'n llOXV ja graag. ROXY ROXY roken! ruiken Eerste miljoen hedenavond bijeen is Operatie goed zo Johan Bodegraven: „Wij zijn nog maar pas goed op gang" 95ste jaargang Donderdag 7 februari 1957 Derde blad no. 29056 (Van een onzer redacteuren) Luisterend Nederland het zijn zo ongeveer een miljoen toestelbezitters stemt hedenavond weer af op Hilversum II, de zender van de NCRV. Het is de Operatie „Goed zo!'*, met Johan Bode graven als „chirurg", die dan weer in het middel punt van de belangstelling staat. Een operatie, een nationale radio-actie, welke in de eerste plaats het Nationaal Fonds tot bestrijding van de kin derverlamming ten goede komt en waarvan ook enkele instellingen, t.w. de Johanna-stichting (Loesje) te Arnhem, Bartimeüs in Zeist en Effa- tha in Voorburg, profiteren. Tien weken, waarvan er nog drie op de hulp (f. 200.000) aan de Hongaarse vluchtelingen waren afgestemd, is deze actie thans in de ether. Buiten dit bedrag, dat Johan Bodegraven, Neer- lands bedelaar no. 1, voor de microfoon „even bijeenbracht", is thans het eerste miljoen voor de daarvoor in aanmerking komende stichtingen bijeen!! Hedenavond, wij lopen de radio daarop enige uren vooruit, zal Johan Bodegraven dit luis terend Nederland kunnen mededelen. Een resul taat, dat in zeven weken werd bereikt en dat respect afdwingt. Een miljoen dit is in principe overeengekomen waarvan de poliobestrijding het leeuwedeel krijgt. Eén miljoen! Het worden er twee, misschien wel want volgens Bodegraven „is men nog maar pas goed op gang". Nog veertien maal rijdt de Zonnetrein, waaraan deze actie is gekoppeld en die tal van prachtige prijzen, w.o. een auto in zijn lading meevoert, door ons land. (Ingez. Med.-Adv.) 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd k Standvastige melange Maak zo n pakje ROXY eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: Uit honderdduizenden inzendingen zoekt men in Hilversum DE slagzin Nu hedenavond het eerste miljoen bijeen is slechts een enkele radio actie overtrof dit resultaat hebben wij eens contact gezocht met de man, die dit miljoen, het is niet zijn eerste, bij elkaar praatte: Johan Bodegraven. Is bet mogelijk, zo wilden wjj o.a. weten, dat al die tien- en tienduizenden in zendingen („spreekt U gerust van honderdduizenden") aan een nauwkeurig on derzoek worden onderworpen? Johan wij troffen hem in de N.C.R.V.-studio aan tussen duizenden „goed-idee-brieven" is een slagvaardig man, die oog heeft voor humor en staat in de schijnwerper van de populariteit. Zoeken doet Johan deze populariteit niet. Radio en televisie brachten hem in de gehoor- en gezichtskring van duizenden. De jury aan de arbeid. Na de voorsortering iedere week 3000 tot 4000 slagzinnen. aan Bodegraven de uitvoering in handen werd gelegd. Een groep fabrikanten wist men te interesseren voor de uitgifte van het in ons land huis-aan-huis (2.715.000 gezinnen) verspreide boekje, waarin de spelregels waren opgenomen. Eerste re sultaat: er kwam f. 350.000 op tafel, waarvan vrijwel de gehele actie kan worden bestreden. Ongeveer 7 aan kosten Dank zjj deze financiële opzet en het feit. dat deze actie onder luiste rend Nederland een goede weerklank vond, ziet het er na tien weken „draaien" naar uit, dat straks van het eindbedrag slechts circa 7% aan kos ten moet worden afgetrokken. Een bijzonder laag kostenpercentage indien men zich realiseert, dat men van overheidswege eerst dan toestemming tot het houden van een dergelijke ac tie geeft indien tenminste 60% ten goede komt aan het voor ogen ge stelde doel. Thans wordt dit zeker 90%. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM „Goed zo" 21 februari voor televisie Wat men niet moet doen Heeft men aan deze „spelregels" vol daan. dan verdwijnt de inzending naar een andere groep, welke zich volgens bepaalde gedragsregels een oordeel vormt over de vrije slagzin. Hoewel het einddoel niet in handen van deze groep berust - daarvoor is de jury - let men bij deze voorselectie terdege op origina liteit. Zo behoeft men bijv. de zin ..Laat ons met vereende krachten, het leed van kinderen verzachten" niet meer in te zenden. Wekelijks keert deze zin in veel vouden van honderden terug. „Niet den ken, maar doen". „Laten wij geven opdat zij gelukkig leven". „Geef uw munt voor hun kruis" zijn eveneens van die zinnetjes, welke men geregeld aantreft. Nog een tip: inspireer toch vooral uw slagzin niet op een juist die week met de eerste prijs bekroonde inzending, zo als dat naar men ons vertelde bijv. het geval was met de zin „Maak een gouden randje om een donkere wolk". In hon derden inzendingen trof men toen ineens het woord goud, zilver of diamant aan. Tal van variaties kwamen ook binnen naar aanleiding van de laatst bekroon de slagzin: ..Blijf voor dit doel niet buitenspel staan". Velen zochten het toen weer in de sport. Zo van: „Laat Bodegraven niet in zijn hemdje staan" of „Zet het leed schaakmat". Trouwens - en dit weet U ook weer - toespelingen op Bodegraven stelt men ook niet op prijs. 21.000 ambtenaren bij Financiën Enorm aantal is niet efficient Beztvaren geuit tegen de Herstelbank (Van onze parlementaire redacteur) Bjj de behandeling van de begroting van het Departement van Financiën in de Tweede Kamer, Is gisteren weer bijna algemeen gepleit voor een grotere efficiency van het ambtenaren-apparaat. De heer Janssen (KVP) betoogde, dat de overheid in dit opzicht achter blijft bij het bedrijfsleven en de heer v. d. Wetering (CHU) klaagde over het enorme aantal ambtenaren, dat aan Departement van Financiën is verbon den. Meer dan 21.000! Ook in de provincies ziet men de ambtelijke kan toren steeds meer toenemen. Anderzijds drong de heer Engelber- tink (KVP) aan op meer landmeters in het belang van de herverkaveling, want er is, ook volgens de heren Ritmeester (VVD), Van Eysden (AR) en Peschar (P. v. d. A.) geen enkele Rijksdienst die zo'n achterstand heeft als het ka daster. En de heer Smallenbroek (AR) bepleitte de aanstelling van meer amb tenaren bij de belastingdienst omdat de aanslagen te laat komen. Hij noem de het onrecht, dat er een geheime cir culaire was uitgegaan naar de belas tinginspecteurs volgens welke grondige aanslagen moeten worden opgelegd aan ondernemers en de beoefenaren van vrije beroepen, maar globale aanslagen aan andere belastingplichtigen. De geringe besluitvaardigheid van de regering bij het treffen van maatrege len voor de bestedingsbeperking, laakte de heer Janssen (KVP) en de heer Van Leeuwen (VVD) waarschuwde met een herinnering aan minister Lieftinck, dat de populariteit van een minister van Financiën afhankelijk is van de impo pulaire maatregelen, die hij durft to nemen. Nu de investeringsaftrek wordt afge schaft zal de opbrengst van de ven nootschapsbelasting toenemen. Dat vond de heer Van Leeuwen (VVD) het ge schikte moment om nu een belasting vrije reservering toe te staan, welke binnen een zekere periode zou moeten worden gebruikt voor afschrijving op nieuwe bedrijfsmiddelen. Van verschillende kanten werd be zwaar gemaakt tegen de voorgestelde liquiditeitsgarantie van 50 miljoen gul den voor de Herstelbank. die nieuwe bedrijven stimuleert, waardoor de span ning op de arbeidsmarkt toeneemt. Op die manier wordt met overheidsgeld een economische crisis bevorderd. Vandaag antwoordt minister Hofstra. „Goed zo" komt donderdagavond 21 februari op het televisiescherm In deze door de N.C.R.V. verzorgde uitzending zal Johan Bodegraven o.a. een uitvoerig beeld brengen van de talrijke reacties, die op deze actie, ook in stoffelijke vorm, zijn binnengekomen Illlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tienduizenden werden er honderdduizenden Mislukte roofoverval Een gemaskerde jongeman van onge veer 20 jaar heeft gistermorgen getracht een roofoverval te plegen in het siga renmagazijn van de heer Mensink aan de Eerste Weerdsweg te Deventer. De echtgenote van de heer Mensink werd, toen zij in de winkel kwam. door de in dringer aangegrepen, die poogde haar in de kelder te duwen. Het gillen van de vrouw en haar verzet noopten hem zich snel te verwijderen en op een fiets te vluchten. „Dag mijnheer Bodegraven" De taxi-chauffeur in Hilversum, doch ook die in Amsterdam en Groningen, in Middelburg en Maastricht begroet hem met een „dag mijnheer Bodegraven". Op straat, in het restaurant, in de win kel. in trein en tram is dit niet anders. Veilig, zo liet hij zich tegenover ons uit, ben ik alleen in mijn woning, doch ook daar weet men mij circa dertig tele foontjes per dag te vinden. In zijn woning, waar hij in de voor een radio man zo spaarzaam toegemeten tijd, kan opgaan in de vreugde van zijn kinderen een meisje van acht en twee jongens van 12 en 15 assisteert hij in deze weken zijn vrouw, daartoe door een luisteraar aangezet, in de huishouding: vaten afwassen. Een huishoudelijke plicht, welke hij met enthousiasme heeft opgevat, 't Is immers voor „Goed zo". Voor iedere keer n.l., dat hij de vaten in januari voor zijn rekening nam, zegde een luisteraar hem één gulden voor de actie toe. Bij ons bezoek ging er een telefoontje naar huis van: „Vrouwtje, laat de vaat maar staan, ik ga weer een gulden (het was de acht tiende al) voor „Goed zo" verdienen". In het kader van deze actie heeft Bodegraven al van alles moeten doen: het tellen van de strepen in zijn das, van de knopen aan zijn kostuum, van de kopjes in zijn woning en van het meten van de centimeters van zijn schoenveters. En daar staat dan weer een zeker bedrag van dubbeltjes, kwartjes of guldens tegenover. Het zijn allemaal opgaven en nog dui- Volgens een speciaal systeem gaan wekelijks honderdduizenden inzen dingen door hun handen. zenden andere die via de goed- ideeënpost wekelijks bij de N.C.R.V. binnenkomen. Te oordelen naar de vele brieven, het zijn er wekelijks twee k drieduizend, welke aan een daarvoor speciaal ge vormde staf worden voorgelegd, zit ons land t.a.v. deze actie volgens Bodegraven U kunt er hem vanavond ook weer over horen nog vol goede ideeën. Zo als bekend wordt de inzender van het beste idee-van-de-week verrast met een kist met levensmiddelen. Het allerbeste idee Komen al deze suggesties rechtstreeks bij de studio binnen, voor de resultaten van de Operatie „Goed Zo" is het werk terrein verlegd naar het „Bureau Nau- ta", gevestigd in de onmiddellijke nabij heid van deze studio. Een bureau, dat gemaakshalve de naam draagt van de man, die de N.C.R.V. en daarmede de stichtingen, waarvoor de actie is be doeld, wel aan het allerbeste idee hielp: de gehele opzet en uitwerking van de operatie „Goed Zo", waarop thans we kelijks tienduizenden hun krachten be proeven: het maken van een slagzin of een twee-regelig rijmpje. Aan de hand van een ontwerp van de heer F. A. Nauta trok „architect" Ge rard Hoek U kent hem van de N.C.R.V. het bouwschema op, terwijl Op 16 november j.l. - daags na de start - verkeerde men in Hilversum in grote afwachting. Zou de actie inslaan? Weliswaar had men bij de voorbereiding niets aan het toeval overgelaten en was een permanente staf voor het contro leren en schiften der inzendingen aan wezig, doch zou er wel werk voor zovele handen zijn? Die dag bracht de eerste postbestelling enkele honderden inzen dingen binnen, in de middaguren opge lopen tot over de duizend. Er was een begin. De zaterdag en daarop volgende maandag waren dit er al tienduizenden. Nederland had gereageerd! Men kon te vreden zijn! Tien weken na de start is men in Hil versum niet meer alleen tevreden, doch ook voldaan. De tienduizenden - één postbestelling brengt soms 50.000 iuzen dingen - werden er enige honderdatn- zenden. Men kan het werk aan Het ligt voor de hand, dat zulk een lawine van inzendingen extra maatrege len vraagt. Welnu ook die zijn genomen. Behalve een permanente staf van 15 personen, die met een korte middagpau ze onafgebroken van 9 tot 6 uur in de weer is, heeft men de beschikking over tien tot vijftien Utrechtse werkstuden ten, die het werk om zes uur overnemen en dan doorgaan tot half twaalf. En hoe gaat de controle nu in haar werk? Een vaste ploeg doet niets anders dan voorsorterenn. Met de daarvoor be stemde kaarten - uit het huis-aan-huis verspreide boekje - heeft men weinig moeite. Deze licht men er zo uit. Van inzendingen, welke op een gewone brief kaart zijn ingestuurd, moet eerst het adres worden gecontroleerd. Zij kunnen voor andere omroepverenigingen be stemd zijn. Hierna volgt een controle van de postzegelwaarde 'f. 0.50 moet tenminste worden bijgeplakt) en van de via de radio voorgeschreven slagzin. 10.000 inzendingen per uur Ondanks het feit, dat men in Hil versum reeds routine gekregen heeft bij de voorselectie - vier man controleren circa 10.000 inzendingen per uur - houdt dit niet in, dat men mechanisch te werk gaat. Iedere slagzin/rijmpje komt on der de ogen van de voorsorteerders en wordt op haar/zijn waarde getoetst. Een spelregel, waartegen regelmatig wordt gezondigd, is het niet tijdig binnen zijn (dinsdagochtend met de eerste post) van de inzending. Wat daarna binnenkomt - het zijn er ie dere week nog altijd ongeveer 50.000 - wordt onherroepelijk van deelne ming uitgesloten. Legio is ook het aan tal Inzendingen, dat slechts met f. 0.50 i.p.v. met f. 0.57 is gefrankeerd. Ook hiervan geldt: van deelneming uitge sloten! Uitspraak jury onherroepelijk Zodra de voorselectie heeft plaats ge vonden - dinsdagavond is men hiermede gereed - komt de jury in actie, die hier voor de woensdag heeft gereserveerd. In deze jury. welke staat onder leiding van mr. E. Straat, hebben zitting mevr. J. v. d. Kraan-De Gooyer. de heer Peter van Campen en de journalist Henk Janszen Uit de haar per week voorge legde drie tot vierduizend voorgesor teerde inzendingen zoekt zij de zestig prijswinnaars, o.w. de tien hoofdprijzen, uit. Haar uitspraak, waarin tevoren nie- De heer Lucas brak rib (Speciale beriohgeving) Johan Bodegraven aan de afwas telkens één gulden voor Goed Zo". mand van de NCRV wordt gekend, is onherroepelijk. Mocht het al voorkomen - en het is een enkele maal gebeurd - dat een bekroonde inzending door verschillen de personen werd ingestuurd, dan spreken verschillende factoren, o.a. het tijdstip van het poststempel, een woordje mee. Voorts behoudt de jury zich het recht - en ook hiervan is reeds gebruik ge maakt - de voorsorteerders op een kwa liteitscontrole te testen. In eerste in stantie terzijde gelegde inzendingen wor den dan opgevraagd, hetgeen totnutoe geen enkel resultaat opleverde. Is de jury op haar beurt gereed geko men met de beoordeling, dan wordt de omroepleiding van de uitslag in kennis gesteld. Indien dit 's woensdags nog mo gelijk is krijgen vijf willekeurige perso nen, wier inzending behoort tot de eer ste tien bekroonde inzendingen, een te lefonische oproep om donderdags in de studio te verschijnen. Onder hen be vindt zich echter steeds de winnaar(es) van de auto. Bodegraven in retraite Aan Bodegraven, die iedere donder dagmiddag enkele uren in retraite gaat om zich op de uitzending voor te berei den, wordt het tenslotte overgelaten om Vorige week is het Kamerlid Lucas (KVP) bij het vervullen van een spreekbeurt van het spreekgestoelte ge vallen, waarna hij klaagde over pijn in zijn rug. Gistermiddag in de Tweede Kamer nam de pijn in hevigheid toe. Hij ging op een stoel zitten; voelde plotseling een hevige steek, viel op de grond en bleef bewusteloos liggen. De enige arts onder de Kamerleden, dr. J. H. Lamberts van de P. v. d. A„ verleen de zijn Rotterdamse collega de eerste hulp. Op een brdneard werd de heer Lucas, op grond van het vermoeden, dat hij een. rib had gebroken, naar een zie kenauto gedragen, die hem vervoerde naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo aan het Westeinde in Den Haag voor het nemen van een röntgenfoto. met Goos Kamphuis 's avonds de zaak te „versieren". Vermoedelijk zal dit het laatste jaar zijn, dat Bodegraven via de radio een overigens goed bedoelde aanval doet op de portemonnaie van de luiste raars en de intelligentie van de deel nemers aan het mastklimmen. Met ingang van 't nieuwe seizoen zal hfl Dirk Verréi in NCRV-verband opvol gen als regisseur van de hoorspelkern van de Ned. Radio Unie. In Utrecht in 1946 tijdens een padvin dersshow, getiteld „Daar zit muziek in" - en voor Bodegraven zat er in derdaad muziek in - „ontdekt", gaat hij zich dan wijden aan werk. dat hem ligt en waarvoor hij grote belangstel ling heeft. Tot vanavond JohanMet de pret tige mededeling van „het eerste mil joen bijeen" zijn wij je enkele aren voor

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5