LEXINGTON „In financieel opzicht zijn wij onze bewegingsvrijheid kwijt" BLOEMEN BIEL VALENTIJN- DAG Wethouder D. van der Kwaak H. Hoorn benoemd tot directeur Gemeentelijke Reinigingsdienst succes in de „Lakenhal" 95ste jaargang Dinsdag 12 februari 1957 Tweede blad no. 29050 Gem. autonomie zeer in het nauw gebracht Met het houden van geheime zittingen heeft de Leidse raad gister middag een record geslagen. De zitting was nog maar nauwelijks tien minuten oud of de raad trok zich achter gesloten deuren terug. Behou dens een korte theepauze bleven zij dicht tot kwart voor vijf. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat er in besloten kring uitvoerig is ge sproken over de benoeming en nog meer de toekenning van een toelage van een directeur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ont- smettingsdienst, zulks in de vacature van de heer J. H. de Jong. Direct nadat de zitting weer openbaar was legde de heer E. Meester <P.v.d.A.) namens de meerderheid van zijn fractie een verklaring af, waarin be zwaar werd gemaakt tegen het toekennen van een toelage aan de directeur. Hieraan verbond de heer Meester het voorstel om de voor dracht terug te nemen en een nieuwe voordracht bij de raad in te die nen op basis van de geldende salarisregeling. Zonder discussie werd dit voorstel met 13 tegen 22 stemmen (voor de P.v.d.A., met uitzonde ring van de heren Goslings en Sommeling en de C.P.N.) verworpen. Hierna werd nummer 1 van de voordracht, de heer H. Hoorn, directeur van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Dordrecht, met 22 stem men benoemd. Dertien stemmen waren blanco uitgebracht. De behandeling van de overige en door ons reeds gepubliceerde voorstel len het waren er 25 gaf vrijwel geen stof tot discussie. Binnen het half uur waren zij alle aangenomen. Hier onder was een voorstel om de heer J. R. Zweerus te benoemen tot tijdelijk leraar in de wiskunde aan het Gymnasium, idem van mevr. A. V. A. Spijker- Bouuaert tot tijdelijk lerares in de Franse taal en letterkunde aan de Gem. H.B.S. voor Meisjes. Vooraf had mej. F. A. de Gelder eervol ontslag uit deze laatstgenoemde functie verkregen. Mej. J. A. Adama werd overgeplaatst als on derwijzeres van de openbare school aan de Langebrug naar die aan de Plesm^p- laan. FINANCIERINGSMOEILIJK- HEDEN. Na afhandeling der voorstellen is nog ruim een uur gesproken over de budgetaire en financieringsmoeilijk heden van de gemeenten. Zoals be kend had het College van B. en W. de raad over deze materie een uitvoe rige nota voorgelegd, waarin het Col lege tot de conclusie kwam, dat er voor Leiden in financieel opzicht een moeilijke tijd aanbreekt. De heer Hagens (VVD), die de dis cussies opende, was van oordeel, dat de centrale overheid thans wel zeer veel van bovenaf decreteert. Vanuit Den Haag komt men thans met tal van voorschriften aandragen, doch op welk recht steunt hierbij de regering. Door de momenteel in financieel op zicht afgekomen circulaires wordt z.i. de gemeentelijke autonomie zeer in het nauw gebracht. Terwijl de inkomsten van de gemeen ten (eigen belastinggebied) vrijwel niets meer te betekenen hebben, gaat de overheid zich nu ook ingrijpend be moeien met de gemeentelijke uitgaven. Waar gaat men met deze centralisatie naar toe! Volgens de heer Hagens in ieder geval naar de bureaucratie! Im mers moeten in het vervolg in drievoud verklaringen worden overgelegd, waar uit de kaspo6itie van een gemeente blijkt. Deze gegevens dienen te bevat ten: a. de kaspositie op het ogenblik van de aanvrage in geld en rekening courant tegoeden; b. het bedrag van uitgeleende kasgel den met de data van aflossing; c. het bedrag van reeds gecontrac teerde vaste leningen, met data van opneming; d. het bedrag van de opgenomen reke ning-courant gelden; e. het bedrag van opgenomen kasgeld leningen, met de data van aflossing; f. de nog te doene betalingen ten laste van de kapitaaldienst voor reeds onderhanden werken, bestelde goederen en dergelijke met ivermoedelijke) data van betaling; g. het maximumbedrag der op te ne men kasgelden volgens de norm in de circulaire van 4 juni 1956; h. het maximumbedrag tot hetwelk, volgens door Gedeputeerde Staten goed gekeurde besluiten, kasgelden kunnen worden opgenomen; i. hetgeen verder voor het vormen van een oordeel omtrent de prognose der kaspositie van belang is. Nu ei- zich zo veel instanties met de investeringspolitiek van een gemeente gaan bemoeien, komt het de heer Ha gens voor, dat dit het tempo van (tfe uitvoering van de werken niet ten goede komt. Het gaat spreker te ver, dat de lagere organen (de gemeenten) thans van de centrale overheid de schuld krijgen van de huidige financiële situatie. De heer Hagens acht het niet juist, dat de cen trale overheid zich nu ook al gaat be moeien met de stedelijke bedrijven. Bovendien is hij van mening, dat de overheid met het star vasthouden aan het rentegamma op de verkeerde weg is. Ook is het gevaarlijk, dat men in het buitenland momenteel beter een belegging voor zijn geld kan vinden dan in bet binnenland. Spreker wenste het College en de raad toe. dat zij in de toekomst „baas in eigen huis blijven LEIDEN VOERT EEN ZUINIGE HUISHOUDING. De heer Knol (Prot. Chr.). die ver volgens zijn visie op de huidige moei lijkheden gaf. zette uiteen, dat de gemeenten niet verantwoordelijk ge steld kunnen worden voor de econo mische en financiële situatie van het ogenblik. Zeker Leiden niet. Een ge meente, welke steeds een goede finan ciële politiek en zuinige huishouding heeft gevoerd. Z.i. heeft de regering, die zelf niet zo zuinig is. alles in han den. De overheid vaardigt maar be sluiten uit. waardoor de gemeenten in moeilijkheden dreigen te geraken. Nu de regering de gemeenten decre teert tot het doen van hogere uitgaven (o.a. het geven van loonronden), heeft j zjj ook zelf te zorgen, dat er geld komt. Spreker denkt hier o.m. aan het geven van een hoger percentage uit het Gemeentefonds. De heer Ten Broek (KVP) wenste te weten of door deze moeilijkheden ook de bouw en inrichting van een nieuwe vuilverbrandingsinrlchttng In het ge- drang txrnA VELE BARRICADEN MOETEN WORDEN GENOMEN. Wethouder Van der Kwaak, die hier na de nota nog op een enkel punt toe lichtte, zeide, dat het hem verontrustte, dat men de schuld, dat ons land in een impasse is geraakt, op de gemeenten afschuift. Aan de hand van enkele cijfers toonde de wethouder aan, dat dit absoluut niet waar is. Boven de woning bouw (circa 1100 miljoen gulden) is slechts 400 miljoen door ruim 1000 ge meenten voor openbare werken geïn vesteerd. Gelet op de huidige geldmarkt is het volgens de wethouder thans uit gesloten, dat gemeentebesturen enige activiteit kunnen ontwikkelen. Door de maatregelen van de rege ring zijn wij als gemeente onze be wegingsvrijheid kwijt. Wat hiervan de consequenties zijn t.o.v. de uitvoe ring van grote werken kon de wethou der op dit moment nog niet zeggen. Spreker is bang. dat men in de toe komst alle gemeenten over één kam zal scheren en dit is voor Leiden on gunstig. Hoewel het moet, zal het niet gemakkelijk zijn om de voorwaarden na te komen. In het vervolg moeten zeer veel „barricaden genomen'' wor den en dit kan met het oog op „de ambtelijke molens, welke nu niet be paald vlug functioneren" een lange weg worden. Voor de toekomst kan spreker dan ook weinig optimisme op brengen. Het wil spreker voorkomen, dat het gewenst is. dat het College in nauw overleg met de raad een lijst opstelt van urgente werken. Nu onze nationale economie verstoord is, wordt de gemeente gedwongen zich in haar kapitaalsinvesteringen te beper ken Het College zal echter alles doen om de woningbouw veilig te stellen. De wethouder betreurde het, dat aan de ge meente een deel van haar initiatief en verantwoordelijkheid is ontnomen. Ge let op 'slands financiën zullen wij echter bereid moeten zijn tot het brengen van een offer. De raad passé zichzelf in de toekomst een wijze zelfbeperking toe en make het het College niet te moeilijk. Met het oog op het vergevorderde uur het was reeds half zeven werd de interpellatie van de heer Schüller in zake de promoties van het gemeente- personeel uitgesteld tot een volgende zitting. Het merk „dat bet hardst gaat" AMERICAS BEST TOBACCOS Nieuwe directeur Genieentereiiiiging Is in Dordrecht ook commandant van de brandweer De heer H. Hoorn, die gisteren in de vacature van de heer J. H. de Jong werd benoemd tot directeur van de Leidse Reinigings- en Ontsmettingsdienst, thans 51 jaar. Na het voltooien van zijn studie aan H. HOORN Wethouder D. van der Kwaak het wordt moeilijk (Foto L.D./Van Vliet) WERKEN WORDT PRAKTISCH ONMOGELIJK. De heer Zunderman (P. v. d. A.) is het niet eens met de van hogerhand algemeen gestelde gedachtengang van „de gemeenten leven op te ruime voet". De thans voorgeschreven maatregelen, maken het werken voor een gemeente praktisch onmogelijk. Spreker is van oordeel, dat gemeenten, w.o. Leiden, die in het verleden zeer zuinig hebben ge leefd, thans de dupe worden. De heer Zunderman, die eveneens zijn vrees uitsprak voor te ver door gevoerde ambtenarij, achtte het on juist, dat de regering de gemeenten in een keurslijf dwingt. Op deze wijze wordt de democratie om lijf gebracht. Hoewel ook spreker de woningbouw wil prevaleren, hoopt hij, dat door de thans gegeven voorschriften de bouw van b.v. een schouwburg en een zwem inrichting niet in het gedrang komt. Laten wij van het spoedig totstand komen van deze objecten de centrale overheid overtuigen. Nadat de heer Van Weizen (CPN) een lans gebroken had voor de voortzet ting van de woningbouw, hield ook de heer Stolp (Prot. Chr.) énkele finan ciële beschouwingen. Ook spreker oor deelde het onjuist, dat de schuld van een en ander zonder meer op de ge meenten wordt afgewenteld. Z.i. moe ten provincie en rijk rekening houden met de belangen van die gemeenten, w.o. ook Leiden, die steeds een voor zichtig beheer hebben gevoerd. Tenslotte bepleitte spreker het niet te veel af remmen van grote werken. Evenwichtig samenspel van goeden huize Het Telemann Trio, een nieuw ensemble! Het had zyn naamdrager als begin en als sluitstuk op het programma. Telemann: het fenomeen in pro- duktiviteit, met 1200 kantaten, 600 sulten en al de rest! Roem heeft hem levenslang begeleid, alle ambten sprongen voor hem open. In het licht van die roem leed Bach een schimmig bestaan. De Bach die zelf dagen en nachten boven Telemann's partituren gebogen zat, onverdroten zijn kantaten kopiërend! Veel langer dan Bach werd Tejemann een vergeten meester. In de literatuur zagen we Romaïn Rolland met succes optreden als een groot pleit bezorger voor herlevende belangstelling en dat het Telemann-Trio die oproep volgt, is alleszins gerechtvaardigd. Telemann was iemand die de mode volgde, die moe was van het strenge contrapunt. Die mode waaide over uit Frankrijk en Italië. De melodie kreeg het primaat, met een verruiming van de harmoniek. Voor zijn dagen was Tele mann een muzikaal-vrijzinnige. We konden dat waarnemen in de beide uit gevoerde Trio-sonates. Een derde trio-sonate was van Bach afkomstig (in G). Bach schijnt ons door vertrouwdheid en vernieuwing der polyfonie niet zo ver in de tijd. Dit is gezichtsbedrog. Wanneer we hem als gisteren museaal bij de oude klanken omringd zien door Telemann. Duval én Loeillet, voelen we ons zelf 'getranspo- neer in invité's van een overgalante salon in een gepruikte en gepoederde samenleving. Zo'n sonate in G van Duval met die bovenschriften als „le Flatteur" of „la Caqueteuse" herinne ren ons aan een „beau monde", die de hebbelijkheid had bepaalde lieden met hun ondeugden model te laten staan in muzikale portretten, zo hier de „Vleier", de „Kletsmajore" enz. Duval bleek daarin overigens niet een grootmeester als Couperin of Rameau. De Gentenaar Loeillet, die in Enge land een glanzende carrière vond, ver tegenwoordigd met een sonate in F, mogen we genoegzaam bekend veronder stellen. De kamermuziekpraktyk heeft hem nooit verwaarloosd. Barokprogramma s lopen kans in het zelfde vlak te verlopen. Men doorbrak dit dan ook. Allereerst door de Boheem se „Mannheimer" Stamitz die in zijn vormprincipes al een venster opent op Beethoven en van wie ook een Trio in G gebracht werd, ditmaal met dwarsfluit (al het overige was altblokflfuit). Ver volgens door een duik in de Neder landse muziekliteratuur rond 1600, waar- I uit voor clavecimbel alleen de meester - I lijke en nog heden frisse variaties op het chanson „Est ce Mars" van Swee- linck waren gekozen. Sweelinck gebruikt het procédé om nauwelijks het thema zelf te variëren, maar het boeiende element te laten leven in de contrapunten, die hij in een bloeiende afwisseling vindt tegen de ge lijkblijvende melodie. En een van zijn eigenaardigheden is. de climax aan te brengen in de middelste variaties. Janny van Wering heeft in een zeer sterk staal de H.B.S. volgde hij tekenstudies, ten einde als tekenleraar bij het middelbaar onderwijs een plaats te verwerven. Het bleek echter moeilijk om het gestelde doel te bereiken, daar het tekenonder wijs in de hogere klassen facultatief ge steld werd, reden waarom de heer Hoorn van studierichting veranderde. In 1930 begon hy een studie in de werktuigbouwkunde aan de M.T.S. te Amsterdam, waar hij zijn einddiploma behaalde. Gedurende anderhalf jaar werkte hy aan de vuilverbranding, waarmede hij de grondslag legde voor zijn kennis van de vuilverbrandingstechniek. In 1938 werd hij opzichter bij de Reinigingsdienst te Dordrecht, speciaal voor de vuilverbran- dings-inrichting van deze gemeente, bij bouw en inrichting waarvan hy leiding en toezicht heeft gegeven. In juni 1941 werd hij directeur van de Reinigings dienst te Dordrecht, welke functie hy tot heden heeft bekleed. Aan deze positie werd per 1 januari 1946 de taak van commandant van de brandweer toegevoegd. De heer Hoorn is ook hoofd van de B B. in de A-kring Dordrecht. Naast ge noemde functies gaf hij zich ook aan het onderwijs. Als leraar in vaste dienst in de automobieltechniek aan de Am bachtsschool te Dordrecht, leidde hy de cursisten op voor de diploma's eerste en tweede monteur. Ook treedt hy op als examinator voor de genoemde examens. Onze stadgenote, mej. E. J. Bote- renbrood heeft voorlopig voor twee tot drie jaar, een benoeming aanvaard als „assistent lecturer" in de natuurkunde aan het University College te Ibadan in Nigeria. Zij zal deze nieuwe werkkring eind februari aanvangen. (Ingez. Med.-Adv.) DONDERDAG AS. 14 FEBRUARI VOOR In deze kisten, die op een Franse havenkade staan opgestapeld en bestemd zijn voor Algerije, zit niet munitie. Dat zou geen ongewoon beeld zijn. In deze kisten zitten huizen. Op deze wijze worden de in Frankrijk geprefabriceerde huizen verzonden, die in en om Oran moe ten helpen de woningnood te leni- van „cembalistiek" deze kostelijke com positie uitgevoerd op het Pleyel-cimbaal van Catherine Gris. Voor het overige was haar taak teruggedrongen tot die van continuo-verzorging. Duval werd vertolkt door Jaap Schroder, een technisch betrouwbaar violist, met voldoende warme toon en mooi spel naar de intonatie en de sono. riteit. Maar hij mist het joyeuse, zo nodig hoofs-coquette in de voordracht, dat bij het toenmalige decorum past. De fluitist Frans Brüggen (die in Loeillet solieerde) plaatst de werken meer in hun eigen klimaat, in een elegante virtuosi teit bij soepeler frasering en italianise rende cantabiliteit. Met artistieke leven digheid heeft hij een zeer bekorende behandeling van zijn instrumenten, van de blokfluit vooral. Niets bij hem is vlak, alles wordt plastisch en vrij. Het samenspel in de trio's was van goeden huize, met een voortreffelijk evenwicht in de klankvertiouding. V. FONDCLUB LEIDEN EN OMSTREKEN Onder voorzitterschap van de heer J. A. Otten, hield de Fondclub „Leiden en Omstreken" gisteravond in de Kleine Burcht haar jaarvergadering. Na een kort woord van welkom wer den de jaarverslagen, behoudens enkele op- en aanmerkingen, onveranderd goed gekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris memoreren wy de jubileumvucht t.b.v. de Dr. van Voorthuysen-stichting, een goed geslaagde tentoonstelling, maar door de slechte weersomstandigheden een minder gunstig vliegseizoen. Na diverse hamerpunten bracht de ballottage van twee nieuwe leden het ledental op 100. een aantal dat niet overschreden mag worden. De verkiezing van twee bestuursleden bracht veel stof tot spreken, echter met dit gunstig resultaat dat de heren A. v. d. Hulst en H. van Riet het bestuur komen versterken en voorzitter J. A. Otten zijn bedankje als voorzitter introk. De rondvraag besloot deze geanimeerde vergadering. PAD VIND STER SD F.MON STR ATIE LEGER DES HEILS. Woensdagavond vindt in het Leger des Heilsgebouw aan de Hooigracht een zeer bijzondere samenkomst plaats. De pad- vindstersvendels van het Leger desHeils uit Haarlem-centrum en Amsterdam („De Toorts") en Leiden geven een de monstratie, welke onder leiding staat van de Leger des Heils P.V. organisatrice majoor Van Heijgen van het hoofdkwar- tip- te Amsterdam. Het programma bestaat o.m. uit een spel getiteld: Het ontstaan der berken; Community Singing en een film over het padvindersleven en -werk. De sluitings ceremonie is ©etltrtdt *Rrula en wei. Van koperslager tof modern bedrijf FIRMA S. VAN WEESEL BESTAAT 75 JAAR. Vrijdag a-s. is het 75 Jaar geleden, dat de heer W. H. Marks in het perceel Hogewoerd 112 een koper- en blikslagerij opende en daarmede de grondslag legde voor he thans nog op dezelfde plaats gevestigde, doch dan sterk uitgebreide sanitaire- en loodgietersbedrijf, annex radio- en televisiehandel, van de heer S. van Weesel. In 1894 deed de vader van de tegen woordige eigenaar hij was toen 13 jaar als jongmaatje zijn intrede in dit bedrijf. Door zijn ijver, handigheid en vlug begrip wist deze spoedig niet alleen het vertrouwen van zijn patroon te win nen, doch evenaarde hij weldra diens goede vakmanschap, zodat het geen wonder was, dat toen de heer Marks in 1919 de leiding van het bedrijf wat zwaar begon te vallen, hij zijn weetgierige leer ling als compagnon in de zaak opnam. Toen de heer Marks zich drie jaar later geheel uit het zakenleven terugtrok, was de heer Van Weesel de aangewezen man om hem op te volgen en het bedrijf alleen voort te zetten. Onder zijn vaktechnisch-bekwame en zakelijk-verstandige leiding heeft het bedrijf, waaraan thans ook een bureau voor centrale verwarming is verbonden, zich in de loop der jaren gunstig ont wikkeld. De tegenwoordige eigenaar de heer S. van Weesel is in november 1955 overleden kwam reeds in 1925 bij zijn vader in het bedrijf en werd in 1940 compagnon, waarna in mei 1942 de overname volgde. Ook na die tijd heeft de heer Van Weesel sr. nog lange jaren zijn krachten aan de groei van het be drijf gegeven. Al is dan het karakter van de zaak in de loop der tijden gewij zigd, door dat niet meer het zwaarte punt ligt in het eigenlijke koperslagers- vak, vader en zoon Van Weesel zijn met hun tijd meegegaan en hebben de goede naam van de firma Marks steeds hoog gehouden. In verband met dit jubileum wordt donderdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur in Oud Hortuszicht een receptie ge houden. Motie huurverhoging V.V.O. KRITIEK OP WET ALG. OUDERDOMSVOORZIENING In de gisteravond in „Het Gulden Vlies" onder voorzitterschap van prof. dr. C. J F. Böttcher gehouden ledenvergadering van de afdeling Leiden van dé V.V.D, werd na behandeling van de jaarstukken onder aanbieding van een boekenge schenk. afscheid genomen van de af tredende penningmeester, de heer A. E. J. Modderman, die deze functie sinds de oprichting' had vervuld. In zyn plaats werd gekozen de heer G. van de Tuuk. Bij de bespreking van enkele punten van de huidige regeringspolitiek werd een motie van de volgende inhoud aan genomen: ,JDe Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, afdeling Leiden op maan dag 11 februari 1957 in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van het wetsontwerp-huurverhoging, spreekt haar ernstige verontrusting uit over de daarin voorgestelde blok kering van een gedeelte van de huur verhoging, die blijk geeft van een grove aantasting van de particuliere eigen dom en brengt haar ernstige kritiek dienaangaande ter kennis van het Hoofdbestuur van de Kamerfracties van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie". Voorts werd ernstige kritiek geuit op die bepaling van de Wet Algemene Ouderdomsvoorziening, welke ertoe leidt op de pensioenen van de ambtenaren niet minder dan 4/5 van de uitkering uit hoofde van deze wet te korten. Van de onrechtvaardigheid van deze aantasting van verkregen rechten was men algemeen overtuigd. Na de pauze spraken de drie fractie leden van de partij, de heren mr. J. Drijber, J. G. Hagens en mr. F. Por- theine over het „V.V.D.-werk in de raad", waarop een geanimeerde gedach- tenwisseling volgde. EXAMEN GEZINSVERZORGSTER. In het internaat van de Stichting In terkerkelijke Gezinsverzorging vond de uitreiking plaats van de getuigschriften gezinsverzorgster. Voor dit examen zijn geslaagd de dames D. v. Akker, P. Baars, A. Beek, C. Goedegebure. A. W. Groe nendijk, S. de Groot, H. Haasnoot, B. S. Jonker. C. G. Klein. M. Marinissen. W. P. Marinissen, A. de Mooy. A. A. Poot, P. Raaphorst, A. Ramp, A. J. V. Scher- penzeel, A. J. Schmieman en J. de Vries. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan. zn van P. Vorwald en A. Sciheffer: Willem, zn van W. Berkheij en M. Rose; Marinus Adrianus, zn van M. A. Bronk en H. P. ran der Klauw; Willem, an van H. van Rhijn en J. E. van Rijn,; Maria Elisa beth, dr van K. P. Bosman 'en D Sdnger- llng; Robert Cornells, zn van C. Klein en H. Planjer; Willeen Peter, zn van A. de (aas en J. Bogerd. OVERLEDEN C. A. Nagtegaal, 79 Jr. man; D. R Fak kel, 72 Jr. man; D. Aanen. 71 Jr. man; IJ. Helns. 77 Jr. man; E. van der Steen. 83 Jr, weduwe van J. van Dissel; G. van Leeu wen. 58 Jr. man; M. Loosbroek, 2 dagen, dir; E. A. Goemans. ai jr, weduwe van: J. via de» Braen* (Ingez. Med.-Adr.)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3