Bromfietsen en scooters maken nu li stormachtige ontwikkeling door Motorrijwielen handhaven zich! Prinses Beatrix beschermvrouwe Fed. Landelijke Rij verenigingen Regeling aanstaande van alle Duits-Nederlandse problemen W PRISMA dolphin r Met een enkel woord Agenda WEK DE GAL IN UW LEVER OP VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 De 38e R.A.I.- tentoonstelling (Van een speciale medewerker) De 38ste R.A.I.-expositie, die donderdag a.s. geopend zal worden in het zichzelf reeds lang overleefd hebbende gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, staat in het teken van het goedkope tot min- der-dure gemotoriseerde transportmiddel: motor- en bromfietsen, scoo ters en autoscooters. Aan deze tentoonstelling van twee-, drie- en 'in enkele gevallen) vierwielers is verder nog een expositie gekoppeld, die tot naam kreeg „Camping 1957", en waarop niet alleen velerlei soorten tenten van de meest simpele tot ingenieuze gevaarten, die over een auto heen opgesteld kunnen worden en kampeerwagens, w.o. enkele geïmporteerde, te bewonderen zullen zijn, doch ook vele kam- peerbenodigdheden, van kooktoestellen en luchtbedden tot draagbare raditoestellen toe. Een vijftigtal stands omvat deze speciale manifes tatie, georganiseerd door de R.A.I.-gebouw N.V. Deze kampeer-ten- toonstelling betekent overigens niet, dat het „Goed Kamp" van de A.N. W.B. niet meer georganiseerd zou worden: deze traditionele expositie komt volgende maand weer. V olks vervoermiddel Ter inleiding van deze 38ste RAI werd gistermiddag in het Amstel Hotel te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, waarop vanwege het RAI- bestuur een en ander uit de doeken werd gedaan met betrekking tot de komende expositie zelve en de ont wikkeling - zowel op technisch als commercieel vlak - van de geëxpo seerde „volks-vervoermiddelen" Zo deelde de algemeen-voorzitter der RAI, de heer Egon F. Eriksson, mede, dat de waarde van de export der Nederlandse bromfietsen en scooters momenteel rond 44 miljoen gulden per jaar bedraagt, een geen gering bedrag, vooral wel wanneer in aanmerking genomen wordt dat deze export enkele jaren geleden nog na genoeg nihil was. De grote sociale waarde van de brom fiets waarvan ons land er thans 650.000 telt achtte de heer Eriksson gelegen in het feit niet alleen, dat deze gemotoriseerde fiets een waarlijk „ge- zins-voertuig" is. dat bereden wordt zo wel door vader, kinderen (en moeder), maar ook dat de arbeiders, die zulk voertuig berijden, minder vermoeid dan hun fietsende collega's op het werk verschijnen, hetgeen en voor hen en voor de industrie van niet te onder schatten betekenis genoemd moet wor den. Drie motoriseringspogingen Beschouwt men de ontwikkeling van de bromfiets nader, dan valt het direct op. aldus de heer Th. Holst van de RAI-perscommissie. dat dit thans zo po pulaire en goedkope gemotoriseerde rij wiel niet van vandaag of gisteren da teert. Tegen het einde van de vorige eeuw werden reeds pogingen aange wend om de fiets te motoriseren, doch de ontworpen motoren bleken zeer zwaar te zijn ten opzichte van hun mo torvermogen, terwijl de rijwielen te zwak van constructie waren. Een brom fiets ontstond ten tijde van de eeuw wisseling dus niet, maar wel na aan passing van «motor en fiets het mo torrijwiel. In de dertiger jaren werden wederom pogingen ondernomen om te komen tot een fiets-met-motor. De technische problemen bleken echter wederom onoplosbaar, zodat slechts en kele armetierige produkten op de markt verschenen, terwijl bovendien als uit vloeisel van deze constructie-pogingen het lichte motorrijwiel uit de bus kwam. De derde poging het rijwiel te motori seren na de oorlog ondernomen werd tenslotte wel met succes be kroond, een succes dat zelfs steeds gro ter is geworden. Niet alleen dat het aantal brommers stormachtig is toege nomen. maar daarnevens heeft zich naast het betrouwbare, stevige en een voudige brommertje een luxe-brommer ontwikkeld, uitgerust met speciale veer-, rem- en versnellingssystemen, bescherming biedende beplating, zelf dragende carrosseriën zelfs, uitgebalan ceerde zadels, groter spoorvastheid enz., kortom: meer comfort, meer bescher ming en meer insluiting biedend. De zwaardere bromfiets benadert dan ook steeds meer het ultra-lichte motorrij wiel. Sterker zelfs: uit deze zwaardere brommers is zelfs een nieuw ultra-licht motorrijwiel ontstaan: de 50 en 75 cc'tjes. Binnenkort Brits „rakettenregiment"' (Van onze Londense correspondent) Het Engelse leger krijgt op 1 maart een eerste raketten-regiment, dat in het graafschap Hampshire in Zuid-Engeland zal worden gelegerd. De officiële naam luid „Veldregiment voor geleide wapens". De eerste voorbereidingen worden thans door de regering in Londen voor de uiteindelijke afschaffing van de mi litaire dienstplicht getroffen. Het regiment zal een maximum van 500 man omvatten. De projectielen en de technische uitrusting zullen geheel Amerikaans zijn. Het enige wapen dat wordt gebruikt, is de tactische raket bekend als de „korporaal", waarvan het Amerikaanse leger in Duitsland reeds is voorzien en dat is bedoeld om in een oorlog tegen troepenconcentraties te worden gebruikt. De door de Engelsen te bezigen lanceerinrichtingen en al het andere technische materiaal zullen uit Amerika komen, inclusief een reusach tige lift, welke het personeel in staat stelt om de „korporaal", wanneer deze op het afvuurplateau gereed staat cen timeter voor centimeter te inspecteren. Vier Amerikaanse militairen zullen als technische adviseurs aan het regiment worden toegevoegd. Plannen worden ge maakt om onderdelen van de raketten in Engeland te vervaardigen. Als oefen plaats is de nieuwe rakettenbaan op do Hebriden-eilanden aangewezen. De „korporaal" bevat een atoomlading, maar het hangt van de in Washington te nemen politieke beslissingen af of deze aan Engeland zullen mogen worden geleverd. Parallelle ontwikkeling Met de ontwikkeling der scooters is het al niet anders gegaan. Kort na de eeuwwisseling verschenen deze voertui gen al op de weg. doch konden zich nauwelijks handhaven, waarna rond 1920 weer enkele pogingen werden ge daan een scooter te fabriceren. Gelukte dit in enkele gevallen wel, dan was het frame eohter vaak niet stijf genoeg of de voorvork juist te slap bij een stijf frame. Deze scooters waren dan ook be paald niet veilig en bedrijfszeker. zodat zij een roemloze dood stierven, om echter enkele jaren geleden in Italië weer hergeboren te worden. De scooters, die In het bijzonder aan een zekere klasse van de bevol king appeleren. vindt men thans al in vier klassen: 125 cc,. 150 ec. (de meest populaire). 175 cc. en 200 cc., de z.g. „Reise Roller", in het bijzonder ge schikt voor langere vakantietochten met een duo-passagler(e), terwijl in de duurdere klasse de elektrische starter vrijwel algemeen is geworden. Ook het twee-kleuren-s.vsteem Is al tot de scooter doorgedrongen. De auto-scooter, gegroeid uit de wens om de scooter-bereider ©en maximum- bescherming te geven, kent men thans al in 3- en 4-wieiers. Voor de laatste modellen is echter een auto-rijbewijs nodig. Sterft motorfiets uit? De motorfiets zo menen velen zou thans op uitsterven staan gezien de stormachtige terreinwinst van brommer en vooral scooter. Met cijfers toonde de heer Piet Nortier Nederlands meest enthousiaste motorfiets-promotor echter aan, dat deze droom een bedrog is. Weliswaar is de groei van het mo torfietsenpark thans minder snel dan tot voor kort. dooh ons land telt mo menteel toch nog 20.000 motorfietsen méér dan twee jaar geleden. Vijftig jaar lang stond de motor- flets alleen en alhoewel de aanvallen van tegenwoordig zwaar zfln, weet zij zich nog zeer goed te handhaven, het geen overigens o.m. het gevolg is van het feit, dat zij gedurig beter van uitvoering is geworden: betere be scherming, betere insluiting van het mechanisch gedeelte, nagenoeg ge ruisloos (met demping van uit- en Inlaat), kortom: de motorfiets wordt steeds meer gecarrosseerd. Oude beestjes Een speciale attractie van de 38ste RAI vormt ongetwijfeld de stand van de veteraan-motoren-club, waarop tal van oude beestjes geëxposeerd staan, zodat men uitstekend de evolutie tot de moderne brommers, scooters en mo torfietsen kan volgen. Tenslotte zal men op de RAI ook de z.g. ..IJzeren Hond", een hulpmotortje voor handkarren, aantreffen benevens het „IJzeren Paard", een driewielig voertuigje voor stadsvervoer, waarvan het voorwiel wordt aangedreven, en dat een maximum-snelheid heeft van 20 km/u., zodat noch kentekenbewijs, noch rijbewijs nodig zijn. In totaal staan geëxposeerd: 4 mer ken autoscooters. 37 merken motorrij wielen, 20 merken scooters. 37 merken bromfietsen. 12 merken 3-wielIge trucks en motorcarriers. De expose rende landen zijn: Amerika. België, Duitsland. Engeland. Hongarije. Italië, Nederland, Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. Plechtige installatie Prinses Beatrix is gistermiddag te Utrecht tijdens een buitengewone algemene vergadering van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rjjver- enigingen tot beschermvrouwe van deze federatie geinstalleerd. De plech tigheid werd door ongeveer 1000 leden uit het gehele land bijgewoond. De prinses werd in het N.V. Huis ont vangen door de eerste ondervoorzitter van de Federatie, de heer D. J. Melle- ma. en het hoofdbestuurslid, de heer A. J. C. Blom. Bij het binnentreden van de zaal werd door een vijftal trompetters (ruiters van de rijvereniging Koningin Emma uit Wassenaar) ter begroeting een re veille geblazen. Gekleed in rijkostuum boden daarna op het podium de zesjarige Elisabeth van de Pol en de zevenjarige Arie van Bergen de Prinses een boeket orchideeer. aan. De beide kinderen zijn lid van een ponyclub in Zevenhuizen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer P K. Kistemaker. hield vervolgens een toespraak aan het eind waarvan hij prinses Beatrix installeerde tot be schermvrouwe van de federatie. Bij die gelegenheid bood hij haar een door de illustrator A. A. Tadema uit Heemstede vervaardigde oorkonde van perkament aan. waarop de handtekeningen van de bestuursleden. In deze oorkonde getui gen de bestuurderen en leden van de Federatie van hun grote vreugde, dat Prinses Beatrix beschermvrouwe wil zijn. Ook werd Prinses Beatrix het gou den insigne van de Federatie aangebo den, waarop een jockeypet. rijzweep en stijgbeugels staan afgebeeld. In zijn installatietoespraak heette de heer Kistemaker Prinses Beatrix welkom in de kring van plattelanders die hun •harten aan het paard hebben verpand en die de hun soms schaars toegemeten tijd besteden aan die sport, die in hun ogen de schoonste is. namelijk de lan delijke ruitersport. Nadat ook de ere-voorzitter van de Federatie, dr. C. Brands, een korte toe spraak had gehouden, verliet Prinses Beatrix tegen kwart voor vijf de ver gadering. Voor het vertrek van de Prin ses bliezen de vijf trompetters een rui- termars. „Koude oorlog" tussen Duitsers en Amerikanen (Van onze correspondent in West-Duitsland). In de Westduitse Bondsrepubliek dreigt een „koude oorlog" tussen Duit sers en Amerikanen. Het betreft Duit sers. die in dienst van de daar gestatio neerde Amerikaanse instanties zijn. Men kan dus wel zeggen, dat de toestanden, vergeleken bij die van de eerste jaren na de oorlog erg veranderd zijn. Toen prezen de meeste Duitsers zich geluk kig als zij een betrekking bij de geal lieerde bezetters konden krijgen, omdat die er materieel veel beter aan toe wa ren dan hun eigen landgenoten en om dat bij die buitenlanders veel beter ge geten en gedronken werd. Thans ver langen de Duitsers, die in Amerikaanse dienst zijn. loonsverhogingen van tus sen de 8 en de 10 procent- Als hun wensen niet worden ingewil ligd, gaan zij hoogstwaarschijnlijk sta ken. En dat kan een flinke staking van ongeveer 300.000 personen worden. Het hoofd van een afdeling van de „Deutsche Angestelltengewerkschaft", voor bij de Geallieerden werkend per soneel. Karl Kaula, heeft In München gezegd, dat men er niet voor zal terug deinzen de aanvoer van gas, water en elektriciteit naar alle Amerikaanse ka zernes en alle door Amerikanen be woonde stadswijken af te snijden. In geen enkel Amerikaans hotel en geen enkel Amerikaans warenhuis zou meer mogen worden gewerkt en zelfs de ketels van de gemeenschappelijke centrale verwarmingen zouden worden uitgeschakeld. Kaula voorspelt, dat men juist daarmee succes zal behalen. De Zweed Jarring gaat naar India en Pakistan De Veiligheidsraad van de V.N. heeft zich donderdag uitgesproken voor het zenden van zijn voorzitter, de Zweed Gunnar Jarring, naar India en Pakis tan ter bestudering van voorstellen voor een oplossing van het vraagstuk-Kasj- mir. De desbetreffende resolutie werd met tien tegen nul stemmen aangenomen. De Sovjet-Unie onthield zich van stem ming. Men verwacht, dat Jarring pas na de Indiase verkiezingen, in maart, naar Nieuw Delhi zal reizen. Menon. de In diase afgevaardigde, heeft dezer dagen verklaard, dat de Indiase regering geen belangrijke kwesties kan behandelen voordat, eind maart of nog later, een nieuwe regering gevormd zal zijn Mo gelijk zal Jarring eerst naar Pakistan gaan. (Ingez. Med.-Adv.) IMP N.V. THABUR-DEN HAAG Schikking verwacht inzake grenscorrectie Koninklijke gift voer ontheemden-ouden van dagen HM. de Koningin heeft, zoaLs gemeld, het batig saldo van de onlangs te Utrecht gehouden tentoonstelling „Uit Koninklijk bezit" bestemd voor ont heemden. die op hoge leeftijd in Neder land sinds 1950 onderdak hebben ge vonden. Zaterdag J.l. heeft, naar thans bekend wordt, de eerste groep, bestaande uit 7 Estlandse bejaarden, het hun door H M. de Koningin toegedachte aandeel, gedu rende de herdenking van de Estlandse onaflhankeijlkheidsdag te Rotterdam, ontvangen. Met de uitvoering van het besluit van H.M. de Koningin is de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp be last. waarvan een vertegenwoordiger op bovengenoemde feestdag aanwezig was. Aan 22 Letlandse, 15 Poolse. 10 Oekrainse. 46 Russische, 9 Joegoslavi sche, 20 Hongaarse bejaarden benevens aan 1 Roemeen zal in de komende 14 dagen via de eigen nationale vereniging eenzelfde bijdrage worden overhandigd. Voorbeeld van België (Van onze correspondent Jn West-Duitsland). De Frankforter Allgemeine Zeitung van vandaag houdt zich in een artikel met het voor de deur staande bezoek van onze minister van Buitenlandse Zaken Luns aan Bonn en zijn ontmoe ting met zijn Westduitse confrater Von Brentano bezig.. Het blad wijst er op dat men in goedingelichte kringen in Bonn voorbereidende besprekingen ver wacht voor een oplossing van alle nog tussen de Bondsrepubliek en Nederland hangende problemen. Volgens dit toon aangevende Duitse blad is het belang rijkste vraagstuk dat van de grenscor recties van 1949. Het wordt mogelijk geacht, dat Nederland door een referen dum voor het eventueel weer bij Duits land voegen van de streken wil laten beslissen, maar van Duitse zijde is men van oordeel, dat dit tot onnodige span ningen kan leiden. Men verwacht een schikking, die met het onbetwistbare Duitse karakter van deze streken rekening houdt. Men wijst. (Ingez. Med.-Adv.) (Ingez. Med.-Adv.) Luxe uitvoering, 7 steens anker. Shockproof waterproof, onbreekbare veer BINNENLAND Bij K b. Is met ingang ren de dag. waarop hy zijn ambt zal aanvaarden, be noemd tot gewoon hoogleraar in de afde ling der werktuigbouwkunde en de afde ling der algemene wetenschappen aan de technische hogeschool te Delft, om on- derwys te geven in de teohnisohe bedrijfs leer. Ir. H. K. Voltoeda. - In antwoord op een desbetreffende suggestie heeft het hoofdtoestuur ren de Volksparty voor Vrijheid en Democratie aan prof. dr. G. C. Heringa c.s. medege deeld, dat hij eengezamenlijk beraad over het vraagstuk Nieuw-Guinea van de poli tieke partijen onderling principieel onjuist acht Het Nederlandse Instituut voor de Volkshuisvesting en stedenbouw heeft gis- termidag onder voorzitterschap van ir. F. Bakker Schut, zyn jaarvergadering gehou den. Bij de bestuursverkiezing werd in de va cature. ontstaan door het af treden van mi J. Vink. gekozen de heer H J. H van Oyen adjunct-directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. In de vacature ont staan door het aftreden van mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst .werd gekozen mr. A. Kleyn, burgemeester van Meppel. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappeiyk Onderzoek heeft dr. J. W. van den Berg. docent In de medische fysica aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen en verbonden aan het laboratorium voor fysiologie aldaar, een subsidie ver leend voor een Inmiddels naar Stockholm gemaakte reis om enige proeven te nemen met Fanits spreekmachine Dit apparaat maakt het de onderzoekers mogelijk om zonder proefpersonen het mechanisme van de transmissie der menseiyke stem te be studeren - Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben het raadsbesluit ren Haar lem. een krediet van f 160.000 te verlenen voor de restauratie van het oude. uit 1738 daterende, orgel van Christlaan Muller ln de Grote of Sint Bavo kerk te Haarlem, goedgekeurd De restauratie zal worden op gedragen aan de firma Marcussen, orgel bouwers te Aabenraa (Denemarken). De tweede poll tie verkeersleergang zal op 8 mei ln het gebouw voor K. en W. te Utrecht gehouden worden. Deze leergang wordt georganiseerd ln gemeenschappelijk overleg tussen de ANWB en de verkeerspo- litiecommlssie Het is bestemd voor leiding gerend politie personeel, dwz hogeren mid delbaar personeel van Rijks en gemeente politie, dat bemoeiing heeft met het ver keer. Ook burgemeesters en leden van het openbaar ministerie zijn welkom. Gistermorgen is het tweejarig zoontje \an J. Santifort uit Ouddorp in een dicht bij de ouderlyke woning gelegen sloot ver dronken. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden, de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter dc naam van het schip vermeld. Argentinië, s.s. „Uruguay" (25 febr.); s.s. „Andes" (2 mrt.); Australië, via Enge land (2 mrt.); Brazilië. m.s. „Montfertand" (25 febr). s.s. „Andes" (2 mr>t.); Canada: m.s. „Seven Seas" (27 febr.), s.s. ..Groote Beer" (2 mrt.); Chili, via New York (27 febr.); Indonesië, m.s. „Oranje" (26 febr.); Ned. Antillen, m.s. „Osiris" (25 febr.); Ned. Nw.-Guinea m.s. „Oranje" (26 febr.); Nw. Zeeland, vla Engeland (2 mrt); Suriname, m s. „Nestor" (25 febr.), m.s. „Bonaire" (27 febr.) Het Rode Krul®team, dat sedert half december de Hongaarse vluchtelingen in 't kamp Judenau ln Oostenrijk verzorgt, zal begin maart worden afgelost. Daarom ver trekt op vrijdagavond 22 februari om 19.13 een aflossingsteam. dat zioh ln Jude nau zal staan onder leiding van mejuf frouw G, J. Veeger, die ook hoofd was van het eerste team dat in Judenau werkte. BUITENLAND De Britse oud-premier Eden en zyn echtgenote zyn donderdagavond per schip te Auckland ln Nieuw Zeeland aangeko men. Zij werden welkom geheten door mi nister-president Holland. Hij zei op een persconferentie over zijn ziekte, dat de koortsen voortdurend opkwamen en weer verdwenen. Dit is één van de redenen, waarom „lik niet door kon gaan. met dat gene waarmee ik tevoren bezig was". Lyon. vermaarde industriestad aan de Rhone, viert dit Jaar het feest van zyn 2u00-Jarlg bestaan. In het Jaar 43 v. Chr. werd hier nameiyk de Colonia Copia Lug- dunum gesticht, waaruit later de stad Ly on ontstond. De feesten beginnen in oktober maar, het comité, dat met de organisatie 16 belast, is reeds maandenlang bezig een at tractief programma op te stellen. Koning Leopold van België is don derdagmiddag. in gezelschap van zyn echt genote Prinses Llllane, naar Stanleystad in Belgisch Kongo vertrokken voor een on officieel bezoek ren een maand. Koning Boude wijn, prinses Josephine-Charlotte en de Prinsen Albert en Alexander, alsmede premier Van Acker en enige ministers wa ren bij het vertrek aanwezig. Koning Saoed van Saoedi-Arabië is donderdagmiddag voor een bezoek van 24 uur in Tunis aangekomen. Hy reed verge- sche premier Hablb BouTguiba, door de ryk zeld door de Bey van Tunis en de Tunesi- verslerde straten van de Tunesische hoofd stad. Meer dan honderdduizend Juichende en met vlaggen zwaaiende Tunesiërs sloe gen de aankomst van de Saoediarablsche vorst gade. Vier leden van de Oo6tduitse Volks- polttie hebben woensdagnacht vergeefs ge poogd bij Helmstedit naar het Westen te vluchten. Bun poging werd ontdekt en er civtstond een verward vuurgevecht, waar bij niet uitgemaakt kon worden of de vluchtelingen gedood, gewond of gevangen fenomen werden. Naar aanleiding van dit ncident is het gehele Oo&tdutt-se grens- personeel bij Mariënborg vervangen. Het Spaanse vakbondsorgaan „Het Volk' heeft in zijn Jongste nummer een reportage gewijd aan de Haagse miniatuur stad Madurodam, „waar de droom werke lijkheid wordt". De schrijver van het arti kel noemt het stadje „typisch Nederland" en de trein „een model-trein". Een Zuidafrikaanse vrouw van Schot se afkomst heeft een derde van haar be* zit ter waarde van een miljoen nagelaten aan diverse Sohotse verenigingen, „voor- nameiyk om het doedelzakspel aan te moe digen". De rechtbank van Wroclaw (Polen) heeft enkele personen tot zware gevangenis straffen veroordeeld wegens hun gedrag tegenover leden van de Poolse minderhe den, ln dit geval Duitsers en Joden Volgens het West beril) nse „Comité van vrije Juristen" is mevrouw Helnze, se cretaresse van de Oostdudtse onderminister voor de Brandstof- en Energievoorziening, gearresteerd. Haar zuster, mevr. Liselotte Klotschoff, die secretaresse ren de minis ter van Wederopbouw was. werd enige da gen geleden aangehouden, evenals een an dere fuctlonaris ren het laatst genoemde ministerie. De drie arrestanten worden er van beschuldigd in contact te hebben ge staan met Westelijke Inlichtingendiensten. De 25.000 havenarbeiders te New York hebben donderdag geweigerd weer aan het werk te gaan, uit solidariteit met de sta kers in Baltimore en Hampton Roads ln Virginia. Zij zullen het werk pas hervatten wanneer er nieuwe contracten met de werkgevers van Baltimore en Hampton Roads gesloten zyn. Op 1 maart zal het geheel gemoderni seerde metrostation Franklin-Roosevelt of ficieel ln gebruik genomen worden. Het plafond en de muren zijn helder verlicht en worden verlucht door reproducties van werken van Manet. Van Gogh, Dufy. Cé- zanne Bonnerd en Picasso, die volgens een geheel nieuw procédé uit stukjes glas ver vaardigd zijn. Het station Franklin-Roo sevelt is het eerste, waarvan het interieur als onderdeel van een moderniseringspro gramma geheel vernieuwd 1®. Vele andere stations zullen nog volgen. De Jordaanse politie heeft donderdag op last van Koning Hoessein het Jordaanse communistische blad „Al DJamahler" ln beslag genomen. Dit is de tweede maal. dat tegen dit blad, dat een maand geleden voor het eerst ultkiwam, een dergeiyke maatregel is genomen. VRIJDAG Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. Kunst. 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Psychometrische seance. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)K. en O.-lezing Canada's Ceribou Eskimo's. 8 uur amm. Rehoboth, Centrale A.R. Kieever. Spr. prof. mr. I. A. Diepenhorst over „Waar staan wij?" 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed 7.15-7.45 uur nam. Wljkgebouw Levendaal. Jaar vergadering C.H. Unie. Spr. ds. C. Jongeboer. 8 uur nam Antonlus Clubhuls: Jaarverg. Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Spr. dr. G. E. J. B. Brausch over de Inheemse gemeenschap in Centraal-Afrlka. 8 uur nam. ZATERDAG Gymnasium (Fruinlaan): Lustrumvie ring Herv. Jeugdkerk. 8 uur nam. Don Bosco-school E.H.B.O.-bedrijfswed- strijden. 3.30 uur nam. Prediker: Propaganda-bijeenkomst C.J.M.V. „Het Centrum" 8 uur nam. Marekerk: Herdenking lOttete geboorte dag Lord Baden Powell. Sprekers A. Bee- kes en G. Nyman. 74 uur nam. Groenesteeg 97 (ingang Kaarsemaker- straat) Receptie 30-jarig bestaan afd. Leiden Ned. Bllndenbond. 35 uur nam. Schouwburg: Kon Ver. „Lltterls Sacrum. Opvoering van „Spoken". 8 uur nam. Station N. S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 13.49 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 54 uur nam. Hooigracht 84. Humanistisch Verbond. Spreker drs. E. Vercruysse. 10.30 uur vm. Luxortheater. Dienst voor buitenkerke lijken. Spreker dr. P. L. Sohoonheim 10.30 uur v.m. Schouwburg en St.-Antonlus Clubhuls: Vastenavondviering Ned. R.-K. Midden standsbond. 8 uur nam. MAANDAG Den Burcht. Filmavond Leidse Bond van Volkstulnders Verenigingen. 7.45 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavord Llssone- Lindeman 8 uur nam.. De DoelenLedenvergadering Leidse Amateurfotografenver. 8 uur nam. R-K. Lyceum: K. en O.-oursus moderne litteratuur. 8 uur nam. Sohouwburg: Abonnementsvoorstelling „Theater" „Dundo Maroje's dukaten" 8 uur nam. Café Andba: Jaarverg. Tuiniers- en Bloe misten ver. D.E.V.. 8 uur nam. Casino. K. en O.-filmstudiekring Ge bruik en misbruik van het filmjournaal. 9.15 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde. K. en o.-cursus Japanse bloemsierkunst. 8 uut nam. Rijksmuseum van Oudheden. Voordracht prof. dr. G. van Hoorn over Kyrene. 8 uur nam. Gem. H.B.S. (Burggravenlaan). Vergade ring contribuanten Stichting Ceno. 8.30 uut nam. Doelenkazerne. Haagse Operettezangers. 8 uut nam. Sohouwburg: Abonnementsvoorstelling „Theater" „Dundo Maroje's dukaten" 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Oostenrijkavond Ned. Relsver. Spr. prof. Klein. 8 uur nam. WOENSDAG. Schouwburg: K .en O Georgette Hage- doorn. 8 uur nam. Rapenburg 8; Veren, voor Internat. Rechtsorde. Spr. drs. L. Metzemaekers over Kasjmir. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. Lezing over Zwitserland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Forum Ver. voor Paeda- gogiek. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): con cert 55-Jarig bestaan Werkmans Wils kracht m. m. v. Koksschool- en Sleutel koor. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. de heer L. Berghuis. 8 uur nam. Rapenburg 22: Jaarverg. My. voor Toon- I kunst. 7 3/4 uur nam. zoals trouwens te verwachten was ge weest. op de niet lang geleden gesloten overeenkomst met België, waarbij onze zuiderburen enkele stukjes voormalig Duits gebied hebben teruggegeven. Daardoor zou volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung de positie van de Westduitse bondsregering ten opzichte van Duitslands eventuele hereniging sterker worden. In Bonn gelooft men. aldus dit blad. dat men in aansluiting op het bezoek van minister Luns een bevredigende op lossing kan vinden, mits niet getracht wordt alleen meer het ene of het an dere vraagstuk op te lossen, maar wan neer alle problemen tegelijkertijd uit de wereld worden geholpen. Het bezoek van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, zo zegt het blad. zal doen blijken hoe groot van Nederlandse zijde de bereidwilligheid is tot zulk een omvangrijke overeenkomst Verdediger van majoor K. vraagt vrijlating De verdediger van majoor K„ mr. W. J. van Es. heeft gisteren bij de Krijgsraad een verzoekschrift inge diend tot vrijlating uit het arrest van zyn cliënt. Mr. van Es zal toegelaten worden tot de beklaagde. Naar wij nader van de auditeur militair bij de Krijgsraad te velde West vernemen, moet de toelating van de verdediger tot majoor K. worden opge vat als een gunst. De officier-commis saris, die de zaak op het ogenblik in be handeling heeft, had op formele gron den het verzoek van mr. van Es kun nen weigeren .omdat de instructie nog niet is gesloten. Naar militair recht kan een verdachte eerste aanspraak maken op een verdediger, als het onderzoek geheel is voltooid en het dossier aan de auditeur-militair ter hand is gesteld. Tot zolang fungeert de Officier-Com missaris tevens als raadsman. (Ingez. Med.-Adv.) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent hu- i meurig. voelt u néér en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes. L 1.20 per flacon. DONDERDAG Stadszaal: L.K.U. „Voor Allen" Soliste Johanna Martzy. 8 unr nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt lb). Tentoonstelling geolo gie ln Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. De Lakenhal uur, 's zondags 1 litie Kees Bol. 104 uur (t.e.m. 4 maart). DE BIOSCOPEN. Rvx „Congo-desperado's" 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 'uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Les enfants du Paradis", 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Donderdagcyclus „De derde man". Lldo „Dr. Vllmmen", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Follies Bergere" 18 jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „High Society", a. 1. Werkda gen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 23 februari 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807; Apotheek Tot hulp dei Menschheld. Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark Oegstgeest tel. 26274. Bn geen gehoor oy üw huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) rj 3 m 3 5 P 1 S Sc- c3 Oslo nevel nno 2 -10 2 Kopenhagen zwaar bew. w 2 0 0.5 Aberdeen licht bew. windstil -6 0 Dublin geh. bew. o 5 4 0 Londen licht bew. o 3 2 0 Amsterdam nevel ozo 3 0 0.4 Brussel zwaar bew. zzo 4 2 14 Parijs geh. bew. zo 4 2 0 Bordeaux regen wzw 6 10 6 Grenoble onbewolkt windstil -1 0 Nice onbewolkt nw 8 4 0 Beriyn nevel wzw 2 -0 1 Frankfort nevel windstil -5 0 München half bew. zzo 2 -4 0.2 Zürich geh. bew. windstil -4 0 Genéve licht bew. wlnd6til -3 0 Locarno zwaar bew. windstil -5 0 Wenen half bew. nw 6 0 0.2 Innsbruck licht bew. w 1 -6 0 Rome nevel ozo 3 3 2 Mallorca licht bew. windstil 7 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2