Leidse N.C.R.V.-ers maakten een (film) reis naar Portugal Leidse Schouwburg-plannen niet lezers schrijven.. op tijd verwezenlijkt! Mirella Ztaccarini concerteerde in Lakenhal; een tegenvaller Een emigranten-huwelijk Met Mary Pos naar Turkije 95ste jaargang Woensdag 20 februari 1957 Tweede blad no. 29067 In de foyer van de Stadsgehoorzaal kwamen gisteravond de leden van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reis- vereniging bijeen om te luisteren naar een lezing van de heer Simon de Waard. Deze braeht aan de hand van lichtbeelden verslag uit van de reis, die hij gedurende twee maanden heeft gemaakt door zonnig Portugal of zo als hij het zelf noemde „de tuin van Europa". Voor het echter zover was deed de voorzitter, de heer A. v. d. Bos, enige mededelingen o.a. over de eind maart en eind april te houden bijeenkomsten, die resp. gewijd zullen zijn aan Zwit serland en Oostenrijk. Hij wekte voorts de aanwezigen en in het bijzonder de jeugd op zich aan te melden voor de kampeerclub van de N.C.R.V., welke men ENGELSE MODE .4/ is Parijs nog steeds het Mekka an de mode, ook de Londense mo dehuizen spreken een hartig woordje mee. Dit zijn enige ont werpen voor de komende lente, zoals die in Engeland zijn uitge dokterd. Boven: een zwart-wit ge ruite mantel en jurk uit de collectie van Digby Morton, gemaakt van organza. Midden: een flatteuze Ascot-jurk van witzijden jersey van het modehuis Hartnell. Ónder: de baljurk Versailles, gemaakt van roze satijn en bezet met lover tjes, een ontwerp van Nor man Hartnell. binnenkort hoopt op te richten. Na een kort geschiedkundig overzicht te heb ben gegeven van Portugal, dat van een grote zeevarende natie een land van kleine wijnboeren is geworden, verliet de voorzitter het spreekgestoelte om plaats te maken voor de gast van deze avond. Deze beschreef Portugal als een heuvelachtig land, dat mede door de gunstige ligging aan de Atlantische Oceaan gezegend is met een verrukkelijk subtropisch klimaat. Portugal is jammer genoeg geen goedkoop toeristenland: de lonen zijn er over het algemeen bijzon der laag en de inwoners kunnen niets anders dan sober leven. Van de grote steden noemde de heer De Waard vooral de drukke en rumoerige hoofdstad Lis sabon, waar in het oude centrum en de moderne buitenwijken ruim één miljoen personen woonachtig zijn. De stad is evenals Rome op zeven heuvels gebouwd en men vindt er naast prachtige gazons en veel bloemen ook indrukwekkend grote standbeelden en monumenten. Een van de vele andere plaatsen, die door de heer De Waard werden bezocht, was het mondaine Estoril, waar verschil lende onttroonde vorsten hun levensda gen slyten en dat schitterend gelegen is aan de z.g. zonnekust. Tijdens een tocht langs de rotsachtige Portugese kust maakte spreker kennis met enkele schilderachtige vissersplaatsjes (vis maakt in Portugal het belangrijkste be standdeel uit van het dagelijks voedsel) evenals met de zeden en gewoonten van de bevolking. Sprekende over de stierengevechten, vertelde de heer De Waard, dat het er in dit land minder wreed toe eaat dan in het naburige Spanje. Het doden van de stieren is in Portugal ten strengste verboden. Niettemin is het bijwonen van een stierengevecht voor de Portugees een aangename bezigheid; hij heeft er derhalve veel voor over. De heer De Waard, die zich wederom een vlot cau seur en een goed cineast toonde, zal on getwijfeld mede door zijn voordracht en filmvertoning bij velen de belangstelling gewekt hebben voor dit prachtige land, dat thans in verband met het officiële bezoek van het Britse Koningspaar aan Lissabon enigszins in het middelpunt van de belangstelling is komen te staan. eer begraven Teraardebestelling stoffelijk overschot Itn.-vlieger K. den Hamer Gistermiddag vond onder buitenge woon grote belangstelling en met mili taire eer op de begraafplaats „Rhijn- hof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de 29-jarige luitenant ter zee der tweede klasse K. den Hamer uit Leiden, de piloot van het vliegtuig, dat de vorige week nabij het Haagse Schouw verongelukte. Om 2 uur kwam de stoet op „Rhijnhof" aan uit Overveen. Bij de Hoge Morsweg stond een erepeleton opgesteld om de overledene naar zijn laatste rustplaats te geleiden. Toen de familie de aula binnenkwam .speelde de organist, de heer H. de Pree „Wenn ich einmal soil scheiden" van J. S. Bach. Na een afscheidswoord van de squa dronleider, de heer A. Berger uit Lei den, las de vlootprediker ds. W. P. Kra mer van het vliegveld Valkenburg 1 Corinthe 13 voor. Als laatste spreker sprak de heer Van Rhijn, schoonvader van de overledene, woorden van dank voor de betoonde belangstelling. Hierna speelde de organist het Wilhelmus. Ver volgens werd het stoffelijk overschot uitgedragen onder orgelspel „Blijf bij mij Heer". Ds. Kramer sprak de begra fenisliturgie uit en bad het „Onze Vader". De Marinierskapel uit Rotter dam bracht bij het graf Gez. 174 ten gehore. Vele kransen dekten de kist. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de luit-kolonel P. van Goor, garni- zoens-Commandant van Leiden', majoor L. L. Verdonk, commandant Erewacht, kapt. ter zee-vlieger A. W. Witholt, commandant van het vliegveld Valken burg. kapt. ter zee jhr. Elias, chef van de Marine Luchtvaartdienst. G. A. N. Cornelisse uit Leiden, inspecteur van Politie, kapitein P. J. M. de Koning uit Eindhoven, A. J. Scheffer en K. H. Ledeboer beiden uit Delft. resp. prae- ses en thesaurier van het D.S.A. De commandant-Zeemacht Neder land was vertegenwoordigd door de lui tenants ter zee-vlieger Leeflang en Carpentier Alting. Rock n Roll in de Hofstad. Dans om de schatkist. Alle sigaretten straks een duppie per pakje meer. Tob niet beste vrienden, maar blijf waar voor uw geld kiezen, dus... Lexington van America's Best Tobaccos. Blijft Schouwburg ook na 1958 open? Als gevolg van de thans getroffen regeringsmaatregelen (bestedingsbeper king) en het streven van de regering om in ieder geval aan de woningbouw voorrang te verlenen, zullen de Leidse Schouwburgplannen niet op tijd ver wezenlijkt kunnen worden. Geen brug van ,hart' tot ,hart' geslagen Het is een raadsel, waarom nu juist de Italiaanse pianiste Mirella Zuccarini uitverkoren was om zich te doen horen op het Lakenhal concert van gisteravond. Want er zijn wel minstens tien jonge Hol landse pianisten aan te wijzen, die daarvoor eerder in aanmerking komen en eenvoudig hun kansen niet krijgen. Wel behaalde zij meermalen internationale prijzen en trad in vele landen op, maar dat zegt blijkbaar, gehoord haar prestaties, lang niet alles. Om een recital tot een volledig succes te maken, is méér nodig dan een opmerkelijke virtuositeit. Niet alleen verwonderde haar pro- smelting kunnen komen was mede oor- grammakeuze kris-kras van alles zaak dat dit titanische' werk, waarin door elkaar en zonder enig uitzicht op echter enigerlei lieflijkheid in het zang wat „modern" Italië produceert thema onnaspeurlijk bleef en de pianiste maar ook de genoemde verbluffende slechts tot uiterste forti en pianissimi, virtuositeit bleek toch soms aanvecht- j zonder tussen waarden, verviel, al heel baar. j weinig indruk op ons kon maken. In Voor ons persoonlijk was er eigenlijk Bach bleven innigheid en gevoelsdiepte slechts een kort gedeelte van de avond, onvindbaar, slechts op de buitenkant waarin het werkelijke muzikale gordijn hoog opging en wel in enkele bondige composities van 18e eeuwse Italianen: Scarlatti en de Venetianen Pescetti en Paridisi, toen ook de „innerlijke" mens bij dit musiceren volledig betrokken werd. Daaruit bleek, dat deze pianiste in dit opzicht artistiek gesproken véél méér kan dan zij nu in het algemeen wist te geven. Deze Italianen klonken als een ware verademing in een zee van hoofdzakelijk harde en verbeten luid ruchtigheid, waarvan het allang over leefde en overwonnen virtuosengeweld van het dodelijk vermoeiende, langdra- i dige en overigens in een te langzaam tempo gespeelde „Islamey" door haar leermeester Casella georkestreerd j van de Rus Balókirew wel de „kroon" j spande. Niet dat Mirella Zuccarini niet fan- tastisch veel aan kan. Zij besohikt over klaar en voornaam toucher met praeg- nante stemvoeringen en een verbijste rende, welhaast ongeloofwaardige vin gervaardigheid, waarop door de keuze der nummers welhaast steeds het ac cent ligt. Dit is echter onvoldoende om „muziek" te toveren, vooral als er zoveel koude onverschilligheid en zo weinig „hart" aan te pas komt, waardoor zowel In Bach (Prélude en Fuga) en Beet hoven (Waldsteinsonate) alles te me chanisch en met te weinig verwantschap a la een pianola verloopt. Daarbij komt nog de zucht dezer pianiste om met haar virtuositeit te willen épateren, het geen door de overmaat daarvan juist in het tegendeel verkeert. Dat speciaal in Beethoven de linker en de rechterhand ieder volkomen een eigen weg gaan weliswaar eensdeels een gevolg van diens schrijfwijze en niet tot een geestelijke harmonische ver bleef de schijnwerper gericht, twee totaal onbelangrijke Busoni-sonates be wezen een absolute overbodigheid en dat de Chopinaffiniteit problematisch was, bleek in enige etudes, waarvan de laatste (no 12, op. 25) ook technisch niet feilloos verliep. Kortom: Zoals bekend nam de gemeenteraad in 1953 het besluit om. met het oog op de toestand, waarin de Schouwburg zidh bevindt, de bouw van een nieuwe Schouwburg voor te bereiden. Op aan drang van de commandant van de Brandweer werd hieraan de voorwaarde verbonden, dat deze plannen in 1958 verwezenlijkt moesten zijn. Aan het einde van dat jaar zou de huidige Schouwburg onherroepelijk voor het geven van voorstellingen gesloten wor den. Reeds spoedig nadat dit besluit gevallen was. toog een onder leiding van de heer H. de Wilde gevormde commis sie aan het werk. Binnen de daarvoor gestelde termijn kwam deze commissie gereed met haar voorbereidende werk zaamheden en kon aan het College van B. en W. een plan tot totale nieuwbouw worden voorgelegd. De voornaamste DIENST VOOR BUITEN KERKELIJKEN Het Jeugddienst-Kerkkoor der Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. verleent a.s. zondag o.l.v. zijn dirigent Henk Akse, haar medewerking in de dienst voor Buitenkerkelijken, welke gehouden wordt in het Luxor-theater. waarin voor zal gaan dr. P. Söhoonheim. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. ex. Scheikun de de heren P. J. Napjus (Bussum) en R. O. de Jongh te Den Haag (cum laude). De minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen heeft benoemd ni de staatscommissie waaraan in 1957 het examineren wordt opgedragen van hen. die'een akte van bekwaamheid wensen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het handteke nen en het rechtlijnig tekenen, tot voorzitter prof. dr. H. van de Waal al hier. tot ondervoorzitter de heer B. Th. de Heij te Wassenaar en tot 2de secre taris de heer A. J. M. Landers, eveneens te Wassenaar. Georgette H aged oom voor K. O. SERIE KLEIN-KUNST AFGESLOTEN. Als laatste trad gisteravond in de serie Gemengd Kunstabonnemens voor K. en O. op de bekende Klein-Kunst- artieste Georgette Hagedoorn. Deze ras-artieste vormt in zeker op zicht een genre op zich zelf. Leiden zal daarvan nu wel overtuigd zijn, want Georgette Hagedoorn wordt immers langzamerhand een vaste gast in onze Sleutelstad. Beide partijen zullen dit gaarne aanvaarden, want zij zijn onge twijfeld zeer met elkaar ingenomen. De artieste ziet geregeld volle zalen als een overtuigend bewijs van waardering en I de volle zalen zijn aan de andere kant er was weinig attractieve hetzelfde ten aanzien van de prestaties, cnarme in dit spel te ontdekken. In ^ie Georgette Hagedoorn op plankenland T*1 PlUff nnTlph 1 Oon fairanitolla, nnlr levert: in beschaafde internationale chansons, waarbij de Franse wel de voorkeur genieten en die zfj op boeiende wijze over het voetlicht weet te brengen met een eenvoudige doch bijzonder dui delijke articulatie en tevens gebaren spel van handen en gelaat. Dat wass gis teravond niet anders en zowel voor de pauze als daarna had zjj een aandach tig gehoor in meest nieuwe liedjes, hoe wel toch ook enkele oudere repertoire hadden gehouden. Bovendien bracht zij voor de pauze nog haar schets „In het museum", reeds bij andere gelegenheid vertoond; voor haar een succesnummer! Met Georgette Hagedoorn is deze serie van K. en O. thans besloten. Haar werd bijzonderheden van dit plan werden in dertijd door ons gepubliceerd. De thans van hogerhand afgekomen maatregelen maken het echter onmoge lijk tot een spoedige realisering van "de bouwplannen te komen. Nu men door overmacht gedwongen wordt de bouw naar een latere datum te verschuiven, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat het College van B. en W., na ingewonnen advies van de commandant van de Brandweer, zal besluiten de Schouwburg ook na 1958 voor het geven van voorstellingen nog beschikbaar te stellen. Bij een voortduren van de bestaande toestand kunnen dan eventueel enige maatregelen t.a.v. de bewaking en her stelwerkzaamheden aan het gebouw, getroffen worden. DE INHEEMSE GEMEENSCHAP IN CENTRAAL AFRIKA Vrijdagavond zal prof. dr. G. E. J. B. Brausoh in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde een lezing houden over het onderwerp: „De moderne maatschappe lijke ontwikkeling van de inheemse ge meenschap in Centraal Afrika". Prof. Brausch. die koloniale politiek aan het Universitair Instituut voor de Overzeese Gebieden te Antwerpen do ceert. is een sooioloog met grote erva ring ten aanzien van de westerse in- Keerzijde van smariegeld Inderdaad Mijnheer v. d. Kuil. de vetgedrukte berichten over het uit te keren Japanse smartegeld hebben ook bij ons tot gevolg dat velen zeggen: „Boffen jullie even!" Maar U. Mijnheer v. d. Kuil, was nog bevoorrecht bij ons vergeleken, U en de gehele Marine kreeg het salaris uitbetaald wat U allen van harte gegund is. Het kwam U toe! Maar weet U. dat de ambtenaren en de mensen van het K.N.I.L. er nog slechter af gekomen zijn? We waren allen in dienst van één Nederland en hadden hetzelfde leed, dezelfde ontbering, maar waar blijft nu ons salaris? Ook dik ge drukte letters op de wagens van „Ne derland helpt Indië" in 1946. Wat kwa men er grote pakken uit! Toen waren het ook zulke boffers, die lui uit Indië Maar we hebben alles moeten betalen, hoor!! En geen klein beetje ook. Ook dat weet geheel Nederland niet. Neen. Mijnheer v. d. Kuil, wij blozen zeker niet als we de fooi van het smartegeld ontvangen. U Redactie dank voor de verleende plaatsruimte. Mevr. H. J. ROOZENDAAL— VELDHUIJZEN, Weddesteeg 4, Leiden. vloed op de Kongolese traditionele maatschappij. Na een 17-jarig verblijf als bestuursambtenaar in verschillende delen van Belgisch Kongo is prof. Brausch thans werkzaam op het Ka binet van de Minister van Koloniën te Brussel en in die functie nauw betrok ken bij het overheidsbeleid ten aanzien van Belgisch Kongo. De lezing is georganiseerd door het Afrika-Studiecentrum, het Nederlands Genootschap voor Anthropologic en het Rijksmuseum voor Volkenkunde. menig opzicht een tegenvaller, ook al omdat Mirella Zuccarini er niet in slagen kon, een brug van „hart" tot „hart" te slaan. Een groot aantal toehoorders heeft haar van grote ernst, zonder enige lichtende glimlach vervulde verrich tingen gevolgd, doch niet een zodanig applaus doen opklinken, dat er een toegift op kon overschieten. Balaki- rew had dan ook de maat wat een mens aan geluidsvolume kan verdra gen. vol gemaakt. Het plaatsen van de vleugel op een verhoging midden in de zaal, leek ons geen gelukkige oplossing: noch de akoestiek, noch de toehoorders, die er zich omheen moeten scharen en van wie een deel de concertgeefster een daverend applaus gebracht als wei- niet kon zien, zijn hiermee gebaat. verdiende hulde. H. I M. Lezing in de Koksschoo! De bekende schrijfster van reisverha len, Mary Pos. sprak gisteravond in de kantinezaal van de Koksschool. over het onderwerp „Naar het land van de Rode Maan" (Turkije). Voordat Mary Pos met haar lezing begon, toonde zij de aanwezigen enige op haar reizen aan geboden sieraden, zoals een feestrebosa, een soort shawl geweven door Indianen uit Zuid-Amerika, een ring uit China. Mexicaanse oorhangers en een armband uit Jeruzalem. Mary Pos vertelde, dat haar hart toch het meest naar de zee uitging, van daar dat ze haar laatste reizen hoofd zakelijk per boot deed. Haar reis naar Turkije was wel één van de avontuurlijkste geweest. Als we de geschiedenis van Turkije bekijken .aldus de spreekster, dan rijst voor ons een bloedige en wrede geschie denis op. Er heerst dan ook veel rouw in dit arme land met een dappere be volking. In heel Anatolië is er geen ge zin te vinden dat niet treurt om een familielid, gevallen in de laatste eeuw tegen Rusland. Toen Kemal Pasja Ataturk Turkije bevrijdde van de Griekse overheersing gebeurde dit zonder bloedvergieten. Op internationale conferenties had hij zeer grote invloed, zodat Turkije tenslotte de sluitsteen werd van de Westerse ver dediging tegen het Oosten. Turkije was bezig zich te moderniseren met behulp van Ataturk. de grote hervormer. Onder diens invloed werd de fez, sluier en het haremwezen afgeschaft. Er werden ha vens aangelegd door Nederlanders, de K L M. begon een lijndienst enz. Helaas. Ataturk is door zijn ongelukkig huwe lijk verslaafd geraakt aan de raki en is hieraan tamelijk jong gestorven. De Turken leven geheel in het heden, zoals een Turkse dichter uitdrukte: „Twee dagen zijn er die ik zal achten, de dag van gisteren en de dag die mor gen komt!" Het land heeft momenteel geweldige schulden aan het buitenland. Mede doordat de prijzen omhoog vliegen, de lonen hetzelfde blijven en het vaak zeer ontactisch optreden van Europeanen en Amerikanen tegen de hoffelijke Turken ontstaan er nogal eens onlusten. Tquï Mary Pos Efeze bezocht, had mei^uist het verloren gewaande beeld van Artemis opgegraven nadat dit bijna twee eeuwen onder de grond gebleven was. In tegenstelling tot wat men ge dacht had. was dit prachtige beeld nog geheel ongeschonden en dat mag wel een wonder heten want het is. doordat de tempel zesmaal verwoest geweest is. ook zesmaal uit de aarde opgegraven. Nederlanders zijn in Turkije uiter mate gezien (minister Lieftinck!), en nog nooit zijn diplomatieke betrekkin gen op enige wijze verstoord. Op de plaats waar het Christendom ontstaan is, nl. de stad Antiochië. is niets meer van deze godsdienst te ontdekken. Het geheel is beïnvloed door het Mo hammedanisme, vandaar dat de Turken ook een symbool voor deze religie inge voerd hebben, nl. de Rode Maan. In tegenstelling tot het Westen schaamt men zich niet voor zijn over tuiging. zo is het heel gewoon dat men in Ankara ,de modernste stad. midden op straat bidt. gelegen op een matje met het gezicht naar Mekka. Na de pauze werden enige films ver toond. waarna één der officieren Mary Pos een boeket bloemen aanbood, als dank voor de uitnemende avond. Hoewel het onmogelijk onze ge woonte kan zijn om van iedere emi grant uit Leiden en omgeving, die in zijn nieuwe vaderland in het huwelijks bootje gelieft te treden, een plaatje in de krant te zetten, voormt de boven staande foto de uitzondering, welke de regel bevestigt Zowel de bruid als de bruidegom zijn uit Voorschoten afkomstig, het znn mejuffrouw Jantina H. Russchen'ocrg en de heer Maarten Romijn, die hier voor de eerste maal als het echtpaar Romijn poseren Hun huwelijk werd op 9 februari j.l nj Wellington (Nieuw- Zeeland) voltrokken. De tuin van Europa Met militaire (Ingez. Med.-Adv.)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3