„De V.N. moeten druk oefenen op Israël", houdt Eisenhower vo! WEERBERICHT Verzet tegen sanctieszowel van Republikeinse als van Democra tische Sena toren JUSTITIE GAAT OPTREDEN TEGEN VOETBALPOOLS De bestedingsbeperking brengt: ontslagen en minder opdrachten 95ste jaargang DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 No. 29068 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.— per kwartaal: f. 2 35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „De Verenigde Naties moeten druk oefenen op Israël om dat land tot ontruiming van het gebied van Gaza en de Golf van Akaba te brengen", aldus verklaarde president Eisenhower gisteren in een radio- en televisietoespraak. „De Verenigde Naties hebben geen andere keus en mogen niet in gebreke blijven", aldus de president, die overigens niet zei, of de Verenigde Staten eventuele sancties van de VN. zullen steunen. De bekende Republikeinse Senator Knowland, die een tegenstan der is van sancties tegen Israël, heeft intussen aan de president een ontwerp-resolutie voorgesteld, waarin landen, die weigeren VN.-reso- luties op te volgen, bedreigd worden met economische, diplomatieke en morele maatregelen. Hiermee zou Knowland in geval van sancties tegen Israël tevens de weg willen openen voor maatregelen tegen de Sovjet- Unie wegens weigering om te gehoorzamen ter zake van Hongarije. Openlijke botsing met Senaat voorkomen Zowel Denemarken als Australië hebben te kennen gegeven, dat zij niet aan militaire of economische sancties tegen Israël zullen deelne men. Australië gelooft niet, dat sancties iets zullen uithalen en bo vendien zouden zij nieuwe conflicten in de hand werken. De leider van de Democraten in de Amerikaanse Senaat, Johnson, heeft gisteren scherpe kritiek geoe fend op Eisenhowers verklaringdat de Ver. Naties geen keuze hebben en druk op Israël moeten oefenen. Johnson zei ermee eens te zijn, dat Israël zich uit Egypte moet terug trekken. Een terugtrekking dient echter gepaard te gaan aan maatre gelen van de Ver. Naties om te voor komen, dat Israël zonder verdediging wordt gelaten. Er zijn nog vele mo gelijkheden, die eerst dienen te wor den onderzocht, aldus Johnson. De republikeinse Senator Mundt zei. dat Eisenhower door niet te spreken over bepaalde vormen van sancties een openlijke botsing met het standpunt van de leider van de republikeinen in de Se naat. Knowland. en van Senator John son heeft voorkomen. Deze Senatoren zijn tegen sancties. De klok niet terugzetten In zijn radio- en televisierede zei Ei senhower verder nog: „De Ver. Staten en andere vrije lan den stellen met alle middelen waarover zij beschikken, het snode Sovjetrussische optreden in Hongarije aan de kaak. Het zou met recht een droevige dag zijn, als de Ver. Staten ooit zouden menen, dat zij Israël aan een zelfde soort morele druk moeten blootstellen als op de Sov jet-Unie toegepast wordt". Men heeft gezegd, aldus de president, dat de Ver. Naties geen maatregelen te gen Israël dienen te nemen, omdat Egypte in het verleden zelf ook de Pa lestijnse bestandsovereenkomst en het internationale recht heeft geschonden. Maar „dergelijke schendingen houden geen rechtvaardiging in voor de gewa pende aanval van Israël op Egypte". Men dient er volgens de president ook niet van uit te gaan, dat Egypte de Is raëlische scheepvaart door het Suezka- naal en de Golf van Akaba zal verhin deren, als de Israëlische troepen uit Egypte teruggetrokken zijn. Als Egypte na de terugtrekking de bestandsovereen komst of andere internationale verplich tingen zou schenden, zouden de Ver. Na ties krachtige maatregelen moeten ne men. Minister Staf in maart naar Washington BESPREKING OVER GELEIDE PROJECTIELEN In doorgaans welingelichte kringen te Washington wordt aangenomen, dat minister Staf in maart met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Charles E. Wil son te Washington besprekingen zal voeren over de levering van geleide projectielen aan de Europese NAVO- leden. Minister Staf is de oudste der minis ters van Defensie van de NAVO-landen en zou als zodanig het vertrouwen van zijn collega's genieten. „Het feit, dat de levering van geleide projectielen aan Nederland en andere NAVO-landen het belangrijkste onder werp van gesprek is, toont aan dat be halve Engeland ook de andere NAVO- landen zo spoedig mogelijk de beschik king willen krijgen over deze wapens", aldus Amerikaanse deskundigen. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgenmiddag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 FEBRUARI. Zon op: 7.44 uur; onder 18.08 uur. Maa nop: 3.05 uur: onder: 11.30 uur. Hoog water te Katwijk te 9.05 en 21.42 uur. Laag water te 4.31 en 17.04 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Israël eist garanties als voorwaarde voor zijn terugtrekking, zo vervolgde Ei senhower. maar als wij er mee instem men dat de verlangens van een land be vredigd kunnen wórden door een gewa pende aanval, zetten wij de klok van de internationale orde terug. De president vermoeid? „Wij naderen nu het fatale ogenblik waarop wij moeten erkennen, dat de Ver. Naties niet in staat zijn de vrede in het Midden-Oosten te herstellen, of dat zij met grote kracht de pogingen moe ten hernieuwen om een Israëlische te rugtrekking tot stand te brengen. De toekomst van de Ver. Naties en de vrede van het Midden-Oosten staan wellicht op het spel", aldus Eisenhower. Voordat president Eisenhower zijn rede begon, bood hij zijn gehoor reeds bij voorbaat zijn verontschuldigingen aan voor eventueel hoesten. H|j had kou gevat tijdens zijn vakantie in Tho- masville. Eisenhower hoefde echter zijn rede niet te onderbreken om te hoesten of zijn keel te schrapen. De president zag er op het televisie scherm minder vermoeid uit dan op de foto's die woensdag na zijn terugkeer uit Thomasville in Washington in de kranten gepubliceerd werden. Hij sprak vanuit zijn bureau in het Witte Huis. Israëlische voertuigen op mijnen gereden Twee militaire voertuigen zijn dinsdag in de buurt v Raff ah in de zone van Gaza op mijnen gereden, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger bekendgemaakt. Een Israëlische militair werd gewond. De Israëlische regering heeft ver klaard. dat zij zich grote zorgen maakt over de activiteit van Egyptische com mandotroepen. In El Arisj, de hoofdstad van Sinai, was een basis voor deze troe pen ingericht. Van daaruit werden zij na een opleiding naar Israëlisch gebied ge zonden. Auto iu hel water: drie doden Bij een auto-ongeval te Beek en Donk, waarbij gistermiddag een auto in het kanaal reed, zijn drie inzit tenden om het leven gekomen. In de auto bevonden zich de heer en mevr. Peters-Cremers en de ouders van mevr. Peters, het echtpaar Cremers. De 49-jarige heer Peters, diefde auto bestuurde kreeg een shock en is in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. De auto. komende uit de"richting Hel mond, slipte, met het hierboven ge noemde noodlottige gevolg. De brandweer uit Helmond heeft de auto uit het water gehaald. Het echtpaar Peters dreef een banket bakkerij te Heldenpenningen. Mededeling Ministerie van Justitie Van de zijde van het ministerie van Justitie wordt ons het volgende mede gedeeld: t „De Justitie zal optreden tegen voetbalpools nu de omstandigheden, die er toe hebben geleid om de in december 1956 aangekondigde justitiële maatregelen enige tijd uit te stellen (de maatregel van de KNVB om de KNVB-pool stop te zetten), niet meer aanwezig zijn". Tot zover de mededeling van het ministerie van Justitie. Een aanstaand ingrijpen van de minister in de aangelegenheid van de voetbal- balpools werd vrij algemeen tegemoet gezien. Men zal dus -eerlang een aantal processen kunnen verwachten, die echter, naar met vrij grote zekerheid mag worden aangenomen, nog niet deze week aanhangig zullen worden gemaakt. Er moeten immers, voor men hiertoe overgaat, allerlei voorbereidende maatregelen worden getroffen, en ook zal op verschillende punten contact door het ministerie moeten worden opgenomen met de ambtenaren van het O.M., wat enige tijd zal vergen. Het schijnt voor de hand te liggen, dat de gevallen, waarin van de ern stigste schendingen van de loterijwet sprake is, het eerst zullen worden aangepakt. (Speciale berichtgeving) Bij de N.V. Aannemingsbedrijf J. van Egteren en Zn. te Enschede, zijn de laatste weken 123 personen ont slagen. Dit is een gevolg van het uit blijven van bouwopdrachten. Ver schillende ondernemingen hebben de N.V. belangrijke opdrachten toegezegd, maar als gevolg van de bestedings beperkingen zijn deze opdrachten niet uitgegeven. De kans op een echte winter moge dan al erg gering zijn gewor- den, zonder sneeuw komt ons land er toch niet af. Gistermiddag lag er in Eindhoven een dikke vieze natte I toekomst waarschijnlijk nog circa 50 sneeuWDan dip weinio dprd ver- man personeel worden ontslagen. In to- ^netuwpap, uie weinig aeea ver- 600 man moed en dat bijvoorbeeld in de Bol de krokusvelden al in bloei staan. 500 i taal zijn er bij de N.V aan het werk. De N.V. van Egteren legt zich in het lenstreek bijzonder toe op de z.g. utiliteitsbouw. In de afgelopen maanden zijn verschil lende grote werken voltooid. Weliswaar staan er nog grote projecten op het pro gramma van de N.V., maar de opdrach ten daartoe, die in principe aan dit be- - I drijf zijn toegezegd kunnen nog niet Het betreft hier personeel, dat in En- worden verleend, zodat de werkzaamhe- schede, maar ook in andere plaatsen I den sterk zijn ingekrompen. Zeer veel woont. Zij staan in_ los dienstverband materiaal is op het ogenblik opgeslagen en men heeft zelfs een terrein moeten kopen om dit materiaal, dat normaal van het ene bouwwerk naar het andere wordt vervoerd, op te slaan. Eenzelfde situatie kan men waar nemen bij de wegenbouwers, waar eveneens personeel wordt ontslagen omdat de opdrachten uitblijven, hoe wel het bouwprogramma een aanzien lijke omvang heeft. De bestedings beperkingen hebben ook hier tot deze slapte aanleiding gegeven. tot genoemde N.V. Indien de bouwop drachten uitblijven, zullen in de naaste Gister arriveerden de heer en mevr. Hackett uit de Verenigde Staten op Schiphol. Zij bewerkten het dagboek van Anne Frank tot het bekende toneelstuk, waarvan zij vanavond een voorstelling in Rot terdam zullen bijwonen. Kroesj Isjef oppert terugtrekking van vreemde troepen De eerste secretaris van de Sovjet russische communistische partij. Nikita Kroesjtsjef, heeft voorgesteld, dat de Amerikaanse en Russische troepen wor den teruggetrokken uit alle vreemde landen waar zij thans zijn gelegerd. Hij deed dit voorstel in een interview ver leend aan de Amerikaanse journalist Joseph Alsop en gepubliceerd in de Europese editie van de New York Herald Tribune. Alle Westeuropese landen zouden hun strijdkrachten, die zij in andere Europese landen hebben gelegerd, moeten terug trekken. De V.S. zouden alle Ameri kaanse strijdkrachten, die zich in Europa en Azië bevinden, moeten terug roepen en overgaan tot de opruiming van alle militaire bases in het buiten land. Kroesjtsjef zei voorts, dat de Sovjet- Unie haar betrekkingen met de V.S. wil normaliseren. Malysjef overleden Leider van Russische at'oomkracht-produktie Wjatsjeslaf Aleksandrowitsj Malysjef, Sovjet-Ruslands eerste deskundige op het gebied van industriële techniek, is gisteravond na een ziekbed van een maand te Moskou gestorven, meldt Tass. Algemeen werd in het Westen aangeno men. dat hij de leiding had van de pro- duktie van atoomkracht. Vroeger is Malysjef vice-premier geweest. Hij heeft allerlei technische portefeuilles beheerd. Onlangs werd hij benoemd tot eerste ondervoorzitter van de „economische staatscommissie". Malysjef was lid van het centrale partijcomité. Het stoffelijk overschot zal vrijdag in het Kremlin worden bijgezet. De overledene had een bloedziekte. Het haft heeft het tenslotte begeven. Enkele weken geleden is de Westduitse specia list op het gebied van bloedziekten, prof. Hans Schuiten, naar Moskou ontboden om een niet met name genoemde pa tiënt te behandelen. Familiedrama in vlaag van waanzin (Speciale berichtgeving) Aan het Jelsummerbinnenpad te Leeuwarden heeft zich gisteren een vreselijk drama afgespeeld. Toen de postbode om kwart voor acht bij een boerderijtje geen gehoor kreeg, is hij het huisje binnengegaan en vond daar een man eh een vrouw in grote plassen bloed. De politie werd onmiddellijk gealar meerd. Deze heeft ontdekt, dat een 37- jarige veehouder zijn kind, een 11 dagen oud zoontje Gerlof eerst heeft verdron ken in een toiletemmer buiten, daarna zijn vrouw met een mes verwondingen aan de hals toebracht, en vervolgens zelf zijn polsslagader heeft doorgesne den en een flesje lysol opdronk. Zowel de man als de vrouw zijn nog in leven. Zij werden naar het St.-Bonifacius- ziekenhuis tc Leeuwarden overgebracht. De man is daarna naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Men vermoedt vooralsnog, dat de man, die reeds eerder is opgenomen geweest in een inrichting voor geesteszieken, in ren vlaag van waanzin heeft gehandeld Prins Bernhard sprak met Nixon Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan vice-president Richard Nixon in het Capitool te Washington. De Prins verbleef bijna 30 minuten bij de vice-president in het kleine bu reau op de Senaatsverdieping. Mr. Kolfschoten zegt: Investeringsbeperking is voor de gemeenten noodlottig Kapitaalvoorziening biedt grote zorgen De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, acht het nood lottig voor de gemeenten, dat juist op dit moment een investeringsbeperking moest worden aangekondigd. De heer Kolfschoten betoogde dit in de rede. waarmee hij vandaag als voorzitter van dit lichaam de alge mene vergadering en congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft geopend. Spreker was tot deze conclusie gekomen, nadat hij had be licht hoe de taak van de gemeenten zich in de laatste jaren steeds meer heeft verdiept en verbreed. Er is nu bij de gemeenten, zo zei de heer Kolfschoten een bewustwording, die heeft geleid tot het stimuleren van de zeer wenselijke uitvoering van vele taken, en een uit noodzaak gegroeide behoefte tot optrekking van het verzor- gingspeil van de kleinere gemeenten: dit alles heeft tot gevolg een noodzake lijkerwijs sterke toeneming van de in vesteringen der gemeenten. Schier nood lottig is het. dat juist op dit moment een investeringsbeperking moet worden aangekondigd. Nog noodlottiger is de gedachte dat in de gemeentelijke sector bij uitstek geschikte objecten voor be stedingsbeperking te vinden zouden zijn immers de gemeentelijke uitga ven zijn niet het gevolg van een zucht tot groot doen, maar van een maat schappelijke ontwikkeling, die door ons allen en met name ook door de cen trale regering is voorbereid en aan gemoedigd. De gemeenten zijn bereid mede te werken aan het beleid van de rege ring, doch wensen niet een oneven redig deel van de noodzakelijke be perkingen. op haar te zien afgewen teld, aldus mr. Kolfschoten. Geen oplossing Mr. Kolfschoten zeide verder, dat de kapitaalvoorziening van de ge meenten grote zorgen baart. Hoezeer de toezegging van een bedrag van minstens 400 miljoen gulden voor de financiering van de woningbouw door de gezamenlijke levensverzekerings maatschappijen tot verheuging stemt een oplossing voor het probleem geeft dit nog bij lange na niet. Op de regering wordt een beroep ge daan de lagere organen steun te ver lenen bij hun pogingen tot het verkrij gen van kapitaal, o.a. door het beschik baar stellen van de reserve van het Gemeentefonds als financieringsmiddel, het vergroten van het gemeentelijke aandeel bij de beleggingen van het pen sioenfonds. het verstrekken van voor schotten Vraebtpn* artikel 56 der Wo ningwet en het rp ruimere schaal in disconto nemen van gemeentelijk kre dietpapier door de Ned. Bank. Met betrekking tot het rentegamma wordt het onjuist geoordeeld de ge meenten in een ongunstige concurren tiepositie te brengen ten opzichte van particuliere, doch zeker van semi-over- heidsbedrijven. Spr. bepleitte voorts een spoedige tot standkoming en in werkingtreding van de nieuwe Woningwet en de Ruimtewet. Hij vond het gewenst, dat de gemeen ten met betrekking tot het vraagstuk „het Westen en overig Nederland" zo spoedig mogelijk met de richting van het regeringsbeleid worden bekend ge maakt. dat met de nauw bij deze zaak betrokken gemeenten overleg wordt ge pleegd en dat eventuele maatregelen zoveel mogelijk zullen gaan in de rich ting van een harmonische ontwikkeling van het land door positieve maatrege len. Bij de woningbouw aldus mr. Kolf schoten dient te worden gewaakt dat zulks niet ten koste gaat van andere essentiële voorzieningen: er zou een achterstand ontstaan en een nieuw probleem groeien, die de bestuurders even bittere verwijten zouden bezorgen als zij thans door de woningnood te in casseren krijgen. Gewaarschuwd moet worden naar sprekers mening tegen het gevaar dat de „afremming" leidt tot in menging in het beleid van lagere or ganen. Politievraagstuk Sprekende over het politievraagstuk zei mr. Kolfschoten te vertrouwen dat bij de twee nieuwe bewindslieden als nog begrip zal worden gevonden voor de twee belangrijkste desiderata der gemeenten, de erkenning van de bur gemeester als plaatselijk hoofd van de politie en het mogelijk maken van gemeentelijke regionale samenwerking op dit gebied. De mening van de minister van Ver keer en Waterstaat, zo vervolgde mr. Kolfschoten, dat het principieel onjuist zou zijn aan een door samenwerking tussen gemeenten en waterschappen gevormd lichaam, dat geen waterschap is, niettemin een waterschapstaak op te dragen, wordt betreurd. De gemeenten zijn van oordeel dat het steeds nauwere maatschappelijke en bestuurlijke samenspel vraagt naar het openen van nieuwe wegen, hiertoe heeft alleen de wetgever de bevoegdheid. Tenslotte vestigde de heer Kolfscho ten nogmaals de aandacht op de sterk in omvang toegenomen taak en werk zaamheden der vereniging en besteedde hij in het bijzonder aandacht aan de toenemende internationale oriëntering der gemeenten.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1