Grote gaven van een geïnspireerde von Matacic in een Slavisch program Prachtige demonstratie en propaganda voor de danskunst Prokofjef en Sjostakovitsj als fascinerende hoogtepunten Boekhouder verduisterde grote bedragen hij Leidse fabriek NON-IRON HEMDEN Café „Morschpoort" uitgebrand SSste Jaargang Vrijdag 22 februari 1957 Tweede blad no. 29069 Het Nederlands Ballet voor leerlingen van middelbare scholen Donderdagmiddag: een schouwburg volgeladen met jonge meisjes! Nu ja, er waren ook nog wat jongens (onder wiezelfs met aankomende snorretjes) en enkele oudere dames, maar op het geheel telden zij niet mee. Te verbazen viel deze samenstelling van dit gezelschap overigens niet, want het gold een pro paganda-opvoering van Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell voor leerlingen vin Middelbare scholen. En de belangstelling van het vrouwe lijk element is daarom direct reeds groter dan van het mannelijke. Hetgeen zich overigens ook al laat verklaren uit het feit. dat het sportief element, dat bij iedere dans aanwezig is. meer tot de vrouw spreekt dan tot de man, omdat de moderne gymnastiek voor de vrouw vrijwel naar het ritmische is gaan over hellen. De bedoeling was geweest, dat Sonia Gaskell zelf een toelichting had gegeven op de te brengen nommers, doch zij was helaas verhinderd. De heer Joop Schul- ting nam die taak nu van haar over en hij heeft op bevattelijke en innemende wijze zich daarvan gekweten. Hij gaf in vogelvlucht een overzicht, hoe uit de oude volksdansen als baker mat van de dans zich het ballet heeft ontwikkeld met Zijn ups and downs. Met een paar voorbeelden werd tevens op duidelijke wijze aangetoond, welke gro te verschillen in houding van voet en lichaam er bestaan tussen volksdans en ballet en hoe elke beweging van het li chaam in ieder onderdeel thans volko men is uitgebalanceerd. Het is kunstig! Dit werd gedemonstreerd met een drie tal nummers, die zich bij uitstek lenen voor dit doel en waarmede Het Neder lands Ballet reeds vele malen succes hteft gehad: de Grand pas de deux classique uit het ballet De Notenkraker, muziek Tsjaikofsky, choreografie Ivahov, de Pas de quatre, beroemd uit het mid den der vorige eeuw, choreograaf Jules Perrot. muziek Cesare Pugni en een stuk uit Ritme en Klank, muziek Bel a Bar- tok, choreografie Sonia Gaskell. Men ziet. het zijn oude bekenden. Zoals men weet. zijn het Linda Ma- nez. Joop Flier. Willy de la Bije en Con rad van de Wetering, die successievelijk Collecte Bevrijdingsmonument Wij herinneren eraan, dat de inzame lingsactie. welke in de afgelopen dagen is gevoerd ten bate van de oprichting van een Bevrijdingsmonument ter na gedachtenis aan de gevallenen in de ja ren 1940'45. morgen besloten wordt met een atraatcollecte. Moest kort geleden het Nationale Rembrandt-comité bekend maken, dat de plannen tot de oprichting van een Rembrandt-gedenkteken in zijn geboor testad Leiden als gevolg van onvoldoen de medewerking moesten worden opge geven. het Leidse Oorlogsgedenkteken- comité hoopt en vertrouwt dat Leiden, dat óók voor het Rembrandtmonument een flink bedrag beschikbaar stelde in de vorm van een garantiefonds, ook voor dit doel zich van zijn goede zijde zal laten kennen. Ten aanzien van het Rembrandtmo nument behoeft cfe Leidse gemeenschap zich seen enkel verwijt te maken; moge ditzelfde ook gezegd kunnen worden ten oozichte van het Oorlogsgedenkteken, dat straks nabij de molen „De Valk" zal verrijzen. Het zou in hoge mate bescha mend zijn wanneer de Leidse burgerij niet bereid zou blijken deze plannen te helpen verwezenlijken. De ervaring heeft geleerd dat er een rechtstreeks verband bestaat tussen het aantal collectanten en de opbrengst van de inzameling. Wie het uiteindelijke re sultaat in dubbele zin gunstig wil be- invloeden. melde zich morgenochtend vanaf 9 uur als collectant(e) aan het Stadhuis. eerst en laatstgenoemde brengen, terwijl Marianne Hilarides. Willy de la Bije, Milly Emmer en Irene de Vos de Pas de quatre verzorgen. Opnieuw bleek, hoe dit wakkere gezelschap onder de bezie lende leiding van Sonia Gaskell, al ont brak hier te lande iedere traditie op het terrein van Terpsichore, zich in luttele jaren heeft ontwikkeld tot een ballet groep, die er zijn mag. Van kunstig ontwikkelt het ballet zich thans tot kunst, d.w.z. dat er subjectieve bedoelingen in de dans worden gelegd, al wordt zodoende ook geofferd aan de pantomime. Dus niet alleen sierlijkheid van beweging - die natuurlijk wordt ge handhaafd en zo mogelijk nog opge voerd - maar ook inhoud. Het is in deze richting, dat de balletkunst, zich thans ontwikkelt en misschien schuilt er wel grote waarheid in. dat er winst is gele gen in het. feit, dat er hier te lande geen danstraditie bestaat; daardoor staat men immers vrijer tegenover het nieu we. Deze nieuwe richting werd gedemon streerd met een oeuvre van onze jeugdi ge landgenoot Rudi van Dantzig, geti teld Nachteiland, dat in dansdrama tot uitdrukking brengt de strijd van de (Ingez. Med.-Adv.) mens tussen het innerlijke en het ver langen. Het is zeer knap en belooft veel voor de toekomst. Waarschijnlijk zal op het komende Holland-festival wel meer van deze jonge choreograaf worden ver nomen! Hij danst dit zelf, op muziek van Debussy, met medewerking van Hannie van Leeuwen, Vella Colcher en Peter Zwartjes. Zo is deze propaganda-middag. door K en O georganiseerd, werkelijk uitge groeid tot een demonstratie voor de bal let-kunst, die zal medewerken aan de verdere groei van de belangstelling voor deze tak van kunst, een belangstelling, die overigens toch reeds verheugend groeiende is. De jeugd toonde zich uiterst dankbaar en onderstreepte de overhandiging van een bloemstuk aan Rudi van Dantzig - aanvankelijk was dit bestemd voor So nia Gaskell - met luid applaus. M. Student, Universiteit en politiek CONFERENTIE N.S.R. TE YVOUDSCHOTEN. Tijdens de gisteren te Delft gehou den eerste openbare vergadering van de Nederlandse Studentenraad is be sloten op 18 april te Woudschoten een ééndaagse conferentie te houden, die gewijd zal zijn aan de verhoudingen „student en politiek" en „universiteit en politiek". Een aantal hoogleraren zal worden uit genodigd over deze onderwerpen pre adviezen op te stellen. Als gevolg van een onlangs van kracht geworden struc tuurwijziging, zullen de N.S.R.-vergade- ringen in het vervolg openbaar zijn. Van de publieke tribune werd gisteren even wel nog geen druk gebruik gemaakt. Boeiende gast bij Residentie-Orkest Lovro von Matacic: een naam, die ook de Leidenaar van nu af aan niet licht vergeten zal! Joegoslaaf van geboorte (Fiume), opgevoed in Wenen bij de „Wie ner Sangerknaben" het valt moeilijk zich in te denken, dat deze on middellijk gezag opleggende reus eenmaal ook zo'n lieftallig „knaapje" was groeide hij uit tot een formidabel dirigent, wiens successen in West- en Oost-Duitsland en in andere landen tot even zo grote sen sationele gebeurtenissen werden. Inderdaad: van hem gaat zulk een emotioneel dwingende kracht uit, gedreven door een temperamentvolle bezieling, dat muziek haar geïnspireerde „natuurlijkheid" verkrijgt en in dit opzicht tot een ver ademing wordt, in een tijd, die meer door de hersens dan door het hart gestuwd wordt Eén jaar geëist voor Haags Gerechtshof (Van onze Haagse redactie) Een gevangenisstraf van één jaarj en onmiddellijke gevangenneming bij de uitspraak eiste vanmorgen de pro cureur-generaal bij het Haagse Ge rechtshof tegen een 33-jarige inwo ner van Oude Wetering, die zich in zqn functie van hoofdboekhouder bij een Leidse machinefabriek in het tjjdvak van januari 1951 tot decem ber 1954 had schuldig gemaakt aan het plegen van grootscheepse ver duisteringen ten nadele van zijn werk gever. Bovendien moest de verdachte zich verantwoorden terzake van ont duiking van de Rijks-inkomstenbe- Iasting. Volgens de werkgever zou de verdach te bijna 10.000 gulden hebben verduis terd. Volgens de verdachte zelf betreft Leidse padvindsters en gidsen herdenken 100ste geboortedag van Lord Baden-Powell Lovro von Matacic is een dirigent van grootse en ongewone allure: zijn mo- I numentale dan wel minutieuze gebaren zijn imponerend en steeds recht op de man afmen ziét als 't ware wat een seconde later te hóren zal zijn en de boeiende macht over het gespannen, hem graag volgende orkest houdt de toe hoorder onafgebroken vast, ook wanneer de muzikale inhoud hem tot verminder de concentratie zou verleiden. Het spreekt vanzelf, dat deze dirigent de aandacht richtte op wat hem door zijn landsaard met de Slavische volke ren bindt: werken van drie Russen <Ba- lékirew, Prokofjef en Sjostakowitsjen zijn landgenoot Jakov Gotovatsj. Een kleurige en fascinerende keuze, in effectvol-harmonisch verband, waarin de dirigent alle facetten van zijn bewogen, maar beheerste muzikaliteit en zijn mar kant beeldhouwende dirigeertrant kon tonen. Mili Balakirew zo juist hadden we zijn al reeds verouderd Islamey gehoord een der mannen van het „Machtige Hoopje", dat in de vorige eeuw de ver nieuwing der Russische toonkunst be oogde, was aan het woord met zijn sym fonisch gedicht „Thamar". Merkwaardig daarin te constateren, hoe sterk Rimsky Korsakov, die Balaki rew fel heeft aangevallen, o.a. met zijn Sheherazade nauwlettend in de sporen van zijn leermeester is getreden. De gloedvolle interpretatie van het melo dieuze Thamar sprookje, gebaseerd op een ballade van Lermontov de schone prinses met de infecte inborst! ver goedde veel van wat ook hier als „over leefd" kan aangemerkt worden, al kon zij het uitgesponnen karakter van het werk, waaraan Balakirew niet minder dan 16 jaren werkte, niet doen ver geten. Vandaag is het honderd jaar geleden, dat Lord Baden-Powell, die in 1908 de padvindersbeweging stichtte, te Londen werd geboren. Ter gelegenheid van dit feit kwamen hedenochtend om halfacht de Leidse padvindsters en gidsen de padvin ders houden eerst morgenavond in de Marekerk een herdenkingssamenkomst op de Burchtheuvel bijeen. Na de vlaggenparade werd de wet opgezegd, in aansluiting waarop de belofte werd herhaald. Hierna hield mej. Van der Vooren van de gidsen een korte toe spraak. waarin zij uitweidde over de persoon en het werk van Lord Baden- Powell. die aan de padvinderij een zo betekenisvolle inhoud heeft gegeven. Het enorme verschil in compositorisch niveau met Porkokofjefs van 1913'17 daterend Eerste Vioolconcert in D, waarin het orkest naast de solist Theo Olof zulk een zelfstandige, symfonische plaats inneemt, is oneindig groot. Een schepping van een eerst 22-jarige, wiens lyrische instelling zich niet verloochent. Een formidabel zware opgave voor de „solist", die hierin echter onmogelijk tot ware „schittering" kan komen De ironiserende Porkofjev, wiens rit mische vondsten en accenten in het Scherzo een hoogtepunt beleven, wist ook wat „sfeer" betekent, getuige de wijze, waarop hij de viool in de hoogste regio nen tot de hoge D toe, laat soliëren. Men zou zeggen, dat hier een aandui ding voor latere filmische muziek aan wezig is. Theo Olof was zijn heksenop- gaven volkomen meester, al overstemde het orkest, dat in het Scherzo wellicht iets markanter en pittiger had kunnen spelen, Olofs intieme, doch prachtige toon wel eens. Vol bewondering voor de van daag uit te reiken foto van Lord Baden-Powell. (Foto L.D./Van Vliet.) De districtscommissaresse, mevr. L. S. Groenv. d. Vijver, woonde deze her denking. welke slechts korte tijd in beslag nam. bij. Hedenmiddag wordt deze herdenking in de clubhuizen met de kabouters voortgezet, terwijl de padvindsters dit hedenavond zullen doen. Als aanden ken aan deze dag ontvangen de jeug dige volgelingen van deze pionier der I nog niet decreteerden en hij zich nog padvindersbeweging zijn foto. Inlet op de „vox populi" behoefde in te JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, ambte notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 27 februari a.s. des avond om 19.45 uur in het Academiegebouw te Leiden, prof. mr. R. P. Cleveringa over het onder werp: De Wet van 15 augustus 1955 Stbl. 398 (The Hague Rules). De eerste lezing over dit onderwerp werd gehouden op woensdag j.l. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht mej. J .Hoolboom (Amster dam»; voor het doctoraal examen Vrije Studierichting in de Rechtsgeleerdheid de heer A. Jahja (Leiden). Bij K b. is gerekend van 1 juli 1956, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de organische scheikunde, dr. W. Ste vens, thans wetenschappelijk ambtenaar lste klasse aan deze universiteit. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur mej. D. C. Lammens, alhier. (Ingez. Med.-Adv.) het een veel kleiner bedrag. De verdach te gaf het hem tenlaste gelegde overi gens toe. Maar hij wees erop dat hij het knoeien van de patroon zelf had geleerd. Ook verdachtes advocaat, mr. Kruizinga, vestigde de aandacht op de merkwaar dige "toestanden, die bij de machinefa briek heersten. De hoofdboekhouder kreeg herhaaldelijk opdracht van de di rectie om talloze knoeierijen, waaraan de leiding zich schuldig maakte, in de boeken te verdoezelen. Onder meer be trof dit de uitbetaling van zogenaamde zwarte lonen. Verder vergezelde de ver dachte zijn directeur rëgelmatig naar Den Haag. waar men zich te buiten ging aan drank en vrouwen. Het geld hier voor was ook al weer afkomstig uit de fabriekskas. De directeur betaalde zijn boekhouder flinke bedragen aan „zwijg geld". Pleiter wees erop, dat de directie wel op de hoogte was van de verduisterin- gen, die de boekhouder pleegde Maar men trok zich er niets van aan. De zaak kwam pas uit toen de echtgenote van de directeur, na ruzie om een vrouw tussen de directeur en de hoofdboek houder. bij de politie aangifte deed van het uitbetalen van zwarte lonen. De verdachte heeft nu echter defi nitief een streep gezet onder zijn du bieuze levenswandel. Hij gaat binnen kort in de mijnen werken. Mr. Krui zinga vroeg voor zijn cliënt, die nog nimmer is veroordeeld, een gecombi neerde straf met een kort onvoor waardelijk gedeelte. Het hof zal op 8 maart arrest wijzen. (Ingez. Med.-Adv.) NIEUWE RIJN 49 Lovro von Matacic stellen: men denke aan zijn hier eerder uitgevoerde Stalingrad- en Leningrad symfonieën. Iemand, die op 19-jarige leeftijd, „ter voltooiing van zijn conservatoriumstu dies" zó schrijft, heeft alles in zijn ransel Al zijn er dan invloeden van Tsjal- kovsky en Moussorski „Tableuxune exposition! dit doet niets af aan het telkens doorbrekende melodieuze „eigen" geluid. De instrumentatie is biologerend en explosief, onder aanwen ding van abrupte piano- en pauken- effecten. waaronder de suggestief-aan- zwellende roffel, die de finale inleidt. Von Matacic dirigeerde het contrast rijke geheel met een fervente potentie, waartussen hij een onnavolgbaar aan grijpend, diep-melancholisch Largo legde. 'Zo er al in deze Symfonie een enkele maal van gezwollenheid sprake is, deze deert niet, wanneer een weergave zo demonisch-gespannen en met zulk een geloofwaardige overtuigingskracht ge realiseerd wordt. Ook al omdat hier. evenmin als in Prokofjef geenszins het „extreme" zich deed gelden, waren de toejuichingen na deze „belevenis" ovationeel! Jammer, héél jammer, dat Sjostakovitsj later zijn „eigen" weg niet meer heeft kunnen gaan Terfljesluite een opwindende symfo- nische Kolo („Reidans» van de Joego slavische componist Gotavatsj. frappant1 NIET MEER STRIJKEN! Grote sortering in alle bekende merken. KERK O - FABLO - TRENCO f 14.90 - f 17.90 f 19.75 C. H. NOLET HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8—9 SIKKENS - TJALLEMA LAKKEN specimen van hartstochtelijke volksmu ziek, die door de tumulteuze opzweping en ofschoon de waarde ervan zich niet boven het muzikanteske verheft, bij het auditorium als een bom insloeg en het tot extase bracht! Von Matacic had hiermee recht in de roos geschoten, met een briljant spelend orkest, dat met écht slavisch temperament op zijn vervoerende di rectie reageerde. Een ieder was er vol komen „bij": men applaudisseerde na afloop met zelfs voor Hollanders aparte opgetogenheid! Dit programma is enorm gewaar deerd en zjj, die misschien niet opge komen waren uit vrees voor al die vreemde namen, zullen daar spijt van hebben. Veel zjjn dat er intussen ge lukkig niet geweest! Von Matacic moge bü zijn volgende bezoeken aan ons land die kunnen en mógen niet uitblijven! Leiden niet overslaan! Men was na dit gloeiende musiceren weer voor een tijd tegen de naar geestige kou bestand! H. Een grootse verklanking onderging Sjostakovitsj' .Eerste Symphonie" (1925 de eerste van zijn tien. Hier spreekt het genie! Zij is vermoedelijk zijn meest oor spronkelijke, nog daterend uit de tijd. toen „hogere machten" hem hun wil Schade loopt in de duizenden I afSesloten de ramen bleven intact - 1 heeft men de brand tot de café-loka liteit, welke evenwel uitbrandde, en de inventaris weten te beperken. De boven het café gelegen woning en het hotel liepen geen schade op. Terwijl de bewoners zich via de trap in veiligheid konden stellen, werden en kele hotelgasten aan de achterzijde van het huis door de brandweer in veilig heid gebracht. Twee van deze gasten, die last van de rookontwikkeling had den, werden ter plaatse geholpen. Tot zes uur in de ochtend is de brandweer met de nablussing bezig ge weest. De brand, waarvan de schade in de duizenden guldens beloopt, is vermoe delijk ontstaan door het vlamvatten van een gummi-slang van een gasfornuis, waarop met het oog op de vroege bezoe kers aan de vrijdagse markt water te koken was gezet. Hedennacht omstreeks vier uur ont. dekte de 24-jarige brugwachter, de heer J. de Romijn, die behulpzaam was bij het uitzetten van de hekken voor de vrijdagse veemarkt, een felle vuurgloed in hotel-café „De Morsch- poort", gelegen aan de Nieuwe Bees tenmarkt 8 en geëxploiteerd door de heer S. Platteel jr. Behalve, dat de heer Romyn onmid dellijk de brandweer waarschuwde, stel de hij ook alle pogingen in het werk om de bewoners en enkele hotelgasten uit hun slaap te wekken. Op het moment dat de brandweer arriveerde, had het vuur zich reeds over een groot gedeelte van het café ver spreid. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer, gevoegd bij het feit, dat de luchttoevoer vrijwel geheel was „Een mannetjes-haring alstublieft" NOREN CONSTRUEERDEN GESLACHTEN-SCHEIDINGS- M A CHINE (Van onze correspondent) Over een jaar of wat zal men geen haring of bokking meer kopen, maar een mannetjes haring of een bokking-vrouw tje. In Noorwegen is namelijk een ma chine geconstrueerd, die vliegensvlug de geslachten uit elkaar kan halen. De constructie is - achteraf gezien - zeer eenvoudig. De vis ligt op een rol lende band en wordt doorgelicht. Aldus wordt de kuit war genomen en kan men de mannetjes automatisch van de vrouwtjes scheiden. Het is maar een weet! De experimenten met deze machine, die nu al 5000 haringen per uur sorteert, vonden plaats in het Chr. Michelsen Instituut in Bergen Men verwacht de capaciteit belangrijk te kunnen opvoe ren. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenmoer A. Boertje te Herkingen. Te Driesum (toez.) G Westland kand. te Huizen (N.-H.i. Te Posbroek-VI 1st A. Lam. kand. te Zeist. Te Stellendam A. Gooyer, kand. te Huizen (N.-H.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Zonnemaire P. van Breu- gel. kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Medemblik J D. te Winkel, kand. te Voorthulzen, die be dankte voor Dussen en voor Tijnje. Naar Creil-Espel (N.O.P.) B. Oosterhoff te Lel- mulden, die bedankte voor Nleuwdorp (Z.). GEK. -KERKEN OXDERH. ART. 31 K.O, Beroepen te NiezljlKommerzijl J. N. Goedhart, kand. te Kampen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacoba A. C. dr. v. J. Zwaan en C. Kikkert- Frederlous M. J. zn. v. W. van Meegen en W. J. van der Valk; Else M. dr. v. N T. van der MeiJ en E. Sutterland; Arle. zn v. W. van der Bent en A. Boserup; Laurens J. zn. v. W. J. Kapelle en W. van der Sluys Veer; Chrlstlaan J. L. zn. v. W. Gressie en C. van Haarlem; Cornells zn. v. A. Heems kerk en A. de Hoog; Robert J. zn. v A. B. van der Steen en M. G. de Wekker- Wil lem C. P. zn. v. P. A. Ie Clercq en'G A, Karssen GETROUWD Hemerik en A. G. van den Ing; J. P. Dijk- J Hoogkamer en C. H.M. Nleuwmans L P. van Vegten; H. Raaphorst en J. van der huls en L. Th. Kohier; J. Disseveld en S. Mee; C. Springer en A. A. va nder Voorn; H. Elensch en J. H. van Loon. OVERLEDEN K Hendriks. 81 Jaar. man; C. W van Leeuwen 71 Jaar, man; M. Rehman 82 Jaar weduwe van B. J. van Berkel; W, H de Leeuw, 2 weken, dochter.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3