AKKOORD IN PARUS OVER EUROMARKT EN EURATOM WEERBERICHT Stil Hongaars verzet Bondskanselier Adenauer toonde zich zeer tevreden over de bereikte resultaten KNVB-toto buiten werking Hollandse bloemen in Keulen 9429 bezuinigt op de Britse regering gezwollen soeiale voorzieningen 95ste jaargang WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 No. 29067 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal: f. 2.35 per maand; f.0.55 per week f.7.- Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Frankrijk, West-Duïteland, Italië en de drie Beneluxlanden hebben vandaag officieel besloten tot de instelling van een gemeenschappelijke markt en een atoomenergiegemeenschap (Euratom). Voorts hebben zij besloten de gemeen schappelijke markt te verbinden met de Franse en Belgische gebieden in Afrika onder een gemeenschappelijk investerings- en handelsprogramma. Een woordvoerder van de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer ver klaarde vandaag in Parijs, dat er volledige overeenstemming is bereikt. Dr. Adenauer, die als eerste de zaal, waarin de slotbesprekingen plaats von den, verliet, verklaarde zeer tevreden te zijn. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, zei, dat de verdragen inzake de gemeenschappelijke markt en Euratom in de loop van de volgende maand te Rome zullen worden getekend. De juiste datum is nog niet vastgesteld, daar de ministers eerst de tekst van de verdragen nogmaals wensen te lezen. In het slotcommuniqué van de confe rentie der zes landen wordt voorts me degedeeld, dat de ministers zijn over eengekomen in het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt de beginselen op te nemen, waarin de zes landen uit drukking geven aan hun bereidheid hun Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten de voor zijn leden ingestelde voetbaltoto met ingang van maandag 25 februari a.s. buiten werking te stellen. Deze beslissing is genomen op grond van het feit, dat een belangrijk aantal voetbalverenigingen zich niet houdt aan het besluit der bondsvergadering van 26 januari jl. en de activiteit op het ge bied der clubpools onverminderd heeft voortgezet, terwijl tevens andere instel lingen zich met het organiseren van voetbalpools bezig houden. overzeese gebiedsdelen te associëren met de gemeenschappelijke markt en bij te dragen tot de economische en sociale investeringen, die de ontwikkeling van deze gebieden vereist. In een eerste conventie, die voor de duur van vijf jaar zal worden gesloten, zullen de voorwaarden voor de toepas sing van deze beginselen nader uiteen worden gezet. In deze conventie zal de bijdrage der deelnemende landen in de investeringen in de overzeese gebiedsde len worden vastgelegd. Na afloop van deze periode van 5 jaar zal een nieuwe conventie worden gesloten. Wat de atoomenergiegemeenschap be treft wordt in het communiqué medege deeld, dat de splijtbare stoffen eigen dom zullen zijn van de hiervoor op te richten Europese organisatie. Premier Drees heeft een toelichting op deze resultaten gegeven en opgemerkt, dat ook de Nederlandse overzeese ge biedsdelen van deze investeringen zullen kunnen profiteren. Niettemin zal Neder land meer moeten bijdragen dan het ontvangt. Dit verschil zal in het begin 3,4 miljoen dollar bedragen, welke som na vijf jaar zal zijn opgelopen tot 13,5 miljoen dollar. Over verschillende onderdelen, vooral de positie van Algerije betreffende, zal nog verder moeten worden onderhandeld door de deskundigen. Ook zal er hoogst waarschijnlijk nog een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken nodig zijn alvorens de overeenkomst ryp is voor de ondertekening. Bankgebouw in Rio de Janeiro ingestort Vermoedelijk 50 doden Het acht verdiepingen tellende gebouw van de Federale Spaar bank in Rio de Janeiro (Brazilië) is dinsdagmiddag ingestort. Ver moedelijk bevonden zich op het ogenblik van de instorting een tachtig personen in het gebouw, hoewel men tevoren voor instor tingsgevaar gewaarschuwd was. Naast de bank was een gebouw afgebroken en een bouwput ge graven voor een nieuw gebouw. Men vermoedt dat er een vijftigtal doden zijn. Op straat werden 35 personen door vallend puin ge wond. Dichte stofwolken belem merden het reddingswerk. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllilll 5 Vandaag is in Keulen de Bloemlust-tentoonstelling. die anders in Lisse wordt gehouden, officiëel geopend. Dit is de eerste maal dat een dergelijke tentoonstelling in het buitenland is georganiseerd en men was M dan ook zeer nieuwsgierig hoe dit experiment zou verlopen. Het is thans natuurlijk nog te vroeg om de balans op te maken, maar toch kan reeds M nu geconstateerd worden, dat deze tentoonstelling een succes is. De M Messe-hallen zyn herschapen in een bloementuin en de kwaliteit van de bloemen is prima. De Duitsers, die er reeds geweest zijn, zyn zeer ent- M housiast en zy voorspellen dat er een groot aantal toeschouwers zal komen. H Een onzer redacteuren is naar Keulen gereisd en elders in dit blad j§ wydt hy een uitvoerige beschouwing aan deze expositie. De foto's, die H men by deze beschouwing vindt afgedrukt zijn exclusief voor ons blad M gemaakt door onze speciale fotograaf. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll,^ 100.(100 gulden op lot no. In toekomst lagere gasprijzen verwacht (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren na een korte discussie zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangeno men tot deelneming door het Rijk in de financiering van een naamloze vennootschap, die zich ten doel stelt de koppeling van de verschillende gas netten in Nederland met als knoop punt Utrecht. Minister ZijLstra noemde dit het be gin van de gasvoorciening in Nederland op nieuwe basis, waardoor het grootst mogelijke profijt wordt getrokken van alle gasbronnen, die in Nederland ter beschikking zijn en nog zullen komen. De nationale oplossing is bereikt door vrijwillige onderhandelingen om het al gemeen belang te dienen. De verwachting is, dat de koppeling van de gasnetten zal leiden tot gelijke prijzen. Dat zal wel betekenen hogere prijzen, meende de heer Regout (KVP), maar die mening bestreed minister Zylstra. De grote producenten van gas, zoals de Staatsmijnen en de Hoogovens hebben uiteraard hun prijs aangepast aan die van de vele (kleine) gemeente lijke gasfabrieken. Naarmate de kleine zelfstandige gas fabrieken verdwijnen, zal de prijs van het gas dalen. Zonder hoofdelijke stemming en zon der voorafgaande discussie heeft de Eerste Kamer tenslotte de nieuwe de- structiewet aangenomen. Staat van oorlog en beleg in Indonesië? Bij verwerping van Soekarno's „conceptie" De correspondent van het ANP in Djakarta heeft van gewoonlijk welinge lichte kringen vernomen, dat president Soekarno, die tevens opperbevelhebber der strijdkrachten is. de staat van oor log en beleg voor heel Indonesië zal afkondigen, als zyn „conceptie om de democratie in Indonesië te redden" door de politieke partijen mocht worden af gewezen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de religieuze partijen, die tezamen een kleine meerderheid in het Parlement vormen, Soekarno's plannen, die mor genavond openhaar zullen worden ge maakt, verwerpen in verband met de eventuele deelneming van de commu nisten in het nieuw te vormen kabinet. Later opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen nog regen of sneeuw, la ter opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind draaiend naar westelijke richtin gen Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 februari Zon op: 7.46 uur; onder 18.07 uur. Maan op: 2.04 uur; onder: 10.45 uur. (LK) Hoogwater te Katwijk te 8.07 en 20.35 uur. Laagwater te 3.45 en 16.16 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's I oorproefje van de begroting van april Gezontiheïdsdiensf is het zorgenkind van regering (Van onze Londense correspondent) Engeland beleefde gisteren een voor proefje van de in april in te dienen be groting. De kanselier van de schatkist. Peter Thorneycroft, kondigde bezuini gingen aan op de teveel gezwollen uit gaven voor sociale voorzieningen, die echter wat omvang betreft gelijk blyven. De schoolmaaltijden, die in Engeland regel zyn, worden duurder evenals extra- melk voor jonge moeders, terwyl de ver plichte wekelijkse bijdrage voor de na tionale gezondheidsdienst voor mannen zal worden verdubbeld en voor vrouwen en kinderen in geringer mate zal wor den verhoogd. Een storm van protesten ging van de banken der socialisten op. toen de minister dit aankondigde. Dit plan gaat op 1 april in. De nationale gezondheidsdienst is het grote zorgenkind voor de regering. Toen de dienst tien jaar geleden door de La- bour-regering werd opgericht, werd ver wacht dat deze 175 miljoen pond per jaar zou kosten. In 1957—1958 echter zal deze 690 miljoen pond opeisen!! Het grootste deel van dit bedrag komt uit de algemene belastingen. De individuele bijdragen voor het nationale ziekenfonds zullen na de verhoging een negende van de kosten dekken in plaats van een zeventiende zoals thans. Reeds door de Labour-regering werd, mede om mis bruik tegen te gaan, een matig tarief geheven op brillen en gebitten, terwijl ook een vast bedrag voor het klaarmaken Jhr. mr. J. W. Röell griffier Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren een nieuwe griffier benoemd in de va cature ontstaan door het eervol ont slag. dat aan prof. mr. A. L. de Block is verleend wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Na twee stem mingen werd jhr. mr. J. W. Röell be noemd. Hij legde in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden af. Jhr. mr. J. W. Röell is op 23 juni 1915 geboren. Hij heeft te Leiden gestudeerd, waar hij in 1941 doctoraal examen in de rechtswetenschappen heeft gedaan. Na adjunct-secretaris van een vakgroep en adjunct-secretaris van een bedrijfssroep te zyn geweest, werd hij in 1946 be noemd tot Commies van Staat. In augus tus 1948 werd hij benoemd tot chef van het Kabinet van het Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land. Öp 15 november 1955 werd hij be noemd tot commies-griffier van de Eerste Kamer. van recepten moet worden betaald, een bedrag dat onlangs is verhoogd. De En gelsen slikken jaarlijks een Niagara aan medicijnen, merkte reeds destijds Aneu- rin Bevan, schepper van de nationale gezondheidsdienst, afkeurend op. De medische en tandheelkundige verzorging, inclusief ziekenhuisopname en aanschaf fing van geneeskundige apparaten, in Engeland is kosteloos, behalve natuur lijk dat iedereen de verplichte wekelijkse premie en eventueel extra kosten be taalt. De achtergrond van de hogere vaste lasten is de strijd tegen de inflatie. Het gevaar bestaat echter, dat door de thans genomen maatregelen, inclusief de on- Een luchtopname van ANP-Foto van de Zweedse ertstanker „Vit- tong", met zware stagzij op sleep touw door de slepers ,,Scatdis" en „Pootzee". begrensde huurverhogingen en andere prijsstijgingen, de kosten van levenson derhoud zodanig worden opgejaagd, dat nieuwe looneisen onvermijdelijk worden. Loonronden zyn in Engeland onbekend, maar een zeker aantal vakbonden slaagt erin langs de weg van normale onder handelingen met de industrie elk jaar bepaalde redelijke eisen ingewilligd te krijgen. De ramingen voor het komende fi nanciële jaar voor de civiele uitgaven overtreffen de ramingen van het lo pende jaar met 173 miljoen pond of met 110 miljoen pond (1,1 miljard gulden) vergeleken met wat in werkelijkheid werd uitgegeven. De voornaamste extra's be treffen onderwijs, gezondheidsdienst en ontwikkeling van atoomenergie. In de 534e staatsloterij, derde lijst, vierde klasse is vandaag de honderd duizend gevallen op lot no. 9429. Dit Lot is in serie A verkocht te Roer mond, op serie B te Soestdyk, op serie C te Arnhem, in serie D te Leiden, in serie E te Rotterdam en in serie F te Purmerend. Het in de serie D te Leiden verkoch te nummer 9429 van de staatsloterij, waarop de honderdduizend gevallen is. is door de collecteur van de staats loterij de heer J. Ginjaar aan de Lage Rijndijk verkocht in twee halve loten, die elk bij een loterijclubje terecht zyn gekomen. Een van de clubs (een Leidse wenst onbekend te blyven. het andere is een loterijclubje van vijftien man van de Zilverfabriek te Voor schoten. Het was de achtste maal dat de heer Ginjaar die reeds 24 jaar voor de staatsloterij werkt, een lot ver kocht waarop de honderdduizend bleek te vallen. Roeiboot kapseisde twee doden O.A. VADER VAN NEGEN KINDEREN Gisteravond zes uur zijn twee ar beiders. werkzaam by de Zuiderzee werken, nabij Enkhuizen verdronken. Toen vijf mannen in een roeibootje naar de wal werden gebracht, pas seerde een niotorvlet. Tengevolge van de zware golfslag kapseisde de roei boot, zodat alle vijf inzittenden te water geraakten. Drie van hen kon den worden gered, doch de 47-jarige J. Nieuwenhuizen uit Venhuizen en de 54-jarige J. van Leyen uit Boven- karspel, vader van negen kinderen, kwamen door verdrinking om het leven. De geredden zijn de heren Makker en de Bruin uit Enkhuizen en een broer van de heer Nieuwenhuizen. Deze drie hebben echter een hevige shock en konden nog niet worden gehoord. De politie stelt een onderzoek naar de oor zaak van het ongeval in. De stoffelijke resten van beide slacht offers zijn naar het ziekenhuis te Enk huizen overgebraoht. Nieuw spoor in Huizer moordzaak (Speciale berichtgeving) In verband met het vinden van een lijk in de bossen by Huizen en het vermoeden van misdrijf, meent de politie thans een nieuw spoor te heb ben gevonden en wel in Amsterdam. Verondersteld wordt namelyk, dat de dader dezelfde is als degene, die enige jaren geleden in de Elleboogsteeg te Amsterdam een mandemaker heeft vermoord. Het blykt dat niet alleen gepoogd is zich van het in Huizen gevonden lijk te ontdoen, maar tevens om de opsporing van de identiteit ervan onmogelijk te maken. Zo deelde de kamerverhuur ster van het slachtoffer mede, dat een onbekende, kort nadat het slachtoffer niet op zijn kamer aan de Geldersekade (niet ver van de Elleboogsteeg) was teruggekeerd, is gekomen om diens eigendommen weg te halen. De verhuur ster was in staat de recherche van deze man een signalement op te geven en men hoopt met behulp daarvan deze verdachte te kunnen opsporen. Ter gelegenheid van het feit, dat namens het Multatuligenootschap Eduard Douwes Dekker (Multa- een krans gelegd. - Een opname tulizeventig jaar geleden overleed, is gistermiddag bij het monument op de begraafplaats Westervetd tijdens de toespraak door de secre taris van het genootschap. Prins Bernhard in Washington NOENMAAL MET AUTORITEITEN. Prins Bernhard is maandag in Washington aangekomen. Gisteren was de prins eregast aan een noenmaal dat gegeven werd door de Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson. Aan het noenmaal zaten o.m. aan de Amerikaanse onderminister van Defen sie. Reuben Robertson, de minister van het Leger. Wilber Brucker, de minis ter van de Luchtmacht, Donal Quarles, de onderminister van de Vloot. Thomas Gates, de voorzitter van de Commissie van Stafchefs, admiraal Arthur Rad ford. de Nederlandse ambassadeur dr. J H. van Roijen en Gaylord Davis, voorzitter van de American Enka Cor poration. Gisteravond dineerde Prins Bernhard in de Nederlandse ambassade. Vandaag bezoekt hij de Fairchild vliegtuig- en motorenfabriek te Hagerstown in Mary land. Deze fabriek bouwt de Fokker Friendship in licentie. Week vakantie in Mexico Prins Bernhard zal morgen uit Washington vertrekken naar Mexico- stad voor een vakantieweek. Men verwacht, dat de Prins daarna naar Acapoeloe zal gaan, waar hij een dag zal blijven. Vervolgens zal hij aan boord gaan van een vissersboot om langs de kust tot aan San Diego in Califor- nië te gaan vissen. Hij zal op 28 februari in San Diego aankomen om zijn tocht door de V S voort te zetten. De Prins heeft nog ontmoetingen met Allen Dulles, de directeur van de Cen trale Inlichtingendienst en vermoedelijk morgen met vice-president Richard Nixon. Hij zal vraagstukken bespreken die betrekking hebben op de onder-ont wikkelde gebieden .waarin Prins Bern hard een groot belang stelt. Blijven Groningse paarden van Van Gend en Loos behouden Het voornemen van van Gend en Loos over te gaan t t afschaffing van de paardentractie. gaat de bevolking van de stad Groningen ter harte. Een co mité. bestaande uit de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, de direc teur van V.V.V. de heer H. Braber en de heren I. j. van Bruggen, D. J. Mel- lema en mr. J. j. Lindeboom, heeft een onderhoud aangevraagd met de directie van van Gend en Loos te Utreoht, ten einde te bespreken in hoeverre er mo gelijkheden bestaan de paarden voor de stad Groningen te behouden. Tachtig rebellen in Algerije gesneuveld Franse strijdkrachten hebben maan dag in het gebied van Constantine 61 opstandelingen buiten gevecht gesteld, aldus werd vandaag van Franse zyde in Algiers vernomen. In het gebied van AumaJe, ongeveer 100 kilometer ten zui den van Algiers, werden dinsdag acht tien opstandelingen gedood. Van officiële zijde werd vernomen, dat er onlangs ir. de kelder van de wo ning van een oud-lid van de Algerijnse volksvertegenwoordiging te Algiers acht tijdbommen zijn gevonden Het vroe gere parlementslid. Boetaleb Abdelka- der, is gearresteerd. Parachutisten, die huiszoekingen hebben verricht in de kasbah (oude inheemse stadswijk) van Algiers, hebben o.m. op een plaats 20 bommen en handgranaten gevonden. (Van onze Weense correspondent) Het publiek in Boeda pest. en zelfs de tram conducteur. gebruikt de vroegere straatnamen uit de tijd van voor het communistische regiem. De Lajos Tolnai-straat heet in de volksmond op nieuw Conti-straat. op het Moskou-plein roept de conducteur ..Kalman plein". de Worossilof- straat is Stefanie-straat en de Tolboechin-ring werd in de praktijk om gedoopt in Douanekan toor-ring. De regering ziet hierin sporen van de anti-revo lutionaire stroming dit de verwarring nog groter wil maken. Ook de boeren blijven zich verzetten. „Zij luisteren liever naar geruchten dan naar zakelijke verklaringen" zegt het blad „Nepszn badsag". Zij betalen geei belastingen, omdat zij de regering van Kadór niet rkennen. Volgens de waarne mende minister van Fi nanciën bedraagt de ach terstallige belastingschuld van de Hongaarse boeren 800 miljoen forint en dat ondanks de beloften van de regering dat zij de boeren mild zal be handelen. Op een vergadering van ie communistische partij in Szekesfehervar zou de meerderheid een resolu tie hebben aangenomen om de Hongaarse solda ten weer te verplichten tot het dragen van de •ode ster op hun kepi. Daar de regering alle noeite doet om de gunst van de Sovjet-Unie terug te winnen en daarom al begonnen is met het her stel van de vernielde Russische gedenktekenen zal ook de Russische ster weer spoedig zichtbaa' 'ijn op de Hongaars Mfarmen. In ..Magyar' Ifjusa, staat de volgende inge zonden brief van een on derwijzeres te lezen: ..Wanneer ik de leraars kamer binnenkom, zwij gen alle andere onder wijzers onmiddellijk. Er staat een ijskoude en ondoordringbare muur tussen hen en mij. Ik weet waarom zij zich van mij afrenden, zij hebben namelijk gehoord dat ik lid van de communisti sche partij be.i geworden. Ik ben de enige com munistische onderwijzeres op deze school. Ik kom en ga als iemand die ge brandmerkt is, als een vreemdeling in de ver trouwde familiekring. Pietertje is een van de beste leerlingen van mijn klas. Dezer dagen kwam ik in het schoollokaal en zag zijn naam met reu zenletters op het bord -taan met daaronder het voord: ..Heiden". Pietertje was de enige, 'ie zich niet voor het ^'sdienstonderwijs had

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1