DAG HAMMARSKJOLD RAADDE SANCTIES TEGEN ISRAEL AF Het Kremlin zoekt toenadering tot Bonn, vooral op handelsgebied WEERBERICHT Het Israëlische standpunt wint overigens meer en meer terrein Prins Bernhard naar Bilderberg- conferentie in V.S. vertrokken Boelganin koppelt daaraan de verdere repatriëring van nog in Rusland wonende Duitsers.. 95ste jaargang DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 No. 29060 Directeur; J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smgel 11 Lc,den - Giro no; Hoofdredacteurs J. Brouwer f.7.- per kwartaal; f.2 35 per maand; f.0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 LEIDSCH DAGBLAD Aanleiding tot nieuwe conflictstof De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld heeft de Algemene Vergade ring afgeraden sancties tegen Israël te nemen. Hij zegt in zijn rapport, dat collectieve maatregelen tegen Israël wegens zijn weigering zich geheel uit Egypte terug te trekken mogelijk „nieuwe con flictstof'' zouden kunnen scheppen. Israël is ,van gevoelen, dat het niet billijk is op ontruiming van Gaza en Akaba aan te dringen, zolang het niet weet of Egypte oorlog of vrede wil, aldus het rap port, dat verder zegt, dat voor de totstandkoming van een duurzame vrede in het Midden-Oosten de medewerking van alle partijen, in het bijzonder van de twee betrokken staten, noodzakelijk zal zijn. Als die medewerking niet komt, is het werk van de Verenigde Naties gedoemd te mislukken. Israël houdt vast aan zijn standpunt, dat het zijn troepen pas uit het gebied van Gaza en de kuststrook van de Golf van Akaba zal terugtrekken, wanneer Egypte concrete garanties geeft, dat het zich zal onthouden van vijandelijkheden jegens Israël. Dit verklaarde de Israëlische ambassadeur in Washington Abba Eban na een gesprek van 70 minuten met Foster Dulles aan de pers. Eban wilde zich niet over het Amerikaanse standpunt in deze uitlaten. Maar later werd ge meld. dat Dulles aan Eban een plan zou hebben voorgelegd om althans gedeel telijk aan de Israëlische wensen tegemoet te komen. De Ver. Staten zouden in het openbaar verklaren, dat zij de vrije vaart in de Golf van Akaba steunen en zij zouden hun invloed dan aanwenden, dat de strijdkrachten van de V.N. of een groot aantal waarnemers in het gebied van Gaza kunnen verblijven teneinde te verhinderen, dat het dient als basis voor Egyptische militaire invallen in Israël. bië en sanctietegen Israël" bete kent. Ook de Britse minister van Buiten landse Zaken. Selwyn Lloyd. heeft zich gisteren in het Lagerhuis uitgesproken tegen sancties van de Ver. Naties. En geland zou er zeker niet voor stemmen. Hij achtte de garanties, welke Israël vroeg redelijk. „Waarom terug naar staat van oorlog?" Het Israëlische stand-punt wint overigens meer en meer terrein. Zo wel leden van de Republikeinse als van de Democratische Partij in Ame rika hebben zich gisteren uitgespro ken tegen sancties tegen Israël. Laat de V.N. eerst maar eens Rusland, In dia en Egypte op de vingers tikken, zo zei ongeveer de republikeinse se nator Styles Bridges en de democra tische senator Hubert' Humphrey vroeg zich af of de politiek van de Ver. Staten „tanks voor Saoedi-Ara- Beschuldiging Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren Egypte beschuldigd van schending van ongeveer 20 artikelen van het Handvest van de Ver. Naties en 18 resoluties van de V.N. In de verklaring wordt gezegd: „Geen lid van de V.N. mag de territoriale on schendbaarheid van een ander bij de Ook bezoeken aan diverse fabrieken Prins Bernhard is gisteravond vergezeld van zijn particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff, met de „super-constellation" PH-LKT („Neutron") van de KLM van Schiphol naar New York vertrokken voor een verblijf van enkele weken in de V.S. Na een verblijf van anderhalve dag in New York zal de Prins naar Saint Simeons Island in de staat Georgia gaan, waar de vjjfde Bilderbergconferentie wordt gehouden. De Prins zal deze bijeenkomst voorzitten. Ongeveer 80 deelnemers worden op deze conferentie verwacht, van wie de helft Amerikanen. De Prins hoopt er verscheidene personen, die in Europa deze conferentie reeds hebben bijge woond, te ontmoeten. Natuurlijk zullen er, nu de bijeenkomst voor de eerste maal in Amerika is vastgesteld, ook een aantal nieuwe gezichten zijn. Een aantal onderwerpen dat op het ogenblik ac tueel is, zal op de agenda prijken. Be langrijk is dat. een ieder vrijuit kan spreken, teneinde eikaars standpunt te kunnen waarderen. In het verloop van de verdere reis zal de Prins de Convair vliegtuigfabriek in San Diego bezoeken, verder naar de „American Enka Corporation" gaan, de Amerikaanse tak van de AKU. waarvan de fabriek bij Ashville ligt. Vervolgens komt de Fairchild motoren- en vliegtuig fabriek in Hagerstown, die de Fokker ..Friendship" in licentie bouwt, aan de beurt en tenslotte staat ook nog een bezoek aan de „Republic Aviation Cor poration" in New York op het program, ma. In Los Angeles zal de Prins een televisie-interview geven. Aan het einde van de reis zal Prins Bernhard enkele dagen in New York verblijven. Voor het „Kalvin Bullock Fo rum" zal Prins Bernhard een lezing houden over een nog nader te bepalen onderwerp. Zo mogelijk zal de Prins halverwege de reis enkele dagen vakan tie nemen om uit te rusten. De Prins werd op Schiphol uitgeleide gedaan door kapitein-luitenant-ter-zee P. J S. de Jong. adjudant van H.M. de Koningin en door zijn beide adjudanten reserve-luitenant-kolonel C. C. Geertse- ma en luitenant-ter-zee eerste klasse W. van Rossum. Omstreeks 7 maart zal Prins Bernhard in ons land terugkeren. DAG HAMMARSKJÖLD geen sancties V.N. aangesloten land bedriegen, noch weigeren om geschillen door vreedzame middelen te beslechten en een eenzijdi ge afgekondigde staat van oorlog hand haven en evenmin een totale economi sche oorlog voeren, die gepaard gaat met blokkade, guerilla en sabotage tegen een ander bij de V.N. aangesloten land. Dit is echter precies datgene, wat Egypte doet. Egypte is reeds acht jaar geleden aan het hoofd van andere Ara bische staten Israël binnengevallen. De vraag rijst, waarom de V.N., die in deze acht jaar in gebreke zijn gebleven om maatregelen tegen Egypte te nemen, er op het ogenblik bij Israël op aandrin gen om de terugkeer tot deze onrecht matige staat van oorlog te handhaven", aldus de verklaring. C Slot op pag. 2 Koudere nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen en hier en daar een bui, morgen toenemende be wolking gevolgd door enige regen. Ma tige, later krachtige westelijke tot zuid westelijke wind. Koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als" vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 FEBRUARI Zon op: 8.02 uur; onder: 17.52 uur. Maan op: 16.45 uur; onder: 6.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.00 en 14.20 uur. Laagwater te 10.03 en2 2.31 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. „Kleine aardbeving" in Midden-Engeland In een groot gebied van de Engelse Midlands is maandagmiddag een „kleine aardbeving" gevoeld, die op een aantal plaatsen een halve minuut heeft ge duurd. Het zou de sterkste aardbeving zijn, die sedert het midden van de achttiende eeuw in Groot-Brittannië is gevoeld. De beving is waargenomen aan weers zijden van de lijn Bristol in het zuid westen tot Grimsby in het noordoosten. Schoorsteenpijpen kwamen neer op daken van fabrieken en woonhuizen. In vele steden werd de hulp ingeroepen van brandweer, ziekenauto's en politie. Vele mensen waren licht gewond door vallende stenen en glasscherven. Een 4- jarig jongetje werd door een neerstor tende schoorsteen zwaar gewond. Op enkele plaatsen ging de beving gepaard met onderaards gerommel. Besprekingen over prijsverhogingen Ongerustheid onder het Nederlandse volk (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag zijn in het ministe rie van Economische Zaken bespre kingen gevoerd tussen vertegenwoor digers van het consumentencontact orgaan en het ministerie. Deze be sprekingen zouden betrekking heb ben op de prijsverhogingen van de laatste tijd. Het consumentencontactorgaan waarin o.m. vertegenwoordigd de Consumentenbond en de Nederland se Huishoudraad, ivil de vertegen woordigers van Economische Zaken wijzen op de ongerustheid, die naar aanleiding van de vele prijsverho gingen onder het Nederlandse pu bliek is ontstaan. Gisteravond is Prins Bernhard per vliegtuig van Schiphol naar de Ver enigde Staten vertrokken. De Prins tijdens de persconferentie kort voor het vertrek. De Cyprische Grieken zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan na de algemene staking van gisteren. De winkels zijn open en het huisarrest voor de Jongeren. dat hun gisteren in Nicosia en Limassol was opgelegd. Is opgeheven. Leden van dê veiligheidstroepen hebben vanmorgen in Limassol geschoten op een voertuig, omdat geen gehoor gegeven was aan een bevel tot stoppen. Een inzittende, een Cyprische Griek, werd gewond. (Ingez. Med.-Adv.> De brief van de Sovjetrussische premier Boelganin aan de West- duitse Bondskanselier Adenauer blijkt de gebruikelijke mengeling te zijn van vriendelijkheden en verkapte dreigementen. Boelganin en zijn collega's zijn ontevreden over de ontwikkeling van de onderlinge be trekkingen sinds de banden tussen Moskou en Bonn weer werden aangeknoopt. Vijandigheid en wantrouwen moeten vervangen worden door vriendschap en vertrouwen. Zekere krachten in het Westen spannen zich echter in, een dergelijke wijziging te voorkomen door Duitsland het pad van de militarisering op te drijven, aldus de nota, Duitsland de nationalisatie van de pers die herinnert aan qoede relaties uit het verleden, hetgeen tot voordeel on radio in de Bondsrepubliek genoemd. ij_ i Als aan die voorwaarde voldaan werd, van beide is geweest, vooral omdat de economie van beide landen in -s 00^ oost-Duitsland voor vrije ver- vele opzichten op elkaar aansluit, aldus heet het in de brief. Brief van Russische is voor de regering in Bonn totdusver onaanvaardbaar geweest. Natuurlijk is Boelganins schrijven in alle politieke kringen in Bonn hèt onderwerp van alle gesprekken. Van socialistische zijde verklaarde men al. dat het onbegrijpe lijk is. waarom de Bondsregering niet bereid is een handelsverdrag met de Sovjet-Unie aan te gaan, vooral omdat dit in sterke mate er toe zal bijdragen een betere verstandhouding te schep pen. Bondskanselier Adenauer zal mor genavond na een kabinetszitting een radiorede houden. Men neemt aan. dat hij hierin op Boelganins voorstellen zal antwoorden. Nieuwe voorwaarde Een hoge functionaris van de com munistische partij in Oost-Duitsland, Albert Norden, heeft als nieuwe voor waarde voor hereniging met West- pi emier zit handig in elkaar, zegt Bonn Onze correspondent in West-Duits- land telefoneerde ons hedenochtend: Het heeft in officiële kringen in Bonn een vreemde en zelfs zeer pijn lijke indruk gewekt, dat de Russen gisteren via Radio-Moskou de in houd van de brief van Boelganin aan Adenauer hebben gepubliceerd. Men had dit in Bonn volstrekt (miet verwacht. Het karakter van deze persoonlijke brief is daardoor opeens in dat van een open brief veranderd. Typerend toas, dat een spreker van de Westduitse regering ons, op het zelfde tijdstip, dat de Russen de tekst publiceerden, de verzekering gaven, dat men de inhoud nog niet bekend kon maken, omdat men „nog niet gereed was met de ontleding van de „inhoud". Overigens is men het er in Bonn in het algemeen over eens, dat de tekst van Boelganins brief zeer handig in elkaar zit en dat de toon ervan vriendelijk is. Boelganin herinnert in zijn brief aan de besprekingen, die hij in september 1955 te Moskou met Adenauer heeft ge voerd en hij wijst er op, dat de betrek kingen tussen de beide landen zich se dertdien veel beter hadden kunnen ont wikkelen dan het geval is geweest. De organisatoren van de NAVO. aldus Boel ganin. wilden de Bondsrepubliek en zijn atoomwapens. Dit zou het wantrouwen van andere staten jegens West-Duits- land in de hand werken en dit zou West Duitsland verder van de weg naar Duits- lands hereniging afbrengen. Boelganin voegt er aan toe. dat hij dit niet uit vrees voor het leger schrijft, maar van wege zijn verantwoordelijkheidsgevoel voor de vrede in Europa Van groot belang worden in Bonn Boelganins uitlatingen over het even tuele sluiten van een handelsverdrag beschouwd. Er bestaan volgens hem schitterende mogelijkheden om de eco nomische betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en West-Duitsland te verster ken. West-Duitsland zou op prachtige opdrachten kunnen rekenen. kiezingen in het gehele land. Tot de vroeger genoemde vooraarden behoren o.m. de nationalisatie van de grond- stoffenindustrie en afschaffing van het grootgrondbezit In West-Duitsland. Vier doden op de weg (Van onze Haagse redactie) Een 70-jarige juffrouw uit de Kor- tenhoefsestraat te Den Haag is gister avond om het leven gekomen tengevolge van een autobotsing, die plaats vond op de hoek van de Valkenboslaan en de Weimarstraat te Den Haag. Vannacht omstreeks half een is de 59-jarige landbouwer A. Krosenbrink op 'Boelganin "schreefoök*"nög over het i de Groenloseweg te Winterswijk aan- repatriëren van Duitse burgers, die zich gereden door een bromfietser uit Groen, op dit ogenblik in de Sovjet-Unie be-lo. De eerste kwam zo ongelukkig te vinden. Men krijgt de indruk dat hij1 vallen dat hu vrijwel onmiddellijk deze aangelegenheid haast onmerkbaar overleed, aan het sluiten van het handelsverdrag wil koppelen. Feitelijk hadden de Duitse Vanochtend is de 72-jarige H. Wulf burgers als gevolg van Adenauers be- sen- slager te Elburg, toen hij per brom- sprekingen van september 1955 al naar de Zuiderzeestraatweg overstak, hun vaderland moeten zijn terugge- ln Doornspyk aangereden door een uit keerd. Het uitbreiden van de handels- de richting Amersfoort komende perso- betrekkingen zou. aldus Boelganin. een nenauto en op slag gedood, zeer goede grondslag kunnen vormen voor het verbeteren van de politieke hoogte van de „Valkenberg" te banden. Onveranderd standpunt Wat de plannen voor de hereniging van Duitsland betreft: uit Boelganins brief blijkt duidelijk, dat de Russen hun standpunt nog altijd niet hebben ver anderd. Het Duitse vraagstuk zal im mers slechts kunnen worden opgelost, wanneer de Westdutt6e Bondsregering en die van de communistische Oostzone i .inses Astriu Maud Ingeborg van Noorwegen, die vandaag haar 25ste verjaardag viertEen recente opname van de Prinses, gemaakt in ae kroonprinselijke residentie Skau- gum even buiten Oslo. toenadering tot elkander zoeken. De leger voor vreemde belangen in eenRussische regering zou bereid zijn de agressie-oorlog betrekken. Boelganin regeringen van deze beide staten te hei- waarschuwt West-Duitsland voor het op pen Maar juist de kwestie van deze j na overleed de been brengen van sterke strijdkrach-i toenadering en van het erkennen van De overledene was gehuwd en laat ten en voor het uitrusten ervan metde Oostzone als een tweede Duitse staat I drie kinderen na. Rheden had vanmorgen een ernstig ver keersongeval plaats, waarbij de 49-jarige directeur van de N.V. Ferrocal, fabriek van gewapend asbest-cementprodukten. de heer J. J. Dimmendaal, wonende té Ellecom, het leven verloor. De heer Dimmendaal reed met zijn auto over de Rijksweg; hij lette niet op de uit de richting Velp komende bus van de Gel derse Tramwegen en reed daar in volle vaart tegen op. Zijn auto werd ver nield. de bus liep ook schade op. Met ernstige verwondingen werd de heer Dimmendaal naar het ziekenhuis te Velp overgebracht waar hij kort daar-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1