongoolse tijdperk (1220 1350). Voor het doen van bovengenoemde onderzoekingen heeft prof. Jahn die èn aan de Leidse Alma Mater èn aan de Rijksuniversiteit te Utrecht colleges geeft indertijd een subsidie ontvan gen van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappel!jk~ Onder zoek. Prof. Jahn heeft de vererende uit nodiging in principe aangenomen. Mochten zijn werkzaamheden te Leiden en te Utrecht hem verhinderen aan de Invitatie gehoor te geven, dan hoopt hy ln 1958 naar Turkse te kunnen «raam

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3