Laatste Berichten Met smaldeel V naar Leningrad STADSNIEUWS Raad van Wassenaar had een lange agenda af te handelen DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 Land van grote tegenstellingen Het Nederlandse smaldeel V, bestaan de uit Hr. Ms. kruiser ..De Zeven Pro vinciën" en Hr. Ms. onderzeebootjagers „Friesland" en „Zeeland" brachten vo rig jaar van 1925 juli op basis van wederkerigheid een bezoek aan de Rus sische stad Leningrad. Luitenant ter Zee der 2de klasse o.e. van speciale diensten, de heer W. C. Lemairc, die aan deze tocht deel heeft genomen, hield gister avond in „De Harmonie" voor de Neder landse Bond van Oud Strijders en Dra gers van „Het Mobilisatie Kruis" een boeiende causerie onder de titel „Met Smaldeel V naar Leningrad". Toen het Nederlandse smaldeel op 19 juli 's morgens om 10 uur aankwam stonden er ongeveer 2000 mensen op de kade van Leningrad te juichen. Als eer ste stapte aan boord de Nederlandse ambassadeur, de heer Von Balluseck. Hierna werd de Ned. delegatie bij de Russische admiraal Bakow ontboden. Zijn eerste vraag was, waarom de Ne derlandse Marine 42 jaar weggebleven was en memoreerde dat de Nederlandse Schout bij Nacht Kruis - met behulp van Czaar Peter de Grote toch de Rus sische marine had opgericht. De Russen waren uitermate vriendelijk en zorgden voor een hartelijke ont vangst. De eerste partijman, die men ontmoet te. was de plaatsvervangend burgemees ter waarmee men een zeer geanimeerd gesprek had. Toen om 3 uur de gehele bemanning van boord mocht stonden op de kade 10.000 mensen klaar om hen te verwel komen. Onze marinemannen ontvingen vele speldjes met de hamer en sikkel erop, in ruil voor kroonkurken en handtekenin gen. Een bezoek aan een bioscoop was ook een onderdeel van het officiële pro gramma. Zeer merkwaardig is het. dat men gewoon is vóór de pauze klassieke muziek te beluisteren en dat na de pau ze de filmvertoning plaats heeft. De hoofdwegen in Leningrad zijn al lemaal geasfalteerd en worden driemaal per dag schoongehouden. Alle openbare diensten worden door vrouwen verricht, mannen kwamen er niet aan te pas. Om de vier lantaarnpalen vindt men een soort asbak, waarin de sigarettenpeukjes gedeponeerd moeten worden. Gooit men ze echter achteloos op straat dan loopt- men kans op een boete van plm. f. 20 Het uiterlijk, d.w.z. de hoofdstraten zijn prachtig, maar vertelde de heer Lemaire de huizen die daar langs staan en waar de vreemdeling niet komt. verkeren in een afschrikwekkende staat. WEINIG AUTO'S EN FIETSEN Er is niet veel verkeer. De enige auto's, welke men heeft, worden door militairen gebruikt. Het verkeer zou te vergelijken zijn met de drukte op onze wegen in het jaar 1930. Fietsen ziet men ook weinig, zodat alles aangewezen is op trams en treinen, die er in overvloed rijden. Spreker noemde het bezoek aan de „ondergrondse" één van de indrukwek kendste dingen. De zes ondergrondse stations, die men heeft, bestaan geheel uit marmer. Men wordt met mahonie houten roltrappen naar beneden ge bracht, terwijl de grote mozaïken in de muren aangebracht, een overdadige aan blik geven. Deze stations zijn in 1955, du* onder de regering van Stalin gebouwd. De bevolking is armoedig gekleed. De vrouwen lopen met kleren rond van de mode uit het jaar 1930. Nylonkousen kent men niet. Meestal draagt men ka toenen of wollen kousen. GLAS BIER KOST f.2.—. Hoewel de lonen veel hoger liggen dan hier, (een arbeider verdient f.900 per mnd.) zijn de prijzen schrikbarend. Een normaal wittebrood kost f. 70.Aard- pels f. 1.per kilo. De groente is zeer schaars, spinazie verkoopt men per ons! Een glas bier f.2.een confectiepak: f. 750.—! Onze marinemannen hebben dan ook niet meer dan f. 3.50 per dag uitgegeven, wat in hoofdzaak besteed werd aan briefkaarten. Omdat het leven zeer duur is, moeten man en vrouw hard werken. Hoewel er in de grote industrie prach tige produkten te bewonderen zijn, zoals moderne locomotieven, snelle vliegma chines, enz., zijn een strijkijzer en de stofzuiger in het gezin zeldzaam. Tele visietoestellen en radio's zijn echter zeer goedkoop, dit i.v.m. de propaganda! De jeugd wordt reeds ingepeperd dat alle luxe overbodig is en dat het alleen gaat om arbeidskrachten. De bevolking vindt het hoogst merk- waardig dat mensen boven de 65 Jaar met pensioen gingen! Dit vindt men een a-sociale daad. Men werkt niet en toch krijgt men geld. Van een gezinsleven weet men in Leningrad niets af. Men vindt het vreemd, dat de moeder thuis blijft om voor haar man en kinderen te zorgen! De staat is immers het gezin! Het was moeilijk, aldus de heer Lemaire. om met de bevolking over deze dingen te praten, aangezien zij geen vergelijkingsmateriaal hebben. Op 25 juli gaf de Marinierskapel o.l.v. G. Nieuwland, een afscheidsconcert in één van de parken in Leningrad. Een concert, dat bij de bevolking zeer insloeg. Het is, aldus de heer Lemaii-e, een vermoeiende week geweest. Ondanks alles zijn we sterk onder de indruk ge komen van dit grote volk, dat geheel aan de leiband van de Staat ligt. Na de lezing werd een filmjournaal vertoond, dat op deze reis gemaakt is. De voorzitter, majoor M. Verhoeven b.d., dankte de spreker voor zijn boeiende lezing. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Paulai* O. M., an van C. C. t Mannetje en M. M. F. v.d. Kolk; Martin-u* M., an van C. A. Douw en W. A. de Vetten; Marjan, dr van C. van der Werf en P. Nie- man; Maohelinus A. H., zn van M. W. Zon neveld en C. G. H. Konings; Kendrikus L., zn van H. M. Verhoork en M. M. v. Haas trecht; Marijke, dr van J. M. de Beer en C. Keukenmeester; Fiorina M. J., dr van P. F. Volders en M. J. de Graiaff; Jacobus D. A. zn van J. van der Toorn en J. H. den Hertog. Getrouwd: P. T. J. Kloppenburg en J. Bregiman; J. W. Warmenlhoven en J. M. Langeveld'; L. Drlessen en G. S. van Meijgaarden. Overleden: Cornelia, 9 Jaar. dr van J. G. van Roekei en C. Berkhof. CONCERT JANINE VAN ME VER De vijfde Nutsavond wordt dinsdag 12 februari gegeven in het Cultureel Centrum. Deze avond 2al optreden de concert-pianiste Janine van Mever. die werken van Mozart. Beethoven. Chopin. Schubert en Bartok ten gehore zal brengen. Nu Theo van der Pas niet meer optreedt heeft het Nutsbestuur, ge zien de successen van de pianovoor drachten, gemeend toch op deze weg te moeten voortgaan. Ook mej. van Mever zal een toelichting geven op de door haar te spelen werken. Janine van Mever is voor vele Voor schotenaren misschien nu nog een on bekende maar overigens is zij een be faamd pianiste, die. na haar opleiding r m. ran Walter Gieseking genoten tè hebben, met het Residentie-Orkest en voor de radio in binnen- en buitenland opgetreden is. SCHAAKNIEUWS Uitslagen en standen van de wedstrij den van de Schaakvereniging „Voor schoten": Groep 1: 1. dr. P. Vermet 9% uit 14; 2. Sluiter 9 uit 12; 3. Maarsen 9 uit 12; 4. Braggaar 6% uit 15 Groep 2A: 1. v. d. Kooy 10% uit 11: 2 Heijer 8% uit 11; 3. Braggaar 8 uit 12: 4. N. Segaar 4% uit 8. Groep 2B: 1. M. Segaar 9',2 uit 13; 2. Kuneke 9 uit 12; 3. Groenenberg 7 j uit 11; 4. Van Renswouw 6% uit 10. Groep 1: WaasdorpVan Os SmitP. Segaar 10; JansenMaarsen 0—1; BraggaarBoven 01. Groep 2A": Heijer-v. d. Kooy 1 Heijer—N. Segaar 1—0; Braggaar—v. d. Kooy 0—1. Groep 2B: Van Renswouw'Maat 10; v. d. WerfM. Segaar 01; Grob- ben—Van Dijk 1-0 Donderdag is her Valentijndag De Bloemistwinkeliersvereniging Lei den en omstreken zal ook dit jaar op Valentijndag - volgende week donder dag - aan enkele daarvoor in aanmer king komende personen een bloemen- groet zenden. Zoals bekend was Sint Valentijn een monnik, die in de middeleeuwen ge leefd zou hebben en een kloostertuin verzorgde. De fraaiste bloemen uit deze tuin schonk hij aan jonge mannen, wiens verliefde hart hen in de schoenen was gezonken. De bloem was dan in staat het meisje voor hen te winnen. De bloemisten van Leiden en omstre ken zijn er van overtuigd, dat de jeugd tegenwoordig een dergelijk gelukbren gend geschenk niet meer nodig heeft. Zij schenken deze dag hun bloemen dan ook aan „de stille werkers". Aan hem of haar. die zich in het afgelopen jaar je gens de medemens - en dan liefst onop vallend - verdienstelijk heeft gemaakt. Indien men meent een persoon te ken nen, die hiervoor in aanmerking komt, dan kunnen naam en adres, met vermel ding van het werk, dat werd verricht, opgegeven worden aan de heren J. J. v. d. Berg. Hogewoerd 93, C. H. v. d. Voort. Morsweg 103 te Leiden en W. Buurman. De Kempenaerstraat 28 te Oegstgeest. ROYAL TYPEWRITERS KRIJGT NEDERLANDSE DIRECTIE Met ingang van 1 februari j.l. is de heer mr. G. F. Rijnders benoemd tot directeur van de Nederlandse schrijf- machinefabriek Royal Typewriters N.V. hier ter stede. Mr. Rijnders is de eerste Nederlandse directeur van dit bedrijf. Van haar oprichting in 1953 af tot nu toe heeft steeds een Amerikaan aan het hoofd gestaan. Aanvankelijk had deze een vrij aanzienlijke staf van Ameri kaanse medewerkers tot zijn beschik king, doch in de loop der jaren zijn steeds meer Nederlanders in leidende functies benoemd. Met de benoeming van mr. Rijnders is dit beleid thans voltooid. In de fabrieken te Leiden en Cuyk werken thans duizend personen. De heer Rijnders staat aan het hoofd van beide ondernemingen. Bij de door H.C.V. te Den Haag ge houden examens zijn geslaagd voor costumière de dames W. Favier en M. Oostendorp. De gemeenteraad van Wassenaar kwam gisteren in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. baron van Wijnbergen. Voor de vergroting van de gymnastieklokalen van de openbare scholen, waar van de nuttige werkruimte, in verband met het aantal leerlingen, te beperkt is, het maken van bergruimten voor de w erktuigen en van een nieuwe kamer voor de schoolarts werd f. 42.150 gevoteerd. OEOSTGEEST Als kinderen dromen OUDERAVOND JULIANASCHOOL Aan het Nutsdepartement Wassenaar werd t.b.v. de Nutsbibliotheek voor 1957 een subsidie verleend van f. 1.500. Met ingang van 1 januari 1957 werd aan de commissie voor de bejaardenso ciëteiten tot wederopzegging een subsidie verleend van f. 4 per bezoek per jaar. BENOEMINGEN. Ter voorziening in een vacature bij het openbare u.l.o.-onderwijs werd be noemd de heer J. Onderdelinden uit Rotterdam. In een vacature aan de openbare la gere school aan de v. Zuylen van Nije- veltstraat werd voorzien door de benoe ming van de heer J. van Mameren uit Leiden. REKENINGEN. Voorlopig vastgesteld werden de be- drijfsrekeningen 1955, waarvan de reke ningen van elektra, gas en water ge wone diensten sluiten met batige saldi van 1-esp. f. 48.387,16. f. 49.675,02 en f. 16.624,64 en die van het bedrijf bui tenplaatsen met een nadelig saldo van f. 42.621.52. De gemeenterekening 1955 werd voor lopig vastgesteld met nadelige saldi op de gewone dienst van f. 9.156,72 en op WASSENAAR Feest Rede Kruis colonne Door de helpsters en helpers van de Wassenaarse Rode Kruis-colonne wordt ieder jaar een feest georganiseerd bui ten bezwaar van de afdélingskas. Ook belangstellenden hebben tot deze fees ten toegang en zij komen graag, het geen gisteravond weer uit een geheel gevulde zaal van het Verenigingsgebouw bleek. Geopend werd door de heer C. W. Bachofner. colonne-leider, die in het bijzonder welkom heette de leden van het hoofdbestuur overste Muilwijk en jvr. Lindem Sandberg. de leden van het afdelingsbestuur, de aanwezige dokters en de vertegenwoordigersisters» van zus ter- en andere verenigingen. Hij intro duceerde vervolgens dc Jongens van Wolders. die voor de verzorging van het programma waren uitgenodigd en be groette ook Will van der Wèyden. die de muziek zou verzorgen. Hij hoopte, dat hun optreden zou leiden tot aller voldoening. Zowel de Wolders-jongens als Will v. cl. Weyden met zijn Caravans slaagden er met conferences, schetsjes, Hawaiian en Spaanse muzieknummers het feest tot een vrolijk geheel te maken, waar voor de aanwezigen zich dan ook dank baar toonden, eveneens voor het gezel lig samenzijn, dat na afwerking van het programma volgde. zijn voorganger als dank namens de commissie een op originele wyze ver pakte vulpenhouder ten geschenke gaf. De operette, waaraan circa 40 kin deren meewerkten, was èn wegens de fraaie decors èn door de vrolijke en me lodieuze wijsjes, alsmede door de in houd een groot succes. Het ging in deze opvoering om het vinden van de robijn der wijsheid de smaragd van het ge duld en de saffier van de liefde. Wie goede daden doet vindt edelstenen, dit de kapitaaldienst van f. 3.113.889,45. De rekening van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulpbe toon 1955 werd vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f. 273.549,22. Besloten werd om ten aanzien van de bezoldiging van het gemeenteper- soneel met ingang van 1 januari 1957 voorzieningen te treffen overeenkom stig de bezoldiging van het rijksper soneel. waarmee een geraamd bedrag van f. 256.000 is gemoeid. Voor regeling van de eigendom van de brug over de Zijlwatering in de Rijndijk werd besloten tot een overeenkomst, waarbij niet alleen de brug, maar ook daarbij gelegen perceeltjes grond en wa ter in eigendom overgaan aan de ge meente Valkenburg ONDERWIJS. Aan het bestuur van de Wassenaarse Schoolveren. zal medewerking worden verleend voor het verkrijgen vanschool- meubelen leer- en hulpmiddelen en aan het bestuur van de R.-K. Jongensschool voor de aanschaffing van leerlingensets. meubelen en vloerbedekking. Met enkele kleine wijzigingen werd de beheersverordening bedrijven wegens het verlopen van de termijn, opnieuw vast gesteld. STRAATNAMEN. Door B. en W. werd medegedeeld, dat het niet wel mogelijk is gebleken te voldoen aan het verzoek van de raad om in Den Haag voorkomende straat namen niet in Wassenaar te gebrui ken. Mitsdien stelden zy alsnog vast stelling van een tiental eerder ge stelde namen voor, waartoe werd be sloten. Op grond van de financiële positie van de gem. werd door B. en W. afwijzende beschikking voorgesteld op subsidie aanvragen van de Federatie van Ver pleeginrichtingen voor langdurige zieken en de K.N.A.C. Ten aanzien hiervan kwam een voorstel van mr. C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) aan de orde om het kleine bedrag aan de federatie te verlenen; voorts een voorstel van dr. J. N. van den Houten (V.V.D.) om aan de K.N.A.C.welke zoveel doet voor veilig verkeer, het gevraagde subsidie, event, de helft f.50, te verlenen. Bij stemming werd het voorstel-v. Gorcum met 6 tegen 11 afgestemd en het voorstel-v. d. Hou ten met 8 tegen 7 voor de f50 aange nomen. In de volledig bezette zaal van Irene werd gisteren een ouderavond gege- RnV.Ï ïf, d. ^ing V de ouderavond, ener lajere school wordt 5e «n ovaUe welked^kln- I deren met zichtbaar genoegen zeer werd gewaardeerd. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. Kommer, sprak een "woord van dank tot alle medewerkenden in het bijzonder tot de De samenkomst werd geopend door dames v. d. Kaay, de Haan en de heer Wielenga. Vooral mevr. v. d. Kaay had I aan de vleugel een zware taak. Na zijn waardering te hebben uitgesproken voor de saamhorigheid en het mede leven, 1ie aan de dag waren gelegd, zonder burgemeester H. L. du Boeuff en klonk er een applaus op toen de heer diens echtgenote en stelde zyn opvolger Kommer de vertegenwoordiger der po- i Den Haag; A. J. L. Hooijmans', m. 50 jr aan de aanwezigen voor nl. de heer litie bedankte voor de hulp. die de kin- I Voorburg; C. L. van Brummelen m 68 Gelderblom, die zijn nieuwe functie deren dagelijks van die zijde onder- jr., Rotterdam; J. C. Mulder—Van der aanvaardde met een korte toespraak en I vinden. I Laan, vr 77 Jr Bennekom geboden. Men kan niet anders dan bewondering hebben voor de opvoe ring door de leerlingen der Kon. Ju- I lianaschool van de operette „Als kin- deren dromen". de voorzitter der oudercommissie, de I heer L. Segaar, voor wie de tijd van i afscheid was gekomen na ruim 10 jaar het voorzitterschap te hebben waar genomen. Hij verwelkomde in het bij- RECHTZAKEN Jeugdige moordenaar ter beschikking gesteld De Haagse Rechtbank heeft een 14- jarige jongen uit Den Haag. zoals de officier van Justitie had geëist, ter be schikking gesteld van de regering. De jongen had op 5 juni van het vori ge jaar de 54-jarige hoofdagent van po litie A. J. Ax met een bijl vermoord. De behandeling van de zaak geschied de 14 dagen geleden met gesloten deu ren. omdat de jongen minderjarig is. Het kind sloeg de hoofdagent de hersens in. omdat hij diens pistool wilde bemachti gen. De moord gebeurde in het politie posthuis in het Zuiderpark in Den Haag. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen; J. L. LoosHoogcarspel, zn. Rotterdam; WilletVan der Mark, dr., Indonesië; Hoffmeister—Bajetto. zn.. Ver. Staten. Overleden: dr. F. W. Stapel, m. 77 jr.. Carnavalsfeest niet vleiend voor president Nassar? Egyptenaren verontrust (Speciale berichtgeving) Het komende Carnavalsfeest in hotel Hamdorff te Laren (N-H) dreigt het onderwerp te worden van een se rieuze diplomatieke verwikkeling. De Egyptische diplomatieke vertegenwoor diging in ons land acht de naam „Olie- bahha en de veertig Nasjers", waaron der het feest volgende maand wordt gevierd, niet bijster vleiend voor pre sident Nasser. Uitgesloten is het dan ook niet, dat de Egyptische ambas sade in Den Haag naar aanleiding hiervan officiële stappen zal onderne men bU de regering. De naam „Oliebahba en de veertig Nasjers" is een als grap bedoeld woor denspel naar aanleiding van de huidige olie-situatie als gevolg van de gebeur tenissen rond het Suezkanaal en afge leid van de titel van het bekende sprook je „Alibahba en de veertig rovers". De Carnavalspret in Hamdorff zal zich dan ook afspelen in de sfeer van het Mid den-Oosten. De Egyptenaren blijken de humor van dit woordenspel niet zo bijster te kunnen waarderen, nu zij tot de conclusie zijn gekomen dat. het woord Nasjer meer te maken heeft met. een toespeling op de naam van hun presi dent dan met het Bargoense woord nasjen (eten). Naar hun mening wordt Nasser daardoor bestempeld tot een „rover". By de directie van het hotel Ham dorff vervoegde zich dezer dagen de consul-generaal te Amsterdam, die zijn bezwaren tegen de naam kenbaar kwam maken en om nadere ophelde ring vroeg over een mededeling die de directie van de hotelmaatschappy „Gooiland", waartoe hotel Hamdorff behoort, heeft rondgestuurd en waarin wordt gezegd dat de actie van presi dent Nasser de Larense „Raad van elf" had geïnspireerd tot een Carna valsfeest onder de naam „Oliebahba en de veertig Nasjers". Pp kwpstie blijkt nu in onderzoek te rijn bij de Egyptische ambassade in Den Haag, die hierover begin volgende week be sprekingen zal voeren met een van de leden van de „Raad van elf". Naarden's burgemeester overleden Vanochtend is op 57-jarige leeftijd vrij plotseling overleden de heer Jur. Visser jr.. burgemeester van Naarden. De thans overledene vervulde naast zijn burgemeesterschap nog zeer vele functies. Hij was o.m. lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, wnd. voor zitter van Stad en Lande van Gooiland, bestuurslid van het Gooise Natuurreser vaat. voorzitter van de Gooise Zomer- kade. voorzitter van de ruilverkaveling te Naarden. lid van de commissie voor de Muidertrekvaart en president-kerk voogd van de Grote Kerk. Limonode duurder Wegens de na 1 januari 1957 gestegen prijzen van suiker en andere grondstof fen is in de Staatscourant van heden een beschikking gepubliceerd, als gevolg waarvan de prijs van limonadesiroop met ingang van morgen met 9 cent per liter boven het peil van 1 november 1956 mag worden verhoogd. Kamerleden beioehren Scheveningen (Van onze Haagse redactie) Het vraagstuk van de verbetering van de Scheveningse haven is van daag opnieuw onder de aandacht van onze volksvertegenwoordiging ge bracht. tijdens een parlementair vis serij bezoek aan Scheveningen, georga niseerd door de stichting van de Ned. Visserij. Dit bezoek, waaraan 12 leden van de Tweede Kamer, behorend tot de vaste commissie voor de visserij, deelnamen, vond zijn hoogtepunt in een openbare gedachtenwisseling over het Scheve ningse havenprobleem in hotel Kurhaus. De heer D. A. den Duik. bekend reder te Scheveningen. leidde de gedachten- wisseling in. .De voorzitter van de Stichting van de Nederlandse visserij, mr. J. H. Kiewiet de Jonge, wees erop. dat op deze dag een hernieuwd pleidooi zal worden ge- nouden voor verbetering van de Sche veningse haven en noemde dit een laat ste pleidooi in een, volgens de openbare mening, niet meer te verliezen zaak. Vervolgens bezichtigde men het diep- vriesbedrijf. Ook werd een rondgang gemaakt over de voor de kade gemeer de motorloggcr Sch. 55 (Noorderkroon). In hotel Kurhaus werd de lunch ge bruikt. aangeboden door de Redersver eniging Scheveningen. waarbij de heer J. van der Toorn Azn. als tafelpresident optrad Johnny Jordaan ondergaat maagoperatie Wilde hij agent deodrijden? EIS EEN JAAR GEVANGENISSTRAF. (Van onze Haagse redactie) Fcn 20-jarige Delftse bloemist, in militaire dienst, moest voor de Haagse rechtbank terechtstaan voor een po ging tot doodslag op een hoofdagent van politie uit Hoek van Holland. Toen door een agent naar zijn auto papieren werd gevraagd, weigerde hij deze te laten inzien. Ondanks het ver bod van de politieman reed hij weg. De agent zette met een collega per auto de achtervolging in. Doch de bloemist wist de politieauto voor te blijven, door telkens zo te gaan rfjden dat zijn ach tervolgers hem niet konden passeren. Pas in Naaldwijk zagen de politiemannen kans de auto van de jongelui in te halen. Eén van de agenten ging een eindje verder midden op de weg staan en gaf met een rode lantaarji het stop teken. „Doorryden", zei één van de jongelui in verdachtes auto. De bloemist reed toen met vol gas op de politieman af. De agent kon nog op het laatste nip pertje op zij springen. Verdachte ont kende dat het zijn bedoeling was ge weest dc agent omver te rijden. Hy durfde niet te stoppen, omdat hij geen rijbewys had, zo zei hy. Maar tegen over de politie had verd. destijds toe gegeven opzettelijk op de agent te zijn ingereden. „Dat zei ik maar, omdat ze me dan naar huis zouden laten gaan" ver klaarde verd. vanmorgen. De officier van Justitie, mr. De Lint, toonde zich bijzonder verontwaardigd over verdachtes optreden, dat hij verge leek met dat van gangsters, die met de politie een strijd voeren op leven en dood Hij eiste een gevangenisstraf van eén jaar. door te brengen in de gevan genis voor jongemannen, nadat verd. zijn dienstplicht zal hebben vervuld. Uitspraak 21 februari. „WeOfriese Flora" te Boverkarsoel Van 19 tot 24 februari zal te Boven- karspel nabij Enkhuizen, weer de „West- friese Flora" worden gehouden, een grote expositie van getrokken bolge wassen. De tentoonstellingsruimte zal dit jaar circa 10.000 vierkante meter beslaan; er wordt een bezoek van 50.000 personen verwacht, ook uit het buiten land, o.a. Zweden. Duitsers, Engelsen en Italianen. Deze expositie is bedoeld om de kwaliteiten van de in West-Friesland geteelde bloembollen te demonstreren. Aan deze tentoonstelling is een kleine expositie van select stamboekmelkvee gekoppeld, georganiseerd door de Pro vinciale Bend van Rundveefokvereni- gingen in Noord-Holland. De koeien die hier te zien zullen zijn behoren tot de zgn. superproduktieklasse. De minister van Landbouw en Voed selvoorziening, dr. S. L. Mansholt zal de „Westfriese Flora" openen. Een elektronische studio CONTACTORGAAN GEVORMD Bij een aantal organisaties die sterk in het muziekleven in Nederland zijn be trokken. is de vraag naar voren gekomen hoe de Nederlandse componisten de technische hulpmiddelen ter beschik king zullen kunnen krijgen, om zich de materie der elektrische geluidsvoortbren- ging en omvorming eigen te maken en haar mogelijkheden te bestuderen. Op initiatief van de stichting Gau- deamus is er een contact orgaan ge vormd. waarvan Henk Stam de voorzit ter is. dat zich orienteren wil omtrent hetgeen bij de componisten leeft, om zich daarna te beraden op de middelen die de bestudering en ontwikkeling mo gelijk maken. Volgens het contactorgaan mag Ne derland niet afwachten wat het buiten land doet. maar moet het onderzoekin gen doen en proeven nemen. Wat tot nu toe op dit terrein is gebeurd, heeft in ternationaal hoge waardering ondervon den. o.m. de Prix d'Italia voor Henk Ba- dings en Ton de Leeuw. Opstand in Amerikaanse gevangenis: vele gijzelaars In de staatsgevangenis van de Ameri kaanse staat Utah te Point-of-the- mountain is woensdagavond een opstand uitgebroken. De opstandelingen barrica deerden zich in hun verblijven na een aantal bewakers en achttien burgers als gijzelaars te hebben meegenomen. De burgers waren de leden van een korfbal vereniging. die in de gevangenis hadden gespeeld, en vijf onderwijzers, die de ge vangenen lessen gaven. Volgens de eer ste berichten heeft een bewaker zware steekwonden opgelopen. Hetzelfde was het geval met een der gevangenen. De opstandelingen lieten de directeur van de gevangenis weten, dat zij hun eisen wilden kenbaar maken aan de gouverneur van de staat Utah. Deze kwam kort daarop bij de gevangenis aan. waar hij direct besprekingen begon met de woordvoerders van de opstande lingen Dure tandarts Een telegrafist op het Noorse eilandje Björnöy heeft last van een tandontste- king. Het wachten is nu op de per radio ontboden tandarts, die per fregat van de Noorse marine uit Harstad is vertrok ken en vandaag hoopte aan te komen. Hij heeft dan een reis van zevenhon derd zeemijlen (bijna 1300 km) achter de rug! Deskundigen nemen aan dat de hoog ste rekening in de geschiedenis der Noorse tandheelkunde nu wel binnen kort zal worden uitgeschreven, maar er was geen andere manier om het eilandje te bereiken. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT Iets betere stemming Amsterdam. 7 februari. Van de verlaging van het Engelse of ficiële disconto van 5% tot 5 ging vandaag een psychologische uitwerking uit op de effectenmarkt alhier. Men was het er over eens dat deze maatregel van Londen een verbetering kan inluiden van Engelands situatie, maar dat daar van voor de positie alhier niet zoveel te verwachten is. In geen geval helde men over tot de mening dat het voorbeeld van de Bank of England gevolgd zal worden door de Ned. Bank. De invloed van de Engelse discontoverlaging be perkte zich dan ook tot een opgewekter stemming voor de staatsfondsenmarkt. De staffellening liep omhoog tot 87. investeringscertificaten tot 92. In het verdere verloop evenwel trad een reactie in waardoor de stafellcning weer tot 86 3/8 terugviel. Uiteindelijk bleef er dus van de Engelse maatregel alhier niet veel over. Toch was onze aandelenmarkt opge wekter gestemd, hetgeen in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het op timistischer slot van Wallstreet. Inter nationale fondsen waren over de gehele linie aan de vaste kant: Philips passeer de de 250. Unilever liep op tot 342 en Koninklijke werd verhandeld op ruim f. 1.- hoger niveau. AKU herstelde tot bijna 200. Overigens had de markt wei nig te betekenen: Scheepvaart was ech ter in herstel, ook voor KNSM. die de laatste dagen door teleurstellende divi dend waren afgebrokkeld. Indonesische fondsen verwaarloosd. Converteerbare obligaties Philips goed prijshoudend op 112 1/4. De spoorweg lening werd vernomen op 101. Claims Arnhemse Scheepsbouw deden onveran derd f. 120.- WISSELKOERSEN Amsterdam. 7 febr. Londen 10.66% —10 66%. New York 3.82%—3.83%. Mon treal 3 99%—4 00% Parijs 1.0810— 1 0820. Brussel 7.58%7 59. Frankfurt 90.78— 90 83. Zurich 86.89%—86.94%. Zurich (vr francs» 89 17%—«9 22%. Stockholm 73.57—73.62. Kopenhagen 55 01%-55 06%, Oslo 53.32%—53 37%. Milaan 60 59%— 60.64%, Wenen 14.64%—14.65%. Beurs van Amsterdam Donderdag 7 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. 3% Johnny Jordaan. woonachtig in Zand- voort. heeft zich vanmiddag voor het ondergaan van een maagoperatie naar het St.-Elisabethgasthuis te Haarlem begeven. Hij gevoelde zich de laatste rlagen niet gezond, hoewel hij tot gls- Oeren toe zijn normale werkzaamheden heeft voortgezet. Een medisch onder zoek wees uit. dat de zanger een maag operatie moest ondergaan. Daartoe is hij thans in het Haarlems ziekenhuis op genomen. Aanrijding op overweg VRACHTWAGEN VERSPLINTERD Een vrachtwagen uit Vroomshoop, geladen met bouwmaterialen is van morgen door de trein op de overweg voor de brug over het Zwolsekanaal gegrepen. De wagen werd ongeveer 90 meter meegesleurd en verwrongen tot een ver splinterde massa van staal en hout. De trein had de auto even achter de cabine gegrepen, waardoor deze nog enigszins intact bleef, zodat de bestuurder slechts met lichte verwondingen uit zijn benarde toestand kon worden bevrijd. Dc berm van de spoorbaan en de brug lagen bezaaid met bouwmateria len. Het voorste treinstel is voorbij de brug ontspoord en had daarbij aan liet baanvak ter plaatse grote schade aan gericht. De oorzaak van het ongeluk zou ge zocht moeten worden in onoplettend heid van de bestuurder van de auto. Ned. '53 3% Grootboek obl. Ned '51 3% Ned. '53 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned. '47 3% (3) Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. Ned 62-64 3 Cert NWS I Indië '37A 3 I Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelsmij. A'dam Rubber Deli Mijen (Ver.) H VA Java Cult Senembah AKU Berkel's Patent (v) CaJvé Delft cert. Kon Pap. v. Gelder Hoogovens cert. Müller en Co. N.B. Ned Kabelfabr268% Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Olie (f 20 idem (50 a f 20.— Vorstenlanden Holl Amerikalijn Java China Paket Kon N Stoomb K P M Ned Stoomv Mij Ommeren cert. Kon Rott Llovd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLItJ Frov en Gem leningen Adam 47 <3%> 3... 91 Vorige Slotkoers koers v. heden 91% 91 y4 82 L 92% 91% 90% 90% 90% 90 A 85 85 86% 86% 87 87 87% 87% 86 A 86 A 85% 85% 92% 93% 91A 91% 91% 91% 66% 87% 87 A 85% -) 48% 48 105% 105% 166 167 79 79 102 L 100% 96 97 58 58 65% 65% 198% 199% 173% 175 289 291 197 195% 271 373 300 300 268% 274 248% 350% 143% 144% 338 341% 219% 219 215% 216% 775 779 154 80 155.70 154.50 155.55 30 175% 174 183% 184% 166% 168 159% 160 201 203% 278% 279% 172% 174 168% 169 Den «Hag 1937 I 3 Leiden 1947 R'dam '57 I-III 3% 93 89% 91 Industr. Obligaties Philips Dollarlng'51 96% 97 Premieleningen A'dam '33 3 101% 102% A'dam '51 2% 99% 99% A'dam '56 I 2% 97% 97% A'dam '56 II 2% 1057s 106 Eindhoven '54 2% 90% 90 Enschede '54 2% 92% 92 Den Haag '52 I 2% 104% 103 idem II 2% 102% 102% R'dam '52 I 2% 99% 100 idem II 2% 105 105% Utrecht '52 2% 98 99 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank220% 320 H BU cert207% 207'. Rott. Bank 181% 183 Twentsche Bank 187% 186 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 240 L Borneo Sum. H Mij. 75 75 Ned. G. en Sp. fabr. 174 173% Kon. Ned. Grofsm. 108 108% Internatio 96% 96% Rott. Droogdok Mij. 558% Tieleman en Dros7% 7% Ned. MiJ. Walv.vrt.69% 69% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 19 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32% 32A Intern. Nickel 105% 106 Anaconda 66% 67% Bethlehem Steel 177 179 Cities Service 64 63% General Motors40 A 40% Kennecott 105 106% Republic Steel 5151% Shell Oil 77% 77% Union Pacific 29% 29% Un States Steel 62% 62f| Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen v R 6/2 Edeimet Kon AA 63 64 Pref wa Idem 68% 68 Electrolas B Holl Constructie 375 365 Ing our v Bouwnijv iv» Int Kunstooft [nd 45 I 45 L Leidsche Wui-pmn 276 Slkkens Lak B 398 393 Ver Touwtabrieken 162% 163% Wernlnk's Betonm 81% 80% Van Wijk Textiel 71 70 B

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9