LEVEN WORDT VIJF PROCENT DUURDER Bestedingsbeperking: bezuiniging, belastingverhoging, prijsstijging Eisenhower deed opnieuw beroep op Israël inzake troepen in Egypte WEERBERICHT Regeringsnota geeft harde noten te kraken Verhoging lonen in de landbouw Stevenson hekelt roek n roH' - diplomatie van de Ver. Staten Negentig doden I»ij drie branden 95ste jaargang MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 No. 29065 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Herrny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week f.7.— Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Alle ministers van het Kabinet hebben de nota onder tekend, die heden bij de Tweede Kamer is ingediend over de noodzakelijke bestedingsbeperking ter hand having van de waarde van de gulden. Volgens de plannen van het Kabinet gaat de ven nootschapsbelasting met vier punten omhoog, waar door deze belasting honderd miljoen gulden per jaar meer zal opbrengen. Het tussentarief van de omzetbelasting wordt ver hoogd van 8 tot 10% en het weeldetarief van 15 tot 18% (met uitzondering van gedistilleerde dranken, personenauto's en motorrijwielen). In het nieuwe tarief van 10% worden betrokken radio's, televisie-toestel len en bier. Nieuwe banden voor personenauto's en motorrijwielen worden onderhevig aan een tarief van 15% in plaats van 5%. De verhoging van de omzet belasting zal per jaar 24 miljoen meer opbrengen. Met ingang van de huurverhoging (I juli a.s.) zal de personele belasting ditmaal niet worden verlaagd. Het Kabinet verwacht dan een hogere opbrengst van 7 miljoen. Tengevolge van de prijsstijging van de grondstoffen wordt een prijsverhoging verwacht van sommige tabaks artikelen. De opbrengst van de tabaksaccijns zou daar door met 44 miljoen gulden per jaar stijgen zonder ver hoging van de percentages van de heffing. De lonen in de landbouw zullen met 5 worden verhoogd. Een hogere beloning voor de boeren zal 200 miljoen gulden per jaar vergen, waarvan 60 miljoen via prijsstijgingen aan de consument wordt doorberekend. Ten laste van de schatkist komt 140 miljoen, maar daarvan wordt 50 miljoen voor de boeren geblokkeerd. Het consumentensubsidie op melk wordt afgeschaft. Dat scheelt per jaar 63 miljoen gulden. De nieuwe maatregelen in de landbouw zullen een aanzienlijke prijsstijging voor consumptiemelk en een minder belangrijke prijsstijging voor brood en suiker ten gevolge hebben. Een verhoging van de PTT-tarieven zal voor het rijk 56 miljoen gulden per jaar meer opbrengen. er geen sprake zijn van bestedings beperking. Het Rijk zal op zijn uitgaven 200 mil joen gulden per jaar bezuinigen. Ten dele komt dit neer op het uitstellen van de uitvoering van plannen en er is ook bij inbegrepen het voordeel van de ver hoging van de P.T.T.-tarieven, waarvan het Rijk in 1957 nog met ongeveer 20 miljoen zal profiteren. De gemeenten moeten honderd miljoen gulden bezuini gen, in hoofdzaak ook door het uitstel len van het uitvoeren van nieuwe wer ken. De particuliere bedrijven worden voornamelijk door de belastingverhoging gedwongen te bezuinigen en hun investe ringen te beperken. De bezuinigingen en belastingverho gingen zullen pas in de loop van 1957 Beperking zal ook in 1958 voortduren Geleidelijk zullen voor „meneer Doorsnee" in Nederland de kosten van levensonderhoud stijgen tot ein de 1957 met 6.8 Daarbij is echter inbegrepen de huurverhoging, waar voor 2 looncompensatie loordt ge geven. De voelbare stijging van de kosten van levensonderhoud zal aan het einde van dit jaar dus bijna 5 bedragen. Over heel het jaar gerekend zal het prijseffect ongeveer de helft be lopen. Tegenover deze stijging zullen geen eisen mogen worden gesteld voor loonsverhoging, want dan zou Melk, brood en suiker duurder (Van onze parlementaire redacteur) Het gevolg van de maatregelen in de landbouw zal zijn, dat de melk in totaal met 10 cent per liter zou stijgen, het brood met 0.4 cent per brood en de suiker met 3.5 cent per kilo. Het is nog niet vastgesteld met ingang van welke datum de melk duurder wordt. De prijsverhoging kan ook in twee etappes tot stand komen. bijv. per 1 juli (afschaffing subsidies met 4 cent per liter) en 1 november, wanneer de nieuwe producentenprijs voor de melk in gaat. Brood en suiker zullen in ieder geval pas na oktober duurder wor den. De wereldmarktprijs voor suiker is thans 22 cent per kilo hoger dan de consument op het ogenblik betaalt en indien suiker zou moeten worden ingevoerd, zou de prijsstijging meer dan 3.5 cent per kilo bedragen. Over het geblokkeerde tegoed van de boeren zal rente worden be taald. Kwestie Ned.-Nieuw-Guinea voor de V.N. Volgens een regeringskring te Dja karta zal Indonesië mogelijk pogen de bemiddeling der V.N. te verkrijgen in zijn aanspraak op Ned.-Nieuw-Guinea, wanneer de kwestie in de algemene ver gadering ter sprake komt Volgens deze kring zou het voor de Algemene Vergadering misschien moge lijk zijn in te stemmen met een reso lutie. die het bestaan van een probleem zou erkennen, maar die niet zo ver zou gaan. dat „Indonesië's onbetwistbaar recht" op het gebied wordt erkend. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met later plaat selijk enkele buien. Aanvankelijk weinig wind en hier en daar mist, later matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 FEBRUARI Zon op: 7.50 uur: onder: 18.03 uur. Maan op: uur: onder: 9.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.33 en 18.53 u. Laagwater te 2.16 en 14.43 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's of nog later ten volle effect hebben. Het Kabinet is daarom van mening, dat voorshands de bezuiniging in 1958 moet voortduren. Niet zwaarder dan S.E.R.-cdvies De bestedingsbeperking is niet zwaar der dan waartoe de Sociaal Economische Raad had geadviseerd, al is de financiële toestand thans minder rooskleurig dan op het moment, dat de S.E.R. zijn advies uitbracht. De regering heeft echter over wogen, dat al te sterk ingrijpende maat regelen tot ongewenste schokken kunnen leiden en dat het daarom de voorkeur verdient bij de uitvoering van het sane ringsplan voorshands enige voorzichtig heid te betrachten. Daarbij komt dat de regering van de maatregelen een wat gunstiger resultaat op de betalingsba lans niet uitgesloten acht. Zij zal echter de feitelijke ontwikkeling op de voet blij ven volgen om zo nodig tot verder gaande voorzieningen te kunnen over gaan. Aan het slot van de nota zegt de regering echter ook: naarmate het be leid, dat de regering zich voorstelt te voeren, vruchten afwerpt, zal weer een zekere accentverschuiving mogelük worden en zal wellicht daarbij ook op enkele der maatregelen kunnen wor den teruggekomen. Voor nadere bijzonderheden en een beschouwing zie men elders in'dit blad. Amerikaanse senator acht Gomoelka onbetrouwbaar William Knowland, de leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren medegedeeld, dat hij zich zal verzetten tegen elke poging om economische steun aan Polen te ge ven. Ook zal hij zich er tegen verzetten, dat de militaire hulpverlening aan Joe go-Slavië wordt voortgezet. Hij zei dit op een bijeenkomst te Chicago ter gele genheid van de onafhankelijkheidsdag van Lithauen. Knowland verklaarde, dat de Poolse communistische partijleider Gomoelka niet te vertrouwen is. Zoals bekend komt er binnenkort een Poolse delegatie naar de V.S., om te pogen een krediet van honderd miljoen dollar te krijgen voor de aankoop van katoen, machinerieën voor de landbouw en de mijnen, vetten, olie en andere produkten. „De mensen, die in Polen voor ontbinding van de coöperatieve boerderijen ijveren, maken hierbij gebruik van terreur", aldus heeft de Poolse Raad van State in een brief aan de plaatselijke autoriteiten te kennen gegeven. Volgens de Raad, die als waarne mend parlement optreedt totdat woensdag de nieuwe volksvertegen woordiging bijeenkomt, zijn er in de laatste maanden vele coöperatieve boerderijen ontbonden. Vele plaatselijke raden hebben, al dus de brief, niet begrepen, dat de pogingen van de communistische partij om de fouten in de landbouw politiek te verbeteren niet beteke nen, dat het denkbeeld van coöpera tieve landbouw wordt afgewezen. De raad dringt aan op een „krachtige tegenactie" door de militie en de politie en op vervolging van hen. die zich on rechtmatig meester maken van land en van de eigendommen van de coöperatie ve boerderijen. Verzoening van ex-koning Faroek met Narriman? De „Daily Mail" meldt, dat pogingen worden gedaan om een verzoening te be werkstelligen tussen ex-Koning Faroek van Egypte en zijn voormalige echtge note Narriman, met het doel het moge lijk te maken, dat hun zoontje Foead pretendent voor de Egyptische troon wordt. Zeventig oudjes in vlammen omgekomen O Bij een felle brand in een tehuis voor ouden van dagen te Warrington in de Amerikaanse staat Missouri zijn gisteren zeker zeventig oudjes om het leven gekomen. De brand brak uit in een gang bü de slaapzaal op de eerste verdieping waar een kerkdienst werd ge houden. Toegesnelde burgers en brand weerlieden konden veel bewoners van het huis redden, doch konden niet ver hinderen, dat tientallen in de vlammen I het leven lieten. Er zijn ook talrijke ge wonden te betreuren. Een week tevoren was het gebouw nog geïnspecteerd en als rusthuis goedgekeurd. Te C e n t e r v i 1 1 e in de Ameri kaanse staat Tennessee is gisteren bij een andere brand een vrouw van 47 jaar met haar zes kinderen om het leven gekomen. Dertien mensen, onder wie drie kinde- I ren, waren gisteren het slachtoffer van ëen brand, die uitbrak te K a g o s j i- I ma op het Japanse eiland Kioe Sjioe. Verzet van de Oostduitse studenten tegen regering Volgens de Berlijnse correspondent van het Engelse blad „Sunday Times" zouden de studenten in Oost-Berljjn klaar staan om in verzet te komen te gen de Oostduitse regering. Een groot 1 aantal studenten zou verjaagd zjjn van de universiteit, waar degelijker onder wijs in de Marxistisch-Leninistische leer wordt gegeven. Duizenden leden van de .Arbeidersmilitie" zouden klaar staan om opnieuw naar de universiteit op te marcheren teneinde elke actie van de studenten te voorkomen. Minister mr. G. P. Helders van Zaken Overzee verlaat het Paleis Soestdijk, waar hij zaterdag door de Koningin werd beëdigd. Prinses Wilhelmina verblijft in Amsterdam De particuliere secretarie van Prin ses Wilhelmina deelt mede, dat de Prinses zaterdag voor enkele weken haar intrek heeft genomen in het Paleis te Amsterdam. President Eisenhower heeft gisteren opnieuw een beroep op Israël gedaan zijn troepen uit Egypte terug te trekken en „te vertrouwen op de vastberadenheid van alle vrienden van de rechtvaardigheid". Eisen hower deed dit, nadat de Israëlische ambassadeur in de V.S., Abba Eban, voor de derde maal in 48 uur een onderhoud had gehad met mi nister Dulles. Van Israëlische zijde werd gisteravond bekend gemaakt, dat het Israëlische antwoord op de voorstellen van Dulles niet als een weigering uitgelegd diende te worden, maar als aanvaarding-in-grote- trekken van de Amerikaanse beginselen. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, verklaarde gisteren voor de televisie, dat Israël bereid is zijn troepen uit het gebied van de Golf van Akaba terug te trekken binnen een uur nadat de Verenigde Staten garanties geven voor de vrije vaart. Eindelijk verdere vrijmaking van het Suezkanaal „Zelfs op gevaar af in een oorlog verwikkeld te raken, moet de Ameri kaanse regering een politiek volgen, die erop gericht is, dat het Suezka- naal voor alle landen geopend is, dat er vrede tussen Israël en zijn Arabi sche buren wordt gevestigd en dat de Sovjetrussische overheersing in het Midden-Oosten wordt voorko men", aldus heeft de Amerikaanse democraat Adlai Stevenson, die door Eisenhoiver bij de presidentsverkie zingen werd verslagenzaterdag in een toespraak voorgesteld. Hij lever de felle kritiek op de huidige buiten landse politiek van de Ver. Staten. Statendam in Neiv York Ondanks stormweer slechts 18 uur vertraging: een prestatie! (Van onze correspondent in New York) De Statendam lag zaterdagochtend om zeven uur in New York voor de wal Het schip heeft de eerste reis over de Oceaan een windproef en een waterproef glansrijk doorstaan. In feite is het een uitstekende prestatie dat de Statendam slechts 18 uur vertraging had. De Oceaan-reuzin de „Queen Elisabeth" kwam 36 uur te laat onder dezelfde ongunstige weersomstandigheden. Kapitein Haagmans, de ge zagvoerder van het Nieuwe Nederlandse schip, noemde het weer zeer ruw over bijna de gehele route. Het schip kreeg een storm te door staan met wind van ongeveer 100 kilometer per uur en had zich daar onder in alle opzichten uitstekend gedragen. sleepanker uitgeworpen. Aldus was de kans op brokken maken tot een mini mum beperkt en het prachtige schip kwam inderdaad zonder een ruwe bot sing tegen de wal. Al met al een reden voor een vroeg ontbijt met champagne. De 58-jarige kapitein Haagmans. die toch al uren in de weer was geweest, zag er bij die ge legenheid nog zeer fris uit. Natuurlijk waren heel wat passagiers zeeziek ge weest op deze reis. doch het pleit wel voor dit schip, dat men ondanks de stormen iedere avond heeft gedanst. Werkelijke schade had de Statendam niet opgelopen, doch enkele plekken aan de voorplecht waar de verf door de gol ven was weggeschuurd, toonden duide lijk aan dat de Statendam was opge tornd tegen bijzonder zwaar weer. Tengevolge van de staking moest het personeel zelf alle bagage lossen. Het was doodstil en verlaten op de ri vier de Hudson toen de Statendam za terdag bij het aanbreken van de dag opstoomde. Het welkomstgetoeter, dat voor een nieuw schip gebruikelijk is ontbrak, want de haven van New York lag in de ban van twee grote stakingen. De havenarbeiders hebben het werk en kele dagen geleden opnieuw neergelegd. De sleepboten staken reeds geruime tijd. Vandaar ook dat de Statendam op eigen kracht voor de wal moest komen. Deze delicate manoeuvre werd meesterlijk uitgevoerd. De kapitein wenste doodtij voor het aanleggen en om zeven uur hield de zachte zuidelijke wind de stroom van late eb precies tegen. Dit was daarom het ideale tijdstip. Met een eigen mo torboot werd de eerste tros aan land gebracht. Het schip moest met bak boordzijde tegen de wal komen en daarom werd aan stuurboordzijde een Zaterdagmiddag zijn in Amster dam de prijzen van de Stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 voor het jaar 1956 uitgereikt aan prof V. P. S. Esser (links met echtge note) voor beeldende kunst en de heer H. Hoekstra rechts met echt genote) voor letterkunde. - Een op name tijdens de receptie. De regering volgt een „rock and roll- diplomatie" en heeft de beste vrien den verbitterd, terwijl zij aan de an dere kant door sussen en provoceren van de Arabieren een treurige oogst had binnengehaald, aldus Stevenson. De Egyptische kanaalmaatschappij heeft zich bereid verklaard de spring stof uit de gezonken sleepboot „Edgar Bonnet" te laten verwijderen, aldus heeft een woordvoerder van de V.N. in Ismailia meegedeeld. Daarna zal aan de bergingsdienst van de V.N. toestemming i worden gegeven dit wrak op te ruimen. Het is op één na het laatste wrak. dat de vaart in het Suezkanaal nog belem mert. Drie Egyptische kikvorsmannen zijn er nu aan bezig. De bergingsdienst van de V.N. wacht al sinds 10 januari op toestemming om de sleepboot te lichten. Hij ligt even ten zuiden van Port Said. Dan ligt voor schepen met een diep gang van 25 voet alleen nog in de weg het fregat „Aboukir" bij Suez, dat ook met springstof geladen is. „Dochter van de Nijl" beëindigt hongerstaking De leidster van de Egyptische vrou wenbeweging „Dochters van de Nijl", mevrouw Doria Sjafik heeft haar hon gerstaking zaterdagavond beëindigd. Zij was op 6 februari in hongerstaking ge gaan om te protesteren tégen de dicta tuur van president Nasser én tegen de aanwezigheid van Israëlische troepen op Egyptische grondgebied. Zaterdagavond word zij van het ziekenhuis overgebracht naar haar woning. Zij deelde mee. dat zij op aandringen van haar echtgenoot en haar twee dochtertjes haar protest actie heeft gestaakt. f 10.000 in de linnenkast In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in een beneden huis aan de Stokroosstraat in Den Haag. De inbrekers namen f 10 000 en voer f 5000 sieraden mee die zij na het hele huis overhoop gehaald te hebben, vonden in de linnenkast. De inbrekers zijn aet huis binnengekomen door een kelderraam tan de achterzijde van het huis. De bewoners waren afwe zig. Er ontbreekt tot nu toe een spoor van de inbrekers. Soekarno géén voorzitter Nationale Raad President Soekarno heeft besloten niet zelf voorzitter van de door hem beoogde „Nationale Raad" te worden. Hij heeft dit plan laten varen met het oog op zijn positie als constitutioneel hoofd van de staat. Veranderingen in de conceptie zijn niet uitgesloten. Neutrale waarnemers wezen in dit verband op de bezwaren van de Islamie- tische. Katholieke en Christelijke par tijen tegen het deelnemen van de com munisten aan de Nationale Raad en een eventueel nieuw Kabinet op basis van de partijverhoudingen in het Parlement. Enkele van deze waarnemers betwij felden het of Soekarno's conceptie in haar huidige vorm de weg zou banen naar verbetering op financieel en econo misch gebied en in de betrekkingen tus sen de centrale regering en de gebieden buiten Java.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1