Lord Baden-Powell werd 100 jaar geleden te Londen geboren Wereldberoemde stichter der Padvindersbeweging He Met voetbalpool-gelden werd Duitsland veel gebouwd PHILIPS,Infraphil' Charles Ritton stelde record 100 meter vlinderslag scherper DemmeniE Z.H. arbeidsmarkt in laatste kwartaal van het vorig jaar WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 OP 22 FEBRUARI is het honderd jaar geleden, dat Robert Stephen son Smyth Baden-Powell, die op latere leeftijd in 1908 de pad vindersbeweging heeft gesticht, te Londen werd geboren. In 1929 werd hij in de adelstand verheven en van toen af heette hij Lord Baden- Powell of Gilwell. Lord Baden-Powell, die de zoon was van een hoogleraar, die zowel natuurkundige als theoloog was, volgde een militaire opleiding en ging als cavalerie-officier naar het toenmalige Brits-Indië. In 1897 werd hem het bevel over een regiment dragonders opgedragen en in de Boerenoorlog tijdens het beleg van Mafeking, welke stad door hem op heldhaftige wijze werd verdedigd hij verwierf daardoor de ach ting van het Britse publiek wist hij het vertrouwen van de Britse legerleiding te verwerven, zodat hij een belangrijke post kreeg toebe deeld bij de wederopbouw van de Boeren-republieken. Hij organi seerde n.l. de Zuidafrikaanse politie en daarbij vond hij gelegenheid de jonge adspiranten van nabij gade te slaan en hun gemis aan prak tische kennis te peilen. In 1900 werd Lord Baden-Powell tot inspecteur- generaal der cavalerie benoemd, welke functie hij was toen luite nant-generaal hij tot 1907 heeft bekleed. Een jaar later verscheen zijn hand boek Scouting for Boys, waarin hij de grondslagen voor de Bo.v-Scouts-move- ment, de padvindersbeweging, heeft neergelegd. Dit boek beleefde herdruk na herdruk en werd in bijna alle talen ter wereld vertaald. Het bevatte boven dien de ervaring, die Lord Baden- Powell had opgedaan in een kamp met 20 jongelui van 12 tot 19 jaar te Bour nemouth. Lord Baden-Powell, die zich wel be wust was, dat de moderne twintig ste eeuwse mens bezig was van de natuur te vervreemden, o.a. als gevolg van de groei der grote steden en de hang naar het materialisme, wilde een poging ondernemen om bij jongelui be langstelling voor de vrije natuur te kweken en tevens de ridderlijke gevoe lens, die bijna in elke jongen sluime ren. tot activiteit te prikkelen. Weinig mensen zijn geschikt om een dergelijk doelwit uit te voeren, maar Lord Baden- Powell is daarin ten volle geslaagd. De padvinderij heeft zich van Engeland uit over de gehele wereld verbreid en om vat thans ruim zes miljoen jongens. In landen als Duitsland en Italië heeft de padvinderij nooit wortel kunnen schie ten. waarschijnlijk omdat deze landen te militair waren ingesteld, hetgeen nimmer het doel van de padvinderij is geweest. Lord Baden-Powell was een vlot stylist en een geestig tekenaar. Hij was bovendien een uitstekend sportman en bezat muzikale aanleg, eigenschappen, die spreken tot het jeugdig gemoed, dat zo gaarne bezig wil worden gehouden. Dat bezig-houden nu is nooit de bedoe ling van Lord Baden-Powell geweest. Integendeel, zijn gehele systeem was gebaseerd op het bevorderen van de zelfwerkzaamheid van de jongens, die IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Baden Powell- lierdenkiugeii (Speciale berichtgeving) De vier Nederlandse padvindsters - en padvindersorganisaties zullen de voor hen zo bijzondere Baden Powell-herdenkingen niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zowel op het nationale als op het internationale vlak willen zij medewerken de aan dacht nog eens speciaal op haar be staan en haar doelstellingen te ves tigen. Het programma volgens hetwelk men de festiviteiten denkt te ver wezenlijken werd ons gisteren in het districts-hoofdkwartier van de N.P.V. in Amsterdam door de voor zitter van de Nationale Padvinders- raad, mr. F. B. I. M. Janssens, be kend gemaakt. Zaterdag a.s. vindt 'smiddags om half vier in de Domkerk te Utrecht een herdenkingsbijeenkomst plaats, welke wordt bijgewoond door HM. Koningin Juliana. Tijdens deze plechtigheid zullen enkele vooraan staande figuren uit de padvindsters- en padvindersbewegingen het woord voeren. Van maart, tot december zal het voor alle groepen padvindsters en padvinders mogelijk zijn een spe ciaal Baden-Powell-insigne te ver werven. De eisen hieraan verbon den liggen op het terrein van de „dienstvaardigheid" en de „natio nale en internationale kennis" (tolk, missie, etc.). Het insigne is in oranje uitgevoerd en draagt in gele letters het opschrift „1857 B.P. 1957". Midden april verschijnt een dooi de vier organisaties verzorgd feest blad. dat aan alle leden wordt toe gezonden. Op 15 juni organiseert men voor de welpen en kabouters en op 6 juli voor de ouderen een groot spel. waaraan de radio haar medewer king verleent. Padvindersverenigingen in alle landen zetten tijdens dit jubileum jaar bijzondere acties op touw. waarbij het accent ligt op de dienstvaardigheid. In Nederland worden in dit verband leidsters, lei ders en oudere leden aangespoord om zich als donor op te geven bij het Ned. Roode Kruis. Naast deze nationale activiteiten bestaat het voornemen deputaties te zenden naar de Jubileum Jam boree 1957 en de wereldkampen voor vrouwelijke padvinders. De Jambo ree wordt van 112 augustus ge houden in het Sutton Park in het hart van Engeland. Men verwacht daar circa 35.000 verkenners, lei ders en voortrekkers. Het Neder landse contingent zal uit circa 1000 personen bestaan, o.w. ongeveer 100 afgevaardigden uit Suriname en de Aptillen. Naast de Jamboree in En geland organiseert men vier we reldkampen voor padvindsters, na melijk op de Philipijnen (deze werd reeds in januari gehouden) en in Canada, Zwitserland en Engeland. De laatste drie zullen ook door Ne- d"rland«-p meisjes worden bezocht Tenslotte worden in het kade' van deze dubbele herdenking ir verschillende landen speciale post zegels uitgegeven en wel op de An tillen, de Philippijnen en in Enge land. evenwel als „spel van verkennen*' ge handhaafd gebleven en mannen uit de tegenwoordige tijd, die de middelbare leeftijd verre hebben overschreden, den ken met voldoening terug aan hun pad vinderij-tijd, waarin zij zo heerlijk heb ben gekampeerd en hun handen hebben leren gebruiken, als een welkom tegen wicht voor het eenzijdig, want intellec tueel gerichte middelbaar onderwijs. De padvinderij zelve heeft met haar alge meen aanvaardbare Christelijke begin selen steeds te kampen gehad met een gebrek aan ervaren en geschikte lei ders. in tegenstelling met andere al of niet naar haar voorbeeld opgerichte confessionele of politieke jeugdorgani saties. die uit de aanverwante organisa ties of partijen voldoende jeugdleiders konden putten. et is hier niet de plaats om een overzicht te geven van de ontwik keling van de door Lord Baden- Powell gestichte padvindersbeweging, die de wereld jeugd in een grote broe- dersohapsorgainisatie wil onderbrengen. De Jamborees, waar de padvinders uit alle windstreken zich verzamelen de eerste werd in 1920 te Richmond gehou den zijn bij uitstek internationale jeugdbij eenkomsten, waar elk land kan tonen wat zijn jeugd kan presteren. De konden Degrijpen, dat zij over meer lichamelijke en geestelijke krachten be schikten, dan zij ooit hadden vermoed. Het is evenwel altijd zo geweest, dat de padvinderij nimmer een uitgesproken politieke of godsdienstige richting heeft ingeslagen. Daarentegen hebben vereni gingen, organisaties van politieke of godsdienstige aard, die zich met jeugd werk bezig hielden, veel aan het initia tief van Lord Baden-Powell te danken gehad. Immers, zij hebben in grote lijnen het door hem ontvouwde jeugd werk ter hand genomen en naar eigen inzichten ingericht. De padvinderij is Lord Baden Powell. vijfde Jamboree werd in 1937 te Voge lenzang gehouden; zij werd door Lord Baden-Powell bezocht. Wie Lord Baden-Powell ooit per soonlijk heeft ontmoet, kwam onder de indruk van de bekoring, die van hem uitging. Hij stelde zich nimmer op de voorgrond, sprak toen hij over de zeventig was, als een man van veertig, was nog altijd boordevol plan nen en kruidde het gesprek met al lerlei geestige opmerkingen. Cultureel en sociaal iverk (Van onze correspondent in West-Duitsland) De voetbalpool heeft in West-Duitsland een kolossale vlucht genomen, sinds men er in 1948 in Beieren mee begonnen is. Tegenstanders van de voetbal pools zeggen, dat men er slechte eigenschappen en verkeerde hartstochten in de mensen mee aanwakkert. Maar de aanhangers van de toto in West-Duits land wijzen er van hun kant op. dat men toch ook niet alle bars, alle wijn* en bierhuizen, alle bierbrouwerijen en likeurstokerijen sluit, omdat overmatig gebruik van alcohol niet goed voor de mensen is. En door de voetbalpools wordt ook veel goeds tot stand gebracht. (Ingez. Med.-Adv.) Spierstijfheid Philips „Infraphil" topprestatie PHILIPS „Infraphil" bij de sport: grotere prestaties, sneller titl met dieptewerking Dit infrarood b.estra- lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verstuikin gen, verwondingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en wintervoeten. Nationale wedstrijden te Naarden De nationale wedstrijden te Naarden hebben een nieuw Nederlands record en tal van internationale toptijden op geleverd. Vijfmaal zijn extra tijdwaar- nemers in actie gekomen om eventuele recordverbeteringen op de klokken vast te leggen, maar slechts éénmaal kon het talrijke publiek een nieuwe record houder toejuichen, namelijk de Am sterdammer Charles Ritton. die zijn record op de 100 meter vlinderslag met 0,5 sec. verbeterde en het op 1 min. 06,7 sec. bracht. Ritton had alleen tegen stand van Gerrit Korteweg, die de klokken op 1 min. 07,4 sec., stil liet staan. Ada den Haan deed haar zoveelste po ging, om een nieuw wereld-Europees en Nederlands record te vestigen op de 100 meter schoolslag, waarvoor de F.I.N.A. een limiettijd van 1 min. 18,2 sec. heeft gesteld. De 15-jarige Bussumse liet de klokken op 1 min. 18,2, 1.18.3 en 1.18.5 sec. stil staan, zodat voor de recordpoging de middelste tijd genoteerd werd. In de uitslagen kwam zij echter met 1 min. 18,5 sec. de tijd van haar baanopne- mer slechter uit de bus. Ada zorgde de eerste keer voor een valse start. Zij had niet «stilgestaan voor het fluitje klonk, en had al 20 meter onder water gezwommen voordat zij merkte, dat zij Op het ogenblik telt men in de West- duitse Bondsrepubliek elf voetbalpools, in ieder Bondsland één. Die vaxi het Saargebied is er pas in het begin van dit jaar bijgekomen, toen deze streek politiek bij West-Duitsland werd ge voegd. De ondernemingen hebben zich tot twee grote blokken aaneengesloten, een „West-Süd -block" en een „Ost-Süd- block". De „Westdeutsche Fussball-Toto G.M. B.H." troont te Keulen in een enorm en indrukwekkend nieuw gebouw van vijf vei'diepingen, dat in 1953 in gebruik ge nomen werd. Het pand „paleis" zou men haast kunnen zeggen is in alle opzichten modern, maar tooh niet over dadig: weelderig ingericht. Er werken daar 116 personen perma nent en iedere week worden er boven dien nog tussen de 800 en de 100 hulp krachten aan het werk gezet. Het con troleren en registreren der inzendingen geschiedt voor een groot gedeelte machinaal. Fouten kunnen zo zeide men ons niet worden gemaakt. ENORME BEDRAGEN Door de voetbaltoto worden gere geld enorme, ja fantastische bedragen in omloop gebracht. De omzet is daarbij voortdurend gestegen .In 1949 bedroeg zfl in Noordrijnland-Westfa- len alleen al 45 miljoen mark. in 1950 74 miljoen, in 1951: 85 miljoen, in 1952: 108 miljoen, in 1953: 132 mil joen, in 1954. 144 miljoen en in 1955: 148 miljoen. De omzet in heel West-Duitsland heeft sedert het bestaan van de voet balpools al over de drie miljard mark uitgemaakt. Een vraag, die bijna alle buitenstaanders interesseert, is wat er met dat vele geld gebeurt. Wie steekt het in zijn zak? Nu. de helft van alles, wat binnen gekomen is. wordt iedere week direct onder de winnaars (de inzenders van goed-ingevulde briefjes) verdeeld. Zij kunnen bedragen tot een half miljoen mark uitbetaald krijgen. I runs, zodat zij om te Van de rest van het geld moet onge- j laatste dag. met negen wickets in han- veer een derde gedeelte aan het Bonds- den. 213 runs bijeen zullen moeten land worden afgedragen. Twaalf pro-1 slaan. Scorebord na vier dagen: Zuid- cent wordt voor culturele, voor sociale Afrika 340 en 142, Engeland 251 en 19 Gortzak 1—0; C. Boon (res.)—J. en voor sportdoeleinden besteed. Tien voor 1. man 1—0. Totaal: 5^—4%. procent is voor sportverenigingen. Ver der gaat er 4 procent weg aan diverse belastingen, terwijl 5V2 procent nodig is om de noodzakelijke technische bezig heden te kunnen laten uitvoeren. Er blijft dan ongeveer anderhalf pro cent voor de toto-onderneming zelf over. Door de voetbalpool wordt vooral op cultureel, sociaal en sportgebied veel gedaan. Een paar voorbeelden: het stedelijk theater in Aken werd met behulp van toto-gelden ge bouwd, het vermaarde Goethe-Haus in Frankfort a. d. Main kon ermee herbouwd worden en in dezelfde stad werd met behulp van dergelijk geld een operagebouw opgericht. Ziekenhuizen en tehuizen voor ge- brekkigen en ouden van dagen hebben hun ontstaan voor een groot gedeelte aan de omzet van de voetbalpools te danken, en er zijn moderne zwemin richtingen en sportterreinen mee aan gelegd en uitmuntende sportinstituten en sportgebouwen mee opgericht. Er is in West-Duitsland dus veel ge schied wat zonder de voetbalpool zekel niet mogelijk zou zijn geweest. VOETBAL Voetbal in Engeland Op Highbury heeft Arsenal de over gespeelde bekerwedstrijd tegen Preston North End en de eerste was in een gelijk spel, 33 geëindigd met 21 gewonnen en zich daarmee in de kwart-finales geplaatst die op 2 maart а.s. worden gespeeld. De Gunners die de beker drie maal gewonnen hebben en zes maal de finale hebben bereikt, zul len dan in een uitwedstrijd de winnaar van de wedstrijd West Bromwich Albion Blackpool ontmoeten. Vijfduizend kaarten voor Rode Kruis Voor de interland voetbalwedstrijd Nederland—Luxemburg, die woensdag 20 maart in het Feyenoord-stadion te Rotterdam zal worden gespeeld .heeft de KNVB 5.000 toegangsbewijzen ter be schikking gesteld van het Nedei'landsche Roode Kruis. De kaarten zullen onder het publiek worden verloot. Toegangsbewijzen dienen per brief kaart te worden aangevi-aagd. Op de brief kaarten, die uiterlijk dinsdag 5 maart te 12.00 uur in het bezit van het Rode Kruis Den Haag moeten zijn, dient voor 50 cent aan extra postzegels te worden geplakt. De prijzen variëren van f. 1.50 tot f7.50. SCHAATSENRIJDEN ill I Tweede plaats voor Broekman op 3000 meter In het Tunavallenstadion te Eskilstu- na zijn internationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan onze landgenoten Kees Bropkman, Jan Pesman en Jeen van den Berg hebben deelgenomen. De resultaten waren: 500 meter: 1/2. Aas (Noorw.) en Stroem (Zwedent beiden 45,4 sec.; 3. Elvenes (Noorw.) 45,5 sec.: 4. Dahlberg (Zweden) 46,7 sec.; 5. Broekman (Ned.) 47,1 sec.; Soederberg (Zweden) 47.5 sec 7. Pes man 47.6 sec. 3000 meter: 1. Seiersten 4.58,4; 2. Broekman 4.59,5: 3. Pesman 5.02,1: 4. Aas 5.05,1; 5. Van den Berg (Ned.) 5.08,0. De Graaff won 5000 meter te Sandefjord Tijdens internationale schaatswedstrij den te Sandefjord in Nooi-wegen heeft onze landgenoot Wim de Graaff de 5000 meter gewonnen in 8 min. 52,6 sec. vóór Hodt, die 8 min. 55 sec liet afdrukken. Laatstgenoemde zegevierde op de 500 meter in 44.1 sec. Wim de Graaff werd vierde met 46,7 sec. In het totaal klas sement stond Hodit op de eerste plaats met 97.650 punten. De Graaff was tweede met 99.960 punten. De resultaten waren: 500 meter; 1. Hodt (Noorw.) 44.1 sec.; 2. Greeersen (Noorw.) 46,2 sec.; 3. Nil- sen (Noórw.) 46,5 sec.; 4. De Graaff (Ned 46.7 sec. 5000 meter: 1. De Graaff 8.52,6: 2. Hodt 8.55,5; 3. Johansen (Noorw.) 8.56,1; 4. Berntsen 8.56,9. Leidse Schaakbond Alphen 2 kwam in de 2e klasse A van 'de onderste plaats door een kostbare 64 overwinning op Leithen 1 De mannen van Clos Leembruggen heb ben dit jaar wel een heel slecht seizoen achter de rug, want uit 5 wedstrijden konden zij slechts 2 punten scoren. Leiderdorp 2 won zijn laatste wedstrijd tegen Oude Wetering in de 3e klasse B. De uitslagen zijn: Alphen 2Leithen 1: H. Verhagen H. Boekkooi VzJ. de HoedJ Kroon 1—0: J. Kempen—P. J. Planjer '4—M-: terug moest keren. De tweede keer was Bep Zweers te vroeg weg en dit alles was niet bevox-derlijk voor een record poging. Waarschijnlijk zal zij het zaterdag avond a.s. weer proberen, tijdens een driekamp in het snelle bad aan de Heiligerweg te Amsterdam. De extra-tijdwaarnemers stonden ook klaar voor Jaap de Jong op de 100 me ter rugslag, maar hij bracht het tot 1 min. 6,9 sec. en bleef daarmee een halve seconde boven zijn record, voor Tineke Lagerberg op de 100 meter vlinderslag, die met 1 min. 11,7 sec. wel haar beste persoonlijke prestatie leverde (1.12,2), maar nog ver van het record van Atie Voorbij bleef, en voor Corrie Schimmel, die in haar lelijke stijl zwemmend de 400 meter vrije slag aflegde in 5 min. 04,9 sec. na een hard duel met Jans Koster, die er 5 min. 06,6 sec. over deed. Cockie Gastelaars won de 100 meter vrije slag in 1,06 en Jopie van Alphen de 4 x 50 meter wisselslag persoonlijk in 2.15.6. WIELRENNEN Maurice Garin overleden Op 86-jarige leeftijd is te Lens (Frankrijk) Maurice Garin overleden, de winnaar van de eerste Ronde van Frankrijk in 1903. Hij was te Arvier in Italië geboren, maar koos op latere leef tijd de Franse nationaliteit. ZWEMMEN Tournee Robben Tijdens de zwemkaimpioenschappen van Noord-Transvaal, welke te Petroria zijn gehouden heeft Mary Kok de 440 yards vrije slag gewonnen in 5 min. 10.0 sec. waarmee zij het Zuidafrikaans record met 3.3 sec. omlaag heeft ge bracht. De 110 yards rugslag eindigde in een overwinning voor Lenie de Nijs in 1.16.5 sec. Greetje Kraan tikte als eerste aan op de 110 yai-ds vrije slag in 1 min. 8.1 sec. Tenslotte won de Robbenploeg het num mer 4 maal 110 yards vrije slag estafette in de tijd van 4 min. 51,3 sec. HENGELSPORT „Hengelsport" hield zijn laatstè wedstrijd van dit seizoen. De vangst was slecht. Uitslag: 1. J. van Dijk (beker gr. bliek en beker kampioenschap) 2. Verstraten jr.; 3. v. Houten; 4. Oost veen (beker gr. voorn en aantal); 5. Gijsman: 6. v. Eeuwijk; 7. de Vries; 8. Boon; 9. Hermsen; 10. Verstraten sr. Hengelsportvereniging „D.V.S." hield haar laatste wedstrijd in de Ring vaart bij Nieuwe Wetering. In totaal werd er 4656 gram vis gevangen. Uitslag: 1. J. v. Loon 1002 gram (gr. voorn); 2. L. Vernet 973 gram (kampioen 1957); 3. L. Schuohhard 504 gram (gr. blei)4. J Bouman 475 gram; 5. W. v. Berkel 397 gram; 6. M. Schuchhard 348 gram; 7. J. de Beer 227 gram; 8. W. Koreman 175 gram; 9. J. Veldhuizen 172 gram; 10. A. Bronmeijer 160 gram. (Inger Med.-Adv.) SCHOOLARTIKELEN Haarlemmerstraat 169 De geregistreerde arbeidesreserve van mannen in de provincie Zuid-Holland steeg gedurende het 4e kwartaal 1956 van^ 3.728 tot 6.690; hiervan waren 72 geplaatst op objecten voor aanvullende werkgelegenheid. De toename jn dezë periode bedroeg dus 2.962, terwijl deze in het vorig jaar 2.351 was. De stijging van het aanbod gedurende de verslagperiode is nagenoeg geheel toe te schrijven aan de afloop van het sei zoen in de bouwbedrijven en de land bouw. terwijl daarenboven in tegen stelling tot verleden jaar thans alle vis sers vóór de feestdagen teruggekeerd waren. De vraag naar arbeidskrachten liep eveneens voornamelijk onder invloed van het winterseizoen terug van 19.939 tot 17.399: een vermindering dus met 2.540 (in 1955 bedroeg deze 2.565). Sedert het begin van het kwartaal steeg het aanbod achtereenvolgens het meest in de landbouw (1100). de visserij (650). de bouwnijverheid (450), de losse arbeiders (300) en de minder geschik- ten (240). terwijl het aanbod van scheepvaartpersoneel in verband met de feestdagen zoals steeds iets terug liep evenals het aanbod van kantoor personeel. De daling van de vraag naar arbeids krachten was het grootst in de bouw nijverheid (1050). de metaalnijverheid (500), de losse arbeiders (250) en de landbouw (200). terwijl slechts in de bedrijfsklasse handel de vraag steeg (50). De fluctuaties van het aanbod van vrouwelijk personeel volgen tamelijk nauwkeurig het seizoen. De toename bedroeg dit kwartaal 62 en die van het vorige jaar 55. De geregistreerde vraag naar vrouwe lijke arbeidskrachten daalde aanmerke lijk (1450). De vestiging van filiaalbedrijven van confectiebedrijven op het platteland blijft successen opleveren. Zo werden in Hillegom, Sassenheim, Katwijk Ridderkerk afdelingen van elders ge vestigde bedrijven geopend, waarvoor voldoende vrouwelijke arbeidskrachten konden worden gevonden. In het algemeen is de haringvangst in 1956 zeer teleurstellend geweest, hoewel door hogere prijzen de besommingen niet zijn tegengevallen. In december waren vrijwel alle vissers binnen en het aanbod liep dan ook tot 645 op. Van de Katwijkse vloot zullen 47 van de 65 loggers de treilvisserij gaan uitoefenen. Er worden geen moeilijkheden met de peraoneelsvoorziening verwacht. Vanuit het Gewest Lisse werden ge durende de verslagperiode niet minder dan 434 seizoenwerklozen naar industrie en haven in andere gewesten bemid deld, van wie 141 naar de havens van Amsterdam. Vierde testmatch Zuid-Afrika Engeland Spannend slot in zicht. Op de vierde dag van de vierde test match tegen Zuid-Afrik» zetten de En- a. H. Baïk^J. F. Planjer 0—1; H. J. de gelsen hun gastheren in de tweede in nings aan de kant voor 142 runs. Johnny Wardle, de spinbowler uit York shire. nam twee wickets, en beide had den een bijzondere betekenis: de eerste was zijn 100ste wicket in testmatches, en het tweede zijn 100ste in de huidige tournee, alle wedstrijden inbegrepen. De Engelsen ging daarna aan bat en verloren in de drie kwartier voor het einde van het spel één wicket voor 19 winnen op de HaanA. Monteba 10; J Koopmans- L. Batenburg VzVz\ J. G. Kardol—M Schouten 1—0; B. H. KroonM. de Bock 01; A. Zweers (res.)A. Ruigrok (res.) 10; N. E. PlantfeberJ. van Kempen %—u. Totaal: 6—4. Leiderdorp 2Oude Wetering: S. E. Willems of BrilmanL. Hogeboom R. MarbusH. Bujjs 01; M. Splin terW. Groenendijk 01: C. van Tol— a. Spaargaren (res.) 10; a. P. Hel mus—W Raaphorst 10; H. A. Kors- wagenCees Zoet \z—1=: J- P. Verwijs H. v. Bostelen 01; A. Geerlings (res.) Cor Zoet Vz—Vz', _T. Rasser (res.)—J. Hors- 30 miljoen minder deviezen Nadat enig« weken lang de netto deviezenreserve zich bijzonder rustig heeft gehouden, is in de afgelopen week voor een bedrag van niet minder dan f. 30 miljoen aan deviezen afge vloeid. De netto deviezenreserve is n.l. gezakt van f. 746 miljoen tot f. 714,5 miljoen. Dat het hier 9terke valuta betreft blijkt uit de weekstaat van de Ned. Bank per 18 februari, die vermindering van het convertibele bedrag aanwijst van f. 172 miljoen tot circa f. 143 miljoen. Aange zien het goud onveranderd bleef, is goud en valuta tezamen nu beland ver bene den de f. 3900 miljoen en wel op f. 3868,7 miljoen, ruim f. 100 miljoen lager dan twee maanden geleden. Alg. burg. pensioenfonds Op 21 december 1956 zijn zoals bekend in het Staatsblad enige wetten versche nen, welke met ingang van 1 januari 1957 de pensioenen van hen. die pen sioen genieten van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds, ingrijpend zullen wijzigen. In de loop van deze maand vindt de betaling over het eerste kwartaal van 1957 plaats. Bij deze eerste uitbetaling in 1957 is het nog slechts voor plm. 66.000 van de ruim 113.000 gepensioneer den gelukt om ongeveer de juiste be dragen betaalbaar te stellen De nog aan te brengen wijzigingen gelden in het bijzonder dp 37 ono wedu wepensioenen. Ongeveer 40r.' "in de ge- oensioneerde weduwen ma? nog een verbetering van haar pen si o^ pgemoe' zien Louis Schotting everleden Te Amsterdam is gisteravond op ruim 86-jarige leeftijd plotseling overleden de heer Louis Schotting, de nestor van de Nederlandse journalisten. Deze werd op 12 december 1870 te Rotterdam ge boren en begon zijn loopbaan als on- derwijzer. „Oom Louis", zoals velen in en bui ten het vak hem kenden, is zeven jaar Kamerverslaggever en 38 jaar Raads- verslaggever in Amsterdam geweest. Hij heeft onder meer dan 10 hoofdredacteu ren gediend. Bekendheid kreeg hij vooral om zijn grote reportages. o.m. die van de staking in de Rotterdamse havens in 1908, toen hij als onderkruiper ver momd van nabij de gebeurtenissen mee maakte en versloeg. De heer Schotting („Oom Louis") was erelid van de Nederlandse Journalisten kring en ..De Amsterdamse Pers". In zijn bestuursfuncties en ook daarbuiten heeft hij veel werk verricht in het be lang van de journalistiek en haar be oefenaren. Hij was de initiatiefnemer van het in 1947 opgerichte Senioren convent, waarvan hij tot zijn heengaan toe voorzitter was. Tweede conferentie internationale reclame De Tweede conferentie in Europa van de „International advertising associa tion" zal dit jaar in ons land worden gehouden. Deze internationale bijeenkomst op het gebied der internationale reclame zal samenvallen met het 20ste congres van het Nederlandse Genootschap voor reclame en gehouden worden op 11, 12 en 13 september 1957 te. Den Haag Scheveningen. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard - het ere-presidium van dit congres te aanvaarden. In het internationale ere-comité heb ben o.a. zitting genomen de Nederlandse minister van Economische Zaken en een aantal vooraanstaande figuren uit de internationale reclamewereld. Het thema van het congres zal zyn „Advertising and the fourth freedom". Als congresvoorzitter zal fungeren jhr. W van Andringa de Kempenaer. als vice-voorzitters dr. R Farner uit Zü- rich en mr. Sinclair Wood uit Londen. De voorzitter van de uitvoerende con grescommissie is de heer G. J. Vente. Prof. Romme en dr. de Kort naar Ned. Antillen Prof. mr. C P. M. Romme. voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Ka mer en zijn fractiegenoot dr. W. L. P. M. de Kort zullen zich na het bezoek van de parlementaire delegatie aan Su riname op 1 april naar de Ned. Antillen begeven voor een orientatiebezoek. De De nu uitbetaalde bedragen zijn voor- heren Romme en de Kort zullen op 9 nont-april per vliegtuig te terugreis naar lopie. Bij definitieve vaststelling vangt de gepensioneerde bericht Nederland aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7