Laatste Berichten Boeren in Zwanenburgerpolder wensen geen baby-brandspuit DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 De morgenstond .had voor jubilaris I. Koole zilver en brons „in de mond" Veertig jaar bij Broodfabriek v.h. Z. v. d. Meij Had de morgenstond het was nog maar nauwelijks negen uur voor de heer I. Koole dan geen goud In de mond, in ieder geval was het toch brons en zilver. De heer Koole, die deze dag het feit herdacht, dat hij voor veertig jaar als bakker/bezor ger in dienst trad bij de N.V. Brood fabriek v/h Z. van der Meij, ontving uit handen van de burgemeester, jhr. mr. F. D. van Kinschot, de bronzen ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, waaraan zijn directie de zilveren medaille van de Werkgevers in het Nederlandse Bak kersbedrijf toevoegde. Met het oog op een goede voortgang van het bedrijf vond deze huldiging, zo als gezegd, reeds in alle vroegte plaats. Temidden van directie en personeel, waarbij zich ook de depothouders en enkele genodigden hadden gevoegd, heeft het de jubilaris deze ochtend niet aan lof en waardering ontbroken. De heer W. Latooy. die als eerste spreker namens de directie het woord voerde, herinnerde er aan. dat de heer Koole vrijwel steeds in de twee-ledige functie van bakker/bezorger werkzaam is ge weest. Snel rekenen en noteren en daar bij het onder alle weersomstandigheden bewaren van eeft goed humeur zijn eigenschappen, waaraan een goede be zorger, die spreker ziet als de vertegen woordiger van het bedrijf, moet vol doen. Bovendien zal hij eerlijk en cor rect moeten zijn. Al deze eigenschap pen. aldus de heer Latooy. waren in de persoon van de heer Koole verenigd. Daarnaast is hij een kundig vakman, die een kwaliteitsprodukt weet te bren gen. De heer Latcwy, die ook de echtge note van de jubilaris in de hulde be trok. bood namens de directie een enveloppe met inhoud aan. Burgemeester Van Kinschot, die even eens veel waardering had voor de capa citeiten van de heer Koole. die in de loop der jaren een band had weten te le?gen tussen het bedrijf en zijn afne mers. stelde de jubilaris ervan in ken nis. dat het HM. de Koningin had behaagd hem de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. De heer A. Strijk, die namens het personeel en de wederverkopers woor den van gelukwens en waardering sprak, haalde enkele herinneringen op en wees op de prettige collegiale om gang met de jubilaris. Ook hij bood een bedrag onder couvert aan. De heer J. G. v. d. Zeeuw, voorzitter van de afde ling Leiden van de Alg. Bedrijfsbond Vilfo-twnen, hun kleur en karakter OPPASSEN VOOR EEN ROMMELIG GEHEEL. Gisteravond hield de afdeling Leiden en omstreken van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een vergadering in het „Huys over 't Hoff". Gerecht 10. Voorzitter J. Jonker riep de aanwezi gen een hartelijk welkom toe, en na enige strikt zakelijke besprekingen kwam de rubriek: „Wie weet hoe ik heet?" aan bod. een rubriek, die beoogt, namen van bloemen en planten na te gaan. als de leden deze zelf niet weten. De hoofdschotel van de agenda was echter de causerie: .Villatuinen; hun kleur en karakter", door d heer W. Maschaupt te Wassénaar. Hij is een vakkundig fotograaf met een open oog voor de schoonheid van de natuur; zijn knappe dia's getuigden van een ontwik keld gevoel voor de kleur en de kleu renpracht van planten en bloemen. Na gewezen te hebben op de noodzakelijke eigenschappen van villatuinen als: be slotenheid. intimiteit, een achtergrond, die fraai tegen hetgeen in de tuin is geplant afsteekt, en een effectvolle om heining. toonde hij aan, welke kleur schakeringen 't meest geslaagd zijn en welke niet. Niet geslaagd zijn die tuinen, waarin kennelijk de halve catalogus van een bollenkweker is verwerkt, zodat het geheel een „rammelend en rommelig geheel vormt. Wèl mooi zijn die tuinen, waarin een bewuste, overdachte samen stelling van kleuren geleid heeft tot een tuin, die harmonisch bij het huis pae'c. Na aangetoond te hebben, dat ook iedere plant of bloem afzonderlijk aan kirurwetten beantwoordt, ging de heer Maschaupt nader in op de functie van de kleur rood, en liet tot slot een aan tal foto's zien van een zonsondergang, om symbolisch het einde van zijn boeiende causerie aan te geven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robert Johannes Wilhelmus, zn. van J. H. F. Dissen en H. W. Boon; Jolante Marie Louise, dr. van A. W. Marks en J. Tli. Zandvliet; Oatharina Wllhelmina, dr. van C. Brussee en C. W. de Meij: Hendrik Leo. zn. van W. J. Stipdonk en A. Potuijt; Hendrikus Johannes Petrus zn van J A. J Thiissen en I. Melet: Allegonda. dr. van n Mieremet en C. Th van Nieuwkerk; Willv Margriet, dr van A. Brouwer en G. F C Konin-?: Maarten Jan zn. van M. A. Veltman en C. J. Kersteman: Jacques, zn. van I. van den Nleuwendijk en B. van Gelder. OVERLEDEN O. Labrujère, 21 Jt. dr.; W. van Baren, 81 Jt., weduwe van G. Nooteboam. De burgemeester speldt de Ko ninklijke onderscheiding op de borst van de jubilaris. (Foto L.D./Van Vliet.) van werknemers in de Voedings- en Ge- notmiddelenbedrijven. zette uiteen, dat de jubilaris niet alleen een uitstekend vakman is. doch tevens één der voor trekkers in de vakbeweging. Binnenkort is hij ook veertig jaar lid van de Leidse afdeling. Een kistje sigaren vormde de tastbare dank voor zoveel trouw en plichtsbetrachting. In gelijke geest voer den hierna het woord de heer Van Berge Henegouwen, een der oudste depothouders en de heer J. C. Mattaar namens de directie van de N.V. Meel fabriek „De Sleutels" v h De Koster éi Co. Ook deze N.V. liet het niet alleen bij woorden, doch bood de heer Koole een kist sigaren aan. Na een dankwoord van de jubilaris ging reeds in dit vroege ochtenduur de ere-wijn rond. OEGSTüEEST EXAMENCOMMISSIES Bij beschikking van de ministers van Verkeer en Waterstaat en Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zijn voor het jaar 1957 benoemd in de commissie belast met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeeschepen als lid J. van Konijnenburg, als plaats vervangend lid A. de Best, N. de Groot. Idem diploma als suurm. aan b. van zee- vissersvaartuigen als plaatsvervangend lid A. de Best en N. de Groot, allen alhier. VOORSCHOTEN EXAMENCOMMISSIES BIJ beschikking van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn voor het jaar 1957 benoemd in de com missie. belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeeschepen tot lid en secretaris K. M. Bok. tot plv. lid S. Dobbenga. Idem in de commissie stuurman aan boord van zeevissersvaar tuigen S. Dobbenga en J. Hamersma, al len alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Sylvia W.. dr. van H. J. Ouwe hand en H. Regterschot. Geertruida C. M.. dr. van T. J. van Kampen en M. F. v. d. Poel; Robert L. N.. zn. van F. N. Lodders en M. Boerboom; Jacobus P. G. M.. zn. van A. J. den Hollander en C. M. E. Brederode. Ondertrouwd: P. C. Grundeken en M. A. M. van Velsen. WARMOND Kleurendias van Rembrandt- expositie in de Lakenhal In een der zalen van De Lakenhal is gisteravond een gedeelte van de collectie kleurendia's vertoond, die de Leidse fo tograaf H. Renia vervaardigd heeft van Rembrandts schilderijen en tekeningen, die afgelopen zomer in dat museum ten toongesteld waren. Het vertonen van deze lichtbeelden geschiedde onder aus piciën van de „Commissie Herdenking geboortedag van Rembrandt", waarvan de voorzitter, wethouder J. C. v. Schaik, voor en na enkele woorden sprak. Hij herinnerde er aan. dat de Leidse expo sitie. hoezeer beperkt van opzet (Rem brandt als leermeester), sterk de aan dacht heeft getrokken, niet alleen hier te lande, maar ook - getuige de kritie ken - in het buitenland De schoonheid van tal van geëxposeerde werken her leefde daarna in de vertoning van de dia's. die. hoewel de kleur van het oor spronkelijke werk uiteraard niet steeds tenvolle bereikbaar was. een krachtige en schone herinnering opriepen aan tal van kunstwerken van de grote meester zelf en diens leerlingen. De heer J. N. van Wessem, directeur van het museum, gaf een even welsprekend als deskundig commentaar, waardoor tal van details scherp in het licht werden geplaatst. De gemeente mag er zich over verheugen deze blijvende heugenis aan de Rem- brandt-expositie van deze zomer in haar bezit te hebben. Tenslotte werd nog een aantal kleu rendia's getoond, die de heer Renia ver vaardigde van de tentoonstelling van kindertekeningen enz., gehouden in de Boerhaavezalen. De heer Steinbach zorgde voor toelichting. BURGERLIJKE STAND Gebaren: Anna M„ dr. van G. W. van der Geeat en A. H. van Hameren; Antho- nius M.. zn. van W. G. van Grieken en C. A. Beugelsdijk. „EEN OPZIENBARENDE RECHTSPRAAK". In hotel „De Zon" trad pater Henrl de Greeve op met het moderne Maria- spel „Een opzienbarende rechtspraak". Deze avond trok zeer veel belangstelling. De zaal leefde geboeid mee met de ongeveer twee uur durende uitvoering, waarvan de enige vertolker er thans reeds 263 heeft gegeven. Pater de Greeve heeft een groot ac teertalent en weet dit te combineren met een grote woordenkeus, die zijn luisteraars de gehele avond moet aan grijpen en boeien. WASSENAAR Schotse scholieren met Pasen naar Wassenaar Het Rijnlands Lyceum in Wassenaar heeft groepen leerlingen van James Gillespie's High School for Girls" en „George Heriot's School for Boys" in Edenburg uitgenodigd voor een bezoek met Pasen aan het Rijnlands Lyceum bij zijn jaarlijkse tentoonstelling te helpen. De leerlingen van de twee Schotse scho len zullen van 13—26 april in Nederland vehbiyven als de gasten van het Rijn lands Lyceum en op drie dagen van de tentoonstelling zullen zij Schotse liede ren zingen, dansen en doedelzakspel de monstreren. De Schotse gasten zullen bij Nederlandse gezinnen worden on- dergebracht. EXAMENCOMMISSIES. Bij beschikking van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn voor het jaar 1957 benoemd in de com missie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging vftn de diploma's als machinist, machinist-stoker en mo tordrijver aan boord van zeevissersvaar tuigen tot plaatsvervangend lid de heren J. ten Cate. W. M. Leyder en J. W. Schuld: idem in de commissie diploma scheepswerktuigkundige als lid de heer J. ten Cate en als plaatsvervangend lid de heren W. M. Leyder en J. W. Schuld. Idem diploma stuurman aan boord van zeeschepen als lid de heer N. van Meer- ten, als plaatsvervangend lid H. P. Al- laries. Idem in de commissie diploma stuurman aan boord van zeevissersvaar tuigen als lid H. P. Allaries, allen te Wassenaar. Georgette Hagedoorn Het bestuur van het Departement Wassenaar van het Nut stelt voor het winterseizoen een programma samen Meerderheid Warmonds raad zeer verbaasd Wegens vakantie van de burgemees ter kwam de raad van Warmond gis teravond onder voorzitterschap van wet houder Dekker in openbare raadsverga dering bijeen. By de ingekomen stukken was een goedkeuring van Gedeputeerde Staten tot aankoop van de boerderij Jan Steenlaan 36. echter voor de doortrekking en een min derheid tegen. Naar aanleiding van een onderzoek naar speciale moeilijke verkeerssitua ties in de gemeente door de Rijkspolitie, was een rapport ingediend; door de ge meente-architect inzake verbetering van de spoorwegovergang. Een variant op de huidige situatie was in tekening ge bracht en behelsde onder andere een betere beveiliging voor de voetganger. Men was naar aanleiding hiervan ook in overleg getreden met de Nederlandse Spoorwegen; deze zijn bereid gevonden medewerking te verlenen en het plan tegen een vergoeding van f 200.In studie te nemen. B. en W stelden voor het bedrag beschikbaar te stellen. De heer Van Vliet (KVP) zag wel in dat hier iets gebeuren moest. Hij miste echter in het plan nog enkele dingen, bv. een speciale gelegenheid voor de voetganger om v^naf de spoorbaan de Herenweg te bereiken. Ook achtte hij het wenselijk de Herenweg voor alle verkeer éénrichtingverkeer te maken. Bovendien zag hij het gevaar, dat nu de spoorwegovergang verbreed moet wor den. de N.S. over zullen gaan tot het plaatsen van halve bomen. De heer Scheepers (WD) zou nu ook in de Sweilandstraat éénrichtingverkeer willen zien De heer Willemse (KVP) voorzag hierin echter ook weer moeilijkheden. De voorzitter stelde voor de uitwer king van het plan eens af te wachten en er dan nog eens een nadere stud'ie aan te wijden. Het voteren van de f 200 aan N.S. werd goedgekeurd. Besloten werd tot het verstrekken van voorschotten ten behoeve van de plaat selijke kleuterscholen tot een bedrag van f 1300. Ingekomen was een adres van de be woners van de percelen grenzende aan elf- Van Beverningk^traat en de Burg Nederburghlaan. inzake doortrekking van de Van Beverningkstraat. Het adres is tegen de doortrekking, omdat de be woners daar ter plaatse hierin een ge vaar zien voor de veiligheid van de daar thans rustig spelende kinderen. Een meerderheid van het college li De behandeling werd uitgesteld tot een vergadering waarin het voltallige college van B. en IV. aanwezig is. Aangenomen werd een voorstel tot het overnemen om niet van een gedeelte van de zogenaamde Naamloze Dam, toe behorende aan H. v. d Leeden te Oegst- geest. Naar aanleidnig van een voorstel om de percelen Waagdam 20 en 22 bij open bare inschrijving tijdelijk in gebruik te stellen als bedrijfsruimte merkte de heer Scheepers (VVD) op dat hij dit een beetje zuur vindt voor degene, die op het idee gekomen is. Aan de Woningstichting Warmunda werd een renteloos voorschot verleend tot dekking van het exploitatietekort van het complex Warmundastraat over de jaren 1954/1955 tot een bedrag van f 574.98. Bij de rondvraag herinnerde de heer Weyers nog eens naar de bouw van de woningen aan de Lookhorst laan. De voorzitter antwoordde, dat hier zo goed als dagelijks aan wordt gewerkt, doch dat de opgegeven aanneemsom weer af gekeurd is door de Centrale Directie om dat deze nog f 4700— boven de curve- prijs ligt. De heer Van Rijn accentueerde de grote nood nog eens door mede te delen dat er momenteel 140 woningzoekenden zijn. BABY-SPUIT NIET GEWENST Naar aanleiding van de laatste brand in de Zwanenburgerpolder hadden B. en W. een schreven gericht aan de bewoners aldaar teneinde zich op de hoogte te stellen over de houding van de boeren aldaar tegenover een daar te plaatsen baby-spuit en een te vor men brandweerkern. De heer Van Schie (KVP) die aldaar ook woonach tig is had hiervoor bü de verschil lende bewoners handtekeningen ver zameld van hen die voor en die tegen Tweede „Dinteldijk" van de H.A.L. gedoopt Het ruim 11.000 ton metende s.s. „Dintel- dyk", voor de Holland-Amerika Lijn in aanbouw bij de N.V. Dok- en Werf- maatschappij Wilton-Fijenoord te Schiedam, nadert zijn voltooiing. Het schip werd gisteren gedoopt door mej. J. M. van der Vorm, dochter van een van de directeuren van de Holland- Amerika Lijn. De technische proefvaart is bepaald op 21 en 22 februari a.s., de eerste reis. onder commando van kapi tein W. J. Dijk. op 2 maart van Rot terdam. via Antwerpen, Londen. Cris tobal, Los Angeles, San Francisco, Port land naar Vancouver, waar het schip op 15 april zal aankomen. De t.Dinteldijk" is het tweede Holland- Amerika lijnschip met deze naam. De eerste was een van de zes schepen, welke te Rotterdam lagen, toen de stad in 1940 werd gebombardeerd. Het werd door brand zwaar beschadigd en later in de Nieuwe Waterweg tot zinken gebracht. De nieuwe „Dinteldijk" zal met de „Diemerdijk". „Dalerdijk", „Dongedijk" en „Duivendijk" in de Noord Pacific kustdienst van de Holland-Amerika Lijn varen. Ds. Zandt becritiseert burgemeestersbenoemingen Tüdens de gisteren te Utrecht ge houden algemene vergadering der Staatkundig Gereformeerde Party heeft de voorzitter van de partü, ds. P. Zandt, in zyn openingsrede „De enige waarborg voor het welvaren van ons volk", o.m. kritiek uitgeoefend op de burgemeestersbenoemingen in ons land. Hij zeide oa., dat alle verbroedering en verzwaring met rooms en rood ons steeds verder afvoert van de rotsvaste beginselen van het woord van God. De laatste twee burgemeestersbenoemingen, die van Amsterdam en Den Haag. wij zen dit volgens hem. onbetwistbaar uit. De Haagse benoeming, aldus ds. Zandt, heeft sterk de aandacht getrokken. Sprekende over het materialisme, zei ds. Zandt, dat de aardse gezindheid nog wordt bevorderd door de regeringsmaat regelen. De regeding geeft kolossale sommen uit ter bevordering van sport en spel, van komedie en opera, aan dans kunst en het dansen, waartegen alleen door de afgevaardigden der SG.P. wordt opgekomen. Dc aftredende hoofdbestuursleden ds. Abma, Ned. herv. predikant te Mon ster en ir. C. N. van Dis. partijsecreta ris, werden met nagenoeg algemene stemmen herkozen. Uit het jaarverslag van de partij secretaris bleek, dat de S.G.P., wat het aantal kiesverenigingen betreft, in om vang toeneemt. Het slotwoord werd gesproken door het lid van het hoofdbestuur ds. J. C. Ravenswaay uit Den Haag. Ziekenfondsverzekering voor bejaarden In het Staatsblad van gisteren is op genomen het K.b. tot uitvoering van de wet op de Ziekenfondsverzekering voor bejaarden en het Koninklijk besluit tot aanpassing van de verplichte zieken fondsverzekering aan de bejaardenver- zekering. Deze besluiten houden in, dat voor het lage bejaarden-premietarief een inko mensgrens van f 3410.wordt aange houden, waarbij voor vaststelling van het inkomen dezelfde normen worden aangehouden als destijds bü de noodwet ouderdomsvoorziening. met enkele top-a vonden. Tot deze hoog tepunten behoort ongetwüfeld het op treden van Georgette Hagedoorn met haar muzikale begeleider Pierre Ver- donck. Gisteravond was zü voor de 4d^> maal in Wasenaar en dat haar komst werd gewaardeerd bleek uit de volledig bezette zaal van het. Verenigingsgebouw. Voor de pauze belichtte zy de vrouw als moeder mannequin, als moderne vrouw, vrouw van lichte zeden (la Charlotte pile la Vierge Marie), als jaloerse, enz. Na de pauze droeg zij gedichten en chansons voor. Zij is haar eigen con- ferencière. Met de charmante manier waarop zij alles zegt en met de juiste gebaren en houdingen het woord onder streept wist zij als steeds haar gehoor te boeien en te doen schateren. Het ap plaus. dat haar te beurt viel leek af en toe een ovatie. Ook Pierre Verdonck kreeg er een verdiend deel van. Na afloop waren er bloemen. Geslaagd. Geslaagd aan de Econo mische Hogeschool voor het aanvullend examen (baccalaureaat) de heer M. H. Tielman. alhier. Wettelijke regeling maximumsnelheid bromfietsen Het miljoen in hef verschiet (Speciale berichtgeving) De minister van Verkeer en Water staat overweegt thans ter vervan ging van het huidig complex afspra ken met de industrie de regeling, dat geen bromfietsen zullen worden vervaardigd, die de reeds van kracht zijnde maximum snelheid van 40 kilo meter per uur kunnen overtreffen, te ruggesteunen en te sanctioneren door bet in het leven roepen van een wet telijke regeling dienaangaande. Dit deelde vanmorgen de heer Egon F. Eriksson, algemeen voorzitter van de RAI. mede op een in het Amsterdamse Amstelhotel gehouden persconferentie ter inlei'dïng van de vandaag over een week te openen 38ste RAI-expositie Met betrekking tot de verkoop van scooters in twee jaar tijd is dit park vertienvoudigd en bedraagt thans onge veer een vijfde van het aantal motor fiets-en zo zei de heer Eriksson. Het valt nog niet te voorzien welke invloed de bestedingsbeperking hierop zal heb ben. In Ieder geval is het een bedrei ging die boven de scooterfabrikanten nangt. De opmars van de bromfiets is daarentegen nog stormachtiger ge weest. Telt ons land thans ongeveer 650.000 bromfietsen, het aantal van een miljoen ligt al in het verschiet. De medio verleden jaar afgekondigde afbetalingswet heeft echter de ver koop aanzienlijk gedrukt. Vergeleken met het tweede halfjaar 1955 lag de verkoop in de overeenkomstige pe riode van 1956 ongeveer eenderde lager. Discriminerend noemde de heer Eriks son het echter dat in deze wet het per centage van de aanbetaling voor radio- en T.V.-toestellen lager ligt. Dat in het raam van de a.s. bestedingsbeper king de weeldebelasting op deze toe stellen met enkele procenten zal wor den verhoogd, noemde spreker een slechts zeer gedeeltelijke tegemoetko ming aan de bezwaren van de brom fietsfabrikanten. te meer omdat hoe vreemd het ook moge klinken de radio- en T.V.-toestellen de directe concurrenten vormen van de brom fietsen. Heeft men namelijk een zekere hoeveelheid geld tot zijn beschikking, dan komt men er aldus spreker eerder toe een op gemakkelijker voor waarden te verkrijgen radio- en T.V.- toestel aan teschaffen dan een brom fiets. 900 leiders bij Soekarno Bekendmaking „conceptie" De bijeenkomst in het Merdekapa- leis in Djakarta, waarop president Soekarno vanavond zijn plannen tot redding van de democratie aan de openbaarheid zal prijsgeven zal wor den bijgewoond door 900 politieke lei ders, hoofdambtenaren, officieren en vertegenwoordigers van verschillende organisaties. De toespraak van de president zal over alle binnenlandse zenders van Indonesië worden uigezonden. In Djakarta zuilen op dat tijdstip alle bloseopen gesloten zijn. Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta vernam, zal ook de vroegere vice-president Hatta de bijeenkomst in het palels bijwonen. Dit zal dan de eerste keer zijn, dat Soekarno en Hatta elkaar zullen ont moeten. sinds laatstgenoemde twee maanden geleden zfln functie van vice-president neerlegde. Staking bij Parijse PTT Franse PTT-ambtenaren, die zijn aangesloten bü de drie voornaamste vakbonden, zyn gisteren in staking ge gaan ter ondersteuning van hun eisen inzake kortere arbeidstyden en hogere lonen. Ook de Parüse vuilnisophalers staakten woensdag hetgeen onder meer tot gevolg had dat de toegangen tot ae grote centrale marktplaats voor levens middelen (de „hallen") werden versperd door ongeledigde vuilnisemmers en ho pen afval. Te Parüs heeft ongeveer zestig procent der PTT-beambten aan de sta- kingsoproep gehoor gegeven. In Parijs en in verscheidene andere Franse steden werd woensdag geen post bezorgd. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Kramer-Rodrigues Pereira, d. New York; Van der Veen-Vesterheim z. Leeuwarden; Dirk-Niemeijer. d Am stelveen; Joritsma-Postma d. en d.. Em- meloord; de Bruyn- Petit, d. Rotter dam; Schuurs-Breüs, z. Roermond; Reigersman-van Holthe tot Echten z, Ruinen; Timmer-Bannier, d. Gent- brugge. Getrouwd: K. Jansen en E. van der Hoofd, Rotterdam: J B. Deenekamp en F. de Maar. Bilthoven; L. Serphos en G. Cohen, Cardiff. Overleden: T. Weening-van Eisden. vr. 70 j. Amsterdam; T. Th. Soey, m. 58 j. Djakarta; J. H. Oostingh, m. 72 j. Gou da; A. W. E. Weyerman, m. 85 j. Den Haag; Th. H. Wasch m. 76 j. Den Haag; mr. W. H. Borgman, m. Den Haag: dr. A. K. Bosman, m. 79 j. Voorburg; A C. van Tienhoven-Kauwling, vr. 76 j. Aer- denhout; A. G. Verbeek m. 86 j Den Haag; K. Bezemer. m 72 j. Rotterdam: J. A. Hyner. m. 63 j. Den Haag; B Keulen, m. 71 j. Amersfoort. BEURSOVERZICHT Olie en Unilever vast Amsterdam, 21 februari. De internationaal vaste stemming voor oliefondsen was vandaag wederom een der meest kenmerkende factoren van de Amsterdamse effectenbeurs. Na de be richten over uitbreiding der olieproduk- tie en verhoging van de pryzen van olie- en olieprodukten in Amerika zyn de aandelen van petroleumondernemin- gen, met name op de Londense beurs, op het eerste plan gekomen. Parys blyft grote belangstelling voor Koninklyke aan de dag leggen en al deze factoren te zamen waren oorzaak, dat het hoofd fonds alhier vrijwel onmiddellyk na opening tot f.167 opliep. Daarmee was het hoogste punt bereikt en volgde een reactie op winstnemingen. die Ko- ninklüke terugbracht tot f. 164,60, later f. 164,80. Een tweede vaste factor ter beurze was Unilever, die evenmin het hoogste punt van 350 kon handhaven en terugkeerde naar 347. De beide an dere internationale fondsen bleven be neden het vorige niveau, inclusief Phi lips, die 3 punten lager was. Hoogovens verloren 5 punten en werden geadviseerd op 300. Verder was de handel van weinig be tekenis. Scheepvaart merendeels iets aangeboden, behalve H.A.L., die zich handhaafde ingevolge het gunstige jaar verslag. Onder de Cultuuraandelen na men Amsterdam Rubber de leiding. Op de beleggingsmarkt was de stemming aan de vaste kant. De tweede obligatie emissie van de N.S., waarvoor gisteren de inschrüving was, is een groot succes geworden. De toewüzing zal zeer gering zün. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 februari Londen 10.67—10.67% New York 3 82H—3 83^. Montreal 3.99%—4.00, Parüs 1 0812%— 1 0822%, Brussel 7.58%—7.59%, Frank furt 90.80%90.85%, Zürich 86.92%— 86.97%, Zürich (vr. francs) 89.25%— 89.30%, Stockholm 73.57%—73.62% Ko penhagen 54.95%—55 00%, Oslo 53.33%— 53 38%, Milaan 60.60%—60.65%, Wenen 14 65—14 66. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21-2-'57. Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 1O0 kg.: andij vie 94105: kroten 615: kroten, gekookt 35; boerenkool 4048. rode kool 920; gele kool 1419; groene kool 832; witte kool 7; prei 2231; spruiten t 1664; ld B 758; uien Picklers 23.10: drielingen 14,6014.70; middellijn 16.60—17.10; mid- d|igrof 17; grof 15.20; waspeen 4144: Wtlof 23—64. Per 11 bos: selderie 10. a;:wln terpee nstuks- GOUDA. ai-Q-'ö?. Aanvoer: 18 partijen. Notering: le kw 2.402.46. Handel kalm. waren. Het bleek dat 11 boeren tegen waren en 1 voor. Motief: geen tyd, ze houden het liever bü hun hand pompje. De heer Van Vliet ziet dit als een groot gebrek aan verantwoordelükheids- gevoel. De heer Scheepers stond ook ver baasd en vond het zelfs voor twee al daar voor de Warmonds e en Leidse brandweer onbereikbare woningen al verantwoord een dergelük baby-spuitje te plaatsen. Aangezien het debat tussen de heer Scheepers (commandant van de brand weer) en de heer Van Schie nogal hef tig dTeigde te worden, maakte de voor zitter hier een eind aan en verzocht de heer Van Schie het lüsbje met hand tekeningen in te leveren, zodat de ge meente in voorkomend geval kan laten zien dat zü van goeden wille 1a geweest. Beurs van Amsterdam Donderdag 21 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91 91% Grootboek obl. 3% 84 B Ned. '51 3% 92% Ned. '53 3% 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 86% 87 Ned. '55 I 3% 87 87 Ned. '55 II 3% 87% 87% Ned. '47 3% (3) 87H 88 Ned. '37 3 86% 86 Dollarlng '47 3 93% Investeringscert. 3 92% 92% Ned. 62-64 3 92A 92% Cert. NWS 70 Indie '37 A 3 87% 88% Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B 45% 45% Nat. Handelsbank 105% 104H Ned. Handelsmü- 167% 167% A'dam Rubber 7g 78 Deli Miien (Ver.) 95^ 9514 H 92 91 Java Cult56% 56% Senembah 09 69 A K U 202% 199% Berkel's Patent (v.) 172 Calvé Delft cert. 290 290% Kon. Pap. v Gelder 197 196 Hoogovens eert 305 298 Müller en Co. N B 300 303% Ned Kabelfabr 274% 272 Philips 245 242% Philips pref150% 147 Unilever 344 345% Wilton Feyenoord 215% 215 Biliton 2de r 216 B 215 Dordtse Olie gew 815 822 Kon. Olie (t 20. 164 10 164 30 idem (50 ft f 20.—) 164 60 164 60 Vorstenlanden 1940 19 65 Holl. Amerikalün 179 179 Java China Paket 185 184% Kon N Stoomb 165 163% KPM 155% 155 Ned Stoomv Mij 201 198"» v Ommeren eert 276 278 Kon Rott Llovd 174 172'. Nel Schpppv Unie 165% 165 NIET-ACTIEVE OBLIGA HES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1937 1 3 93 Leiden 1947 91 Vi R'dam '57 I-III 3% 91% Inrustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98 Premieleningen A'dam '33 3 106 105 A'dam '51 2% 103% A'dam 56 I 2% 98% 98% A'dam '56 n 2% 109 108% Eindhoven '54 2% 90% 92% Enschede '54 2% 91 92 Den Haag '52 I 2% 106% 106% idem II 2% 104% 104% R'dam '52 I 2% 104% 104 idem II 2% 107% 107% Utrecht '52 2% 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 209 211 H B U eert206 205 Rott. Bank 175 175 Twentsche Bank 181 181 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 233 Borneo Sum. H My 74 Ned. G en Sp. fabr. 195% 193 Kon. Ned Grofsra. 110% 111% Internatio 94% 94 Rott Droogdok Mij 578 Tieleman en Dros Ned Mil Walvvrt 67% 67 Spoorwegen Dell Spoorweg Mü 18% 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32 32 Intern. Nickel 103% 102 Anaconda 59% 60A Bethlehem Steel 174% 175% Cities Service 63% 62"» General Motors 401» 40% Kennecort 109'i 107% Republic Steel 51 51 Shell Oil 79 80% Union Pacific 27% 27 Un Statee Sieel 62 61 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 20/2 Edelmet Kon AA 63 63 Pret w a idem 67 67 Electro|H5 B 378 Holl Coti«rmrtie 380GB 386GB Ing our v Bouwnijv IJl Int Kunstst Ind 44 L 42GB Leldsohe Wolsplnn 275GB 275GL 415 430 Ver Touwfabrleken 160% 159 Wemlnk'8 Betonm 81% 82% Van Wük Textiel 70%B

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7