Neniii stuwt zijn partij naar een fusie met de Saragat-socialisten Bonn is nieuwsgierig naar brief van Boelganin aan Adena uer WEERBERICHT Over enkele maanden in Italië coalitie met chr. democraten? Bondskanselier uitgenodigd naar Moskou of komen Russen naar West-Du itsla nd Demonstranten in Israël eisen aftreden van Dag Hammarskjöld 95ste jaargang MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 No. 2905;, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Rome) Op het congres te Venetië heeft de Italiaanse links-socialistische partij zich gisteravond met overweldigende meerderheid nitgesproken tégen een politiek bondgenootschap over de gehele linie met de communisten en vóór een fusie met de socialistische party van Saragat. Leidinggevende socialisten voorspelden gis teravond reeds, dat binnen enkele maanden een coalitiekabinet van socialisten en christen-democraten in Italië aan het bewind zal komen. Nenni zette in de ver gadering van de party uiteen, dat het bestuur langzamerhand tot het inzicht is gekomen, dat men op de verkeerde weg was, een inzicht, dat overigens niet slechts in Italië, maar iok in de communistische landen, eerst in Joego-Slavië, daarna in de Sovjet-Unie zelf zo goed als in Polen, Hongarije en elders veld heeft gewonnen, aldus Nenni. Euvelen van communistische samenleving zeer scherp onder woorden gebracht Het twintigste partijcongres in Moskou, aldus Nenni, kwam de be vestiging brengen van die nieuwe overtuigingen. Maar in Sovjet-Rus land heeft men niet de juiste ge volgtrekkingen gemaakt uit de mis standen die aan de kaak werden ge steld. „Het scheen mij toe en thans ben ik daar meer dan ooit van overtuigd, dat dusdanige verwording meer een uitvloeisel is van het systeem en van de instelling dan dat men ze kan toeschrijven aan een bepaalde man of aan een groep van personen. De hoofdoorzaak moet economisch zijn. Onder bepaalde omstandigheden kan het noodzakelijk zijn aan een volk een tot het uiterste opgevoerde eco nomische politiek op te leggen, maar wanneer er gebrek is aan ervaren technici en wanneer de arbeiders klasse op een laag peil staat, ivat al gemene ontwikkeling en vakkennis betreft, zal zulk een politiek onver mijdelijk leiden tot steeds groter macht van het bureaucratisch appa raat". „Die bureaucratie bevindt zich echter in een voordeliger conditie om van de massa het onredelijke te eisen, daar zij identiek is met de staat, de partij en de vakbonden. Zulk een economie ziet al gauw het v«»r' -nd niet meer, dat er be staat tussen de menselijke en politieke factoren enerzijds en de economische anderzijds. Zij wordt reactionair en zal Onrust in Syrië het gehele systeem en alle instellingen in reactionaire zin ombuigen als ze niet voortdurend wordt gecorrigeerd in haar fouten, in haar verwording, door vrije democratische kritiek der massa, door vrijheid van het spreekgestoelte, vrij heid van pers, door de uitoefening van alle persoonlijke en collectieve vrijhe den". Zelden is misschien het voornaam ste euvel van een communistische samenleving in de Sovjetrussische zin zo duidelijk onder woorden ge bracht. Nenni iveet tenslotte waar over hij praat Het gezicht van de communistisch gezinde partijleider Pajetta, die het betoog van Nenni met gespannen aandacht volgde, verbleekte toen de spreker wees op de misdaden in Po len en Hongarije. „Heel Warschau wist, zo leest men in een rapport van de communist Leo Wudasici, dat er mensen werden vermoord in de fol terkamers van de politieke politie. Heel Warschau wist het en nie mand deed zijn mond open. Dat is het erge. Dat is 'n euvel dat alleen kan worden weggenomen door op nieuw de democratie en de vrijheid te herstellen in het socialisme. Zon der democratie en zonder vrijheid wordt alles treurig en verdorven" Bloed, rouw en ellende Nenni vervolgde: „Het ware doel van het socialisme is de bevrijding van de mens, van alle mensen En dat doel stond de arbeiders van Poznan voor ogen. evenals de arbeiders en studen ten van Boedapest, van wie men het waagt te zeggen, dat. zij fascisten waren. Dit laatste geschiedt door mensen, die ook goedkeuren en prijzen, dat de Sov jetrussische troepen daar hebben inge grepen en Hongarije hebben bedekt met bloed, met rouw en met ellende. Het kan echter nooit óns oordeel zijn" Nenni noemde het bloedbad van Boe dapest de meest tragische fout. die Sov jet-Rusland ooit heeft begaan. „Onze keuze is gedaan en ik geloof voor altijd. Wy zijn met. de arbeiders en de studen ten. die de democratie in ere willen her stellen zonder de economische en sociale verbeteringen, die de revolutie heeft ge bracht. aan te basten" Nenni sprak voorts over internationa lisme geheel in de zin van de sociaal democratische „internationale". Intussen heeft Nenni opnieuw'gepleit voor een neutraal West-Europa. De Rus sen moeten hun troepen terugtrekken uit de landen van het Verdrag van War schau en de Amerikanen hun steunpun ten in Europa opgeven Die steunpunten geven niets dan de illusie van een niet- bestaande veiligheid. Bij een onver hoopte oorlog zou Amerika aangewezen zijn op zijn bases in het eigen conti- gent en de oorlog moeten voeren uitslui tend in de lucht en ter zee, zo meent hij. Jongetje viel in 13 meter diep trappengat Gistermiddag is in Amsterdam een 6-jarig jongetje, dat met zijn vader naar de zolderverdieping van de woning was gegaan, in het trappengat langs drie verdiepingen naar beneden gestort en voor de ogen van zijn moeder op de onderste etage terecht gekomen. Het ventje werd in ernstig gewonde toestand naar het O.L.V. Gasthuis gebracht. De familie woont in de onderste ver dieping van perceel Sarphatistraat 14. Het knaapje opende, vóór de vader lo pend, de zolderdeur en stapte toen per ongeluk op het lichtraam van het 13 meter diepe trappengat. Het gevolg was. dat het glas brak en hij naar be neden viel. Koning Saoed van Saoedi-Arabië neemt op de trappen van het Witte Huis in Washington afscheid van zijn gastheer in de Verenigde Sta ten. president Eisenhower. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Men is in Bonn nog steeds aan het raden, wat in de mysterieuze brief heeft gestaan, die de Sovjetrussische minister-president Boelga nin aan Bondskanselier Adenauer heeft gestuurd. Adenauer wil er nog altijd geen woord over loslaten en heeft in overleg met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, besloten dat de tekst voor lopig niet mag worden gepubliceerd. Zelfs de ambassadeurs van de drie grote Westelijke mogendheden zouden er nog niet eens van op Het Syrische leger heeft het bestuur over het gebied van Aleppo en Homs overgenomen, nadat zich daar ernstige onlusten hadden voorgedaan, zo wordt in diplomatieke kringen in Bagdad ver nomen. De bevolking van Aleppo zou in het begin van deze week de gouverneur verdreven hebben. Er zouden bomaan slagen gepleegd zijn op het paleis van - - de gouverneur en het gebouw van de de hoogte zijn gesteld. Hen hele nacht lang zijn vertalers bezig geweest de in het Russisch geschreven inhoud zo nauwkeurig mogelijk in de Duitse taal over te brengen. Er zijn naar wij vernemen maar een paar afschriften van gemaakt. In politieke kringen heerst enige opwinding, want Boelganin heeft tot dusver alleen nog maar persoonlijke bood schappen aan vreemde staatslieden gestuurd, wanneer het actuele kwesties van zeer grote en vérstrekkende betekenis betreft. linkse partij „Baath". In pamfletten die verspreid zouden zijn werd de regering opgeroepen plaats te maken voor een nationaal bewind, zonder linkse extre misten. Na maanden Eerste vaart door Suezkanaal mislukt Voor het eerst sedert het Brits- Franse optreden in Egypte met de daarop volgende versperring van het Suezkanaal is zaterdag een koopvaardij schip Port Said binnengelopen. Het was het 1.900 metende Italiaanse tankschip „Pianeta" door de Egyptische autori teiten was gecharterd en zou trachten van Port Said naar Suez te varen, on danks de twee wrakken, die de scheep vaart nog belemmerden. Op bevel van generaal Wheeler, het hoofd van de bergingsploeg der Ver. Naties in het Suezkanaal. moest de Italiaanse tank- boot- zaterdagavond echter zijn po ging opgeven. Het schip zal eerst zijn reis kunnen vervolgen, wanneer het wrak van het Egyptische vaartuig „Ak- ka" is verwijderd. Men zou daar gisteren reeds aan begonnen zijn, maar om on bekende redenen is dit werk nog even uitgesteld. Men vermoedt, dat het nog vandaag gelicht zal worden. Dan zal noe slechts de '600 tons sleepboot „Edvar Bonnet", die met ontplofbare stoffen geladen is. het kanaal voor schepen van 10.000 ton blokkeren. Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen, morgen en kele verspreide opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Vrij krachtige tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 FEBRUARI Zon op: 8.04 uur; onder: 17.50 uur. Ma op: 6.09 uur; onder: 15.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.00 uur en 13.26 uur. Laagwater te 9.00 uur en 21.35 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het Kremlin zou een handelsverdrag eisen Men houdt hier ook rekening met de mogelijkheid, dat er iets zeer onaange naams in deze brief heeft gestaan. Hoe wel van officiële Westduitse kant nog niets werd losgelaten en men naar het heet alleen wat van de Sovjetrussische ambassade is te weten kunnen komen, zijn diverse bladen in de Bondsrepubliek toch maar in het wilde weg aan het I Buitenlandse Zaken. Van Brentano, een onderhoud met de Westduitse ambassa deur in Moskou, dr. Haas, die hij per vliegtuig uit Moskou heeft laten over komen. Ook Adenauer zal dr. Haas ont- j'vangen. I In Bonn overheerst de mening, dat I Boelganin de wens te kennen heeft ge- 1 geven, dat tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland een handelsverdrag moet worden gesloten. Zijn brief zou zulk een voorstel bevatten en er zou ook al een complete verlanglijst in voorko men. De Westduitse Bondsregering had tot dusver nog altijd geweigerd zulk een verdrag met Rusland aan te gaan, om dat zij op het standpunt stond dat daartoe eerst nog de verhouding tussen de beide staten beter en vriendschappe- 1 ijker moest worden. „Willem Ruvs" mist een der passagiers Vergeefse naspeuringen (Speciale berichtgeving) Aan boord van de „Wille: Ruys", op weg naar Indonesië, is op 1 februari de Engelse luitenant-kolonel van de R.A.F. Chadwick verdwenen. Overste Chadwick, die benoemd was tot secre taris bij het hoofdkwartier van het commando Verre Oosten, was op weg naar Singapore en had zgn vrouw en vijfjarig zoontje bg zich. Alle naspeu ringen zijn tevergeefs geweest. Over deze vermissing kwam bij de Kon. „1Vorgingspolitiek der Ver. Naties Koning Saoed brengt verslag uit van zijn besprekingen met Eisenhower in Amerika In bijna alle Israëlische steden zijn zaterdag massabetogingen ge houden tegen, wat men noemde „de worgingspolitiek van de Verenigde Naties". Sprekers op een bijeenkomst in Tel Aviv, die door bijna 100.000 mensen werd bijgewoond, eisten het aftreden van secretaris generaal Hammarskjöld. Zodra zijn naam genoemd werd, joelde de menigte. De demonstraties waren door de Israëlische politieke partijen georganiseerd ter ondersteuning van de regeringspolitiek, die als voor waarde voor de ontruiming van het gebied van Gaza en de Golf van Akaba door de Israëlische troepen garanties wenst voor de Israëlische veiligheid. weest Vandaag heeft de minister var. Op doorreis naar Amerika ver toefde de leider van de Westduitse sociaal-democratische partij, dr. Erich Ollenhauer (rechts) even op raden gegaan Zij komen met allerlei gissingen voor de dag, die tot dusver nog door geen enkele concrete medede ling kon worden bevestigd. Beweerd wordt o.a. dat Duitslands hereniging een belangrijke rol in Boelganins schrijven zou spelen en er zijn bovendien bladen. die menen, dat öf Adenauer uitgenodigd Rotterdamsche Lloyd~het volgende rap- is om naar Moskou te reizen, öf dat port binnen: vooraanstaande Sovjetrussische perso- Op 1 februari om half twee kwam me nen van plan zijn naar Bonn te komen, vrouw Cadwick bij de gezagvoerder ver- Dit laatste is niet zo onwaarschijnlijk. tellen, dat zij sinds 9 uur 's morgens daar Adenauer in september 1955 de naar haar man had lopen zoeken. De gast van de Russen in Moskou is ge- kapitein gaf toen aan alle chefs van triidienst opdracht naar Chadwick te zoeken Via de omroep-installatie aan boord werden de overige passagiers ver zocht inlichtingen te verschaffen en uit te kijken. Dit alles leverde geen resul taat op. Inmiddels was een telegram aan de havenmeester van Port Louis op Mauritius gezonden, om alle schepen en vissersboten van het gevreesde ongeluk op de hoogte te stellen. Ook ging per radio een dringend bericht aan alle schepen uit om naar de vermiste uit te kijken. De positie van het schip was die ochtend om negen uur ongeveer 7 mijl bezuiden Mauritius. Op 3 februari werd fean boord een telegram ontvangen van de havenmeester van Port Louis, dat van de vermiste geen spoor was gevonden. Vader sloeg zijn zoon dood Een vechtvurtij te Oss tussen va der en zoon heeft c gisteravond toe geleid dat een 22-jarige zoon door zijn 47-jarige vader is doodgeslagen. De onenigheid was ontstaan door dat de zoon, uit een café thuis ko mend, zijn moeder om meer geld vroeg. Zij weigerde, waarop de zoon enig huisraad vernielde. De vader ontstak hierover dusdanig in woede, dat hij zijn zoon met een eind hout te lijf ging. Hij raakte zijn zoon daarmee zo hard, dat deze kort daar na op het erf van de boerderij over leed. Schiphol, waar hij iets vertelde over het doel van zijn oriënteringsbezoek aan de Nieuwe Wereld. Spionageproces in Egypte uitgesteld Op de betoging in Tel Aviv, die voorbeeldig en ordelijk verliep, werd een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd werd „tegen de pogin gen in de Algemene Vergadering der Ver. Naties en andere VN-organen om een slag toe te brengen aan de veiligheid van Israël". De resolutie steunde de regeringspolitiek en ver klaarde, dat het Israëlische volk „zich onverzwakt blijft verzetten te gen terugkeer van de Egyptenaren naar de strook van Gaza en de Golf van Akaba". De vóorzitters van 17 van de voor naamste nationale Joodse organisaties in Amerika hebben een telegram aan Eisenhower gezonden, waarin zij hem verzoeken zich te verzetten tegen elke stap in de Ver. Naties, die beoogt Israël sancties op te leggen als straf voor Israels weigering om zijn troepen terug te trekken. Ook de democratische afge vaardigden van de staat New York in het Amerikaanse Congres hebben giste ren er in een telegram bij president Eisenhower op aangedrongen de Ame rikaanse delegatie bij de Ver. Naties op te dragen tegen deze sancties te stem- Gouverneur van Baal naar Nederland Gouverneur dr. J. van Baal van fted. Nieuw Guinea zal op 18 februari per vliegtuig uit Biak naar Nederland ver trekken. Hij zal met de minister van Overzeese Rijksdelen ad int., C. Staf, overleg plegen over verschillende aan gelegenheden. Ned. Nieuw Guinea be treffende. Met de gouverneur reist mede de direc teur van Financiën van Nieuw Guinea, de heer J. G. Rozenboom, die in Neder land besprekingen zal voeren over de begroting van Ned. Nieuw Guinea. Hun verblijf in Nederland zal, naar verwachting, vijf weken duren. BOND VAN PTT-PERSONEEL OVER LONEN EN PRIJZEN Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlands PTT-personeel „Ons Be lang" heeft zich tot de Ministerraad en tot de Tweede Kamer gewend over de gevolgen van de bestedingsbeperkingen voor het PTT-personeel. De gevolgen van de prijsstijgingen worden voor het PTT-personeel dat nog steeds een reële salarisachterstand heeft, zo zegt het bestuur onaanvaardbaar ge noemd. Aangedrongen wordt op maat regelen, die leiden tot stopzetting van de prijsverhogingen en op besprekin gen over de salarissen. men. Een dag tevoren reeds had de president vanuit zijn vakantie-oord telefonisch contact gehad met minister John Foster Dulles over de stand van zaken bij de V.N.-pogingen om Israël over te halen Egypte geheel te ontrui men. Bijzonderheden over het bespro kene werden niet bekend gemaakt. Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal naar verwacht wordt aan president Nasser van Egypte, koning Hoessein van Jordanië en president El Koeatly van Syrië verslag uitbrengen van zijn bezoek aan president Eisenhower tijdens een topconferentie, welke waarschijnlijk tijdens het weekeinde in Cairo zal wor den gehouden. vyf Jordaniërs zullen volgende week in het openbaar in Amman worden opgehangen. Zij zgn schuldig bevon den aan spionage voor en samenwer king met Israël. Zij zouden inlichtin gen hebben verstrekt over de Arabi sche legers. De openbare terechtzitting van een 20-tal door de Egyptische autoriteiten van spionage beschuldigde personen onder wie vier Britten zal waar schijnlijk enkele maanden worden uitgesteld, aldus heeft een van de ver dedigers, Achmed Roesjdi. gisteravond verklaard. De dossiers van de zaak omvatten duizenden bladzijden, die nog moeten worden bestudeerd door de verdediging. Nederland opnieuw beschuldigd Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft in een binnenland se uitzending voor radio Republik Indonesia, de Nederlanders opnieuw beschuldigd van het voeren van een campagne aan de vooravond van de debatten over Nieuw-Guinea om in het buitenland afbreuk te doen aan Indonesie's goede naam. In dit ver band werd ook in de uitzending de tournée in de V.S. van het echtpaar Bournan genoemd. De „Beweging tot bevrijding van West-Irian" heeft vandaag een verkla ring uitgegeven, waarin de „kolonialis ten" verantwoordelijk worden gesteld voor de „onrust en verwarring"; welke thans, zo kort voor de debatten in New York. in Indonesië heersen. De sprekers, die tijdens een door een links georiënteerde „Anti-subversieve beweging" georganiseerde massa-bijeen komst het woord voerden, waren iets duidelijker, toen zij zeiden „dat behalve de Nederlanders, ook andere buitenlan ders verwarring in Indonesië trachten te stichten". Naar in Djakarta vernomen worct, zal noch de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdoel- gani, die op „non-activiteit" is in ver band met de tegen hem ingebrachte beschuldiging van overtreding der de- viezenbepalingen, noch dr. Soeban- drio. de secretaris-generaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, naar New York gaan ter versterking van de Indonesische delagatic bij de V.N. tijdens de debatten over Nieuw- Guinea.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1