LONDEN EN PARIJS STEUNEN HET ISRAËLISCH VERZET DE FRANSEN ZATEN ZONDER GAS, LICHT VANDAAG EN POST WEERBERICHT Engeland ivenst tegelijkertijd ontruiming door Israël en geven van garanties aan dat land Overeenstemming in Lagerhuis tussen beide partijen Regering staat tegenover breed j front van vakbondenwaaronder ook de communistische „Westerse demoeratie past niet bij de Indonesische Republiek" 95ste jaargang VRIJDAG 22 FEBRUARI 195; No. 29069 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smeel h LeWeD Gm> 00 61055 Hoofdredacteur! J. Brouwer f. 7.- per kwartaal; f. 2.35 per maand: t. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 26041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Londen) Engeland heeft zich achter Israël geschaard in zijn verzet tegen een eenzijdige beslissing. Ofschoon de Engelse regering het in vele opzichten eens is met hetgeen president Eisenhower ten opzichte van Israël heeft verklaard, verzet zij zich ertegen zonder meer sancties tegen Israël toegepast te zien. De regering is van oordeel, dat van Israël alleen terug trekking uit de gebieden bij Gaza en de Golf van Akaba mag worden geëist als onderdeel van een wijdere regeling. Tot sancties zou slechts mogen worden overgegaan in geval Israël zou weigeren in te gaan op door de Verenigde Naties te formuleren redelijke en constructieve voorstellen. Er Is ge entwljfe] aan, dat de openbare mening in Engeland het verlangen ran Israël naar beveiliging ten volle steunt. De Engelse regering komt daar- om met een nieuw plan, dat voorziet in ontruiming van de beide gebieden door Israël en een gelijktijdige vervanging van de Israëlische bezettingstroepen door de politiemacht der Verenigde Naties, zodra er een overeenkomst zal zijn be reikt over de vrije doorvaart door de Straat van Tiran en de andere hangende problemen. Het belangrijkste verschil tussen de Amerikaanse en Britse voorstellen is, dat president Eisenhower van mening is, dat ontruiming door Israël dient vooraf te gaan aan een algemene regeling, terwijl Engeland wil, dat Is raël tegelijkertijd de veiligheid zal worden gegeven welke het terecht eist. Zoals Londen het ziet, zou er in de Ver. Naties eerst overeenstemming die nen te worden bereikt over terugtrek king van de Israëlische troepen, onmid dellijk gevolgd door een andere overeen stemming inzake de vrijheid van doorvaart in de Golf van Akaba en andere daarmede verband houdende vraagstukken. Het heeft in Engeland ontstemming verwekt, dat president Eisenhower in zijn radiorede het advies van beide partijen van het Amerikaanse Congres in de wind heeft geslagen. Hij loopt daarbij het risico van een ernstig politiek con- flinct in geval de Ver. Naties ziöh ten gunste van sancties uitspreken. In het Lagerhuis bleek in de houding tegenover Eisenhower een grotere mate van overeenstemming tussen de beide politieke partijen te heersen dan in maanden het geval is geweest. Zowel de conservatieve als de arbeiders party zijn in het algemeen tegen sancties. Hoewel de president het woord „sanc ties" in zjjn rede vermeed, is de opvat ting in het Britse parlement, dat Eisen hower in zjjn verklaring te ver is gegaan, waarover in Londen ernstige bezorgdheid heerst. Verscheidene Lagerhuisleden drongen aan op een zo spoedig mogelijk te hou den debat over deze brandende kwestie. De regering overweegt dit. De Engelse premier Harold Macmillan verklaarde, dat de Sovjetrussische voor stellen voor het Midden-Oosten op het ogenblik besproken worden met de Ver enigde Staten en Frankrijk. Hij zal hier over tijdens de conferentie van Bermuda nader overleg plegen met Eisenhower, zodat vóór die tijd geen Engelse ver klaring te verwachten is. Parijs steunt Israël Uit diplomatieke bron in de Franse hoofdstad werd gisteren vernomen, dat Frankrijk volkomen achter Israëls eisen om garanties staat alvorens de Israëliërs zich uit Gaza en de Golf van Akaba te rugtrekken. Diplomatieke zegslieden verklaarden, dat Frankrijk de mening is toegedaan, dat Israël eerst vastomlijnde garanties inzake vrije scheepvaart in de Golf van Akaba en het Suezkanaal dient te ont vangen. alsmede garanties tegen her nieuwde overvallen van Egyptische zelf moord-commando's. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken onthield zich voorlopig nog van commentaar op Eisenhowers rede voering. maar volgens kringen in nauw contact met de regering gaat Eisenho wers boodschap te ver. De ambassadeur in Washington. Abba Eban, zou vandaag naar de Ver. Staten terugkeren, waar hij het standpunt van de Israëlische regering zal uiteenzetten. De premier sprak de hoop uit. dat de deur open zal blijven voor onderhande lingen. Blokkering van fondsen? President Eisenhower heeft donderdag zes Joodse leiders in de Ver. Staten ver zocht hun invloed aan te wenden om Is raël over te halen de strook van Gaza en het gebied van de Golf van Akaba te ontruimen. Volgens Amerikaanse republikeinse commentators, die van mening zijn dat de V.S. althans op het ogenblik niet van plan zijn militaire of economische sanc ties toe te passen, zou de ingrijpendste sanctie, die de regering kan toepassen, de stopzetting van het overmaken van dollars naar Israël zijn, of dat overma ken nu van regeringswege dan wel van particuliere zijde geschiedde. Israël steunt sterk op particuliere fondsen in de V.S. en indien deze geblokkeerd zou den worden, zou zijn economie in gevaar komen. Het Egyptische blad „Al Massa" be richt, dat er binnen drie jaar militaire contingenten gereed zullen zijn, die be staan uit leerlingen van middelbare scholen in de leeftijd van 13 tot 19 jaar. Tijdens de opleidingsperiode zullen de scholieren al uniformen dragen. Drama te Zwolle Klein meisje door stuk steen gedood (Speciale berichtgeving) Een buitengewoon tragisch onge val dat het leven heelt gekost aan een vijfjarig meisje, is om plus mi nus twee uur gistermiddag gebeurd op de Turfmarkt te Zwolle. De kleine Willy Nieuwenkamp uit de Bontekoe straat liep met haar zusje en enige vriendinnetjes langs de watertoren, waarschijnlijk op weg naar de kleu terschool, toen op onverklaarbare wijze een stuk zandsteen van veer tig centimeter in het vierkant van 25 meter hoogte van de toren viel en op het hoofd van het meisje terecht kwam. Het kind werd op slag gedood. Haar zusje dat naast haar liep kreeg enige schaafwonden. Dit tragische ongeval roept in herin nering een discussie, welke enige maan den geleden in de raad van Zwolle is ge voerd over de noodzakelijkheid van ge meentewege een stalen steiger aan te schaffen, welke zou kunnen worden ge bruikt bij de reparatie van grote gebou wen in de stad. Hierbij kwam o.a. de watertoren ter sprake, welke blijkbaar in zon staat verkeert, dat controle en herstel dringend noodzakelijk werden geacht. Het stuk steen dat met zo'n droevig gevolg naar beneden viel, was een onderdeel van een steunpunt voor een sierpilaar. vlak onder de dakrand. Appelnoes-exploisie (Van onze Zweedse correspondent) In Kristianstad (Zuid-Zweden) zijn duizenden kilo's appelmoes geëxplodeerd. Oorzaak: het te warme weer. Hierdoor werd namelijk het broeiproces van de ongesuikerde appelmoes dusdanig be vorderd, dat het 12 meter hoge gebouw uit elkaar vloog en de appelmoes als een meterhoge lava uit de gaten stroom de. (Van onze Parijse correspondent) Er is vandaag weer eens niet gewerkt in verschillende overheidsbedrijven in Frankrijk. Wc hebben onze kranten vanmorgen bij kaarslicht moeten lezen want de elektriciteitsbedrijven hebben het werk neergelegd. Ook onze kop zwarte kof fie hebbei\ wq - en wij niet alleen - moeten ontberen aangezien de employé's van het gas eveneens een staking zijn begonnen. De postboden hadden gisteren voor een ruim deel hun tassen aan de muur gehangen en op postbestellingen behoefde vandaag dan ook nauwelijks te worden gerekend. Bij de PTT heeft de staking in tegenstelling met beide eerstgenoemde staatsbedrijven echter geen algemeen karakter. Premier in de knel met Europees overleg De directe aanleiding van de stakings actie is de weigering van de regering on derhandelingen te openen met de vak bonden over een algehele herziening van de lonen. Ontevredenheid over hun lot moet onder de arbeiders wel weer hoog zijn gestegen, want anders zouden ten minste de socialistische vakverenigingen zich nog wel eens hebben bedacht alvo rens een staking te ontketenen, die deze regering, welke door de socialistische se cretaris-generaal Guy Mollet wordt ge leid, voor de grootste moeilijkheden zal kunnen plaatsen. De eenheid van actie tussen social cische. onafhankelijke, ka tholieke en communistische vakcentrales waarnaar vooral de communisten de laatste jaren meestal tevergeefs hadden gestreefd, is nu ëen feit geworden, een feit dat weinig goeds voor de sociale rust van het land belooft! De minister van Financiën en economische Zaken, de socialist Paul Ramadier, heeft giste ren een vaderlijke oproep tot de arbei ders gericht om hen onder het oog te brengen, dat zij de eerste slachtoffers van een stakingsavontuur dreigen te worden. Hij heeft him ook uiteengezet dat loonsverhogingen onmogelijk in overweging zullen kunnen worden geno men. Integendeel, er zal op alle fronten moeten worden bezuinigd en er staan zelfs weer nieuwe belastingen voor de deur. Moeilijke keus Zouden deze stakingendie voor het moment slechts voor 24 uur zijn uitgeroepen, slagen en bovendien door acties in andere sectoren wor den gevolgd dan komt de regering- Mollet in een bijzonder moeilijk par ket te zitten. Haar hele sociale en economische politiek zal op losse schroeven worden gezet. Mollet is ze ker tot veel bereid om nog even op zijn plaats te kunnen blijven zitten. Hij wil er namelijk alles op zetten om de Europese overeenkomsten in zake de atoomgemeenschap en de eenheidsmarkt door het parlement aanvaard te krijgen. Deze stakingen kunnen hem nu echter wel eens dwingen te kiezen tussen Europese en nociale noodzaak. Indien hij zou capituleren voor de vakbonden, dan wordt de economie des lands in onmiddellijk gevaar gebracht. Het zal in dat geval de vraag zijn of de rechtse partijen hem dan nog langer willen volgen ook op het terrein van zijn Europese politiek. Zonder de rechtse steun zal het kabinet-Mollet tot onmid dellijke ondergang zijn gedoemd. En zo staat er in deze dagen in Frankrijk dus weer veel op het spel. Prins Bernhard in Mexico Prins Bernhard is gisteren per vlieg tuig in Mexico aangekomen. Na een kort oponthoud op het vlieg veld van de stad Mexico, waar de Prins werd begroet door generaal Humberto Mariles, die in 1948 Olympisch kampioen paardrijden is geweest, zette hij zijn reis voort naar Leapulo. Soekorno zet zijn conceptie uiteen: 99 Mijn voorstel betekent nationale vrede,i President Soekarno heeft gisteravond tijdens een radio-toespraak tot het gehele volk, uitgesproken op een bijeenkomst van politieke lei' ders, gepleit voor de vorming van een coalitieregering van alle partijen dus ook de communisten en voor afschaffing van de Westerse democratie, die volgens hem „geïmporteerd is en niet past bij de Indo- nesische Republiek". Naast het Kabinet wilde Soekarno een Nationale Raad, waarvan hij zelf voorzitter zou zijn. dan niet om gevraagd wordt". Soekarno verzekerde zijn toehoorders, dat hij het parlement niet zal ontbinden en be schreef zijn conceptie als „een nieuwe brug tussen de in het Kabinet vertegen woordigde partijen en in de Indonesische gemeenschap, die in de Raad vertegen woordigd is". „Als deze conceptie werkt", zo riep hü uit: „betekent dit een nationale vrede!" De voormalig» vice-president dr. Mohammed Hatta was op de bijeenkomst in het zwaar bewaakte paleis aanwezig, maar zijn naam werd door Soekarno niet genoemd. Een woordvoerder van de Masjoemi heeft echter de wens van zjjn party her haald, dat Soekarno en Hatta weder om zullen samenwerken. „Op dat een nationale catastrofe zal worden voor komen Communisten kunnen wij niet negeren! Meer dan een uur lang sprak Soe karno voor de vuist weg. „Ik weet, da* er mensen zijn, die er tegen zijn dat de communisten zitting in het kabinet krijgen. Maar kunnen wij een groep van zes miljoen kiezers negeren? Indien wij ontwikkeling wensen, kunnen ivij deze groep niet passeren. Ik ben onpartijdig"zo voegde hij er snel aan toe: „Ik druk slechts de wens van het volk uit". Buiten het paleis in de stromende regen juichten de communistenZij luisterden naar de luidsprekers. In de menigte werden banieren met hamer sikkel meegedragen.Soekarno gaf een uiteenzetting van zyn conceptie. Meer een advies dan een bevel. Hij no digde de aanwezige leiders uit de voor stellen te bestuderen. Hij zal op 28 fe bruari in het parlement de verschillende standpunten vragen. Soekarno zeide. dat Indonesië nimmer een stabiele regering heeft gehad. Er waren moelijkheden, gebrek aan gezag, een sterke oppositie, zodat geen Kabinet lang kon aanblijven. Deze vorm van democratie is niet in overeenstemming met de Indonesische geest. Daarom stelde hü voor, het hui dige Kabinet te vervangen door een col lectief Kabinet me>t deelneming van alle partijen op basis van hun vertegen woordiging in het Parlement, met dien verstande, dat de kleine partijen slechts vice-ministeriële functies krijgen toege- Geen oppositie „Wanneer dit gebeurt, zal er geen op positie meer zijnaldus Soekarno, die vervolgens zijn voorstel inzake de in stelling van een „Nationale Raad" uit eenzette In deze Raad komen vertegen woordigers van arbeiders, boeren, intel- legentia, zakenlieden, religieuse orga nen ook protestantse en katholieke, vrouwen, de „generatie van de revolu tie 1945" vertegenwoordigers van de stafchefs van leger, luchtmacht en zee macht. de politie-chef, procureur-gene raal, belangrijke ministers en andere belangrijke groepen. De voorzitters hamer zal ih handen van Soekarno komen. De Raad zal het Kabinet van advies dienen, wanneer nodig „of er al De „Vittangi" weer vlot Vanmorgen omstreeks kwart voor zeven is het Zweedse erts-tanksehip „Vittangi". dat bij Vlissingen op het „Leugenaarshoofd" was vastgelopen weer vlotgekomen. Men heeft dit kun nen bereiken door de oude, beproefde methode van het met lueht volpom pen van de olietanks, die zich aan de zijkant van het schip bevinden. Vier sleepboten zullen het schip naar een voor het uitvoeren van repa raties gunstige plaats slepen. Waarschijnlijk zal de „Vittangi" naar de haven van Vlissingen worden ge sleept. waar reeds drie ertskranen uit Rotterdam zqn aangekomen, om meteen met het lossen te beginnen. In Algerije al bijna dertigduizend doden in twee jaar tijd In de strijd in Algerije, die nu al twee jaar duurt zijn. volgens niet-officiële ramingen in Algiers, meer dan 20.000 rebellen gesneuveld. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in de Algerijnse hoofdstad werd gisteren meegedeeld, dat tussen 1 nov. 1954 de dag waarop de opstand uitbrak en febr. 1957 ongeveer 19.000 opstan delingen om het leven zijn gekomen. Bovendien zouden in de afgelopen drie weken tenminste 1000 rebellen gedood zyn in gevechten met regeringstroepen. Franse kringen in Algiers zeiden, dat de regeringstroepen tot 1 februari van dit jaar 2600 man hebben verloren. In die periode zijn volgens deze kringen 5.650 man gewond en 248 gevangen ge nomen. De opstandelingen hebben, be halve de genoemde 19 000 man aan do den, 1300 gewonden en 7200 gevange nen te betreuren. Naar schatting :ed de Europese burgerbevolking in gemel de periode de volgende verliezen: 700 doden. 1700 gewonden en 113 gevangen. De Mohammedaanse burgerbevolking zou de volgende verliezen geleden heb ben: 4650 doden, 12.760 gewonden en 1530 gevangenen. In een te Parijs verspreid pamflet, afkomstie van de opstandelingen, wordt gezegd dat er sinds 1 nov. 1954 300.000 Algerijnen zijn ..afgeslacht". Lager onderwijs schippers en woonwagenkinderen Blijkens onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers bezochten in 1955 6495 schippers en 2146 woon wagen kinderen in de leer plichtige leeftijd de lagere scholen. De schipperskinderen aan de wal. me- rendeels in internaten gehuisvest, ont vangen naegenoeg allen regelmatig on derwijs De kinderen daarentegen, die bij hun ouders op het schip wonen en in 1955 één of vaak verscheidene scho len bezochten, volgden, evenals de woonwagenkinderen, slechts ongeveer 40 der lessen. Voorts is er een onbekend aantal schippers- en woonwagenkinderen in de leerplichtige leeftyd, dat in het ge heel geen onderwijs ontvangt. Volgens deskundigen zou het hier om meer dan 2000 kinderen gaan. „Geen dubbele maatstaf" Premier David Ben Goerion van Is raël heeft volgens de Israëlische radio gisteren in het parlement verklaard, dat zijn regering een nieuwe poging zal doen om met de Ver. Staten tot overeenstem ming te komen over de kwestie van de terugtrekking der Israëlische troepen van Eg^-tti^h grondgebied. Ben Goerion begon zijn verklaring met te zeggen, dat alle pogingen tot discri minatie jegens Israël en het opleggen van eenzijdige beslissingen op vastbera den verzet zullen stuiten. Geen land ter wereld heeft meer res pect voor de Ver. Staten en de Ver. Na ties dan Israël, aldus de premier, maar men moet zich afvragen of de V.N., bij gestaan door de V.S., niet een dubbele maatstaf aanleggen, één voor de „Egyp tische dictatuur" en een andere voor „de democratie van Israël". Gisteren is Prinses Beatrix in Utrecht geïnstalleerd als be schermvrouwe van de Kon. Fe deratie van Landelijke Rijvereni- gingen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. K. Kis- I tenmaker, bood haar het gouden I insigne aan. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en droog weer. Zwakke tot matige, oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 februari Zon op: 7.42 uur; onder: 18.10 uur. Maan op: 3.57 uur; onder: 12.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.17 en 23 05 uur. Laagwater te 5.30 en 18.17 uur. XHfe nummer bestaat uit 12 pagina's Het eerste stukje van de ring dijk om de bouwput voor het uit wateringscomplex in het Haring vliet, het eerste grote werk van het Deltaplan, is boven water geko men. De bouwput wordt ander halve kilometer lang en zeshon derd meter breed. De bouwput zal pas over zes jaar gereed zijn, en het bouwen van het complex vergt andermaal zes jaar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1