A.A.-landen zullen van Ver. Naties morgen sancties tegen Israël eisen Sterftecijfer van 1921 tot 1955 is met 33% verminderd de echte zware shag VAN NELLE Engeland stelt n tussentijdse regeling over Sueskanaal voor Revolutie in transport over de Atlantische Oceaan? WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 Teruggang is bij vrouwen liet sterkst Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publikatie uitgegeven met cijfers over de sterfte in ons land gedurende de periode 1921 t/m 1955. Daaruit blijkt, dat. hoewel ons land in 1921 bijna 7 miljoen inwoners had en thans bijna 11 miljoen zielen telt, het jaarlijks aantal overledenen rond de 80.000 is gebleven. Deze cijfers wijzen op belangrijk verbeterde sterfte-ver- houdingen. Het sterftecijfer pCr 1000 inwoners bedroeg In 1921 11.4 en in 1955 7.6, hetgeen een vermindering van 33 Cc betekent. Beziet men de sterftecijfers voor de afzonderlijke jaren in de periode 1921 1955 dan blijkt, dat de daling van tijd tot tijd onderbroken is geweest door jaren met hoge griepsterfte. enz. en voorts door de aanzienlijke extra sterfte in de oorlogsperiode. In 1946 werd ech ter reeds weer het vooroorlogse peil van 8.5 per 1000 inwoners bereikt. Na een verdere teruggang ligt het sterfte cijfer thans reeds enige jaren op een vrij constant niveau van 7.5 per 1000 inwoners. De daling der sterfte treft men aan bij alle leeftijdsgroepen, het meest echter bij de jongeren. Gedurende de laatste jaren waren van elke 3 gestor venen cr 2 reeds 65 jaar of ouder. Bij onderscheiding naar het geslacht blijkt, dat de teruggang van de sterfte voor de vrouwen groter is geweest dan voor de mannen. Brand in Hilversum Grool fabriekspand volkomen verwoest Een groot fabriekspand aan de Ruitersweg in Hilversum waarin de N.V. DECO en enkele neven bedrijven waren gevestigd, is gistermiddag door een hevige brand geheel verwoest. De brand ontstond in het benedengedeel te, waar een oude arbeider samen met een jongere collega bezig was. een partij was te smelten. Toen hel twee tal de grote pot met smeltende was van het gasstel tilde, vlei een groot brok was in de gaspit, met het gevolg dat onmiddellijk een hevige steekvlam ontstond. De oude arbeider liep hevige brand wonden op en moest naar het zieken huis worden vervoerd, evenals de andere die een ruit insloeg, waardoor hij zyn polsslagader openreet. Inmiddels sloegen de vlammen met enorme snelheid in het oude pand met de vele brandbare stoffen, zoals spiritus, was e.d. om zich heen. Dertig arbeiders, voor het merendeel werkzaam in de bedrijven op de boven verdieping, moesten ijlings het vege lyf redden via de brandtrap en door uit de ramen te springen. In zeer korte tijd was het gehele ge bouw een vuurzee. Zowel een koffie branderij annex theehandel als een grote industrie, die voor de export sierklompjes, souvenir-schemerlampjes e.d. maakte, brandden geheel uit. De diverse bedrijven die onder één di- schadepost beteèltztetaav geheel stilliggen, wat vooral voor de souvenir-industrie een grote schadepost betekent. In de verdeling der overledenen naai de ooi-zaken van de dood hebben zich in de loop der jaren belangrijke ver schuivingen voorgedaan. Tuberculose, andere infectieziekten en ziekten der ademhalingsorganen zijn als doodsoor zaak van steeds minder betekenis ge worden. Het aantal overledenen aan deze ziekten vormt tegenwoordig een belangrijk aandeel van de totale sterfte dan vroeger. Daartegenover neemt de sterfte aan nieuwvormingen (kanker), hart- en vaatziekten en ziekten van het zenuwstelsel toe. In wat mindere mate geldt dit ook voor de sterfte door on gevallen, e.d. (Ingez. Med.-Adv.) Ik hang aan m'n zware Van Nelle. Gauw weer eens een verse draaien. In dat blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij de allerbeste zware shag Men schat de brandschade op ruim f. 150.000. De brandweer, die met groot materieel het vuur bestreed, kon niet veel anders doen dan de omringende panden, zoals een weverjj e.d., In deze dichtbebouwde volkswijk beschermen. Onmiddellijkvolledig en onvoorwaardelijk Op het diplomatieke terrèin wordt momenteel bijzonder ingespannen gewerkt om alsnog te trachten de belangrijke problemen in het Midden- Oosten tussen Israël en Egypte uit de wereld te helpen. Nasser blijft bij zijn eis van onmiddellijke terugtrekking der Israëlische troepen van Egyptisch grondgebied, maar Israël houdt het been stijf. Het wil eerst garanties hebben, dat de strook van Gaza geen broeinest voor aanval- n op het Israëlisch grensgebied wordt en dat de Golf van Akaba ook voor de Israëlische schepen vrij bevaarbaar zal zijn. De Westelijke landen - onder aanvoering van Amerika - zien de billijkheid van deze Israëlische verzoeken, maar voelen er ook niets voor Nasser bruutweg voor het hoofd te stoten. RECHTZAKEN Joy-rider kreeg jaar met aftrek (Van onze Haagse redactie) Een 27-jarige Haagse chauffeur is door de Haagse Rechtbank wegens joy riding veroordeeld tot een gevangenis straf van een Jaar met aftrek en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. De man, die reeds verscheidene keren veroordeeld is. was er in de nacht van 22 december te Am sterdam met een geparkeerd staande auto vandoor gegaan. In Wassenaar reed hij de auto in puin. waarop hij trachtte een andere te ..lenen". De eigenaar, die net bijtijds kwam toesnel len. bedreigde hij met een pistool. Kelner sloeg ruit in Een 24-jarige kelner uit Leiden had zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden omdat hij in de nacht van 17 op 18 oktober op de Hogewoerd- torug nabij de Steenschuur een ruit van een telefooncel had ingeslagen. Ver dachte was die avond met kornuiten uit geweest. Hij was in bokshouding voor de cel gaan staan „en voordat de cel terug kon slaan was hij al weggelopen", zo releveerde de rechter. Een vriend was hierdoor zo aangestoken dat hij prompt hierop een étalageruit insloeg. De vrienden waren gepakt, maar verdachte I was gevlucht. De volgende dag had hy zich echter gemeld. De officier van justitie eiste f. 60 boete of 12 dagen waarvan f. 30 boete of zes dagen voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde dat verdachte binnen een maand de f. 15 schade aan de PTT zou vergoeden. De rechter nam wel aan dat verdaohte de schade wilde betalen en hij veroor deelde hem tot f. 30 boete of zes dagen. Cassatieberoep van „Lou" verworpen De Hoge Raad der Nederlanden heeft het beroep in cassatie van een voor malige viskoopman „Lou" uit LJmuiden die zich „de weergekeerde Christus noemt, verworpen. Lkdu werd door het Gereohtshof te Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van één dag, omdat hij in maart van het vorige jaar had geweigerd als getuige op te treden voor de rechter-commissaris te Am sterdam „Lou" zei destijds dat men „God niet kan dagvaarden". Hij was als getuige opgeroepen in een zaak tegen een echtpaar in Weesp dat op het gezag van deze „weergekeerde Christus" geen medische hulp had gevraagd voor zijn kind dat aan longontsteking leed en later daaraan was gestorven. De recht bank had „Lou" veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. L. P. M. Loeff had ook tot verwerping van het cassatieberoep ge concludeerd. Nasser kent slechts twee mogelijkheden Zeker na de uitlating van het Britse parlementslid Cyril Banks, die kort geleden tijdens een bezoek aan Egypte een gesprek had met president Nasser. Tijdens dit onderhoud, zo heeft Banks thans doen weten, gaf Nasser te ken nen, dat Egypte slechts de keus zou hebben uit twee mogelijkheden, wan neer de Israëlische troepen het Egypte- gebied niet zouden ontruimen: verbod van alle scheepvaart door het Suez- kanaal of hervatting van de vijande lijkheden met Israël. Geen van beide mogelijkheden zijn aanlokkelijk voor de Westerse mogendheden De Arabisch-Aziatische groep in de oude I Ver. Naties heeft de eis van Egypte nog eens extra kracht bijgezet door Israël een ultimatum te stellen. De groep zal van de Ver. Naties morgen sancties te gen Israël eisen, als het niet besluit zijn troepen „onmiddellijk, volledig en onvoorwaardelijk" uit Gaza en de kust strook van de Golf van Akaba terug te trekken. Aldus heeft de Libanese mi nister van Buitenlandse Zaken Charles Malik bekend gemaakt na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken van het Midden- Oosten, Wlllfam Rountree. Voorbarig Verbond Veilig Verkeer bestaat 25 jaar is opgesteld in samenwerking met an dere gebruikers van het kanaal, maar welke landen dat waren, wilde de woord voerder niet zeggen. De bij het overleg betrokken landen waren het er over eens. dat een tussentijdse regeling nood zakelijk was. daar het Suezkanaal zeker open zou zijn voor de definitieve rege ling tot stand was gekomen. Volgens welingelichte kringen zou het plan voor een tussentijdse rege ling een voorstel bevatten om de door- vaartgelden aan de Wereldbank te voldoen. De helft hiervan zou Egypte moeten krijgen voor de exploitatie van het kanaal, terwijl de rest geblokkeerd zou moeten worden in afwachting van een definitieve regeling. Het initiatief voor deze regeling zou uitgegaan zyn van Engeland. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, heeft gis teren in het Lagerhuis te Ottawa ver klaard, dat V. N.-sancties „voorbarig en onverstandig" zouden zyn, zolang alle andere mogelijkheden om Israël tot te rugtrekken te bewegen nog niet uitge put waren. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Poster Dulles, heeft ge zegd, dat vandaag op het Witte Huis in Washington beraadslaagd zal worden over de vraag of Amerika al of niet zal instemmen met sancties tegen Israël, maar de politieke commissie van de Democratische fractie in de Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen reeds besloten de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties te verzoeken zich te verzetten tegen elke poging om sancties uit te lokken. Senator William Knowland heeft zelfs reeds verklaard, dat hij zal aftreden als lid van deze delegatie, als ztfn land steun verleent aan een stap tot sancties. Internationaal Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse .Zaken heeft laten weten, dat Frankrijk be reid is samen met Amerika en Enge- i land koopvaardijschepen naar de Golf van Akaba te zenden om de hadruk i te leggen op het internationale ka rakter van die waterweg. Hij zei, dat Frankrijk suggesties had gedaan by besprekingen in Washington met Amerika, Engeland en Canada, wat betreft het geven van garanties aan Is raël. Meer wilde hij echter niet loslaten. In de vergadering van dc Verbonds- De onderhandelingen zijn nog niet af raad van het Verbond voor Veilig Ver- I slopen. Wellicht wordt het debat mor- keer te Utreht is gisteren het feit j &en in de Verenigde Naties uitgesteld, herdacht dat op 17 februari 1953 het Verbond is opgericht. Tussentijds In deze 25 jaar is het Verbond voor Veilig Verkeer uitgegroeid tto een lan- j Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver- delijke organisatie met ruim 500 afde- I enigde Staten en Noorwegen hebben bij lingen en consuls. Het steeds toenemend j de secretaris-generaal der Ver. Naties, ledental heeft de 60.000 overschreden. Hammarskjöld. een voorstel ingediend Op de komende jaarvergadering zal voor een tussentijds akkoord met Egypte aan het jubileum bijzondere aandacht over het Suezkanaal, zo is in Londen worden geschonken. gisteravond bekend gemaakt. Het plan Burgemeester Kolfschoten recipieerde De nieuwe burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft gisteren een receptie gehouden, welke o.m. bezocht werd door de minis ter van Binnenlandse Zaken. mr. A. A. M .Struycken, tal van militaire autori teiten, onder wie de chefs van staven en de territoriaal bevelhebber West, brigade-generaal Dijkstra, leden van de rechterlijke macht, o w. de president en de procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. dr. Donner en jhr. mr. L. H. K. C. van Asch van Wijk. en leden van het Hof. mevrouw L. A. J. baronesse de Smethvan Pallandt. dame du palais en mej. mr. M. A. Teilegen, directeur van het Kabinet der Koningin. Voorts waren op deze receptie aanwezig ver tegenwoordigers van overheidsdiensten, zoals ir. J. D. H. van der Toorn, direc teur-generaal van de P.T.T., vooraan staande figuren uit het bedrijfsleven, de directeur-generaal van dc K.L.M., de lieer I A Alcr. vertegenwoordigers van verschillende kerkgenootschappen, de vice-president van de Raad van State, dr A A. L. Rutgers en een aantal leden van dit college. Verhogingen toeslagen rentetrekkers UITBETALINGEN VAN APRIL AF De Sociale Verzekeringsbank deelt mede. dat ingaande 1 sept. 1956 de toeslagen, welke zyn gegeven op de invaliditeits- en weduwenrenten krachtens de Invaliditeitswet van lien, die jonger zyn dan 65 jaar, met ongeveer 10 zyn verhoogd. De kin derbijslag ingevolge de kinderbijslag wet voor rentetrekkers werd met in gang van 1 oktober 1956 eveneens .met ongeveer 10 Cc verhoogd. Deze beide verhogingen zullen voor het eerst in de maand maart 1957 wor den uitbetaald. In deze maand wordt behalve het oude bedrag de achterstal lige verhoging over het tijdvak 1 sep tember 1956. resp. 1 oktober 1956 tot en met maart 1957 betaalbaar gesteld. Van aprij 1957 af wordt het niéuwe bedrag uitbetaald. Gestolen papagaaien nog niet terug GEEN TOESTEMMING VERLEEND De vier van de zeven uit Artis gesto len papegaaien een edel-papegaai en drie loeris die in Duitsland zijn achterhaald, en naar Artis zouden wor den teruggezonden, zijn nog niet in ons land gearriveerd. De Knminalpolizei van Wiesbaden heeft namelijk nog geen toestemming gegeven de vogels, die een onderkomen hebben gekregen in de die rentuin van München, naar Amsterdam te vervoeren. Het probleem der hotel-accommodatie Tijdens de oriënterende bespreking inzake het probleem der hotel-accommo datie in Nederland, welke in Den Haag op initiatief van Horecaf door de bij deze zaak betrokken organisaties en in stellingen zijn gevoerd, is uitvoerig over het vraagstuk van gedachten ge wisseld. Besloten werd het onderwerp nader in studie te nemen. Binnen af zienbare tijd zal dit overleg worden voortgezet. Inzameling geklede jassen voor predikanten Oostzone (Van onze correspondent in West-Duitsland) In het tot Denemarken behorende Noord-Sieeswijk, dat door een Duitse mindertieid wordt bewoond, wordt sinds geruime tijd een inzameling van zwarte geklede jassen gehouden, zulks op inititiatief van een plaatselijke pre dikant en ten bate van de Duitse Oost zone. Meer dan vierhonderd jassen zijn ginds nu reeds onder de protestantse voorgangers verdeeld. Er werden naar aanleiding daarvan tal van bedankbrie ven uit de Oostzone ontvangen. Sommige predikanten stuurden er foto's bij, waar op ze in hun nieuwverworven kleding stuk zijn afgebeeld! Ze zijn met die jas sen erg in hun schik, want door het communistische regime is het in de Oostzone buitengewoon moeilijk aan be hoorlijke textielwaren te komen. Men kreeg echter ook een paar brie ven van onverbeterlijke aanhangers van het communisme, die tegen het zenden van die Jassen aan de predikanten pro testeerden, omdat dit, naar zij beweer den, helemaal niet nodig is. INDONESISCHE DELEGATIE NAAR GOUDKUST Bij de plechtigheden ter gelegenheid van de onafhankelijkverklaring van de Goudkust in maart as., zal Indonesië door een uit twee leden bestaande dele gatie worden vertegenwoordigd. De de legatie zal bestaan uit het hoofd van het directoraat voor Afrika en het Mid den-Oosten van het ministerie van Bui tenlandse aken, en de secretaris van de Indonesische ambassade in Cairo. Weer arrestaties in Hongaarse hoofdstad Radio-Boedapest heeft gisterochtend gemeld dat de Hongaarse politie weder om 32 personen in de hoofdstad heeft gearresteerd. Volgens de zender gaat het niet om politieke misdadigers, maar om gevangenen, die tydens de Hongaarse opstand uit de gevangenis waren ont vlucht, In geheel Hongarije zijn in de afge lopen week 62 personen gearresteerd. Voorts werden in nachtclubs van Boeda pest 52 mensen in hechtenis genomen. De twintig-jarige zigeuner Matyaa Makula, die door een militair gerechts hof wegens moord ter dood was veroor deeld, is teredhtgesteld. Imre Mate, rector-magnificus van de landbouwhogeschool te Boedapest, is van zijn functie ontheven. Een woordvoerder van de Lutheraan*® Wereldfederatie heeft gisteren te Ge neve verklaard, dat de Hongaarse rege ring aan de kerkelijke organisaties in het westen van het land toestemming heeft gegeven haar eigen hulpprogram ma's uit t® voeren. De Hongaarse regering heeft er tot dusver op gestaan, dat het International® Comité van het Rode Kruis als enige d® hulpgoederen mag verdelen. „Oosf-DuiHland is op een opstond voorbereid" De Oostduitse regering is voorbereid op plannen voor een opstand, aldus heeft de minister voor Staatsveiligheid, de beruchte Ernst Wollweber, gisteren voor de T.V. medegedeeld. De „Duits© democratische republiek" is zo hecht gegrondvest, dat iedere poging tot een omwenteling zou mislukken, aldus de minister. Zijn ministerie hield verschei dene staatsvijandige groepen in het oog waarvan enige „reeds morgen erop los willen slaan" en andere hun doel langs omwegen trachtten te bereiken. Deze groepen zouden geen van alle succes hebben. Reeds enige tijd wordt in alle bladen van de communistische partij in Oost- Duitsland gewag gemaakt van openlijke bedreigingen tegen de party en van „contra-revolutionaire neigingen" in grote kringen van dc bevolking. De secretaris van de communistische partij in Oost-Duitsland. Alfred Neu mann, heeft dinsi'r.g voor communis tische functionarissen in Oost-Berlijn een verscherpte propagandastrijd ora West-Berlijn aangekondigd. West-Ber- lijn wordt steeds meer tot een N.A.V.O. bolwerk gemaakt en zou ook bij de uit voering van de „leer van Eisenhower' een belangrijke rol spelen, zo meend® Neumann. Bovendien hadden Westduit- se politici de laatste tijd er een gewoon te van gemaak „hun opruiende redevoe ringen in West-Berlijn te houden" Daarom was een politieke en sociale strijd op grote schaal om de heersers van het „imperialisme en het milita risme in West-Berlijn" ter zijde te stellen, noodzakelijk. In Amerika ingeladen opleggers rijdt men in Frankrijk naar de bestemde plaats (Van onze correspondent in Parijs) In de Franse haven Saint-Nazaire is dezer dagen een vrachtboot aangekomen, die een nieuwe periode In het transportwezen tussen Amerika en Europa belooft In te luiden. Dit schip, van een type, dat officieel als „TMT Carib Queen" wordt aangeduid, behoort tot de vloot, die uit twaalf eenheden van de „TMT-trailer Ferry" bestaat, die elk een laadvermogen hebben van 97 personenauto's, 500 ton vracht, een twaalftal passagiers en tenslotte 92 opleggers (trailers). Op die op leggers komt het hier in het bijzonder aan. Die worden namelijk aan land gezet In precies dezelfde gedaante als ze in Amerika werden volgeladen om dan, ge trokken door Franse trekkers (traetoren), naar de plaats van bestemming te wor den gebracht. Met dit systeem wordt zo dus het van huis-tot-huis-transport Ia Van Gend en Loos, tussen de twee werelddelen ingevoerd. Ven hu;s-f3'}-huis vervoer Gesteld dus. dat U een kist met kleren of een verjaardagsverrassing aan Uw verre nicht in Illinois of Kentucky heeft te sturen, dan verpakt U uw zending, alsof die niet verder dan Doetinchem of President Lopes van Portugal j\na de begroeting op ae kade van de ontvangst in de Portugese Iwofd- begeleidt het Engelse Koningspaar \Lissabonse haven naar de officiële stad Anti-communist in Syrië doodgeschoten Op klaarlichte dag is gisteren in Bei roet een vroegere kolonel van het Syrische leger, Ghassan Jedid. door een landgenoot van hem vermoord. De Libanese politic wist in de Europse wijk van Beiroet dc moordenaar in een vuurgevecht te doden. De veertigjarige kolonel was één van de zeven personen, voor wie de openbare aanklager in Da mascus de doodstraf had geëist in een proces over een Syrische samenzwering, dat thans nog te Damascus wordt ge voerd. Het vorige jaar had de kolonel asie] gezocht in Libanon. Jedid is een vooraanstaand lid ge weest van de Syrische volkspartij, oen anti-communistische organisatie, die I thans in Swrië is verboden. Groningen gestuurd behoefde te worden, en de nieuwe onderneming zorgt voor de rest. Niet alleen, dat deze methode de verzender van veel zorgen voor de ver pakking ontlast, ook op de vervoerskos ten zal aanzienlijk kunnen worden be spaard. Een besparihg vooral aan ar beidsloon, omdat er volgens deze nieuwe handelswijze tien twaalf schakels in het transportproces zullen kunnen wor den uitgespaard. Ook de risico's aan bre ken en diefstal zullen dientengevolge natuurlijk aanzienlijk verminderd kun nen worden. Het eerste vervoer, dat nu gearriveerd is. bevatte hoofdzakelijk zendingen voor het Amerikaanse leger in Frankrijk. Doch op de terugreis zullen ook particu liere zendingen, onder meer een aantal Franse auto's, dat naar Amerika wordt geëxporteerd, worden vervoerd. Worden nu voor het eerst de oude en de nieuwe wereld op transportgebied op deze wijze met elkaar verbonden, deze methode van verzending heeft reeds tussen Amerika en verschillende rndere landen, als Por- torico en kleinere eilanden in de Stille Zuidzee, haar nut ruimschoots bewezen. De eerste passagiers, die van dit nieu we transportmiddel gebruik zullen ma ken. zijn een twaalftal Hongaarse vluch telingen, die zich in Amerika gaan ves tigen en die van de maatschappij een gratis-overtocht kregen aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4