W. P. Akerboom 40 jaar bij V. D. Hulp van Vadertje Staat in Zweden bederft de jeugd Snouck Hurgronje-herdenking van het Oosters Genootschap malle gevallen DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 Ontving Koninklijke onderscheiding De heer W. P. Akerboom, die de functie van maatnemer op de afde ling woningstoffeerderij van V. D. V(jn jubilaris. vervult, herdacht vandaag het bijzon-' dere feit, dat hij veertig jaar geleden bij dit bedrijf te Leiden in dienst kwam. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de jubilaris van diverse zijden blaken van waardering heeft mogen ontvangen op deze voor hem zo vreugdevolle dag. Tijdens een bijeen komst in de lunchroom deelde de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot mede, dat het HM. de Koningin had behaagd de heer Akerboom om zijn verdiensten de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Burgemeester van Kinschot speldt Moskou en het Midden-Oosten Sjepilof oppert verklaring van vier mogendheden In een nota, die de Sovjetrussische minster van Buitenlandse Zaken. Sje pilof. aan de Amerikaanse. Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou heeft overhandigd, is een ontwerp voor een vier-mogendhedenver- klaring inzake het Midden-Oosten aan de orde gesteld, zo werd vandaag in Moskou vernomen. De nota stelt, onder verwyzing naar de conferentie van Bandoeng, de vol gende beginselen voor: Verzekering voor het handhaven van de vrede in het Midden-Oosten; toepassing van een politiek van niet- inmenglng; het afzien van het organiseren van militaire blokken; opheffing van buitenlandse militaire bases en terugtrekking der buitenlandse troepen geen wapenleveranties aan de landen van het Midden-Oosten; verzekering van de economische ont wikkeling van het gebied. Gratis boeken en schriften hebben zeker voordelen, maar ook tal van nadelen (Van onze correspondent in Stockholm) Als de ouders in Nederland diep in hun beurs moeten tasten om voor hun kinderen de nieuwe schoolboeken te kopen, hebben wij in Stockholm medelijden. Dergelijke zorgen drukken ons namelijk niet. Vadertje Staat geeft immers aan iedereen geheel nieuwe boeken. Ook schriften, potloden, vlakgummi en passer. Alles komt van de grote gever, de overheid. De bedoeling is zeker goed. Ieder kind merkt, dat het gelijk als de anderen wordt behandeld. En niemand kan worden geplaagd met tweedehands gekochte leerboeken, want ieder krijgt alles nieuw. En deze boeken, die dus ook niet verkocht kunnen worden, mag de jeugd behouden en zullen herinneringen blijven wakker roepen aan de tijd, dat Vadertje Staat voor haar zorgde. Socialisten her-ontdekken waarde van familieleven Het economische voordeel zou men zeggen ligt voor de hand. De detail list wordt uitgeschakeld en men kan al van te voren de oplagecijfers bepalen. De boeken zijn dus verhoudingsgewijs goedkoop. Daar staat echter tegenover, dat men er veel minder respect voor Prof. Pedersen spreekt op 20 februari Het Oosters Instituut in Nederland, dat te Leiden gevestigd is, is als een direct gevolg van de arbeid van prof. dr. Chr. Snouck Hurgronje ontstaan. De honderdste geboortedag van de Leidse geleerde, die de grondlegger was van de I moderne Islamwetenschap en aan wiens j de Kon. onderscheiding op de borst ZOndag aandacht werd besteed in De burgemeester herinnerde er aan. dat de heer Akerboom reeds op 14 jarige leeftijd zijn schreden heeft ge richt naar het Leidse concern. Speciaal de wijze waarop de jubilaris zijn taak heeft vervuld achtte de burgemeester het vermelden waard. Hij prees vooral de vakbekwaamheid en de correcte ma- Lezing over de strijd van kardinaal Mindszenty Voor de Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, afde ling Leiden, hield pater S. Keulaerds gisteravond in „De Harmonie'' een le zing over het leven van de Hongaarse kardinaal Mindszenty, die zich thans in de Amerikaanse ambassade in Boeda pest bevindt. De kardinaal vertoefde acht jaar in gevangenschap en, een maal bevrijd tijdens de opstand, kwam hij opnieuw in de belangstelling te staan, aangezien een groot deel van het Hongaarse volk, dat hem ziet als dra ger van het geestelijk gezag, staatkun dige en politieke leiding van hem ver wachtte. In Hongarije, de heksenketel van Europa, bestaat een traditionele, eeuwenlange strijd tegen de uit het oosten opdringende machten, aldus spr.. die daarna een schets gaf van het le ven van de kardinaal, tegen wie. aldus vervolgde pater Keulaerds. de commu nisten een lastercampagne voerden 9m hem te dwarsbomen in zijn geestelijke en morele strijd. In een herderlijk schrijven, een maand voordat de Rus sen nem gevangen namen op beschul diging van hoogverraad, spionage, po gingen tot omverwerpen van de rege ring en deviezensmokkelarij, gaf hij te kennen, dat hij nooit een bekentenis zou afleggen, omdat hij niets te beken nen had en. mochten er desondanks bekentenissen gepubliceerd worden, dan zouden die zijn ontstaan uit „mense lijke onmacht Spr. beschreef de be handeling, waaraan de kardinaal gedu rende zijn gevangenschap was onder worpen en besloot zijn lezing met een gebed voor het vernederde en onder drukte Hongaarse volk. «r FOTO-COMPETITIE LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN. Gisteravond traden de leden van de Leidse Amateurfotografen Vereniging weer in het strijdperk. Bij de 20 inzen dingen waren vele zeer fraaie foto's. De jury was sai'i it\s;e.a uit de neion Gompelman. Hulsbos en Van Mullem. Op prettige wijze werden de loto s De- sproken door de heer K. Hulsbos, die duidelyk wist toe te lichten, waar de goede en soms ook de minder goede punten in de vergrotingen vielen aan te wijzen. Verder werd besloten om gezamenlijk een inzending foto's te vergaren voor inzending naar een Poolse fototentoon stelling, georganiseerd door de Wereld bond van Amateurfotografen, de F.I.A.P Tenslotte werd een Amerikaanse in zending van fotowerk door de leden be sproken. POLS GEBROKEN BIJ GYMNASTIEK Een twaalfjarige scholier, wonende aan de Sandtlaan te Rijnsburg, kwam bij oefeningen in de sportzaal van ae Leidse Houtschsool zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn rechter pols brak. De EHD vervoerde het slachtoffertje naar het Academisch Ziekenhuis. MOTOR TEGEN BAKFIETS Gisteravond omstreeks half zeven reed een 25-jarige motorrijder, wonende in de Gasstraat, op de Maresingel tegen een stilstaande bakfiets die hij niet tijdig genoee opmerkte Het gevolg was dat hij een fractuur in zijn rechter knie en schaafwonden opliep. De EHD vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis In aansluiting op ons verslag van gisteren, inzake de viering van het tweede lustrum van de Leidse Jeugd Actie, delen wij nog mede. dat de col lecte. welke aan het einde van de samenkomst werd gehouden, bestemd was als een bijdrage voor de oprichting (Foto LD./Van Vliet) nier van optreden van de heer Aker boom. De directeur, de heer C. A. A. Kerck- hoff. die zich als tweede spreker tot de heer Akerboom richtte, wenste hem van harte geluk met de verleende hoge on derscheiding. Hij zas; hierin het bewijs, dat de jubilaris ook van overheidswege om zijn goede eigenschappen wordt ge waardeerd. De heer Kerckhoff wees er met nadruk op, dat de jubilaris een van de weinigen is. die voortdurend zonder enig vertoon op plichtsgetrouwe wijze zijn taak vervult. Als leerling be gonnen is hij opgeklommen tot een van de bekwaamste vaklieden. Bij zijn col lega's heeft hij een zeer goede naam. De directeur wenste hem tenslotte nog vele gelukkige jaren toe. In zijn dankwoord sprak de heer Akerboom zijn erkentelijkheid uit voor de koninklijke onderscheiding. Hij hoopte nog vele jaren mee te mogen werken aan de groei en bloei van V. D. Zij nog vermeld, dat de heer Akerboom eer der op de dag tijdens een ontvangst in het directiekantoor een enveloppe met inhoud in ontvangst heeft mogen nemen en dat de heer G. van Spanje namens het gehele personeel een radiotoestel overhandigde. De heer J. Kok bood na mens de afdelingen, die nauw met de jubilaris samenwerken, een vulpen aan. Begrafenis J. L. Questroo ZEER GROTE BELANGSTELLING OP „RHIJNHOF" Hedenmiddag vond onder zeer grote belangstelling op „Rhijnhof" de ter aardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van de heer J. L. Questroo, die j.l. vrijdagavond plotseling is over leden en een leidinggevende functie be kleedde bij de administratie van het Acad. Ziekenhuis. Onder de vele aanwezigen, die hier bijeen waren, merkten wij o.m. op de directeur van het Acad. Ziekenhuis, de heer M. W. Jongsma en talrijke per soneelsleden van het A.Z., het vrijwel voltallig College van Kerkcollectanten der Leidse Hervormde Gemeente, een deputatie van de Diaconie-collectanten de hr. en mevr. A. W. Taselaar namens de afd. Leiden van het Ned. Padvind- stersgilde, enkele hervormde predikanten, de heer H. J. Mattheus namens het be stuur van de „B.V. De Professorenwijk" en voorts vele vrienden en bekenden van de familie Questroo. Terwijl de belangstellenden de aula vulden speelde de organist de melodie: ,.'k Heb geloofd en daarom zing ik". De heer A.J. Foks, voorzitter van het Col lege van Kerkcollectanten, die als eer ste spreker het woord voerde, wees op de taak, welke de heer Questroo met bijzondere liefde en toewijding regel matig in de kerk en daarmede in de wijngaard des Heren verrichtte. De heer Abspoel, die sprak namens het College van Diaconiecollectanten, wees in aan sluiting hierop eveneens op de kerke lijke functie van de heer Questroo, die hij met grote trouw vervulde. Dank zij een nauw contact, dat er tussen beide colleges bestaat, hebben wij, aldus spre ker, van dichtbij zijn vriendschap mo gen ervaren. De directeur van het Acad. Zieken huis, de heer M. W. Jongsma, weidde vervolgens uit over de toegewijde ijver en oprechte plichtsbetrachting van de heer Questroo, wiens arbeid door zeer het studium generale van de Leidse dies-viering, is voor het Oosters Ge nootschap aanleiding gevonden een her denkingsplechtigheid te organiseren en wel op 20 februari in het naar Snouck Hurgronje genoemde huis Rapenburg 61, waar hy in zjjn Leidse tyd heeft ge woond. VOORSCHOTEN R.K. VROUWENGILDE In het R.K. Bondsgebouw gaf het R.K. Vrouwengilde haar jaarlijkse feestavond. Ter opluistering van deze avond was uitgenodigd het toneelgezel schap „De spelers van St. Vincent" uit Leiden. Het bleek een goede keus ge weest te zyn, want met veel voldoening over het gebodene kon een ieder huis waarts keren. De spelers van St. Vin cent brachten onder regie van de heer Henk Topper de zeer vrolijke klucht ..Schandaal in De Groene Kakatoe" van R. Feenstra. Het is een vermakelijke klucht, die zich afspeelt ten huize van baron Aristide de Montpellier, die om uit financiële moeilijkheden te geraken een keer een bezoek bracht aan de nachtclub De Groene Kakatoe en daar door juist in de moeilijkheden komt. Uiteindelijk zal blijken, dat dit bezoek hem veel fortuin oplevert. De tonelisten speelden het stuk voor een goed doel nl. voor de St. Vincentiusvereniging van Leiden. De presidente van het R.K. Vrouwengilde mevrouw E. van Gent opende en sloot de feestelijke bijeen komst. De actrices werden na afloop van het geboden spel verrast met een presentje en de acteurs werd een andere attentie in het vooruitzicht gesteld. GOUDEN SCHOOLJUBILEUM Vrijdag 8 februari was het 50 jaar ge leden, dat de eerste R.K. lagere school in Voorschoten werd geopend. Het was de R.K. Jongensschool aan de Leidse- weg, thans in gebruik als kleuterschool. De R.K. Meisjesschool is enkele jaren later gebouwd. Het eerste hoofd van de school was de heer J. J. Smit, thans met pensioen. Op de Jongensschool hebben de leerlingen vrijdag j.l. een gemakke lijke dag gehad. Het jubileum zal verder niet worden gevierd. velen in deze kring werd gewaardeerd. Nadat de heer A. Lubbers namens de personeelsvereniging van het A.Z. het woord had gevoerd, herinnerde de heer H. Brouwer aan het grote aandeel, dat de heer Questroo indertijd heeft gehad in de oprichting van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O.. van welke vereniging hij een steunpilaar was. Tenslotte sprak nog de heer Kloos namens de familie een woord van af scheid en troost. Ds. P. Kloek, die reeds in het sterf huis een rouwdienst had geleid, waarbij hij uitging van Psalm 23. sprak in de aula over een gedeelte uit Rom. 14, een woord van Paulus waarin deze apostel leven en sterven in direct verband ziet met het lijden, sterven en de opstanding van Christus. Hierna werd de kist met het stoffelijk ovei-schot, onder het spelen van „Blijf bij mii Heer" uitgedragen, waarna de ter aardebestelling plaats vond. Een broer van de overledene, de heer L. Questroo, dankte namens de familie voor het grote medeleven, dat in deze dagen uit zo brede kring is ontvan?en. Ds. Kloek bad tenslotte het ,,Onze Vader". Des avonds om 8 uur vindt er een bijeenkomst in het Snouck Hurgronje- huis plaats, waar het woord zal worden gevoerd door prof. dr. J. Pedersen uit Kopenhagen. Nadien worden enige ge luidsopnamen van voordrachten door Snouck Hurgronje ten gehore gebracht. Des middags is die dag in dit Oosters Instituut een kleine tentoonstelling te bezichtigen van door Snouck Hurgronje verzamelde Oosterse handschriften en voorwerpen. Prof. dr. G. Pijper zal des middags om 4 uur een inleiding tot deze tentoonstelling geven. Indonesië Lot van kabinet in handen van Soekarno De coalitiepartijen in het kabinet Ali Sastroamidjojo hebben heden besloten het lot van het kabinet in handen van president Soekarno te leggen. Volgens welingelichte zegslieden be sloten de partyen geen crisis teweeg te brengen door het kabinet te laten val len. Zij vreesden o.m. dat de gezamen lijke chefs van staven dan de gelegen heid zouden aangrypen om de teugels in handen te nemen. Politieke waarne mers uitten hun verwachting, dat by een herschikking van het kabinet ook Ali Sastroamidjojo zal heengaan maar dat dezelfde coalities in het kabinet vertegenwoordigd zullen biyven met an dere ministers op diverse posten. Arabische indringer om het leven gekomen Een Israëlische woordvoerder heeft ln Tel Aviv verklaard, dat vanochtend een Arabische „indringer" om het leven is gekomen bij een vuurgevecht met een Israëlische patrouille naby de Israë lisch-Jordaanse grens in de buurt van Nir-Eliahoe. Dr. H. van Kooten sprak over suikerziekte Bijeenkomst N.V.S. te Alphen Gisteravond is in hotel Centraal op initiatief van de afdeling Leiden en Omstreken van de Nederlandse Ver eniging van Suikerziekten (NVS), een büeenkomst gehouden voor suikerzie ken en hen die hiervoor belangstel ling hadden. De avond stxtnd onder leiding van de heer Wilbrink, die een korte uiteenzet ting gaf van het doel dezer vergadering, namelijk om uiteindelyk te komen tot de oprichting van een afdeling van sui kerzieken. die dan aangesloten kan worden bij de NVS. De belangstelling hiervoor bleek echter niet groot genoeg. De directeur van de NVS, de heer N. Bloeraendaal, sprak allereerst over de betekenis van de organisatie en wees op het nut van deze byeenkomsten. ook voor kinderen die aan suikerziekte iy- den. Veel kan men met deze kinderen bereiken door hen enige tyd in een der kampen van de vereniging op te nemen. Hier kunnen zy zich met alle patientjes gelijk voelen en spoedig zullen zy de noodzaak van een streng dieet gaan in zien. waardoor zy later thuis veel han delbaarder worden. Vervolgens sprak de organisatie contacten heeft met tal van verenigingen in het buitenland. In Nederland telt de NVS thans 18.000 leden, wat nog veel te weinig is als men bedenkt, dat er 50.000 patiënten zyn. De vereniging heeft o.m. bewerkstelligd, dat patiënten thans o m de kosten voor spuiten van hun belasting kunnen af trekken Vervolgens hield dokter H. van Koo ten een populaire causerie over suiker ziekte en het ontstaan ervan. Hij sprak hierby over de werking van de alvlees klier en de lever en de invloed die beide organen op de vertering van het voedsel in ons lichaam hebben. Dokter Van Kooten wees er op, dat in de loop der jaren tal van geleerden er in geslaagd zyn de bestryding van suikerziekte te verbeteren en het inspuiten met insu line te vereenvoudigen. De mensheid kan deze geleerden hiervoor niet dank baar genoeg zyn, aldus sipreker Thans zyn weer tabletten in de handel, die WASSENAAR Loop der bevolking in 1956 Op 1 januari 1956 was het aantal in woners 25076. Het vermeerderde door vestiging en geboorte met 2269 en ver minderde door vertrek en overly den met 2284, zodat het voorlopig bevol kingscyfer op 1 januari j.l. 25061 was Hoofdoorzaken van de achteruitgang van het inwonertal zijn wel verminde ring van de nieuwbouw in de vrye sec tor en strenger vasthouden aan de eisen voor huisvestingsvergunningen aan per sonen van elders. Het aantal geboorte aangiften was 293, het aantal aangiften van overlyden 303, onder welke getallen zijn begrepen 149 aangiften betreffende personen van elders. Wegens emigratie verlieten 111 personen de gemeente. 33 alleenstaanden en 23 gezinnen. Het aantal erkende aanvragen om woonruimte of verbetering daarvan be droeg op 31 december 675 (v. j. 686 Van de 294 aangiften van misdrijf konden 200 gevallen tot klaarheid wor den gebracht, ook 17 uit 1955. In 1956 was het aantal verkeersonge vallen 747, waarbij 8 personen werden gedood en 307 gewond. Van deze onge vallen gebeurden er 423 op de Rijks straatweg. De brandweer werd 83 maal gealar meerd, waaronder driemaal voor een grote uitslaande brand. De georganiseerde zelfbescherming (B.B.) kon ondanks vele mutaties op de toegestane sterkte worden gehouden met ook nog een kleine reserve. Er werden in 1956 155 woningen vol tooid, waarvan 116 met overheidsfinan ciering zyn gebouwd. JEUGDIGE DIEVEN De recherche heeft processen-venbaai opgemaakt tegen een 17-jarige inwoner van Den Haag wegens diefstal van di verse goederen uit een clubtent door middel van braag, tegen een 17-jarige jongen uit voornoemde gemeente ter zake van diefstal van flessen chocomel en tegen een 16-jarige Leidenaar in ver band met diefstal van een tegelsnyder en een bankbiljet van f 25 van een bouwwerk aan de Doornweg alhier. MAGAZIJNBEHEERDER VERDUISTERDE f 5000 De Haagse politierechter veroordeelde overeenkomstig de eis een 37-jarige in woner van Wassenaar, thans bouwvak arbeider, tot zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaar- delyk met drie jaar proeftyd en toe zicht van het Leger des Heils. Als maga zijnbeheerder in Wassenaar van een Haagse firma had verdachte in de loop van enkele jaren in totaal f 5000.— ver duisterd. Hy kreeg dit geld van het hoofdkantoor om door te betalen aan bodediensten maar hy droeg het geld niet af. Tot zyn verontschuldiging voerde verdachte aan. dat hy zeer slecht betaald werd. „Ik ben nu van de hel ^eeft en dat byvoorbeeld de schriften potloden en dergelyke vaak op of zoek zyn. In de eerste plaats wordt dit gratis verkregen materiaal met een noncha lance behandeld, die de oudere gene ratie eenvoudig niet kan vatten. Het is al voorgekomen, dat de jeugd die pa gina's uit de boeken scheurde, die actueel waren. Op deze wyze behoefde zy niet een tas met boeken naar school te tor sen, maar kon alles in de zak worden gestoken. En waarom zou een Jongen er ook zuinig mee omgaan. Hy heeft mis schien broertjes of zusjes in hogere klas sen. die ook al die zelfde boeken (gratis verkregen) thuis hebben staan. Dit vrije leermateriaal kost het Ryk per kind op een lagere school 30 gulden per jaar, die tenslotte toch door de be las ngbetaler moeten worden opge bracht. Maar van die belasting weet een kind weinig af. En zo zyn het dan niet de ouders meer, die voor de opvoeding van hun kind zorgen, maar de juffrouw of de onderwyzer. Zo tenminste ziet een kind het. En dit gevoel wordt nog ster ker door de gratis verstrekte maaltyden. Baldadigheid neemt toe Het is ook begrypeiyk, dat de kinde ren eens in de ryk gevulde kast kyken, waar honderden potloden, vlakgummis en schriften liggen.. En alles wat uit deze algemene bron komt, wordt ook meer of minder als gemeengoed be schouwd. Daarom heeft Wim byvoor beeld niet bepaald gewetensbezwaren, als hy een potlood van Jan wegneemt. En er zyn reeds psychologen, die de balda digheid van de jeugd en vooral dan van het „lenen" van auto's verklaren door deze opvoeding. Het systeem heeft dus nadelen. Maar toch spraken wy met onderwyzers, die niet graag de oude tyd terug zouden willen hebben, ook al is met de ver deling van het materiaal veel werk ge moeid. Dan zou Je weer de situatie krij gen, dat de klas wordt gedeeld in wel gestelde en behoeftige kinderen. En dit zou een groter bezwaar zyn. Want het moet toch gezegd worden, dat het thans onmogeiyk is om uit een groep jongens onder de 12 jaar de financieel beter ge stelden te halen. En daarmee hebben de sociaal-democraten een van hun vele doelen bereikt. Intussen zyn de socialisten toch tot de conclusie gekomen, dat het Ryk al leen geen kinderen kan opvoeden. Zo wel in de zo juist gehouden troonrede als door de sprekers in de Kamer is er met nadruk op gewezen, dat het fami lieleven noodzakeiyk tot groter bloei dient te komen. Verdwenen gemeente secretaris terug (Speciale berichtgeving) De gemeente-secretaris van Heino, die verdacht wordt van ongeoorloofde financiële manipulaties en die sinds 8 februari jl. niet meer in Heino gesig naleerd was, is gisteravond eigener be weging in zyn woonplaats teruggekeerd en vanochtend voor de Officier van Justitie te Zwolle geleid. Na het verhoor is hy in verzekerde bewaring gesteld. Maak jy dat vat aan de binnenkant eens schoon, zei vader Boniotti in een Italiaans dorpje tegen zyn zoontje Paolo. Dat liet de jongen zich geen twee maal zeggen. Gewa pend met emmer en borstel stapte hy naar binnen. Op een gegeven ogenblik ging het vat aan het rollen. Het ongelukkige was dat het huis van de familie juist op een berg staat. En dan wil zo'n vat wel aan de rol. Eerst ging het de schuur door. toen de schuur uit en vervolgens 200 meter bergafwaarts. Gelukkig hield een boom van een boom het hele ge val tegen, zodat Paolo kon uitstap pen. Met borstel en lege emmer. Hij had geen schrammetje. Alleen was 'ie een klein beetje draaierig. Paul G, Going, een vertegenwoordiger van een firma, die leugen-detectors verkoopt, kwam onlangs by de politie aangeven, dat twee detectors gesto len waren. Het blad „El Universal Graflco" te Mexlco-City heeft een dezer dagen in een hoofdartikel kritiek aange tekend tegen de hogere invoerrechten voor Schotse whisky. De argumen tatie van het blad luidde in het kort als volgt; „Het is medisch gesproken een vaststaand feit, dat Schotse whisky een bijzonder geneeskrach tige werking bezit Bovendien is het de geliefkoosde drank van de toeris ten. van wie 99 procent onmogelyk in staat is om met goed gevolg onze inheemse dranken te proberen". BEURSOVERZICHT Internationals in mineur; Staatsfondsen vast Amsterdam, 12 februari. De zeer flauwe stemming van Wallstreet en vooral de min of meer pessimistische uitlatingen omtrent de vooruitzichten voor 1957, zoals die althans hier en daar in Amerika te beluisteren zUn, hebben niet nagelaten een druk te leggen op het Damrak, waar vanmiddag de aandelenmarkt over de gehele linie in mineur was. Internationale fondsen gingen voorop in de zwakke houding en Kon. Olie verloor circa f. 2,op een koers dio zich bewoog tussen f. 153,10 en f. 153,50. De handel was in vrijwel alle hoeken onbelangrijk, ook in Philips waar de aandelen 4 punten lager noteerden. Unilever opende zeer zwak op 336% en herstelde tot 338%. Aku bewoog zich juist boven de tweemaal pari koers. Een lichtpunt in de markt was de vaste stemming voor de Staatsfondsen. Als onderdeel van de amortisatiebepa lingen van de staffellening 1947 wordt, zoals bekend, dagelyks. van hoger hand f. 2 ton aangekocht. De staffels hebben dan ook de leiding in de zeer vaste ten dentie van de Staatsfondsen. Daar komt 'by, dat. gezien de onzekere situatie op de aandelenmarkt, de aandacht van be leggers de laatste dagen naar de obli- gatiemarkt uitgaat, waar een rende ment geboden wordt van 4% 5%. Zo doende waren ook de andere Staatsle ningen vast gestemd. Scheepvaartaandelen nauwelyks prijs- houdend, Cultures weken nauwelyks van het vorige peil af. Vandaag is het pro spectus verschenen van de tweede spoorweglening der N.S. Vandaar dat de eerste lening vanmiddag terugkeerde naar pari. Claims Arnhemse Scheeps bouw circa f. 130,—. De markt sloot zonder veranderingen van betekenis. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 febr. Londen 10.67% —10.07%. New York 3.82%— 3.83%, Mon treal 3.99%—3.99%. Parys 1 0810—1 0820 Brussel 7.58%—'7.59'Va, Frankfurt 90.76— 90.81, Zürich 86.91'2—86.96%. Zürich (vr. fres.) 89.22',289.27'2, Stockholm 73.5873.63. Kopenhagen 54.99'.j 55.04%, Oslo 53.34%—53.39%, Milaan 60.60%—60.65%, Wenen 14.64%—14.65%, Beurs van Ams terilam Dinsdag 12 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '51 3% Ned '53 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 n 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Tn vesteringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Hand, en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelsmij. A'dam Rubber Deli Myen (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah AKU Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B Ned Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Olie (f.20.—) idem (50 A f. 20.—) Vorstenlanden Holl Amerikalijn Java China Paket Kon N Stoom b KPM Ned. Stoomv. My v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES voor bepaalde suikerzieken inplaats van inspuitingen gebruikt kunnen worden Tot slot kreeg dokter Van Kooten nov in de hemel gekomen", zo vertelde hy een aantal vragen te beantwoorden Eerst bracht hy pl.m. f 46 mee naar De heer Wilbrink dankte dokter Van huis en nu f 100.De verdachte was Kooten voor diens zeer interessante 1 echter al vaker voor verduistering ver- van een oorlogsgedenkteken in onze I heer Bloemendaal over de organisatie causerie en de aanwezigen voor de be- oordeeld en ook eens wegens een poging Leiden 1947 stad. 1 van de NVS en wees hy erop, dat de I toonde belangstelling. I tot inbraak. R'dam '57 I-III 3% koers v heden 91% 91% 81% 92 92% I 90A 91 90H 91% 85 85% 87 87 87% 87% 87% 87% 86A 87% 85 86 94 94 91% 92% 91H 93 67% 87% 87% 85% INDELEN 48% 48 105% 105 165% 166% 78% 77% 100% 99 95% 94 58% 66% 66 204 Va 200% 175 174 294 288% 197 195 290 287 303% 299 275 274 247% 244 146% 146%. 342% 337% 2203/4 216 214 781 767 155 40 153.30 155 40 153 00 1900 950 I73y4 173% 185 183 166V4 166 1593/4 157% 200% 199 279% 276 173% 172 168 167 A l'rov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 Den Haag 1937 I 3 92 91% 93 89% Inrustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '33 3 103 B 102 A'dam '51 2'/2 101 101 A'dam 56 I 2% 98% 89V4 A'dam '56 II 2% 106% 107% Eindhoven '54 2% 89% 90 Enschede '54 2% 89% 90% Den Haag '52 I 2% 105 105% idem II 2% 103% 103% R'dam '52 I 2'/2 100% 101 idem n 2% 106% 106% Utrecht '52 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 220% 219 H.B.U. eert207 206% Rott. Bank 182% 179% Twentsche Bank 181% 184 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 235 L 233 L Borneo Sum. H.Mij. 75 74% Ned. G. en Sp. fabr. 185 186% Kon. Ned. Grofsm 109 108% Internatio 97 97% Rott. Droogdok Mij 560 Tieleman en Dros7% 7% Ned. Mij Walv.vrt. 69 68% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 19 19% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32A 31% Intern. Nickel 104% 100% Anaconda 66% 64% Bethlehem Steel 171% 166% Cities Service 63% 61% General Motors 40A 39% Kennecott 106% 103% Republic Steel 50% 49 Shell Oil 77 74% Union Pacific 29 Un. States Steel 6158% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 11/2 Edelmet. Kon. AA 63% 64 Pref. w.a. Idem 67% 67% Electrolas B322 Holl. Constructie 365 372 Ing. bur v Bouwnijv 120 Int Kunstst. Ind. 44 L 45 Leidsche Wolsplnn 273 277% Slkkens Lak B 395 B 403 Ver Touwfabrieken 163 162% Wernink's Betonm. 80 B 80 B Van Wijk Textiel 70% 70%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4