NIEUWE SCHRIJFNORMEN VOOR HET LAGER ONDERWIJS? In ons land nog geen psychologisch verantwoorde militaire selectie akcdefa hu klmnopq %(r)stuvwxy'z.,;: GEEN DWANG, WEL DRANG Oordeel van publiek gevraagd over suggestie van commissie 7 Hoge politie-officieren gehoord in de zaak-Montesi te Venetië Poolse parlement voor 't eerst hoogste gezagsorgaan van staat Nationale en NAVO ■coördinatie in research zeer wenselijk Dissertatieconclusies R. W. v. d. Giessen 95ste jaargang Vrijdag 22 februari 1957 Derde blad no. 2S069 Groter basis-eenheid bevordert netheid efficiëntie, schoonheid en eigen karakter (Van één onzer redacteuren) De versoheldendheld van handschriften In ons land is even groot als van allen die de schrijfkunst machtig zijn, dat wil gelukkig in ons land zeggen tegen de elf miljoen. Uiteraard is dat voor een belangrijk deel een gevolg van het feit, dat het handschrift een visitekaartje voor de individualiteit is, uit elementaire normen naar het persoonlijk karakter omgevormd. Maar er zijn ook verschil len die niet ontstaan door de vormende invloed van het individuele karakter, doch door verschillende in het elementaire onderricht. Met het doel een poging te wagen, deze verschillen in de basis van het handschrift zoveel mogelijk te reduceren heeft een in 1955 in het leven geroepen eommissie van de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland een genor maliseerd handschrift voor het lager onderwijs ontworpen, waarover het oordeel van allen wordt gevraagd, wie dit probleem ter harte gaat. Zo mogelijk wil men het ontworpen normschrift aan de kritische beschouwingen van de komen de tijd toetsen en in het voorjaar 1958 met een definitieve suggestie komen. Het ligt geenszins in de bedoeling dit schrift dwingend voor te schrijven voor het schrijfonderricht, aangezien dit strijdig zou zijn met de vrijheids-geest van ons lager onderwijs. waarbij uiteindelijk een compromis tot stand kwam, waarvan wij de voor naamste elementen hierbij weergeven, zijn gebaseerd op de volgende drie fundamenten. Ten eerste dienden de grondvormen zoveel mogelijk pedagogisch en psy chologisch verantwoord te zijn. Ten tweede moeten in de grondvormen het praktische en het doelmatige verenigd zijn en moeten zij naar alle zijden voor het kind de mogelijkheid openlaten voor verdere ontwikkeling van een eigen karakter. Tenslotte moet men de grondvormen zo kiezen, dat zij de vorming van de persoonlijkheid niet belemmeren en ook psychomotorisch verantwoord zijn. Het voorstel Het ontworpen schrift is, zoals in de afbeelding te zien is, iets rechtsihellend, met een hoek van ongeveer 75 graden. Men heeft zoveel mogelijk afstand ge daan van de lussen in de kleine letters, waardoor echter de letters b. g, j, p. q. s en ij niet meer met de volgende letters worden verbonden. Alle kleine letters worden zonder onderbreking geschreven behalve de f, t, en x. De hoofdletters worden zo mogelijk ononderbroken ge schreven, anders zo efficient mogelijk. De commissie achtte de in het voor beeld tussen haakjes geplaatst r mooier Vergadering Ver. van Ned. Gemeenten NIEUWE BESTUURSLEDEN De Vereniging van Nederlandse Ge meenten hield gelijk gemeld haar jaarlijkse vergadering in Utrecht. De vergadering werd door ongeveer 1400 gemeentelijke vertegenwoordigers bijgewoond. Tot bestuursleden werden gekozen de heren mr. A. de Roos, wethouder van Amsterdam, dr. C. N. M. Kortmann, burgemeester van Breda, mr. J P. Drost, burgemeester van Borkulo en mr. F. Th. Dijckmeester. burgemeester van Zle- rikzee. Mr. H A M T. Kolfschoten werd herkozen. Als bestuursleden traden af de heren C. H. P W van den Oever, wethouder van 's-Gravenhage. H A. B de Leeuw, burgemeester van Berg iGld) en J. Vader, burgemeester van Pijnak ker. Bejaard echtpaar door kolendamp bedwelmd (Van onze correspondent) Het bejaarde echtpaar Jansma is ln zijn woning aan de Plasweg in Soest door buren in bewusteloze toe stand aangetroffen. De man en vrouw, beiden 68 jaar oud. zaten bij een fel brandende haard in hun stoelen. Zij zaten daar zo sinds dinsdagavond, op welke avond zijn bewusteloos zijn ge raakt door kolendamp. EHBO-led en rukten direct uit met twee zuurstof apparaten en dienden de slachtoffers zuurstof toe. Echter zonder resultaat. In bewusteloze toestand zijn zy naar het ziekenhuis de Lichtenberg in Amers foort overgebracht. Vanmorgen waren zij nog steeds niet bij kennis. Een zak in de pijp van de haard bleek vol met asstof te zijn geraakt. Toen de buren de gordijnen van het huis geslo ten zagen, hebben zij de achterdeur ge forceerd. (Ingez. Med.-Adv.) MarkiesMontagna tras het middelpunt van uiterst dubieuze zaken, zegt generaal In het proces te Venetië, waarin gepoogd wordt vast te stellen door wier toedoen en op welke wijze de 21-jarige Wilma Montesi om het leven is gekomen zijn donderdag twee hoge politiefunctionarissen als getuigen gehoord. Deze offi cieren, generaal Umberto Pompei en kolonel Cosdmo Zinza, hebben indertijd op last van de regering de zaak onderzocht. Generaal Pompei deelde mee, dat hy na een gesprek met Anna Maria Cag-lio, een vroegere vriendin van „markies" Ugo Montagna, die op beschuldi ging van medeplichtigheid terechtstaat, naar de toenmalige minister van Bin nenlandse Zaken, Amintore Fan fan i, was gegaan en tegenover deze als zjjn mening te kennen had gegeven, dat Montagna het middelpunt was van zeer dubieuze zaken. RjtAetiiAAfv Ibuty tZ^£y*V Jloe&r, kjjJAvf+v o&tJuttid&JUd/ AGRÉ-GOLA 6o g&ce^c Ontstellende verscheidenheid Het is gebleken, dat zich in de jaren na de eerste wereldoorlog een ontstel lend aantal schrijfmethoden en letter vormen bij het lager onderwijs heeft ontwikkeld. Thans mag dit zeker op ongeveer zestig gesteld worden. Men kent recht schrift, sterk hellend of licht hellend schrift, blokschrift, en lopend schrift en dat alles ln een ver bijsterende variatie. Veel schuld aan die variatie hebben de ..methode-ma kers" en hun uitgevers, die uit baat zuchtige motieven de basis van het schrijfonderwijs verbrokkelen. Oorspronkelijk is uit het bedrijfsleven de suggestie naar voren gekomen, de net heid en de duidelijkheid van het hand schrift der Nederlanders te bevorderen door meer eenheid tot stand te brengen in het sdhryfonderrioht. De Hoofdcom missie voor de Normalisatie in Neder land heeft in antwoord daarop de prin cipiële adhaesie van de minister van O., K. en W. gevraagd en verkregen, alvo rens een commissie in het leven te roe pen die dit vraagstuk zou bezien. Commissie in 1955 Deze commissie, opgericht in 1955, staat onder voorzitterschap van de heer J. Machielsen, inspecteur van het lager onderwijs te Leiden, en bestaat voorts uit de heren H. A. J. M. Teulings (Ned. Uitgeversbond), G. W. Comello (Ver. Leraren Schoonschrijven M.O.), A. J. van Houwelingen Rijkhoek (idem), A. A. van Amerongen (Examencommissie M.O. Schoonschrijven), M. W. Kruiskamp (Drie Kweekschoolbonden), dr. J. Altera (Prot. Chr. Onderwijsvereniging), broe der Erich (Kath. Onderwijzersverbond) B. Swanenburg (Ned. Onderwijzersvereni ging), mr. Lucardie (Ned. Spoorwegen), Ferd. Eichhorn (Orde Praktiserende Grafologen) en A. H. v. d. Werf (Ver. Leraren Schoonschrijven M.O.). Drie everwegingen Dezer dagen heeft de heer Machielsen, de voorzitter van de commissie, iets over Platinaring van f 1800. uit winkel verdwenen Na bezoek van man en vrouw CVan onze Haagse redactie1) In een juwelierszaak in de Hoog straat te Den Haag is gisterochtend een platina-damesring met briljanten ter waarde van f 1800.verdwenen. Een man en een vrouw, die gebrekkig Duits spraken lieten zich een groot aantal ringen tonen. Nadat zy de zaak hadden verlaten werden de kostbare sieraden opgeborgen, waarbij de ver missing werd ontdekt. De Haagse politie heeft de zaak in onderzoek. Het is reeds gebleken, dat in Utrecht en Amsterdam soortgelijke diefstallen zijn gepleegd. De politie ver moedt, dat men met misdadigers van Internationaal formaat te doen heeft. haar doelstelling, werk en resultaten verteld. De commissie heeft zich laten leiden door drie overwegingen. In de eerste plaats dat een grote variabiliteit in het schrijfonderricht remmend op de ont wikkeling van een goed handschrift kan werken en zeer verwarrend is voor kin deren die (ook onverplicht) gedwongen worden hun schrift aan uiteenlopende vormen en systemen aan te passen by wisseling van school of zelfs binnen één school. In de tweede plaats gold de overwe ging dat het bedrijfsleven gebaat zou zijn bij grotere netheid in het hand schrift. gezien het feit dat thans on danks het veel intensievere gebruik van machineschrift dikwijls veel tijd verloren gaat met ontcijfering van handschriften waarbij het maken van fouten aan de orde van de dag is. Ten derde zijn de handschriften, ont wikkeld uit de veelheid en dikwijls on derlinge beïnvloeding van basissystemen daardoor bepaald niet steeds esthetisch verantwoord. Men zette zich dus aan de arbeid, om een norm-schrift te ontwerpen in de hoop, de leerlingen van de lagere school daardoor een goede, verantwoorde en gelijkvormige start te geven. Drie fundamenten De resultaten van die arbeid, die niet zonder haken en ogen bleek te zjjn en I dan de daarvoor aangegeven lettervorm, doch eerstgenoemde kan eerder met de v worden verward. De cijfers zijn alle op de grootte van de hoofdletters ont worpen, alle met gelijke totaal-hoogte. Voorts omvat het ontwerp suggesties over drie verbindingsmogelijkheden, waarop wij in dit korte bestek niet in willen gaan evenals op andere details. De voorbeelden spreken een voldoende duidelijke taal. Kritisch commentaar gevraagd Het ligt in het voornemen, tot 1 juli a.s. kritisch commentaar te verzamelen op het ontwerp, waarvan toegelichte exemplaren verkrijgbaar zijn bij het Centraal Normalisatiebureau. Die commentaren moeten aan dit bureau, Groenhovenstraat 13 of Postbus 70 te Den Haag, worden toegezonden. Na beschouwing van die commentaren en eventueel daarop gebaseerde wijzigin gen van het ontwerp zal men als sug gestie de vruchten van de commissie- arbeid aan het Lager Onderwijs voor leggen in de hoop, dat een algemene aanvaarding mettertijd zal leiden tot een esthetisch efficient en haar basis gelijkvormig Nederland hand schrift waarin de karakterverscheiden heid zich ten volle kan uitleven. Voor en tegen Polito i De generaal had de minister voorge steld, alle bevriende relaties van Mon tagna er van in kennis te stellen, dat deze bij de politie bekend stond als een „aanbrenger", eerst in dienst van de voormalige fascistische geheime politie en later van de Amerikaanse en de Britse geheime dienst. Hierop had mi nister Fanfani generaal Pompei op dracht gegeven, zonder aanziens des persoons de zaak volledig uit te zoeken. Generaal Pompei verklaarde voorts, dat de politie tegen het einde van de tweede wereldoorlog Montagna had ge waarschuwd, dat hy zijn gedrag moest veranderen, omêïat buren hadden gepro testeerd tegen de luidruchtige feesten, die hy in zijn flat placht te geven. Ter staving van zijn verklaring legde de generaal een map met documenten over, maar de rechter gaf hem geen toestem ming om een rapport hierover in het openbaar voor te lezen. In dit rapport komt een lijst voor van vrienden van Montagna. onder wie de toenmalige po litiechef Tomasso Pavone. Pompei verklaarde later, dat hij ook een rapport had opgesteld over Saverio Polito, de voormalige hoofdcommissaris van politie van Rome, die een maand na de dood van Wilma Montesi met pen sioen is gegaan. Polito wordt ervan be schuldigd, dat hij Piero Piccioni, de hoofdbeklaagde, heeft geholpen buiten het politie-onderzoek te blijven. Volgens Pompei zou Polito in zijn loopbaan grote sommen geld hebben verdiend, die hij in effecten had belegd. Op dit ogenblik sprong de oud-hoofdcommissaris op en riep, dat hij nooit één effect, had be zeten. Ook zei hy, dat hij vaak speciale opdrachten had gekregen, waardoor hij over meer geld kon beschikken dan zijn gewone salaris. Vervolgens las de ver dediger van Polito brieven voor van hoge functionarissen, die het karakter en het werk van zyn cliënt prezen. MINISTER KLOMPÊ IN MALAGA Minister mr. Marga A. M. Klompé (Maatschappelijk Werk) is voor een korte vakantie in Torremolinos, aan Spanje's „Costa del sol", in de omge ving van Malaga aangekomen. Goederendistributie in Indonesische handen BINNEN TWEE JAAR. Volgens de Indonesische minister van Economische Zaken, Boerhanoed- din, krijgen de buitenlandse indus trieën in Indonesië op zijn hoogst twee jaar de tyd om voor de distributie van hun produkten in Indonesië van buitenlandse distributeurs over te schakelen op Indonesische. Op het ogenblik is de distributie van in In donesië vervaardigde consumptiegoe deren nog ten dele in handen van vreemde, en voornamelijk Nederlandse firma's. De minister waarschuwde, dat krach tige maatregelen zullen worden genomen tegen die bedrijven, die in gebreke blij ven dit regeringsvoorschrift binnen de termijn van twee jaar uit te voeren. Inmiddels heeft Boerhanoeddin bex-ich- ten tegengesproken, als zou de regering beperking van de import overwegen. Hij heeft nadrukkelijk gezegd, dat de import normaal zal voortgaan en dat de regering geen beperking op de invoer van voor binnenlands gebruik bestemde consumptiegoederen heeft overwogen. V.U.-promotie uit M.O.C. Cyrankiewicz opnieuw als premier gekozen Op de openingsvergadering van de nieuwe Poolse Sejm (parlement) heeft gisteren de Poolse premier, Cyrankie wicz, formeel zijn ontslag ingediend. Hij werd ogenblikkelijk herkozen met slechts één stem tegen. Cyrankiewicz zal een nieuwe regering samenstellen. Het parlement zal komende dinsdag weer vergaderen. Wychech, lid van de Verenigde Boerenpartij, is tot voor zitter van de Poolse Rijksdag gekozen Kliszko en Jodlowski zullen vice-voor- zitters zijn. De nieuwe Sejm, die voor het eerst ln de Poolse geschiedenis het hoogste ge zagsorgaan in de staat zal zijn, koos een Staatsraad, die opdrachten zal aanne men in plaats van ze te geven. Alle voorgestelde kandidaten voor de Staatsraad zijn gekozen. Onder hen be vinden zich Gomoelka. de eerste secre taris van de Verenigde Arbeiderspartij; Nowak van dezelfde partij; Banach van de BoerenpartijOhajn van de Demo cratische Partij en Zawiecyski, partijloze. Gomoelka maakt geen deel uit van het bureau van de Staatsraad. Bij de stemming over de kandidaten voor de Staatsraad, die door de voor zitters van de fracties derd rie partijen in het parlement waren voorgesteld, onthielden zich dertig afgevaardigden. Zeven afgevaardigden stemden tegen de benoeming van deze kandidaten. Het was voor het eerst in vele jaren dat een aantal afgevaardigden tegen stemde of zich van stemming onthield. Twee Polen, die in 1952 zyn terecht gesteld, zijn onschuldig verklaard en hebben eerherstel gekregen, aldus is gisteren in Warschau bekendgemaakt. De mannen. Jozef Gumowski en Edmund Rosochacki, waren tijdens de Duitse bezetting lid van de rechtse verzetsorganisatie AK. Zij waren schul dig bevonden aan het uit de weg ruimen van linkse leiders. Het hoog gerechtshof te Warschau heeft na een nieuw onderzoek vastgesteld, dat de door Gumowski en Rosochacki uit de weg geruimde mannen leden van de Gestapo waren. MILITAIRE PENSIOENEN EN UITBETALING Het Ministerie van Oorlog deelt mede, dat de gepensioneerden van Land- en Luchtmacht, die 65 jaar of ouder zijn (dit zijn er ruim 7000) hun pensioen tot het juiste bedrag hebben uitbetaald ge kregen met een voorbehoud. Voor hen namelijk, die behalve een militair pen sioen ook nog een burger overheids- of spoorwegpensioen genieten, zal waar schijnlijk in de toekomst nog een verre kening moeten plaats vinden. Voor hen die jonger dan 65 jaar zijn. kon nog niet in alle gevallen het juiste bedrag op hun betalingsstuk worden vermeld. Voor ongeveer de helft van de in to taal ongeveer 25.000 direct belangheb benden moeten de precies»1 uitkomsten no® worden berekend. (Van een onzer redacteuren) Het zou wenselijk zijn, dat voor psychologische research en andere verwante arbeid, mede met het oog op een zo bevredigend mogelijke selectie van militair personeel, ten behoeve van de drie Nederlandse strijdmachtonderdelen een overkoepelende organisatie tot stand kwam, en dat op dit gebied een groter coördinatie met de andere NAVO- landen ontstond. In ons land wordt op militair terrein nog te weinig aan psychologische researcharbeid gedaan, in tegenstelling met bv. de Ver enigde Staten, hoewel ook daar nog niet de ideale methoden gevonden zijn voor het bereiken van een hoogefficiente selectiemethode. Aldus in het kort de voornaamste conclusies uit de dissertatie van de kapitein-luitenant ter zee R. W. van der Giessen, verbonden aan het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten, waarop hij hedenmid dag bij prof. dr. J. Waterink aan de Vrije Universiteit te Amsterdam promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Uiteraard be stond voor deze promotie een grote belangstelling van militaire zijde. en hun dikwyls verrassende of teleur stellende resultaten noemend. Het was hem bij zijn onderzoek echter gebleken, dat bij de Nederlandse strijdkrachten nog maar een zeer klein gedeelte der militaire psychologie op systematische wijze en door daarvoor bestemde des kundigen wordt beoefend. Deze beoefe ning is grotendeels nog in het stadium van een incidentele, slechts gedeeltelijk bewuste behandeling door leken. Hier valt voor de Nederlanders dan ook nog veel te leren bij de buitenlandse strijd krachten, o.a. de Amerikaanse. Waarschijnlijkheid van gedragspatronen De probleemstelling van de promo vendus in deze dissertatie onder de ti tel „Enkele aspecten van het probleem der predictie in de psychologie speciaal met het oog op de selectie van militair personeel", baseerde zich op de over tuiging dat de mens vry is de hem ge geven mogelijkheden op verantwoorde wijze aan te wenden tot zelfontplooiing en dienstbaarheid aan de gemeenschap. E^) vrijheid dus in relatieve zin tegen over een onvrijheid in absolute zin zoals dit door Koningin Juliana in haar rede van 21 mei 1953 in Kopenhagen aldus werd uitgedrukt; „To every human being God has given a unique set of possibi lities, and also a unique capability to rise to the challenge they present". De mens kan niet uitkomen boven de mo gelijkheden die hem gegeven zijn, doch is vry in de hantering van wat gegeven is. Deze „gegeven mogelijkheden" ver hogen de waarschijnlijkheid van be paalde en verlagen de waarschijnlijk heid van andere gedragspatronen. De bedrijfspsycholoog en in het bijzonder die bepaalde bedrijfspsycholoog die zich op het militaire gebied beweegt, b.v. ten aanzien van selectie voor be paalde militaire diensten en taken, heeft tot taak naar wetmatigheden te zoeken of methoden te vinden die een zo juist mogelijke selectie voor mens en gemeenschap mogelijk maken. Nederland achter De heer Van der Giessen ging in op verschillende aspecten van dit probleem daarbij vele test. en selectiemethoden Juiste mensen en juiste plaatsen Meer in het algemeen sprekend waar schuwde de promovendus voor een ver keerde opvatting van de leuze „de juiste man op de juiste plaats" waarbij verondersteld zou worden, dat er voor ieder mens slechts één juiste plaats is en voor iedere plaats slechts één juiste man. Naarmate het individueel alge meen niveau hoger ligt. neemt het aan tal „juiste plaatsen" toe. en bovendien is het zo dat de individueel „meest juiste" plaats niet steeds de voorkeur verdient op grond van gemeenschaps belangen, o.m. een Juiste verdeling van plaatsen onder de gesefhikten. Daar mede moet de militaire selectie dus de militaire psycholoog evenzeer rekening houden als met de individuele geaard heid Volmaakt systeem ondenkbaar Het is niet mogelijk, een volmaakt deterministisch selectiesysteem op te bouwen, volgens hetwelk individuele capaciteiten in een formule worden sa mengevat die tot een bepaalde onbe twistbare uitkomst zou leiden. Niette min zijn er test- en selectiesystemen, die redelijke resultaten waarborgen. Wanneer men zyn criteria behoor lijk definieert en zo mogelijk meetbaar maakt, en uit beschikbare statistieken op verantwoorde wijze voorspellings normen kiest dan blijkt men in vele gevallen met een actuaristisch ge oriënteerde voorspellingstechniek goede en stabiele resultaten te kunnen be reiken. Deze actuaristische methode heeft echter het bezwaar, dat zij een goede research en veel arbeid vergt. Het is voor de Nederlandse strijd krachten niet gemakkelijk, voor deze research en statistische arbeid vol doende gespecialiseerde psychologen te vindèn. Ook dit maakt het wenselijk, voor deze psychologische arbeid op algemeen en op researchterrein een de drie onder delen van de strijdkrachten overkoepe lende Nederlandse organisatie te schep pen. Daardoor kan deze research.' waar aan in ons land nog veel te weinig wordt gedaan, beter efficiënter en goedkoper plaatsvinden dan thans het geval is voor de drie psychologische afdelingen, welke elk zelf hun research moeten verzorgen en waarvan de werkzaamheden elkaar soms overlappen. Voorts zou meer coördinatie op dit gebied met de andere NAVO-landen eveneens vele voordelen bieden. In dit opzicht komt de psychologische research overeen met het speurwerk op andere wetenschappelijke terreinen, waar men voordeel heeft van nationale en NAVO- coördinatie. TiT Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Padvinderij en ter her denking dat de oprichter daarvan Lord Baden Powell of Gilwell 100 jaar geleden werd geboren, geven de Antillen een serie bijzondere postzegels uit, met toeslag. Deze zegels dragen de beeltenis van Baden Powell. De fran- keerwaarden zijn 6 ct. met toeslag van 1M; ct. 7% ct met toeslag 2'l- ct. 15 ct met toeslag van 5 ct. De zesels zijn van 22 februari af verkrijgbaar aan de fila telistenloketten in Nederland tegen een prijs van resp. 15, 20 en 40 ct. De prijs van de serie is dus in ons land 75 ct. De zegelgrootte is 30 x 37,125 mm; de beeldrechthoek is 27 x 84.125 mm.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5