Zweedse diplomaat Wallenberg in 1947 in gevangenis overleden Amerika stelt nieuwe Russische „spionage-propaganda,',' aan de kaak WEERBERICHT Berucht na-oorlogs mysterie opgelost Mam die duizenden Joden uit handen der Nazi's reddestierf eenzaam in Ljoebljanka-cel Russisch archief ging open „Uitwijzing militaire attachés dekmantel voor eigen agressie Meningen over liet Algerijnse vraagstuk zijn sterk verdeeld Autonomie is thans noodzakelijk 95ste jaargang VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 No. 29057 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.— \J VUUR LH1UH1N UW U1VID1 KE.IV1 per kwartaal; f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Diréctie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, wiens verdwijning in 1945 te Boedapest een van de grootste na-oorlogse mysteries was, blijkt thans in 1947 op 17 juli in de beruchte Moskouse Ljoebljanka- gevangenis te zijn gestorven. De Sovjetrussische regering heeft dit gis teren in een memorandum aan de Zweedse ambassadeur in Moskou medegedeeld. De regering in Stockholm had herhaaldelijk in de Sovjet russische hoofdstad laten vragen om bevestiging of tegenspraak van berichten, dat Wallenberg door het Russische leger gevangen was ge nomen. Dit is dus inderdaad geschied, volgens de Russische lezing „om hem te beschermen" tijdens de zware Russisch-Duitse gevechten, die toen geleverd werden. Moskou had beweerd, dat Wallenberg niet in de Sovjet-Unie gevangen werd gehouden, hetgeen volgens het thans overhandigde memorandum zijn oorzaak vindt in de omstandigheid, dat „de misdadige Abakoemof (een vroegere minister van staatsveilig heid, die een jaar na Beria's val in 1953 werd terechtgesteld) het feit van Wallenbergs overlijden in de gevangenis had verzwegen". Het Kremlin ontkende eerst en sweeg later Men schrijft Wallenberg, een jon ge welgestelde bankier, de redding van duizenden Joden in Boeda-pest uit de handen van de Nazi's toe. De Zweedse koning kende hem „bij af wezigheid" in 1952 voor zijn mens lievend werk een onderscheiding toe met opzet geschiedde dit niet postuum. Wallenberg, die ten tijde van zijn verdwijning 33 jaar ivas, werkte op de Zioeedse legatie in de Hongaarse hoofdstad als secretaris. Zweden had tot medio 1946 minstens twintig diplomatieke nota's over het geval-Wallenberg aan de Sovjet- Unie gezonden, maar op elke nota antwoordde de Sovjet-Unie, dat Wal lenberg stellig door de Gestapo ver moord was. Op latere nota's ontving men in het geheel geen antwoord meer. In december 1951 vertelden uit Rusland repatriërende Italianen, dat zij in dezelfde gevangenis als de Zioeed hadden gezeten. Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde donderdag tegenover journalis ten: „Slechts zelden sterft iemand van Wallenbergs leeftijd aan een harttrom- bose als doodsoorzaak in het memoran dum genoemd), maar het kan gebeuren bij iemand die lijdt aan vitaminegebrek of overmoeidheid". De Z-veedse premier Erlander bracht bij zijn bezoek aan de Sovjet-Unie in april 1956 materiaal ter tafel, hetwelk z.i. een verklaring uit 1947 van de toen- Mr. B. W. Biesheuvel is aangezocht als staatssecretaris De minister van Verkeer en Water staat. mr. J. Algera heeft het A.R.- lid van de Tweede Kamer en secre taris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, mr. B. W. Biesheuvel, aangezocht de functie van staatssecre taris voor het Internationale Wegver voer en de Internationale Scheep vaart op zich te nemen. Mr. Biesheuvel heeft dit verzoek in beraad gehouden en hoopt voor het einde van deze week zijn beslissing te kunnen nemen. Mr. Biesheuvel is een boerenzoon uit de Houtrakpolder. gemeente Haarlem- merliede, waar hij op 5 april 1920 ge boren werd. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en deed in september 1945. kort na de oorlog dus. zijn doctoraal examen bij de jurdische faculteit. Van 1945 tot 1947 was mr. Biesheuvel verbonden aan het ministe rie van Landbouw als secretaris van de Voedselcommissaris te Alkmaar. Nadien, van 1947 tot 1 januari 1952 was hij se cretaris van de afdeling buitenland van de Stichting voor de Landbouw. Per 1 januari 1952 trad hij in dienst als alge meen secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.BTB) Voorts is mr. Biesheuvel lid van het dadelijks bestuur van het Landbouw schap en lid van de Stichting van de Arbeid. Bij de laatste verkiezingen kwam mr. Biesheuvel voor de anti-revo lutionaire partij in de Tweede Kamer Zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bevolking met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 februari Zon op: 8.09 uur; onder: 17.44 uur. Maan op: 12.00 uur; onder: 3.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.33 en 22.13 uur. Laagwater te 4.50 en 17.3 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's malige onderminister van Buitenlandse Zaken Wisjinski - dat men geen spoor van Wallenberg kon vinden - logenstraf te. Uit het nieuwe memorandum blijkt, dat Wallenberg een maand voor Wis- jinski's verklaring is gestorven. Thans had men in de gevangenis-ar chieven een verslag over Wallenberg gevonden, dat de gevangenisarts aan Abakoemof had gericht. Er stond in. dat Wallenberg vermoedelijk aan een hart- gebrek in zijn cel was overleden. De arts vroeg Abakoemof welke dokter een lijk schouwing zou moeten verrichten om zijn diagnose te bevestigen. Het memo randum vermeldt, dat er een kantteke ning op het verslag stond: „Het is goed- bevonden dat het lijk zonder vooraf gaande schouwing verbrand zal worden" De Russische nota. waarin de dood van de diplomaat aan het wanbeheer van Abakoemof wordt toegeschreven, be tuigt tenslotte de deelneming van de Russische regering met die van Zweden en de familie in het geleden verlies. (Ingez. Med.-Adv.) Mooie gestreepte FLANELLEN HERENPYJAMA'S Haarlemmerstraat 172 - 174 - Herenstraat 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Gisteren werd een vrachtauto op een onbewaakte overweg tussen Vriezenveen en Vroomshoop door een trein gegrepen en een kleine honderd meter over de baan mee gesleurd. Deze ruïne bleef er over van de auto. en uit die ruïne kwam de bestuurder vrijwel ongedeerd te' voorschijn De National® Gezinsraad heeft zijn onderzoekingen betreffende de huisvesting van jonge gezinnen afgesloten en zijn be vindingen in een uitvoerig rapport neer gelegd. De Gezinsraad zal voor 15 februari dit rapport aanbieden aan de ministers van Maatschappelijk Werk en ran Volks huisvesting en Bouwnijverheid. De Sovjet-Unie zet haar „spionage-propaganda" voort: zij heeft twee Amerikaanse assistent marine-attachés uitgewezen „op de valse beschuldiging van spionage", zoals het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het gisteren formuleerde. „Deze uitwijzing en die van twee Amerikaanse plaatsvervangende militaire attachés in januari j.l. dient als dekmantel voor de agressie der Sovjet-Unie in Hongarije en haar spionage in de Verenigde Sta ten", aldus het State Department. De uitgewezenen zijn de kapitein- ter-zee Pal Uffelman en de luitenant-ter-zee eerste-klasse William Lewis. Het ministerie wijst er verder op, dat beiden 26 januari j.l. in Leningrad door een gr.oep Sovjetrussische burgers zijn aangevallen. De aanvallers ontnamen Lewis met geweld een fototoestel waardoor deze aan de handen werd gekwetst. Lewis was volkomen gerechtigd zijn fototoestel bij zich te hebben, daar hij en zijn metgezel zich in een ge bied bevonden, waar fotograferen was toegestaan. Burgersvielen Amerikanen aan Toen de Sovjetrussische burgers de twee Amerikanen aanvielen, keek een Russische militieman werkeloos toe. Hij greep eerst in. toen de burgers Lewis zijn fototoestel afhandig maakten, door zich hierover te ontfermen", aldus het ministerie, dat indertijd bij de Sovjet regering tégen het molesteren der Ame rikanen had geprotesteerd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wijst er ook op, dat de uitwijzing, die donderdag van kracht werd, volgt op eer woenslag j.l. in Mos kou gehouden en voor de televisie uit gezonden persconferentie, waarop werd verklaard dat vier Sovjetrussische bur gers spionage voor de Verenigde Staten hadden bedreven. „Het op deze persconferentie naar I voren gebracht was van tevoren door de Russische autoriteiten bekokstoofd. De jegens de vier Russen uitgebrachte beschuldigingen waren van tot z ver zonnen. Alle oude beschuldigingen om trent spionage, die de V.S. in de Sovjet- Unie zouden hebben bedreven, werden over de gehele naoorlogse periode nog eens opgerakeld", aldus het ministerie, dat er ook nog op wijst, dat een employé van de Sovjetrussische ambassade in Washington en een plaatsvervangende Russische militaire attaché op 25 en 14 janauri j.l. uit Amerika waren gewezen, omdat bewezen was, dat zij zich aan spionage hadden schuldig gemaakt. „De uitwijzing der twee Amerikaanse plaatsvervangende marine-attaché's is niets anders dan een vergeldingsmaat regel voor het uitwijzen der twee Rus sen". aldus het State Department. Burgemeester Van Hall van Am sterdam liet zich gisteren na ope ning van de bedrijfsautotentoonstel ling in de RA/ een vuurtje geven door een robotEen zo menselijke robot, dat hij het zelfs niet laten kon om naar de fotograaf te kijken in plaats van op zijn vuurgevende taak te letten! Langdurig debat in Ver. Naties Bekwame rede Tunesiër Slim gevaarlijker voor Frankrijk dan alle felle betogingen Verwacht wordt gezien het aantal sprekers dat de politieke commissie van de Verenigde Naties zich zeker nog tot en met morgen en misschien wel in het begin van de volgende week met het Alge rijnse vraagstuk zal bezighouden Of men dan nog tot een eenstemmig standpunt zal kunnen komen? De meningen zijn momenteel sterk ver deeld. Achttien van de 25 Afrikaanse en Aziatische landen hebben een resolutie ingediend, waarin Frankrijk verzocht wordt „gehoor te geven aan de wens van het Algerijnse volk om zijn recht tot zelfbeschikking uit te oefenen". Een aantal Latijnsamerikaanse en Westeuropese lan den echter werkt aan een resolutie om het Algerijnse vraagstuk tot nader order van de agenda te voeren, terwijl andere delegaties het er nog niet over eens zijn of zij een derde resolutie zullen indienen of wijzigingen zullen verlangen van de reeds bestaande voorstellen I T Cuba: „Meten met twee maatstaven'' De besprekingen werden gisteren voortgezet. De Libische afgevaardigde Soelèman Gerbi bracht niets nieuws te berde, hij herhaalde, wat zijn col lega's uit Syrië en Marokko reeds hadden verteld. Doch de Tunesische afgevaardigde Mongi Slim deed zijn naam alle eer aan. Hij sprak buiten gewoon gematigd en zijn rede was doorspekt met betuigingen van hulde aan Frankrijk, zjjn traditie van vrij heid, zjjn edelmoedigheid en de rol, die het in de geschiedenis heeft ge speeld. „Ik ben er niet op uit om de tegenstellingen te verscherpen, inte gendeel. ik wil bijdragen tot het vin den van een oplossing". „Voor Frankrijk is het uit binnen landse overwegingen nu niet mogelijk te erkennen, dat de Algerijnen recht hebben op onafhankelijkheid. Daarom moeten de Verenigde Naties dit voor Frankrijk doen. zodat het ook voor de Algerijnse opstandelingen mogelijk zou worden het vuren te staken en de be sprekingen te openen. De Franse dele gatie was niet zo bijster ingenomen met de rede van Slim. die men gevaarlijk achtte voor het Franse standpunt dan de redevoeringen van de vertegenwoor digers van Syrië en Marokko en later die van Saoedi Arabië.die in felle be woordingen Frankrijk aan de schand paal trachtte te nagelen. Maar de Franse delegatie vond de rede van Slim uiterst bekwaam en men wees erop. dat bij het weerleggen van bepaalde punten Hatta voor presidentieel kabinet Corruptie en onbekwame profiteurs beheersen het huidige Indonesië''1 De voormalige Indonesische vice-president Mohammed Hatta heeft in een interview met een Bandoengs blad verklaard, dat een sterk presidentieel kabinet „erin zou kunnen slagen de huidige problemen van de natie op te lossen". Hij zeide tevens, dat President Soekarno „zulk een kabinet dient te vormen om deze problemen het hoofd te bieden". Intussen meldt het nationalistisch blad „Merdeka", dat Soekarno binnen tien dagen zijn aangekondigd „concept ter genezing van de ziekten van Indo nesië" zal bekend maken. Hatta heeft zich in het hierboven genoemde interview tevens uitgespro ken voor het verlenen van autonomie aan de buitengewesten. „De nationale opbouw is een warboel geworden, de mensen worden door de politieke partijen uitgebuit, tientallen miljoe nen aan Staatsgeld worden uitgege ven om partijvriendjes te bevoorde len, maar het inkomen van de arbeiders is thans lager dan in 1930" zo verklaarde Hatta. Volgens hem zal alleen een „wijs Staatsmanschap een uiteenvallen van de Staat kunnen voorkomen Hatta noemde voorts het bureaucratisch cen tralisme een van de oorzaken van de moeilijkheden in de buitengewesten. Z.i. moet «r autonomie op grote schaal verleend worden, eventueel door een noodwet, waardoor het ver antwoordelijkheidsbesef in de hand wordt gewerkt. Het gevolg zal zijn. dat de mensen harder gaan werken. Het huidige partijsysteem, is er vol gens Hatta de oorzaak van. dat de jeugd zich van de democratie afwendt, want het is verworden tot een oligarchie (re gering van weinigen). Als voorbeeld van de politieke corrup tie noemde Hatta, dat bij het aanwijzen van personen voor posten in binnen- of buitenland niet langer bekwaamheid maatstaf is. maar politieke gezindheid „Idealisten, die voor de vrijlating van Indonesië hebben gestreden, worden op eruit, althans alle nutteloze woorden wisselingen vermeden konden worden. Ander standpunt De Cubaanse afgevaardigde Nunez Portuondo nam een geheel ander en zeker even fris standpunt in. Hij noem de deze Algerijnse kwestie een „bin nenlandse aangelegenheid van Frank rijk'" en dus geen zaak voor de V.N., die er bovendien geen twee maatstaven van beoordeling op na dient te houden. Zij heeft niets gedaan tegen de wijze, waarop de Sovjet-Unie het Vrtjheidsverlangen van het Hongaarse volk in bloed smoorde. Met welk recht wil zij dan iets op Frankrijk aanmer ken, dat zich nog i~ een geheel an dere positie bevindt?". Hij achtte geen enkele resolutie de beste oplossing en zo er dan toch één moest komen, dan maar volstaan met het uitspreken van de hoop, dat een vreedzame oplossing gevonden kan worden. 9 Slot op pag. 2 Opdracht havenuitbreiding van 20 miljoen De Hollandsche Aannemingsmaat schappij heeft tezamen met de „Vetrap", een dochteronderneming van de maat schappij voor havenwerken in Caracas, ran de Venezolaanse regering de op dracht verkregen tot het uitbreiden van de haven Puerto Cabello in Venezuela. Dit is een werk van circa 20 miljoen gulden, dat naar wordt verwacht in 2 jaar zal zijn voltooid. Eind dezer week vertrekken reeds een grote cutterzuiger en een kustvaartuig met leidingen, materieel etc. naar ge noemde havenplaats. Ongeveer 20 man Nederlands personeel zullen voor dit werk worden uitgezonden. Koning Saoed strooit gouden horloges Als Koning Saoed tevreden is .over de bediening in een restaurant.' dan grijpt hij diep in zijn beurs en strooit, behalve dollars, ook gouden horloges rond. Soms zijn de fooien hoger dan de rekening. Toen de Arabische monarch met een gezelschap van ongeveer vijf tig man in het Normandy restau rant in Maryland had gegeten kreeg de serveerster een gouden polshorloge en ook de anderen wer den bedacht: De rekening bedroeg ruim 750 dollar, maar toen de vorst vertrok deelde hij nog 500 dollar uit onder de overige employé's van tiet restaurant Zijn vrijgevigheid strekt zich ook verder uit dan tot restaurants. Aan vier leden van het medische perso neel van het Walter Reed zieken huis. waar zijn zoontje voor kin derverlamming wordt onderzocht heeft hij eveneens gouden horloges uitgedeeld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII!llllinillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll|lll!l!lll'!H,i de achtergrond gedrongen, terwijl poli tieke en economische profiteurs zich naar de top hebben ged pingen". aldus Hatta. Concluderende zei Hatta. dat er op enkele punten wel vorderingen zijn gemaakt, maar dat er over het geheel een neerwaartse tendens valt waar te nemen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1