TELEVISIE ISRAEL Gedeporteerde Kaukasus vol ken mogen uit Siberië terugkeren Met een enkel woord Kadar houdt ernstig rekening met opleving van de opstand Agenda DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 De Algerijnse kwestie Resultaat van de Y.N.-debatten uiterst belangrijk voor Mollet Uitslag bepalend voor de Franse houding tijdens komende ontmoeting met Eisenho wer In het afgelopen weekeinde zijn in Algerije 261 opstandelingen ge sneuveld. De activiteit van de Franse militairen en politiemannen is gisteren in Algiers beduidend versterkt als gevolg van de bomaansla gen zaterdag en zondag, waardoor zestien personen het leven verloren en er meer dan vijftig werden gewond. Twee hefschroefvliegtuigen cirkelden boven de stad. zijn die wat vernederende gangen naar Canossa achterwege gebleven. Mollet zou die traditie nu weer willen herstellen. Hem wordt namelijk het voornemen toegeschreven de Amerikaanse regering te verzoeken het vroegere systeem der zogenaamde ,,off-shore"-bestellingen opnieuw in te voeren. De Amerikanen zouden dan dus de militaire benodigd heden voor Europa's Atlantische ver dediging niet meer zelf produceren, doch in Frankrijk bestellen en in dol lars betalen. Het mes zal dan dus weer aan twee kanten snijden doordat de Franse in dustrie enorme bestellingen zou krijgen en de begroting voor de nationale ver dediging, die nu zo vervaarlijk uit haar voegen hangt, tevens kon worden ont last. De ministers van Defensie en van Financiën zouden alle twee dan weer eens wat rustiger kunnen slapen. Maar of ook dit plan verwezenlijkt zal kun nen worden, blijft een tweede open vraag waarop, op hun beurt, de regering in Washington en vooral het Amerikaanse Congres het antwoord zullen moeten geven. Incident Israël en Arabische staten Inmiddels zijn gistermiddag de de batten over de Algerijnse kwestie in de Politieke Commissie van de Verenigde Naties voortgezet. Ook nu kwam men nog niet tot een uitspraak. Er had een incident plaats tussen Arabische ver tegenwoordigers en die van Israël. De Israëliër Nasar beantwoordde Arabische beschuldigingen aan het adres van zijn land wegens ..agressie" tegen Egypte. Tijdens de rede van Nasar deden achter eenvolgens de Egyptenaar Loefti en de Syriër Zeineddin een beroep op de voorzitter (de Peruaan Belaunde) de spreker tot de orde te roepen en hem het woord te ontnemen. Inderdaad ver zocht Belaunde Nasar enkele malen te stoppen, maar de Israëliër hield vol, dat hjj het recht had beschuldigingen te weerleggen. Van bevoegde zijde te New York is gistermiddag vernomen, dat India voor de Afrikaans-Aziatische resolutie inzake Algerije die een veroordeling van Frankrijk inhoudt zal stemmen. Zeineddin, de Syrische afgevaardigde heeft gisteren tegenover verslaggevers verklaard, dat indien de Politieke Com missie of de Algemene Vergadering er niet in slagen iets te doen in de Alge rijnse kwestie, dit vraagstuk voor de Veiligheidsraad zou kunnen worden gebracht. Veel op het spel Onze Parijse correspondent voegt hier aan toe. dat in Frankrijk zelf h-t debat in de Ver. Naties met meer dan normale belangstelling wordt sevolgd. Er staat voor premier Guy Mollet veel op het spel. Het gaat hem er nu niet alleen meer om of de nationale waardigheid van grote mogendheid daar zal worden ontzien en of voorkomen kan worden, dat Frankrijk met medewerking van landen als Jemen, Pakistan Egypte en Nigeria, waar de beschaving nu nog niet bepaald een voorbeeldig hoog niveau heeft bereikt aan de internationale schandpaal zal worden genageld van wege zijn „kolonialistische houding" in Algerije. De discussies hebben zich tot nu toe in een voor Parijs gunstige rich ting ontwikkeld en wanneer de volke renorganisatie met een conclusie voor de dag komt, waarmede Frankrijk zich zou kunnen verenigen, dan wil Mollet einde van deze maand of begin maart naar Washington voor een ontmoeting met Eisenhower. Dat bezoek zat al maanden in de pen en het liefst had Frankrijk er de vorm van een confe rentie tussen de grote Westelijke drie aangegeven om zo in het volle licht der publiciteit de strijdbijl te begraven, maar zover zal het wel niet komen. In ieder geval is in Parijs de officiële invitatie van Eisenhower aan het adres van Mollet gearriveerd. „Rijke oom" En Mollet wil graag naar Amerika. Niet alleen om het Algerijnse vraagstuk te bespreken. Een nauwelijks minder nijpend probleem is voor de huidige regering namelijk de positie van de na tionale schatkist., die wel verre van briljant genoemd kan worden. In zulke noodgevallen plachtten. tot voor enkele jaren, de Franse minister presidenten in Washington aan te klop pen bij „de rijke oom", doch sedert 1954 0 Vervolg van pag. 7 Russische nota's over het Midden-Oosten Alle bladen in Cairo hebben gister ochtend een bericht van het semi-offi- ciële persbureau gepubliceerd volgens welk in het gebied van Gaza 842 bur gers om het leven zijn gekomen als gevolg van „Israëlische wreedheden". In Khan Joenes zouden 452 mensen om het leven zyn gekomen, in Rafah 325 en in Gaza 65. „Giftige Israëlische propaganda", noemen 28 voorzitsters van Egyptische vrouwenorganisaties de hongerstaking- van mevrouw Doria Sjafik. Zij hebben krachtig geprotesteerd tegen haar op treden, dat in het buitenland de naam van de Egyptische vrouwen zóu scha den." In wiens belang noemt mevrouw Sjafik het huidige regiem in Egypte een dictatoriaal bestuur, dat het land naar een bankroet en de chaos voert," zo vragen protesterende voorzitsters zich af. Gisteren was het de zesde dag van de hongerstaking van de 37-jarige me vrouw Sjafik. Selwyn Lloyd, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, sprak gisteren in het Lagerhuis zijn vertrouwen uit, dat Egypte de Britse en Franse scheepvaart geen hindernissen in de weg zal leggen zodra het Suezkanaal zal zijn vrijge maakt, zo meldde onze Londense cor respondent. Hammarskjöld had de Engelse regering deze verzekering gege ven, welke hij op zijn beurt van Egypte had ontvangen. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn in onderhandeling over een tijdelijke regeling voor de vaart van tankschepen door het Suezkanaal. Ver wacht wordt, dat het kanaal begin maart weer voor tankschepen zal worden opengesteld. Dit is te New York mede gedeeld door een woordvoerder van de Britse vertegenwoordiging bij de Ver enigde Naties. Er is gisteren in Washington vernomen, dat Amerika zich steeds meer losmaakt van de Ver eniging van Kanaalgebruikers. De Ame rikaanse regering zou overwegen of de Wereldbank kan worden ingeschakeld voor het innen van de tolgelden. De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Dimitri Sjepilof, heeft de Amerikaanse, Franse en Britse di plomatieke vertegenwoordigers te Mos kou gisteren nota's over het Midden- Oosten overhandigd. De tekst van de nota's is nog niet bekend. Franse onderscheidingen voor Ned. kamerleden (Van onze Parijse correspondent). De delegatie van 15 Nederlandse Par lementsleden, die een bezoek brengt aan Parijs, is na de receptie bij de pre sident der Franse Nationale Vergade ring André leTroquer, de gast geweest van het Minister van Buitenlandse Za ken. waar staatssecretaris Maurice Faure onze landgenoten zondag een diner heeft aangeboden. Na een rede voering van de Franse staatssecretaris, die Christian Pineau, die momenteel in New York vertoeft, verving, en waarin hij speciaal de problemen rond de Europese eenheidsmarkt en Euratom ter sprake bracht, werden twee der leden het Eerste Kamer-lid, oud-minister Sassen, en het Tweede Kamer-lid jhr. v. d. Goes van Naters de insignes op de borst gespeld, waardoor zij tot com mandant van het Franse Legioen van Eer worden bevorderd. (Ingez. Med.-Adv.) Krachtige Kost voor het Kind! Nenni onttroond als „alleenheerser" Fusie met socialisten van Saragat geremd Functionarissen van de Italiaanse links-socialistische partij hebben maan dagavond door middel van een „paleis revolutie" een einde gemaakt aan de al leenheerschappij van Pietro Nenni over deze partij. Bij de stemming voor het nieuw cen traal comité van de partij kregen de volgelingen van Nenni slechts 27 van de 81 zetels. Een groep, die voor het grootste deel bestond uit partijfunctionarissen, die bang waren dat zij van Nenni ontslag zouden krijgen, behaalde 30 zetels Een andere groep onder leiding van de voormalige partijsecretaris Lelio Basso kreeg 15 zetels en een groep onder lei ding van Sandro Piertini, die zich ver zet tegen de voorgestelde breuk tussen socialisten en communisten, kreeg 9 ze tels. De uitslag van de stemming zaaide volkomen verwarring in de gelederen van de links-socialistische partij. Zon dag immers had het nationale congres van de partij eensgezind zijn goedkeu ring gehecht aan Nenm's politiek om te trachten het linkse deel van het Itali aans evolk aan de macht van de eom- muuisten te ontrukken. De twee voornaamste dissidente groe pen hebben maandagavond getracht Nenni over te halen in functie te blij ven, daarbij steunend op een van beide groepen Nenni liet weten, dat hij al leen dan de leiding weer aanvaarden zal als een of beide groepen zijn politiek volledig en zonder voorwaarden te stel len sternen. De enige dissidente groep, die duidelijk politieke kleur bekende, was die o 1 v. Piertini. die op het congres ge pleit heeft voor handhaving van het ver bond met de communisten. De uitslag van de stemming heeft een zeer nadelige invloed gehad op de po gingen om tot een fusie te komen tussen de iinks-soeialistische partij van Nenni en de sociaal-demoeraten van Saragat. Men verwacht, dat de tegenstanders van de fusie in beide partijen zullen zeggen dat deze uitslag op zijn minst een krachtige rem op de fusiepogingen rechtvaardigt. „Fout" van Stalin wordt goedgemaakt Ook de Kalmukken kunnen sicli weer in hun vroegere woongebied aan Wolga vestigen De Opperste Sovjet (het zgn. parlement van de Sovjet-Unie) heeft besloten de twee republieken en autonome gebieden Kaukasus en Wolga te herstellen. Zij zijn in de oorlog opgeheven. De bevolking, die naar Siberië gedeporteerd werd wegens „samenwerking met de Duitsers", zal gerepatrieerd worden. De Opperste Sovjet keurde voorts de nieuwe wet goed die aan de federale re publieken onafhankelijkheid verleent op het gebied van wetgeving over recht spraak en rechterlijke macht. De wet brengt geen wijziging in het openbaar ministerie, dat voor de gehele Sovjet-Unie één blijft. Elke republiek zal een eigen procureur hebben, gekozen door de plaatselijke Opperste Sovjet, doch met goed keuring van de procureur-generaal van de Sovjet-Unie. Twee autonome republieken worden niet hersteld De volken die naar hun vroegere woonplaatsen zullen mogen terugkeren zijn de Tsjetsjens, Ingoesjen, Balkaren. Karatsjais en de Karabardinjans. die uit de Kaukasus afkomstig zijn. en de Kalmukken. die aan de benedenloop van de Wolga gevestigd waren. Stalir. liet deze volken wegvoeren, om dat hij hen verdacht van samenwerking met de Duitsers. De secretaris van het presidium van de Opperste Sovjet. Gorkin, heeft op de vergadering verklaard, dat de deporta ties „een grove inbreuk zijn geweest op de Leninistische nationaliteitenpolitiek". Gorkin, die het decreet betreffende de terugkeer voorlas, zei. dat de repatriëring in 1958 moet zijn voltooid, behalve voor de Tsjetsjens en Ingoesjen. Voor deze volken is 1960 als limiet gesteld. Deze twee groepen zijn talrijker dan de an dere Twee autonome republieken zijn niet hersteld, n.l. die van de Wolga-Duitsers en die van de Tartaren op de Krim. De bevolking van deze gebieden is resp. in 1941-1942" en 1944-1945 naar Siberië en Centraal-Azië overgebracht De Krim is een provincie van de Oekraine geworden. BINNENLAND Het bestuur van het Heinsius-Hou- bolt fonds heeft aan de Staat der Neder landen ten behoeve van de Rijksuniversi teiten gedurende de jaren 1054, 1955 en 1956 een aantal instrumenten voor weten- schappelijk onderzoek op het gebied van de oorheelkunde geschonken. De regering heeft met erkentelijkheid deze schenkin gen aanvaard. Versohenen ls de Memorie van Ant woord op het voorlopige verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Twee de Kamer over de Rijkebegroting voor 1957 van het Departement van Overzeese Rijks delen- BUITENLAND Gistermiddag is in het Franse minis terie vaal Economische Zaken een handels verdrag van Frankrijk met de Sovjet-Unie getekend, dat betrekking heeft op een pe riode van drie jaar en dat voorziet In een goederenrwil voor een waarde van 96 mil jard franken in beide richtingen, en van Jaar tot. Jaar een verdere stijging te zien zal geven De Sovjet-Unie zal aan Frank rijk o.m, ieveren 2 miljoen ton anthraclet. 1.8 miljoen ton olie, 475.000 ton man- gaanerts. terwijl Frankrijk aan de Sovjet- Unie o.m. zal leveren kapitaalgoederen (35 miljard franken) en.550.000 ton aan IJzer en staalproduktén De Franse minister van Financiën heeft heden een plan ontvouwd voor het ln evenwicht brengen van de Franse be talingsbalans, door beperking van de In voer, hét bevorderen van de uitvoer en vermindering van de overheidsuitgaven. De vluchtelingenstroom uit Oost- Duitsland en Oost-Berlijn naar het Wes ten is ln de laatste tijd weer groter ge worden, nadat omstreeks de jaarwisseling een dieptepunt was. bereikt. In het afge lopen weekeinde zijn bijna 800 vluchtelin gen in West-Berlijn aangekomen. 200 meer dan in het vorige weekeinde. In de laatste zeven dagen hebben 2.000 Oostduitsers in West-Berlijn om asiel verzocht. Ook Frankrijk heeft West-Duitsland verzocht bij te dragen in de kosten voor het onderhoud der Franse troepen in de Bondsrepubliek, naar schatting 50.000 man. Een Westd/ultse woordvoerder zei, dat de Frans-Duitse onderhandelingen gunstig verlopen en waarschijnlijk spoedig zullen eindigen. Zoals bekend, voeren de Britten onderhandelingen over een West- dulitse bijdrage in de kosten voor het on derhoud der Britse troepen. De Duitsers hebben beloofd een deel der kosten te dra gen. De Amerikaanse ambassade in Bonn deelde mee, dat de Amerikanen nog geen soortgelijke stap als de Britten en Fransen hebben gedaan Negen beklaagden in een wijnsmok- kelzaak zijn naandag te Traiunstein in Opper-Beieren tot boeten van ln totaal ruim 1 000.000 mark en tot gevangenis straffen tot twee jaar en drie maanden veroordeeld. Het was de grootste wljnsmok- kelzaak ln de geschiedenis van de Duitse BondsrepubliekDe negen veroordeelden, onder wie een oud-lid van de Bondsdag en twee oud-leden van het Parlement van de deelstaat Beieren, hebben in die Jaren 1948 tot 1950 in het toen nog wijnarme West- Duitsland ongeveer 1.300 000 liter Zuld- tiroolse wijn binnengesmokkeld ter waar de van ongeveer 6.ÓOO.OOO mark. De in voer geschiedde ondier het mom van ge- echenkzendlngen voor liefdadige en poli tieke organisaties ln Beleren „In maart begint het weer Fluistercampagne en kettingbrievenactie Volgens het Hongaarse communis tische blad „Nepszabadsag" groeten mensen in Boedapest elkaar met „M.U.K.", de beginletters van „In niaart begint het weer", in het Hon gaars. Dit slaat op het opnieuw be ginnen van de opstand, aldus het blad. Hieruit blijkt, aldus waarnemers in Wenen, hoe ernstig de regering- Kadar de geruchten over een nieuwe actie in maart neemt. Het communistische partijorgaan heeft ook meegedeeld dat er ketting brieven in Hongarije in omloop zijn, die het verzet tegen de regering onder het volk aanwakkeren. Gewoonlijk betrouwbare kringen in Boedapest zijn van mening dat deze kettingbrieven een beroep doen op de bevolking om op 15 maart de dag waarop het uitbreken van de revolutie tegen de Habsburgse monarchie in 1848 wordt herdacht de hoofdwegen op te gaan. In de brieven wordt ook iedereen dringend verzocht in huis te blijven op 4 april, de dag waarop het feit wordt herdacht dat het Rode Leger in 1945 de laatste Duitse soldaten uit Honga rije verdreef. Tenslotte wordt in de brieven op dracht gegeven tot een boycot van de politieke dagbladen. De Hongaarse minister van Industrie, Apro. heeft gearresteerde Hongaarse schrijvers onder wie communisten en Is majoor Salem in hechtenis genomen? Hij zou tegen Nasser hebben samengezworen Majoor Salah Salem, eens een van de invloedrijkste leden van de Egyptische „revolutionaire raad", die door kolonel Nasser werd samengesteld, bevindt zich thans, naar een correspondent van het Belgische persbureau Belga uit bevoegde bron verneemt, in hechtenis wegens „po ging tot opstand tegen het bewind". Salem is minister van Voorlichting en Soedanese aangelegenheden geweest. Eind 1955 trad hij af en verdween van het politieke toneel. In 1956 werd hij hoofdredacteur van het regeringsorgaah „Al Sjaab'. Op 6 januari j.l. legde hij deze functie neer. Ook een aantal officieren en Egypti sche burgers zouden zich in Cairo in hechtenis bevinden en voor een krijgs raad moeten verschijnen wegens samen zwering tegen het bewind van kolonel Nasser. Uit dezelfde bron heeft de correspon dent van Belga vernomen, dat majoor Salem plannen voor een opstand zou hebben beraamd in de korte tijd, dat hij bevelhebber was van het garnizoen van Suez, tijdens de actie van Israël, Enge land en Frankrijk tegen Egypte. Salem had zich aangemeld voor dienstneming in het Egyptfsche bevrijdingsleger en was onmiddellijk door Nasser tot bevel hebber van Suez aangesteld. Majoor Salem moest zijn functie van hoofdre dacteur van „Al Sjaab" neerleggen kort na zijn terugkeer uit de kanaalzone toen de operaties teneinde waren. Derde studiogebouw Ned. Televisiestiehting (Speciale berichtgeving) Het ligt in de bedoeling dat de Ned. Televisiestichting in Bussum zo moge lijk per 1 april a s. de definitieve be schikking over het gebouw „Eltheto" zal krijgen, waardoor de N.T.S. dus over een derde studio-gebouw zal gaan be schikken. Na 1 april namelijk komt dit gebouw vrij, omdat de Ned. Herv. Ge meente, .die het thans in bezit heeft, bouwvolume is toegewezen voor een nieuw kerkgebouw. Van de zijde van de N T.S. zal men na 1 april onmiddellijk beginnen met de volledige inwendige verbouwing, welke dus van „Eltheto" een derde studio-gebouw zal maken. Men hoopt de nieuwe studio per 1 jan. 1958 kant en klaar voor gebruik op te leveren. Volgende week nota bestedingsbeperking Naar wy vernemen is in het begin van de volgende week te verwachten de aanbieding aan de Tweede Kamer van de regeringsnota inzake de be stedingsbeperking. Drie gevangenen gevlucht en gesnapt Binnen een half uur nadat gisteroch tend hun ontvluchting uit de als kamp ingerichte strafgevangenis voor jeugdige delinquenten „Nieuw Vossemeer" te Vught was gemeld, werden de 3 voort- vluchtigen door de politie aangetroffen bij het Dongelse Kanaal onder Crom- voirt. De drie lieten zich echter niet di rect vangen: ze sprongen gekleed in het kanaal, maar dat gaf hun niet veel, want voor ze aan de andere kant .op de oever hadden kunnen klimmen, stond ook daar een agent hen op te wachten. Het drie tal is naar het politiebureau te Vught overgebracht. De gemeentepolitie van Vught was op zoek naar de vluchtelingen gegaan, toen haar het bericht bereikte, dat twee ge detineerden waren ontsnapt. Het bleek echter, dat het er drie waren. NAAR DE HAAIEN Initiatiefnemer P. Drijver zet zijn plannen met de Nederlandse Haaienvis- sersclub, die onlangs is opgericht, door. In Engeland is een voormalig marine scheepje gekocht, dat ruimte zal bieden aan 10 tot 15 sportvissers. De club wil uiterlijk in juli met driedaagse tochten op de Noordzee beginnen. Men ver moedt na de zachte winter op 40 mijl uit de kust goed viswater aan te treffen. Voorts wordt overwogen na afloop van het haaienseizoen het avontuur verder op te zoeken, door in de omgeving van de Doggersbank jacht op tonijnen te gaan maken. Aan de voorbereiding van een proefreis wordt gewerkt. voormalige communisten, er van be schuldigd dat zij medewerkers zijn van radio „Vrij Europa" en van Amerikaan se radiostations die anti-communisti sche uitzendingen verzorgen. Volgens het Hongaarse blad „Esti Horlap" zei Apro dat deze schrijvers alles gedaan hebben om de leiders van de partij en de staat te belasteren en te beschimpen. Volgens hem maakt de contra-revo lutie alle communisten en zelfs niet- leden van de communistische partij, die leidende functies bekleden, verantwoor delijk voor de fouten die in de laatste twaalf jaar zijn gemaakt. Radio-Boedapest deelde mede dat de chef van de Hongaarse generale staf, generaal-majoor Laszlo Hegyi, van zijn functie is ontheven. Hij is vervangen door kolonel Ferenc Ugrai. De Hongaarse pers heeft bericht dat zes schrijvers, onder wie Tobo Dery, Jules Illyes en Aron Tamasi, «ij'n aangezocht om een litteraire commissie op te richten die de direc tie van het Nationale Theater van Boedapest van advies moet dienen. Genoemde drie schrijvers hebben een actief aandeel gehad in of hun goed keuring gehecht aan de opstand van 23 oktober. (Ingez. Med.-Adv.) U/ld fjt u C/p\ jig in dag uit! Geef hem bij de eerste j». voortekenen van kou, hoest of griep ABDIJSIHOOES^ De Doelen. Koksschool. Haags Toneel met „De barbier van SevüUa". 8 uur nam. Kleine Burcht: Leidse Postd. ver. De Vriendenclub. Ledenvergadering. 8 uut nam. Zoöl. Laboratorium Kon. Ned. Natuur' historische Ver. Spr. dhr C. Bas over „Vor men rijkdom in de zwammenwereld". 8 uur nam. WOENSDAG Leger des Hells (Hooigracht). Padvind- steredemons'tratie. 8 uur nam. Oud Hortuszioht. Familie-avond Neu. Ohr. Beambtenbond. 8 uur nam. Middelstegracht 3Jeugdsamenkom6t „Jong Nederland voor Christus". 7.30 uur Den Burcht: Fryake joun. Opfiering fan. „Hert sunder haven" fan K. Woudstra, troch leden fan de toanielploech. Stadsgehoorzaal. Gemengd Toonkunst- koor. Requiem van Mozart, Te Deum van Bruckner. 8.15 uui nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater „Het bezoek van. een oude dame" 8 uur nam. Warmond: School met den Bijbel, Ledenvergadering. 8 uur nam. DONDERDAG Oud Hortuszioht. Receptie zakenjubi- leum S. van Weesel; 2.304 30 uur nam. Stadszaal: Concert Wiener Sangerknaben 8 uur nam. De Lakenhal Oud-Leiden. Dhr E. Pelnlok over „Historie en Leraldiek op roemer en kelk". 8 uur nam. Rehoboth. Ver. Experimenteel Radiio- onderzoek. Spr. dhr Weerlee over „Draad loze bediening van zenders op afstand". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Filmavond Reisbureau Cebuto. 8 uur nam. Ant. Clubhuis „De Gastspelers": Opv. van „Annemarie.zeg Jij het maar!". 8 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Warmond: Ten huize fam. v. Leeu wen. Jonge Kerk. Spr. ds. V. Boven. 8 uur nam. VRIJDAG Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Ds. G. Meynen over: „Chr. levensstijl en vrije tijdsbesteding". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedië „Van de brug af gezien". 8 uur nam. Herengracht 34: Vergadering I eidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Oegstgeest. (Willem de Zwijgertkerk)Ge meenteavond Vereniging van Vrljz. Her vormden. Spr. ds. J. M. de Jong over „Een heid en 'verdeeldheid in de Herv. Kerk". 8.15 uur nam ZATERDAG. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest o.l.v. Ed. Flipse. Solist Theo Olof. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opv. van spoken. 8 uur nam. Den Burcht: „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Oud-Hortuszioht. Ver. van Gerepatrieer- den voor Leiden en Omstreken. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG De Lakenhal: K. en O.-cursus Moderne literatuur. 8 uur ham. Den Burcht. StreekbiJ een komst Kring Rijnland Holl. Mij. van Landbouw. 3.30 u. nam, TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b) Tentoonstelling geolo- fie ln Nederland Op werkdagen van 10— 2 en 24 uur 's Zondags van 2—4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m tot 4 uur nam. (te.m 14 febr Academiegebouw (Ac. Hist. Museum): Tentoonstelling van kunstzinnig werk van hoogleraren, stafleden en studenten (T/m. 14 februari). De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 uur. 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart) BIOSCOPEN Trianon „High Society" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De postmeester" 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.T5 uur. Lido „Tussen 14 en 17". 18 jr. Werkda gen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. (Ingez Mea.-Adv.) Gangetje 12 Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Benoemd tot hulppred. te Oudkarspel c.a. G. Wiltink pred. te Heerhugowaard c.a. die deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Apeldoorn C. Jonge- boer te Llsse. boer te Lisse. Bedankt voor Ouderkerk a.d. Yssel A. J. Wijnmalen te Maartensdijk. GEREF. KERKEN Tweetal te Wljhe (O.) E. Haverkamp, kand. te Grootegast en H. Langenburg, ld. te Emmer-Compascuum van wie eerstge noemde is beroepen. Beroepen te Sleeuwijk K. van Benthem te Wlerlngerwerf. Aangenomen naar 's - Grave nh a ge-Oost (vac, B. Timmer) K. Welbedaoht te Oude water naar Slootdorp H. L. Lugtigheld te Een (Dr.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor St.-Annaland H. van. Ollst te Dlrksland. Nieuw-Guinea als probleem van het Nederlandse volk Op vragen van de heer Reijers, lid van de Eerste Kamer, heeft de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat het rapport van de commissie voor internationale zaken van de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland, dat is gepubliceerd onder de tiel „Nieuw- Guinea als probleem van het Neder landse volk" »n i e t is ontworpen en opgesteld door ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken. Minister Luns acht het echter naar aanleiding van de gestelde vragen ge wenst de volgende opmerkingen te ma ken: de ambtenaren van het departe ment van Buitenlandse Zaken behoe ven voorafgaande toestemming van da departementsleiding, alvorens zij publi- katies van hmi hand over onderwerpen, het departement of het departements- beleid betreffende, het licht doen zien. In dit geval gaat het niet om een pu- blikatie van de hand van departements ambtenaren. doch om een door anderen opgesteld rapport, gepubliceerd door een commissie, waarin enkele departements ambtenaren zitting hebben. Na lezing van de in mei 1956 uitge geven brochure „Nieuw-Guinea als pro bleem van hqt Nederlandse volk" heeft de minister niet de indruk gekregen, dat deze publikatie niet te verwarren met een omstreeks diezelfde tijd gepubli ceerd ander document kennelijk be oogd heeft het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinëa te doorkruisen. Hoewel het onder boven bedoeld voorschrift omtrent de voorafgaande toestemming derhalve op dit geval niet van toepassing is. kan medewerking van een ambtenaar aan oid het terrein van het departement, waar hij werkzaam is, liggende werkzaamheden van een com missie in bepaalde omstandigheden twij fel doen ontstaan omtrent de grenzen van zijn vrijheid van handelen. Betrok kenen zijn hierop gewezen. Referendum over vrouwelijke likant predil Op 16 februari zal de Evangelisch Lu therse Gemeente te Dordrecht zich gaan uitspreken over haar voorgangster, da M. E. Monsees. Niet alle gemeenteleden van de ge meente waren het drie jaar geleden eens met de komst van deze vrouwelijke pre dikant. De ontevredenheid sproot niet zozeer voort uit de persoon van de nieuwe pre dikante als wel uit de overweging, dat men geen vrouwelijke predikante be geerde. De beroepene vond dit laatste geen doorslaggevend argument, hoewel zij dit bezwaar kende. Zij oordeelde ook, dat het vooroordeel tegen de vrouw in het ambt in de praktijk van het ambts werk vaak spoedig verdwijnt. Aangezien het kerkbezoek slecht is en maar een kleine kern gemeenteleden aan de arbeid deelneemt, terwijl een kleine groep in de negatieve houding van ver zet, waarbij men de voorgangster niet erkent, volhardt, heeft de kerkeraadhet verzoek van da Monsees ingewilligd om door middel van een referendum de ge meenteleden zich terzake te doen uit spreken. Inmiddels bereidt de kerkeraad een herziening van het reglement voor, waarbij niet de kerkeraad over de pre dikantskeuze beslist, maar alle stemge rechtigde gemeenteleden invloed kunnen uitoefenen. Casino „Les enfants diu Paradis" 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 3, 5 en 8 uur. Rex „Een kus voor Je sterft" 18 jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Douza. Dou- zastraat 31. tel. 21313 Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523, Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 26274. BI.) geen gehoor DIJ Uw balsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d -.9 I 2 3 S Ho CM Stockholm onbewolkt windstil -9 0 Oslo zwaar bew. windstil -10 0 Kopenhagen sneeuw ozo 12 1 0.3 Aberdeen licht bew. wzw 5 2 8 Dublin half bew. w 4 2 1 Londen regen zw 6 6 14 Amsterdam regen z 4 6 8 Brussel regen zzw 7 7 11 Parijs onbewolkt zw 7 7 4 Bordeaux regenbui wzw 3 6 2 Grenoble geh. -bew. windstil 5 0 Nice zwaar bew. nnw 2 6 0 Berlijn regen z 4 5 0.1 Frankfort regen zw 4 5 2 München geh. bew. z 4 0 1 Zürich geh. bew. windstil 2 1 Genève regen zzw 6 5 1 Locarno licht bew. windstil 0 0 Rome zwaar bew. zo 4 6 0 Mallorca licht bew. windstil 9 0 Wenen onbewolkt zzo 6 1 0.6 Innsbruck zwaar bew. windstil -1 0.3

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2