Een nacht lang confereren bracht Europese eenheid een stap verdér Eisenhower breekt Ambassadeur Eban vakantie naar Tel af Aviv WEERBERICHT Ook de economische betrekkingen met A frika zullen voor de toekomst worden vastgelegd Drees is „schalks ondeugend"". De Israëliërs zouden trachten wedstrijd met klok te winnen STERK OOSTDUITS VERZET TEGEN HET COMMUNISME Twee mijnenvegers te Den Helder kwamen met elkaar in aanvaring 95ste jaargang DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 No. 29066 LE1DSCH OAGBL A, Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie; 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Na bijna een vol etmaal van onafgebroken confereren waren de zes ministers van Buiten landse Zaken van Klein-Europa (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen) vanochtend tenslotte zover gekomen, dat het over leg aan de premiers van die landen kon worden overgedragen, waarmee dus een begin werd ge maakt met besprekingen op het hoogste niveau over de gemeenschappelijke markt en Euratom (Europese atoomgemeenschap). Dit neemt niet weg, dat de zes premiers nog een belangrijk brok werk te wachten staat. Gisteravond was het voor naamste struikelblok voor de eenheidsmarkt namelijk de economische banden tussen de Afri kaanse gebieden en Europa nog altijd niet uit de weg geruimd, zodat de ministers dus ook van nacht hun excellente koppen bij elkaar moesten steken. Tijdens dat nachtelijk beraad schijnt een klein lichtje te zijn ontstoken en volgens de laatste berichten van hedenochtend zou de premiers thans een compromis kunnen worden voorgelegd, dat hoofdzakelijk aan het vruchtbare brein van de heer Spaak (België) is ontsproten. Verheugend is voorts, dat Nederland niet ontevreden mag zijn, omdat aan -onze wensen ten dele is tegemoet gekomen. Dat deze historische entree van de zes premiers in Parys op het Franse publiek nu zo'n uitzonderlijk diepe indruk vermocht te maken, zouden wij intussen niet durven beweren. Een paar regels in een enkel avondblad bleken voldoende te worden geacht om het Franse publiek met deze figuren, die, in tegenstelling met de ministers van Buitenlandse Zaken, hier nog zelfs bij name onbekend zijn, in contact te brengen. En zo vernamen de Parijzenaars dan over de nieuwelingen van dit hoge gezelschap, dat uit drie socialisten Mollet, Drees en Van Acker en drie katholieken Adenauer, Bech en Segni bestaat, maar enkele bescheiden, persoonlijke bijzonderheden, zoals bijvoorbeeld het feit, dat de Nederlandse pre mier, onze „Vader Willem", een metalen bril draagt om de schalkse ondeugend heid van zijn blik te maskeren! Zo kan men uit een bu'tenlandse krant soms dan toch weer eens een interessant trekje van onze vaderlandse staatslieden leren kennen Overeenstemming over het buitentarief Zoals hierboven reeds werd aange duid zijn de zes ministers van Bui tenlandse Zaken het in beginsel eens geworden over een algemene asso ciatie van de overzeese gebiedsdeleti van alle deelnemende landen, dus niet alleen van de overzeese gebieds delen van Frankrijk. Dit beginsel werd aanvaard, nadat België, Neder land en Italië naar aanleiding van het Franse voorstel, dat de vijf -part ners van Frankrijk jaarlijks gemid deld het equivalent van 100 miljoen dollar zouden moeten bijdragen in een investeringsfonds voor de Franse overzeese gebiedsdelen, er de aan dacht op hadden gevestigd, dat zij ook voor hun eigen overzeese ge biedsdelen hadden te zorgen. Wat de grootte van de bij dra; be treft deed West-Duitsland een tegen voorstel, dat voorzag in een globale bij drage van 100 miljoen dollar, waarin dan de bijdrage van Frankrijk zelf zou zijn inbegrepen. Het door Frankrijk ge noemde bedrag van 100 miljoen dollar had uitsluitend betrekking op de bij drage der vijf andere landen. Van Bel gische zijde is een compromis tussen de beide standpunten voorgesteld. Men heeft de indruk, dat er goede kans bestaat, dat de premiers der zes landen, die vandaag over de uitstaande kwesties zullen on derhandelen, overeenstemming zullen bereiken op basis van dit compromis. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteren overeenstemming be reikt over een gemeenschappelijk bui tentarief voor de Eurafrikaanse markt. Dit tarief zal een vrije circulatie van Franse en Belgische Afrikaanse produk- ten binnen de gemeenschappelijke markt mogelijk maken en deze produkten te vens beschermen tegen de concurrentie van andere overzeese landen. Prins Bernhard in Asheville Bezoek aan de Enka-fabrieken Prins Bernhard is gisteren te Ashe ville (North Carolina) gearriveerd voor een bezoek van 24 uur en voor een be zichtiging van de in Nederland eigendom zijnde fabrieken van de American Enka Corporation hier. Tevens gaf de Prins het sein voor de start der produktie in de nieuwe rayon fabriek van Enka te Lowland, in de Staat Tennessee. Deze plaats ligt op 90 mijl van Asheville. De Prins gebruikte de lunch in de Forest Country Club voor hij de bezichti ging begon, 's Middags was hy de gast van de Enka op een receptie in de Bil- tomore Club. Hij was daar de gast van John E. Bassill, president van de Ame rican Enka. Nederlands succes Intussen heeft onze minister van Bui tenlandse Zaken gisteren ook een kleine diplomatieke overwinning mogen boeken. Ten aanzien van de kwestie der buiten- tarieven van de toekomstige eenheids- markt, waarbjj Nederland nogal ge ïsoleerd stond, heeft onze delegatie de andere landen tot een niet onbelangrijke concessie weten te verleiden. Eerst was er een overgangsperiode van vier jaar voorzien, waarin over deze kwestie met algemene stemmen beslist zou moeten worden, zodat Nederland altijd nog kon voorkomen, dat bepaalde produkten in een al te onvoordelige positie zouden worden geplaatst. Deze periode is op aandringen van minister Luns nu van vier tot acht jaar verlengd, terwijl bo vendien dan nog een zogenaamde ont snappingsclausule in de overeenkomst zal worden opgenomen. De conferentie van vandaag werd In dertijd door de Franse regering voorge steld met de bedoeling vooral het vraag stuk van de overzeese gebieden tot een oplossing te brengen en rond dat punt zullen de premiers hun inspanningen dan ook zeker moeten concentreren. De Franse delegatie, met minister Pineau aan het hoofd, heeft zijn nieuwe voor stellen wijselijk al gauw van de econo mische over de politieke boeg geworpen Sigaretten 1 maart dubbeltje duurder Naar wij vernemen worden de sigaretten per 1 maart een dub beltje per pakje van 20 stuks duur der. Oude voorraden mogen voor de oude prijs worden uitverkocht, zodat daarop de prijsverhoging niet zal vallen. Deze stijging van de verkoop prijs is na overleg tussen de mi nister van Economische Zaken, si- garettenfabrikanten en sigaretten- importeurs tot stand gekomen. De verhoging geldt alle prijsklassen. De prijsverhoging bleek een nood zakelijk gevolg van het voortdu rend oplopen van de prijzen van ruwe tabak op de wereldmarkt, met name ook gedurende de laatste maanden. Opgemerkt zij, dat de prijzen van sigaretten sedert 1951 gelijk zijn gebleven. Ambassadeur te Luxemburg DR. A. H. PHILIPSE BENOEMD Bij K.b. is dr. A. H. Philipse, ambte naar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, benoemd tot Hr. Ms. bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur bij het Luxemburgse Hof. en van deze zijde wordt nu de nadruk gelegd op de enorme betekenis, die er voor de vrije westelijke wereld aan ver bonden zou zijn indien de Afrikaanse markt permanent voor Europa zou kun nen worden gewonnen. Bij de besprekingen van vandaag zijn dus ontzaglijke belangen van continen tale draagwijdte betrokken. Niet alleen zal een beslissende stap naar de Euro pese eenheid moeten worden overwogen, doch ook zal worden gepoogd de econo mische relaties tussen Europa en Afrika voor de toekomst vast te leggen. Tamelijk koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en hier en daar mist, licht toenemende bewolking. Plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tem- paratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 FEBRUARI Zon op: 7.48 uur; onder: 18.05 uur. Maan op: 0.56 uur; onder: 10.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.2L en 19.43 uur. Laagwater te 2.57 en 15.28 uur. Dit nummer bestaat wit 10 pagina's. (Van onze correspondent in Washington) Hoewel de Amerikaanse regering Israël onder zware druk zet, wei' gert Tel Aviv tot dusverre zijn troepen terug te trekken van Egyptisch grondgebied. Het heeft in Washington de aandacht getrokken, dat de regering van Israël kennelijk een vertragingstaktiek volgt. Israëls kabi- nets- en parlementszittingen worden herhaaldelijk uitgesteld zonder dat de reden daarvoor duidelijk is en thans lijkt het feit dat Eban, Israëls ambassadeur in Washington, naar Tel Aviv is ontboden weder om een opzettelijke vertragingsmanoeuvre. Waarnemers in de Ameri kaanse hoofdstad sluiten de mogelijkheid niet uit, dat de Israëliërs de zaak zolang willen rekken totdat in verband met de heropening van het Suezkanaal andere internation. moeilijkheden kunnen ontstaan. Indien Egypte zich recalcitrant zou tonen bij de heropening van het kanaal, zou een deel van de internationale gramschap zich tegen dat land kun nen keren en zulks zou de druk op Israël kunnen verlichten. Krachtige houding Senator Knowland Dat Israël tijd probeert te winnen is onmiskenbaar, doch het nut daarvan begint dubieus te worden. Men kan na melijk ook de stelling verdedigen dat de internationale druk op Israël nog groter zal worden, wanneer Egypte de herope ning van het kanaal afhankelijk gaat stellen van de terugtrekking van Israëls troepen. De reis van Eban naar Israël behoeft echter niet uitsluitend een vertragings manoeuvre te zijn. Het is begrijpelijk dat Israëls regering zeer geïnteresseerd is in een volledig exposé van de opinie verdeling in Amerika. Eban zal in een realistisch rapport twee dingen moeten onderstrepen: allereerst dat de Ameri kaanse regering zware druk uitoefent op Israël om het tot terugtrekking te nopen en datsancties mogelijkzijn, doch tevens zal Eban uiteenzetten dat de Amerikaan se regering niet de volledige steun van de openbare mening achter zich heeft. De Democratische party,, waartoe vele Amerikaanse Joden behoren, staat vrjj kritisch tegenover de regeringspolitiek en bovendien heeft de belangrijke Republi keinse senator Knowland zich tegen sancties verklaard, indien Rusland, Egypte en India niet met gelijke munt worden betaald. Het is zelfs mogelijk, dat Knowland uit de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties zal treden, In dien Amerika de sancties tegen Israël zou steunen. Gezien al deze omstandigheden streven Eisenhower en Dulles energiek naar een oplossing, die sancties onnodig zou ma ken. Zelfs moet een dramatische be middelingspoging door Eisenhower per soonlijk in de Verenigde Naties eventueel mogelijk worden geacht. De president heeft zijn vakantie in Georgia bekort teneinde in Washington zoveel mogelijk steun achter zijn politiek te organiseren en tevens in de buurt te zijn indien zijn aanwezigheid in de Verenigde Naties is gewenst. (Ingez. Med.-Adv.) Suezprobiemen op Biiderberg conferentie In een overzicht van dc driedaagse Bilderberg-conferentie onder voorzit terschap van Prins Bernhard wordt verklaard, dat ..bepaalde misvattin gen in de Amerikaanse en Europese geest'' omtrent de crisis in het Mid den-Oosten, in het bijzonder het Suezkanaal, uit de weg zijn geruimd. „Hoewel bij de discussies niet werd gepoogd tot conclusies te komen of een politieke gedragslijn aan te bevelen," aldus het overzicht, uitgegeven door het Carnegie-fonds, „werd bijzondere na druk gelegd op de wenselijkheid een betere verstandhouding te bevorderen en een doelmatigere coördinatie tussen de Westelijke landen in de behandeling van gemeenschappelijke problemen". „De discussies over de situatie in het Midden-Oosten leverden een openhar- Prinses Marijke kreeg gisteren op haar verjaardag van de Vereni ging van KLM-stewardessen een pop in stewardess-kostuum aange boden. tige bestudering op van de jongste ge schillen onder de Westelijke landen Inzake de kwestie van het Suezkanaal. Als gevolg daarvan werden bepaalde misvattingen in de Amerikaanse en Europese gedachtenganê uit de weg ge ruimd". De conferentie werd bijgewoond door ongeveer 70 Europese en Amerikaanse figuren op het eiland St. Simon Georgie. Bijzondere nadruk werd nog gelegd op het handhaven en vergroten van de kracht en de eenheid van het Wes ten als een essentieel afsrhrikmiddel tegen agressie en om beter met de Sovjet-Unie te kunnen onderhande len, aldus het overzicht. Oppositie was sinds juni 1953 nog nooit zo krachtig, geven de bladen toe In alle organen van de Oostduitse communistische party wordt op het ogen blik toegegeven, dat er zowel in als buiten de party veel verzet is tegen het communistische bewind en dat er sprake is van een „directe anti-Russische cam pagne" in alle lagen van de bevolking. Er zijn aanwijzingen, dat de oppositie sinds de volksopstand van 17 juni 1953 nog nooit zo sterk is geweest als thans. Van communistische zijde wordt gesproken van „revisionistische en contra revolutionaire tendenties". Eenstemmig zijn de communistische bladen van oor deel, dat een deel van de partijleden tegenover de kritiek en de scherpe aan vallen op de politiek ten aanzien van de industrie en de landbouw geen krachtig „klassestandpunt" innemen. In Putney in het zuidwesten van groot-Londen, is de Theems buiten zijn oevers getreden door de aan houdende regenval. De zwanen en eenden hebben daar geen enkel be zwaar tegen, want het betekent een aantrekkelijke uitbreiding van hun „grondgebied". De Gemertkreeg een gat van 2 meter Gistermiddag omstreeks drie uur zyn in de oude haven „Het Nieuwe «Diep" te Den Helder twee mynenve- gers van de Kon. Marine met elkaar in aanvaring geweest. Ter hoogte van het havenkantoor lagen naast elkaar afgemeerd de mij nenvegers „Sittard" en „Gemert", beiden van de Dokkumklasse. De „Sittard" maakte aanstalten om via de nieuwe haven uit te varen, doch kwam door deze manoeuvre dwars op de „Gemert" te liggen. Het schip draaide met zijn boeg in de richting van de nieuwe haven, liep daar bij iets achteruit, om daarna vooruit de nieuwe haven te kunnen invaren. In- plaats van vooruit, liep het schip ach teruit en kwam met de „Gemert" mid scheeps in botsing. De afgemeerde „Ge mert" kreeg hierbij een gat van plm 2 meter, vlak boven de waterlijn. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De marechaussee heeft u, camera's van twee persfotografen, die de aanva ring wilden fotograferen, in beslag geno men, op grond van art. 431 Wetboek van Strafrecht. De officier van Justitie te Alkmaar heeft op verzoek van twee dag bladen de al of niet rechtmatigheid van deze inbeslagneming in onderzoek ge nomen. De pers beroept zich n.l. op een arrest van de Hoge Raad van 22 nov. 1955, waarin o.m. is bepaald dat mili taire voertuigen te land of te water voortbewogen, niet vallen onder mili taire werken als in art. 431 Wetboek van Strafrecht omsohreven. Minister Helders in functie getreden In het ministerie van Zaken Overzee heeft hedenmiddag minister C. Staf, die geruime tyd de leiding van het de partement heeft waargenomen, deze overgedragen aan minister G. Ph. Hel ders. Vervolgens heeft de secretaris generaal verscheidene hoofdambtenaren van het departement aan de nieuwe minister voorgesteld. In een korte toespraak herinnerde deze aan de figuur van zijn voorganger, wij len prof. mr. W. J. A. Kernkamp. Mi nister Helders sprak de hoop uit, dat hij op dezelfde aangename wijze als zijn voorganger zal mogen samenwerken met degenen, die hun kennis, ervaring en energie aan het departement ten goede doen komen. Arbeiders en boeren hebben genoeg van hef stelsel In 't district Chemnitz gelukt het, vol gens het plaatselijke partijbestuur, nau welijks meer, nieuwe partijleden te wer ven. De theorieën betreffende een natio naal communisme vinden in dit gebied steeds meer aanhangers. Blijkens de „Magdeburger Volksstim- me" hebben zowel industrie-arbeiders in de steden als boeren openlijk te kennen gegeven, dat zij genoeg hebben van het communistische stelsel. Op een bijeen komst van landbouwers in het district Gardelegen, werd geëist, dat de coöpe ratieve ondernemingen worden ontbon den en het land en het materieel onder de boeren worden verdeeld. De leidende party-organen hebben hun lezers opgeroepen, „alles wat vijandig tegenover de partij staat te bestrijden" en onmiddellijk op te treden tegen „re visionistische tendenties". Zondagavond heeft zich een botsing voorgedaan in Oost-Berlijn tussen een dertigtal jongelieden en twee politie agenten. De jongelieden waren naar een bioscoopvoorstelling in de Amerikaanse sector geweest. Na een van de politie mannen te hebben afgeranseld vluchtten de jongelui naar de Britse sector. Kon. gezin viert zondag verjaardag Prinses Marijke Naar het secretariaat van Prinses Wilhelmina mededeelt zal Prinses Wilhelmina zondag ten Paleize Soest- dyk vertoeven, om daar met het Ko ninklijk gezin de verjaardag van Prinses Marijke te vieren. Deze dag is wegens de schoolplichten van de jongste Prinses gisteren niet in fami liekring gevierd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1