„Amerika stelt Nederlandse vloot teil voorbeeld aan de NAVO-landen" Parijs voldaan over stemming in de Ver. Naties inzake Algerije WEERBERICHT Kon. Marine zal tijdens oorlog Amerikaanse levens beschermen Mr. G. Ph. Helders wordt eerlang minister van Zaken Overzee op kolonialismeis Aanval mislukthetgeen bevorderlijk is voor een wapenstilstand 95sfe Jaargang DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 No. 29062 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel h Lelden - Olro no 57055 Hootdredacteuri J. Brouwer f.7._ per kwartaal; t. 2 35 per maand; 10.55 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Staatssecretaris Moorman (terug uit V.S.): (Van onze Haagse redactie) „Wat de vloot betreft is Nederland op de goede weg. Wat wij nu hebben aan bv. radar, snelvurende kanonnen, mijnenvegers en mis schien ook onderwaterdetectie (hierover pleegt weinig te worden ont huld), behoort tot het modernste ter wereld. De Amerikanen waar deren dit bijzonder, vooral in deze onzekere tijd, nu door vele andere NAVO-leden over bezuiniging wordt gesproken. Zij beschouwen de Nederlandse Marine als de enige, die klaar is en willen ons als voor beeld stellen aan hun andere bondgenoten". Deze conclusie bracht vice- admiraal H. W. C. Moorman, staatssecretaris van Marine, mee van zijn bezoek aan de Verenigde Staten, waarvan hij gisteren is terug gekeerd. De heer Moorman zei naar de Ver. Staten te zijn gegaan om gevolg te geven aan een herhaalde uitnodiging van zijn Amerikaanse collega Tho mas, anderzijds om de persoonlijke inzichten van admiraal Radford en diens medewerkers te vernemen om trent de toekomstige vlootbouw. De Amerikanen werken met man en macht aan het zwakke punt van hun strategie en hun tactiek: de be scherming der vliegdekschepen. Wat de grootste van die „carriers" die op kernenergie zullen varen om (met atoombommenwerpers) voor onbe perkte tijd in volle zee te kunnen blij ven aan bescherming nodig hebben, is enorm. Zo'n moederschip alleen zonder de vliegtuigen, kost dan ook reeds 290 mil joen dollars oftewel meer dan een miljard gulden. Landingsoperaties De minder grote vliegdekschepen, die niet met atoomenergie worden uitge rust, zullen een belangrijke rol gaan spelen bij landingsoperaties. De nieuw ste tactiek is namelijk voor landingen gebruik te maken van grote helikopters (ongeveer 25 per vliegdekschip), die de mariniers daar afzetten, waar ze moe ten zijn. Deze helikopters moeten na tuurlijk door jagers beschermd worden, waarvoor weer andere vliegdekschepen nodig zijn. Deze tactiek van de zgn. „vertical envelopment" leidt tot de bouw van steeds meer vliegdekschepen en de daarvoor benodigde bescherming. Voor de andere taak der Marine: het Rijnsburgs bloemencorso ook dit jaar naar Leiden OP ZATERDAG 3 AUGUSTUS. Het Rjjnsburgs bloemencorso, dat vorig jaar in de Sleutelstad bijzon der grote belangstelling trok, zal ook dit jaar naar Leiden komen. Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van vertegenwoordi gers van het Rjjnsburgse Corso comité en de Leidse V.V.V. is be sloten het corso op zaterdag 3 augustus te houden. Het ligt in de bedoeling, dat het corso zowel in de middag- als in de avonduren, doch dan verlicht, door Leiden zal trekken. Thans zal aan het Leidse gemeen tebestuur een verzoek tot financiële medewerking worden gericht. Zoals bekend werd deze ook een vorig jaar verleend. Oosfduifse „vriend van de Sovjet-Unie" gevlucht Gerd Schreiber, perschef van de Oost- duitse vereniging van „Vrienden van de Sovjet-Unie", is, blijkens een medede ling van het Westberlijnse anti-commu nistische inlichtingenbureau „West", om politieke redenen naar West-Berlijn ge vlucht. Schreiber deelde mede opgemerkt te hebben, dat de opstand in Hongarije een wezenlijke ..revolutie van het volk" was geweest. Hij had hieraan toegevoegd, dat het nu ook zo langzamerhand tijd werd voor de leider der Oostduitse communis tische eenheidspartij, Walter Ulbricht, om van het politieke toneel te verdwij nen. Een hoge ambtenaar van het Oost duitse ministerie van Justite had ver klaard dat Schreibers opmerkingen ge tuigden van „vijandigheid jegens partij en staat". Schreiber achtte toen de tijd gekomen, om naar het Westen uit te wijken. Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien afgewisseld door op klaringen. Krachtige tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 FEBRUARI Zon op: 7.58 uur: onder: 17.55 uur. Maan op: 19.37 uur; onder: 7.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.40 uur en 15.53 uur. Laagwater te 11.47 uur. brengen van troepen en uitrusting over de oceanen, zal Amerika een steeds gro ter beroep op zijn bondgenoten moeten doen. Men gaat er namelijk van uit, dat er in geval van een nieuwe wereldbrand na de zgn. „ruggegraatbrekerij" weder om een uitputtingsoorlog zal komen, die een onnoemelijke stroom van mensen en materiaal nodig zal maken. Neder land zal daarbij een belangrijke rol kunnen spelen bij de bescherming van convooien. Daar ongeveer 80 procent van de Nederlandse vloot is toegewezen aan de NAVO, betekent dit dat 40.000 Ne derlanders rechtstreeks zullen zijn betrokken bij het beschermen van Amerikaanse levens. Dit spreekt sterk tot de verbeelding in de V.S. De Ame rikanen beschouwen ons dan ook als volwaardige bondgenoten en als wij zo door kunnen gaan met ons vloot - program zullen zij ons misschien steunen in die dingen, waar wij als klein land weinig aan kunnen doen...." aldus de heer Moorman. Geleide projectielen De staatssecretaris verklaarde niet te hebben onderhandeld over een even tuele levering van geleide projectielen: dat wordt de taak van minister Staf. wanneer deze begin april naar de Ver enigde Staten gaat voor het grote de- fensiegesprek. Ditzelfde geldt voor ra dar, dat volgens Amerikaanse kranten een eventueel Nederlands „ruilobject" zou kunnen zijn. Inderdaad is Nederland op het ge bied van radar Amerika vooruit, ver klaarde de heer Moorman. Van een eventuele „ruil" is echter geen sprake, hierover is niet gesproken tijdens zijn bezoek aan de V.S. Wat de geleide projectielen betreft staat het vast, dat de Amerikanen ver gevorderd zijn. Zij geloven over een jaar of acht elk vliegtuig op welke hoogte ook vanaf een schip te kunnen neerhalen. Ook zijn de Amerikanen druk bezig met de ontwikkeling van geleide projectielen voor onderzeeboten.; De heer Moorman deelde tenslotte mede, nog niets te kunnen zeggen over een nieuw vlootplan wanneer het huidige hopelijk aan het einde van dit jaar voltooid zal zijn. Men zoekt thans geleidelijk zijn weg en alles hangt af van de verdere tech nische ontwikkelingen en financiële mogelijkheden. Soenarjo naar de V.S. en Nederland „Andere kijk op processen" Soenarjo, die is opgetreden als of ficier van Justitie in het proces te gen wijlen Jung schlager en tegen Schmidt, is gisteren uit Indonesië vertrokken voor een reis naar de Ver. Staten, Nederland en Australië. Hij zal de Indonesische ambassades in die landen bijstaan bij het beant woorden van de Nederlandse klach ten, dat de processen niet eerlijk waren. Thans directeur Ned. Trust Maatschappij Zoals wij reeds in een gedeelte van onze oplage van gisteren hebben gemeld, is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. G. Ph. Helders tot minister. Hij zal worden belast met het beheer van het Departement van Zaken Overzee, zoals het Departement van Overzeese Rijksdelen in de toekomst zal worden genoemd. schappij in Amsterdam. De heel Hel ders is woonachtig in Hilversum. Nederlandsch Indië en voorts gemeen teraadslid van Batavia en Bandoeng. Mr. Gerard Philippus Helders (Christelijk Historische Unie) is ge boren te Rotterdam 19 maart 1905. Hij is meester In de rechten (privaat- Sedert het optreden van het huidige rechterl.jke richting). Hij was inspec- j kabinet op 12 oktober 1956 heeft ir. C. teur van Financiën in het voormalige Staf, de minister voor Defensie, ad in- --------- 1 terim de portefeuille van Overzeese Rijksdelen beheerd. Nadat minister Staf de wens te kenrfen had gegeven van deze taak ontheven te worden, is over leg gepleegd met de regeringen van Suriname en de Ned. Antillen, o.a. over de vraag, hoe voortaan de aangelegen heden van het Koninkrijk die Suriname en de Ned. Antillen raken, zouden die nen te worden behandeld. De regering is van mening, dat het zeker in de eerste jaren van ontwik keling van de Koninkrijksstructuur aanbeveling verdient, dat een minister belast blijft met de bevordering van een juiste interpretatie en toepassing van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. Het door hem beheerde Departement zal medewerking kunnen verlenen bij de behandeling van die Koninkrijksaangelegenheden die Suri name en de Ned. Antillen raken en waarover de raad van ministers van het Koninkrijk moet beslissen. De nieuwe minister van Zaken Over- .zee zal ook een coördinerende taak ver vullen met betrekking tot de beleids bepaling en uitvoering van de Neder landse hulp- en bijstandverlening aan Suriname en de Ned. Antillen. Voor zover niet in verband met inter nationale aspecten het beleid ten aan zien van Nederlands Nieuw-Guinea in eerste instantie bij de minister van Buitenlandse Zaken berust, zal minis ter Helders tevens de verantwoordelijk heid dragen voor het bestuur van de ontwikkeling van dat gebiedsdeel. Nagegaan zal worden in hoeverre het oorspronkelijke departement van Over zeese Rijksdelen dient te worden ge reorganiseerd. Voor een interview met de nieuwe minister, zie elders in dit blad. Mr. O. Ph. Helders, die in het Kabinet zitting zal nemen als mi nister voor Zaken Overzee. De heer Helders vertoefde in Ja panse krijgsgevangenschap. Na de oorlog was hij twee jaar werkzaam aan het Ministerie van Financiën in Den Haag, daarna en is thans direc teur van de Nederlandse Trust Maat- In de hal van de Kon. Schouw burg te Den Haag is voor de aan vang van de voorstelling van ..Het dagboek van Anne Frankeen krans gelegd bij de plaquette voor de in de oorlog omgekomen acteur Bob Oosthoek. Mevr. Oosthoek met haar kinderen voor de plaquette. Elf miljoen in mei Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal ons land in mei ver moedelijk elf miljoen inwoners tellen. Vorig jaar nam het aantal inwoners met 135.000 toe en roerden er ruim 92.000 huwe lijken gesloten, 2200 meer dan in 1955. Op 1 januari ivas de stand onzer bevolking: 10.956.251. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Politieman maakt amok: 32 (loden Een Afrikaanse politieman, die maan dagochtend in Tanganjika (Oost-Afrika) amok is gaan maken, heeft tot woens dagmiddag 32 mensen gedood, onder wie vier vrouwen en drie kinderen, aldus wordt uit Dar-es-Salaam vernomen. Iedere beschikbare politieman is in geschakeld bij de jacht naar de gevaar lijke amok maker. In een uitgestrekt gebied zoekt de politie met speurhonden het land af. terwijl met vliegtuigen ver kenningsvluchten worden ondernomen. Minister Staf begin april naar de V.S. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, zal vermoedelijk begin April naar de Ver. Staten gaan, om er het grote defensiegesprek te houden, o.m. ten aanzien van de kwestie der geleide projectielen. Zoals bekend zullen de Ver. Staten met elk der Navo-landen afzonderlijk deze taak bespreken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In de prachtige natuur van de Tsjechische landstreek Moravië be wijst deze stuwdam in de Vir. dat natuur en techniek zeer wel kunnen harmoniëren. (Van onze Parijse correspondent) Van de uitslag van de langdurige debatten van de Politieke Com missie der Ver. Naties over de Algerijnse kwestie heeft men in Parijs met grote voldoening kennis genomen; deze uitslag werd door minister Christian Pineau, die de Franse opvatting in New York met kracht verdedigd heeft, vannacht in een radio-boodschap zelfs als een diplo matiek succes omschreven. De Politieke Commissie heeft namelijk twee resoluties aangenomen en een derde verworpen, waarbij Frankrijk tegenover de Algerijnse rebellen in het ongelijk werd gesteld. De twee andere resoluties, waarin beide partijen worden opgewekt om een democratische oplossing voor hun geschillen te vinden, zal nu aan de Assemblee (Algemene Verga dering) worden voorgelegd, die zich vermoedelijk nog deze week defi nitief zal uitspreken. t-7 I kwestie, werd met 41 tegen 33 stemmen Jkerste Stap liaar C611 bij drie onthoudingen aangenomen. Een A I resolutie van Japan, de Philippünen en Siam, waarin de hoop wordt uitgespro ken, dat Frankrijk en het Algerijnse volk zullen trachten een einde aan de ge vechten in Algerije en een vreedzame regeling door onderhandelingen tot stand zullen brengen, werd met 37 stemmen vreedzame regeling Het blijft altijd mogelijk, dat er dan toch nog een nieuw voorstel ter tafel komt om Frankrijk alsnog te veroorde len, maar, gezien de verhouding in de Politieke Commissie, mag het uitgeslo ten worden geacht, dat de noodzakelijke meerderheid van twee derde der stem men tegen de Fransen zich uit zal spre ken. De Algerijnse rebellen zijn er met behulp der Arabische en communisti sche landen dus niet in geslaagd Frank rijk wegens zijn „kolonialisme" aan de schandpaal te nagelen en door die mis lukking kunnen, zo menen diplomatieke kringen in Parijs, de kansen worden be vorderd door direct overleg tussen Frank rijk pn de fellagha's in Algerije' een wa penstilstand te bereiken, als eerste stap naar een statuut waarmee uiteindelijk beide partijen zich zullen kunnen ver enis en. De Latijns-Amerikaanse resolutie, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat er een vreedzame en democratische op lossing wordt gevonden van de Algerijns* Elektriciteitstarieven gaan in Leiden omhoog TOESTEMMING IS VERLEEND. Zoals bekend besloot de Leidse Raad onlangs om de elektriciteits tarieven te verhogen. Thans is van de minister van Economische Za ken toestemming ontvangen om deze verhoging in te voeren. Een en ander zal tot gevolg heb ben, dat deze verhoging ook geldt voor alle gemeenten, welke tot het verzorgingsgebied van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden behoren. iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiii tegen 27 en 13 onthoudingen aanvaard. Nederland behoorde tot de 27 landen, die tegen de resolutie van Japan c.s. stemden. Eerder had ons land met 40 andere landen vóór de Latijns-Ameri kaanse motie gestemd. Nederland stemde tegen de Afrikaanse-Aziatische motie, waarvan het eerste deel met 33 stem men voor, 34 tegen en 10 onthoudingen werd verworpen en het tweede met de zelfde voor- en tegenverhouding en negen onthoudingen. In het eerste deel werd gezegd: „De Algemene Vergadering verzoekt Frankrijk gehoor te geven aan de wens van het Algerijnse volk om zijn funda menteel zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen" en in het tweede deel van de resolutie werden Frankrijk en het Al gerijnse volk uitgenodigd onmiddellijk onderhandelingen aan te knopen met het oog op de staking der vijandelijk heden en de vreedzame regeling van hun geschillen in overeenstemming met het Handvest der Verenigde Naties. Wiiziging prijs baconvorkens Met het oog op een sterke prijsdaling van bacon in Engeland en op de toe stand van- de varkensmarkt. in ons land heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens waarvan bij de bereke ning van de toeslag op uitgevoerde ba con wordt uitgegaan met ingang van maandag 18 februari met 5 cent per kilosTam koud geslacht gewicht te ver iagen. De prijs zal dus voor de prijsklassen 1 t/m 4 respectievelijk f. 2.36, f. 2.32, f. 2.28 en f. 2.24 bedragen. Voor alle varkens van 63 t/m 70 kg. geslacht gewicht, die voor de baconbe- reiding worden bestemd, betekent dit in doorsnee epn prijs van f. 2.32 per kg. koud geslacht gewicht. BADEN POWELL-POSTZEGELS. De postadministratie van de Neder landse Antillen zal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de padvinderij en ter herdenking van het feit, dat de oprichter daarvan Lord Baden Powell of Wilwell 100 jaar geleden werd ge boren, een serie bijzondere postzegels met toesiag uitgegeven. De zegels zijn voor elke waarde ln een afzonderlijke kleur uitgevoerd en dragen de beeltenis van Baden Powell met jaar- tallen.w elke op het 50-jarig jubileum van de padvinderij betrekking" hebben.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1