vciooan BLOEMLUSTTENTOONSTELLING IN KEULEN IS GROOTSE NEDERLANDSE PRESTATIE Prachtige bloemen in Messe-liallen a Nederlandse bloemenexporteurs verzetten bergen werk Burgemeester Burauen opende de bloemententoonstelling Keulen 95ste jaargang Woensdag 20 februari 1957 Derde blad no. 29067 Vorfr iihling der Bundesgartenschau (Van een onzer redacteuren) Keulen, dinsdagavond De Messe-hallen in Keulen zijn niet Duits meer: het is een Nederlandse hal geworden. Er wordt Nederlands gesproken, er werken Nederlanders en en dat is misschien het voornaamste er staan tulpen, hyacinten en narcissen uit Holland. De „Vorfriihling der Bundesgartenschau" heeft zijn stempel gezet op het machtige complex van de markthallen, en het is dat er hier en daar een Duitse zaalwachter rondloopt, want anders zou men zich in Nederland wanen. Vanavond was de tentoonstelling reeds voor een groot deel gereed, zodat men nu reeds een indruk kon krijgen van de expositie, die straks duizenden Duitsers zal moeten trekken. Mocht de tweede Bloemlusttentoonstelling in de H.B.G.- hallen in Lisse, vorige jaren slechts weinig be langstelling trekken, en mocht de kwaliteit van de bloemen wel iets te wensen overlaten, voor deze Bloemlusttentoonstelling kan men de gunstigste verwachtingen hebben. De opbouw is schitterend en de kwaliteit prima. Niet voor niets spreken de Duitsers nu reeds van de „Wunderschau". Het is ongetwijfeld niet te veel gezegd, wanneer gesteld wordt, dat het Bloemlustbestuur er goed aan gedaan heeft een tentoonstelling in het buiten land te houden. De kosten aan een dergelijke expositie verbonden, moet men niet licht schatten, hoewel het bestuur er zelf nog betrekkelijk goed afkomt door de medewerking, die men heeft gekregen van de expeditiebedrijven. Bij de. kosten dient men echter ook die te rekenen van alle mensen, die uit de Bollenstreek naar Keulen zijn gereisd om de hallen om te toveren in een voorjaarstuin. Tientallen personen zijn er wekenlang mee bezig geweest. ring hebben. Bijzonder aardig is ook dat men in nissen en doorkijkjes enkele grote vazen met bloemen heeft ge plaatst: het verlevendigt de indruk, die men van de tentoonstelling krijgt. De bloemen En nu het belangrijkste waar het uiteindelijk om gaat: de bloemen. De tulpen overheersen in zeer sterke mate. Dan volgen de narcissen, ter wijl op de derde plaats de hyacinten komen. Tulpen zijn er weer in alle soorten kleuren en maten. Er zijn heel kleine tulpjes, en er zijn hele grote tulpen, doch wij zouden niet kunnen zeggen, welke wij nu het mooiste vinden. Iedere bloem heeft haar aparte kleur en charme en men zou de kleine onrecht doen door hen minder mooi te vinden, alleen omdat zij klein zijn. Veel nieuws is er niet voor de vak mensen, maar dat was ook niet de bedoeling. Deze tentoonstelling is be doeld om de Duitse afnemers te laten zien wat er te koop is, en wanneer men dan met nieuwe variëteiten zou komen, die nog maar in zeer beperkte mate leverbaar zijn. dan zou men een onjuiste indruk vestigen bij de Duitse kopers. Het gaat er om bollen te verkopen, en daarom is er voor de vakmensen niet veel nieuws te zien. Hierdoor is het ook verklaarbaar dat er geen jury is en er geen prijzen zullen worden uitgereikt. Veel belangstelling verwacht De Messehal heeft een oppervlakte van 9000 m2, dat is ruim vier maal zo groot als de H.B.G.-hal te Lisse. Begrij pelijk dat hier veel meer bloemen ge ëxposeerd kunnen worden en dat men veel meer de ruimte heeft om alles op te stellen. In Lisse was het maar al te vaak zó, dat alle bloemen dicht op el kaar stonden, doch dat is hier niet nodig, want ruimte is er genoeg. Zoveel zelfs dat er 50.000 graszoden, met een oppervlakte van 3000 m2. gebruikt kon den worden. Hier en daar heeft men wel eens een stukje van de grasgazons afgehaald, maar op het grote geheel maakt dat niet veel uit. Men kan zich zo dus wel een indruk vormen van de prachtige ruimte, die er voor de bloe men was. Waf m(^ dot worden? Toen enkele bestuursleden van ..Blocmlust" in november 1956 naar Keulen gingen en de hal in ogen schouw namen, hebben zij de schou ders opgehaald en zich afgevraagd wat er van terecht moest komen. Toen echter de tekening aan de heer Van der Lee. de architect van de Bloemlusttentoonstellingen, werd voor gelegd, was hjj enthousiast: daar kon hij wat mee beginnen en daar kon hij zich uitleven! Het zijn geen holle woorden geweest, want er is iets prachtigs gegroeid. Er waren inderdaad bepaalde moei lijkheden. De hal heeft de vorm van een halve maan en op verschillende plaatsen staan grote betonnen palen, die het dak steunen. Het merkwaardige ls thans dat deze palen, die ogenschijn lijk obstakels zijn, niet in het minst storen, en zelfs een belangrijke functie vervullen. De wit gekalkte wanden zijn voor het grootste gedeelte gecamoufleerd door, dennebomen. waarvan pr 850 zijn ge bruikt. Ook tegen de palen zijn denne bomen geplaatst en verder treft men nog 1000 bloeiende Japanse kersebomen aan en verschillende andere heesters, hei en soortgelijke versiering. De bloe men zijn. zoals dat te doen gebruikelijk is, in turfmolm geplaatst, waarvoor niet minder dan 1200 balen turfmolm nodig waren. Dit zijn al grote cijfers, doch zij halen niet bij het cijfer van het aan tal' bloemen: niet minder dan naar schatting 250.000 bloemen zijn in de hallen ondergebracht! Tuinhuis en pergola's De grote ruimte heeft men benut om in het midden van de tentoonstelling een tuinhuis te plaatsen, terwijl men verder enkele pergola's aantreft. Deze gple houten opbouwen zijn weer ver sierd met klimop, zodat men het idee I krijgt in een werkelijke tuin te lopen. Aan de linker- en aan de rechterzijde van de hal vindt men een waterpartij. Men kon niet, zoals in Lisse de vloer opbreken en hier en daar een meertje maken, doch de oplossing, die men er voor gevonden heeft, kan aller waarde- Een inzending narcissen, die on getwijfeld aller aandacht zal trekken. Een der inzendingen op bijzon dere wijze verzorgd door de firma Gebr. Eggink te Voorschoten. Dit wil niet zeggen, dat de vakmensen geen belangstelling zouden hebben. In tegendeel. Uit het aantal deelnemers het zijn er 53 kan men al opmaken, dat er juist veel belangstelling is. In Lisse was men al blij met een goede twintig inzendingen Goede kwaliteit De kwaliteit van de bloemen is uitste kend. hoewel dat de broeiers heel wat werk heeft gekost. De winter was dit jaar weer net iets te zacht zoals die vorig jaar te hard was en dat bracht weer zijn eigen moeilijkheden met zich mee. Toch is men er in geslaagd een prima kwaliteit te brengen en daarvoor is een woord van hulde aan de broeiers zeer zeker op zijn plaats. Vakmensen, die volledig op de hoogte zijn van de bloemen, zijn van oordeel dat het een uitzondering is, dat men een dergelijke tentoonstelling, in een zo prachtige omgeving, en met een zo goede kwaliteit op kan bonnen. Zo iets komt slechts éénmaal voor. of om het met de Duitsers te zeggen: dat is „einmalig". De bloemen zijn alle nog zeer fris en men is er dan ook van overtuigd dat zij goed zullen blijven tot en met zondag avond. wanneer de tentoonstelling ge sloten wordt. Dit is ook alweer "niet vanzelfsprekend, want vele bloemen zijn reeds zaterdag in Keulen aangekomen, tejyijl eveneens een grote partij maan dag arriveerde en vanmorgen (dins dag) nog vier wagens vol uit Nederland kwamen. Hard werker Dat de bloemen eerst de laatste da gen kwamen betekent dat er sinds maandag hard gewerkt is. De aanleg, die verzorgd werd door de firma Koper uit Bennebroek, was toen al gereed, na dat men reeds drie weken geleden was begonnen met dit werk. Toen kwam het er dus op aan de bloemen in de verschillende vakken te plaatsen. Daarbij verrichtte de heer W! Buur man uit Oegstgeest het meeste werk. aangezien hij de zorg voor het arran gement had. Enkele firma's richtte hun stand natuurlqk naar eigen goeddunken in, doch daarbij hield de heer Buurman toch nog wel even een oogje in het zeil. Andere stands wer den geheel onder zijn leiding klaar gemaakt. De heer Buurman kreeg daarbij de assistentie van zijn broer, de heer J. Buurman uit Leiden, die wel geen tuinarchitect is. maar toch in het vak zit. en als je bloembinder bent. moet je ook oog hebben voor de tuinarchitectuur, vertelde de heer J. Buurman. Hij is zaterdag naar Keu len gekomen, terwijl zijn broer reeds maandag voor een week kwam. Thans werken er ongeveer 70 man uit Nederland in Keulen, en dan heeft men nog de hulp van een aantal Duitse losse-arbeiders en binders, die onder toezicht van de Nederlanders werken. Zo blijkt dus wel dat de tentoonstelling geheel een Nederlandse aangelegenheid is, die geheel door de Nederlanders wordt aangelegd. Niet naar bed Onder hen, die wij aan het werk von den, troffen wij de heer H. van der Voet uit Warmond, die toegevoegd is aan de heer W. Buurman. Hij is maan dagavond gekomen en heeft toen de hele avond gewerkt tot 's nachts half twee toe. en vannacht zal hij het bed helemaal niet zien. Dat is altijd het lot van de mensen, die aan een tentoon stelling werken: de laatste nacht moet er nog zoveel gebeuren dat er van sla pen niets komt. Men staat trouwens altijd weer verwonderd, dat bij de ope ning alles gereed is. Vanavond, toen wij om acht uur nog in de Messehalle wa ren, moest er nog zoveel gebeuren dat men zich afvraagt hoe men het tóch weer voor elkaar krijgt. Want dat is zeker: klaar komt men. De heer L. Roozen uit Overveen en de heer J. Jonkheer uit Noordwijker- hout waren aan het werk in de stand van de fa. Van Waveren en Zn. uit Hil- legom. Zij rekenden er op morgenoch tend om 8 uur klaar te zijn en dat be tekent dat zij 24 uur achter elkaar heb ben gewerkt, waarbij men er dan nog rekening mee dient te houden dat zij maandag pas om 1 uur naar bed gin gen. Uil1 de kop van Noord-Holland Opmerkelijk is dat er ook verschil lende firma's uit de kop van Noord- Holland aanwezig zjjn. Hoewel in Bovenkarspel dinsdag een grote ten toonstelling van bolbloemen is ge opend. wilde men in Keulen niet achter blijven. Na eerst de stand op de Westfriese ..Flora" te hebben ver zorgd, zijn de heren direct naar Keu Ien gegaan om ook daar de stand te verzorgen. De exporteurs uit West-Friedland hadden nog een probleem meer dan (Ingez. Med.-Adv.) voor parelwitte tanden en een frisse^dem!^ hun collega's uit de Bollenstreek. Hun bloemen moesten eerst van Noord-Hol land naar Lisse worden gebracht, waar ze overgeladen werden in de grote vrachtwagens, die het transport ver zorgden. De bloemen zijn dus nog iets langer onderweg geweest en bovendien nog een keer overgeladen. Aan de bloe men zelf heeft dat gelukkig geen schade toegebracht, wel een bewijs dat het vervoer uiterst zorgvuldig en met veel vakkennis is geschied. Persconferentie Vanmiddag (dinsdag) werd er een persconferentie gehouden, waarvoor van de zijde der Duitse pers veel belangstel ling bestond. De heer F. J. van der Kolk. voorzitter van de Duitse groep van de Bond van Bloembollenhandela ren hield een toespraak, waarin hij uit eenzette dat Duitsland voor de export van bloembollen zeer veel betekenis heeft. Men is naar Keulen gekomen, aldus spr., omdat men daar de Bundes gartenschau houdt, zodat deze bolbloe- menexpositie een goede inleiding is op deze grootse demonstratie van de Duitse landbouw. Tenslotte wees hij er op dat het er om gaat de Duitsers te laten zien wat er geleverd kan worden. Daarna maakte men een rondgang over de tentoonstelling, waarbij men zich zeer enthousiast toonde Het woord „wunderbar" lag op aller lip pen. En inderdaad dit is niet te veel gezegd: het is prachtig. Wanneer men de tentoonstelling be treedt. heeft men naar links en rechts een prachtig overzicht over de gehele ruimte en zodoende komt men direct onder de indruk van al dat schoons. Zonder twijfel zullen de Duitse kranten vol lof zijn. en dat zal het bezoek be slist geen kwaad doen! Hoe meer toe schouwers er komen, hoe liever het het Bloemlustbestuur is. Niet alleen krijgt men dan veel geld binnen van de entree-prijzen, maar bovendien kan men dan in direct contact komen met de Duitse afnemers en kan men nog beter dan voorheen te weten komen wat de Duitser wenst. Uiteindelijk zal dit de bloembollenexport ten goede ko men. en daarmede ons hele land. V.V.V.-stand De V.V.V.-combinatie Holland, om vattende de plaatsen Rotterdam. Am sterdam. Den Haag en Hilversum, met daarbij Keukenhof heeft bij de uitgang een stand ingericht met een groot aan tal folders over ons land. Men wil deze gelegenheid te baat nemen de bezoekers nog eens te wijzen op ons land. Men heeft nu wel kennis gemaakt met één produkt van Nederland, maar ons land heeft nog veel meer facetten. Zo is deze tentoonstelling niet al leen voor de bollenniensen belangrijk, maar voor ons gehele land. Van welke kant men het ook bekijkt: de ten toonstelling is in alle opzichten be langrijk en het is uitermate verheu gend, dat men hier in Keulen zo uit stekend voor de dag kan komen. „U hebt het voorjaar hier gebracht (Telefonisch hedenmiddag uit Keulen van een onzer redacteuren) Toen de Oberbürgemeister van Keulen, de heer Burauen vanmiddag om twaalf uur de bloemententoonstelling officieel opende, was de tentoonstelling inderdaad gereed. Men had 't nachts doorgewerkt en met inspanning van alle krachten was men er in geslaagd de Messehal volledig om te toveren in een bloementuin. Er was iets groots verricht! D®lbelangstelling voor de opening in Ie Auer. de JTOenzaal was ongekend groot, zodat velen genoegen moesten nemen met een staanplaats. De bijeenkomst werd ge opend door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van Bloembollencultuur en burgemeester van Hillegom, die de genodigden een wel kom toeriep. In het bijzonder heette hij welkom de Oberbürgemeister van Keulen, de Nederlandse ambassadeur in West-Duitsland. dr. A. Th. Lamping en het bestuur van de Messe. Spreker wees op het belang van de tentoonstelling en dankte allen, die hebben medegewerkt aan de opbouw en de voorbereiding er van. Wat men hier ziet is het beste, wat U te zien kunt krijgen op bloembollen- gebied. Deze goede resultaten zijn be reikt door tientallen jaren ervaring, doch ook liefhebbers kunnen met deze bollen dit bereiken. Hij sprak de hoop uit. dat vele bloemenliefhebbers genie ten zullen van deze bloemen. Moge deze bloemen bijdragen tot versteviging van de vriendschap tussen beide landen", aldus spreker. De heer Burauen was zeer verheugd deze tentoonstelling te kunnen ope nen. ..Reeds sinds 1928 hebben wij deze hallen en reeds vele landen heo- bcn hier geëxposeerd. U hebt echter de beste tolken meegebracht uit Hol land. Bloemen spreken een interna tionale taal en wij zijn dankbaar.dat II naar Keulen bent gekomen. U hebt het voorjaar hier gebracht en daarbij een goede inleiding gegeven op de Bundesgartenschau. Op over weldigende wijze hebt U getoond, wat U hebt aan te bieden. Ik ben ervan overtuigd, dat de tentoonstelling zal slagen.". Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat er goede zaken worden ge daan. Jhr. mr. dr. van Nispen tot Panner den dankte de heer Burauen voor deze opening en bood hem als herinnering een mand met amarylissen aan. Onder de aanwezigen merkten wij onder meer op prof. dr. E .van Slogteren. directeur van het Laboratorium van Bloembol- lenonderzoek te Lisse. de burgemeester van Sassenheim. jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. dr. A. J. Verhage. voorzit ter van het Productschap voor Sierge wassen dr. Schroder, voorzitter Zentral Verbandes en talrijke personen uit de bollenstreek, die op de een of andere wijze met het bollenvak te maken heb ben. Een der meest kleurrijke inzen dingen in het centrum bij de ingang van de tentoonstellingshal. Geen ..Rock an' Roll" in Indonesië „Rock an' Roll is in het overheer send islamitische Indonesië veroor deeld als in strjjd met de islamitische leer. Zonder een eventueel verbod af te wachten, hebben de bioscooptheaters in Djakarta besloten de verdere ver toning van „Rock an' Roll"-films te staken, in verband met de opschud ding, welke deze nieuwe dans tijdens een kortgeleden in Bandoeng gehou den filmba! heeft verwekt. Veertig vrouwen- en jeugdorganisaties schreven een massale protestbijeen komst uit. waarin werd aangedrongen op het nemen van drastische maatre gelen tegen de Indonesische directeur van het Savoy Homann-hotel, waar het bal werd gehouden. In het kader van een actie tegen „be schamende" dansen, heeft de Ban- doengse politie invallen gedaan in ver schillende openbare dansgelegenheden, waarbij 19 „Rock an' Roll-fans" werden gearresteerd, allen jongelui van om streeks 18 jaar. Het islamitische parlementslid Ali Akbar heeft zich in het bijzonder er te gen uitgesproken, dat „mannen en vrouwen elkaar in het openbaar in ste vige omhelzing vasthouden", als zij op ..Rock an' Roll'-ritme dansen. Hij drong er bij de islamitische leermees ters op aan om gezamenlijk de ..Rock an' Roll", en ook de Westerse dansen in het algemeen te veroordelen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5