Parijs wil, dat ook Algerije tot gemeenschappelijke markt behoort TJlontkd DRUK leger Hongaars - communistische partij krijgt meer te zeggen in Bevrijdt U Moet conferentie van premiers morgen nog worden afgelast? Met een enkel woord Agenda MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 Het rapport van de SER heeft ons er reeds op voorbereid, dat vrij dras tische maatregelen nodig zfjn om het verbroken evenwicht tussen middelen en bestedingen te herstellen. Ook was reeds bekend, dat de regering tot nog ongunstiger conelusies is gekomen, hetgeen in de thans verschenen nota inzake beperking van de bestedingen nog eens duidelijk wordt gezegd. De thans in de Nederlandse economie aanwezige onevenwichtigheid komt in sprekende cijfers tot uitdrukking in de gewijzigde verhouding tussen de natio nale besparingen en het totaal van de investeringen. Volgens de voorlopige schattingen zijn de globale investe ringen van f. 4.220 miljoen in 1955 tot k. 5.240 miljoen in 1956 gestegen, terwijl de besparingen van f. 5.060 miljoen tot f. 4.650 miljoen zijn teruggelopen, zo dat deze zelfs in absolute zin zijn ge daald. Was er in 1955 nog een over schot tussen deze beide bedragen van f. 840 miljoen, voor 1956 zal met een tekort van f. 590 miljoen moeten wor den rekening gehouden. De verwachting van de SER dat bij een ongewijzigd beleid de betalings balans voor 1957 in evenwicht zou zijn, zal dan ook volgens de regering niet worden verwezenlijkt, integendeel zal de betalingsbalans voor dat jaar een niet onaanzienlijk tekort aanwijzen De moeilijkheden, waarvoor de rege ring zich geplaatst ziet. zijn in niet ge ringe mate vergroot door de teleurstel lende ontwikkeling in de agrarische sec tor, welke een ingrijpende wijziging van het landbouwprijsbeleid noodzakelijk maakt. Niettemin wil de regering ..op dit moment" niet veel verder gaan dan de SER heeft voorgesteld, ook al zal zij de feitelijke ontwikkeling op de voet volgen, om zo nodig tot verder gaande voorzieningen te kunnen overgaan. Het ligt niet op onze weg het gewij zigde landbouwprijsbeleid aan een kriti sche bespreking te onderwerpen. Een verhoging van de lonen der landarbei ders met 5% kan in het kader van de verhogingen in de industriële sektor niet onbillijk worden geacht en evenmin de herziening van de grondslagen voor de kostprijsberekeningen, waardoor de sterk gedaalde rentabiliteit van de landbouw bedrijven zal moeten worden verbeterd. In totaal is er met de herziening van het landbouwbeleid een bedrag van f. 200 miljoen gemoeid, waarvan f. 60 miljoen via prijsverhogingen aan de verbruikers zal worden doorberekend en f. 140 mil joen ten laste van de schatkist zal ko men. Hiervan wil de regering slechts f. 90 miljoen dekken, omdat f. 50 miljoen z.g. eigenaarslasten niet aanstonds aan de producenten wordt uitgekeerd, maar evenals de helft van de huurverhoging te hunnen gunste op grootboekrekening zal worden geboekt en in geen geval voor 1959 zal worden vrijgegeven. Voor eerst zullen de producenten dus met een rente van 3.5over dat bedrag tevreden moeten zijn. hetgeen trouwens ook wordt bijgeschreven, met de bedoeling, dat t.z.t. dit tegoed zal worden gebruikt voor een meer doelgerichte verbetering van de bedrijfsgebouwen. Ook hier is dus van bestedingsbeperking sprake, waarbij de schatkist het voordeel heeft dat zij, evenals bij de huurverhoging, allengs over grote bedragen de beschik king krijgt. Op basis van de gedeelde verantwoor delijkheid heeft de SER de noodzake lijke beperking van de bestedingen over de drie sektoren overheid, bedrijven en particulieren verdeeld en de rege ring volgt deze lijn door op de over heidsuitgaven rond f. 200 miljoen te be zuinigen. Dit wil echter niet zeggen, dat de totale overheidsuitgaven in vergelij king met de begrotingscijfers voor 1957 met dat bedrag zullen dalen. Want sinds het opstellen van de be groting voor 1957 zijn de staatsuitga ven al weer belangrijk gestegen, zodat het aanvankelijk tekort op de gewone en de buitengewone dienst (f.786 mil joen) per 12 februari 1957 tot f.923 miljoen is opgelopen. En ondanks het feit dat de regering f. 200 miljoen wil bezuinigen, wijst de op basis van de voorgestelde wijzigingen samengestel de begroting een tekort aan van f. 759 miljoen, dat is slechts f. 27 miljoen minder dan oorspronkelijk werd ge raamd. Men moge dan f. 75 miljoen op de con sumptieve uitgaven van de overheid wil len besparen, doordat de uitgaven van het. Landbouw Egalisatiefonds thans op f. 318 miljoen worden geraamd tegen f. 159 miljoen in september van het wrig jaar, zijn de totale uitgaven van de gewone dienst, de buitengewone dienst 1 (aflopende uitgaven) en het Egalisatiefonds persaldo bijna f. 200 miljoen hoger en alleen door het op voeren van de middelen wordt dit na deel geneutraliseerd. De regering is er dan ook van overtuigd, dat verdere be zuiniging op de overheidsuitgaven nood zakelijk is en zal daarnaar blijven stre ven. Het is vooreerst het meest belangwek kend wat de voorgenomen bestedings beperking voor de bevolking en de be drijven betekent. Wat de eerste betreft wordt verwacht dat als gevolg van ver vallen subsidies en prijsverhogingen van produkten (brood, suiker, melk) en diensten (overheidsbedrijven) de kosten van levensonderhoud op het einde van 1957 met 6.8% zullen zijn gestegen. Hierin is dan ook de huurverhoging begrepen, welke als bekend voor de loontrekkers ten dele wordt gecom penseerd. Maar een grote groep van de bevolking zal deze compensatie missen en dus met een niet onbelang rijke budgetverhoging van het huis houdboekje worden geconfronteerd. Dit is de reden waarom de regering in het kader van de verhoging der directe belastingen de inkomstenbelasting (de particuliere belastingbetaler) daarvan uitsluit. Deze wordt naar haar oordeel reeds zwaar genoeg door de verhoging van de indirecte belastingen getroffen, waarbij moge worden gereleveerd, dat ook van een accijnsverhoging op tabak wordt afgezien, omdat de prijsverhoging in deze sector reeds een aanmerkelijke stijging van de belastingopbrengst (f.44 miljoen) met zich meebrengt. Wel zal het z.g. tussentarief en het wecldetarief van de omzetbelasting worden verhoogd, subs, tot meer artikelen worden uitge breid. De zwaarste druk echter zal, gelijk reeds verwacht werd, op de bedrijven worden gelegd. Niet minder dan f. 100 miljoen wenst de regering méér uit de vennootschapsbelasting te halen door het tarief met 4 punten van 4043 tot 44—47% te verhogen. Het behoeft geen betoog dat deze verzwaarde belasting- I druk voor de bedrijven op een zeer on gelegen moment komt nu de winsten, algemeen gesproken, dalen en als ge volg van dé vervallen investeringsaftrek maar Dienstplichtigen iveer opgeroepen Rechters mogen onafhankelijk zijn moeten rekening honden met regeringseis De Honga^se jongens, die eigenlijk in de herfst van het vorig jaar voor de militaire dienst hadden moeten opkomen hetgeen door de opstand onmogelijk werd zullen zich thans tien maart a.s. moeten melden. De stafchef van het Hongaarse leger, generaal Ferenc Ugrai, die dat bekend maakte, verklaarde, dat de antecedenten van deze dienstplichtigen nauwkeuriger zullen onderzocht worden dan voorheen. Vele van deze jongemannen hebben indertijd de zijde der opstande lingen gekozen. deze weigering teas een -politieke kwestie. Dit is uiting geven aan een opvatting tegen de regering en het regiem". Muennich erkende de onaf hankelijkheid van de rechters, maar de regering had één „eis" rechters moeten de vijanden met de streng heid van de wet durven behande len .11" Het vakverenigingsblad „Nepkarat" heeft in een artikel, getiteld „De waar heid over de hulp van het Internationale Rode Kruis" zich erover beklaagd, dat Hongarije tot dusver slechts ongeveer een tiende heeft ontvangen van de hulp, Grensincident Intussen is ook bekend gemaakt, dat de communistische partij veel grotere zeggenschap in het leger zal krijgen. De partij zal zijn mening kunnen geven over de orders, die commandanten van militaire eenheden willen uitvaardigen. Dr. Ferenc Muennich, de Hongaar se minister van Binnenlandse Zaken, heeft zaterdag onthuld, dat sommige Hotigaarse rechters „met tegenzin" contra-revolutionairen berechten. De rechters konden nu wel onaf hankelijk vonnissen vellen, maar die het Westen heeft beloofd. Het noem de een aantal cijfers, die echter door een lid van het IRK te Boedapst „ima ginair" werden genoemd. De Sovjet-Unie zal Hongarije een kre diet van een miljard roebel verlenen, zo als Radio-Boedapest bekend maakte. Volgens de politie te Wenen zijn vijf Oostenrijkers uit de grensplaats Wallern waarschijnlijk gisterochtend vroeg door Hongaarse grenswachten aangehouden, toen zij een Hongaarse vluchteling wil den helpen, zijn vrouw en twee kinderen naar Oostenrijks gebied te brengen. De vluchteling, één van de elf Honga ren, die zaterdagnacht de grens wisten te passeren, had de bewoners van Wal lern gevraagd, te helpen bij het opspo ren van de rest van zijn gezin. Vftf Oos tenrijkers gingen in een tractor met hem meet naar de grens. Later werd het voertuig gevonden, doch van de zes mannen was geen spoor te bekennen. Twee ooggetuigen deelden mee, dat zfl in het betrokken gebied zes personen door Hongaarse grenswachten hadden zien aanhouden. (Ingez. Med.-Adv.) van reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten f 0.95, f 2.40, ff" Weerzien na vier maanden Koningin Elizabeth begroette haar echtgenoot in Portugal Grote plannenmoeilijk overleg (Van onze Parijse correspondent) Vanochtend is in Parijs een conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken van Klein Europa begonnen: Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de Benelux-landen. Het onderwerp: de Europese eenheidsmarkt en de Europese atoomgemcenschap. Het doel: de pro blemen, die de vorige week in Brussel in de lucht bleven hangen, zover tot een oplossing brengen, dat de premiers van de zes landen morgen in staat zijn hun ministers van Buitenlandse Zaken af te lossen om de puntjes op de i's te zetten. En indien ook die heren een principieel akkoord bereiken, dan zullen de deskundigen binnen de twee weken een overeenkomst opstellen, die volgende maand door de ministers in Rome zal worden ondertekend. Na de goedkeuring door de zes parle menten zullen de eenheidsmarkt en de Europese atoomgemcenschap (Euratom) vermoedelijk begin volgend jaar werkelijkheid kunnen worden. Maar zover is het nog lang niet en de leider van de Nederlandse deskun digen, mr. J. Linthorst Homan (ministerie van Economische Zaken) ver trouwde ons gisteravond zelf toe, dat de conferentie van de premiers mogelijk op het laatste ogenblik moet worden afgelast. Er heeft zich namelijk een incident voorgedaan, dat thans bekend staat als het „incident-Marjolin". Mar- jolin is de actieve en buitengewoon intelligente aanvoerder van de Frans# delegatie, die de andere vijf delegaties op het laatste ogenblik in kennis heeft gesteld van de Franse wens, dat naar de mening van zijn regering ook Algerije en de Franse Centraal-Amerikaanse eilandjes departementen van Frank- rijk tot de gemeenschappelijke markt zouden dienen te behoren. De Bel gische minister Spaak koos in deze zaak gisteren toen het „incident" zich afspeelde radicaal de Duitse zijde: „U hebt ons twee jaren lang verteld, dat Algerije niet tot de gemeenschappelijke markt zou behoren en nu moet dat plotseling wél!" joen dollar per jaar. zijnde het totaal bedrag, dat door de zes landen in de overzeese gebieden zal worden geïnves teerd. te laag. Dit bedrag zou als volgt worden verdeeld: 75 pet voor belang rijke economische investeringen en 25 pet. voor de zogenaamde sociale inves teringen. Dit bedrag zou worden geïn vesteerd in de volgende gebieden en op grond van de ter tafel gelegde plannen: In Marokko en Tunis, zo deze onaf hankelijke landen van de Franse Unie met de zes landen willen samenspelen. De niet-autonome Frans-Afrikaanse ge bieden en de Centraal-Amerikaanse eilanden; Nederlans Nieuw-Guinea en even tueel. indien zij hiermee akkoord gaan. de Antillen en Suriname; Italiaans Somaliland, waarvoor de Italiaanse regering tot 1960 een man daat heeft; De Belgische Kongo en de mandaat gebieden Roeanda en Oeroendi. De Franse delegatie vraagt, dat de 100 miljoen dollar alleen al voor de Franse gebieden zouden worden gereser veerd. Het totaal-bedrag der investe ringen der zes landen in de overzeese gebiedsdelen der vier landen zou dus hoger moeten zijn. Vanochtend zouden de zes ministers van Buitenlandse Zaken, ieder met vier van hun medewerkers, de Algerijnse kwestie onderzoeken, nog voor de con ferentie aanvangt. Als een zwaard van Damocles hangt deze zaak van Algerije boven het hoofd der conferentie, maar men aanvaardt in de meeste delegaties ondanks enige wrevel over de voor barige publikatie van het Franse voor stel in de Parijse pers gaarne dat alle troeven moeten worden uitgespeeld om de Franse Assemblee gunstig te stem men tegenover het verdrag der gemeen schappelijke markt en Euratom. (Ingez. -Med.-Adv.) Duitsers zijn soepel De Duitse delegatie is echter voor zichtig en soepel en wil de conferentie hierop klaarblijkelijk niet laten afsprin gen Anderzijds acht de Franse onder handelaar Marjolin het door de Duit sers voorgestelde bedrag van 100 mil- Arm van jongen afgerukt i Zaterdag is de 20-jarige jongeman M. i Witte tijdens werkzaamheden op een I boerderij nabij Den Burg op Texel met I zijn rechterarm in aanraking met een j cirkelzaag gekomen, waardoor dit li- ehaamsdeel geheel werd afgerukt. De jongen werd naar het ziekenhuis in Den I Helder overgebracht. Na vier maanden heeft. Koningin Eli zabeth van Engeland zaterdag haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, teruggezien op het militaire vliegveld van Montijo buiten Lissabon aan de oever van de Taag. De Britse vorstin was daarvoor speciaal uit Londen naar de Portugese hoofdstad gevlogen, ter wijl de hertog aan boord van het jacht I „Brittannia". waarmede hij een afstand van 25.000 mijl heeft afgelegd by een reis door het Britse Gemenebest naar Lissabon was gekomen. De hertog be- I groette zijn echtgenote in het vliegtuig j van de Koningin. Het vorstelijk echtpaar, dat het ver dere weekeinde aan boord van de „Brit tannia" doorbracht, is gistermiddag de gast geweest van de hertog van Pelmela een voormalige Portugese ambassadeur in Groot-Brittannië. die een landgoed te Calhariz, tien kilometer van Sebutal bezit. Het was gisteren bar slecht weer in Portugal. (Ingez. Med.-Adv.) Wèg keelpijn keeltabl. helpen direct De Koningin van Engeland met haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh kort na hun weerzien op het Portugees vliegveld, Montijo. In stromende regen werden te Lissa* bon de laatste voorbereidingen getrof* fen voor de aankomst van het Britse koningspaar, dat vandaag in de Por- tugese hoofdstad aankomt. Gelukkig echter trad gisteravond reeds een aan zienlijke verbetering van het weer In. Het Engelse blad „Sunday Expres^ heeft gisteren bericht, dat Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh in het najaar een officieel bezoek aan de Verenigde Staten en Canada zullen brengen. Althans wanneer de verwach tingen realiteit worcfen. Het bezoek zal volgens het blad „vol ledig besproken" worden op de confe rentie te Bermuda, die de volgende maand tussen president Eisenhower en de Britse premier Macmillan wordt ge houden. Dit bericht werd bevestigd dool gezaghebbende kringen te Washington. De officiële bekendmaking zal in aprii worden uitgegeven. BINNENLAND. 19 februari a.s. vertrekt een Europese studiegroep van vakbondsvertegenwoor digers naar de V.S. Het doel van de reis. die wordt gemaakt onder auspiciën van het Europese productiviteitscentrum te Parijs,is een indruk te verkrijgen van de automatisering in handel en industrie. - Een der kinderen Viergever, een 2j jarig meisje, dat bij vuurtje stoken in Zierikzee levensgevaarlijk werd gewond, is overleden. Haar 7-jarig broertje wordt nog in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis verpleegd. - Duizenden zijn zaterdagmiddag op het Maastrichtse Vrijthof getuige geweest van de plechtige onthulling van het Fons Olterdissens standbeeld, dat enige dagen eleden door de beruchte vijf „Limburgse lepubll'kelnen" werd ontvoerd. Fons Al terdissen was een bekend Maastrichts dlalectensohrljver. - Een te Eindhoven opgerichte stich ting stelt zich voor tot 17 augustus 1957 in de Philips Jubileumhal te Eindhoven 'n wonderland voor de Jeugd in te richten. In samenwerking met het bedrijfsleven zal een groot aantal stands worden Inge richt. reeds f. 75 miljoen méér van de bedrijfs winsten aan de schatkist ten deel valt. Afgezien van de vraag in hoeverre een en ander tot een verlaging van de divi denden zal leiden, staat het wel vast dat het hier gehanteerde middel tot be stedingsbeperking zijn effect niet zal missen. Op zichzelf kan zulk een beste dingsbeperking. gelet op de in de aan hef vermelde verhouding tussen bespa ringen en investeringen, noodzakelijk worden geacht, maar te vrezen staat dat men als gevolg van de verzwaarde be lastingdruk ook investeringen zal nala ten. welke voor de gezonde groei van het bedrijf noodzakelijk moeten worden geacht. Er zal over deze nota nog heel wat worden gezegd en geschreven en men zal de moeiiykheden. waarvoor de regering zich geplaatst ziet, moeten verstaan. .Maar dat z\j geen kans heeft gezien in het kader van de beoogde bestedingsbeperking een zo intense verzwaring van de belastingdruk op de bedrijven te voorkomen, valt zeer zeker ernstig te betreuren. In het conferentieoord „De Pieters berg" in Oosterbeek is de twintigste con ferentie van het Nederlands Gesprekcen- trum gehouden, welke ditmaal gewijd was aan het onderwerp .Bezitsvorming Dit Jaar zullen op Initiatief van het Nederlands oorlogsgraven-comité en „The British Legion" in de maanden april, mei en september weer vier pelgrimstochten gehouden worden van Engelsen die oor logsgraven in Nederland en hét Duitse grensgebied willen bezoeken. De Engelse gasten zullen evenals andere Jaren in Nij megen verblijven De Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, heeft zaterdagmiddag te Groningen in de Statenzaal van het Provinciehuis de cul turele prijzen voor de provincie Gronin gen uitgereikt aan de vroegere teken leraar J. G. Jordens (de beroepsprijsen de dichter J. S. Niehoff (amateurprijs). De algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (V.V.D.: zal op 5 en 6 april in huize Maas te Groningen worden gehouden. BUITENLAND. Voor besprekingen over repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie gaat de voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, dr. Henrloh Weitz, dezer dagen naar Mos- dr. Heinrioh Weitz, dezer dagen naar Mos- Er worden in de Sovjet-Unie 1,2 mil joen Duitse soldaten vermist. Volgens de gegevens van het Westduitse Rode Kruis zijn meer dan een half miljoen van deze mensen na de oorlog op Russisch gebied gezien. Dan zijn er nog 90.000 krijgsge vangenen, die als „spoorloos verdwenen" staan genoteerd. Ook moeten er nog 85.000 Duitse burgers zijn. meest uit de voormalige oostelijke gebieden. In België zijn de door hevige regen val gezwollen rivieren op vele plaatsen buiten hun oevers getreden. De door krachtige winden voortgezweepte rivieren overstrcynen de velden, het verkeer op de Belgische rivieren ligt al twee dagen bijna volkomen stil. De Sovjetrussische minister van De fensie .maarschalk ZJoekof, is zondag na een bezoek van drie weken aan India uit Nieuw Delhi naar Tasjkent in de repu bliek Oezbekistan vertrokken. Het 1.800 ton metende Duitse vrachtschip ..Harburg" is zaterdag, na een botsing ter hoogte van het eiland Lin- dingö waarop zich een voorstad van Stockholm bevindt met de 16.450 ton metende Zweedse tankboot „Tlnny", ge zonken HlerbU zijn acht van de dertien leden der bemanning verdronken, terwijl de gezagvoerder op weg naar het zieken huis overleed. De vier overlevenden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Ook de Zweedse loods aan boord van de „Har- burg" is om het leven gekomen. Op het tijdstip van de aanvaring waren beide schepen in mist gehuld, terwyi er ook natte sneeuw viel. De op non-activiteit gestelde Argen tijnse generaals Leon Bengoa en Juan Uranga, die tijdens het bewind van ge neraal Lonardi resp minister van Land strijdkrachten en Vervoer waren, worden in preventieve hechtenis gehouden. Zij worden, volgens het communiqué, be schuldigd van „samenzwering met het doel een opstand te beginnen De Beheerscommissie van de V.N. heeft zaterdag een Sovetrusslsch voor stel, geamendeerd door Syrië, aangeno men. waarin gevraagd wordt de volgende gebieden „binnenkort" naar hun onafhan kelijkheid te voerenBrits-Tanganika. Brits-Kameroen. Frans-Kameroen, Frans Togoland en Belgisch Roeanda Oeroendi. Het voorstel werd met 38 tegen 13 stem men bij 11 onthoudingen aangenomen. Nederland stemde tegen. (Onbeschaamder propaganda-gebaar van het kolonialis- tisch-imperialistische Kremlin is nauwe lijks denkbaar! Onbegrijpelijk, dat zovele landen hieraan toch nog hun medewer king verleenden. Verheui land tegenstemde. Red. Drie Cyprisch-Griekse politiemannen, onder wie een Inspecteur, zijn gearres teerd omdat zij ervan verdacht worden ver zetslieden te zijn. Tot dusver zijn 15 po litiemannen op Cyprus in hechtenis ge nomen. Het aantal Cyprisoh-Griekse gees telijken in arrest bedraagt thans 26. Vol gens de laatste officiële gegevens worden 931 Cyprische Grieken gevangen gehou den. Volgens het Japanse bureau voor geo grafisch onderzoek weegt een zak aard appelen in Noord-Japan meer dan in het zuiden. Het verschil wordt toegeschre ven aan de omwenteling van de aarde waardoor de uitwerking van de zwaarte kracht in gebieden die dichter bij de aardas gelegen zijn wordt geremd. Volgens een bericht van de New York Times uit Addis Abeba heeft Keizer Haile Selassie Egypte beschuldigd van op hitsing tot opstand lp Ethiopië. De Egyp tische regering zou de grote Mohamme daanse minderheid in Ethiopië opstoken. Volgens Ethiopische ambtenaren spreekt de propaganda uit Cairo van mishande ling van Mohammedanen. Het doel van de Egyptische campagne zou zijn. de Mo hammedaanse gebieden in Zuldoost- Ethiopië af te schelden en deze bij een „groter Somaliland" te voegen, dat on dergeschikt zou zfjn aan Egypte. De Sovjet-Unie zal dit jaar met een massaal plan voor de spreiding van de industrie beginnen waardoor onafhanke lijke economische gebieden worden ge vormd. die zich over haar gehele uitge breide gebied zullen uitstrekken. Dit zal de Sovjet-Unie ongetwijfeld minder kwets baar maken voor atoomaanvallen op zeer f;econcentreerde industriële streken, zoals n West-Europa onder meer bestaan. MAANDAG Den Burcht Jacobazaal)Ledeiwerg. Ver. „Volksonderwijs". 8 uur nam. De Lakenhal: K. en O.-cursus Moderne literatuur. 8 uur nam. Prediker. Filmavond Zakbljbelbond. 8 u. nam. Steenschuur 6 „De Natuurvriend". Film vertoning. 8 uur nam. VOORSCHOTEN 18 februari. „De Grote Vink". Feest avond D.O.B. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Georgette Hage- doorn. 8 uur nam. „Het Gulden Vlies": Aandeelhoudersver, I N. V. Ned. Mij tot Financiering van Huur- j kooptransacties „Nemafi". 2.45 uur nam. „Den Burcht": P. v. d. A. Viering 11- Jarig bestaan. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)N.C.R.V. De heer S. de Waard over „Portugal". 8 uur nam. „De Lakenhal": Concert Mirelle Zucca- rini (piano). 8 uur nam. Snouck Hurgronjehuis. Alg. Anthroposo- phische Ver. Spr. dhr J. Knijpenga over „Anthroposofe en Christendom. 8.15 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: Kon. Ver. Litterls Sacrum. Op. van „Spoken". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Spr. de heer H. H. Frese over „Barbaren, kanni balen en kaaskoppen". 8 uur nam. „De Lakenhal": Kleurendia's Rembrandt- tentoonstelling. 8 uur nam. „Het Gulden Vlies": Ver. van Huisvrou wen. Spr. mevr. Klay over Nieuw Guinea. 2.30 uur nam. Snouck Hurgronjehuis: Herdenking 100e geboortedag prqf. dr. C. Snouck Hur- gronje. 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. WASSENAAR 20 februari. Verenigingsgebouw Nut van 't Algemeen. Georgette Hagedoorn. m.m.v. Pierre Verdonok, pianist. 8 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal (grote zaal). Residentie orkest o.l.v. Lovro von Nabacic. Soli&t Theo Olof. 8 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. Litterls Sacrum. Opv. van Spoken. 8 uur nam. VRIJDAG Rehoboth. Centrale A.R. Kiesver. Spr. prof. mr. I. A. Diepenhorst over „Waar staan wij?" 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed 7.15-7.45 uur nam. Wijfcgebouw Levendaal. Jaarvergadering C.H. Unie. Spr. ds. C. Jongeboer. 8 uur nar» VRIJDAG. Antonius Clubhuis: Jaarverg. Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Spr. dr. G. E. J. B. Brausch over de Inheemse gemeenschap in Centraal-Afrlka. 8 uur nam. ZATERDAG Marekerk: Herdenking 100ste geboorte dag Lord Baden Powell. Sprekers A. Bee- kes en G. Nijman. 7^ uur nam. Groenesteeg 97 (ingang Kaarsemaker- straat) Receptie 30-jarig bestaan afd. Leiden Ned. Blindenbond. 35 uur nam. Schouwburg: Kon Ver. ..Litteris Sacrum. Opvoering van „Spoken". 8 uur nam. Station N. S.: Excursie Kon. Ned, Na tuurhistorische Ver. 13.49 uur nam. Alle reünies verboden De chef-staf xan de Indonesische Landmacht, generaal-majoor Nesoe- tion, heeft bekend gemaakt, dat mei Ingang van 15 februari in geheel In donesië het houden van „reünies" ver boden is. In decemiber vorig jaar heeft de rei> nie van de leden van de vroegere Ban- teng-diivisie tenslotte geleid tot de mi litaire staatsgreep in deze provincie. In Borneo hebben de leden van een an dere inmiddels opgeheven divisie bekend gemaakt, dat zij begin volgende maand een reünie zullen houden ter bespreking van de mogelijkheid van het „revolutio- niseren" van de opbouw in Borneo. (Ingez. Med.-Adv.) VehkcJk, 5 TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogk (Gareumarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie ln Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. 's Zondags van 2—4 uux Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten* toonstelling van Japanse prenten 10 uul v.m tot 4 uur nam De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 uur. 's zondags 1—4 uur (t.e.m. 4 maart) BIOSCOPEN Luxor: „Bushalte". 14 Jr. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Les enfants du Paradis". 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Trianon. „High Society" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 1 en 9.15 uur. Lido. „Schuldig Bloed". 18 Jr. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Re\. boordend lood". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De Prins Student". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 23 februari 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek Tot hulp def Menschheld, Hooigracht 48, tel. 21060: Apotheek Oegstgeest, Oegstgeest. tel. 26274. Bij geen gehoor oy Ow halsarts ol specialist, bel op doktersteleloon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S3 a 8t- Stockholm sneeuw nno 1 -2 Dslo sneeuw windstil -5 4 Kopenhagen regen z 9 2 13 Aberdeen sneeuwbui nnw 8 1 1 Dublin geh. bew. wtzw e O 0 Londen zwaar bew. wnw 4 -2 0J Amsterdam mist windstil -0 1 Brussel onbewolkt zw 1 -0 0 Parijs Bordeaux onbewolkt windstil -0 0 onbewolkt nw 4 4 7 Grenoble regen wlndstdl 4 3 Nice onweer n 8 7 54 Berlijn onbewolkt zo 4 -1 3 ?Yankfort geh. bew. ono 2 -1 3 München zwaar bew. zo 4 2 0 Ztirlch geh. bew. ozo 1 1 0 3enève regen ono 2 3 2 Locarno sneeuw ozo 2 0 21 Wenen zwaar bew. z 7 2 0 Innsbruck zwaar bew. no 10 4 0 Rome zwaar bew. z 18 14 0 Mallorca zwaar bew. wzw 12 11 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2