Burgemeester B. H. Koomans werd in Rijnsburg feestelijk verwelkomd! sr-'e iaargang Installatie en druk bezochte receptie in het Raadhuis Ongerepte bloemenschoonheid in nog lang niet genezen stad Gouverneur, dr. J. van Baak komt met minister G. Helders pralen Donderdag 21 februari 1957 Derde blad no. 29068 Rijnsburg heeft een nieuwe burgemeester! Gistermiddag omstreeks halftwee werd hij ondanks regen en natte sneeuw aan de grens der gemeente nabij de chr. geref. pastorie aan de Oegstgeesterweg op fees telijke wijze door de burgerij ontvangen. Burgemeester B. H. Koomans, die deze functie gedurende elf jaar in Uithuizermeeden heeft vervuld, arriveerde samen met zijn echtgenote en kinderen in het welvarende bloemendorp. Een deputatie namens de gemeenteraad en een uit de burgerij gevormd comité hadden het Groningse gezelschap per auto in Leiden afgehaald en naar vlaggend Rijnsburg begeleid. Mevrouw Koomans werd onmiddellijk na aankomst hoe zou het ook anders kunnen met bloemen verwelkomd. Voor deze aardige attentie zorg den Ellen van der Laan en Gerrit van der Gugten. Na een korte offi ciële begroeting zetten de auto's zich weer in beweging en ging het met de Muziekvereniging „Wilhelmina", de Chr. Gymnastiekvereni ging D.W.S. en enkele padvinders voorop dwars door het dorp naar het Raadhuis, waar men inmiddels de vergaderzaal met kleurrijke boeketten had versierd. Na de spontane ontvangst door de bur gerij begon om klokslag half drie de bij zondere raadsvergadering, die door de loco-burgemeester, de heer C. D. v. d. Vijver, gepresideerd werd. Onder de aanwezigen merkten wij op: de vertegenwoordiger van de Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, de heer Sillevis, burgemeesters uit de om liggende gemeenten, de dijkgraaf van Rijnland, de Rijksinspecteur van het L. O., de heer Machielsen, de schoolarts, de heer Niemeyer en de oud-burgemees ter van Rijnsburg, mr. P. N. Höweler. Het eerste agendapunt was de benoe ming van de nieuwe burgemeester tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Problemen moeten worden opgelost Daarna volgde de installatierede van de loco-burgemeester, wethouder C. D. v. d. Vijver, die het voor de heer Koomans een zeer belangrijke dag achtte, daar deze immers een vertrouwde omgeving heeft verlaten voor een nieuwe en on bekende plaats, waar nieuwe en onbe kende omstandigheden hem wachten en waar hij geconfronteerd zal worden met nieuwe en andere problemen. Wij staan min of meer als vreemden tegenover elkaar, maar vreemden met een gezamenlijke opdracht om de belan gen van de gemeente Rijnsburg te die nen, aldus de heer v. d. Vijver. Hij ver trouwde er op, dat dit eerste aanrakings- vlak spoedig een hechte band zal schep pen niet alleen tussen de Raad en de wethouders, maar evenzeer met de in woners van het dorp. Vervolgens wees de loco-burgemeester op de moeilijkheden, die de nieuwe burgemeester ongetwijfeld te wachten zullen staan. Er moet ge streefd worden naar een beperking van de bestedingen, zowel in de consump tieve als in de investeringssector, tot het moment komt, dat het streven harde noodzakelijkheid zal zijn geworden. Rijnsburg vormt in dit opzicht geen uit zondering. De financiële positie van de gemeente is tot en met 1956 gunstig geweest, doch de groei van de bevolking en de daardoor noodzakelijke voorzienin gen, gepaard aan een voortdurende stij ging in het prijspeil zal hierin verande ring brengen. Aan verschillende andere problemen, die overigens bekend genoeg zijn, wijdde de heer v. d. Vijver enige aandacht. WONINGBOUW URGENT. In de eerste plaats het absolute te kort aan woonruimte: de toestand is nu nog moeilijker dan tien jaar gele den! In Rijnsburg is dan nog een bij zondere zorg het verkrijgen van de nodige bouwgrond, omdat iedere vier kante meter grond, die voor bebou wing bestemd is, moet worden ontno men aan mensen, die hierop hun brood verdienen en die niet de mogelijkheid hebben andere vervangende grond te vinden. De voorzieningeri voor en van woningbouw zijn derhalve de eerste en de meest urgente, die de aandacht van de nieuwe burgemeester zullen vragen. Reeds geruime tijd zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van een te huis voor bejaarden. Na vele moeilijk heden zijn de benodigde terreinen hier voor nu bijna geheel verkregen. In voorbereiding is ook de bouw van een nieuw Raadhuis. De loco-burgemees ter vroeg bijzondere belangstelling voor de stichting van een kapel, waar in de stoffelijke overschotten van en kele graven van het Hollandse Huis, onder wie Floris V, die hier voor en kele jaren zijn opgegraven, op ge paste wijze kunnen worden bijgezet. Er is voorts de restauratie van de uit de late Middeleeuwen daterende toren. Bovendien zal het controversiële vraag stuk van de demping van de Vliet met Ellen van der Laan en Gerrit van der Gugten bieden mevrouw Koo mans bloemen aan. (Foto L.D./Van Vliet.) PLICHT EN ROEPING Als eerste raadslid sprak de heer H. de Mooij (A.R.). Hij noemde plicht en roeping de eerste eis. die zijn fractie1 zichzelf en anderen stelt! Als wethouder sprak de beer T. Kralt.1 De heer K. Zandbergen (C.H.) sprak! o.a. over de woningnood. Hij hoopte' dat de burgemeester hiervoor zijn beste krachten zal geven. De heer Van der Meij (P v. d. A.) wenste de nieuwe burgemeester Gods hulp toe bij de vele culturele en maat schappelijke problemen, die aan de orde zijn. De gemeente-secretaris, de heer J. J. van Dijk, sprak namens het gemeen tepersoneel. Hierna voerden nog het woord de heer D. van Egmond namens het comité ter verwelkoming, wethouder Van der Leest uit Uithuizermeeden. de vroegere bur gemeester van Rijnsburg, mr. P. N. Höweler. de burgemeester van Oegst- geest, ds. Groenewoud namens de plaat selijke predikanten, de heer J. Koomans. oudste broer van de burgemeester, mr. Geertsema, burgemeester van Warfum en de heer Schreuder uit Leusden. Met een kort dankwoord sloot burgemeester Koomans deze middagvergadering. RECEPTIE In de raadzaal was ties avonds voor verenigingen en ingezetenen gelegen heid niet het burgemeestersgezin kennis te maken. Velen maakten van deze ge legenheid gebruik en boden tevens bloe men aan. Tot slot bracht de Muziekver. ..Wil helmina" een serenade. Aan het einde van deze feestelijke dag dankte burge meester Koomans mede namens zijn vrouw, allen die deze dag tot een onver getelijke gemaakt hebben. De heer C. D. v d. Vijver dankte daarna in het bijzonder het actieve comité ter verwei- koming voor de vele verrichtte werk zaamheden. De loco-burgemeester, wethouder C. D. v. d. Vijver, ontvangt het I echtpaar Koomans op de stoep van het Raadhuis. 1 (Foto L.D./Van Vliet.) Duitsers verwachten zondag ongeveer 50.000 bezoekers op „Bloemlust" in Keulen (Van een onzer redacteuren) Keulen, woensdagmiddag De Bloemlusttentoonstelling, die in het Duits de „Vorfrühling der Bundesgartenschau" heet, wordt, zoals wij reeds uitvoerig schreven I gehouden in de Messehallen. Deze hallen liggen op de rechter Rijn- oever, vlak over de spoorbrug, waarover o.m. de lijn naar Holland loopt. Nadat wij U gisteren uitvoerig vertelden over de tentoonstelling j zelf, willen wij thans iets mededelen over de omgeving. Overleg over beleid Nieutv - Guinea Drie jarenplanbijna voltooid ,ivat nu...? (Van onze Haagse redactie) De gouverneur van Nederlands-Guinea, dr. J. van Baal, is gisteren in Ne derland aangekomen om met de regering overleg te plegen over het in Nieuw- Guinea te voeren beleid. De heer Van Baal zei het een prettige verrassing te vinden, dat mr. G. Ph. Helders zojuist is benoemd tot minister van Zaken Overzee. Het was moeilijk beslissingen te nemen, zo verklaarde hij, zolang niet in deze vacature was voorzien. De heer Van Baal zei nog niet te weten hoe lang zjjn bezoek aan Nederland zal duren. De nieuwe minister van Zaken Overzee, mr. Helders, en ir. C. Staf (die se dert het overlijden van prof. Kernkamp als minister van Overzeese Rijksdelen was opgetreden en dit thans in „Zaken Overzee" herdoopte departement twee dagen tevoren had overgedragen aan de nieuwe bewindsman) waren gistermid dag naar Schiphol gekomen om de gouverneur van Nieuw-Guinea te begroeten. De loco-burgemeester, wethouder C. D. v. d. Vijver, hangt de nieuwe burgemeester zijn ambtsketen om. (Foto L.D./Van Vliet.) de daaraan verbonden rioleringswer ken bestudeerd moeten worden. Tenslotte wees de heer v. d. Vijver op het sterk ontwikkeld gevoel van onaf hankelijkheid, die vrijwel alle Rijnsbur gers hebben. Naast deze onafhankelijk- j heid echter zal de nieuwe burgemeester naar zijn overtuiging in Rijnsburg vin den een even sterk ontwikkeld gevoel van saamhorigheid. De heer v d. Vijver sprak de wens uit, dat de heer en mevrouw Koomans met vertrouwen de toekomst tegemoet zullen treden en verklaarde daarna de nieuwe burgemeester van Rijnsburg als geïnstalleerd. GEEN EXPERIMENT Nadat hem de ambtsketen was omge hangen vroeg en verkreeg burgemeester Koomans het woord. Zijn eerste woor den wilde de heer Koomans wijden aan God, die hem in deze functie plaatste. Het grootste deel van mijn leven, aldus spreker, heb ik in het noorden vertoefd en de laatste tien jaar zelfs in het uiterste noorden. Desondanks zag hij zijn komst in Rijnsburg niet als pen experiment. Sprekend over zijn werk merkte de burgemeester op. dat slechts een sfeer van goede verstandhouding een vruchtbare basis voor het welzijn In de gemeente kan zyn. Voor zijn kinderen vroeg de burge meester een bescheiden plaatsje in het Rijnsburgse leven. Wat betreft de toekomst stemde het spreker tot grote vreugde, dat hij in Rijnsburg de bouw van pen nieuw raad huis en een rusthuis mee kan maken. Spreker besloot zijn toespraak met op te merken, dat hij tezamen met zijn staf met enthousiasme en plichtsbesef als dienaar van God, Nederland en Oranje Rijnsburg hoopt te dienen. Het centrum van de stad ligt op de linker Rijn-oever, dojh de afstand tot de Messe-'hallen is niet groot, daar j men te voet gebruik kan maken van de spoorbrug, die gedeeltelijk is bestemd voor voetganger en fietsers. Per auto moet men een volgende brug nemen doch ook dat is slechts een ritje van enkele minuten. De Dom van Keulen is wereld- beroemd en het merkwaardige is dat deze prachtige kathedraal in de oorlog niet of nauwelijks beschadigd is, terwijl i rondom vele huizen met de grond gelijk zijn gemaakt. Ook de Messehallen zijn 1 onbeschadigd uit de oorlog tevoorschijn j gekomen, hoewel de rechter Rijn-oever eveneens veel te lijden heeft gehad van de bombardementen der geallieerden. Geschonien stad Keulen is een stad. die zich nog niet heeft hersteld van de wonden, die de I oorlog er aan heeft geslagen. Overal ziet i men nog puin liggen en verschillende huizen staan er nog precies zo als bij het einde van de oorlog: ingestort en met j zwart geblakerde muren. Het leven staat er echter niet stil en er is dan ook reeds veel herbouwd, er zijn prachtige nieuwe winkels en kantoorgebouwen verrezen. Ondanks dat blijft Keulen een geschonden stad. Ongerepte schoonheid Welk een verademing is het dan de Bloemlust-tcntonnstelling binnen te lopen, en daar te genieten van de on gerepte schoonheid van alle bloemen. ..Bloemen spreken een internationale taal" zei vanmiddag (woensdag) de Ober-bürgermeister van Keulen, dr. Th. Burauen, tijdens de officiële ope ning, en inderdaad op de tentoonstel ling wordt men gewaar dat. bloemen geen oorlog kennen en voor ieder mens hun pracht ten toon willen spreiden. Zoals wij reeds gisteren schreven was de expositie bij de officiële opening ge reed. De bloemen hadden alle een plaatsje gevonden in de verschillende perken, de paden waren keurig aange veegd en alle rommel, die er nodig is bij de opbouw, was verwijderd. De tentoon stelling maakte toen een opgeruimde en goed verzorgde indruk. Reeds vóór de Ober-bürgermeister de expositie opende hetgeen elders in het enorme complex van de Messe-hallen geschiedde kwa men de eerste bezoekers. Wie men ook sprak, ieder was verbaasd en diep onder de indruk van deze bloemenpracht. Om nu reeds te zeggen wat de Duitsers het meest bewonderden, is ons niet mogelijk. Daarvoor hebben wij te weinig Duitsers gesproken, en hen. die wij spraken ga ven heel verschillende meningen: de^een vond de kleine bloemen het mooist, de ander de grote. Deze prefereerde de zachte pasteltinten, en gene zag liever een hel gele of rode tulp. Wat dat be treft verschillen de Nederlanders en de Duitsers niet: smaken verschillen en daar valt niet over te twisten. wacht maar liever rustig af, zonder zich aan voorspellingen te wagen. Wanneer men de Duitse kranten na- j leest, komt men wel tot de conclusie, dat er behoorlijke aandacht wordt be steed aan deze tentoonstelling. Een blad dat in Keulen verschijnt schreef van morgen een artikeltje van ongeveer één kolom met twee foto's er bij, en ook reeds eerder zijn in Duitse bladen arti kelen met foto's gepubliceerd. Tot. zondag kan men terecht op deze tentoonstelling, en dan kan men de balans op gaan maken. Hoe die zal zijn is natuurlijk nog een vraagteken, doch wij geloven niet dat we te opti mistisch zijn wanneer wij verwachten dat deze „Vorfrühlung der Bundes gartenschau", de eerste Bloemlust tentoonstelling in het buitenland, een groot succes zal worden. 50.000 bezoekers Duitse persmensen, voorspelden van morgen dat er zondag wel gerekend kan worden op 50.000 bezoekers, doch het Bloemlust-bestuur Is wat dat be treft een beetje voorzichtiger, en De Ober-Biirgermeister van Keu len, dr. Th. Burauen, tijdens zijn rede ter opening van de „Bloem lust"-tentoonstelling. Gedeeltelijk zichtbaar achter de heer Burauen, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en mevrouw Lam ping, die naast haar echtgenoot, dr. A. Th. Lamping, de Neder landse ambassadeur in West- Duit sland Is gezeten. Nieuw Nieuw-Guinea is in wording „Het oude Nieuw-Guinea met zjjn wilden is op zijn retour en een nieuw, werkelijke-N i e u w-Guinea is in wor ding met mensen, die zich vol ver wachting keren naar nieuwe levens mogelijkheden". zo vertelde ons de he*r Van BaaL „Mensen, d«e onze ge zondheidszorg en de verbetering van levensomstandigheden, die wij brach ten, waarderen en die het nieuwe met beide handen vastgrijpen. Mensen, die er niet over denken hun nieuw ver worven voorrechten prijs te geven voor staatkundige verwarring, die Indonesië biedt Mensen, die op ons, op Nederland wachten. Onze taak is hun een eigen politiek en nationaal perspectief te bie den, hen op te voeden tot economische en politieke zelfstandigheid. Het nieuwe Nieuw-Guinea vraagt om verdere vorm geving, om politieke gestalte, om con creet uitzicht. Daarover is persoonlijk overleg nodig en daar hoop ik nu de gelegenheid voor te vinden. Toen wij gouverneur Van Baal in dit verband vroegen wanneer de bevolking van Nieuw-Guinea zijnsinziens rijp kan zijn voor zelfbeschikking, antwoordde hij, hierover eerst met minister Helders te willen spreken. DYNAMISCH „Nieuw-Guinea ls een dynamisch ge heel. dat bezig is te veranderen", zo zette de gouverneur verder uiteen. „Toen ik nu bijna vier jaren geleden als gouverneur optrad, ben ik begonnen met een werkplan (het zogenaamde drieja renplan - Red.), dat beoogde basis-faci liteiten te soheppen. Het leek toen, dat we dit in enkele jaren voor elkaar zou den hébben. Dat is aan één kant wat tegengevallen. Het heeft veel langer ge duurd dan we dachten. Maar het is tege lijk ook meegevallen. Wat we te bouwen hadden is beter geworden dan het aan vankelijk was gedacht. Hollandia en Manokwari zijn bezig praoht-steden te worden. Het geheel mag dan vertraagd zijn. het einde raakt in zicht. De vraag is nu: wat gaan we met die basisfacili teiten doen?" Zeer belangrijk achtte de heer Van Baal het, dat al die activiteit de Papoea van een wilde heeft gemaakt tot een mens, die verrassende belangstelling toont voor Nederlands leren, voor een goed huis en behoorlijke kleren, voor techniek en ontwikkeling. Maar ook hier rijst de vraag: wat gaan we met de Papoea doen? Wij heb ben welvaart gebracht naar de steden, aldus de gouverneur, en die welvaart moet naar de dorpen. Wat de heer Van Baal bijzonder ter harte gaat is de Papoea de gelegenheid te geven ook thuis, in de kampong, het geld te ver dienen, dat hem in staat stelt mens te zjjn. In totaal zijn thans op alle bedrijven in Nieuw-Guinea ongeveer 17.500 Papoea's werkzaam, Papoea-werkers min of meer in de Westerse sfeer, zoals gouverneur Van Baal zei. (De totale bevolking telt naar schatting 700.000 zielen, van wie er ongeveer 260.000 onder geregeld be stuur zijn gebracht, terwijl met circa 130.000 een periodiek contact is gelegd Red.). ONGEREGELDHEDEN Ten aanzien van de recente ongere geldheden bij de Wissselmeren kon de gouverneur mededelen, dat begin novem ber niet alleen een zendeling en zijn ge zin, maar ook de Goeroe (godsdienst leraar) van een verderop gelegen missie post om het leven is gebracht. De oor zaak van de onrust zocht de heer Van Baal in de eerste plaats in de versto ring van de economie der oude Papoea's, die daar de leiding hadden. Deze eco nomie berustte op schelpen, vrouwen en varkens. Als een meisje niet wilde trou wen, stuurde zy pa's hele economie in de war. Dit kon tot doodslag leiden en daarom moest het gouvernement zich hier op den duur wel mee gaan be moeien. Bovendien trekken de jonge mannen, die geld als vierde ruilmiddel hebben geïntroduceerd, zich steeds min der van hur vaders aan Inmiddels is de rust aan de Wisselme ren weer teruggekeerd (na de oorlog van stam tegen stam» en de macht der oude hoofden is gebroken. Men wil aan de kust werken, men wil scholen, kortom: men wil een nieuwe toekomst, verklaarde de heer Van Baal. Op onze vraag of de in Nieuw-Gui nea woonachtige Indonesiërs enigerlei activiteit ten toon spreiden in ver band met de Indonesische aanspraken op dit gebied, antwoordde de heer Van Baal, dat zij uiteraard niet onkundig blijven van deze aanspraken, daar het een ieder vrij staat naar Indonesische radio-zenders te luisteren. Zo is er ook wel eens politieke ac tiviteit in Indonesische kringen, zowel binnen als buiten de wet en in dit laatste^ geval wordt uiteraard door de overheid ingegrepen, aldus de gouver neur, die tenslotte mededeelde, dat er in Nederlands Nieuw-Guinea ongeveer 12.000 Indonesiërs wonen. Nederlands lerares in Fontainebleau vermoord Voor de ogen der leerlingen (Van onze correspondent te Parijs) Gelijk gisteren nog in een gedeelte onzer oplage vermeld, heeft zich gis termorgen een verschrikkelijk drama afgespeeld voor een der klassen van het internationale lyceum te Fontaine bleau. een drama, dat de Nederlandse lerares Maria Catherina van Steyn noodlottig is geworden. De 28-jarige lerares was om 10 uur met haar tweede lesuur begonnen, toen een van haar collega's, de kleurling Andreas Joka Comlau, in opgewonden stemming het lokaal binnenrende om voor de ver schrikte ogen van de gehele klas de Nederlandse vrouw een dolksteek in de hartstreek toe te brengen, waardoor zij op slag werd gedood. De 28-jarige moordenaar werd en kele minuten later al gearresteerd. Mej. Van Steyn was in oktober 1956 naar Fontainebleau gekomen om les te geven aan Nederlandse kinderen van 7 en 8 jaar aan de internationale school. De dader is leraar wiskunde. Hij heeft by een verhoor verklaard, dat hij op vriendschappelijke voet met de versla- gene gestaan heeft, maar dat het de laatste tijd tot een breuk dreigde te komen. Hij had zich dat erg aange trokken en wist tenslotte niet meer wat hij deed. Positief resultaat aardolieboring Marlot Naar wij van de Ned. Aardolie Maat- schappü vernemen hebben de produktie- proeven met de tweede boorput in de omgeving van Mariahoeve positief re sultaat opgeleverd. Deze put produceert thans door middel van een putpomp Er zyn thans door de Ned. Aardolie Maatschappij drie boringen in dit gebied nabij Marlot verricht. De eerste boring leverde een spuitende producent op. De derde, op de z.g. koeweide, had geen re sultaat. Inmiddels zyn een vierde en een vfjfde boring in dit gebied voorbe reid. Ondanks regen en natte sneeuw Onderzode noor de kolenprijzen De kolenproduktie der Staatsmijnen over 1956 heeft, overeenkomstig de ver wachting bij het samenstellen van de begroting 1957, rond 7,5 miljoen ton be dragen. Hiermee werd het produktie- niveau ten opzichte van het voorgaande jaar gehandhaafd. De minister van Eco nomische Zaken, die dit meedeelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1957 der Staats mijnen, meent dat dit alleszins bevredi gend geacht mag worden, de ontgin ningsomstandigheden en het tekort aan arbeidskrachten in aanmerking geno men. Hij verwacht dat de financiële re sultaten van het gehele staatsmijnbedrijf over 1956 wederom bevredigend zullen zyn. In contact met de mijnen wordt diep gaand onderzocht, welke invloeden op de kolenprys van 1957 zullen werken. Naar aanleiding van een door leden der Kamer gestelde vraag merkt de minister op, dat prysstabilisatie niet synoniem is met een prijsstop. Zij houdt in. dat prijsverhoging slechts zal worden doorgevoerd wanneer ztf on vermijdelijk is.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5