STADSNIEUWS Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 Zacht wintertje Als een bewijs van de milde tempera turen in dit jaargetijde, deelt de direc tie van Van Hoeken s Houthandel ons mede, dat het zaterdag voor het eerst In bijna veertig jaar is voorgekomen, dat een Hollandse kustvaarder een last van 500 kubieke meter hout aanvoerde, afkomstig uit Ahus (Zweden). Hoewel het niet gebruikelijk is. dat kustvaarders met een dergelijke inhoud ln de wintermaanden worden bevracht sinds jaren zoeken ze tegen Kerst mis de thuishaven op om daaruit eerst na de vorstperiode te vertrekken vertrok de „Trio" half januari uit IJmuiden naar Malmö. Via Ahus, waar de lading hout werd ingenomen, werd dezer dagen de thuisreis aanvaard. Zo wel op de heen- als terugreis waren, ook in de Scandinavische landen, alle waterwegen en havens ijs-vrij. Kinderen speelden voor kinderen GEVARIEERDE MIDDAG IN LEIDSCHE VOLKSHUIS Zondag was het een bijzondere mid dag voor de clubkinderen van het ..Lëidsche Volkshuis". Er was n.l. voor de clubs, die iets aardigs presteerden, gelegenheid om daarvan iets aan de overige kinderen te laten zien. Allereerst traden twee balletgroepjes voor het voetlicht. De leidster van de balletafdeling, mej. Schlüter, had wel geen overdreven eisen aan haar groepjes gesteld, doch had de meisjes op eenvou dige wijze iets. van de schoonheid der dansvorm bijgebracht. Een willekeurige meisjesclub gaf ver volgens een eigen interpretatie „in mo derne stijl" van het bekende Asse- poester-verhaal. Compleet met zelf ge maakte liedjes, door één hunner op de piano geaccompagneerd. De kindertoneelgroep gaf een geestig spel met kostelijke vondsten te zien. De blokfluiten werden in een aardig samenspel bespeeld door een paar meisjes en jongens van uiteenlopende leeftijd, die zomaar van hier en daar uit de zaal naar voren kwamen. De jongens hadden zelfs een eigen ,.jazz-band" geformeerd en het moet gezegd worden, dat zij door hun goede samenspel er iets van wisten te maken. Na een korte pauze, waarin een over zicht werd verstrekt van de vele moge lijkheden tot deelname aan het zomer- kampenwerk van het „Leidsche Volks huis" volgde een programma van korte tekenfilms. Het eerste filmpje heette „De vrolijke moestuin" en was van Russische pro- duktie; een sprookje van strijd tussen twee kinderen en een vogelverschrikker LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND. Geboren: Arle K. z. van K. Kuperus en C. A. van Houwelingen; Elisabeth M. J.. dr. van H. van Alphen en J. Vink; Robert, zn. van L. C. Affourtit. en B. G. Schop. Ondertrouwd: L. Los, 49 jr. en A. Looljenga. 35 Jr. Getrouwd: J .Anker en A. Sohalkers. Overleden: J. van der Spek, 74 Jr. en M. H. de Bruine, 80 Jr. OEGSTGEEST De heer H. Bultje alhier ls toege laten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv Kerk. WARMOND TAFELTENNIS „Steeds Vooruit'' De uitslagen van de afgelopen week waren: Dames: Steeds Vooruit 1—Wilskracht 1 73. Heren: Steeds Vooruit 1—DSB 3 ft—2; Steeds Vooruit 3—Reflex 1 010. WASSENAAR Twee dieven spoedig gegrepen Woensdag jl. werd tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken in een per ceel aan de Wittenburgerweg, waar de dieven zich meester maakten van een radiotoestel. Bij het onderzoek werden voetsporen gevonden van abnormale grootte. Zaterdagavond om halfelf thuisko mend zag een familie aan de Schout bij Nacht Doormanlaan twee mannen hard weglopen en ook daar bleek te zijn ingebroken. Onmiddellijk werd de politie opgebeld, die er in een auto op uittrok en op de Schouwweg een verdacht per soon ontdekte. De man bleek een be drag van f. 150 in zijn bezit te hebben, hetgeen aanleiding genoeg was om hem mee naar het bureau te nemen. Daar werd ook een autosleuteltje op hem ge vonden, dat bleek te passen op een auto, die bij het huis aan de Doorman laan stond. Bij onderzoek van de auto bleek deze behalve twee overjassen ook papieren te bevatten met een Haags adres. Een rechercheur trof op dit adres schoenen aan van uitzonderlijke grootte en tevens een tweede adres, waardoor ook de an dere dief kon worden aangehouden. Dc gearresteerden zijn een montage arbeider en een bankwerker, beiden 27 jaar en beiden uit Den Haag. Bij deze diefstal werd ook gebruik ge maakt van een politiehond, die van de auto naar het huis liep en een langs de Schouwweg weggeworpen sigarenkoker opspoorde. Op aanwijzing van de dieven zelf werden ook andere door hen ver borgen, van de inbraak afkomstige, arti kelen opgespoord. Aangehouden werd een 20-jarige dienst/bode alhier, die zich ten nadele van haar werkgeefster diverse kleding stukken toeeigende. ZOETERWOUDE St. Jeanne d'Arc. Dc R.-K. Rijver- eniging St.-Jeanne d'Arc organiseerde gisteren een toneelavond in het paro chiehuis aan de Schenkelweg. De to neelvereniging „De Vriendschap" voerde op het blijspel in drie bedrijven „Land huis aan de grens". De wijze, waarop dit stuk ten tonele werd gebracht, verdient alle lof. Een langdurig applaus was de beloning. De instructeur van de rijvereniging reikte de wissclbeker uit aan P. van Bemme- len jr., die in het afgelopen jaar de beste prestaties van alle leden had ge leverd BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marjan Arendje, dr. van R. C. Heems kerk en H. A. Haasnoot; Willem Arlle. zn. van J. Groeneveld en P. A. Jos; Francis- cus Cornelis Laurentius, zn. van P. M. Sasssen en M. C. Bos; Johanna Petronella, dr. van H. J. W. Scholten en H. van Tel lingen; Lydia Marianne, dr. van G. J. M. Hoöghwlnkel en B. Cats; Maaxtje Corne lia. dr. van N. Esveldt en C. J. Schalk. GEHUWD. V. G. Bekkering en M, Merene. tegen kraaien, varkens en rupsen, die de oogst van het moestuintje dreigen te doen mislukken. Opvallend goed was hier de muziek, die de stemming weer geeft en het gesproken woord bijna overbodig maakt Het tweede en derde tekenfilmpje vertelden resp. over een schaatsenri.idersfeest en een wieler wedstrijd in dierenland. Kostelijke scènes, niet in een dwaze warreling zo als we dat zo dikwijls van tekenfilms gewend zijn. Het gesproken woord was hier in het Duits, doch door de leiding van het Volkshuis werd in het Neder lands gecommentarieerd. De landelijke commissie voor de beoordeling van kin derfilms: de Stichting Film en Jeugd schreef over deze produkten: ..Bijzon der goede tekenfilms m juiste kleurstel ling. De dicrpersonificaties zijn goed getroffen. Dit soort sprookjes spreekt een ieder aan door de fantasierijke maar ook rustige uitwerking van het ver haal". Al met al een goed verzorgde kindermiddag. Lezers schrijven De keerzijde van smartegeld Met aandacht heb ik het artikel iK Uw blad van 15 februari j.l. over Japant smartegeld gelezen. Met vetgedrukte letters is hier aangegeven wat al die mensen weer gekregen hebben. Een fooi geachte redactie. Iedereen in het land weet nu precies wat wij gekregen heb ben en zegt dan: die boffen maar weer! Niet iedereen in 't land weet echter wat wij niet gekregen hebben, want daar is nooit aandacht aan besteed. Wij. die daar drie jaar in Siam gewerkt hebben, weten dat wol; ook weten wij hoeveel tekort we gedaan zijn tijdens die tijd en na die tijd. Wij gelukkigen, die nog in leven wa ren, kwamen op blote voeten en een lapje om de lendenen, vrij na een Ja panse capitulatie. Zeker, we waren bij weer vrij te zijn en wat we verloren hadden aan bezittingen, van hoevee! waarde ook. want we waren alles kwijt van A tot Z. dat zou immers vergoed worden. Nu geachte Redactie, het was en ls van A tot Z een grote teleurstelling ge weest, Wij van de Marine, die hun tractement uitbetaald kregen over de tijd. dat wij krijgsgevangen waren ge weest, mochten nergens meer op reke nen. maar dan ook nergens op. Nier één stukje kleding, huisraad of particu lier bezit is ons vergoed, geen cent. Als krijgsgevangen onderofficier kre- Geen korting voor Gratz-radio's De president van de Haagse Recht bank, nir. A. Ikman van Burck, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het korte geding dat de Nederlandse impor teur van de Duitse radiofabriek Gratz tegen de radiohandelaar L. A. J. Meijer te 's-Gravenhage aanhangig had ge maakt. Het ging erom dat de Haagse radiohandelaar zelfstandig radiotoestel len e.d. importeert of laat importeren, waardoor hij de apparaten 10 tot 20^ goedkoper kan verkopen dan wanneer hij ze betrekt via de officiële importeur. De president heeft de gedaagde radio handelaar verboden om onder de beti teling „alle bekende Duitse merken r dio en televisie met 10 tot 25% korting" en of voorzien van enigerlei andere aan duiding van soortgelijke strekking waren ten wederverkoop aan te bieden, te ver kopen, te doen aanbieden of te doen verkopen van de door de eisende partij of een harer vervaardigde soort. Op elke overtreding van dit verbod staat een dwangsom van f. 1000.—. Het vonnis is bij voorraad uitvoerbaar. De gedaagde partij werd veroordeeld ln de kosten van het geding, welk f. 186,95 bedragen. Voorts had de eisende partij gevorderd dat de radiohandelaar niet dan met uit drukkelijke toestemming van de eisende partij radio's en televisietoestellen mag invoeren, in voorraad hebben en ten verkoop aanbieden. Deze eis heeft de president van de Rechtbank afgewezen. gen wij in de gevarenzone (dat is daar waar bommen werden geworpen) zegge veertig cent. per dag uitbetaald. Dan mocht je niet ziek zijn, want dan kreeg je niets. Dit moest minstens f 1.50 zijn. Wie betaalde ons dat verschil na de capitulatie? Niemand. Nippon niet en Nederland ook niet. Zo is het met alles gegaan. Kijk. geachte Redactie, dat weet geheel Nederland niet. Wij kwa men in Nederland terug en moesten ons weer inrichten. Dat kon toch. want we hadden toch salaris ontvangen! En hoeveel moest daarvoor betaald wor den in '46! Dit alles, geachte Redactie, is nog maar een kleinigheid in vergelijking met alles wat ons tekort is gedaan! Ik hoop hiermede ook eens de andere zijde van dat smartegeld getoond te hebben. U dankend voor de verleende plaats ruimte, P. J Gep. VAN DER KUIJL maj. hofm. Kon. Mar., Nieuwvoordorpstr. 13, Voorschoten. In week van 7 t-.m. 13 februari 1957 GEVESTIGD. H. L. Boter en fam., ingenieur. Rllns- burgerweg 191; M. C. C. Verra en fam., hoofd artsenkamer. Boerhaa.velaan 14; H. R. J. Levert en fam.. Marislaan 9; W. P. van Bohemen en fam., kruidenier. Lan^e Mare 100; R. O. van der Heul en fam., arts, Jul. v. Stolberghof 25; M. C. Hoek stra en fam.. agent v. politie. Kneppcl- houtstraat 24; C. J H. l'Amie—Konings en fam., Marnixstraat 39; M. E. Bruiin. onderwijzeres. Schelpenkade 32 a; J. 'D. van Soldt. ijzergieter. A. v. Saksenstr. 10 a J. de ClercqKolkman, maatsch. werk ster. Lammenschansweg 20: E. Cavé Urslnus. Magd. Moonsstr. 23 a; F. van Kersen. Plantsoen 93; H. van Aarem. Oude Singel 146; Ph. van Es. houtuitlijner, Roodborststr. 23; W. J. van Aken. rijks ambtenaar, Leeuwerikstr. 5; P. A. Wil- lemse. onderwijzeres. Wasstraat 26; E. J. Entrop. onderwijzer. Lorentzkade 44- D. E. Knibbe. Warmonderweg 45; C. H. M. HilhorstKelder Rijnsburgerweg 1- E. Llnnantz, hfd. Juffr farm. bedr.. Lage Rijndijk 37 a: D. J. Tesselaar, Turfmarkt 4; J. Dozij. 11. verpleegster. Calandstr. 63: M. H. Plak Boerhaavelaan 19 K. Luis man. uitvoerder. De Genestetstraat 62; E. J. M. Stikkelman. verpleeghulp. Rijns burgerweg 10; A. van de Beek. verpleeg hulp Rijnsburgerweg 10; B. Blok. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10. K. Pronk, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; L. Neu teboom. techn. tekenaar PTT., Lindestr. 25 W. J. F. B. Boerrigter. Warmonderweg, 51 P. J. Mulder, verkoopster. Rijn- en Schie- kade 66; A. G. Mlnjauw. Maredijk 149; D. 50a; M. van Vi kantoorbed.. Rapenburg 116: E. Bouman. analiste. Kort Rapenburg 20; M. C. van der Hoorn hulp 1 d. huish.. Kcrnstraat 11; J. G. van der MeiJ. vertegenwoordiger. Hcge Rijn dijk 85; A. C. Blok. Johan de Wittstr. 11; H. F. A. Llnders. dienstbode, Pieterskerk hof 34; J. VerheiJ, verpleegster. Middel weg 38. VERTROKKEN. van de Beek en fam., Kanaalweg 173 naar Zoeterwoude, ws. b. Roomb.weg; H. H. den Hollander en fam.. Kooilaan 2 b naar Ver .St. v. Noord-Amerika; D W. Teljeur en fam.. Kapteynstr. 14 naar Ca nada; C. Ruijgrokvan Opstal en fam.. Alb. Verweijstr 4 naar Rijswijk Z.-H.. W. v. Elststr. 35; H. A. Meester en fam.. Ha ven 3 naar Rijswijk'Z.-H., Idenburglaan 58: H. J. van der Meij en fam.. Lage Rijn dijk 6 a naar Ver. Staten v. Noord-Ame rika; A. Heegers, v. 't Hoffstr. 12 a naar Bussum, Fokke Bleekerstraat 29; G. Gor terde Graaff en fam.. G. v. d. Laan straat 21 naar Rotterdam. Gaesbeekstr. 87 a; J Schwartz en fam. Rljnsb.weg 187 naar Noordwijk, Dan. Noteboomstr. 37; M. Th. Feistvan der Lande, a/b. Haagweg t/o. 160 naar Amsterdam a/b. Sarphatie- kade t/o. 11; A. W. Somerwil en fam., Kloksteeg 17 naar Australië Z. A. Smit en fam.. Houtstraat 5 naar Ver. Staten v. Noord-Amerika: D. Munnik en fam.. De Goejestr. 48 naar Leiderdorp. W. de Zwij gerlaan 3; J. Ververs en fam.. Staalwijk- straat 32 naar Australië; J. Th. J. van der Nol. Doctor Lelylaan 47 naar Ver. St. v. Noord-Amerika; J. C. Nieuwenhulzen, Cosijnstr. li naar Oegstgeest. Regentesse- laan 32: 'S. Visser Meloenstr. 34 naar Warmond. Oranje Nassaulaan 3 a: S. Postma. Dahliastraat 22 a naar Zuid- Afrlka; N. Favier. Koninginnelaan 65 naar Oegstgeest. Duinzichtstr. 2, A. W. de Bruijne, Rijn- en Schiekade 101 naar Vlis- 6ingen, Leeghwaterstr. 71; G. J. Diepering. Hoflaan 70 naar Ver. Staten v. Noord- Amerika; P. Hoogstraten. Calandstr. 42 naar Warnsveld. Werkseveldweg 2 wn.; W. P. Harland Spieghelstr. 28 a naar 's-Gra- venhage. Melis Stokelaan 1248: C. Ranse laar. De Wetstr. 22 naar Ver. St. v. Noord- Amerika; M. T. Reus. Rijnsburgerweg 10 naar Katwijk. B. J. Blommersstr. 1; N. A. Oosterhuis. Rijnsburgerweg 10 naar Am sterdam. J. v. Campenstr. 331 I; G. de Vries. Rijnsburgerweg 10 naar Nijmegen. Pauwelstr. 11; H. van 't Riet. Borneostr. 47 naar Delft v. Miereveltlaan 20; P. Oostveen. Boshof 24 naar Oegstgeest, Soemibastr,. 34; J. Bunt, Plantage 4 naar 's-Gravenhage, Kranenburgweg 107; C. J. N. Pothumus. De L. de Kanterstr. 28 naar Roosendaal N.-B., Gastelsoheweg 63; R. W. H. J. Kevzer. De M. v. Streefkerkstraat 6 naar Brazilië; K. S. Llem. Buys Ballotstr. 19 naar 's-Hertogenbosch. Pa'penhust 26; A. J. Boer jan Rijnsburgerweg 10 naar 's-Gravenhage. Oranjeplein 11; C. H. van Hoorn. Rijnsburgerweg 10 naar 's-Gra venhage. Bazarlaan 33; P. C. van Leeuwen Schutterstraat 5 a naar 's-Gravenhage. Fahrenheitstr. 14; J. P. Kooreman, Nieu we Rijn 60 naar Australië; H. Hardeman. Nieuwe Rijn 11 naar 's-Gravenhage Van Speykstr. 40; A. van Wolde, Hooigracht 66 naar Katwijk. Kerkstr. 62; K, M. Ver kuilen. A. v. Saksenstr. 12 naar Leider dorp Doeslaan 37; E. W. van Leeuwen, H. de Vriesstr. 28 naar Rotterdam. Rozen- laan 129 a; C. I. Möbiüs. St. Buysingstr. 38 naar Duitsland; A Büchner. Rijns burgerweg 10 naar Ede Gld.. Edeseweg 96; V. Stuart, Haarlemmerstr. 216 naar Ver. v. Noord-Amerika; J. C Benz, Heren gracht 9 naar Warnsveld, Abersonplein 3. Zoals bekend deden zich bij de halte plaats voor autobussen ter hoogte van het perceel Breestraat 141 (firma Van der Zanden» nog al eens tijdens het in stappen van passagiers opstoppingen voor Omdat de rijweg hier ter plaatse vrijwel geen mogelijkheid tot passeren biedt, moesten automobilisten en wielrijders-- (sters) wachten op het moment, dat de bussen weer waren vertrokken. Teneinde een snellere en ongehinderde doorgang van het verkeer te bevorderen is deze H.M. de Komngin naar Zaandam Koningin Juliana is voornemens op donderdag 25 april een bezoek te bren gen aan Zaandam. Geen Rock and Roll in Bandoeng De Indonesische politie heeft de Rock and Roll in Bandoeng verboden omdat de jeugdorganisaties een mas sademonstratie hebben geproclameerd tegen deze „krankzinnige en immorele" Amerikaanse dans. Het politieverbod volgde op een pro test van 31 jeugd- en culturele organisa ties tegen een filmbal. dat in het hotel Homann is gegeven, waarop de Indone siërs Amerikaanse filmsterren als Susan Hayward nabeelden in het beoefenen van de Rock and Roll. De politie deelde een boze delegatie mede dat geen stappen zullen worden genomen tegen het filmibal omdat „func tionarissen van andere politieafdelingen het bal hadden bijgewoond". De jongeren besloten onmiddellijk een massademonstratie te organiseren tegen de Rook and Roll. Lutherse predikante gaat Dordrecht verlaten MEERDERHEID VAN GEMEENTE WENST PREDIKANT De predikante van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Dordrecht, da M. E. Monsees, heeft op grond van de uitslag van een door haar onder de le den van haar gemeente ingesteld refe rendum besloten Dordrecht te zijner tijd te verlaten. Het doel was te weten te komen of zij tenminste de helft van het aantal gemeenteleden achter zich heeft/ Tegen de beroeping van da. Mon sees hebben bezwaren bestaan en blij ken nog bezwaren te bestaan. Aan het referendum heeft meer dan de helft van de bij de Evangelisch Lutherse Ge meente aangeslotenen deelgenomen: 99 stemden voor een andere een man nelijke predikant en 77 voor haar. Bestedingsnota en uitkeringen Gemeentefonds Verscheidene gemeenten hebben haar begroting sluitend gekregen door te re kenen op een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. Een dergelijke uitkering wordt ver strekt indien een gemeente haar be groting, ondanks poging-en om door ver hoging van tarieven der eigen bedrijven, het tekort op te heffen, niet sluitend kan krijgen. Naar aanleiding van de vandaag ge- publiceerde bestedingsnota, waarin van I de gemeenten een beperking van de uitgaven tot 100 miljoen gulden wordt .gevergd, vernemen wij, dat alles wat reeds is vastgesteld en afgesproken be treffende uitkeringen uit het gemeente fonds. onveranderd doorgaat. De uitke ringen waarover nog niet is beslist en waarop door gemeenten om de een of andere reden ..werd gerekend", moeten nog nader bekeken worden, volgens de daartoe gebruikelijke maatstaven. Hierbij zal echter rekening worden gehouden met de vereiste beperkingen volgens de bestedingsnota. Britten onthullen rode en Egyptische infiltratie in Jemen Engeland heeft de landen van het Sov- jetrussische blok en Egypte beschuldigd van wapenleveranties en militaire hulp aan Jemen. In een memorandum dat zaterdag aan de Veiligheidsraad is ge zonden en waarin de gebeurtenissen in de buurt van de grens van Aden en Jemen worden behandeld, zegt de Britse regering, dat zij verontrust is door de krachtige bewijzen" van genoemde hulp aan Jemen. Het was bijv. bekend, aldus het me morandum. „dat het Russische vracht schip „Sjmela" in oktober jl. in Salif aankwam met wapens, munitie en mili taire uitrusting uit Tsjecho-Slowakye. Het is mogelijk, dat deze leverantie be doeld werd. toen in Jemenitische krin gen te Cairo bekend werden gemaakt, dat er reeds Tsjechoslowaakse wapens ter waarde van 8% miljoen dollar in Je men waren aangekomen! Er waren nabij Sana en Hodeiba on der leiding van Egyptische instructeurs centra ingericht voor het opleiden van de militairen van het geregelde Jeme nitische leger in het gebruik van deze wapens, aldus het memorandum. Dagbladcorrespondenten, die in het gebied waren geweest, hadden gemeld, dat er moderne Russische geweren wa ren onder de wapens, die de Jemeni tische militairen in Kataba droegen. In het memorandum wordt niet ge vraagd om onmiddellijke actie van de Veiligheidsraad, maar wel, dat het do cument onder alle leden van de V.N. zal worden verdeeld. Twee militairen bij auto-ongeval gedood In de afgelopen nacht omstreeks twee uur zijn twee militairen van de Kon. Landmacht bij een auto-ongeval op de Haarlemmerweg even voorbij Tuindorp- Geuzenveld om het leven gekomen. Zij zaten in een personen-auto. die waar schijnlijk tengevolge van slippen tegen een lichtmast was opgereden. Het waren de 23-jarige kornet jhr. H. F. J. Loudon uit Velsen en dp 24-jarige tweede luite nant J. L. M. F. Bastiaens uit Maas tricht Beiden waren ongehuwd en be hoorden tot het 101e verkennings- bataljon der cavalerie halteplaats, welke bestemd is voor pas sagiers in de richting Rijnstreek, zater dag verplaatst naar het bredere ge deelte van de Breestraat. gelegen tussen de Diefsteeg en Pieterskerkkoorsteeg. Met ingang van gelijke datum is het par keren langs deze zijde van de Breestraat verboden. Hoewel dit thans nog niet is toegestaan, wordt nog overwogen om een parkeergelegenheid aan de overzijde van dit gedeelte van de Breestraat mogelijk te maken. (Foto L.D./Van Vliet) BEURSOVERZICHT Gereserveerd door bestedingsnota Amsterdam, 18 februari Er was vandaag in feite slechts één onderwerp van gesprek ter beurze: de bestedingsnota- Hierover kon men de meest uiteenlopende meningen horen verkondigen, maar men was het eens: de vette jaren zijn voorbij, de riem moet strakker worden aangetrokken. De stemming viel betrekkelijk mee. al waren verschillende fondsen iets lager dan zaterdagochtend, toen de markt vast lag onder invloed van het betere verloop van New York. We! viel waar te nemen dat men een zeer gereserveerde en afwachtende hou ding aannam. Aan de ene kant staat nu de aangekondigde herkapitalisatie, die reeds een gunstige invloed heeft gehad, aan de andere kant de maatregelen van de bestedingsnota. met name verhoging van het tarief der vennootschapsbelas ting. en geen uitzonderingen op de af schaffing van de investeringsaftrek. Van groot aanbod was echter in het geheel geen sprake en dit kon evenmin worden gezegd van een fonds als Phi lips. dat rechtstreeks getroffen kan wor den door de aangekondigde verhoging van de omzetbelasting op radio- en tele visietoestellen. Van 250 op zaterdagoch tend liep de koers van Philips achteruit tot 244 hedenmiddag, hetgeen kenmer kend was voor de situatie. De overige internationale fondsen bleven op prijs, vergeleken met vrijdagmiddag. Zij wa ren echter lager dan zaterdagochtend. Kon. Olie was f. 3.- hoger bij zeer kalme affaire. Overigens had de markt weinig te betekenen. Holland Amerika Lijn bleef op het niveau van vrijdag. Cultures hadden een onbelangrijk verloop. Staats fondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam. 18 febr. Londen 10.67 10 67%;New York 3 82%—3.831 s: Mon treal 3.99 A3 99jV Parijs 1 0812%— 1 0822%; Brussel 7.58%—7.59%; Frank furt 90.78'.;:—90.83%; Zürich 86 92% 86.97%; Zürich (vr. francs) 89.24%— 89.29%; Stockholm 73 56%—73.61%: Ko. penhagen 54.95%55.00%; Oslo 53.34% —53.39%; Milaan 60.59%—60.64%; We nen 14 64%—14 65%. Beurs van Amsterdam Maandag 18 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers Ned. o3 3% Grootboek obl. Ned. '51 3% Ned '53 3% Ned. '56 V/2 Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. Ned 62-64 3 Cert NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 3% Clt. Hand, en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelsmij. A'dam Rubber Dell Mijen (Ver.) H V.A Java Cult Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f.20.-) Idem (50 ft f 20.—) Vorstenlanden Holl Amerikalljn Java China Paket Kon N Stoomb K P M Ned. Stoomv Mij v Ommeren cert. Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIES koers v heden 91% 91% 84 B 92% 91% 91% 91A 91A 85% 85% 87% 87% 87% 87% 88A 87fJ 87 86% 93A 93% 92% 92% 92A 92% 69% B 87% 88 85% NDELEN 48% 47 105% 106 168 168% 77% 78% 97% 97% 93% 95% 57 57% 67% 67% 201% 201 172 290 388 192% 195% 293% 298 300 300 274% 274 246% 243% 148 150 337% 337% 218% 212 212% 778 789 156 00 158 40 155 45 158.20 1970 19 80 179% 179% 185 184% 165% 166 157 157 201% 200% 275 276% 172 173 166% 165% Medio maart wordt in een belangrijke veiling van zilver werk gehouden, tijdens welke een Prov - en Gem leningen Londen grote collectie voorwerpen uit liet ,deel van de stukken, waarvoor men I A dam 47 <3%> 3 92% bezit van leden van de Koninklijke grote belangstelling verwacht. I pe" 3 Familie onder de hamer komt. Een I R-dam '57 i-m '3% 9i% Inrustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Prcmieleningen 102 B A'dam '51 2'/a 101% 105 A'dam 56 I 2% 99 99 A'dam '56 n 2% 108% 109% Eindhoven '54 2% 91% 92% Enschede '54 2% 93 93 Den Haag '52 I 2% 106 L 106% 106 106% 104 106 Idem II 2% 108% 108% Utrecht '52 2% 101 B 102 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank .....211%exd. H B U eert205% Rott Bank 172exdiv. Twentsche Bank 181 Industrie Ondernemingen 212 206'; 176'; 181 Albert Heyn 232 Borneo Sum. H.Mij 72 Ned. G. en Sp. fabr. Kon. Ned. Grofsm. Internatio Rott. Droogdok Mij Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg 180% 110 96 561 7% Ml). 19% 233 186% 110 96 V* 570 7% 68% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda 64A Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Paclfio Un States Steel 31A 32A 102% 104 64A 62%exd. 170% 176% 62 62% 40 40A 107 109% 50 51% 75% 76% 28 28A 60% 62% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 15/2 Edelmet. Kon. AA 64%GB 64% Pref. w a idem 66% 322 Holl Constructie 374 Ing Dur v Botiwnijv i/t Int Kunstst Ind 45% 45% Leid«rhp Woi«pinn 274 277% Sikkens Lak B 404 407 Ver ronwtnhrlPken 162% Wermnk s Betonm 80 82% Van Wijk Textiel 70% 70%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9