Australië keert zich fel tegen Indonesische eisen en resolutie Oosters spel van loven en bieden tussen Israëliërs en Egyptenaren WEERBERICHT Volstrekt onverdraaglijke eis dient opgegeven te worden Bem iddeling door Hamma rskjöld Dulles en Lester Pearson LAROCK VOLGT SPAAK OP 95ste jaargang DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 No. 29072 LEIDSCH Directeuri J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Nieuw Guineadebat in de UNO Dc Australische afgevaardigde in de politieke commissie der V.N., sir Percy Spender, heeft bij de voortzetting van het debat inzake westelijk N.-Guinea de ontwerp-resolutie van de 13 lan den verworpen, daar deze impliceert, dat Indo nesië in wezen en juridisch een aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea heeft. De Australische afgevaardigde deed een be roep op de Indonesische regering haar „volstrekt onverdraaglijke eis" inzake soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea op te geven en „aldus de enige aangelegenheid, waarover verschil van mening bestaat en die het onderhouden van har monieuze en vriendschappelijke betrekkingen tus sen Indonesië en Australië in de weg staat, uit de weg te ruimen. De Australische afgevaardigde betreurde het voorts, dat deze kwestie wederom op de agenda van de Algemene Vergadering was geplaatst. Hij legde er de nadruk op, dat Australië „enorm veel belang stelt in de toekomst van Nieuw-Guinea, in het gehele gebied van Nieuw-Guinea". Bijeenkomst der commissie werd verdaagd „Vreedzame" oplossing? „Indonesië", aldus de Australische afgevaardigde, „zegt, dat het een „vreed zame oplossing" van het geschil tracht te vinden. „Een vreedzame oplossing van wat? Een vreedzame oplossing van zijn eis om het gebied van westelij k- Nieuw-Gudnea in volledige soevereini teit aan Indonesië af te staan. Het door Indonesië onthulde en onveranderde doel is dat en niets minder te krijgen. Alles wat het doet, elke resolutie, die het tracht door de commissie aanvaard te krygen, is gekoppeld aan dat doel en niets anders. Wij zyn allen, naar ik hoop, voor vreedzame oplossingen van vraagstukken, die op vreedzame wijze geregeld moeten worden. Maar het zou zeker een nieuwe stap zyn, indien een land het zich als een verdienste zou kunnen aanrekenen, als het zegt, dat het een vreedzame oplossing wenst van een geschil, dat alleen ontstaat, omdat dit land een eis stelt, die geen enkele grond heeft en die het niet wil opgeven of op geen enkele wijze wil matigen, maar waarvoor volgens dat land een regeling moet worden gevonden door volledige inwilliging. Hoe verkrijgt men een vreedzame oplossing voor een eis, waarbij de ene party tot de andere zegt: „Draag het gebied geheel en onvoorwaardelijk aan ons over, riet minder zyn we niet tevreden en de andere partij wei gert dit?" Geen „kolonialisme" De Indonesische opvatting is feite- lyk, dat het kolonialisme betekent, indien een Europees land, dat in vol ledige overeenstemming met de voor zieningen van het Handvest handelt en in werkelijkheid vrywillig verder gaat door bij voorbaat zelfbestuur te beloven, het bestuur uitoefent over een achtergebleven gebied, terwijl het geen kolonialisme zou zijn, indien een niet-Europese regering, op aanzien- lyke afstand van het betrokken gebied gelegen, zulk een bestuur uitoefent, zonder onderworpen te zyn aan een van de waarborgen, die in het Hand vest der V.N. vervat zyn. Over nationalisme merkte de heer Spender op, dat „iedere territoriale eis kan worden aangediend als nationaal streven en dat het niet de rol van de V.N. is dergelyke aanspraken te be vorderen of zelfs te bespreken. Over de juridische kant zei hij, dat de Indonesische regering weigerde in te gaan op een Nederlands voorstel in zake voorlegging aan het Internationale Hof. De weigering duidt aan, dat In donesië «elf nooit overtuigd is geweest van de rechtmatigheid van zijn eis. Verder bracht hij in herinnering, dat de Indonesische regering de RTC-over- eenkomsten met inbegrip van het char ter van de soevereiniteitsoverdracht heeft opgezegd, waardoor zy alle recht verloor om aanspraak te doen gelden op een overeenkomst, die zij loochende. Bovendien heeft het charter van de soevereiniteitsoverdracht nooit betrek king gehad op westelijk Nieuw-Guinea, maar zelfs heeft het in het bijzonder dit gebied uitgesloten van de overdracht. Absurd Sir Percy Spender zei voorts, niette kunnen begrijpen, hoe de V.N. gevraagd kon worden, de Indonesische eis te steunen. „Het is goed over soevereiniteit te spreken, maar soevereiniteit is geen zaak van alleen maar territoriale aan spraken. Het betreft hier mensen. Ons wordt gevraagd, bijna een miljoen men- Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en slechts hier en daar een bui. In de nacht en och tend plaatselijk mist en temperatuur om het vriespunt, ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Zwak ke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 FEBRUARI Zon op: 7.33 uur: onder: 18.18 urn*. Maan op: 6.13 uur: onder: 16.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.24 uur en 14.37 uur. Laagwater te 10.17 en 22.41 uur. Dit Dommer bestaat uit 10 pagina's. sen over te dragen als of het stom vee is. De bewering, dat de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea in 1945 reeds hun politieke wensen bepaald hadden, noemde hij „absurd". Hij legde de nadruk op de rassenver schillen en uitte de mening, dat, indien de Indonesische eis gesteund zou wor den, „dit werkelijk een droeve dag voor de V.N. zou zijn en een tragische dag voor de Papoea's in alle delen van Nieuw-Guinea. „Nederland en myn eigen land er kennen zonder voorbehoud onze ver plichtingen ten opzichte van deze mensen en de V.N. zelf hebben met betrekking tot hen een constructieve rol. Ik kan slechts hopen, dat geen overwegingen, die niet terzake dienen, ons ertoe zullen brengen het Hand vest tot een aanfluiting te maken door ons ertoe te lenen, steun te ge ven aan het direct of uiteindelyk overdragen van deze Papoea's, zonder dat zy hun wil kenbaar hebben kun nen maken". Slot op pag. 2 Gisterochtend is men in de Cine- tone Studio's te Duivendrecht be gonnen met de opnamen van de Ne derlandse speelfilm „De Vliegende Hollander" naar een scenario van LANGDURIG TOUWTREKKEN.... (Van onze correspondent in New York. Zonder in direct contact met elkaar te staan zijn de Israëliërs en de Egyptenaren bezig met een spel van loven en bieden. Hammarskjöld, Dulles en de Canadese minister Pearson zijn de bemiddelaars bij dit bij uitstek Oosterse spel en de partijen komen elkaar gaandeweg nader. Daarmede is evenwel nog niet gezegd, dat men het spoedig eens zal zijn over de prijs, waarvoor min of meer de normale toestand in het Midden-Oosten zal worden gekocht. Zolang deze prijs nog niet vast staat, aarzelt zelfs Amerika om voorwaarden in een resolutie vast te leggen. Over de vrije vaart in de Golf van Akaba zal men het waar schijnlijk gemakkelijker eens worden dan over een regeling van het gebied van Gaza. Het zou voor de hand liggen dat V.N.-troepen aller wegen tussen Egypte en Israël worden gelegerd doch tot dusverre is er de moeilijkheid, dat Egypte volhoudt dat deze troepen moeten inruk ken, zodra Egypte zulks wenst. „De politiek die de regering-Eisen hower tegenover Israël volgt, is on rechtvaardig. Zij betekent tevens een verzwakking van het vermogen der democratie om zich in het Midden- Oosten tegen het binnendringen van het communisme te verzetten", aldus heeft Averell Harriman, de democra tische gouverneur van de staat Neio York, in een telegram aan een Jood se vereniging te New York verklaard. Harriman voegde hieraan toe: „De Eisenhowers politiek onrechtvaardig, zegt Averell Harriman De aarzeling van Amerika om tot for mulering der resolutie over te gaan zo lang het succes van een dergelijke reso lutie niet is verzekerd, maakt het on mogelijk te voorspellen hoe lang het touwtrekken nog zal doorgaan. Ver. Staten zouden onprincipieel handelen, indien zij zich wel zouden uitspreken voor sancties tegen Is raël, maar niet voor het nemen van een dergelijke maatregel tegen Egyp te en de Sovjet-TJnie". Lagerhuis juicht Macmillan toe Onze correspondent in Londen telefo neerde ons hedenochtend: De Britse premier. Harold Macmillan, heeft zich gisteren in het Lagerhuis uit gesproken tegen sancties tegen Israël en voor een regeling van het geschil. Deze verklaring bracht kennelijk opluchting teweeg. Hij waarschuwde weliswaar Is raël. dat het de Gaza-strook moet ver laten. maar voegde er aan toe dat de Ver. Naties de verantwoordelijkheid voor dit gebied dienen over te nemen en dat er VN-troepen behoren te worden ge legerd. Ook de westkust van de Golf van Akaba moet door Israël worden ont ruimd. waarbij de Ver. Naties en de be langrijkste zeevarende mogendheden duidelijk moeten maken, dat de scheep vaart in de golf vrij is voor de gehele wereld. Macmillan zei daarop, dat het ver keerd is aan sancties te denken en dat met alle macht dient te worden ge streefd naar totstandkoming van een overeenkomst. Zijn verklaring werd door het Lagerhuis met gejuich ontvangen. Macmillan zei verder nog. dat het Britse standpunt was uiteengezet tegen over de Ver. Staten en Engelands ande re bondgenoten en vrienden. (Ingez Med.-Adv.) Te Hoeng-Song in Korea heeft het eerste Koreaanse leger een ge denksteen opgericht ter nagedach tenis aan luitenant-kolonel Marinus P. A. den Ouden en de soldaten van het Nederlandse detachement in Ko rea. die tijdens de strijd om Hoeng- Song op 12 en 13 februari 1951 om het leven kwamen. De president van de Koreaanse Republiek en Mevr. Syngman Rhee hebben een bezoek gebracht aan het monument, dat op de foto staat afgebeeld. Treinramp eist 40 doden in Argentinië By een treinongeluk nabij Cordoba in Midden-A r g e n t i n i e zyn maandag naar schatting veertig mensen om het leven gekomen en meer dan honderd gewond. De smalspoortrein liep in een berg achtig gebied door te grote snelheid in een bocht uit de rails. Vier van de tien rytuigen werden volkomen vernield. De machinist van de trein en zyn rper werden dadelijk na het ongeluk hechtenis genomen. Treinbestuurder in België reed door onveilig sein Op de Belgische lyn Charleroi— Brussel zijn, zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage werd vermeld, gis teren twee elektrische treinen by het station Courcelle—Motte op elkaar inge reden, waardoor drie personen om het leven zijn gekomen en ruim zestig ge wond. Verscheidene uren na de botsing konden de lijken van een van de twee machinisten en twee passagiers uit de wrakstukken worden geborgen. Van ongeveer twintig gewonden was de toestand ernstig. Het kleine station Courcelle-Motte zag er uit als een veld lazaret. Niettegenstaande de heftige botsing zijn de twee locomotieven op de rails blijven staan. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen is het ongeluk veroorzaakt, doordat een van de twee treinen door een onveilig signaal was gereden. De treinbestuurder, die het ongeluk heeft overleefd, kon nog niet verhoord worden, doordat hij een zware hersenschudding heeft opgelopen. Ed. Hoornik en onder regie van Ge- tard Rutten. De film handelt over het leven van de Nederlandse lucht vaartpionier Anthony Fokker, wel ke rol wordt gespeeld door Ton Kuijl. Voor de opnamen begonnenwer den scene s besproken. Van links naar rechts ziet men Bob de Lange. Harold HorstenTon Kuyl. Claire HartScriptgirl, cameraman Andor von Barsy. Produktieleider L. J. M. Rosenboomen de regisseur Gerard Rutten. Generaal Franco laat teugels wat vieren Sterk gewijzigd kabinet is liberaler van snit De ingrijpende wijzigingen in het Spaanse kabinet, waarvan al enige tijd sprake was, zijn maandag een feit ge worden. Volgens een officiële bekend making zijn alleen de ministers van Justitie, Industrie. Onderwijs en Voor lichting aangebleven. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is Fernando de Castiella, die ambassadeur bij het Vaticaan was. Hij volgt minister Artajo op. Generaal Franco, "het staatshoofd van Spanje, blijft voorzitter van de minis terraad. Franco niet meegerekend, telt het kabinet achttien ministers. Het is niet bekend tot welke politieke partij Villalbi, minister zonder portefeuille en voorzitter van de Economische Raad. behoort. Van de zeventien overige mi nisters zijn er vijf falangist, drie katho liek, twee monarchist en zeven partij loos. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Castiella, heeft o.m. gestudeerd aan de Academie voor Volkenrecht in Den Haag. In 1939 werd hij benoemd tot lid van het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag en tot professor te Madrid. Als aanhanger van Franco nam hij deel aan de burgeroorlog en in 1941 en 1942 streed hij met de blauwe divisie in Rusland. Castiella. die tot de Falanx behoort, werd in 1951 tot ambassadeur bij het Vaticaan benoemd. De eerste indruk van waarnemers in Madrid is, dat het nieuwe kabinet zowel Dreigbrieven voor partijleiders Soekarno wil doorzetten Het onafhankelijke dagblad „Indo nesia Raya" in Djakarta meldt, dat de leiders der partijen die tegen de conceptie van Soekarno zijn, dreig brieven hebben gekregen, en ook werden bezocht door „militaire per sonen", die druk op hen oefenden om het plan van Soekarno te steunen. Het Islamietische dagblad Pe- mandangan" schrijft, dat ..de indruk is gewekt, dat de conceptie van de president te allen koste moet worden uitgevoerd". Volgens bestuursleden van de Islamie tische partijen trachten de communis ten en andere linkse organisaties een zodanige atmosfeer te scheppen, dat ver zet tegen de conceptie niets minder dan „hoogverraad" zou zijn. Zondag heeft president Soekarno tij dens een bijeenkomst van linkse organi saties verklaard, dat hij zelfs kolonel Simbolon, en de leiders van de Daroel Islam zou uitnodigen om rond de „grote familietafel" plaats te nemen. op politiek als op economisch terrein liberaler is dan het vorige. In monarchistische kringen is men zeer tevreden over het nieuwe kabinet. Generaal Vigon, de minister van Open bare Werken, is een vooraanstaand monarchist en verscheidene andere leden van het kabinet hebben monarchistische denkbeelden. Nieuwe Belgische minister Buitenlandse Zaken verwierf reeds gezag en sympathie (Van onze Brusselse correspondent) Het staat thans vast dat de Bel gische minister van Buitenlandse Handel, Victor Larock, oud-hoofd redacteur van het socialistisch or gaan „Le Peuple", Spaak als mi nister van Buitenlandse Zaken zal opvolgen. Naar wy vernamen heeft de heer Larock aandachtig alle besprekingen te Val Duchesse en Parijs betreffende de gemeensehappelyke markt en de Euratom gevolgd en is hij bekwaam om eind maart of begin april de taak van Spaak over te nemen, wanneer deze het Brusselse 9tof van zijn schoe nen schudt om in Parijs de waar schijnlijk minder bekritiseerde taak van secretaris-generaal van het At lantisch Pact te aanvaarden. In zijn lange loopbaan is de Belgische staatsman Spaak steeds het voorwerp geweest van de spot en de kritiek van conservatieve kringen, terwyl hij in zijn eigen socialistische partij door vooruit strevende vakbondsleiders werd gewan trouwd om zijn vele contacten met an dersdenkenden voornamelijk met libe ralen en centrum-katholieken. Het ver drag der gemeenschappelijke markt en Euratom zal niet door Spaak voor het Belgisch parlement worden verdedigd, maar door de veel jongere, veertig jarige Larock. Van Spaak heeft Larock de Europese overtuiging en zeggings kracht. Maar Larock kent bovendien •beter de techniek der economische vraagstukken. Larock wordt in kringen van de Belgische socialistische partij als de komende man beschouwd. Hij is vol komen ongefortuneerd en woonde ja renlang In een eenvoudige woning boven de ouderwetse zaaien van de Hollandse Club te Brussel. Zyn voorkomen, zyn zuiver Frans en de verfUnde elegance van zijn ge baren. doen nauwelyks vermoeden dat Larock, een leerling van de Jezuïeten en van de Viyzinnige Universiteit van Brussel, moeilyke tijden kende. Ook in kringen van andersdenkenden heeft de jonge minister van Buitenlandse Handel reeds veel gezag en sympathie verworven. Larock is zeer pro-Bene lux gezind en laat zich door een Vlaams hoogleraar adviseren over economische vraagstukken. Hij ont moet gaarne Nederlanders. Herziening der landbouwlonen INGAAND UITERLIJK 4 MAART? Het Landbouwschap heeft besloten te adviseren by de collectieve arbeids overeenkomsten voor akker- en weidebouw en veehouderij op zo kort mogelijke termijn over te gaan tot een loonsverhoging van 3% en tot verhoging van de vakantietoeslag van 2%. Daarnaast wordt geadviseerd over te gaan tot verwerking van de byslag krachtens het in werking treden van de Algemene Ouderdomswet. Goedkeuring van het College van Ryksbemiddelaars werd reeds gevraagd, verwacht wordt, dat de verbetering der landarbeidersionen zo spoedig mogelijk zal ingaan, doch uiterlijk op 4 maart aanstaande. Voor f 1100.aan tapijten gestolen De politie te Hilversum heeft bij een 38-jarige wever uit Hilversum, werk zaam bij de Veneta Tapijtenfabrieken aldaar huiszoeking gedaan omdat de man verdacht werd van diefstal. De vangst was niet gering. De recherche ontdekte tapijten, gang- en traplopers allerlei kleedjes en weefstoffen, geza menlijk ter waarde van ongeveer f 1100. Teven, werden in het pand nog aange troffen ampèremeters, radiobuizen en condensatoren. Deze goederen moeten zijn gestolen door een 18-jarige zoon. wonende in Amersfoort, zijn gestolen bij een firma in Zeist. De politie heeft proces verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1