Zestig jarig Crescendo, Noordwijk. in nieuwe uniformen gestoken TREURIGE ACHTERSTAND BIJ HET ONDERWIJS IN AMERIKA RIJWIELMONTEURS Receptie en jubileumconcert Zware jongens smeten met geld Rundveefokkers uit Rijnstreek vergaderden in Alplien Tekort van 160.000 lokalen en tienduizenden onderwijzers MAANDAG 25 FEBRUARI 1967 Zaterdagavond beleefde de harmoniekapel „Crescendo" In het Casino een hoogtepunt In zijn geschiedenis. Tijdens het jubileumconcert bood de heer J> Choufour namens de Noord- wykse burgerij vijftig keurige uniformen aan. die „Crescendo" tot een sieraad onder de muziekkorpsen maken. Met een daverende ovatie werd het „Crescendo 1957" door de zaal ontvangen. Noordwijk heeft daarmede een ereschuld aan haar oudste muziekkorps ingelost! Zestig jaar lang nam „Crescendo" deel aan het culturele leven van onze dorpsgemeenschap. Dit gedenkwaardige feit vierde men zaterdag met een re ceptie en een jubileumconcert. In het met bloemen en guirlandes ver sierde restaurant van het „Casino" ze telden 's middags bestuur en dirigent Alb. Mey onder het vertrouwde vereni gingsvaandel, om de gelukwensen van vrienden van de harmoniekapel en be vriende verenigingen in ontvangst te nemen. Burgemeester mr, G. F. W. van Berckel en de beschermheer F. W. Graaf van Limburg Stirum bevonden zioh in het buitenland. De heer J. Choufour sprak namens het actie-comité uit de Noordwijkse burgerij en tevens namens de gymnas tiekvereniging DOS, hetwelk zich tot doel had gesteld „Crescendo" aan te kleden. Spreker complimenteerd het bestuur en hoopte dat de band tussen het comité en de kapel in de toekomst zal blijven bestaan. De heren W. Meyrink en W. Spaan derman vertegenwoordigden de voetbal vereniging „Noordwijk'terwijl laatst genoemde tevens de gelukwensen over bracht van de Oranjevereniging te Noordwijk aan Zee. Namens de Oranjevereniging te Noordwijk-Binnen voerde de heer A. de Jong het woord. De accordeonvereniging „Melodia" feliciteerde bij monde van de heer A. Westgeest, die de door hem gecompo neerde mars „Holland Paraat" aanbood. De heer C. Plug bracht de gelukwen sen over van „Soll Deo Gloria", terwijl de heren G. W. Laros en W. Valkema „De Harpe Davids'' uit Noordwijkerhout vertegenwoordigden. De heer C. Soeteman sprak als com missaris van toezicht een persoonlijk woord tot de voorzitter N. van Ammers en zijn medebestuursleden. Onder de velen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden was de heer J. T. de Bes en zijn echtgenote. Jan de Bes behoorde met zijn broers Kees. Klaas en Janus tot de oprichters van de har moniekapel, terwijl zijn echtgenote mevr. De Bes-Van Konijnenburg des- tijdvS als jongste lid van een dames comité het verenigingsvaandel thans getoond met vele lauweren, aan „Cres cendo" had overhandigd. Ook de heer Oliemans. oud-lid van de kapel gaf acte de presence. JUBILEUM-CONCERT Vele donateurs en genodigden trot seerden 's avonds de felle sneeuwjacht i om het jubileumconcert van de har- I moniekapel bij te wonen. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer N. van Ammers, opende het zestigjarige „Crescendo" met de zeer toepasselijke mars „Alte Kameraden" van C. Teike. Daarop verscheen de voorzitter van het actie-comité de heer J. Choufour op het podium. Deze herinnerde aan de installatie van het comité door burge meester mr. G F. W. van Berckel, dat zich ten doel had gesteld om ter gele genheid van het diamanten feest van „Crescendo" vijftig uniformen aan te bieden. Hiervoor was een bedrag nodig van circa f 8000.—. Voor meer dan drie vierde heeft het comité de gelden bijeen en het blijft aan tot het doel is bereikt. „Namens de burgerij van Noordwijk is het mij een eer u deze uniformen aan te bieden en daarmede een ere schuld te vereffenen. Leve „Cres cendo!" Daarop viel het doek enkele ogenblik ken achter het „Crescendo" in burger, terwijl tamboers enkele marsen sloegen. UNIFORM Klokslag half negen presenteerde het „Crescendo 1957'» zich aan het publiek, dat de kapel in ztjn correcte CRESCENDO 1957 (Foto L.D./Van VMet) houden echter meer in dan een formule, want we binden ze tegelijk aan belang stelling voor „Crescendo's"' toekomst. De technische kunde op zich zelf ver liezen we daarbij niet uit het oog. Een geroutineerde kapelmeester als Alb. Meij mag er zijn! Een eerste klarinettist, zoals we hem hoorden, de concertmees ter dus. is een hoogst betrouwbaar steunpunt. Verschillende composities bewezen hoe verantwoordelijk het aan deel van bijv. een es-klarinet kan zijn. En toen een der sprekers het baswerk roemde, geschiedde dit terecht. Dat de mars bij „Crescendo" hard meetelt, vertelde het proprogramma vijf maal. waaraan nog een zesde mars als extra werd toegevoegd Een ware con- uniform met een ovationeel applaus currentie voor het strikt concerterende begroette i deel. dat bestond uit ouvertures van I Boedijn (Caesar en Cleopatra) en Fern. De marine-blauwe kamgaren uni- j Rousseau (Antigone), een wals van form met gouden knopen en uitmon- Waldteufel, de Parafrase „Boven de sterlng maakt een rustige, waardigeSterren" van Van Leeuwen en de be- indruk. Voor de dames ls het een dito j Sinfonietta van Christian Bach. In dit concerterend deel hebben w< rok en tuniek met gouden bies. ter- J genoeg geconstateerd om de melodie- BI een alleraardigst met goud alge-vorming, de onderlinge afstemming in i de verstandhouding met de dirigent zet zwart fluwelen hoedje Is ontwor- te noemen. Dat galante sym- pen, dat veel overeenkomst vertoont fonietje, dat het met een strijkers ensemble natuurlijk beter doet, heeft men licht weten te houden. Maar zo'n Waldteufel-wals wordt toch onder bla zershanden hoekig en onsoepel. Wij voor ons menen dat de korpsen aan Boedijn veel verschuldigd zijn en we zien uit naar de harmonie, die op een gehele Boedijn-avond trakteert, zonder mars erbij. zonder wals. zonder bewerking, in zuiver oorspronkelijk concerteren! Toen we van ..toekomst" repten, had den we het begrip programma-vernieu wing in gedachte. En daarnaast de vraag naarde reserve. Er is thans welvaart genoeg om een aantal jonge lieden te bewegen (op eigen instru ment!) bij leraren of Muziekscholen lessen te halen en daardoor de muzi kale kracht in de groepen te verhogen. Moge het Alb. Meij gegeven worden door die twee factoren: repertoire-ver- Jonging en materiaal-veredeling de concerterende taak niveau te schenken. En moge voor gehee] „Crescendo" die solo-drummer een lichtend en afgunst- wekkend voorbeeld zijn. die bijna beze met dat van de Rotterdamse vrouwe lijke agenten. Onder de tuniek dragen allen een wit overhemd. De jongens onder de muzikanten dragen een lange marine-blauwe pan talon en een wit overhemd. De dames van het actie-comité en enkele dames uit de leden kregen bloe men aangeboden, terwijl mej. Riet Mourits een caudeautje kreeg, omdat zij het grootste aantal loten voor „Crescendo'' had verkocht. Noordwijk is sinds zaterdag een keu rig geüniformeerd „Crescendo" rijk en onder lei'ding van de dirigent, de heer Alb Mey zal het met de kapel zeker crescendo gaan! Onze muziekmedewerker schrijft: Omstreeks de eeuwwisseling zagen nog al wat fanfares het „levenslicht", die dikwijls later in harmonieën werden I omgezet. Tot hen behoort de 60-jarige ten van overgave en in de diepste ernst, kapel „Crescendo". een zo onverbeterlijke ritmisch slag- Van onze hartelijke blijken van vaardige partij uit de trom haalde. Het medeleven moge het jubilerende gezel-I gaat nu eenmaal zo: jong geleerd, oud schap overtuigd zijn. Deze woorden gedaan! V. Hadden bij kastelein f. 35000 ontvreemd (Speciale berichtgeving) Twee bekende zware jongens zaten op een avond in november 1956 in een café te Rotterdam met grote ogen te kijken naar de buit. die zij zojuist hadden gestolen by een 58-jarige oud kastelein in de Pieter Postlaan in voormalig Overschie. Tijdens afwezig heid van de bewoners waren zy het huis binnengedrongen op zoek naar geld, want dat moest er zyn. De man had immers pas een café in Overschie verkocht. Toen zij echter de buit wilden gaan verdelen, kwamen zij tot de ontdekking, dat zij veel rijker wa ren dan zij hadden gedacht'. Inplaats van 5 a 6000 gulden, waar zy op hadden gerekend, lag er een bedrag van f. 35.000 op tafel. De rijkdom steeg hen naar het hoofd. Zij kochten links en rechts en smeten met geld. Dit bracht de recherche op het spoor. Tenslotte zijn beiden ge arresteerd. Het waren een 42-jarige stel lingbouwer uit Rotterdam en een 28- Jarige schilder uit Schiedam. Op 1 fe bruari vatte de politie de stellingbouwer in de kraag. Hij bekende echter niet en bleek ook niet van zins dat te doen. Vroeg men hem, hoe hij aan zoveel geld was gekomen, dan had hij zijn verhaal klaar. Zo men dit echter had geloofd, dan zou hij toch nog slechts voor f.9000 hebben kunnen verantwoorden. De politie wist echter wel, welk vlees zij in de kuip had. De stellingbouwer immers was in september van een ander zaakje vrijge komen en liep nog in een proeftijd. Het onderzoek werd grondig voortgezet. Re cherche uit R'dam en politie uit Vlaar- dingen en Schiedam werkten mee. Op 6 februari liep nummer twee tegen de lamp. De inbrekers hadden televisie apparaten gekocht en betaalden met klinkende munt. Bovendien ging de stellingbouwer avond aan avond uit, waarbij hij met geld smeet. De schilder kocht een auto onder een andere naam. Hij gebruikte f. 3000 als handgeld voor overname van een café in de Betuwe. Onder de druk van de bewijslast beken den zij. Het plan voor de inbraak was uitgegaan van de stellingbouwer. Er is voor duizenden guldens aan goederen in beslag genomen, zoals: televisietoestellen, wasmachines.radio's, pick up's, tape-recorders etc. Van het geld heeft men niet veel meer kun nen achterhalen. Beide inbrekers zyn voor de Officier van Justitie geleid. De schilder was in maart 1956 op vrye voeten gesteld. Herdenking van de Fëbruaris taking „Vrijheid het hoogste goed" Rond het monument „De Dokwer ker", dat de gedachte levend houdt aan de spontane staking der Amster damse burgert), begonnen op 25 febru ari 1941, uit protest tegen het wegvoe ren der Joodse landgenoten door de bezettende macht, en op de plaats ln de voormalige Amsterdamse Jodenbuurt het Jonas Daniël Meyerpleln, waar zo velen zyn bijeen gedreven en daarna gevangen genomen, Is vanochtend een sobere plechtigheid gehouden ter her denking van deze onder de naam „Februaristaking" voortlevende daad van verzet. „Deze daad. waarbij de werknemers als één man het werk neerlegden, schonk aan alle Nederlanders een moment van vreugde en hernieuwde levensmoed. Deze daad deed het volk inzien, dat wanhopige berusting niet de enig over gebleven mogelijkheid was" zo sprak burgemeester Van Hall die zelf een belangrijke rol in het verzet heeft ge speeld tot de om het monument ver zamelde Amsterdammers. „De ware aard van een volk openbaart zich slechts, wanneer het in nood verkeert. Geen waarheid is in de bezettingsjaren zo duidelijk naar voren gekomen als deze. dat vrijheid het hoogste goed is. dat een volk bezit. Het is goed. dat men zich nog eens ten volle herinnert, hoe het toen allemaal was: vervolging, verdraai ing van de waarheid en onrecht. Het heden en de toekomst zijn voor een groot deel mogelijk gemaakt door het offer van de talloze verzetstryders. die hüir leven inzetten om het ónze moge lijk te maken, als vrije mensen ln onze eigen stad. „Mogen wij allen sterk blij ven staan voor de verdediging van ge rechtigheid en vrijheid" aldus eindigde mr. Van Hall. Vervolgens legde mr. Van Hall namens het gemeentebestuur een krans aan de voet van het monument, waarna het mannenkoor van het Gemeente-Ener giebedrijf twee werken van Bruckner zong. Marie Hamel declameerde ver zetspoëzie. Het mannenkoor zong tot slot het Wilhelmus, begeleid door de Amsterdamse politiekapel. Prinses Wilhelmina legde sierstuk Prinses Wilhelmina was een der velen die de plechtigheid bijwoonden. Vanuit haar auto. door het geopende portier, volgde zij de sobere plechtigheid. Stram stonden de acht leden van het erepeleton van oud-B.S.-ers. gekleed in de bekende blauwe overall, terzijde van het gedenkteken. Langzaam ontplooide zich de halfstok gehesen vlag met het Amsterdamse wapen en het devies „Heldhaftig, vastberaden, barmhartig". De Prinses verliet haar auto en plaatste 'n sierstuk in de vorm van een margriet met rood, wit en blauwe linten aan de voet van de „De Dokwerker", nadat burgemeester Van Hall zyn krans had gelegd. Centraal laboratorium voor melkoiitlerzoek Zaterdag is in Alphen in hotel Toor de jaarlykse vergadering gehouden voor de leden, aangesloten by de Bond van Rundveefokkers in de Rijnstreek. Deze vergadering, die stond onder leiding van de heer S. J. van der Stoel te Lei derdorp. mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Aanwezig waren o.m. ook de heer ir. P. Verhoeven, Ryksveeteelconsulent te Den Haag, ir. A. Schrooder. Rykszuivelconsulent te Gouda, de heer J« Leenheer, voorz. van de Provniciale Bond van Rundveefokverenigingen te Rhoon, de heer H. Oosterveld, inspecteur van het NRS te Overschie en de heer J. v. d. Goot, inspecteur van het NRS te Utrecht. Na de opening en een kort welkomst woord van de heer v. d. Stoel, bracht de heer Joh. de Jong als secretaris van de bond verslag uit over het afgelopen jaar. dat zoals de heer De Jong zich uitdrukte voor de veehouderij in het algemeen slecht is geweest. Hierbij wees hij op de te lage melkprijs en het slechte weer. speciaal tijdens de gras- en hooioogstperioden. De keuringen voor zwartbonte- en zwartblaarstieren gehouden in Bode graven en Alphen kunnen geslaagd ge noemd worden. Vervolgens besprak de heer De Jong de najaarskeuringen, fok- en jongvee- fokdagen te Wassenaar. Zoeterwoude. Hazerswoude, Bodegraven, Rijnsater- woude en Zevenhoven, waarvan die in Hazerswoude en Zoeterwoude het meest geslaagd zijn. In Hazerswoude werden zelfs 163 kalveren Ingezonden. De Vebo te Leiden noemde de heer De Jong ook dit keer weer uitstekend geslaagd. Het financieel verslag eveneens door de heer De Jong uitgebracht sloot voor 1956 met een saldo van 41 cent, terwijl het totaal saldo thans ls vastgesteld op f 599.98. De begroting voor 1957 werd vastgesteld op een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f 1360. De heer J. van der Goot braoht ver volgens verslag uit over de te Leiden gehouden Stierenverkoopdag die een totaal opbrengst had van *f 3537.50. De heer De Jong wees er vervolgens op. dat de hoge arbeidslonen en de hoge veevoederprijzen nog slechts verant woord zijn voor bedrijven met hoog ge selecteerd vee. die de hoogste opbren- sten verzekeren. Bedanken voor de melkcontrole betekent ook de regelma tige produktiecontrole stop zetten, wat spreker het paard achter de wagen span nen noemde. De tien gulden, die het de veehouder thans per dier kost. zyn rijkelijk verantwoord. Een forum gevormd door de heren ir. P. Verhoeven. J. Leenheer en Joh. de Jong heeft hierna een groot aantal vra gen beantwoord, op het gebied der vee fokkerij. melkwinning en kaasmakerij. LABORATORIUM Ir. Verhoeven deelde op een der vragen mee, dat het de bedoeling ls de controleurs te ontlasten van hun administratieve werkzaamheden. Het ligt In de bedoeling aldus ir. Verhoe ven een centraal laboratorium te stichten voor het melkonderzoek. Het I is het plan dit als proef te doen bou wen in vyfherenlanden in de Alblas- serwaard. Tijdens de hierna eveneens door de l heer v. d. Stoel gepresideerde districts vergadering van het NRSj sprak ir. K. Stapel als hoofdinspecteur van het NRS o.m. over de door het NRS gesti muleerde cursussen voor het opleiden van jonge veehouders. Tevens deelde spreker mee. dat in 1958 met een aantal gedacht wordt aan 24 tot 28 stieren zal worden deelgenomen aan de wereldtentoonstel ling in Brussel. Tevens besprak de heer Stapel de mogelijkheid de melkprijs vast te stel len naar het eiwitgehalte, waarbij niet minder dan 900.000 dieren betrokken zullen zijn. Bloemlust - Keulen 50.000 bezoekers De Bloemlust-tentoonstelling in Keu len, de „Vorfrühling der Bundesgarten- schau", is gisteravond gesloten. De bloe men stonden er alle nog zeer fris bij en op de laatste dag hebben nog zeer velen genoten van de bloemenpracht. Het aantal bezoekers is echter tegen geval len. Men heeft totaal 50.000 kaartjes uitgegeven, terwyi men in Duitsland verwachtte dat dit aantal alleen al op zondag bereikt zou worden. Het totaal aantal bezoekers schatte men, voor de tentoonstelling begon, op het dubbele. Thans is men bezig de tentoonstelling weer op te breken, en binnen enkele dagen zullen bloemen en verdere arti kelen weer naar Nederland komen. M.s. „Jan" liep op mijn Een ongeval met het m.s. „Jan", dat zaterdagmorgen bij Terschelling op een mijn liep, blijkt tamelijk goed te zijn afgelopen. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Het schip werd echter ernstig beschadigd, vooral ln het interieur. De Duitse kustvaarder. „Pre- row" die in de buurt was, bracht de „Jan", die geen water maakte, naar de loodsboot. Vandaar is het schip door de sleepboot „Watergeus" naar Delfzijl ge sleept. (Van onze correspondent ln Washington) Amerika, het rijkste en welvarendste land van de wereld, heeft een zeer ernstig tekort aan scholen en onderwijzend personeel. Elsenhower heeft van het Congres 43 miljard dollars gevraagd voor militaire uitgaven en slechts 2 miljard dollars voor de bouw van scholen. Toch zal het hem grote moeite kosten om dat bedrag ten bate van het onderw-ys los te krygen. Enige uitleg is hierbij wel nodig: in Amerika wordt het onderwys in beginsel door de afzonder!yke staten en steden bekostigd, niet door de centrale regering! De staten zyn zeer beducht voor inmenging van Washington. Indien de centrale regering een „dnit ln het zakje gaat doen", vrezen de staten, dat zy ook mee gaat spreken In onderwtJsaangelegenheden en Juist ln verband met de rasscheiding op de scholen voelt men daar vooral ln het zuiden niets voor. Sovjet-Unie levert veel meer technici dan Amerika af Het dient trouwens gezegd, dat de staten in het algemeen <en niet alleen in het Zuiden) in dit opzicht baas in eigen huis willen blijven. Er is thans evenwel een noodtoestand ontstaan en zonder centrale steun kan daar moeilijk een eind aan komen. Men heeft behoefte aan159.000 schoollo kalen (sober geschat) I De regeringshulp, die Eisenhower voor stelt, is tijdelijk van aard: vier jaar lang zou de centrale regering het bedrag van 325 miljoen dollar willen uittrekken en - wanneer dan de staten het nodige bij passen - zou men de achterstand in schoolgebouwen kunnen inhalen. Daar na zouden de staten weer hun eigen schoolzaken moeten beredderen. Dat zal moeilijk genoeg zijn. Men kan lokalen bouwenmaar geen onderwijzers. In de laatste vijf jaar is het aantal leer lingen op de openbare scholen gestegen met vijf en een half miljoen en in de volgende vijf jaar zal de stijging zes miljoen bedragen! Geen wonder, dat veel kinderen alleen maar halve dagen naar school gaan en in veel te volle klassen zitten. Dit is niet een kwestie, die alleen van belang is voor Amerika. Indien de kinderen op de lagere- en middelbare school een slechte ..onder grond" krijgen, dan zal dat zijn invloed doen gelden in het hoger onderwijs. Reeds thans maakt men zich in Ame rika zorgen over het feit. dat de Sov jet-Unie zoveel meer technici aflevert dan de Ver. Staten Razzia in Algiers Bij gevechten in Algerije zijn 48 op standelingen gesneuveld of gevangen genomen, terwijl twee Franse militai ren het leven verloren. In het gebied van Constantine werd een lazaret van de verzetsstrijders ontdekt. Bij een razzia in Algiers werden ruim vierhon derd verdachte personen aangehouden. Mij. Geneeskunst over verhoging der loongrens Ontkoppeling der wetten gevraagd In de algemene vergadering van de Kon. Ned. My ter bevordering van de geneeskunst te Utrecht, is uitvoerig de verhoging van de loongrens voor de so ciale verzekeringswetten tot f. 6.900, die kortgeleden in de Tweede Kamer is aanvaard, besproken. Het Ziekenfondswezen, zo werd ter vergadering aangevoerd, is in ons land op een zodanige wijze gegroeid, dat daarbij de actieve medewerking van de artsen en andere deelnemers onont beerlijk is. De artsen hebben vrijwillig een overeenkomst met de ziekenfondsen, waarby zy bepaalde beperkingen, in de vorm van onderlinge afspraken en con troles op verstrekkingen aanvaarden. Dit maakt het volgens de Maat- schappy duidelijk, waarom de artsen vasthouden aan een zekere beperking van de Ziekenfondsverzekering en te vens is het, volgens haar. ook duide lijk, dat deze Ziekenfondsverzekering, die geen verstrekkingen in geld geeft, maar verstrekkingen in de vorm van uitgebreide geneeskundige hulp. van geheel andere aard is dan de ziekte wet, die wel verstrekkingen in geld garandeert. De vergadering was unaniem van mening, dat de koppeling van deze wetten moet worden beëindigd en droeg het hoofdbestuur op zoveel mo gelijk via de minister en via de leden van de Staten-Generaal de wegen te vinden waarlangs deze ontkoppeling zo spoedjg mogelijk tot stand zal kun nen komen. Tevens acht men het noodzakelijk dat een redelijke oplossing wordt gezocht voor de, volgens de vergadering, on juiste toestand, dat de verplichte Zie kenfondsverzekering wordt beperkt tot een bepaald loon, en niet tot een be paald inkomen. In een niet zo klein aan tal gevallen gaat het inkomen, volgens de maatschappij, ver uit boven het ge noten loon en zyn dus verzekerden met een betrekkelijk hoog inkomen, toch ver plicht verzekerd in het Ziekenfonds. Eerste Nederlandse Autorijwielfabriek E.N.A.F. N.V. heeft i vjm. uitbreiding van de produktie van het Rijwiel Solex plaats voor Voor deze tunctie is ervaring in soortgelijk werk niet vereist. Ook jeugdige personen <jie voor deze werk zaamheden wensen te worden opgeleid, kunnen solliciteren. Uitsluitend mondelinge sollicitaties op woensdag 27 februari a.s. tussen 14.00 en 15.00 uur aan het bedryf Laakweg 142, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4