is de shag! „Populair" concert met een aparte aantekening van goedkeuring „Keizer Karei glansrijk Prior weer eens verslagen!" DemmeniE Een keurige opvoering van liet drama „Spoken" Honderden studenten hielden in Leiden hun gebedsdag Rijkdom van de Groninger taal S5ste jaargang Maandag 18 februari 1957 Tweede blad no. 29065 Flipse dirigeerde Residentie-Orkest (Ingez. Med.-Adv.) Zigeuner Olof in een fonkelende Ravel! Het Residentie-Orkest: ditmaal onder Eduard Flipse. Een aparte ervaring omdat het altijd interessant is, te zien, hoe een orkest reageert onder een andere dirigent. Welnu: deze „proefneming" is op het „populair" concert van K. en O. in de Stadsgehoorzaal uitnemend geslaagd. Over en weer bleek men met elkaar vertrouwd. Flipse oefent over de Hage naars eenzelfde gezag uit als over zyn Rotterdammers! Wij wezen er reeds eerder op, welk goed werk met „populaire" concerten als deze verricht wordt. Een nieuw publiek gaat zich meer en meer voor muziek in hogere zin interesseren, een publiek, dat naar geestelijke, in casu auditieve ont plooiing zoekt en zich thans voor een nieuwe wereld geplaatst ziet: een wereld welke een rükdom aan ware schoonheid inhoudt daarvan getuigt wel het ni veau der programma's en waardoor de smaak voor het lagere, laten we hopen voorgoed, gebannen wordt. Triomfantelijk klonk het dan ook uit Flipse's mond, toen hij de stampvolle zaal zag: „We hebben Keizer Karei Prior met z'n showboot weer een glansrijk verslagen"! Ja: zó was 't en zo moet het in steeds stijgende lijn gaan! Heeft men éénmaal de goede smaak te pakken dan geeft men dat andere graag cadeau! lancholie der eenzaamheid" neergelegd Als nieuw element wees Flipse op de in het boek „Der Himmel voller Geigen" genoemde locomotief-impressie: Dvorak was immers op locomotieven verzot. Flipse dirigeerde geïnspireerd en met onverwoestbare energie, zodat een sterk geladen, warmbloedige vertolking met de verrukkelijke finale tot besluit, tot stand kwam. Flipse had zijn keuze bepaald op ty pische repertoire-stukken, die zijn voor keur gemeten en hem bepaaldelijk liggen. Allereerst Mendelssohn: diens drie delige muziek-Ouverture, Nocturne en Scherzo - by Shakespeare's „Midzomer - nachtsdroom". Werk van een 17-jarige, althans de Ouverture. Een geniale worp van iemand, die met het sprookjesach tige vergroeid was. Deze Ouverture vormt het teder hoog tepunt: 17 jaar later ontstonden de an- derre delen: o.a. de betoverende Noc- tune met de elegische hoornsolo en het virtuose Scherzo: de grote theaterlief hebber Koning Frederik IV was degeen, die ei- de stoot toe gaf. Vederlicht, transparant, fragiel en volkomen in de onwezenlijke sfeer heeft het R.-O. ons deze Mendelsohn voor gespeeld; zelfs de moeilijke passages voor de houtblazers in het Scherzo klon ken in alle perfectie en accuratesse. Het was een genot in deze vloeiende werve ling op te gaan! Mogelijke minachting voor Mendels sohn verdwijnt als sneeuw voor de zon, al dient toegegeven, dat hy in Shake speare wel een van z'n gelukkigste zo niet zyn gelukkigste! inspiraties vond. Ook Dvoraks Vijfde Symfonie „Aus der neuen Welt" van 1893, onlangs nog door Van Otterloo gebracht, is een „kolfje-naar-Flipse's-hand". Hij kon er héél zijn stuwend élan, zijn enthousiaste musiceerdrang zyn temperamentvol mu- zikantenhart in uitleven, zoals dat ook bij Dvorak zélf het geval geweest is. Er is geen sprake van en dit heeft Flipse ook in zijn toelichting uiteenge zet dat de grote Tsjegische folklo- ndt hier uitsluitend in Amerika opge dane indrukken weergaf. Daarvoor was zijn „eigen-aard" te sterk. Wel heeft hy van het negeridioom (negro spirituals) gebruik gemaakt in het ontroerende Largo, daarin de „me- ZONDAGSSCHOOL „DE 24 HUIZEN" In april hoopt de Zondagsschool „De 24 Huizen" haar 80-jarig bestaan te gedenken. Oud-leerlingen en oud mede werkers (sters), die hiervoor be langstelling hebben en hiervan blijk willen geven, worden verzocht zich per soonlijk aan te melden of schriftelijk op te geven bij Mej. J. Sierat, Willem straat 46, de heer J. H. Kret, Jan van Houtkade 3 en J. C. Sleijser. Mors- weg 111. DS. H. HEULE BEROEPEN Gisteravond is door de Geref. Kerk alhier een beroep uitgebracht op ds. H. Heule, geref. predikant te Deventer. BIJNA f1200.— VOOR REVALIDATIE INVALIDEN De zaterdag gehouden straatcollecte ten bate van de Alg. Ned. Invaliden Bond en „St.-Liduina" heeft f 1182. opgebracht. SCHERVEN BRENGEN GELUK! Indien het gezegde „scherven bren gen geluk" op waarheid berust, dan wacht de chauffeur van een vrachtauto in de komende weken veel geluk. Bij het nemen van de bocht in de Rijns- burgerweg ter hoogte van het Schut tersveld vielen zaterdagmiddag n.l. 21 kratten, met 700 ledige melkflessen, van zijn auto. Er bleef niet één fles heel! Een 8-jarig meisje, wonende in de Gerrit Kasteinstraat. stak zaterdag middag zonder op het verkeer te letten de Apothekersdyk over. tengevolge waarvan het kind door een wielrijdster werd aangereden. Het meisje brak hierbij haar rechteronderbeen. Tot de juryleden afd. Muziek der Interscholaire Ontmoeting 1957 in de Stadsgehoorzaal behoorde niet de heer Mizeé, gelijk abusievelijk gemeld, doch de heer Zirkzee. Leidse Schaakbond Het ziet er naar uit, dat de wedstrijd SPW 1—Voorschoten 2 op 6 maart a.s. voor de 3e klasse A de beslissing zal brengen voor het kampioenschap, want Voorschoten 2 nam tegen VTL 2 geen halve maatregelen en won met 8—2. De mannen van de Touwfabrieken konden slechts 7 spelers op de been brengen en aangezien in de lagere tientallen (ook buiten Leiden) veel spelers verstek laten gaan. schijnt de belangstelling voor het schaakspel tanende te zijn. O.i. ligt hier voor de verenigingsbe sturen de weg open. om door het uit schrijven van kleine toernooien eil wed strijden met attracties de animo bij deze spelers weer op te wekken! De uitslagen van de wedstrijd Voor schoten 2VTL 2 luiden: C. S. van der Kooyn.o. 10; M. G. SegaarJ. v. d. Zon 10; L. Kuneke n.o. 10; H. GroenenbergChr. de Laaf 10; J. J. HeyerJ. J. Piket 01; J. BoxmanA. Smit 10; N. Se gaarJ. Bey 01; B. Maatn.o. 10; N. v. d. Werf—P. Laporte 1—0; J. J. B. Braggaarn.o. 10. Totaal 82. Voorschoten 2 moet nog één wed strijd spelen, SPW nog twee. Beide tientallen hebben 6 punten. Het R.-O. is met deze Dvorak sinds lang vertrouwd, maar het stralende en meeslepende spel, waarbij wij speciaal de glanzende celli willen huldigen, droeg ditmaal een bij uitstek grootse allure. Theo Olof solieerde in Saint Saëns (Havanaise) en Ravel (Tzigane), in om gekeerde volgorde dus als in het pro gramma aangegeven. Goed gezien, mede met het oog op de climax. Hij kon er zijn grandioos virtuoos kun nen in demonstreren, met zijn niet grote, maar fijnzinnige toon, waarbij de vir tuoos de musicus niets toegaf. Het gaat in beide werken charmant en briljant toe, in de fonkelende Ravel is de improviserende zigeuner van alle banden vrij! Er zit in deze eminent geïnstrumen teerde muziek iets van Parijs, Spanje en Hongarye tegelijk: er is mannelijke heftigheid, naast vrouwelijke vleiing. Er is, schoon de inhoud niet diep gaat, alles wat tot een geestdriftig succes kan leiden. En Olof heeft, als een onzer beste violisten, er zijn groot kunnen volledig in gemanifesteerd, met Flipse en het R.-O. als een voortreffelijke steun. Opgetogen ovaties als logisch gevolg, zoals dat ook het geval was na Men delssohn en Dvorak, eveneens bewij zen van groot onderling begrip. Een „populair" concert met een aparte aantekening van goedkeuring! H. (Ingez. Med.-Adv.) KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 219 Telef. 21400 Litteris herdacht Ibsen Waren het vorige week de Leidse Studenten, die hier ter stede de Shaw- herdenking verzorgden (en zijdelings ook Ibsen beroerden), nu heeft de K.V. „Litteris Sacrum" voor hetzelfde gezorgd ten aanzien van Ibsen, wiens overlijden vorig jaar is herdacht, doch waaraan Leiden geen aandeel had verkregen. Zaterdagavond is de première gegaan van Ibsens „Spoken". Ibsen, de grote Noor, levend van 1828 tot 1906, heeft ongetwijfeld de grootste invloed gehad op de dramatiek van de tweede helft der vorige eeuw. Fel realis tisch en naturalistisch, maar toch niet los van de romantiek. Hij keerde zich hevig tegen alles, wat hij zag als ziek ten der maatschappij en in de meest heftige vorm heeft hij, geboren satirist, deze kwalen gehekeld, zich niets aan trekkend van de scherpe kritiek, die aan vankelijk allerwege zijn deel werd. In tegendeel, daarop krachtig reagerend. Later volgde een rustiger tijd en dieper inzicht (zijn Spoken (Gengangere. mis schien beter vertaald door Geesten) be hoort tot zijn strijdperiode en kwam na „Nora" (1879) in 1881 en kan in zeker opzicht als een vervolg daarop gelden. De ontvangst? Het heette: een open riool, een letterkundig kreng, beestach tig cynisch en stinkend! Ibsen zelf werd met drek gesmeten. Maar hoe is dat oordeel gewijzigd en hoe heeft de maatschappij toch de lessen getrokken uit het vernietigend vonnis, dat deze Noor durfde uit te spreken, al noemde hij zich zelf alleen dichter, geen hervormer. „Spoken" zou men kunnen noemen een noodlotstragedie van: de zonden der vaderen wreken zich op de kinderen. Hier is het Oswald Alving, die moet boeten voor het losbandige leven van zijn vroegtijdig overleden vader. Zijn moeder heeft het leven van de vader voor de zoon steeds verborgen gehou den; zij, vrouw van plichten en nog eens plichten, op de plichten zelfs gebonden door ds. Manders, waarop zij als jong meisje verliefd was, heeft juist alles in het werk gesteld om de vader te ideali seren, een streven, waarop een Alving- gesticht zelfs de kroon zal zetten. Maar het noodlot triumfeert. Even voor de officiële opening gaat het gesticht in vlammen op en Oswald wordt getroffen door krankzinnigheid, zoals de dokter Zo denkt de Engelse architect Dartford zich een toekomstige heli kopterhaven in het hartje van Lon den. Ruim honderdvijftig meter hoge torens met liften dragen plat formen, waarop de toestellen lan den kunnen De hoge gebouwen daaronder bevatten kantoren, res taurants, een hotelbedrijf, gara ges, etc. U rookt de lekkerste sigaret van DOUWE EGBERTS ZILVER-SHAG i - - De goud-gele Virginia J Geuriger Zachter U geniet er méér van! Christus' boodschap in de studentenwereld Tot het houden van de jaarlijkse gebedsdag voor studenten is een oproep uit gegaan van de Wereldfederatie van Christen-Studenten. Wat ons land betreft vond deze bijeenkomst gedurende het afgelopen weekeinde te Leiden plaats. De voorbereiding van dit weekeinde was in handen van de NCSV en de VCSB, ter wijl ook de Perserikatan Keristen Indonesia - det vereniging van de in Nederland studerende Indonesische Christen-studenten - medewerking verleende. De Wereld federatie, die de Christen-studentenverenigingen uit 56 landen samenbrengt, heeft sedert haar begin als doel voor ogen gehad te gehoorzamen aan Christus' op dracht om Zijn Goede Boodschap te laten horen in de studentenwereld. De initiatiefnemers van weleer heb ben zich gerealiseerd, dat een en ander moet leiden tot een persoonlijk luisteren van de enkele student naar de bijbel. Uit het gehele lar.waren zaterdag reeds vele studenten naar Leiden gekomen om te luisteren naar een lezing, die Maxwell de Alwis uit Ceylon 's middags in het Groot Auditorium van de Leidse Univer siteit zou houden. De studenten, o.w. zich bevonden de besturen van de Chris ten Studentenraad, de Geref. Studen tenvereniging S.S.R. en de R.-K. Stu dentenvereniging „Sanctus Augustinus", werden begroet door de rector magnifi cus prof. dr. P. A. H. de Boer. Deze wees er op, dat de groet een relatie met el kaar veronderstelt en dat zij derhalve wederzijds weerklank moet vinden. Hij sprak de wens uit. dat men elkander vooral in dit weekeinde zou weten te verstaan. De praeses van het CNAW. de heer L. J. R. Ort, sprak vervolgens over de Oecumene en de Katholica, welke be grippen niet los van elkaar gedacht kunnen worden. Katholica en Oecumene zijn nog geen synoniemen, maar juist nu zijn er tekenen, die op dit gebied hoop vol stemmen. Spreker deed een beroep op alle aanwezigen het essentiële van deze massabijeenkomst niet uit het oog te verliezen en vestigde nog eens met nadruk de aandacht op het voornaam ste doel hiervan n.l. het zich richten tot God. hem voorspelde. En de moeder, die hem het leven gaf, zal hem dat na een af geperste belofte weer moeten ontne men In ijzeren compositie heeft Ibsen deze tragedie verwerkt en zijn schepping heeft vrijwel alle beroemdheden uit het ver leden tot proef van hun kunnen ge diend. Ook Alexander Moissi had het op zyn repertoire en bracht het ook in onze Sleutelstad, al werd het een tegenvaller in verhouding tot diens „Het levende lyk" van Tolstoi. Maar, zal men onwillekeur vragen, is Ibsen, wiens felle aanklachten thans zo weinig recht van bestaan meer hebben, daar de maatschappij zo geheel anders is geworden, nu nog actueel en te ge nieten? Van al zijn werken zouden wij dit niet gaarne volkomen willen be amen, doch „Spoken", behandelend een oer-vraagstuk, en wel eens het treurspel van het naturalisme genoemd, overleeft zeker nog de tijd, waarin wij leven. De extra geladen tekst, nu en dan op zich zelf ietwat verouderd, de als in een leg- doos passende opzet en uitwerking, zy weten de aandacht geboeid te houden en zo groeit deze tragedie in tegenstel ling tot veel van Ibsens andere werken, al houden deze de waarde van een do cumentaire van zijn tijd, uit boven de vergankelijkheid van het verleden. Het is zeker dan ook niet voor niets, dat by de Ibsen-herdenking van vorig jaar zowel de Haagse Comedie (met Fie Carelsen en Max Croiset in de hoofd rollen) als het Antwerpens Toneel op „Spoken" teruggrepen! EVENEMENT OP HET TERREIN VAN HET AMATEURISME. En nu heeft „Litteris" het aangedurfd om „Spoken" te doen herrijzen uit het verleden. Voor de regisseur, de heer B. Hageman, was de concepte niet nieuw, want onder zijn leiding had Litteris in 1921 ook reeds zich gewaagd aan dit familiedrama van beklemmende opzet en uitwerking. Toen speelde hy zelf de Os wald, de zoon, die moet boeten voor de fouten van zyn vader, terwijl mej. D. Oostdyk de moeder uitbeeldde. Onder zjjn bekwame regie heeft „Litteris" „Spoken" ontegenzeggelyk weten op te voeren tot een evenement •Bhet terrein van het amateurisme en dit weliswaar nog niet verouderde, maar toch wel oude toneel volledig tot leven gebracht. Zodanig, dat de volle Schouwburg geheel onder de ban kwam van het angstwekkende, dat zich daar voor hun ogen en oren ontrolde. Men kon, vooral in het laatste en beslis sende bedrjjf, als het ware een speld horen vallen en aan het eind, toen het doek voor het laatst viel, duurde het geruime tyd. voor aan applaus werd gedacht, zo was men gegrepen. Maar toen dit losbarstte, was het ook over weldigend! Bloemen zetten dit luis ter by. Dit grote en welverdiende succes dankt deze prinses onder de amateurvereni gingen in de eerste plaats aan het bril- liante spel van de heer J. Foudraine, die van de ongelukkige zoon, de rol, waar mee het stuk staat of valt, wel de crea tie maakte van zyn toneelloopbaan, reeds met succes bij het Studenten-Toneel be gonnen. Voor „Litteris" betekent zyn komst een geduchte aanwinst. Men voel de de angst in hem, zag deze is zyn ogen, groeiend en grreiend en hoe prachtig het fatale ogenblik! Maar naast hem dient direct gesteld de moe, der (mevr. Alving) van mevr. Co Ha- WIE IS MUN NAASTE? Maxwell de Alwis, die een toespraak zou houden over het onderwerp „Wie is mijn naaste? - een beschouwing over het leven in Azië en zijn betrekkingen met het Westen" was door omstandighe den verhinderd aanwezig te zijn. Zyn rede werd echter uitgesproken door ds. Gramberg, die thans met verlof in Ne derland is. Spreker gaf een uiteenzetting over de invloed, welke de Westerse heerschappy op de Aziaten heeft gehad en kwam tot de conclusie, dat de toestand, zoals die heden ten dage, is, beslissend is voor de toekomst. Thafis is de situatie zo, dat de strijd in Azië een strijd is tussen Aziatisch kapitaal en Aziatisch proleta riaat en niet zozeer tussen bruin of geel en blank. Economisch staat Azië er niet al te best voor. Meer dan 70 van de bevolking leeft in de bitterste armoede en de ene ramp volgt op de andere. Is het wonder, dat het communisme zich in het Oosten - Hongarije en Polen ten spyt - steeds meer uitbreidt? Azië bevindt zich midden in een so ciale revolutie en dat heeft men aan kunnen zien komen. De kerk evenwel bleek er niet op voorbereid te zijn. De Westerling is in Azië tekort geschoten in zijn taak als Christen en de Aziaat twij felt niet ten onrechte aan het nut van naastenliefde zoals door Christus be doeld. Maxwell de Alwis heeft niet ge aarzeld te beweren, dat Engeland zelf meer missionarissen nodig heeft dan het tot nu toe over de wereld heeft uitgezon den. De Christenen van Azië kijken naar de kerk in het Westen en vandaar kan ook voor Azië een ommekeer begonnen worden, aldus ds. Gramberg. WIJ ZOEKEN GOD De dag van gisteren werd ingezet met een kerkdienst in de Pieterskerk. Voor deze godsdienstoefening, waarin de stu dentenpredikant, dr. K. E. H. Oppenhei- mer voorging, bestond grote belangstel ling en werd mede bijgewoond door circa 400 studenten. Dr. Oppenheimer. die als thema boven zyn overdenkingswoord had ge plaatst: „Wij zoeken God", ging daar bij uit van een gedeelte uit het evan- gele van Johannes 1, waarin Jezus een eerste contact heeft met Zijn discipe len en Hy hen de vraag voorlegt: Wat zoekt gij? Aan deze tekstoverdenking koppelde dr. Oppenheimer het tiende vers uit Psalm 119: „Ik zoek U met myn ganse hart, laat mij niet van uw geboden afdwalen". By de uitwerking van deze schriftge deelten wees spreker er o.m. op, dat wy mensen zoekend en tastend door dit leven gaan en worstelend met de vele problemen, welke zich aandienen. Wat hebben wij en wat missen wy, is daarby een telkens weerkerende vraag. Het kan daarbij ook voorkomen, dat wy het zoe ken naar een uitweg reeds hebben opge geven. Veelal is „de boel stuk gepraat". Vervolgens wees spreker er op, dat zoeken niet 'n passief afwachten is. In tegendeel, het is een scheppende activi teit. Het zal daarbij niet gaan om de onrust van het zoeken, doch om de vrede van het vinden. Dr. Oppenheimer, die by de verdere uitwerking van deze gedach ten, teruggreep op het leven van de jonge Kierkegaard en de kerkvader Augustinus, zette uiteen, dat de hartstocht van het zoeken een voor waarde is voor het vinden. Het menszijn zal een zoeken naar de eeuwigheid moe ten zyn; een zoeken naar God. Helaas komt het voor, dat het avontuur van het leven voor velen fascinerender is, dan het avontuur met God. Wie in het kruis woordraadsel van het leven een fout maakt, vindt echter nimmer een ant woord. Wie God niet zoekt, aldus spre ker, komt in de macht van de lagere goden en geesten. Dr. Oppenheimer, die tenslotte nog aandacht schonk aan Jezus' vraag aan Zijn discipelen: „Wat zoekt gy?", zeide dat daarop ons antwoord zal moeten zijn: Wij zoeken U met ons ganse hart. Wij zoeken de vryheid, welke ons door Ohristus is geschonken. Spreker bracht de studenten onder het oog, dat zij soli dair moeten zyn met hun mede chrsiten- studenten in landen, die een stryd voe ren tegen onrecht en geweld. De dienst werd besloten me«t het ge- meenschappelyk bidden van het Onze Vader en het zingen van Gezang 218 4. 5 en 6. In de middaguren kwam men bijeen in „Den Burcht", waar het poppenspel „Het groot abuis" van Guido van Deth met grote aandaohit werd gevolgd. 's Avonds volgde tenslotte in de Lu therse Kerk een gebedsdienst, welke onder leiding stond van ds. M. H. F. Witteveen. V oordrachtenavond In Den Burcht hebben de Leidse Gro ningers zaterdag een echte Groninger avond beleefd en genoten. In zijn openingswoord, waarby de voorzitter in het bijzonder de spreker, de heer H. Zoutman uit de stad Gro ningen. hartelyk welkom heette, deed hy mededeling van de toetreding van 25 nieuwe ledën, een aanwinst, waar mee het bestuur zeer in zyn nopjes was. De heer Zoutman begon met een warm pleidooi voor het behoud van de Gro ninger taal. Duidelijk toonde hy aan, dat de „platte taal" wat beters ver dient, dan de minachting en onver schilligheid. waarmede het dialect eeuwenlang, vooral in intellectuele kringen, beschouwd werd. Hy betoogde en onderstreepte dat later nog eens door zyn voordrachten, dat de volks taal zeer zeker geen verminkte, geen bedorven taal is. Voor hen, die zulks nog niet wisten demonstreerde hy de rykdom van uitdrukking, die het dia lect heeft, de schat van spreuken en spreekwoorden, de zuivere, gezonde hu mor. die het dialect bevat. Scherp hekelde hij het dwaze van sommige gemanVerhagen. Met een hartverove- rende kracht wist zy alle facetten van deze uiterst zware rol naar voren te brengen, zonder te vervallen in lar moyante schyn-dramatiek, waartoe voor amateurs deze figuur maar al te zeer aanleiding kan geven. Hun samenspel was in één woord machtig; hier was een aanvoeling, zoals slechts zelden wordt bereikt. Zij samen dragen het leeuwen deel van het grote succes, dat „Litteris" wist te behalen. Haar „Nora" van Ibsen 1931 heeft zy overtroffen. De heer J. Dros had voor de ietwat meewarige rol van ds. Manders, inder daad een groot kind, zoals mevr. Alving hem op een ogenblik noemt, zy het dan tevens behept met een flinke dosis hy- maar hy speelde hem stevig en sonoor, pocrisie, zyn figuur niet geheel mede, zoals we van hem gewend zyn. De heer Hageman had zelf de loushe figuur van Engstrand voor zyn rekening genomen en hy speelde deze verdorven egoïst met verve en fyne knepen. Hoewel niet val lend buiten het kader en de sfeer, die men zo scherp wist te scheppen, bleef toch de Regine van mevr. E. BlokBok ietwat achter; zy was te weinig canail- leus. „Litteris" heeft zich zelf in deze herdenking van de grote Noor over troffen en dat zegt wel iets! Het plan is om met deze Ibsen deel te nemen aan het komende Haarlemse Landjuweel. M. Ons Griuinegerlaand Groningers, die zich èn in Groningen maar vooral ook daarbuiten, schamen voor hun taal en dan dikwijls vervallen in een soort „Hollands", waarvoor ieder verstandig mens de neus optrekt. Al spoedig ontpopte de spreker zich als eén uitstekende conferencier en be gaafd voordrachtkunstenaar, die zijn gehoor drie maal drie kwartier, zonder enig ander hulpmiddel dan zijn feno menaal geheugen, van het begin tot het einde wist te boeien met het voordra gen van werk van de meest bekende Groninger schrijvers. als mevr. De Haas-Okken. Geert Teis, K. ter Laan. Jan Boer, Keuning enz. Als wel by uitstek geslaagd noemen wy hier de vertolking van het gevoe lige gedicht van Jan Boer „Moeke s Handen", het aangrypende „Gebochel de jongetje" van mevr. De Haas-Okken en het tragische „Olie Hoeske van Siert'* van Keuning. De woorden van dank, die de voor zitter de spreker bracht en het dave rende applaus, dat telkens en telkens weer opklonk waren ten volle verdiend. Zowel voor degenen, die deze avond niet aanwezig konden zyn, alsook voor hen. die er wel waren, hopen wy. dat de heer Zoutman nog eens terug komt. De zeer geslaagde avond werd met een geanimeerd bal besloten. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen Geneeskunde, de dames L. H. van Heus- den (Voorburg), A. M. van Kesteren (Den Haag), L. W. Wysman (Den Haag» en de heren W. J. M. Beenakker (Rot terdam); D. Flohr (Rotterdam), J. T. Hoogeveen (Den Haag), J. J. van der Meersch (Leiden), D. J. P. N. van der Minne (Wassenaar), R. J Nikkels (Heemstede) en P. R. Sleebos (Den Haag)doctoraal examen Geneeskunde, mej. C. ten Kate (Rotterdam) en de heren F. P. Gotsis (Amsterdam). B. van Leeuwen (Den Haag) en The Tjeng Ho (Leiden): semi-arts-examen, mej. A. C. Nauta (Overveen) en de heren T. Th. E. Hoedt (Leiden), R. F. Roodenburg (Was senaar) en J. Timers (Rijnsburg): arts examen, mej. C. Benckhuvsen (Boskoop) en de heer J. A. Römer (Oosterbeek). BLINDENBOND JUBILEERT Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de afdeling Leiden van de Nederlandse Blindenbond wordt a.s. zaterdagmiddag van 3—5 uur in de kan tine van de Gemeentelijke Werkplaats ln de Groenesteeg een receptie gehou den.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3