Verhouding tussen Amerika bondgenoten beterniet en zijn ideaal Afd. Leiden viert elfde verjaardag van Partij van de Arbeid Topconferenties scheppen kans op herstel van verbondenheid Nieuwe wegverbinding in aanleg tussen Duitsland en Nederland Overweldigende belangstelling voor „Wilhelmina" Rijnsburg WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 Er wacht nog veel constructief werk Tijdens de gisteravond in „Den Burcht" gehouden en druk bezochte bijeenkomst heeft de afdeling Leiden van de P. v. d. A. het feit herdacht, dat deze party elf Jaar geleden werd opgericht. De voorzitter, de heer E. Meester, deelde in zyn inleidend woord mede, dat de plaatselijke afdeling met ingang van 1 maart wordt gesplitst in vijf afdelin gen. waarbij zich ook een afdeling Lei derdorp en Oegstgeest zullen aansluiten. Te zamen zullen deze zeven afdelingen de Federatie Leiden vormen. In federa tief verband zijn thans 1900 leden opge nomen. Een aantal, dat zo spoedig mo gelijk de 2000 moet bereiken. Leiden neemt hiermede een proef voor het gehele land. Het landelijk partij bestuur staat hier sympathiek tegen over. Spreker wekte de aanwezigen op van dit moment af reeds actief aan de voorbereidingen van de Raads- en Ka merverkiezingen van 1958 te gaan wer ken. GROTE GROEI. De landelyk secretaris van de P. v. d. A.. de heer W. Mensink, die in deze met films afgewisselde bijeenkomst de feestrede uitsprak, memoreerde aller eerst het vele constructieve werk. dat door de Party sinds haar oprichting op zo vele terreinen is verricht. Voorts her innerde spreker aan de grote groei van de P. v. d. A. Kwam men bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1952 van 27 op 30 zetels, in 1956 zette deze stijging zich voort en kwam men op 34. Ook in Leiden ontwikkelde zich het stemmenpercentage (in 1948 35% en in 1956 ruim 40%in gunstige richting. Spreker leidt dit o.a. af uit het ver schijnsel, dat een groot aantal kiezers uit de conservatieve partijen naar de P. v. d. A. is overgestapt. Hoewel de strijd van de confessionele partijen steeds byzonder fel was. is deze strijd voor de P. v. d. A., die het niet ontbreekt aan een diep gefundeerde levensbeschouwing, zeer gunstig verlopen. Langs verschil lende wegen, aldus spreker, is men in de P. v. d. A. tot de verwezeniyking van het Ideaal van het democratisch socia lisme gekomen. Uitvoerig schetste spreker In één maand 59 rijwielen gestolen Het. aantal rijwieldiefstallen in de Sleutelstad neemt in de laatste tijd on rustbarend toe. In een tijdsverloop van dertig dagen werden bij de politie niet minder dan 59 vermissingen van een rij wiel opgegeven. Het merendeel van deze rijwielen stond niet op slot. zodat hier ook gesproken kan worden van ..eigen schuld". De C. van P. wijst er op om er toch vooral goed op toe te zien. dat men zijn/haar rijwiel niet onbewaakt achter laat of anders in ieder geval op slot zet. In verband met deze diefsallen heeft vervolgens de drie perioden, t.w. een pe riode van uitbuiting van het proleta riaat, een tyd van crisis en werkloosheid en de na-oorlogse periode, waarin de P. v. d. A. zich niet onttrokken heeft aan de leiding van de Staat, welke hebben geleid tot de grote opkomst van het democratisch socialisme. Tenslotte wees de heer Mensink er op, dat het in een geesteiyk zo gedifferenteerde partij als de P v d. A. is, prettig samenwerken is tussen de verschillende groepen. Hoe wel er, aldus spreker, reeds veel is be reikt, wacht ons in de toekomst nog veel constructief werk. Congres over „De grote stad" Van 21 tot 24 maart zal hier ter stede en Wassenaar het jaarlijkse congres van de Sociale Interacademiale, de Neder landse Federatie van Universitaire Stu die-verenigingen in de sociale weten schappen, worden gehouden. Als cen traal thema voor dit congres is gekozen „De grote stad". De officiële opening is donderdagmid dag 21 maart in het groot-auditorium van het academie-gebouw, met een rede door prof. dr. Sj. Groenman, getiteld: ..De grote stad: gevulde vorm. Onthulde inhoud?". Nadien volgt een officiële ont vangst door B. en W. van Leiden ten stadhuize. Daarna zullen de deelnemers zich per bus naar het conferentie-oord „De Haven" te Wassenaar begeven, waar het overgrote deel van het congres zich zal afspelen. Vrijdag 22 maart wordt vrijwel geheel in beslag genomen door een excursie naar Rotterdam, waar men in de gele genheid is verschillende facetten van een grote stad in concreto waar te nemen. Voor zaterdag 23 maart staan lezingen op het programma door de heei* G. J. van de Berg, secretaris der commissie voor de sociaal-wetenschappelijke vraag stukken van de Provinciale Planologi sche Dienst Noord-Holland, en door de heer W. J. de Bruyne, hoofd van de af deling onderzoek van de Stichting Noord-Holland voor maatschappeiyk werk. Op zondag 24 maart wordt het congres gesloten. Bij het plotseling oversteken van de Haarlemmerstraat is gisterochtend een 80-Jarige bewoonster van het St. Jans hof door een berijder van een bromfiets aangereden, tengevolge waarvan zij een hersenschudding opliep. Gisterochtend is op de Hoge Rijn dijk een 30-jarige groentehandelaar, wo nende in de Rijndijkstraat, door een bromfietser aangereden. De man kreeg een diepe wonde boven zij linkeroog en liep een hersenschudding op. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: In 't Veld, dr., Naarden; ReigersmanVan Holthe tot Eohten, zn. Ruinen; VaissierVan Keulen, zn .Rijs- wyk; SedeeVan Gessel. dr.. Voorburg; Westerouen van MeeterenDe.ksen Staats, dr.. LeiaschendamDoedesBrcu „„mi„ -)a „U I ning ten CateAnlo, zn.. Almelo; Spoor- de politie een 34-jarise bewoonster van ma|rer_BjSS0i,Opi dr., Den Haag de Waardgracht aangehouden, terzake van diefstal van tenminste tien rijwielen, een partij wasgoed en enkele dekens. Woningen liepen onder water Enkele bewoners van de Sumatra- en Timorstraat. wier woningen grenzen aan een tererin. dat in deze omgeving opge spoten wordt, kwamen hedenochtend in de vroegte tot de onaangename ontdek king. dat hun woningen gedeeltelijk ba der water stonden. Een vette kleilaag bedekte de vloer. Een en ander is veroorzaakt door een niet tijdig gedicht gat. in de .damwand" van het opgespoten terrein. Na enkele uren van dweilen en schrobben hadden de bewoners him huizen weer schoon. Maatregelen werden inmiddels getrof fen. dat een en ander zich niet kan her halen. Kerkelijk Leven DS. RÖTH MET EMERITAAT Ds. J. F. Röth. hervormd predikant te Nieuw-Loosdrecht, is voornemens met ingang van 1 mei met emeritaat te gaan. ZELDZAAM GETIJDENBOEK GEVEILD Gisteren is een zeldzaam 15e-eeuws monnikenhandschrift, een getydenboek uit Rouaan, op de veiling van het Inter nationaal Antiquariaat te Amsterdam voor 13.500 gulden verkocht. De nieuwe eigenaar wordt onbekend gehouden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Leusden A. Vink te Vrie- zenveen. Te Waarder J. C. Stelwagen te HUlegersberg. Aangenomen naar Santpoort (2de pred. pl.) G. H. van Willens waard te Domburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Ens (NOP) A. Griffioen te Zoutkamp. Tweetal te Bruinlsse P. van Brugel. kand. te Heer Hugowaard en C. A. A. Wielemaker te Sllvolde. GEREF. KERKEN ondcrli. art. 31 K.O. Beroepen te Winnipeg (Canada) (Can. Ref. Church) C. tSam te Groningen; te Bussusm K. Bruining te Rijnsburg VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht K. de Gier te 's-Gravenhage en W. Hage te Nunspeet. Beroepen te Brrneveld (2de maal) W. C. Lamain te Gra.nd-Raplds (USA); bedankt voor Nieuw-Beyerland J. B. Bel te Krab- bendijke. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Rij seen T. Dorresteijn te Opheusden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacomina Hillegonda. dr. van L. Nieu- wenhuis en N. knoppert: Marga. dr. van P. W. H. Willemsen en M. S. van de Velde; Jan Reinier. zn. van F. D. Schonenberg en J. Nijgh: Geertruida Maria. dr. van J. Siera en M. Ch. Smit: Antonia Sibilla. dr. van C. J. van der Kaay en W. Breijer: Frederika Geer truida Wilhelmina Geziena. dr. van R. W. Snoek en G. G. Meijering: Hendrik Jan. zn. van H. J. de Mooy en A. C. Nederveen: Richard, zn. van M. Ange- nent en M. H. P. Buitelaar: Roeland Leonardus Maria. zn. van H. van Akke ren en M. C. Straathof: Jan. zn. van J. van Beelen en P. van Duijn. OVERLEDEN. J. Straathof. 66 jaar .man; Anakker, 83 jaar. man. D. B Getrouwd: M. C. A. Zimmerman en M. A. T. A. MeliefVan Run. Alme'o. Overleden: jhr. H. F J. Loudon, m„ 23 Jr.. Aerdenhout; ir. J. J. Berenschot, m. 42 jr.. Hilversum: W. Rosingh, m-wezenveraekérinu 70 jr.. Driebergen Rijsenburg; G. St. wezenverzeKenng. PlasDeerenberg, vr. 69 jr., Heemstede: H. M. van VerreMensing van Charante vr. 83 jr., Amsterdam: T C. Lagers— Merkel, vr. 57 jr., Amsterdam; J. Kroes- Schouten. vr. 67 jr., Amsterdam: A. J. H. van Everdingen van Steenis. vr. 74 Jr. Slikkerveer: R. J. da CostaContinho. vr. 71 jr., Den Haag: M. C. Maas, m. 89 jr., Den Haag: F. J. A. Blokbergen, m. 71 jr., Den Haag: E. Ruif—Mielziner vr. 72 jr., Rijswyk: D. Roodzant, m. 64 jr., Rotterdam: B. SmitsGyzen, vr. 96 jr., Rotterdam: A. C. E. van Os Beausar. vr. 77 jr., Velp: W. A. Dek kerPonsen, vr. 63 jr., Rotterdam; J. Y. Uyterlinde. m. 80 jr., Barendrecht; L. van der Zeep. m. 69 jr.. Rotterdam: C. W. StaabVan den Thoorn, vr. Rot terdam: A. F. Kolkman, m. 68 jr., Rot terdam; W. A. Burwick. m. 71 jr., Rot terdam: J. Helder, m., 54 jr., Ritterdam. Helium uit waterstof Sovjetrussische geleerden zyn er in geslaagd by normale temperaturen wa terstof om te zetten in helium, dus zon der gebruik te maken van temperaturen van miljoenen graden Celslus, zo heeft Radio-Moskou bekend gemaakt. (De ge leerden geloven, dat de energie van de zon ontstaat door de vorming van he lium uit waterstofatomen). Bij de Russische proeven speelden nu- mesonen, die ongeveer 200 maal zo zwaar, zyn als elektronen, een „beslis sende" rol, aldus de radio. (Enige jaren geleden gingen geruchten, dat in Italië hetzelfde resultaat bereikt was, dat nu door Radio-Moskou is be kend gemaakt. Maar van deze Italiaanse proefneming is later nooit meer iets ver nomen. Red. „LD"). Dodelijke val van bromfietser (Speciale berichtgeving) Op de Nieuw Bussummerweg te Hui zen is vanmorgen om half acht de 4^-ja rige heer Wielik uit Huizen r^°X zyn bromfiets dodelyk verongelu Deze was op weg naar het Blindeninstituut, waar hy als werkmeester werkzaam was. De bromfietser kwam, nadat een bus was gepasseerd, op de weg te vallen Met een harde slag sloeg hij met het hoofd tegen het wegdek. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. De buschauffeur, die het ongeval niet bemerkte, reed door. De bus is later door de politie onderzocht. Er zyn geen sporen op het voertuig te vinden, die cp een aanra king met de bromfiets wyzen. Toeslar.d „Yittangi" is hachelijk Het Zweedse erts-tankschip de „Vit- tangi". dat op de rede van Vlissingen ter hoogte van het leugenaarshoofd aan de grond liep. ligt ook vandaag r.og steeds machteloos in de eb- en vloed- stroom van de Westerschelde. De situa tie is hachelyk. Vannacht hebben de ka pitein en de bemanning het schip ver laten. Het valt zeer te betwijfelen of men het schip nog kan redden. Dekkingspercentage 69 Volgens de door het Centraal B-ureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gevens bedroeg de waarde van de invoer in januari 1957 f 1.433 miljoen (v. m. f1119 miljoen), terwijl voor een waarde van f986 miljoen (v. m. f849 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 69 (v. m. 76). MAN DOOR GAS GESTIKT De 30-jarige T. Vredenberg is gister avond in zijn woning te Almelo door gasverstikking om het leven gekomen. Hij was bezig geweest met het repare ren van een gaskachel, die in een douchecel stond. Toen zijn echtgenote 's avonds laat thuis kwam vond zij haar man op de vloer van de douchecel lig gen. HERZIENING INVALIDITEITSVERZEKERING Het N.V.V. zal zaterdag a s. om 10.30 I uur in de grote zaal van het NV-huis i te Utrecht een buitengewone hoofdbe- sturenvergadering beleggen, die gewijd zal zijn aan de bespreking van de ad viezen van cïe SER inzake herziening van de invaliditeitsverzekering en een in het leven te roepen weduwen- en Suezkiuestie iverkt nog na (Van onze correspondent te Washington) Het bezoek van Engelands minister Sandys aan Washington heeft veel goeds gedaan voor het herstel van de normale betrekkingen tussen de Ver. Staten en het Verenigd Koninkrijk. De geleidbare projectielen, die Amerika aan Engeland ter beschikking wil stellen, kunnen een maart de Canadese premier St. Laurent eveneens op Bermuda met Macmillan besprekingen voeren over onderwerpen, welke van gemeenschappelyk belang zijn tussen beide landen. Mogelyk zullen la ter in het jaar de premiers van het Britse gemenebest byeenkomen Mac millan zal worden vergezeld door de Engelse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd en Elsenhower door minister Dulles. Dit is het eerste contact op topniveau tussen Engeland en de Ver. Staten sinds de nationalisatie van het Suezkanaal in juli en de daarop volgende crisis in het Midden-Oosten. I Het is nog te vroeg voor een bijeen- verlichting betekenen voor de Britse defensie-uitgaven en bezuiniging i komst van de Grote Drie, Engeland, is voor Engeland - na „Suez" - nu eenmaal geboden. 3 n tt i t r- Eisenhower zal in ieder geval de Franse Uverigens zal Amerika niet alleen ringeland laten protitcren van zijn voorsprong op raketgebied: admiraal Moorman heeft, zoals be kend, te Washington aan de pers meegedeeld, dat hij verwachtte dat ook Nederland geleidbare projectielen van Amerika ter beschikking zou krijgen en niet later dan Engeland. Het heeft de Franse vertegenwoordigers in Amerika eigenlijk een beetje verrast, dat de Ver. Staten Frankrijk willen steunen in de huidige officiële politiek ten aanzien van Algerije. Uiteraard was dit een aangename verrassing! Ook de Franse betrekkingen tot Amerika zijn hierdoor in de laatste dagen weer wat verbeterd. premier Guy Mollet op 26 en 27 februari in Washington ontmoeten. IVTfkfiiliïLo t^riiob^pr of Amerika op het ogenblik de verbon- 1T1.4JUI11JIV.C IC-l denheid met Engeland en Frankryk veel Het zou echter onjuist zijn om de voorstelling te wekken, dat nu alles weer „boter tot de boom" is in de rela tie tussen Amerika en zyn grote West- Europese bondgenoten. Verre van dat! De grote openhartigheid op vrijwel het gehele diplomatieke terrein is sedert november 1956 aanzienlyk verminderd. Veel oud-zeer is biyven zitten en zo lang Dulles aanblijft in Amerika en Selwyn Lloyd in Engeland, zal het moei- lyk zijn geheel terug te keren tot de toestand van voor november. Psychologisch is het te begrypen, dat de afkeer, die een groep in Engeland heeft van Amerika, groter is dan de aversie, die thans in Amerika tegen En geland bestaat. Het is Engeland, dat het meest openlijk een nederlaag heeft gele- verder wil uitstrekken dan tot Europa. Voor dc Amerikaanse diplomatie is het in velt gebieden buiten Europa een voordeel met name natuurlijk thans in het Midden-Oosten om op te tre- drn los van de traditionele bondgeno ten Engeland en Frankrijk In de naaste toekomst zal men het Amerikaanse buitenlandse beleid waar- schynlyk zien manoeuvreren tussen twee bakens: verbondenheid met West- Europa i n Europa, en anderzijds een meer specifiek Amerikaanse politiek ten aanzien van ex-koloniale gebieden. Juist omdat Amerika na het min der intiem worden van de relatie met Engeland en Frankrijk tweeërlei koers kan volgen, moeten de Fransen het den, en daarvoor zoekt het gekwetste ge- i FXjra,°P PrÜs stellen, dat zij wat Algerye voel een zondebok. 1 betreft, meer steun by Amerika hebben Men behoeft er in Europa niet aan te gevonden dan zy verwachtten twyfelen, dat de Amerikaanse regering streeft naar een versteviging van de iet- wat verzwakte Atlantische verbonden- VOIG'Oeilin'g heid. De nieuwe Engelse ambassadeur in Amerika zou nog verder willen gaan. Hij betoogde onlange dat het onredelyk was dat Amerika en Engeland zouden samen werken in Europa, terwijl zij elkaar Nooit vergeven Onze Londense correspondent schrijft echter, dat in Engeland de mening heeft postgevat, dat de periode van eerste ver- -«in in andere delen van Wil Amerika we! Waarnemers te Washington vragen zich echter de laatste weken wel eens af, behoort tot het verleden. In Londen heerst voldoening, dat eerste minister Macmillan en president Eisenhower el kaar thans definitief op Bermuda zullen ontmoeten. De conferentie is voor 21 tot 24 maart vastgesteld. Hierna zal op 25 D. Hij heeft deze benoeming Gedeelte Keulen-Aken in gebruik genomen Tijdens de in Den Haag gehouden vergadering van de landelijke midden standscommissie van de V.V.D is we gens het bedanken van de heer D. W. Dettmeijer. tot voorzitter der commissie benoemd de heer H. A. Korthals, vice- voorzitter der V.V aanvaard. WASSENAAR 1 (Van onze correspondent in West-Duitsland). AANRIJDING In de BloemlustPtiaat reed een 21- jarige militair op zyn bromfiets met flinke vaart tegen een auto, welke de straat kruiste. Hij werd met klachten over pUn in zyn rug vervoerd naar zijn legerplaats, het vliegveld Valkenburg. Korps gebaat met Andersons capaciteiten Het woord „cultuur" komt ons al meer uit de pen. We wezen meermalen op het groeiend verantwoordelykheid.-.besef. ook In de Duin- en Bollenstreek. Spreken van harmonie- en fanfareeultuur aldaar wordt reëel. Een eerste uiting van dat verantwoordelijkheidsgevoel is een juiste be zetting van directeursplaatsen. Wij vinden nu daarop dc onderkapclmees- ters biiv. of zeer bekwame leden van dc Militaire Kapel of de Mariniers. Dick Anderson, die „Wilhelmina" aanvoert, zetelt weliswaar niet in een beroepsorkest, maar in het Leids Politic Muziekgezelschap, dat hij dirigeert, is toch een verwante geest en we mogen, de resultaten van zyn leiderscapa citeiten daar kennend, stellen dat de amateur- en de eventuele beroepsmu sicus bij hem in elkaar vervloeien. Rijnsburg is daarmee gebaat! De huidige subsidies sluiten de cul tuurfactor als een stilzwijgende ver wachting in. Dc kapelmeesters zien goeddeels hu ntaak als erezaak op ver edelde voet. Blazers die hun orkestlid maatschap nog lichtvaardig opvatten, zyn te tellen Maar met het publiek staat het ongelijk. In Rijnsburg is de belangstelling voor „Wilhelmina" overweldigend. Echter is ook de schooljeugd in groten getale present. Helaas noodzaakt dit nog steeds tot de microfonische waarschuwing, dat de politie opdracht heeft om stiltever stoorders te verwijderen. Dit is zorg voor het bestuur. Wellicht zijn twee mogelijkheden opvoedend en bindend. Ten eerste: toelichtingen door een welsprekend ter zake kundige. Ten tweede: energieke aanpak van een jeugdkorps, van jongeren met een eigen instrument. Muziekscholen staan als steun in het onmiddellijk bereikt. Wan neer de massa der jeugdige belang stellenden eigen vrienden in volle ernst op het podium ziet, zal hun kijk op de dingen een wending ten goede onder gaan. Het „grote" publiek moet ook aan iets wennen: aan een verbeterde smaak. De heer Anderson is blijkens zijn laat ste programma's van Leiden en Rijns burg kennelijk vast besloten om muzi kaal tweederangsproduktcn, zo uit het vlak van het „verzoeknummer", in de ban te doen. Daartoe behoren ook alle ongeschikte arrangementen. De muziek recensent is de eerst toejuiichende! Maar deze recensent heeft een eigen vrymoedige wens. De wens dat ook de muziek, die een half uur lang vóór het concert over de gonzende hoofden schalt, deel hebbe aa nde cultuur en niet.dissoneert met de geestelijke liede ren en koralen, waarmee „Wilhelmina" pleegt te openen en te sluiten. Lichte muze deert ons met, mits het „Muze" blyft. In een werkzame gemeenschap als de Rijnsburgse, waar zeer lange arbeids tijden aan de orde zijn, moet de dage lijkse studie en dc afvijling van de blaas- partij, tot alles daaraan „rond" is. door de moeheidsfactor wel eens lyden. Met I „rond" doelen we dan op de klank, een zachte, weke, onscherp boetserende toon- geving. De verwijzing naar deze idealiteit wil echter niets afdoen aan onze tevreden heid over de gehoorde prestaties. Een opvallend winstpunt zien we zelfs be haald in de solo-trekker van groepen en enkele spelers .omdat we daar vermeer derd zelfvertrouwen in beluisterden. Uit het volle werk spreekt altyd een goed korps, al kan niet overal sprake zijn van die yevende en fris-stralende taal als wegklonk uit Safroni's „Imperial Echoes" en Cori's Tamboermars. Het was de fan fareleden namelijk verre van gemakke- lyk gemaakt. We vermelden hun ouver tures van Jakma, Fhiry en Villette. Woorden van dankbaarheid passen ons voor de kennismaking met de Belgische componist Moerenhout, wiens driedelige suite .Petite Triptique" alweer zo'n goede keuze betekende. Hier is een nieuwe klankopbouw en velen zullen nog het meeslepend effect van het plechtig ostinate ritme in het „Cortége" in de oren behouden hebben en van de ge stopte trompetten en trombones. Wij hopen dit nóg een keer te horen! Voorzitter Noteboom heeft de hon neurs waargenomen in zyn welkomst woord in „Hora" en Anderson sigaren en de heer P. van Dyk, wegens zyn tamboers-opleiding, een souvenir aan geboden. V. Na de pauze werd door de toneelclub „De derde slag" uit Katwijk een klucht opgevoerd. 'I Er wordt hard gewerkt aan de aan leg van de auto-snelweg tussen Keu len en Aken en onder de rook van Keulen is dezer dagen een nieuw ge- j deelte, dat een lengte van vyf kilo- nieter heeft, gereed gekomen. Het stuk weg was vroeger gereed, dan men oorspronkelijk had verwacht en het is wat in Duitsland een wonder mag heten ook een paar dagen eerder voor het verkeer openge steld dan in de bedoeling heeft ge legen. De auto-snelweg tussen Keulen en Aken zal 70 kilometer lang worden. Een I vry recht gedeelte tussen Aken en Düren met een lengte van iets meer dan 20 km is al sedert een paar jaar in ge bruik. Er wordt daar echter maar be- trekkelyk weinig gereden, omdat de brede betonnen weg in de buurt van Düren nog in een kale vlakte eindigt. Voordat dit jaar voorby is, hoopt men nu evenwel nog een ander traject, na melijk van Düren tot aan Buir. dat circa 10 km lang zal worden, gereed te heb ben. En men rekent erop, dat de ge hele verbinding tussen Keulen en Aken in 1960 in gebruik kan worden geno men. De aanleg van de weg kost 150 miljoen mark. Voor het aanleggen van het nieuwe stuk bij Keulen heeft men 16,5 miljoen moeten uitgeven. Vergeleken by het aanleggen van de „Autobahn" voor het uitbreken van de oorlog is men thans iets goedkoper uit, hoewel die autowegen indertyd minder stevig werden gemaakt, daar ze niet op een zo byzonder intensief vrachtautover keer als van thans waren berekend. Dat voordeliger werken is een gevolg van het feit, dat men nu meer gebruik maakt van machines, waardoor men minder arbeiders nodig heeft. Vóór de oorlog werkten er 170 arbeiders per kilometer. Thans kan men met 68 man uitkomen. De nieuwe weg zal ongetwijfeld een enorme verbetering voor het wegverkeer tussen West-Duitsland en Nederland en "lelgië zyn. Reeds nu ryden veel bui- Tanders uit Bonn of Keulen of uit de geving ervan by voorkeur naar onze provincie Limburg als zy naar ons land willen. Als men hen vraagt „Waarom?", krygt men ten antwoord, dat ze dan eerder op onze goede Nederlandse we gen zyn dan wanneer ze eerst over de „Autobahn" aan de andere kant van de Ryn tot by Oberhausen en vervol gens over vervelende en bochtige we gen naar Elten en naar Arnhem zou den gaan. De auto-snelweg tussen Oberhausen en ons land zal zeker niet voor 1961 gereed kunnen zyn. Het kan zelfs nog wel langer duren. De nieuwe verbindingsweg krijgt via een sierlyke Rodenkirchener hangbrug over de Ryn ten zuiden van Keulen aansluiting op de „Autobahn" naar Frankfurt a. d. Main. Karlsruhe, Stuttgart. Münchcn in de ene en naar het Ruhrgebied, Hannover, Brunswijk en Berlyn in de andere richting. Dit is de eerste topbyeenkomst tussen Engeland en de Ver. Staten sinds de ontmoeting van januari vorig jaar in Washington tussen Sir Anthony Eden en president Eisenhower, welke drie dagen duurde. Toen werd voornamelijk over het Midden- en Verre-Oosten gesproken. Eisenhower heeft het Eden nooit ver geven. dat hy zonder overleg met zijn Amerikaanse bondgenoot tot de Suez- actie overging. Gezien de nog altyd sterke anti- Amerikaanse stemming onder de conser vatieven. is Macmillans taak niet ge makkelijk. Het gehavende bondgenoot schap zal op meer realistische basis dan voorheen dienen te worden hersteld. De besprekingen zullen vanzelfsprekend een wUd veld beslaan. Zy betreffen in de eerste plaats het Midden-Oosten en de defensie. Eisenhower en Macmillan zijn oude vrienden. In de oorlog was Mac millan als lid van het Britse kabinet toegevoegd aan Eisenhowers hoofdkwar tier In Noord-Afrika. BEURSOVERZICHT Olies vast Amsterdam 20 februari. Terwijl de aandelenmarkt zich van daag kenmerkte door oen opmerkelijk willige stemming voor Kon. Olie. en de obligatiemarkt. na pryshoudende ope ning. een avance liet zien, ging veler aandacht uit naar de inschrijving op de f25 miljoen 4 3/4% 25-jarige obligaties der Ned. Spoorwegen. Men had de in druk dat ook deze tweede emissie een volledig succes zal worden. Oliewaarden liggen internationaal vast. Het Damrak spande de kroon waardoor Kon. Olie ver boven New- yorkse pariteit uitging en tot f165 op. liep. een koersstyging van ruim f 6.—. Op de oude noteringsbasis zou dit een stijging van 30 punten hebben betekend, overeenkomend met een koers van 825 De Oliehoek stimuleerde de andere internationale waarden, met name Uni lever die op 344 belandde. De gencle markt had daardoor een opgewekter aanzien. Op de andere afdelingen was' de ondertoon goed prijshoudend. Van Scheepvaartfondsen handhaafden Hol land Amerika-Lijn zich uitstekend: In donesische fondsen trokken iets aan voor Amsterdam Rubber. Carlton Schol ten opnieuw 10 punten hoger ingevolge de verrassende dividendstijging. In de Staatsfondsenhoek bleef het stil. Staf- fellening verbeterde tot 87 7/8. WISSELKOERSEN Amsterdam. 20 februari Londen 10.67—10.67%. New York 3.82%—3 83%, Montreal 399%—3 99%. Parijs 1.0812%— 1 0822' Brussel 7 58%—7.59%, Frank furt 90 80'2—90 85%Zürich 86 93—86 98, Zürich (vr. francs» 89 24%—89 29%, Stockholm 73.57%73,62%. Kopenhagen 54 96—55 01. Oslo 53.33—53 38. Milaan 60 60%—60.65%, Wenen 14 67%—14 65%. Belg 0nl? Omg< Nederlandse lerares in Frankrijk vermoord Vanmorgen heeft een 28-jarige leraar aan de lagere internationale school te Fontainebleau afkomstig uit Togo- land, voor het oog van verbysterde leerlingen zyn 39-jarige Nederlandse collega, mej. Maria Catharina van Steyn uit Amsterdam in de klas door een messteek om het leven gebracht. Volgens de Franse politie gaat het hier om een zgn. „crime passionel" (moord uit hartstocht). De nnderwyzer werd enige minuten later reeds gearresteerd. Beurs van Amsterdam Woensdag 20 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3?i 91 91 Grootboek obl 3% 84 B Ned '51 3% 92% 92', Ned '53 3 91% 91'* Ned. '56 3% 91 91% Ned. '48 3% 85% Ned. '54 3% 87 86% Ned. '55 I 3% 87'* 87 Ned. '55 II 3% 87% 87% Ned. '47 3% (3) 87% 87}i Ned. '37 3 86% 86% Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert 3 92", 92% Ned 62 64 3 92% 9%'* Cert NWS 70 Indië '37 A 3 87% 87% Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B 46 45% Nat. Handelsbank 105% 105% Ned. Handelsmy. 168'167% A'dam Rubber 77 7»" Deli Myen (Ver.) 95% 95U ?'V-A„ 94'2 92 Java Cult. 57% 56% Senembah 68 69 AKU200% 202% Berkel's Patent (v.) 172 Calvé Delft cert. 290 290 Kon Pap. v Gelder 197% 197 Hoogovens cert 3ft5 305 Müller en Co. N B 300 300 Ned Kabelfabr273% 274% Philips 244% 245% Philips pref150 150% Unilever 340% 344 Wilton Feyenoord 2I8V4 215% Biliton 2de r 212 216 B Dordtse Olie gew. 790% 815 Kon Olie (f.20.—) 15890 164.10 idem (50 A f 20.—) 158 55 164 60 Vorstenlanden i9 60 19 40 Hon Amerikaiyn 178% 179 Java China Paket 185 185 Kon N Stoom b 186 165 KPM 155% 155% Ned Stoomv Mij 202 201 v Ommeren cert. 274% 276 Kon Rott Llovd 173% 174 Ned Scheepv Unle 166% 165% NIET ACTIEVF OBLIGATIES frov en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 91% 91% Den Haas 1937 r 3 93 Leiden 1947 91 V< R'dam '57 I-III 3% 91 91% Inrustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 98'. Premieleningen A'dam '33 3 105 105 A'dam '51 2% 102% 103% A'dam 56 I 2% 98% 98% A'dam '56 II 2% 109% 109 Eindhoven '54 21A 91 90% Enschede '54 2% 92% 91 Den Haag '52 I 2% 106% 106 idem TI 2V3 104% 104% R'dam '52 I 2% 105 104% idem II 2'/a 108% 107% Utrecht '52 2% 105 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst Bank 211% 209 HBU cert206 206 Rott Bank 176% 175 Twentsche Bank 183 181 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 233 233 Borneo Sum. H.My 72 74 Ned. O. en Sp. fabr. 186 Vt 195% Koel Ned. Grofsm. 189% 110% Internatlo 95% 94% Rott. Droogdok Mij 578 Tleleman en Dros7% Ned. Mij Walv.vrt. 68% 67% Spoorwegen Deli Spoorweg MIJ 19 18 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32iV 32 Intern. Nickel 103% 103)5 Anaconda 60% 59% Bethlehem Steel 176% 174% Cities Service 62% 63% General Motors 40% 40% Kennecott 109T 109% Republic Steel 51 51% Shell Oil 76 ,V 79 Union Pacific 28 27% Un Stares Steel 61% 62 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref wa idem Electrolas B Holl Constructie Ing our v Bouwnyv Int Kunsfet Ind Leul«rhe W-ii«pinn Sikkens Lak B Ver roiiwfHhripkei Wernink's Betonm Van wyk Textiel 67 318 375 44 L 277 410 160GB 81% 70% 68 67 275GB 415 160% 81% 70V4B

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9