Engelse oppositie betwist „vitale strategische positie" van Cyprus Regeringsbeleid met een ruime meerderheid aanvaard Labour geeft voorkeur aan NAVO-basis houdt Uw huid gaaf en zacht hoofdpijn Als U keelpijn hebt... Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond het beleid van de regering ten aanzien van Cyprus met 307 stemmen tegen 253 goedgekeurd en een motie van wantrouwen van de socialistische oppositie verworpen. De Labour-afgevaardigde James Calaghan noemde de „vitale Strate gische positie" van het eiland een „mythe" en was van mening, dat Cyprus niet met geweld bij het Gemenebest moet worden gehouden. Hij vroeg de regering om een nieuw politiek initiatief, waarop John Profumo, onder-minister van Koloniën, antwoordde, dat bij een vereni ging van Cyprus met Griekenland de kans op een burgeroorlog op het eiland groot was. Griekenland en Turkije, twee bondgenoten van Engeland en beiden lid van de NAVO, zouden elkaar misschien naar de keel vliegen. Dat zou een ramp zijn voor de NAVO en voor de gehele positie van het Westen in het Midden-Oosten. Zolang aartsbisschop Makarios gebruik van geweld niet veroor deelt, heeft hervatting van de onderhandelingen met hem geen zin. De regering denkt er op het ogenblik niet aan de Cyprioten zelfbeschik kingsrecht te geven. Pas als de terreur ophoudt, kan een begin worden gemaakt met zelfbestuur. Macmillau moet met aanhangers rekenen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Het is thans bijna een jaar geleden, dat de Britse regering aartsbisschop Makarios, de woordvoerder van de op standige Cyprioten en, naar later bleek, tevens de ophitser van de terroristen, heeft verbannen in de hoop, dat nieuwe politieke leiders naar voren zouden ko men. met wie kon worden onderhandeld. Die hoop is ijdel gebleken. De regering scheen later bereid om weer met Ma karios te gaan praten, maar pas nadat hij openlijk de terreur zou hebben ver oordeeld. Het leek er even op dat dit laatste zou gebeuren, toen de Britse re gering hem in zijn verbanningsoord de nieuwe, door Lord Radcliffe uitgewerkte constitutionele voorstellen liet voorleg gen. maar Makarios weigerde het hoge woord te spreken. De regering heeft bij herhaling ver klaard. dat de terreur op het punt stond ineen te storten. Desondanks gaan de moorden door. Ook gisteren werd van regeringszijde gezegd, dat men thans optimistischer dan ooit is over het einde van de terreur. Zodra deze zou zijn op gehouden, zouden de Turkse en Griekse Cyprioten bereid zijn tot samenwerking, zonder welke een oplossing onmogelijk lijkt. De regering liet bij de publikatie van de Radcliffe-voorstellen doorsche meren, dat het eiland eventueel door Turken en Grieken zou moeten worden verdeeld. Ook thans wil zij deze moge- l..kheid openlaten, maar Lennox Boyd, de minister van Koloniën, maakte gis teren duidelijk dat hii deze oplossing weinig aantrekkelijk acht. Labour eist, dat Makarios onmiddellijk. In vrijheid wordt gesteld. Vroeg of laat zou tooh met hem moeten worden ge praat. zoals de historie van elders ge vangengenomen volksleiders aantoont. Regering en oppositie zijn het er eohter over eens. dat in ieder geval een periode van beperkt zelfbestuur moet vooraf gaan aan de in uitzicht gestelde zelfbe schikking. Engeland is thans voor alles de beschermer van de Turkse minder heid, welke het plan-Radcliffe onder zekere voorwaarden schijnt te aanvaar den. Onberaden stappen in Cyprus zou den kunnen leiden tot openlijke botsing tussen Griekenland en Turkije, waarop het Kremlin zit te wachten. Gemengd garnizoen De oppositie staat op het standpunt, dat de Suez-actie ondubbelzinnig de waardeloosheid van het eiland als een uitsluitende Britse militaire basis heeft aangetoond, daar afgezien van de stationering van vliegtuig-eskaders de operatie tegen Port Said wegens ge brek aan diepe havens op Cyprus uit Malta moest worden geleid. Daar boven dien door de overeenkomst met Jorda nië de daar gelegerde Britse strijdkrach ten zullen verdwijnen en omdat ook moet worden gerekend op de opheffing van het Britse garnizoen in Lybië we gens de bezuinigingsplannen van de mi nister van Defensie Sandys, bestaat er volgens Labour nauwelijks meer grond voor de instandhouding van een Brits steunpunt op Cyprus, welks waarde bo vendien twijfelachtig is, gezien de vij andige houding van de Griekse bevol king. De oppositie ziet als constructieve oplossing, dat Engeland aan de NAVO- raad dient voor te stellen de Britse basis te vervangen door een NAVO-basis. waarbij tegelijkertijd voortgang moet worden gemaakt met het losmaken van de Britse banden. Men denkt aan een betrekkelijk klein, gemengd garnizoen bestaande uit Britse en eventueel ook Amerikaanse troepen, alsmede Turkse en Griekse strijdkrachten onder een NA VO-commandant. Indien op deze wijze Turkije wordt beveiligd tegen een be dreiging van zijn zuidflank acht men het mogelijk, dat Ankara zijn verzet opgeeft tegen het plan van Radcliffe en tegen volledige zelfbeschikking, welke overeen aantal jaren zal moeten volgen. Misschien beschouwt ook de Britse re gering dit wel als de beste methode om geleidelijk een eind te maken aan de voortdurende aanslagen. Het is echter de vraag of zy het tegenover de eigen aanhangers aandurft zo kort na de terugtocht uit Port Said wederom een machtspositie in het Midden-Oosten, van hoe twijfelachtige waarde ook, op te geven. Geestelijken gearresteerd Er zijn nog zeven Grieks-Cyprische geestelijken in hechtenis genomen, die verdacht worden van verzetsdaden, al dus is dinsdag officeel te Nicosia be kendgemaakt. In totaal zijn nu 37 gees telijken in verzekerde bewaring. Deze zeven priesters zijn afkomstig uit dor pen in het Troodosgebergte. Drie van hen hebben onderdak verleend aan lei ders van de verzetsbeweging. Drie an deren hebben niet alleen ondergrondse cellen opgericht, maar ook geleid. De zevende priester wierf, aldus de officiële verklaring, nieuwe leden aan. Vetvrije treinreis. Douanebeambten in Como. in Noord- Italië, ontdekten onder zitplaatsen in een uit Zuid-Italië aangekomen trein twee ongewoon grote en zware pakket ten. Zy doorzochten vergeefs de gehele trein om de eigenaars hiervan op te sporen. Tenslotte werd besloten de in vetvrij papier gewikkelde pakketten te ontladen en voorlopig op te slaan. Aldus geschiedde, sterke armen ver voerden de pakketten naar het perron, waarna de touwen, waarmede zjj waren dichtgebonden, werden doorgesneden. Wie beschrijft echter de verbazing der brave douaniers, toen twee mannen, de 31-jarige Giuseppe Presti en de 64-ja- rige Panara Calogero, uit het vetvrije papier te voorschijn rolden De twee ,jpa.kketreizigers", Sicilianen, gaven de volgende verklaring voor hun merkwaardige reiswijze: zij waren werk loos en wilden elders hun geluk beproe ven. Omdat, hun daartoe het- reisgeld ontbrak, werd tot de ..pakketreis" beslo ten. Volijverige verwanten wikkelden de twee van top tot teen in papier, bon den hier touwen omheen, en legden de „pakketten" vervolgens onder zitplaat sen in de trein. Zo werd Como bereikt, waar ijverige douanebeambten de „pak ketreis" ontijdig deden eindigen. (Ingez. Med.-adv.) (Ingez. Med.-Adv.) Alleen NIVEA bevat Eueerit het voedingsmiddel voor de huid Moskou wil steppen van Azië vullen Aanmoediging van pioniers De Sovjet-Unie biedt arbeiders en boeren ongekende financiële en andere lokmiddelen aan om hen te bewegen naar het Verre Oosten te verhuizen, waar uitgebreide gebieden bestemd zijn om in de komende 10 tot 15 jaar ont sloten te worden. Mensen, die. het aanbod aanvaarden om met hun familie in Primorsky Krai by de Chinese grens een nieuw leven te beginnen, krijgen vrij vervoer voor hun gezin, hun vee en twee ton van hun privé-bezittingen. Dit is in een adver tentie van regeringswege, die in Moskou is verschenen, meegedeeld. Deze mensen krijgen voorts 1 000 roe bel iongeveer 950 gulden», bedoeld voor het hoofd van het gezin en 300 roebel voor gezinsleden, die in het nieuwe ge eerste vyf jaar, dat zij in het nieuwe gebied wonen, vrijgesteld van belasting en de verplichte levering van graan aan de regering. Zij krijgen verder nog 15.000 roebel (ongeveer 14.000 gulden) om een huis te bouwen, welke som ze in tien jaar mogen terugbetalen, en een in drie jaar terug te betalen krediet van 2.000 roebel voor de aanschaffing van vee en andere benodigdheden. Herstel particulier initiatief in Polen (Van onze Weense correspondent) Personen, die uit de Poolse staats dienst werden ontslagen, mogen nu een klein bedrijf opènen en krijgen daarvoor zelfs van de regering een krediet van ten hoogste 20000 zloty voor de aan koop van machines, installaties en ge reedschap. Het geleende bedrag moet binnen drie jaar worden afgelost, maar in bijzon dere gevallen kan deze termijn tot vijf b:ed blijven wonen. Voorts worden zij de jaar worden verlengd. die niet wijken wil AKKERTJES helpen direct Eden had koortsaanvallen De voormalige Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft op zyn reis naar Nieuw-Zeeland. twee koortsaanvallen gehad. Bij de tweede aanval, die ernstig wordt genoemd, liep zijn temperatuur plotseling hoog op. Eden zal worden on derzocht, zodra hij per 'boot, 21 februari in Auckland aankomt. Sir Anthony en Lady Eden vertrokken 18 januari j.l. uit Londen voor een lange vakantie in Nieuw-Zeeland. Zoals be kend was Eden om gezondheidsredenen als premier afgetreden. Laiter meldde Reuter, dat Eden in een telegram aan premier Holland had medegedeeld, dat hij zich goed herstelde van de koortsaanvallen. Hy was reeds zoveel beter, dat hy donderdag, bij aan komst in Auckland, de pers hoopte te kunnen ontvangen. Slichting veer Scheikundig Onderzeek in Nederland In een onderhoud met de directeur van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek, de heer J. H. Bannier, verklaarde deze. dat de bloei van het natuurkundig onder zoek hier te lande (onder meer voortge komen uit het door ZWO gesubsidieerde werk van de „Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie"), had geleid tot de oprichting van de „Stichting voor Scheikundig Onderzoek in Nederland" (S.O.N.). De Nederlandse Organisatie voor Zui ver-Wetenschappelijk Onderzoek zal de nieuwe stichting een subsidie van f. 120.000 verstrekken en zij heeft het plan de S O N. ook in de toekomst te steunen, in de hoop. dat deze stichting even belangrijk zal worden als de „Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie". Voorlopig zal de S.O.N. op twee gebie den werkzaam zijn namelijk op dat der eiwitchemie en op dat der chemische spectroscopie. Het bestuur der nieuwe stichting wordt gevormd door een aantal hoogleraren onder voorzitterschap van de oudhoog- laraar prof. dr. J. B. Wibaut. Secretaris der stichting is dr. T. van der Linden. (Ingez. Med.-Adv.) BINNENLAND Gistermiddag tegen drie uur ls de 67- Jarige handelaar in klemvee B. Warnnga uit Eexterzandvoort op 't kruispunt Barè- veld-Wildervanik-Stadskanaal in de pro vincie Groningen dodelijk verongelukt, toen hij als bromfietser zonder op te let ten het kruispunt overstak, waarbij hij werd gegrepen door een personenauto uil Groningen De heer Warrlnga smakte ach terover op de weg en was enkele minuten later al overleden. Donderdag 28 februari zal de Rotter damse Droogdok Maatschappij N.V. te Rotterdam de op haar werf gebouwde on derzeebootjager „Roterdiam" opleveren aan de Kon Marine, waarna de aangewezen commandant van d-it schip het als Hr Ms derzeebootjager „Rotterdam" in dienst zal stellen In Den Haag is gisteren overleden de heer A. W. E. Weijerman, lid van de Raad van Beheer van de Haagse Tramwegmij en van de Haagse Buurtspoorwegmij, adviseur van de Bilitonmij., Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zaterdag 2 maart zal de tuindersvak bond van de Kath. Ned. Boeren- en Tuln- dersbond K.N B T B. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de zevende algemene vergadering houden. Prof dr. J. P. Bakker, hoogleraar in d'- fysische geografie aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam is benoemd tot corresponderend lid van de Academie van Wetenschappen te Göttingen in de phy- sisch-mathematische klasse. Op 2 maart zal in het Kurhaus te Scheverningen een door de internationale Juristencommissie georganiseerd congres over de situatie in Hongarije worden ge houden. Gesproken zal worden over de ju ridische aspecten van de toestand in Hon garije en in het bijzonder over het stand recht. Men zal trachten na te gaan. wat door de internationale commissie en door juristen uit verschillende landen gedaan kan worden om een eerlijke behandeling van beschuldigden door de standgereebten te bevorderen. BUITENLAND Een 17-jarige Amerikaan te San Diego (Californlc, VS.) heeft dinsdag aan de politie bekend, dat hij zaterdag na een woordenwisseling zijn ouders door revol verschoten heeft gedood. Ook ln Zwitserland ls een militaire patrouille door een lawine overvallen. Het geschiedde in het gebied van Sankt Mo rite Dank zij het snelle ingrijpen van een red dingsploeg konden vyf mannen bijtijds worden bevryd. De zesde liet het leven De politie van Tanganjlka in Cen- traal-Afrika heeft dinsdag na een inten sieve Jaoht de inheemse politieman gevan gen genomen, die verdacht wordt de hand te hebben gehad in 34 moorden. De Brusselse bladen meldden, dat in de nacht van maandag cp dinsdag op nieuw 'n poging is gedaan om Manneken- pis te ontvoeren. Het voetstuk van het beeld werd beschadigd en bovendien werd de watertoevoerbui6 doorgesneden. 85 «t Sovjetrussisch blad over invloed van kerk verontrust Het Sovjetrussische jeugdblad ,Kom- somolska.va Prawda" heeft een brief ge publiceerd. waarin gezegd wordt, dat de toenemende invloed van de kerk op de jeugd „niet toegestaan kan worden". De schrijver van het artikel klaagt erover, dat de priesters „hun strijd om hart en geest van de jonge mannen en vrouwen op steeds grotere schaal voortzetten door op geraffineerde wijze hun werk aan te passen aan de omstandigheden van het ogenblik". In de brief wordt toegegeven, dat de kerk haar houding tegenover de staat gewijzigd heeft. Hier voegt de schrijver echter aan toe, dat „religieuze ideologie in wezen vijandig is aan de gehele struc tuur van ons leven en dat de Russische jeugdorganisaties zich erop moeten toe leggen, dat verspreiding van deze ideo logie verhinderd wordt". Jeugdige schrijfster Farre uit Engeland verdwenen De Britse letterkundige wereld is op zoek naar de 26-jarige Rowena Farre. die na het verschijnen van haar eerste boek. „Seal Morning", verdwenen is na dat dit boek een daverend succes ge worden is. Het boek geeft het verhaal van zeven jaren van haar jeugd, die zij met een tante in een eenzaam huis aan de barre noordkust van Schotland heeft doorge bracht, temidden van een aantal huis dieren. Sedert het op 28 januari ver scheen, zijn 30.000 exemplaren van het boek verkocht. Voorts is het bewerkt voor radio en tijdschriften en een Ame rikaanse uitgever heeft de publikatie- reohten voor de Ver. Staten gekocht. Men vermoedt, dat Rowena, die al eens een grote trektocht door IJsland en Noord-Europa heeft gemaakt, een nieuwe zwerftooht begonnen is; in elk geval is zij erg beduusd door het succes van haar boek, zodat het ook mogelijk is. dat zij zich bij vrienden heeft terug getrokken. Volgens Radio-Peking heeft zich in 1956 een grote volksverhuizing voltrokken van 260.000 mensen, die naar de provincie Heiloeng Kiang zijn getogen: Het aantal Inwoners van deze vruchtbare Noordoos telijke provincie is hierdoor met twee pro cent toegenomen; 380 000 bunder land is ter beschikking van de nieuwe bewoners gesteld. In een lading steenkool ln het Pool se schip „Petrowski" zijn dinsdag te Norr- köplng in Zweden, waar het gelost zou worden, twee bewusteloze en half bevroren Polen gevonden. Zij werden naar een zie kenhuis overgebracht. De kapitein van de „Petrowski" zei te vermoeden, dat de mannen bij het laden het bewustzijn hebben verloren door gassen. De bekende sterrenkundige dr Henry Norrl9 Russell ls op 79-jarige leeftijd ln een ziekenhuis te Princeton ln de Ameri kaanse staat New Jersey overleden. Radio-Warschau heeft bekendge maakt. dat reeds meer dan 1.500 commu nisten en socialisten in ere zijn hersteld die wegens hun politieke activiteit uit de Poolse Verenigde Arbeiderspartij gestoten waren. Veel gerehabillteerden zijn weer gekozen ln partij-organen. De commissies voor eerherstel, d'ie in november zijn inge steld. hebben haar werk bijna voltooid, al dus de radio. Acht employé'» van het Parijse wa renhuis Nouveauté'»" hebben kans gezien goederen ter waarde van 800.000 gulden te verduisteren. De Amerikaan Charles van Dooren (van Nederlandse afkomst), die bij een te levisie-prijsvraag tot dusver nog steeds alle vragen over verschillende antwoorden goed heeft weten te beantwoorden, heeft ook maandag weer succes gehad, waardoor zijn winst is gestegen tot 143 000 dollar. Van Dooren wil ook weer aan de volgende prijsvraag deelnemen. De eerste ooievaar van dit jaar in Denemarken is dinsdag nabij Esbjerg aan dt westkust van Jutland gezien. Gewoon lijk komen de ooievaars pas ln het laatst van maart in Scandinavië. De Britse premier Harold Macmillan heeft geantwoord op de uitnodiging yooi een bezoek aan Moskou, die premier Bbel- ganin van de Sovjet-Unie hem onlangs heeft gezonden. In antwoord op een vraag ls aan de Russische ambassadeur in Lon den medegedeeld, dat Macmillan het Rus sische voorstel niet zal vergeten en zich opnieuw met de regering ln Moskou ln verbinding zal stellen zodra het mogelijk ls een datum vast te stellen. Het anker van een van de vijf generatoren van de Oranje" moest wegens ouderdomsverschijnselen vervangen worden. Men wist veel sloopwerk in het schip te voorko men door een paar spanten en huid platen uit de zijwand van het schip los te branden en door dit gat het gevaarte naar buiten te takelen. - Het anker tijdens zijn ongewone transport. Een klein Brits tanksohlp ran de Shell, de „Landak", wordt seaert vorige week woensdag ln de Zuldohlnese zee ver mist. Het schip heeft zeventien man aan boord. De gouverneur van de Zuidchinese provincie Hoenan, generaal Tsjeng Tsjien. heeft na een bezoek aan de Sovjet-Unie verklaard, dat de Russen over interconti nentale raketten beschikken, waarmee de Ver. Staten vanuit China kunnen worden bestookt, aldus bericht het blad „Hong kong Evening Post". WOENSDAG Schouwburg: Kon. Ver. Lltteris Sacrum. Op. van „Spoken". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Spr. de heer H. H. Frese over „Barbaren, kanni balen en kaaskoppen". 8 uur nam. „De Lakenhal": Kleurendia's Rembrandt- tentoonstelling. 8 uur nam. Snouck Hurgronjehuls: Herdenking 100e geboortedag prof. dr. C. Snouck Hur- gronje. 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. WASSENAAR 20 februari. Verenigingsgebouw Nut van 't Algemeen. Georgette Hagedoorn, m.m.v. Pierre Verdonek. pianist. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur na'rn. Langebrug 63: Spr. de M. de Jong. van Katwijk. 8 uur nam. Rapenburg 61: Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer over de macht der Karmisch Illusies. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal». Residentie orkest o.l.v. Lovro vcm Natacic. Solist Theo Olof. 8 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opv. van Spoken. 8 uur nam. VRIJDAG Stadsgehoorzaal (foyer): K. en O.-lezing Canada's Ceribou Eskimo's. 8 uur anm. Rehoboth. Oentrale A.R. Kiesver. Spr. prof. mr. I. A. Diepenhorst over „Waar staan wij?" 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed 7.15-7.45 uur nam. Wljkgebouw Le vend aal. Jaarvergadering C.H. unie. Spr. ds. C. Jongeboer. 8 uur nam Antonius Clubhuis: Jaarverg. Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Spr. dr. G. E. J. B. Brausch over de inheemse gemeenschap in Centraal-Afrika. 8 uur nam. Prediker: Propaganda-bijeenkomst C.J.M.V. „Het Centrum" 8 uur nam. Marekerk: Herdenking 100ste geboorte dag Lord Baden Powell. Sprekers A. Bee- kes en G. Nijman. 7* uur nam. Groenesteeg 97 (Ingang Kaarsemaker- sbraat)Receptie 30-jarig bestaan afd. Lelden Ned. Bllndenbond. 35 uur nam. Schouwburg: Kon Ver. „Lltteris Sacrum. Opvoering van „Spoken". 8 uur nam. Station N. S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 13.49 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5J uur nam. Hooigracht 84. Humanistisch Verbond. Spreker drs. E. Vercruysse. 10.30 uur v.m. Luixortheater. Dienst voor buitenkerke lijken. Spreker dr. P. L. Sohoonheiim 10.30 uur v.m. Sohouwburg en St.-Antonius Clubhuis: Vastenavondviering Ned. R.-K. Midden standsbond. 8 uur nam. MAANDAG Den Burch't. Filmavond Leidse Bond van Volkstulnders Verenigingen. 7.45 uur nam. Stadsaaal (foyer): Filmavond Llssone- Ltndeman 8 uur nam.. De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Café Aniiba: Jaarverg. Tuiniers- en Bloe mistenver. D.E.V.. 8 uur nam. Casino. K. en O-fllmsitudiekring Ge bruik en misbruik van het filmjournaal. 9.15 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. K. en O.-cursus Japanse bloemsrterkunst. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden. Voordracht prof. dr. G. van Hoorn over Kyrene. 8 uur nam. Gem. H.B.S. BurggravenlaanVergade ring contribuanten Stichting Ceno. 8.30 uur nam. Doelenkazerne. Haagse Operetteaongers. 8 uur nam. De heer Spreefcenbrink in ons land gearriveerd De heer A. B. Speekenbrink, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, hoofd der economische afde ling van de Nederlandse Ambassade in Washington, ls vanochtend met de K.L.M.-machine uit New York op Schiphol aangekomen. Tijdens de besprekingen, welke de heer Speekenbrink met. de Nederlandse regering zal voeren, zullen verscheidene actuele vraagstukken worden aange roerd. De verhouding tussen Nederland en de VB. op luchtvaartgebied vormt daarbij een belangryk punt. mede met het oog op de komende onderhandelin gen. Over twee weken keert de heer Speekentorink naar Washington terug. Hoessein militair commandant N.-Sumatra ZATERDAG OFFICIËLE INSTALLATIE In Djakarta is vandaag bekend ge maakt, dat luitenant-kolonel Ahmad Hoessein, die in december jl. als lei der van de Bantengraad in Midden- Sumatra het gezag in handen nam, de volgende week officieel als provinciaal militair commandant van Midden- Sumatra geïnstall rd zal worden. De chef-staf van de Landmacht, ge- neraal-majoor Abdoel Harris Naaoetion, zal zaterdag naar Medan vertrekken om daar luitenant-kolonel Djamin Gin- ting, de opvolger van kolonel Simbolon, als eerste militair-commandant van Noord-Sumatra te installeren, en over ste Ahmad Hoessein als commandant van Midden-Sum tart. Havenstaking in Amerika duurt nog voort De 45.00 havenarbeiders, die aan de Amerikaanse oostkust van Maine tot Virginia staken, zijn gisteren de ze vende dag van de staking niet aan het. werk gegaan, daar de plaatselijke afdelingen van hun vakbond (de Dongs horemans Association") in Baltimore en Norfolk geen overeenstemming hebben kunnen bereiken met de werkgevers bonden. In New York is wel overeenstemming bereikt over een nieuwe arbeidcontract, maar de havenarbeiders zullen het werk niet. hervatten tot er ook in Baltimore en Norfolk overeenstemming is bereikt. In Philadelphia werd dinsdagmorgen een overeenkomst gesloten tussen ver tegenwoordigers van de arbeiders en van de werkgevers. De staking zou de handel verschei dene miljoenen dollara gekost hebben. AMBTSJUBILEUM DA. C. P. THOMSEN Vrijdag zal da. C. P. Thomsen, voor gangster van de Ned. Protestanten Bond en van de Ver. van Vrijz. Her vormden te Utrecht, het feit gedenken, dat zij 25 jaar geleden te Akersloot in het predikambt werd bevestigd. Da. Thomsen voltooide haar acade mische studie te Leiden en werd, na de Hervormde gemeente van Akersloot twee jaar te hebben gediend, benoemd tot voorgangster bij de afdelingen Bos koop en Gouda der Ver. van Vrijz. Her vormden, welke dubbele functie zij in 1950 voor haar tegenwoordiger werk kring verwisselde. Het zilveren ambts jubileum van da. Thomsen zal zondag in de Leeuwenberghkerk te Utrecht worden herdacht. TENTOONSTELLINGEN. (Garenmarkt lb). Tentoonstelling geolo gie ln Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 104 uur. 'szondags 14 uur (t.e.m. 4 maart). BIOSCOPEN Luxor: ..Bushalte". 14 Jr. Werkdagen 2.8Q 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.li uur. Casino. „Les enfants du Paradis", 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Trianon. „High Society" a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.80, 1 en 9.15 uur. Li cl o. „Schuldig Bloed". 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 1 en 9.15 uur. Rex. „Moordend lood". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 15 en 9.15 urn. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De Prins 8tudent". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 23 februari 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807; Apotheek Tot hulp der Menschheid. Hooigracht 48. tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8 Oegstgeest tel. 26274. Bh geen gehoor by Ow Dalsarts ol specialist bel op dnkterstelefooo 22232. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V c 2 u i| S Bf (N fl Stockholm sneeuw nnw 4 -1 0.1 Oslo nevel zzw 1 -5 0.1 Kopenhagen zwaar bew. zzo 3 1 0.4 Aberdeen zwaar bew. windstil -1 0 Londen half bew. nno 6 1 0 Amsterdam mist no 3 2 0.5 Brussel regen ono 3 0 14 Parijs regen z 11 5 4 Bordeaux regen w 7 7 8 Grenoble zwaar bew. zzw 10 9 0 Nice regen nno 4 6 0.4 Berlijn regen zzw 4 2 0.1 Frankfort geh. bew. zw 3 2 0 2 München half bew. ozo 1 -3 0 Zürich nevel nnw 2 -3 2 Genéve half bew. no 3 -2 0 Locarno geh. bew. windstil -2 0 Wenen licht bew. zzo 7 -1 0 Innsbruck half bew. w 3 -3 0 Rome licht bew. zzo 5 8 0 Mallorca zwaar bew. nnw 3 6 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2