WYBERT District Rijnland N.P.V. herdacht Lord Baden-Powell .Verspreide broederschap over de gehele wereld Westerse leiding zal in het M.-Oosten geen kans hebben! Dertig jaar Blindenbond Leiden 95»te Jaargang Maandag 25 februari 1957 Tweede blad no. 29071 Op verschillende plaatsen in binnen- en buitenland werd zaterdag het feit herdacht, dat Lord Baden-Powell 100 jaar geleden te Londen werd geboren. Ook te Leiden vond een herdenkingsbijeenkomst plaats, georganiseerd door het district Rijnland van de Nederlandse Padvinders. De IVIarekerk was tot in alle hoeken gevuld met padvindsters en padvinders uit Leiden en omgeving, terwijl vele genodigden van hun belangstelling blijk gaven. De naaste een bloesem aan Gods wijnstok Het Leidse gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door wethouder J. C. v. Schaik. voorts merkten wij op de bur gemeester van Oegstgeest. de rector- magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer, de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de Brandweer, de gemeentesecretaris van Katwijk en velen, die op enigerlei wijze contact hebben met de padvinderij. De samenkomst werd geopend met een vlaggenparade waarna volgden de Gildewet. de padvinderswet en de hoofd som van de Evangelische wet. Hierna hield oübaas A. Beekes. Distr. Commis saris Rijnland een toespraak. Hij moest zich uiteraard beperkingen opleggen omdat hij een levensbeschrijving zou geven van Baden-Powell en het lange, rijke en gevarieerde leven van de stich ter der padvindersbeweging veel stof tot spreken geeft. Spr. wist evenwel tal van kenmerkende trekker? naar voren te brengen van de man van wie men na zijn versoheiden kon zeggen, dat hij de weg achter zich verlichtte en die gezegd heeft dat men niet is geboren ten eigen bate, maar om anderen goed te doen. Baden Powell onderscheidde zich tij dens de boerenoorlog, maar het getuigt van zijn hoge levensopvatting, dat hij zijn vijanden een warm hart toedroeg en hun eigenschappen ten volle waar deerde. doch wiens plicht als soldaat hen tot zijn tegenstanders maakte. Op de eerste wereldjamboree in 1920 te Londen, heb ik gezien, aldus spreker, hoe de zonen van die Transvalers, die tegen hem hadden gevochten, hem hul digden en geschenken aanboden. Het door B. P. geschreven boek „Aids to scouting" oorspronkelijk bedoeld voor legervetkenners werd als het ware ver slonden en in grote oplage"1, verkocht, ook aan het gewone publiek. Het daarna geschreven „Scouting for Boys" werd op de bijbel na het meest vertaalde boek ter wereld. B. P. werd overstelpt met vragen en inlichtingen en dan gaat hij organiseren. In overleg met zijn Koning geeft hij zijn militaire loopbaan op om zich geheel aan de padvinders beweging te wijden. Hij aanvaardde daarmee zijn tweede levenstaak, trek kend door alle landen. WEES AAN MILJOENEN DE WEG In 1932 zien we hem in ons land op het Nationale kamp te Wassenaar en in 1937 op de onvergetelijke jamboree te Vogelenzang, waar hij als 81-jarige afscheid nam o.a. met de opdracht de padvinderswet in het dagelijks leven toe te passen en met de boodschap: ver spreidt vriendschap en broederschap over de gehele wereld. Dit afscheid was ontroerend, aldus spreker. Wij stonden daar als grote kerels met tranen in de ogen. Oübaas Beekes ging verder: men zegt mij wel eens: jullie vereren B. P. als een God. Dit is pertinent niet zo, maar we zijn God wel dankbaar dat Hij ons een man als B. P. heeft gegeven, die voor miljoenen jongens en mannen de levensweg heeft aangewezen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde de dames C. M. T. van Ingen (Den Haag), B. B. Ekker (Oegst geest) en de heren I. Penn (USA), J. C. Streng (Leiden), W. H. Manger (Delft). J. H. Houkes (Den Haag). P. A. G. M. Be el en (Voorburg) en F. R. van Paasschen (Den Haag); semi-artsen- examen de heren R. Dijkstra (Voor burg), H. Janssen (Heemstede) en M. Prins van Wijngaarden (Oegstgeest); artsexamen de heren J. L. van Ligten (Delft), N. D. van Lith (Leiden), J. C. Lucas (Oegstgeest) en B. A. Luif (Heemstede). „C.J.M.V. T CENTRUM". Zaterdag organiseerde de „C.J.M.V. t Centrum" een propagandafeestavond in .Prediker". Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer Nap, werd het toneelstuk „De Huistyran" van Godfried Bomans ten tonele gebracht. Medewerkenden aan dit stuk warenTony de Graaf, Joke Slingeland, Ruud Breede- veld, Cees Ginjaar, Wim Sierat en André Verbiest. De muzikale omlijsting was in han den van de Alberti's, de heer Selier en een vijftal leden van het Leidsch Jeugd orkest. De avond werd besloten met een huldiging der medewerkenden door het erelid F. v. d. Tuyn, die er op wees, dat het bezoeken van een kerk geen con servatisme is, al denken velen dit wel. De algehele leiding was in handen van Rinus de Vink. CHR. STUDENTENRAAD. Het dagelijks bestuur van de Stich ting Christen Studenten Raad te Lei den heeft zich na de jongste wisseling als volgt samengesteld: M. B. Blom, praeses; A. Vegter, vice-praeses; mej. M. Godijn, ab-actis la; J. C. Delbeek, quaestor; mej. M. E. van der Tas, ab- actis Ila. Officiële publikatie BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID De Burgemeester van Lelden brengt ter algemene kennis, dat ten Stadhulze (ka mer 125) voor een leder ter Inzage liggen de beschikking van de Minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening van 8 februari 1957, nr. L/PA 3037. en de daarbij behorende kaarten en lijst voor zover op deze gemeente betrekking heb bende. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lijst omschreven gebied, tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op een voor het be trokken teeltjaar in de beschikking ge noemd en op de kaarten aangeduid ge deelte van het gebied. De beschikking ls niet van toepassing op tuinen, waarop volgens de beschikking van 29 oktober 1955, nr. L/PA 670, een totaal teeltverbod van aardappelen, toma ten en enkele andere gewassen van kracht ls. Deze beschikking met bijbeho rende kaarten ligt eveneens ten Stadhul- o* ter Inzage. Thans na 50 jaar zijn er 7 miljoen padvinders, verspreid over de gehele wereld. Een jeugdbeweging die 50 jaar bestaat, die twee wereldoorlogen heeft overleefd en ondanks de verandering der tijden en opvattingen nog steeds in hoge mate de belangstelling van de jeugd heeft is het overdenken meer dan waard en is een reden tot grote dankbaarheid. Na samenzang sprak de Onder-dis trictscommissaris van Rijnland, oübaas G. Nijman. Hij besprak de betekenis van de geestelijke paraatheid van de padvinder, hetgeen inhoudt om in zelf tucht en gehoorzaamheid de bereidheid op te brengen om op het juiste ogen blik het goede te dden. Hij stond vervolgens uitvoerig stil bij Jezus' woorden uit Joh. 15 „Ik ben de ware wijnstok". Het gaat aldus spreker ln de padvindersbeweging om vrucht- dragen om de dienstbaarheid en daarin ligt de waarde en betekenis der bewe ging. Immers de naaste is een bloesem aan Gods wijnstok. Na deze toespraak verhieven zidh allen van hun zitplaatsen, de padvin ders namen de houding aan en toen klonk de „Last Post", gevolgd door een minuut stilte. Na het gebed zong Kat- wijks PlVO-koor enkele liederen. De saqienkomst, welke voor honder den jongeren een uur van ernstige be zinning betekende op de taak die voor hen ligt. werd besloten met het pad vinderslied „Hoort, zegt het voort". Tij dens het orgelspel bleven de padvinders in de houding staan totdat de vlaggen uit de kerk waren gedragen. President Nasser linksbegroet een nieuwe conferentie over de pro president Sjoekri-el Koewaitly van j blemen van het Midden-Oosten. Syrië, die naar Cairo kwam voor Oecumenische conferentie Oud-Poelgeest Ongewoon gecompliceerd lijkt op het ogenblik de toestand in het Midden- Oosten. Een gespleten wereld van de Arabische staten, een wereld van opkomend en zo nu en dan uitbarstend nationalisme, een wereld, die om zijn economische potentie een speelbal tussen Oost en West dreigt te worden. En tussen dat alles als een voortdurende steen des aanstoots de jonge staat Israël, die zich een ver beten weg naar een eigen onafhankelijke toekomst blijkt te hebben voorgenomen. De gebeurtenissen van de laatste maanden zullen het Westen dwingen tot een klare positiekeuze, doch de maatregelen zijn voor de leek dikwijls onbegrijpelijk. Het wereldjournaal in dit deel van de wereld draait hem te vlug en te onover zichtelijk voorbij. Ten-'einde enig inzicht in de gecompliceerde aspecten van het Midden-Oosten te krijgen en een beter begrip van elkartders historie en achter gronden, organiseerde de Stichting Oud Poelgeest, in samenwerking met de Leidse afdeling van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde een oecume nische conferentie in Kasteel „Oud Poelgeest". Verschillende deskundigen hebben tijdens het afgelopen weekeinde hun visie gegeven op de problemen, die aan de orde waren gesteld. Er waren een zestigtal toehoorders. Van het VIRO-bestuur waren aanwezig mevr. P. H. Smits-Witvliet en dr. ir. EL M. J. Hart. terwijl wij onder de aanwezigen jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters opmerkten. (Ingez. Med.-Adv.) Bij guur weer h kunt U verkoudheid voorkomen met HISTORISCHE GROEI. De eerste spieker was de Leidse hoog leraar prof. dr. G. W. J. Drewes, die sprak over „De historische groei van de wereld van de Islam en de invloeden van het Westen hierop". Spr. begon op te merken, dat 13 eeuwen van aanraking tussen de wereld van de Islam en het Westen weinig hebben bijgedragen tot wederzijdse bekendheid. Integendeel is merkbaar, dat misvattingen en vooroor delen hechter zijn geworden. Uitvoerig ging spreker in op de plichtenleer, de geloofsleer en de mystiek. De Islam is rijker en gevarieerder dan zijn wetten zouden doen vermoeden, want de Mo hammedaan is individueel tegenover Allah verantwoordelijk voor zijn hande lingen. Omdat de plichten- en geloofs leer onvoldoende bevrediging gaven aan de primitieve godsdienstige behoeften, deed de mystiek haar intrede in de /nohammedaanse godsdienstProf. Drewes zette de staatkundige theorie uiteen, daarbij opmerkend, dat ieder democra tisch karakter ontbrak en despotisme en willekeur normale verschijnselen waren, waardoor van staatsburgerschap niet kan worden gesproken. Komend tot de mo derne tijd wees spr. op de pogingen, die in 1925 werden gedaan tot modernise ring, vooral in technische richting. Met het verstrekken van olieconcessies is een ontwikkeling in het leven geroepen, waarvan geen terug meer mogelijk is en hij wees op de mogelijke gevolgen van de Westerse invasie. Toch zün er stromingen, die de Europeanisering niet vrezen, want ve len zien de Islam nog steeds als de enige redelijke wereldgodsdienst. De Islam heeft destijds het Hellinisme weerstaan, waarom zou men dan nu wanhopen? Het wantrouwen tegen het Westen is groot en al mogen dan Westerse invloeden inwerken, naar sprekers mening zal westerse leiding geen enkele kans hebben. VOLKENRECHTELIJKE ASPECTEN. De volkenrechtelijke aspecten van de situatie in het Midden-Oosten werden 1 des avonds besproken door dr. C. L. Patijn. Hij wees er o.m. op, dat de feodale woestijnvorsten een groot gezag hadden, doch steeds schaarser worden en dat de huidige vorsten over het alge meen te. jong zijn om autoriteit te heb ben. Hieruit vloeit 'n gezagscrisis voort; waardoor er allerlei interne spanningen ontstaan. De schuld hiervan wordt door de regeringen op het Westen en Israël afgeschoven. Ieder kent de moeilijkhe den. waarmee Israël te kampen heeft en men weet ook wat er aan de Suezkanaal kwestie vastzit. Nu behaalt Israël een spectalulaire overwinning op Egypte en Engeland en Frankrijk maken de grote fout Egypte aan te vallen. Dr. Patijn wees er op, dat zulke fouten niet ge maakt mogen worden, want hierdoor stapelen de problemen zich op. Voorna melijk heeft Arabië interesse voor een onverdeeld Europa als partner en niet als koloniale mogendheid. Jammer ge noeg ontbreekt het Europa nog aan mogelijkheden om de rust in het Mid den-Oosten te kunnen herstellen. ECONOMISCHE POSITIE. Nadat gistermorgen een oecumenische huisdienst was gehouden onder leiding van ds. J. M. Hoekstra, met als thema: „Het Midden-Oosten, einde en begin?" sprak na de lunch dr. C. Hillen, direc teur van het Midden-Oosten Instituut te Rotterdam. Hij behandelde de eco nomische positie van het Midden-Oosten. Alle staten, tot dit gebied behorend, werden door dr. Hillen stuk voor stuk onder de loep genomen, zodat het een interessante les werd in economische aardrijkskunde. Men kreeg een voortref felijk overzicht van de omstandigheden, waarin ieder dezer landen verkeren en welk een enorme betekenis de oliewin ning heeft. Opmerkelijk is, dat hoewel het com munistische blok en Amerika voldoende olie produceren voor dekking van de eigen behoeften, deze landen zich toch bijzonder interesseren voor het Mid den-Oosten. Wanneer Rusland con trole op produktie en vervoer krijgt, Humanistisch Verbond LEZING VAN DE HEER E. VERCRUUSSE OVER „DE ANDERE MENS" Het onderwerp dat ik met u wil be handelen aldus de heer E. Vercruijsse zondagmorgen voor de Leidse gemeen schap van het Humanistisch Verbond is iets wat wij allen in het dagelijks le ven ervaren in onze verhouding tot de medemens. Zoals u zioh herinnert is het vorig jaar hier te lande een internatio naal congres over menselijke verhoudin gen gehouden. In haar openingswoord voor dit congres noemde Koningin Ju liana het een opmerkelijk feit. dat in deze tijd over menselijke verhoudingen moet worden gesproken, terwijl wij toch reeds duizenden jaren menselijke verhoudingen kennen. Inderdaad aldus spreker kennen we deze verhoudingen, maar ze zijn van zakelijk-teohnisch in strumentele aard. Intieme verhoudin gen komen voor in het gezin en soms in de vriendenkring, maar veel meer komt het voor dat onder vrienden de intimiteit ontbreekt. Eerst in de vorige eeuw is een beweging begonnen, welke meer aandacht aan de primaire mense lijke verhoudingen schenkt. Doordat de zakelijk technische verhoudingen zijn gaan overheersen is men zich bewust geworden welk tekort er in de zuiver persoonlijke verhoudingen bestaat. In het dagelijks leven spelen we onze rol, kennen we de andere mens? We kun nen hem begrijpen, maar meevoelen, werkelijk delen, wat hij welt is niet mogelijk en u ervaart bij momenten, dat de ander u vreemd blijft. Dit is tus sen twee gescheiden biologische een heden niet te vermijden. Terwijl we in zakelijk tedhnisch opzicht van onze medemensen afhankelijk zijn. zijn we wezenlijk voor elkaar onbereikbaar. Deze ontdekking heeft schrijvers als b.v. J. P. Sartre en miss Carson Mc. Cullers genoopt deze onbereikbaarheid tot een tragisch besef in hun romans uit te werken. De onbereikbaarheid is er echter altijd geweest. Het is bijv. moeilijker om je te laten liefhebben, dan om zelf lief te hebben. Maar het bewustzijn van de onbereikbaarheid moet zijn een besef van het recht van rekening houden van eikaars eigen heid. eikaars persoonlijkheid. Niettemin maakt men deel uit van eenzelfde stam. Als voorbeeld noemt spreker paddestoelen. Bovengronds zijn het alle verschillende exemplaren, maar onder gronds zijn ze verbonden door witte draden. Zo moet bij ons het besef doordrin gen dat wij deel zijn van een groter geheel. Op deze onderstroom is contact mogelijk. De rationele erkenning van de onbereikbaarheid heeft het gevoel voor de menselijke onderstroom afgezwakt. Wij moeten echter de onbereikbaarheid van de andere mens aanvaarden, maar op de onderstroom de primair mense lijke veihoudingen opbouwen. Daarmede wordt het tragische moment overwon nen. BRIDGE Leidse Bridgeclub DDS In de 6e ronde van de viertallen-com petitie waren de uitslagen: Groep A: team v. Berge Henegouwen wint van team Baggen met 13 mp; team Lautenbach wint van team mevr. Visser met 10 mp; team Verboog wint van team Kuilman met 6 mp. Groep B: Team Parmentier wint van team Krul met 8 mp; team mevrouw Reekers wint van team Lancel met 4 m.p. Ticeede stakingsiveek in Frankrijk Onverwarmde, vuile scholen en dorpen zonder busverbinding Vertraging van vierdagen in postverkeer met buitenland, op het ogenblik normaal (Van onze Parijse correspondent) Ook deze week zal de golf van sta kingen, welke een of twee dagen duren en die tot doel hebben de regering van de ontevredenheid der stakers te doen blijken, zich nog niet terugtrekken. Verleden week heeft een groot deel van het PTT-personeel zogenaamd 24 uur gestaakt en het gevolg is dat het postverkeer, in het bijzonder dat met het buitenland, nog steeds in de war is en vertragingen van vier dagen normaal zijn! De vuilnismannen van Parijs hebben niet gewerkt, de doodgravers en begrafenisondernemers hebben een staking van een etmaal georganiseerd, het personeel van de elek trische centrales en gasfabrieken heeft voor af en toe het werk voor enige uren neergelegd. Scholieren zonder warme maaitijd Voor de komende dagen staan de Fran sen weer nieuwe gevolgen van de ver langens van loonsverhoging van het personeel in overheidsdienst te wachten. Zo zullen deze week de Franse lagere scholen en lycea niet worden verwarmd, zij zullen niet worden schoongehouden en de kantines (op de meeste middelbare scholen in Frankrijk kunnen de leerlin gen een warme maaltijd per dag ge bruiken) zullen niet in bedrijf zijn. Ook de levering van elektrische stroom zal af en toe worden afgesloten, omdat de stakers nog geen voor hen bevredigend antwoord van de regering hebben ge kregen, en de communistische vakbond van het spoorwegpersoneel heeft voor vandaag een staking aangekondigd. Men neemt aan, dat het passagiersverkeer er weinig of niet onder zal leiden, doch dat de vertragingen in het goederenverkëer en in de depots zal ontstaan. Hiermede is het lijstje van stakingen echter nog niet teneinde. De chauffeurs van de autobussen in de Midi, waar deze de meest praktische verbinding tussen de steden en dorpen van Menton en Marseille vormen, zullen eveneens het werk neerleggen en tenslotte zullen de sleepboten in verscheidene havensteden Tien jaar Jeugdkerk FEESTELIJKE VIERING. Het tweede lustrum van de Hervormde Jeugdkerk werd zaterdagavond op fees telijke wyze in de aula van het Gym nasium gevierd. Het was, zoals op het programma stond, een avond vol humor, zang, muziek en spanning. De voorzitter, de heer J. Smit, sprak een kort woord van welkom en moest tot zijn spijt mededelen, dat Freek Sachs plotseling verhinderd was, maar dat zijn plaats ingenomen werd door Hans Oostrom, die het op een niet- onverdienstelijke wijze deed. Na een zeer geslaagde goocheltruc van Wim Smitt zorgden de Z.Z.Z. voor wat cowboyliedjes. Aan het eind van de avond voerde men een schetsje op, getiteld: „Verduis tering", waaraan medewerkten mej. L. van Beek, mej. J. Hendriks en de heren F. Chaudron en Wim Smitt. Het geheel vormde een zeer geslaagde avond. (Ingez. Med.-Adv.) Wèg keelpijn Tthmticóy keeltabl. helpen direct Vele waarderende woorden Met groot enthousiasme en in een sfeer van hartelijke vriendschap is zaterdagmiddag het dertigjarig be staan van de afdeling Leiden van de Ned. Blindenbond herdacht. Men ge noot deze middag gastvrijheid van de directie van de Gemeentelijke Werk plaats aan de Groenesteeg, die deze middag en terecht trots was op de zojuist gereedgekomen nieuwbouw van deze Werkplaats. Over enkele maanden alsook het oude gebouw is gerestaureerd zal deze nieuw bouw officieel in gebruik worden ge nomen. Reeds nu kan gesproken wor den van een prachtige aanwinst voor deze Werkplaats. In de nieuwe kantine, waar men deze middag bijeenkwam, had het bestuur van de jubilerende afdeling vele woor den van waardering en hulde, en ook enkele geschenken, in ontvangst te (Ingez Mcd - Adv ADMINISTRATIE-EN ARCHIEFSYSTEMEN Demmenie Haarlemmerstraat 169 Te lef 21400 dan zou dit land in staat zijn West- Euaopa volkomen van olie te onthou den, hetgeen in geval van een oorlog van het grootste belang is. De zaak. waar alles om draait, is, dat zowel Azië als Afrika in enkele tientallen jaren willen bereiken, waar Europa eeuwen voor nodig had. Dit tempo ligt dus veel te hoog. Daar voor is er geen geld en ontbreekt de juiste mentaliteit. Immers de democratie is een der oorzaken van de prestaties van het Westen. Omdat het democratisch begrip bij de volken van het Midden- Oosten ontbreekt, is de verlangde wel vaart niet te verwachten. Wie verande ringen wil aanbrengen komt in conflict met de Islam, want dit is niet alleen een godsdienst, doch tevens een politiek stelsel en maatschappelijk systeem. Daarenboven wantrouwt de bevolking van het Midden-Oosten de westerlingen, omdat zij meer beloven dan doen en valse waarheden brengen, met als ach tergrond hun militaire macht. Het zal de grote kunst zijn het wantrouwen te overwinnen, doch dan zal het Westen moeten beginnen zichzelf te genezen, voordat men het Oosten gelukkig kan maken. En met de bange vraag: is het Westen daartoe bereid en in staat, ein digde spreker zijn boeiende causerie. nemen. De bondsvoorzitter, de heer F. G. Tingen, die er o.a. op wees, dat de blindenzorg, met name na de tweede wereldoorlog, een dynamische ontwik keling heeft doorgemaakt, noemde de Leidse afdeling een afdeling, welke op de eisen des tijds is ingesteld. Men weet er van aanpakken en is in staat leiding te geven. De voorzitter van de Alg. Ned. Invalidenbond. de heer Pannekoek, prees de prettige samenwerking, welke er tussen de Anib en de Ned. Blinden bond bestaat. Spreker was dankbaar, dat er bij de overheid thans zo veel be grip voor het blindenvraagstuk bestaat. De bondspropagandist van de bond, de heer Joh. v. d. Berg, greep nog eens terug op het ontstaan van de Leidse afdeling, waarvoor indertijd oud-wet houder J. J. van Stralen en mej. Van Eek zo ontzettend veel hebben gepres teerd. Spreker toonde zich er verheugd over. dat de maatschappelijke positie van de blinden zo sterk is verbeterd. Wij moeten, aldus spreker, echter waak zaam blijven, want nog vele mogelijk heden kunnen worden benut. De heer P. Kool, die de gelukwensen van de afdeling Amsterdam aanbood, had bijzonder grote waardering voor de nieuwe inrichting van deze Werkplaats, die aan ons land ten voorbeeld kan wor den gesteld. Tijdens een later in de middag onder leiding van de directeur, de heer H. Bassie. gehouden rondgang konden velen dit bevestigen. De heer P. van Rekom, die namens de afdeling Rotterdam het woord voerde, zette nog eens uiteen, dat de strijd voor een juist verantwoorde blindenzorg een strijd om een levenskwestie is. Voor de toekomst, waarin nog vele problemen moeten worden overwonnen, gaf spreker het parool: niet versagen! In gelijke geest voerden nog het woord een afgevaardigde van de afdeling Utrecht, Friesland, 't Gooi, Groningen en Den Haag. Van de velen, die deze middag ter receptie verschenen, noemen wij de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, de heer W. Zoet namens het ministerie van Sociale Zaken, de heer H. van Cittert namens de Commissie van Sociale Zaken, de heer Smit van de afdeling Bijzondere Bemiddeling van het Gew. Arbeidsbureau en de heer J. Ver mond. secretaris van de G.S.W.-com- missie. Aan het einde van deze bijeenkomst, welke werd gevolgd door een broodmaal tijd. sprak de voorzitter van de jubile rende afdeling, de heer J. A. Casteleyn, een kort dankwoord, waarin hij tot uit drukking deed komen, dat het bestuur uit de vele waarderende woorden, welke hedenmiddag gesproken werden, weer moed put om op de ingeslagen weg voort te gaan. De viering van dit zesde lustrum werd 's avonds besloten met een feestelijke herdenking in Royal. niet uitvaren. Ook het personeel van de RATP, de Parijse verkeersmaatschappij, die de metro's en autobussen exploiteert, had stakingsplannen, doch die schijnen deze week nog geen vaste vorm te zullen aannemen. Bedrijfswedstrljden E.H.B.O.-raad Voor de vierde maal in successie hield de E.H.B.O.-Raad zaterdagmiddag in de Don Bosco-school de jaarlijkse Bedrijfs E.H.B.O.-wedstrijden. Ook nu was de organisatie in prima handen. Voorzitter L. H. Piek opende deze middag met een hartelijk woord van welkom tot de diverse doktoren, de lei dende figuren uit de diverse bedrijven, dames en heren van de jury. Een spe ciale hulde bracht hij aan dokter J. G. Bazuin, die voor deze middag de diverse opdrachten in elkaar had gezet. Hierna namen de wedstrijden een aan vang. Jammer was het, dat door ziekte en kele junioren uitvielen, zodat gewerkt moest worden met vier senioren en vijf juniorengroepen. De uitslagen waren: Junioren (max. te behalen punten 215, leider 70 punten)1. V. en D 126 pnt., netheid 5 pnt, leider 38 pnt.; 2. Marine, 115 pnt, netheid 8 pnt, leider 41 pnt.; 3. Krantz, 103 pnt, netheid 5 pnt, leider 26 pnt.; 4. Parmentier, 84 pnt, netheid 4 pnt., leider 29 pnt, en 5. Marine II 77 pnt.; netheid 4 pnt, leider 18 punten. V. en D. verkreeg hierdoor de wissel- prijs, de ploegprijs en drie persoonlijke prijzen. De Marine ontving een lauwertak en de leider, de heer L. F. Gielis de lel- dersprijs en de prijs voor netheid. Krantz won de medaille van het „Leidsch Dagblad". Senioren (max. te behalen 205, leider 70 punten, netheid 10 pnt)1. Marine 164 pnt, netheid 8 pnt, leider 62 pnt; 2. V. en D. 147 pnt. netheid 6% pnt, leider 63 pnt; 3. Sikkens 122 pnt, net heid 8 pnt, leider 57 pnt, 4. Touwfabr. 114 pnt, netheid 6V2 pnt, leider 50 pnt. Hier verkreeg de Marine de wissel beker, drie persoonlijke prijzen en een lauwertak. V. en D. ontving een lauwertak. De leiders kwamen als volgt uit de bus; 1. mej. Roman (V. en D.) 63 pnt; 2. J. Thyssen (Marine) 62 pnt; 3. H. van Roon (Sikkens) 57 pnt; 4. P. C. de Haas (Touwfabr.) 50 pnt. Netheidprijs: J. Thyssen (Marine) na loting met H. v. Roon (Sikkens), beiden 8 punten. Tot slot werd dank gebracht aan al len, die tot het welslagen van deze middag hadden medegewerkt. Voorbereidingen voor tiende Laura De voorbereidingen voor de tiende Laura-rljwieltocht zijn reeds in volle gang, aldus lezen wij in het zo juist verschenen „Laura-Nieuws" dat dezer dagen aan alle vroegere en toekom stige Laurianen toegezonden zal wor den. Het staat thans wel reeds vast. dat deze jubileum Laura iets bijzonders zal worden. Zoals bekend zullen deze toch ten verreden worden op 9. 10, 11 en 12 juli a s. De Wilhelminavereniging heeft reeds toegezegd in dezelfde week weer het grote zomerfeest te zullen organise ren. zodat er voor de deelnemenden weer voldoende gelegenheid voor ont spanning zal zijn. Daarbij heeft het be stuur van de Laura grote plannen de tiende Laura in elk opzicht uniek te doen zijn. Besloten is tevens, dat aan diegenen, die deze zomer voor de tiende maal deelnemen, een bijzonder insigne zal worden uitgereikt in de vorm van een fraaie draagspel, waaraan een zilve ren penning. Het staat tevens vast. dat enkele vroegere deelnemers (sters) die inmid dels geëmigreerd zijn. naar Zuid-Afri- ka en Curagao deze jubileum-Laura niet willen overslaan en hun verlof zo- danis geregel dhebben. dat zij aan dit festijn kunnen deelnemen. Het Laurabestuur heeft voorts con tact opgenomen met het gemeentebe stuur van Lokeren in België teneinde ook de rijwielliefhebbrs(sters) in die gemeente te animeren deze zomer naar Alphen te komen. Aan de Alphense In woners wordt verzocht aan deze Belgi sche gasten t.z.t. gratis logies te ver schaffen. bijvoorbeeld in de geest van een uitwisseling, waardoor dus daarna Alphenaren op bezoek kunnen gaan in Lokeren. Naar ons is medegedeeld is de heer P. Koren reeds meerdere keren op pad geweest voor het rijden van de nieuwe route's, waarin ook nu weer tal van ge heel nieuwe gedeelten zijn opgenomen. Subsidie voor uitvoer consumptie-aardappelen Op uitvoer van consumptie-aardappe len na 24 februari zal in het algemeen een subsidie van f. 2.50 per 100 kg. uit het consumptie-egalisatiefonds van het Produktschap voor aardappelen worden verstrekt. Bovendien zullen de aardappelmeel fabrieken zo spoedig mogelijk beginnen met aankoop en verwerking van een be langrijk kwantum klei- en zandaardap- pelen. Op de verwerking zal een zodanig subsidie worden gegeven, dat voord e te lers hetzelfde resultaat kan worden be reikt als bij verkoop voor gesubsidieerde uitvoer. Men is tot het subsidiëren van de uit voer overgegaan, omdat de tot nu toe geringe uitvoer van aardappelen in toe nemende mate beconcurreerd wordt door gesubsidieerde uitvoer van surplussen uit andere landen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3