Het Oosters Genootschap herdacht prof. dr. Chr. Snouck Hurgronje Met expositievoordrachten en aanbieding van bloemlezing Leidse huisvrouwen luisterden naar lezing over Nieuw-Guinea Stijve nek j Kloosterbalsem Onze houding tegen over het vreemde en vreemdelingen Prof. dr. W. F. Donath overleden 95ste jaargang Donderdag 21 februari 1957 Tweede blad no. 29068 In naar hem genoemde huis Prof. Pedersen besprak wetenschappelijke arbeid (Ingez. Med.-Adv.) Het Oosterse Genootschap in Nederland heeft gisteren het feit her dacht, dat prof. dr. Chr. Snouck Hurgronje op 8 februari j.l. een eeuw jeleden werd geboren. Deze honderdste geboortedag van de grote Leidse Arabicus, grondlegger van de moderne Islam-wetenschap en geestelijke vader van de pacificatie van Atjeh onder Van Heutz, maakte onlangs een van de voornaamste punten uit van de Leidse dies viering, thans werd aan zijn wetenschappelijke arbeid aandacht be steed door het genootschap, dat mede door zijn arbeid tot stand ge komen is. Deze herdenking vond plaats in het naar Snouck Hurgronje ge noemde huis aan het Rapenburg, waarin hij gedurende zijn Leidse tijd woonachtig was en waarin thans enige wetenschappelijke instellingen gevestigd zijn en bijeenkomsten op wetenschappelijk niveau worden georganiseerd. De herdenking omvatte een kleine expositie van orientalistisch materiaal, door Snouck Hurgronje verzameld, en een voordracht door de Deense orientalist prof. dr. J. Pedersen uit Kopenhaqen. Bescheiden expositie Des middags werd de expositie van door Snouck Hurgronje verzameld ma teriaal ingeleid door prof. dr. G. Pijper. Deze wees er op, dat de expositie niet tot doel had een volledig beeld te geven van de arbeid van prof. Snouok Hur gronje. doch slechts enkele etnografica wilde tonen, waaronder vooral hand schriften, uit de landen die het voor naamste arbeidsveld van de geleerde zijn geweest. Vooral waren dit Ara bische. Javaanse. Soendanese en Atjehse handschriften. Prof. Pijper releveerde de grote invloed van Snouck Hurgronje op de Nederlandse oriëntalistiek en de belangrijke rol die hij gespeeld heeft bij de vorming van oriëntalisten. Veel van de door hem verzamelde handschriften zijn de grondslag geworden van studies en dissertaties oP orientalistisch gebied. Bloemlezing uit werk Des avonds werd de bijeenkomst in het Snouck Hungronjehuis geopend door de voorzitter van het Oosters Genoot schap in Nederland prof. dr. A. de Buck, waarna prof. dr. J. Schacht, Leids hoogleraar in het Arabisch, het eerste exemplaar aan het bestuur van het Ge nootschap aanbood van een door hem en de Franse orientalist G. H. Bousquet samengestelde bloemlezing in het Frans en het Engels uit de werken van Snouük Hurgronje. Nieuwe benadering Eigen ervaring Maar Snouck Hurgronje wilde meer. Hij wilde het gewone leven in de Isla- mietische wereld leren kennen, en in 1885 vertoefde hij zeven maanden in Mekka, het brandpunt van de Moham medaanse wereld, na een verblijf van 5 maanden in Djeddah Zijn grote werk. waarin hij de geschiedenis en het maat schappelijk leven van Mekka beschrijft, heeft een unieke waarde, omdat hij een van de zeer weinige niet-Mohammeda- nen is geweest en onder hen de enige wetenschaps-beoefenaar. die deze verbo den stad bezochten. Snouck Hurgronje leerde hier het leven kennen van men sen uit de meeste Mohammedaanse lan den. waaronder ook Indonesiërs. Nieuw terrein In 1885 ging hij naar Indië. naar la ter bleek voor niet minder dan zeven tien jaar. Hij kende de belangrijkste talen van het eilandenrijk en heeft op dat gebied veel gepubliceerd. Het be langrijkste echter waren zijn boeken en artikelen over de mensen zelf en hun gemeenschapsleven, in het bijzonder de werken „De Atjehers" en ..Het Gajo- land Ondanks de vijandigheid van de oor logszuchtige Atjehers kon hij met hen in contact komen en daarbij alle facet ten van hun gemeenschap bestuderen en beschrijven. Hoewel zij vurige Moslims waren, leefden zij naar een eigen ge woonte-recht (de adat), dat afweek van de fiqh maar niettemin erkend werd. Hier vond Snouck Hurgronje zodoen de een nieuw studieveld voor zijn Is- lamonderzoek en als adviseur voor in heemse zaken van het gouvernement kreeg hij gelegenheid de denkbeelden van zijn jeugd vorm te geven Groot gezag Als hoogleraar in Leiden sinds 1906 zette hij zijn nimmer onderbroken studie van de Islam voort evenals zijn publi- katies op dit gebied. Geboeid volgde hij voortdurend de ontwikkelingen in de Is lamitische wereld, waarover hij regel matig commentaren schreef. Zijng ezag in de wetenschappelijke wereld was groot en hij werd een cen trale figuur en vraagbaak voor de Is- lamonderzoekers, met velen van wie hij een levendige correspondentie voerde. Snouck Hurgronje kon er op bogen zijn levensdoel te hebben bereikt dat hij zich had gesteld. Bovendien zal zijn omvangrijke arbeid nog in verre i toekomst rijke vruchten afwerpen. Het westelijk deel van het op een na grootste eiland op aarde, Nederlands Nieuw-Guinea, staat nog steeds in het middelpunt van de wereldbelangstelling. In de tweede wereldoorlog kwam o.m. de militaire betekenis van Nieuw- Guinea aan het licht. Japan immers be zette het eiland vrijwel geheel. Na de capitulatie van Nippon wenste de bevol king niet te worden opgenomen in de (Ingez. Med.-Adv.) Wrijven met de verwarmende, lenigmakende Klooster balsem heeft een weldadige werking wrijft de pijn weg J Prof. dr. Pedersen (Foto L.D./Van Vliet) het begrip van de Koran en de soenna en bindend voor de latere generaties, ook al heeft slechts een gedeelte van het complex van denkbeelden praktische betekenis. Doordat de overeenstemming niet volledig was hebben zich vier er- kende scholen ontwikkeld, en de fiqh werd het dominerende element in de' hechte samenhang van de Islam Prof. dr. J. Pedersen uit Kopenhagen hield een uitvoerige voordracht over het wetenschappelijke werk van Snouck Hurgronje. Snouck Hurgronje behoorde tot de indrukwekkende reeks grote Neder landse oriëntalisten, die sinds de ze ventiende eeuw een fundamentele bijdrage leverden tot de westerse stu die van de Islam, aldus prof. Peder sen. Waar echter de vroegere 'oriën talisten de Islam bestudeerden tot verdediging van het Christendom of zoals in de negentiende eeuw uit his torische oogmerken, stelde Snouck Hurgronje zich ten doel het wezen van de Islam te doorgronden en dit begrip dienstbaar te maken aan het verbeteren van de verhouding tussen zijn land en de Indonesische Moham medanen, waarvoor Nederland de ver antwoordelijkheid droeg. Reeds zijn eerste publikatie, de dis sertatie ..Het Mekkaansche Feest", waarop hij in 1880 op 23-jarige leeftijd promoveerde, werd een van de klassieke werken op dit terrein. Het tekende de pelgrimstooht naar Mekka als een oor spronkelijk heidens Arabisch cultisch feest, later door Mohammed in dien zin tot een Islamitische plechtigheid ge transformeerd. dat hij Abraham maakte tot de grondlegger van het Mekkaanse heiligdom. De bedevaart werd aldus verbonden zowel met de oude Arabische overleveringen als met de reeds be staande. geopenbaarde godsdiensten, de Joodse en de Christelijke, terwijl tevens hiermede de Islam tot een zelfstandige relegie werd. Dit alles werd aangetoond door een methodisch onderzoek van de „hadibh" de Islamitische traditie waarvan Snouok Hurgronje de oorsprong in latere his torische instellingen en omstandig heden terug vond. Op soortgelijke wijze toonde hij in artikelen in 1880 en 1884 de ontwikkeling aan van de gedachte van de Mahdi, de ideale heerser, die on der leiding van Allah de ware Islami tische heerschappij zou herstellen en aan het einde der dagen de wereld zou regeren. Mohammedaans recht Na deze historische werken, die van bijzonder belang waren voor het begrip van de Islam in verleden en heden, volgden in het begin van de tachtiger jaren zijn fundamentele publikaties over Mohammedaans recht. Snouck Hurgronje toonde hierin aan. dat dit recht, fiqh genaamd, wezenlijke ver schillen vertoont met de Europese rechtsopvattingen. Het is een systeem dat de verhoudingen regelt zowel tussen de mensen onderling als tussen de men sen en God. en voorschriften geeft voor al het menselijke handelen, van cul tische plicht tot de simpelste daad van bet dagelijks leven. De bron van dit rechts is de wil van Allah, zoals die ge openbaard is in de Koran en in de soenna". het gewoontepatroon gevormd op grond van de tradities omtrent de uitlatingen en handelingen van de pro feet. de hadith. Vier erkende schelen Doordat deze tradities eerst later uit gewerkt werden in de botsing tussen de verschillende soholen en groeperingen, •noest hieruit een selectie gevormd wor den die tot stand kwam door compromis en leidde tot een overeenkomst of ..con- w?aXérdmen^etgfêm ITs. snS Een maand vroeger dan gewoon Hurgronje wees met nadruk op het lijk start dit jaar de kleurenweelde principe van deze consensus (idjma) \van pp Rn]\pn^trppU mrt dp hlnei als het leidinggevend denkbeeld van de .7 nouensireeh met ae Oloei klam, aangezien het bepalend Is voorlVflrt ne krokusvelden. Het is nog Over barbaren, kannibalen en kaaskoppen Republik Indonesia Serikat en boven dien verzette Australië zich er tegen Over dit overzeese gebiedsdeel, dat een oppervlakte beslaat van 388.000 km2 en naar schatting 200.000 inwoners telt, sprak gistermiddag voor de leden van de afdeling Leiden van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen in een der bo venzalen van „Het Gulden Vlies" mevr. C. C. Klaij-Lancée. Zij werd met enkele woorden ingeleid door mevrouw Van Dissel, een lid van de afdeling Leiden, die geruime tijd op Nieuw-Guinea heeft gewoond. Mevrouw Klaij begon haar causerie met te vertel len van Biak. welk knooppunt van luchtlijnen behoort tot de groep eilan den. die ten noorden van het vasteland van Nieuw-Guinea is gelegen. Aan de hand van lichtbeelden gaf mevrouw Klaij voorts een uiteenzetting over ze den en gewoonten van de Papoea's. In Hollandia en Biak. waar het contact met de Westerse wereld het grootst is, ont staan spanningen in het leven van de jonge Papoea, die zich in de loop van enkele jaren losmaakt uit het bestaan van zijn ouders en stamgenoten, die zich soms nog in het stenen tijdperk bevinden. Hij echter tracht zich aan te passen aan de wereld van techniek, wel ke hij om zich heen ontwaart, In Manokwari. minder opgenomen in het verkeer op de wereldroutes, groepe ren de spanningen zich om de „kolonis ten". de Indo-Europese landbouwers, die kort na de laatste wereldoorlog uitweken uit Indonesië om te trachten een nieuw bestaan op te bouwen in een nieuw stamland vooral terwille van hun kin deren. die Nederlanders moeten blijven. Aan Nederland de taak om orde en wel vaart te scheppen uit deze chaos van problemen, aldus mevr. Klaij. Een en ander kost veel tijd, want naar een woord van de tegenwoordige gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. v. Baal. „Nieuw- Guinea is een land. waar men slechts vordert met vallen en opstaan". Wat de recente gebeurtenissen rond om de Wisselmeren betreft was mevrouw Klaij van oordeel, dat dit niet anders is geweest dan een strijd tussen de conser vatieve en de meer vooruitstrevende Pa poea-stammen. Zij tot slot nog vermeld, dat op deze leerzame middag ook aandacht werd ge schonken aan de fauna van Nieuw-Gui nea. dat vrij arm aan grote zoogdieren is, doch rijk aan buideldieren en vogels. De voordracht van mevrouw Klaij werd gegeven in samenwerking met het Kon. Instituut voor de Tropen. In de lezingen-reeks van het Rijks museum van Volkenkunde hield gister- avtnd de heer H. H. Frese. van de 1 educatieve afdeling, een inleiding over «Barbaren, kannibalen en kaaskop pen". Deze werkmethode en opvattingen, door Snouck Hurgronje uitgewerkt en naar voren gebracht, vinden wij te zelfdertijd ook bij Goldziher in Boe- Hij toonde aan, hoe leder van deze dapest; deze twee geleerden legden begrippen is ontstaan in een bepaald daarmede tezamen de grondslag voorI tijdperk; zij weerspiegelen het denken de moderne Islamwetenschap. van de Europeanen over „de buitenwe- niet te voorzien, of ook de andere bloemen, de narcissen, hyacinten en tulpen zich dit jaar niets van de kalender aantrekken. reld". Zo beschouwden de oude Grieken de vreemdelingen als „barbaroi" of sta melaars. In de 17de eeuw vonden de Europese ontdekkingsreizigers mensen, die zij „wilden" noemden, want men meende dat deze mensen nog leefden als beesten en elkaar opaten. Het is intus sen gebleken, dat dit sterk overdreven is; het is moeilijk „kannibalen" te vin den, die aan mensenvlees de voorkeur geven boven ander vlees. Zo passeerden nog vele andere woor den de revue, immers, ook over be paalde rassen en volken hebben wy ons oordeel klaar, vaak ten onrechte: de nikker, de rare chinees, zij zijn ons be kend uit radioprogramma's, tekengrap- jes en boeken. Met deze voorstellingen in het hoofd bezoekt men het museum. Van zyn Europese buren, dichter bij huis, heeft de Nederlander eveneens een bepaalde voorstelling: als men spreekt over dé Fransman, de Duitser, is het oordeel lang niet altijd gunstig! Al deze voorstellingen, die stereotiepen worden genoemd, heoben dit gemeen dat zij meestal bezijden de waarheid zyn. Dat blykt duidelijk als wij horen wat men in het buitenland over ons denkt, waar men ons „kaaskoppen" noemt. Inleider betoogde, dat dergelijke ste reotiepe voorstellingen een goede ver standhouding tussen de volken in de weg kunnen staan. Zy vormen met name een struikelblok bij het tot stand komen van een verenigd Europa. Ideeën, die uitgaan van de minderwaardigheid van anderen, zijn bovendien niet te rijmen met de erkenning van de gelijkwaardigheid der rassen en volken binnen de Verenigde Naties Door betere voorlichting over an dere volken, door reizen en interna- Sinds 1949 biochemicus bij Praeventieve Geneeskunde Op 67-jarige leeftyd is in zijn wo ning te Den Dolder overleden prof. dr. W. F. Donath, oud-hoogleraar aan de Medische Hogeschool te Batavia en sinds 1949 bio-chemisch medewerker van het te Leiden gevestigde Instituut voor Praeventieve Geneeskunde. Willem Frederik Donath werd op 25 juni 1889 geboren te Wormerveer. Hij studeerde biologische wetenschappen in Utrecht, Wageningen en Zürich en trad in 1921 als natuur-wetenschappelijk technisch ambtenaar in dienst bij Volks gezondheid te Batavia. Van 1922 tot 1927 was hij hoofd van het Analitisch Laboratorium van het departement van landbouw te Buitenzorg, in 1930 werd hij hoofd van de afdeling nijverheid van dit departement en tevens buitengewoon hoogleraar in de geneeskunde aan de Medische Hogeschool te Batavia. Hij verwierf grote bekendheid door in 1926 te Batavia in samenwerking met prof. dr. B. C. P. Jansen het Bi-vitamine in kristalijne vorm te isoleren Voorrongsweg door Leiden verdwijnt 1 maart Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling om de voorrangsweg in Lei den over het tracé Hoge Rijndyk, Le vendaal. Kprevaarstraat, Breestraat, Noordeinde*n een gedeelte van de Haagweg. met ingang van vrydag 1 maart op te heffen. Mr. Dr. W. HUGENHOLTZ TREEDT AF ALS VOORZITTER DIERENBESCHERMING. In verband met drukke werkzaamheden tionale uitwisseling, door opvoeding zal mr. dr. W. Hugenholtz in de op 7 en onderwijs in een nieuwe geest hier ligt ook een taak voor de volken kundige musea kunnen deze voor stellingen worden verruimd. Dit moet gebeuren willen wjj met ons denken over anderen by de tijd zijn", zo besloot de heer Frese zijn door lichtbeelden en geluidsband geïllus treerde lezing. BINDINGSAVOND VAN DE B B. Ter compensatie van alle avonden, die een B B.-er doorbrengt buiten zijn huiselijke kring, organiseerde men gis- teravon^Koor een groot aantal B.B -ers en hun echtgenoten een jaarlijkse bin dingsavond in het Wijkgebouw Leven daal. De commandant van de O.R.D., de heer C. v. d. Kraan, heette allen wel kom en wees op de belangrijke taak, die de B.B. te vervullen heeft. Iedereen moet zich inspannen om steeds paraat te zijn maar. zoals de commandant zei. één ding moeten wij voor ogen houden i n.l. dat we moeten blijven hopen dat ons werk nooit in praktijk gebracht moet worden. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de oefeningen steeds met veel animo uitgevoerd werden, en hoopte dat men door zou gaan met de leden werfactie. Hierna bracht het mannenkwartet „Sempre Avanti" o.l.v. H. v. d. Broek, een zestal liederen ten gehore. Na de pauze trad de toneelgroep „Sempre Avanti" met het blijspel „Oome Koos liegt nooit" voor het voetlicht. De heer S. W. Hagedoorn, Hoofd Bescher ming Bevolking sprak een kort slot woord en dankte allen, die medegehol- pen hadden tot het welslagen van deze avond. maart te houden jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren aftreden als voorzitter van deze afdeling Mr. dr. Hugenholtz, die, zoals bekend, ook zal aftreden als voorzitter van de Wereld federatie, blijft evenwel voorzitter van de Landelijke Vereniging voor Dierenbe scherming. OOK HERVORMDE ZONDAGAVOND DIENSTEN IN ASSERSTRAAT. Nu er zo grote belangstelling blykt te bestaan voor de hervormde zondagoch- tenkerkdiensten in de bijzondere Mulo- school in de Asserstraat (Burgemeesters en Professorenwijk) zal met ingang van a.s. zondag ook een proef worden ge nomen met een avonddienst in dit ge bouw. Ds. D. J. Vossers zal in deze dienst, welke om zeven uur aanvangt, voorgaan. I Na in 1938 te zyn gerepatrieerd werd hij het jaar daarna medewerker van het Instituut voor Moderne Veevoeding te j Schothorst. I In 1949 werd prof. Donath als bio- chemicus medewerker van het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, waar hy zich voornamelijk met vitamine-onderzoek bezig hield. In de loop der jaren heeft prof. Do nath vele publikaties verzorgd in Neder landse, Indonesische en buitenlandse tijdschriften, voornamelijk op het ge bied van de voedingsleer. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Boven-Hardlnxveld J. H. Cirkel te Woudenberg. Te Kerkdrlel J. A. Poelman, vicaris te Wassenaar. Te Wes- terhaar (O.) (toez H. van Dijk vicaris te Brulnlsse Te Barendrecht J. C. Stel wagen te Hillegersberg GEREF. KERKEN. Tweetal te Dokkum J Banga te Vleu ten-de Meem en G. Oppedijk te Appel scha (Fr.). Beroepen te Oude-Pekela H. Hortensius te Engwierum (Fr.). Te Bruinisse C A. Wlelemaker, kand. te Sllvolde. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND. Bedankt voor Nleuwerkerk a. d. Ussel H. Ligtenberg te Rotterdam-West. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld Post-war international civil aviation policy and the law of the air", de heer H. A. Wassenbergh. geboren te Hattem en thans wonende te Scheveningen. E.H.B.O. BEDRIJFSWEDSTRIJDEN Zaterdag organiseert de E.H.B.O.- Raad, waarbij aangesloten alle E.H.B.O. verenigingen uit Leiden en Oegstgeest. E.H.B.O. bedrijfswedstrijden voor ploe gen uit Leiden en omgeving. Waar deze wedstrijden reeds voor de vierde maal in successie worden gehou den en het bestuur ook nu reeds vele Inschrijvingen ontving, zal de rivaliteit ook nu zeer groot zijn. De wedstrijden worden gehouden ln de Don Boscoschool aan de Boerhaave- laan en vangen aan om half vier. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is onze stadgenoot de heer J. Marks, benoemd tot lid van' de examencommissie voor het diploma scheepwerktuigkundige aan boord van zeeschepen. De heer E. J. Tjerkstra alhier werd benoemd tot lid van een dergelijke com missie voor het diploma stuurman aan boord van zeeschepen en mevrouw M. Verhoef-De Vlieger en de heer N D. Verhoef eveneens alhier tot plaatsver vangende leden van laatstgenoemde commissie. De heer Verhoef werd bovendien be noemd tot plaatsvervangend lid van de commissie voor het diploma stuurman aan boord van zeevissersvaartuigen. Hedenochtend is de heer H. v. d. Velden, wonende in de Magdalena Moonstraat. in het Stadhuis van één der trappen gevallen. Vermoedelijk heeft de heer v. d. V. hierbij zijn linker enkel gebroken. Geen salarisverhoging voor Britse (tand) artsen (Van onze Londense correspondent). Er dreigt een crisis in de Engelse na tionale gezondheidsdienst, omdat de re gering de eis van dokters en tandart sen om hun inkomen met 24 procent te verhogen, waarmee een bedrag van 200 miljoen gulden zou zijn gemoeid, heeft verworpen. In plaats daarvan stelt de regering voor een staatscommissie in zake de gezondheidsdienst te benoemen, welke o.a. de positie van de medici na moet gaan. Hiertegen volgde onmiddel lijk een krachtig protest van de Engel se maatschappij voor de geneeskunst, omdat deze meent dat de zaken daar mee op de lange baan worden geseho ven. Het is niet uitgesloten, dat velen van de 40.000 Britse artsen in de ko mende weken de gezondheidsdienst de rug zullen toekeren, hoewel zij hun pa tiënten natuurlijk niet in de steek zul len laten.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3