Vlees hooit erbij VehkcJk (25 Kwestie Nieuw Guinea in de V.N. Oostenrijk bijt van zich af na nieuwe Hongaarse beschuldiging genomen Met een enkel woord Agenda MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 Vervolg van pag. 1 Mr. Schuermanns rede maakte grote indruk Mr. Schuermann verklaarde o.a. dat „de houding; van de kant van Indone sië" het voor zijn land onmogelijk maakte, met dat land over de toekomst van Ned. Nieuw-Guinea te onderhandelen. Hij zei, dat het Nederlandse bestuur daar was gebaseerd op het Handvest en dat het beoogde „de politieke, economische, sociale en opvoedkundige voor uitgang van de Papoea's, een van de meest primitieve volken thans ter we reld, te verzekeren". De Nederlandse regering gebruikt alle middelen, die zij in haar macht heeft, om de ontwikkeling van de bevolking te versnellen en de dag nader te brengen, waarop zij over hun eigen lot zal kunnen beslissen, zo zei hij. ..Dat zij het recht en de gelegenheid zullen krijgen deze beslissing te nemen, is bevestigd op de meest plechtige wijze, waarop in ons land een dergelijke be lofte kan worden gedaan. Mr. Schuermann zei, dat Indonesië „zijn eis en verzoek had gebaseerd op het feit, dat Nederland door het char ter van de soevereiniteitsoverdracht, de soevereiniteit over Indonesië aan de Republiek van de V.S. van Indonesië had overgedragen en had ingestemd in een jaar met Indonesië over de toekomstige status van Ned. Nieuw- Guinea te onderhandelen". „Daar Indonesië dat charter heeft verscheurd en heeft verklaard, dat het van nul en gener waarde is wat Indo nesië betreft, kan 't dit niet langer ge bruiken als basis voor zjjn eisen en verlangens". Toen de R.T.C.-overeenkomsten wer den opgesteld, werd overeengekomen, dat er geen afstand van soevereiniteit door Nederland, noch een erkenning door Nederland van bestaande Indonesische soevereiniteit zou zijn, maar een over dracht van soevereiniteit door Neder land aan Indonesië, zo zei mr. Schuer mann. Dit waren niet alleen de werkelijke feiten. Indonesische autoriteiten hadden deze verscheidene keren bevestigd. In strijd met feiten Mr. Schuermann zei, dat de afkondi ging van de onafhankelijkheid met in begrip van Nederlands Nieuw-Guinea „in strijd was met de feiten". Hij zei, dat er geen onafhankelijksbe- weging in Nederlands Nieuw-Guinea was. „Nieuw-Guinea werd gedurende het laatste deel van de oorlog geheel van Indonesië afgesneden. „Zelfs, indien de territoriale aanspraak rechtmatig was, zou de algemene ver gadering niet het recht hebben deze te behandelen. Nog veel minder heeft zfj enig recht hiertoe ten aanzien van een aanspraak, die, zoals de Indonesische geheel ongegrond is", aldus mr. Schuer mann. Invoeringswet Burgerlijk Wetboek Periode van 10 jaar te hoog De voorbereiding van de Invoerings wet betreffende het nieuwe Burgerlijk Wetboek zal thans reeds ten Departe- mente van Justitie ter hand worden genomen. Minister Samkalden ver trouwt, dat de voorbereiding voltooid kan zijn op het ogenblik, dat alle wet ten tot vaststelling van het nieuwe wetboek het Staatsblad hebben bereikt. De minister deelt dit mee in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot goedkeu ring van het verdrag betreffende de in ternationale erkenning van rechten op luchtvaartuigen en het ontwerp van wet te boek gestelde luchtvaartuigen. Bij de behandeling van deze wetsont werpen in de Tweede Kamer had het lid dier kamer mej. Zeelenberg gezegd, gehoord te hebben, dat ook nadat een nieuw Burgerlijk Wetboek tot stand is gekomen er 10 jaar nodig zou zijn om de invoeringswet te maken. Die schatting komt de minister rij kelijk hoog voor, zo antwoordt hij thans op vragen, door enige Eerste Kamerle den naar aanleiding van de opmerking van mej. Zeelenberg gemaakt. Indruk De heer Schuermann maakte ken nelijk indruk op de vergadering, toen hü Soekarno's woorden van 1945 aan haalde, waarin deze sprak tot „de be volking van geheel Indonesië, van Aoheen tot Amboina". Dank zft de zorgen van de Nederlandse delegatie hadden de afgevaardigden een kaartje voor zich, waaruit bleek dat Nieuw- Guinea buiten dat door Soekarno zelf afgebakende gebied valt. Het was vrjj Arabisch overleg op hoog niveau Vanochtend zijn in de Egyptische hoofdstad Cairo besprekingen begonnen tussen vier Arabische leiders: Koning Saoed van Saoedi-Arabië, president Nas ser van Egypte, Koning Hoessein van Jordanië en president Sjoekri el Koe- watly van Syrië. Gisteravond gebruik ten zij gezamenlijk de maaltijd. Ver wacht wordt, dat het overleg in Cairo het Arabisch antwoord op de z.g. Eisen hower-doctrine voor het Midden-Oosten zal opleveren. Koning Saoed heeft ge durende het weekeinde overleg gepleegd met Koning Idriss van Libië. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin htm voldoening werd uitgespro ken met het begrip van Eisenhower voor Arabische kwesties. onverwacht dat de vertegenwoordigers van Indonesië en Nederland zaterdag de gelegenheid kregen hun standpunt uiteen te zetten. De behandeling der Nieuw-Guinea kwestie vult immers min of meer ledige uren op het rooster van serieuzer V.N.-activiteit. Aller be langstelling is hier namelijk gericht (Ingez. Med.-Adv.) EET NU HACHÉ OF HONGAARSE GOULASH Vraag gratis rtctpt bij Uw slager! Hoe 't ook zij: d. ver. slagers in Leiden en omstr. Altijd neutraliteit hoog gehouden Tijdens het weekeinde weer grensincident (Van onze Weense correspondent) Nu ook het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken Oostenrijk ervan heeft beschuldigd, dat het zijn verplichtingen als neutrale staat niet is nage komen, heeft de regering in Wenen eens kordaat van zich afgebeten door in het algemeen duidelijk te verklaren, dat de Oostenrijkse regering er altijd voor heeft gezorgd, dat de neutraliteit in ieder opzicht en met alle daartoe beschikbaar staande middelen wordt hoog gehouden. Daartoe behoort tevens de wettelijk vastgestelde vrijheid van de pers, die ook door de staatsinstanties moet worden gerespecteerd, ook al is deze vrije berichtgeving nog zo pijnlijk voor Hongarije. Arrestaties gaan nog steeds door Nauwkeurig gaat Oostenrijk de ver schillende onderdelen van de beschuldi gingen na, die veelal een herhaling zijn van vroeger reeds geuite klachten. Zeer krachtig en bijzonder nadrukkelijk wijst de Oostenrijkse regering elke bemoeie nis met de Hongaarse opstand van de hand. „De Hongaarse regering is tot nu toe in gebreke gebleven om de waarheid van deze beweringen te bewijzen". Inzake de gevluchte kinderen heeft Oostenrijk zich steeds nauwkeurig ge houden aan de beginselen van het vol kerenrecht en kinderen beneden de veertien jaar teruggebracht naar hun (Ingez. Med.-Adv.) Varwa&rloos ze niet die Rheumatische Pijnen. Anders kunt straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van reumatische pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt Neem toch Kru- schen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op uw hele gestel. ouders. Dat de volwassen Hongaax*se vluchtelingen de Amerikaanse vice- president "Nixon met enthousiasme ont vangen en de Hongaarse repatriërings commissie met afschuw en wantrouwen bejegenen, kan Oostenrijk toch niet ten laste worden gelegd. De reusachtige financiële lasten, die Oostenrijk voorde vluchtelingen te torsen heeft, ziet het als een humane plicht. Het verwacht geen dank, maar ook geen beschuldi gingen. En buitengewoon brutaal acht zij het van Janos Kadar. die zelf niet in staat is gebleken de Hongaarse rust te herstellen, dat hij durft te verklaren, dat er uit het Westen minder hulp is gekomen dan werd beloofd. Intussen is gebleken, dat Hongaarse soldaten de Oostenrijkse soevereiniteit en neutrali teit herhaaldelijk schenden. Hongaarse militaire instanties hebben nu zelf offi cieel toegegeven, dat een groep soldaten vorige week wederrechtelijk 150 meter op Oostenrijks grondgebied zijn doorge drongen en aldaar het vuur hebben ge opend op 4 Oostenrijkse staatsburgers. Ofschoon daarvoor verontschuldigin gen werden aangeboden, zijn Hongaarse wachtposten opnieuw tijdens het week einde 600 meter op Oostenrijks grond gebied gekomen om twee vluchtende Hongaarse boeren in handen te krijgen. Zij trokken zich echter terug, toen een Oostenrijkse patrouille zichtbaar werd.... Tot zover onze Weense correspondent. Handelsbetrekkingen In een rapport echter zegt de Hon gaarse repatriëringscommissie, dat dage lijks meer dan honderd vluchtelingen Kopenhagen - Tokio in 30 uur Vliegroute over de Noordpool officiëel in gebruili Gistermorgen om vijf minuten voor één vertrok met veel feestelijk vertoon van het vliegveld Kastrup een DC-7C van de Scandinavische Airlines System voor de eerste officiële vlucht over de Noordpool naar Tokio. Om kwart over één in alle vroegte vertrok gisteroch tend met soortgelijke ceremonies uit Tokio eveneens een toestel van de SAS. Deze twee toestellen hebben el kaar om middernacht precies boven de Noordpool ontmoet. De beide pilo- (Ingez. Med.-Adv.) naar hun land terugkeren. Zij zouden uit verschillende kampen in Oostenrijk en andere landen, waaronder ook Nederland komen. De handelsbesprekingen tussen de Sovjet-Unie en Hongarije zijn in Boe dapest besloten. Zij zullen evenwel bin nenkort in Moskou worden hervat. Er is reeds overeengekomen, dat Hongarije voor het eerste kwartaal van dit jaar 1800 ton koper, 7000 ton katoen. 4000 ton papier en 75.000 kub. meter hout krijgt, aanzienlijke hoeveelheden ijzer, syntetische rubber en cellulose worden naar Hongarije verzonden. Volgens het Hongaarse vakverenigings orgaan „Nepakarat" heeft de politie te Boedapest een fabrieksarbeider gear resteerd. die tijdens de opstand aan het hoofd van een groep verzetsstrijders de zijde van de regering-Kad&r zou hebben gekozen. De betrokkene, een zekere Otto Sandor Sallai, zou voor de opstand vier maal tot gevangenisstraf zijn veroor deeld. Te Mecsek, nabij Pecs in zuidwest- Hongarije, zijn zes leden van een „con tra-revolutionaire groep, die zich ..de onzichtbaren" noemde, gearresteerd. Volgens het communistische partijblad „Nepszabadsag" dat dit meldt, is de lei der van de groep. dr. Geza Horvath, nog niet aangehouden. Het Hongaarse blad „Nepszabadsag" heeft zaterdag bericht dat Laszlo Ra- vasz, bisschop van de Hongaarse gere formeerde kerk. die in 1948 van zijn functie was ontheven maar in oktober van het vorig jaar weer in ere was her steld en die toen getracht heeft de ..volkspredikanten" te verwijderen, zijn ambt opnieuw heeft neergelegd. Hij zou dit volgens het blad gedaan hebben, om dat de voorzitter van de Kcrkeraad een brief aan de predikanten heeft gezonden, waarin wordt gezegd, dat „de gerefor meerde kerk niets met de contra-revo lutie heeft te maken". ten waren bijzonder verheugd elkaar op deze historische vluchten, die wer den uitgevoerd onder de ideaalst denkbare weersomstandigheden, te kunnen melden, dat „alles wel was aan boord". In beide toestellen zaten hoge per soonlijkheden. Vanuit Kopenhagen reis den prins Axel van Denemarken, minis ter Halvard Lange van Noorwegen, Thor Heyerdahl, de Kontiki-vaarder en ge neraal majoor Riiserlarsen, de directeur van de SAS, die in 1926 samen met Amundsen in de „Norge" reeds over de Pool vloog. Vanuit Tokio reisden prins Mïkasa, de jongste broer van keizer Hirohito en prinses Mikasa en hoge per soonlijkheden uit het Japanse openbare leven. In beide toestellen hadden verder journalisten, persfotografen, radiomen sen en televisie- en filmoperateurs een plaatsje gevonden. De totale poolroute van vliegveld tot vliegveld bedroeg 17.500 kilometer en betekend een vlucht van een dertig uur, waarbij slechts eenmaal geland werd op het vliegveld van An chorage in Alaska. Hoewel over onher bergzaam terrein wordt gevlogen is deze route tooh een van de veiligste ter we reld door de lange keten van militaire bases over het poolgebied. Nergens is men meer dan twee en half uur vliegen van een militaire basis. In een radio-uitzending van boven de Noordpool heeft de minister-presi dent van Denemarken, H. C. Hansen, hulde gebracht aan de pioniers, die onder de moeilijkste omstandigheden de kennis vergaard hebben, waardoor de SAS nu over de pool kon vliegen. Hij surak de hoop uit, dat deze bij drage in het internationale verkeer van de SAS tevens de vriendschaps banden tussen alle volkeren ter wereld zal verstevigen. BINNENLAND Met de arrestatie van een 38-Jarige opperman, een 30-jarige timmerman en een 19-jarige tegelzetter heeft de politie in Arnhem verschillende diefstallen van gereedschappen ran bouwwerken kunnen oplossen. De tegelzetter heeft zich boven dien aan talrijke andere diefstallen schul dig gemaakt en heeft zijn vernielzucht botgevierd door van geparkeerde auto's de banden door te snijden. Hij deed) dit te- samen met een 16 Jarige jongen en met behulp van eenbriefopener. Op de algemene vergadering van de Nederlandse Ver. voor sociale tandheel kunde die zaterdag in Utrecht is gebou- de. heeft men zloh bezig gehouden met de vraag, welke maatregelen getroffen kunnen worden om te bevorderen, dat de door de schooltandverzorging bereikte sanering van de gebitten na het 12de Jaar in stand wordt gehouden. Over deze vraag werden inleidingen ge houden door de heer S. Boonzaayer. secre taris van de Stichting Schooltandverzor- ging ln het district Arnhem en de heer C G. J. Mahler .voorzitter van de stich ting Schooltandverzorging te Rotterdam. De Liedjeszanger Johnny Jordaan heeft zaterdagochtend het St. Elisabeth- gasthuis te Haarim, waar hij gedurende enkele weken is verpleegd, hersteld ver laten 's Nachts is een woonark gezonken, die lag ln de Vecht bij Utrecht tegenover het Noorderbad. In het schip woonden een man en vrouw met zeven kinderen. De vrouw werd wakker toen het schip zin kende was. Zij zag kans de rest van het gezin zo tijdig te wekken, dat allen nog droog op de wal zijn gekomen. Het gezin is nu tijdelijk ondergebracht Ln diverse tehuizen in Utrecht. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort is de 68-jarige mevrouw J. Jansma uit Soest overleden tengevolge van kolendampvergiftiging, waarvoor zij woens dag in het ziekenhuis was opgenomen. De toestand van haar echtgenoot, die ook ln „De Lichtenberg" ls, ls nog zeer ernstig. Bij onderzoek ls gebleken dat de pijp van de haard in hun huis aan de v. d. Plasweg vol as en roet zat Tussen de besturen van Zuid-Hol landse gemeenten en Ged. Staten van Z.- Holland zijn dezer dagen Interne bespre kingen gevoerd over de praktische uitvoe ring van de bestedingsbeperking. In het Julianazlekenhuis te Apel doorn is de 82-Jarlge mevrouw de weduwe W. Franok-Broese van Groenou overleden aan de gevolgen ran een aanrijding, die haar enkele dagen geleden ls overkomen. Mevrouw Franok werd toen bij het over steken van de Regentesselaan door een auto gegrepen. Hiet vijfjarig zoontje van de familie i P. Vaane uit Oosterland is op de Rijks- weg naar Zlerikzee, nabij de gemeente Nieuwerkerk. door een vrachtwagen ge- i grepen en op slag gedood. In het Beekpark te Apeldoorn zal i vermoedelijk op 5 augustus een nationaal draaiorgel concours worden gehouden. Een 59-jarige machinaal houtbewer- j ker te Den Haag heeft tijdens werkzaam- 1 heden lu een fabriek aaai de Loosduinse- weg ale vingers en duim van zijn rechter hand verloren toen hij met de hand tus sen de profielbanüc raakte. Hij is opgeno men ln het ziekenhuis Westelnde. Bij het oversteken van de Rijksweg Utrecht-Den Bosch is de 57-Jarige brom fietser van der Markt uit Meteren ge grepen door een personenauto, die werd bestuurd door een heer uit Dusseldorp. De heer van der Markt was op slag dood. Zijn echtgenote, die bij hem achterop zat, ls levenegevaarlijk gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Utrecht. Te Haaksbergen is de 68-jarlge H. Bloemen onder een autobus geraakt toen hij de Enschedeseweg overstak zonder goed uit te kijken. Hij werd ongeveer 30 meter door de bus, die met grote snelheid reed. meegesleurd en bleek direct na de aan rijding te zyn overleden. Het Britse schip „Adjudant", dat gis teren ter hoogte van het lichtschip Ter- schelllngerbank op een mijn liep, is van ochtend behouden de haven van IJmuiden binnengebracht. BUITENLAND In de Pakistaanse stad Lahore is za terdag een tentoonstelling van gerepro duceerde etsen en schilderijen van Rem brandt geopend ter herdenking van het feit dat deze 350 Jaar geleden werd gebo ren. De expositie is met medewerking van de Nederlandse ambassade in Pakistan tot stand gekomen. James, Eastland, Democratisch sena tor en voorzitter van de ondercommlssie van onderzoek van de Senaat, heeft tegen over de pers verklaard, dat er op veront rustende wijze anoniem buitenlands kapi- Vier en twintig vooraanstaande Zuld- afrlkanen, onder wie hoogleraren. Juristen en deskundigen op het gebied van de on derlinge betrekkingen tussen de raseen, hebben een dringend beroep op de rege ring gedaan, terug te komen van het be sluit om ook op de twee universiteiten, waaraan studenten ran verschillende ras sen kunnen studeren, de rassenscheiding in te voeren. Deze universiteiten zijn die van Kaapstad en Witwatersrand. De onder tekenaars ran de petitie betogen, dat door de opheffing van het open karakter van deze umive rattellen een van de laatste bruggen voor het wederzijds begrip tussen de rassen zal worden afgebroken. De vrouw van een spoorwegbeambte te Salzbergen, in Neder-Saksen droomde niet toen zijn zaterdagochtend j.l. plotse ling de buffer van een goederenwagon ln haar slaapwagen zag opdoemen. De met erts geladen wagon was bij het rangeren het huls van de spoorwegbeambte binnen ben gebroken, terwijl zij ook neg lichtere verwondingen opliep. Haar man. die Juist van nachtdienst was thuisgekomen, bleef ongedeerd. Een zoon, die boven de kamer van zijn ouders sliep, belandde met zijn bed, op de ertslading, Ruim honderd Griekse militairen, die in de Jaren 1946 tot 1949 door communis tische verzetstrijders gevangen waren ge nomen en sindsdien in Albanië werden vastgehouden, zijn zaterdag naar Grieken land teruggekeerd. .al de Verenigde Staten binnenkomt. Zijn ibcommlssle zal hiernaar een onderzoek Instellen, want, zei hij, een vijandige bui tenlandse mogendheid zou uich op die wijze meester kunnen maken van de voor naamste lndustriën. Het Russische blad Komsomol Praw- da meldt de vervanging van oppermaar- schalk P. F. Zhigaref als opper bevelh eb- I ber van de luchtmacht der Sovjet-Unie I door luchtmaarschalk Konstantin Versji- nin. Deze is van 1946 tot 1949 opperbe- keihebber van de Sovjetrussische lucht macht geweest Volgens onbevestigde be- richten zou Zhigaref belast zijn met de j leiding van de Russische luchtvaartmaat- I schappij Aerflot. I Een 23 jarige student uit Nepal, Baha Boer Prem. ls na een reis van twee Jaar Ser fiets via Voor-Indië, het Midden-Óos- m en Zuid-Europa Ln Hamburg aange komen. HIJ ls van plan. na een toohit door Noord- en West-Europa, via de V.S. en Ja pan naar zijn land terug te keren. HIJ hoopt over twee jaar thuis te zijn. Var» Britse en Jemenltisohe zijde zijn opnieuw beschuldigingen over en weer geuit over gevechten aan de grens van het koninkrijk Jemen en 't Britse proteotoraat Aden. Beide partijen beschuldigden elkaar van plannen voor grootscheepse operaties. Groot-BrLttanuië wacht nog steeds op ant woord op zijn aanbieding tot besprekingen over de grenskwesties. Nabij de Frans-Belgische grens niet ver van het strand ran de Panne, ls een grenspaal ontdekt, waarop de letters „F" en „N" voorkomen Waarschijnlijk werd de paal ln 1819 aangebracht ter afbakening van het koninkrijk Frankrijk en het ko ninkrijk der Nederlanden. De Deense communistenleid&ter mevr. Nordentoft ls uit de communistische par tij getreden, aldus meldde het Deense com munistische blad ..Land og Folk" zaterdag Mevr. Nordentoft, die openlijk het ingrij- pen van de Sovjet-Unie in Hongarije heefi afgekeurd verloor ln januari van dit Jaar haar zetel ln het centrale comité van de party. Het communistische pers. „Nieuw China" meldt, dat meer dan 5700 ..ban dieten' ln het noorden van de „democra tische Republiek Vietnam sedert de slui ting van de wapenstilstand in 1954 zich hebben overgegeven of gevangengenomen zijn; 300 ..bandieten" waren gedood; 5000 geweren en revolvers en 20 ton munitie was in beslag genomen. Op het ogenblik zijn er volgens 't persbureau ..nog slechts kleine groepen bandieten ln het land terspreld". Een Jonge Algerijnse bruid dae tot haar huwelijk gedwongen was, riep onder de huwelljksmaailitljd tot enkele binnen komende Franse militairen., dat haar man en verscheidene gasten opstandelingen wa ren. waarop deze gearresteerd werden. Drie Nederlandse zeelieden, die hun sch-lp, de sleepboot „Zwarte Zee" zaterdag de Genuese haven voor een reis naar Ar gentinië zagen uitvaren, dachten er niet lang over na wat huin te doen stond. Ze namen een duik en zwommen gekleed de boot, die zich nog slechts een vijftig meter van de kade had verwijderd, achterna Met touwladders werden de laatkomers binnen boord gehaald. Meer dan 8.000 personen in de cen trale provincie van de PhlllpplJnen lijden honger als gevolg van een Invasie van rat ten. die 95 procent van de oogst hebben vernield. In 1956 zijn ln de V.S. 65 personen alien mannen terechtgesteld, elf minder dan in 1955; 52 van hen waren veroordeeld wegens moord. 12 wegens aan randing en een wegens ontvoering van een kind. Van hen zijn 46 terechtgesteld op de elektrische stoel. 16 ln de gaskamer, twee zijn ln de staat U-tah gefusil leerd en een man ls in de staat Was hington opgehangen. 43 der terechtge- 6telden waren negers. 21 blanken en een was een Indiaan. Voorstellen om een einde te maken aan de boycot van de busdiensten in Jo hannesburg en Pretoria die door de natu rellen u-it protest tegen een tarief verho ging wordt gehouden .zijn zondag verwor pen door een comité, dat zegt al'le betrok ken groepen te vertegenwoordtgen. Het co mité zegt, dat de oorzaak van de boycot van zuiver economische aard ls. daar de economische toestand van degenen die erbij betrokken zijn moeilijk ls. Twaalf jaar lang blijken treinen ln de Brennerpas over zes bommen te zijn ge reden. d-le vrijdag door omwonenden zijn gevonden. De bommen, die van Ameri kaanse makelij zijn. werden door deskun digen van het leger onschadelijk gemaakt. De oostkuts \an het eiland Formosa is zondagochtend getroffen door 'n krach tige aardbeving: veertien personen zijn om j het loven gekomen Scheve toren van Serooskerke recht gezet „Laat Pisa een scheve toren hebben", zeiden de Serooskerkers (op het eiland Schouwen-Duiveland) tot dusver, „wij hebben er ook een". En daarin hadden ze gelyk. De uit de 15e eeuw daterende toren van de Ned. Herv. Kerk stond on geveer een meter uit het lood. Maar nu is Pisa getroefd! Want waar ze in Italië zelfs ook maar niet aan zouden durven denken, is in Serooskerke gebeurd. De toren is zaterdagmiddag rechtgezet. Monumentenzorg was op het Idee ge komen, toen- de restauratie van de kerk bemoeilijkt werd door de scheve toren. De Vlissingse aannemer en de architect uit Middelburg verklaarden zich akkoord en zo toog men enkele weken geleden aan het werk. Er werden stutten ge maakt en stempels gezet. De torenspits was al van de toren gehaald, toen men de onderste stenenrij ging wegbreken. Toen gebeurde het! Ten aanschouwe van het hele dorp werd de toren opgetild 30 centimeter toen kantelde hij om zijn as en snel werd het gat gedicht. De toren van Serooskerke stond weer recht! Nou ja, er mankeren nog een paar cen timeters aan, maar wie daérop let, is een kniesoor. „Nu is de beurt aan Pisa", zei de loco-burgemeester en daar waren de 167 Serooskerkers het roerend mee eens. MAANDAG Den Burcht. Filmavond Leidse Bond van Volkstuinders Verenigingen. 7.45 uur nam. Stadszaal (foyer): FUmavord Llssone- Lindeman 8 uur nam.. De Doelen: Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver. 8 uur nam. R-K. Lyceum: K. en O.-cursus moderne litteratuur. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstellln j „Theater" „Dundo Maroje's Dukaten" 8 uur nam. Café Aniba: Jaarverg. Tuiniers- en Bloe mistenver. D.E.V.. 8 uur nam. Casino. K. en O-f 11 mstuddekring Ge bruik en misbruik van het filmjournaal. 9.15 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. K. en O.-cursus Japanse bloemslerkunst. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden. Voordracht prof. dr. G. van Hoorn over Kyrene. 8 uur nam. Gem. H.B.S. BurggravenlaanVergade ring contribuanten Stichting Ceno. 8.30 uur nam. Doelenkazerne. Haagse Operettezangers. 8 uur nam. SohouwburgAbonnementsvoorstelling „Theater" „Dundo Maroje's Dukaten" 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Oostenrykavond Ned. Relsver. Spr. prof. Klein, 8 uur nam. loyal (Doezastraat)Receptie Coll. Theol. „Tandem fit surculus arbor". 45} uur nam. Comm. v. Hulsh. en Gezinsvoorïïchtlng. Lezing en film over „Het goede servies". 8 uur nam. WOENSDAG Snouck-Hurgronjehuis (Rapenburg 61): Lezing mejuffrouw prof. dr. D. J. Kohl- brugge „De zending van het Westen in Perzié". NJP3., afd. Leiden. 8 uur nam. Vervolg van pag. 1 Hoop in Washingtou Volgens de correspondent van de American Broadcasting Company te Jeruzalem zouden de nieuwe Israëli sche voorstellen die Eban ontvouwde de volgende zijn: Ï.Egypte zou akkoord moeten gaan met de doorvaart van Amerikaanse koopvaardijschepen in de Golf van Akaba om aan te tonen, dat het niet de bedoeling heeft deze wa terweg onder eigen beheer te plaatsen zoals met het Suezkanaal is gebeurd 2. de V.S. moeten in de V.N. hun steun geven aan het voorstel van de Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, om een internationale marinemacht in de Golf van Akaba te statione ren; 3. Israël zal de strook van Gaza ont ruimen op voorwaarde dat het Egyptische leger dit gebied niet bezet; 4. Israël moet economische banden met de strook van Gaza onderhou den; 5. een kleine politiemacht der V.N. moet in de strook van Gaza wor den gelegerd. De Sovjet-Unie is bereid de eis tot toepassing van sancties tegen Israël te steunen, indien dit land niet onmiddel lijk zijn strijdkrachten uit Egypte te rugtrekt. Dit is vandaag door de „Praw- da", het orgaan van de communistische partij, meegedeeld. Het blad schrijft brutaalweg, dat Is- raëls weigering om zijn strijdkrachten terug te trekken een nieuwe oorlogsdrei ging in het Midden-Oosten inhoudt en vraagt zich af hoe „een klein land als Israël de gehele organisatie van de VN kan uitdagen"(Mogen alleen grote landen als Sovjet-Rusland en India VN- resoluties in de prullenmand deponeren? Red. LD). Het antwoord ligt in de houding der V.S.invloedrijke Amerikaanse kringen hadden Israël aangemoedigd Egypte aan te vallen en de „agressie was voorbereid door de dollars, die met milde hand door de V.S. aan Israël waren geleverd" Volgens een communiqué van het Jor daanse leger is in de nacht van vrijdag op zaterdag een lid van de Jordaanse garde door een Israëlische patrouille aan de grens tussen Jordanië en Israël dood geschoten. De Israëlische patrouille zou de bestandsgrens tussen beide landen in het noordoosten van Jordanië overschre den hebben. Rapenburg 8: Veren, voor Internat. Rechtsorde. Spr. drs, L. Metzemaeker» over Kasjmir. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leld6e Ver. van Postzegelverzamelaars. Lezing over Zwitserland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Forum Ver. voor Paeda- gogiek. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Invitatie-con cert 55-Jarlg bestaan Werkmans Wils kracht m. m. v. Koksschool- en Sleutel koor. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. de heer L. Berghuis. 8 uur nam. Rapenburg 22: Jaarverg. My. voor Toon kunst. 7 3/4 uur nam. Het Gulden Vlies: Forum Ver. voor Pae- dagoglek. 8 uur nam. DONDERDAG StadszaalL.K.K. Voor Allen" Soliste Johanna Martzy. 8 uur nam. Hoge woerd 175: Bijenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Den Burcht: Feestavond „Rondom de Haven" en „Tuinstadwijk". 8 uur nam. Oegstgeest: Irene „De Leke- spelers". Opvoering van „De zon tege moet". 8 uur nam. VRIJDAG Plantsoen 71: Ledenverg. Ver. „Tot Steun". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15-7.45 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal)K. en O. Cabaretavond „Puur Plezier". 8 uur nam. Korevaarstraat 30: Spr. mevr. mr. M. A. vergadering Ohr. Kleuterscholen. 8 uur llngsbekwaamheld van de gehuwde vrouw. 8 uur nam. Den Burcht (Jaoobazaal)C.J.M.V. „Jan Ligithart. Cabaret Freek Sachs. 8 uur nam, ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5i uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1), Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 104 uur, *s zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart). DE BIOSCOPEN. Rex „Congo-desperado's" 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Les enfants du Paradis", 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Donderdagcyclus „De derde man". Lldo „Dr. Vllmmen", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor „Folies Bergère", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „High Society", a. 1. Werkda- fsn 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 30. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 2 maart 8 uur waargeno men door; Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18. tel. 20085; Apotheek Oegstgeest. Wll- helminapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. By geen gehoor by Cw balsarts ol specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Mail or ca p 2 3 1 •93 S St- a zwaar bew. windstil -9 0.1 onbewolkt runo 1 -15 0 zwaar bew. o 7 -1 0 geh. bew. nw 5 3 9 zwaar bew. wzw 5 5 1 mist windstil 5 7 regen o 4 2 0.1 regen windstil 7 13 regen licht bew. wzw 11 12 13 zw 2 7 0 nevel windstil 7 5 zwaar bew. nnw 4 7 0 nevel o 3 -2 0 regen zw 3 7 2 regen z 1 6 24 regen geh. bew. wzw 13 10 41 zw 7 11 30 mist O 1 -3 0 regen wnw 1 4 1 regen windstil 1 35 nevel windstil 7 0 2 onbewollnt wtodstll 5 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2