Communistisch partij orgaan begint de aanval op kardinaal Mindszenty Pater van Cisterciënser Orcle in Hongarije geëxcommuniceerd LASSIE HAVERMOUT Bemoedigende ontwikkeling van de Nederlandse mestveestapel RYNBENDE Oude Schiedammer j Ruslaud toont vier Amerikaanse „spionnen" op persconferentie Met een enkel woord Agenda Blij! meester DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 Inleiding tot diplomatieke stappen Diplomatieke waarnemers in Wenen zijn van ordeel, dat de aanval van het Hongaarse communistische partijorgaan „Nepszabadsga" op kardinaal Mindszenty wel eens de inleiding zou kunnen zijn voor diplo matieke stappen van de Hongaarse regering. Het blad heeft zich gis teren in een artikel met de kop „De vreemde gast van de Amerikaanse legatie" geringschattend uitgelaten over de kardinaal. Het was de eerste maal sinds vele weken, dat de kardinaal, die in de Amerikaanse legatie van Boedapest zijn toevlucht heeft gezocht, in de pers werd genoemd. Hongaarse volk laclit sardonisch Het communistische orgaan weet te vertellen, dat de kardinaal een champagneglas gebruikt by gebrek aan een kelk bij het lezen van de mis. Het blad voegt er dan ironisch aan toe, dat de kardinaal zich pas herinnerde priester te zij", toen hij dc legatie betrad. „Voordien vergat hij dat hij priester was en werd po liticus". aldus het blad. die de kar dinaal verder beschuldigt van poli tieke activiteiten vanuit de Ameri kaanse legatie. Hij zou instructies uigezonden heb ben als gevolgwaarvan achttien ..democratisch denkende" priesters in de diocesen van Boedapest en Ester- gom van het uitoefenen van him ambt zijn ontheven. Bovendien zou de kar dinaal nog steeds „dreigen, dat hij gedwongen zal zijn zijn toevlucht te nemen tot een of andere maatregel in dien zijn instructies niet ten uitvoer worden gebracht". De Amerikaanse le gatie heeft zich gehaast deze beschuldi ging in een verklaring aan de pers te weerleggen. ..Terwijl al het mogelijke wordt gedaan voor de gezondheid van de kardinaal en zijn persoonlijk gerief binnen het terrein van de Amerikaanse legatie, wordt en werd tegelijkertijd al het praktische gedaan om ervoor te waken, dat hij de legatie op geen en kele wijze gebruikt als basis om poli tieke of aanverwante activiteiten uit te voeren", aldus de legatie. De kardinaal leidt in feite een zeer afgezonderd leven. Hij slaapt op een divan en zijn enige lichaamsbeweging bestaat uit een geregelde wandeling in de tuin van het gebouw. Hij mag geen bezoekers ontvangen. Zijn moe der is de enige, die hem met Kerst- 0 Vervolg van pag. 1 Fransman zet beweringen recht De Franse vertegenwoordiger maakte ironisch gewag van de verzekering van de Syrische afgevaardigde, dat „gehele Algerijnse gebieden" door de opstan delingen worden bestuurd. „Zou de heer Zeineddin ons een kaart kunnen tonen, waarop die gebieden staan aan gegeven? Er bestaat in geheel Algerije nog niet één dorp, waarover dit ge heimzinnige gezag wordt uitgeoefend", verklaarde hij. Soustelle vroeg ook waarom de rebel len herhaaldelijk mohammedaanse Al gerijnen in groten getale ombrengen, „wanneer de bevolking zo solidair is met de opstandelingen, als de heer Zeineddin ons wil doen geloven". Hij verzekerde, dat er geen sprake is van eenheid in de gelederen der op standelingen, zoals Zeineddin verklaarde, doch dat de verschillende groepen Al- gerynse verzetslieden elkander onder ling met propaganda en zelfs met de wapens bestrijden. De Franse vertegenwoordiger sloot zich tenslotte plechtig bij hen aan, die een einde zouden willen zien aan het bloedvergieten in Algerije. „Ik moet de Verenigde Naties echter waarschu wen tegen aanmoediging der Algerijnse rebellen, die het conflict slechts kan rekken en die in strijd zou zijn met de letter en vooral met de geest van het Handvest der Verenigde Naties", aldus de voormalige resident-generaal van Algerije Jacques Soustelle. De Britse vertegenwoordiger, mi nister van Staat Allan Noble, schaarde zich in^zijn toespraak aan de zijde van Frankrijk, door te verklaren dat de Verenigde Naties geen enkel recht be zaten zich met het Algerijnse vraagstuk in te laten, daar dit een louter binnen landse aangelegenheid van Frankrijk was. Minister Noble beschuldigde „be paalde landen" ervan „niet met schone handen ter vergadering te zijn geko men. daar zij in hun streven, om de politieke toekomst van Algerije te be palen. een open oog hebben voor hun eigen belang, dat zij denken te bevor deren door uitbreiding van hun invloed in Noord-Afrika". Frankrijk heeft een uiterst liberaal ontwikkelingsprogramma voor Algerije opgesteld, doch het wordt dit land moeilijk gemaakt dit uit te voeren, en wel speciaal door de hiervoor genoem de landen, die er geen geheim van ma ken dat zij geheel andere verlangens aangaande de toekomst der Algerijnen koesteren, en dat zelfs in de Verenigde Naties verklaren. Deze staten doen hun uiterste best het vuur in Algerije aan de wakkeren, waarbij zij geen acht slaan op de we zenlijke belangen van het Algerijnse volk. Zij deinzen hierbij voor geen en kel middel terug, hetgeen het geval met de „Athos" aantoont (dit schip werd 16 oktober 1956 ter hoogte van de Noord- afrikaanse kust door de Fransen aan gehouden. Het bleek voor de Algerijnse opstandelingen bestemde wapens te ver voeren die, naar de bemanning ver klaarde. in Alexandrië door Egyptische militairen aan boord waren gebracht). mis heeft mogen zien. Maar in de enkele dagen, dat hy door zijn be vrijding in oktober de vrijheid ge noot. heeft hfj de tijd kunnen vinden enige instructies, die hij nodig achtte, aan de r.-k. hiërarchie te sturen. In de ban De Romeinse Congregatie van het H. Concilie heeft een Hongaarse priester, pater Richard Horvath van de Cister ciënser Orde in Hongarije geëxcommu niceerd wegens „het ageren tegen de wettige kerkelijke autoriteiten en het trachten het gezag van deze autoritei ten aan te tasten". Het decreet werd gepubliceerd in de ,.Acta Apostolicae Sedis" (Handelingen van de H. Stoel" het officiële orgaan van het Vaticaan, waarin alle kerkelijke wetten en decre ten worden afgekondigd. In het decreet worden de „handelingen"' van de in de ban gedane priester niet nader aange duid, maar uit Vaticaanse kringen werd vernomen, dat sommige priesters in Hongarije zich de rechten aanmatigden van de hiërarchie. Wapens voor arbeiders Het Hongaarse volk lacht intussen sardonisch over een door een der mi nisters van Kadèrs kabinet afgelegde verklaring tijdens een redevoering tot 1500 communistische activisten. De minister van staat Gyoergy Marosah zei toen o.m.: „Wij organiseren een effec tieve politiemacht een dergelijke macht zal elke soort contra-revolutie breken. Ik zeg u dat wij, indien nodig, ook de werkende klasse wapens zullen geven Over deze verklaring nu maken de Hongaren zich thans vrolijk, omdat zij weten, dat de arbeiders wel de laatsten zullen zijn, die wapens van de regering krijgen. Het waren ten slotte de arbeiders, die bij de opstand in oktober een leidende rol hebben gespeeld en sinds vertoornd zijn over de ontbinding van hun arbeidersraden en de strenge maatregelen, die In de fabrieken zijn ingevoerd. (Ingez. Med.-Adv.) Hef beste ontbijt in de kortste tijd Aan het einde van 1955 waren 12.395 mestkalveren in ons land, tegen 16.089 aan het einde van 1956. Voor de kleinveemesterij was dit 20.222 resp. 43.314 en voor het overige mestvee 33.653 en 47.055. Biggen waren er eind 1955 879.039 eind 1956 923.368. Voor de mestvarkens van 25 tot 60 kg waren de cijfers over 1955 en 1956 resp. 686.768 en 687.324, van 60 tot 95 kg 411.082 en 432.325, van 95 kg en zwaar der 124.764 en 130.793. De varkensstapel is met 5% gestegen van 1.222.614 op het einde van 1955 tot 1.250.442 op het einde van 1956. Deze gegevens werden bekend ge maakt op de gisteren in Utrecht gehou den vergadering van het produktschap voor vee en vlees. De voorziter, de heer Joh. de Veer, zeide, dat deze cijfers een beeld geven van een bemoedigende ontwikkeling in de Nederlandse mestveestapel, die daar door een verlichting voor onze zuivel- positie betekent. Bij de bespreking van de rundvee marktsituatie werd deze zeer stabiel ge noemd, maar de prijzen zullen over het algemeen iets hoger moeten zijn voor een rendabele exploitatie van de vlees voorziening. De invoer van wekelijks 1400 koeien in de laatste vier weken heeft een kalmerende invloed op het prijspeil. Wat de baconexport betreft, is het produktschap er van overtuigd, dat er door ons te veel bacon naar Enge land wordt gestuurd. Door een stijging van onze baconexport in de laatste weken tot boven de duizend ton per week zyn er op de Engelse markt over schotten ontstaan, met dalende pry- zen als gevolg. Langdurig heeft het produktschap gediscussieerd over beperking van de aanvoer als maatregel tegen dit da lende prijspeil en een te verwachten nog verdere verlaging van de prijzen. Over een voorstel om een verminde ring van de baconproduktie te bereiken door een prijsverlaging van f. 2,37 op f. 2,32. staakten de stemmen (7 tegen 7,. Tenslotte werd besloten de gewicht-s- grenzen te verkleinen van 61 tot 70 kg op 63 tot 70 kg. Bij de laatste zending rundvee uit Hongarije, die in ons land aankwam en waarmee dit handelsverdrag is afge werkt, is mond- en klauwzeer geconsta teerd. Het produktschap zal op korte tex-mijn overleg plegen met de veterinaire dienst over verhoogde waarborgen tegen besmettingsgevaar bij de invoer van vee. (Ingez. Med.-Adv.) Boycot van tram in Spaanse hoofdstad De bevolking van Madrid is donder dagochtend, uit solidariteit met de in woners van Barcelona begonnen met een boycot van de tram. Vooral in de arbeiderswijken was de staking vrijwel algemeen. De trams re den vanochtend, zonder bijwagens, met slechts enkele passagiers, terwijl de trottoirs overvol mensen waren die naar hun werk Hepen. (Ingez. Med.-Adv.) en pijn weg- wrijven met D AMPO Eerlijke vinder Het was een eerlijke vinder, die in een bos aan de Oostenrijks-Hongaarse grens een postzegelverzameling van circa 10.000 stuks vond, want hij spoorde de eigenaar op, die reeds in Engeland was, en dat was niet zo eenvoudig. De verzameling bevatte o.a. een brief van een Belgische filatelist aan zekere Paul Jager. Het adres van de Belgische verzamelaar stond er wel op, doch dat van de heer Jager niet. Dus schreef de Vinder naar België, en de Belgische fi latelist. schreef naai' Boedapest, van waar de moeder van de heer Jager be richtte, dat haar zoon veilig in Enge land was. Eerstdaags ontvangt de Hongaarse vluchteling zijn kostbare collectie. Het blijkt, dat hij bij zijn vlucht met vrouw en twee kinderen ook de albums met postzegels meesleepte. Toen het gezin de grens over was, moest de heer Jager de albums echter achterlaten om zijn vrouw te helpen, de kinderen te dragen. En hij dacht toen werkelijk niet, dat hij ze ooit zou terug zien. Communisten verlangen zetels De Indonesische communistische partij, wat grootte betreft de vierde partij in het land, heeft bekend ge maakt, dat ook zij betrokken wenst te worden in de vorming van een nieuw kabinet, als de huidige coalitie-rege ring onder leiding van premier Ali Sastroamidjojo mocht vallen. In politieke kringen in de hoofdstad is de verwachting uitgesproken, dat het Parlement de volgende week, na het re- geringsantwoord op de algemene be schouwingen in tweede termijn over de regeringsverklaring inzake Sumatra, over het lot van de regering zal beslissen. „Als een televisieshow" (Ingez. Med.-Adv.) lECfN HOEST EN HEESHEID DAGEIIIKS VOOR STEM EN KEEl Rokers, laat Uw nachtrust niet door hoest verstoren. Gebruik Wybcrt, het beproefde middel tegen hoestprik- kei en rokershoest. I. M. F. functionarissen over Indonesië's situatie Functionarissen van het Interna tionale Monetaire Fonds (I.M.F.) bestuderen met aandacht de moge lijke gevolgen van de vermindering van de goud- en deviezen-reserves van Indonesië voor de financiële positie van het land. Dit naar aanleiding van het feit, dat de regering van Djakarta maan dag meedeelde, dat zij het wettelijke minimum aan goud- en deviezen reserve van 20 tot 15% van de totale omloop aan bankbiljetten had ver laagd. Zij hebben gezegd, dat hierdoor onge twijfeld de geldvoorraad geinflationeerd zou worden en dat het een ongunstige economische situatie in de eiland-repu bliek aangaf. Zij voegden daar aan toe. dat dit vanzelfsprekend bezorgdheid in andere landen zou wekken, en verklaarden te hopen, dat Indonesië spoedig zijn bin nenlandse politieke en economische vraagstukken onder de knie zou krijgen, zodat het de voor het grijpen liggende vruchten zou kunnen oogsten van zijn rijkdom. Zij wezen erop, dat het land grote natuurlijke rijkdommen bezit en in het bezit zou kunnen zijn van een grote hoeveelheid buitenlandse deviezen, als eenmaal zijn zaken op orde zouden zijn. BINNENLAND Schooljongens mt Groubbenvorst heb ben op een aspergeveld een urn en been deren opgegraven uilit een van de twee bi) elfeaar liggende grafheuvels. De urn da teert uit de zgn. HaHstadrtpemode, 400 500 voor Christus. Enkele jaren geleden werd op dit veld reeds een soortgelijke urn aangetroffen. Het zesjarige meisje M. C. J. Dui've la ar uit de Weimarstraat ln Den Haag ls flstermiddag om tien over twee. toen zij n die straat achter een geparkeerd staan de auto langs de rijweg oprende, aange- rede door een personenauto. ZIJ kreeg een schedel basisfractuur, tengevolge waarvan zij overleed. Tijdens een korte plechtigheid op de oude begraafplaats „Ter Navolging" aan de Oude Schevenlngse Weg te Den Haag is ag het felt herdacht dat mevr. Groen van Prtnsteren-van der Hoop. de' echtgenote van de grote Chrls- tenstaatsman mr. G. Groen van Prinster er. 150 jaar geleden werd geboren. Na enige korte toespraken werd tot be sluit van de plechtigheid namens de Prot. Christ. Onderwijzersvereniging een krans De Amerikaanse vertegenwoordiger in gelegd op het graf van mevrouw Groen van - u.Cabot Prlnsterer. Gisteravond om half twaalf is de 23- Jarige Maria Winkels, verpleegster in de psychiatrische inrichting te Franeker, toen zij uit de bus Alkmaar-Leeuwarden stapte en achter de bus om de Harllngerweg wil de oversteken gegrepen door een personen- de Politieke commissie. Henry Lodge, verklaarde „dat zijn land tegen de Afrikaans-Aziatische resolutie is. De Verenigde Staten zyn er evenzeer tegen gekant, dat de Verenigde Naties zich met de binnenlandse aangelegenheden van leden -sta ten inlaten" zei hij. WBPBB Cabot Lodge verklaarde ook. dat de i «uto uit Weynaldum Zij werd ta de berm- Verenigde Staten het Franse plan voor «loot geworpen en overleed ter plaatse een staken der vijandelijkheden, ge volgd door verkiezingen en onderhan delingen. als een „aanzienlijke stap vooruit" beschouwen in het streven om een oplossing voor het vraagstuk te vinden. Op een kruispunt aan d<e Verlengde Hereweg te Groningen ls gistermiddag de 63-Jarlge wielrijder J. Pinkster uit Gro- nlngen bij het oversteken van de weg ge- Algerynse I grepen door een autobus en daarbij dode- I Ujk verongelukt. Gisternacht is onverwacht ln Meche- len (België) overleden het Lid van het col lege van Ged. Staten van Drenthe, de heer H. Meijerlngh Jzn te Gieten. BUITENLAND Een groep Engelse huisvrouwen uit Newcastle, die In gemeente wonangen woont, heeft bij de gemeenteraad een ver zoekschrift Ingediend voor dikkere muren, omdat de gehorigheid zo groot is. dat de bewoners eikaars gesprekken en zelfs ge fluisterde liefkozingen woordelijk kunnen verstaan. Op laat van de Spaanse minister van Onderwijs is zestien studenten van de uni versiteit van Barcelona het recht ontzegd verder te studeren, omdat zij hebben deel genomen aan de wanordelijkheden op 14 en 15 Januari Het Britse Lagerhuis heeft woensdag een wetsontwerp goedgekeurd strekkende tot beperking van de doodstraf in Enge land tot moord, die duidelijk een bedrei ging is van wet en orde. Een amendement van de socialistische oppositie waarin het wetsontwerp wordit afgewezen, werd met 217 tegen 151 stemmen verworpen. Het hoofd vam een reservaat voor In dianen ln Canada heeft gedreigd het ge schil met de Canadese regering over het recht van de stamhoofden om huwelijken te voltrekken, voor het Internationale Ge rechtshof te Den Haag te brengen Een Jaar geleden heeft het provinciale bestuur van Ontario bepaald dat de stamhoofden geen recht meer hebben om huwelijken te sluiten De stamhoofden gingen hier niet mee akkoord. In de naoht van dilnsdag op woensdag is de vulkaan de Etna gaan werken. Men hoorde hevige explosies en zag tegelijker tijd as en zand uit de vulkaan spuiten. Er heeft zich echter nog geen lavastroom ge vormd. Atoomdeskundigen van de Ameri kaanse marine hebben \oorgesteld overal ln het land schuilkelders tegen kernwa pens te bouwen. De kosten worden op 20 miljard dollar geeahsX I G. Farben, de vroegere Duitse che mische trust in liquidatie, is bereid 27 miljoen mark beschikbaar te stellen voor schadevergoeding aan Joodse slavenarbei ders" uit de oorlogstijd en 3 miljoen mark voor nret-joodse dwangarbeiders, meest ex-gevangenen uit het concentratiekamp Auschwitz. De bedragen moeten nog door de aandeelhouders worden goedgekeurd. De 72 jarige Amerikaanse oud-presi dent Harry Tmnnvan heeft dinsdag op weg van zijn woning te Independence naar zijn kantoor te Kansas City tengevolge van de gladheid een val gemaakt. Hij kreeg een niet ernstige hoofdwond, die gehecht moest worden. Vele Parijzenaars hebben woensdag bij hun ontbijt geen koffie kunnen drinken, doordat het personeel van de gas- en elek triciteitsbedrijven voor 36 uur het werk hadden neergelegd om looneisen kracht bij te zetten De voormalige oppositieleider, adrvo- oaat J. G. N. Strauss, die dezer dagen uit Europa, waar h(j zijn vakantie doorbracht, in de Unie is teruggekeerd, verklaarde na zijn aankomst in Kaapstad, dat hij in tegenstelling tot geruchten over het be ëindigen van zijn politieke loopbaan zijn taak als parlementslid zal hervatten. Tussen Ethiopië en Somaillland, een Italiaans trustgebied, zijn moeilijkheden gerezen over de loop van de grens, welke als ..ernstig" worden beschreven ln offi ciële kringen te Rome Sinds 1936 hebben schaapherders al geklaagd over de loop van de grens, en Somallland. dat in 1960 zijn onafhankelijkheid zal krijgen, voert thans besprekingen over een grenswijziging met Ethiopië. Daarvoor is ook de medewerking nodig van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Regeringstroepen en stamleden heb ben dinsdag in het gebied van Manawa, 30 km ten noordwesten van Beihan, een aan- al van 150 invallers uit Jemen afgeslagen. Drie Jemenleten zijn bij ge aanval gesneu veld. De regeringstroepen, leden geen ver- Iteaesv, „Het leek wel een Amerikaanse tele visieshow", zo verzuchtte een Westelijke correspondent aan het einde van een zeer bijzondere persconferentie, welke door de perschef van de Russische re gering Ujitsjef te Moskou was belegd. De bijeenkomst werd opgenomen door de Moskouse televisie en zou later even eens door de radio worden uitgezonden, zodat een groot publiek kennis zou ne men van de introductie van vier Rus sen, die als Amerikaanse agent in de Sovjet-Unie werkzaam geweest zouden zijn en hun grootscheepse beschuldi gingen zou kunnen aanhoren. De Russische woordvoerder beschul digde de Amerikaanse regering ervan alle soorten spionnen, saboteurs en sub versieve elementen naar de Sovjet-Unie ,en de volksdemocratielën te zenden. „Dit is de eerste maal in de geschiede nis, dat een regering spionage en sabo tage tot een wezenlijk bestanddeel van haar buitenlandse politiek maakt," aldus Ujitsjef. Ten bewijze van al die beschuldigin gen werd aan de persconferentie een viertal Russen voorgesteld, die door de Amerikaanse geheime dienst tot spion nen opgeleid zouden zijn. In West- Duitsland zouden daarvoor verschil lende scholen bestaan. De spionnen zouden in Rusland met parachutes zijn neergelaten. Er werd ook een keur- collectie sabotage-werktuigen getoond. Zij waren op een reusachtige tafel ver zameld, waarachter het viertal had plaats genomen. Zy vertelden de ver zamelde journalisten, hoe zy waren op geleid om in hun eigen land terroris tendaden te bedrijven. Ujitsjef hield zelf nog een referaat over de uitwijzing van Amerikaanse militaire attaché's uit Rusland, over vroegere uitwijzingen en over schendingen van de Russische luchtsoevereiniteit door Amerikaanse militaire vliegtuigen. Hij beschuldigde Vossen op de Veluwe Op de Veluwe en in andere bosryke delen van ons land is de laatste jaren op intensieve wyze jacht gemaakt op vossen, waardoor de regering op hun leven een hoge premie was gesteld. Desondanks slaagde men er echter niet in de even schuwe als sluwe rovers uit te roeien. Hoe ongekend groot hun aantal was, bleek toen alleen op de Veluwe honder den vossen werden gedood, waardoor hun stand aanzienlijk is teruggelopen. Toch zijn nog enige tientallen roodrokken erin geslaagd het leven te behouden. Ook in de Edese gemeentelijke bossen, die in totaal ongeveer een oppervlakte beslaan van ruim 1000 hectare, bevindt er zich zeker nog een vijftal, dat zelfs gezien is in het omheinde hertenreser vaat op de Hindekamp. Hier zijn ze evenwel beslist niet welkom, omdat ze binnenkort een gevaar kunnen gaan be tekenen voor de jonggeboren reekalfjes. Men was indertijd bevreesd, dat de vossen de uit Duitsland opdringende hondsdolheid verder over onze grenzen zouden verspreiden, waarom voor iedere gedode vos een premie werd uitgeloofd. Uitbetaling Japans smartegeld MEER SPOED GEVRAAGD Het Tweede Kamerlid de heer De Graaf heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen aan hoe veel rechthebbenden op zogenaamd Japans smartegeld tot dusverre beta lingen zijn verricht? 2. In hoeverre benadert dit aantal het getal van 600 betalingen per dag. door de minister genoemd in de vergade ring van de tweede Kamer op 5 dec. 1956? 3. Is de minister bereid met kracht te bevorderen, dat deze aangelegenheid met de meeste spoed wordt afgewerkt? 4. Wanneer kunnen voorts de voorma lige krijgsgevangenen de hun krach tens artikel 16 van het vredesverdrag met Japan toekomende uitkeringen verwachten? DONDERDAG. Den Burcht: Feestavond Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Langebrug 63. Dhr M. de Jomg over „De wijze en dwaze maagden". 8 uut nam. Snouck Hurgronjehuis: Voordracht B. van der Meer uit Amsterdam over het mysterie man en vrouw. (Voor Psycho Synthese, afd. Leiden en omstreken). 8 uur nam. VRIJDAG. Het Gulden VliesVer. voor Paedagogiek. Dr. L. van Gelder over ..Welke gezinsom standigheden beïnvloeden het leren na delig?" 8 uur nam. Gerecht 10. Soefi-beweglng. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst over „Volksgeloof en profeet". 8 uur narr Oud-HortuszichtKampioenstentoon stelling L.P.K.V. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarvergadering Ned. Vr. voor Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Film „Het ls middernacht dr. Schweitzer". 8 uur nam. ZATERDAG Lakenhal: K. en O.-rondleiding Ten toonstelling Kees Bol. 2.30 uur nam. Leldse Volkshuls: Lustrum bij eenkomst Leidse Jeugd Actie. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Lustrumbal Leldse meisjes H.B.S.-verenig. „Ende dlspereert niet 8 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175 Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5± uur nam. Steenschwir 6. Geünieerde Loge van Theoeophen. 11 uur voorm. MAANDAG. Kleine Buroht: Jaarvergadering Fond club Leiden en Omstreken. 8.15 uur nam. De Lakenhal: Concert Telemann-trto. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater „Het bezoek van een oude dame 8 uur nam. De Harmonie: Expogé. Pater S. Keul- aerds over „Het leven van Mindzenty". 8 uur nam. WOENSDAG Oud Hortuszioht. Familie-avond Ned. Chr. Beambten bond. 8 uur nam. het Amerikaanse Congres ervan hon derden miljoenen dollars voor subver sieve activiteiten te hebben gevoteerd. Soms konden de Westelijke journalis ten echter hun lach niet onderdrukken, zoals toen een van de „spionnen" ver telde, dat de Amerikaanse officieren hem hadden aangemoedigd te drinken, te vloeken, te spelen en nog andere minder fraaie praktijken te beoefenen. (Ingez. Med.-Adv.) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwlabletten Zij schenken de rust tot herstel ^302332130332113 Boeten worden duurder Het gaat duurder worden als men zonder kaartje of zonder voldoende be taald te hebben wordt gesnapt in trein of tram. Tenminste als de Staten Gene raal zich verenigen met een wetsont werp dat bij de Tweede Kamer is in gediend en dat voorziet in verdubbeling van de boetenmaxima van de spoor wegwet en de locaalspoor- en tramwe- genwet. De minister van Verkeer en Waterstaat merkt bij dit ontwerp op, dat hy het wenselijk vond in deze kwes tie overeenstemming te brengen tussen de in 1954 verhoogde boetenmaxima ingevolge het Wetboek van Strafrecht en de boetenmaxima in de Spoorwegwet en de locaalspoor- en tramwegenwet. Als straks de wet autovervoer personen zal worden herzien, zal ook de maxi male boete, die kan worden opgelegd aan passagiers die te goedkoop trachten te reizen, worden verhoogd. Linksafslaan bij viaduct in Wassenaar wordt verboden Op de Rijksstraatweg door Wasse naar zal binnenkort alle linksafslaan in de omgeving van het viaduct worden verboden zo heeft de KNAC van bevoegde zijde vernomen. Verkeer dat links af wil slaan, moet dan gebruik maken vai. de weg. die over het viaduct loopt. Voor het afbuigende verkeer betekent dit een omweg van 1200 meter. De oplossing brengt ongemak met zich mede, maar aan een levensgevaarlijke situatie wordt een eind gemaakt. Uit sluitend door het. linksafslaan en de daarbij behorende manoeuvre van het voorsorteren zijn vorig jaar in de di recte omgeving van het viaduct 32 onge vallen gebeurd: bij een van deze onge lukken viel een dode te betreuren. SALARISVERHOGING RECHTERLIJKE MACHT GEVRAAGD. Het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel heeft aan de minister van Justitie de volgende schriftelijke vraag gesteld: Wil de minister bevorderen, dat, nu de Tweede Kamer de salarisverhoging van de hogere administratieve ambte naren heeft goedgekeurd, met spoed een wetsontwerp wordt ingediend tot invoe ring van een overeenkomstige salaris verhoging voor de leden van de rech terlijke macht? KASTEEL WITTEM WORDT HOTEL Het oude kasteel Wittem in Zuid-Lim burg is in bezit, gekomen van de heer J. F. Rooding te Valkenburg. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe eigenaar er een hotel van te maken, waartoe het zal worden verbouwd en gerestaureerd in oude stijl. Dit kasteel was gedurende 196 jaren het familieslot van de Merkel- bachs. Van het oorspronkelijke kasteel, dat dateert uit het begin van de 12de eeuw, is alleen de oude toren overgeble ven. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie ln Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2—4 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur vjn. tot 4 uur nam. (te.m, 14 febr.). Academiegebouw (Ac. Hist. Museum): Tentoonstelling van kunstzinnig werk van hoogleraren, stafleden en studenten. (T/m. 14 februari). De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 uur, 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart) BIOSCOPEN. Casino ,,Les enfants du paradis". 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur. Lido „De schat van Afrika", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.3(3, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „The king and I", a. 1. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Kruispunt Bhowanl", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Godzilla", 18 J. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcvclus ..De ongenaakbaren" De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek van Drie- sum. Mare 110, tel. 20406, Zuiderapotheek Lammenschansweg 4. tel. 23553, Apotheek Oegstgeest. Wil helm 1 napark 8 tel. 26274, Oegstgeest. B(| geen gehoor by CJw balsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a to u V X 3 t 3 c n 3 S Ht- Cc» Stockholm motregen wzw 3 3 3 Oslo nevel windstil 1 1 Kopenhagen zwaar bew. zw 12 4 1 Aberdeen onbewolkt windstil 0 13 Dublin regen zzo 12 8 0.3 Londen geh. bew. z 3 7 0 Amsterdam geh. bew. zzw 5 5 0 Brussel onbewolkt zzo 1 3 1 Parijs geh. bew. z 4 5 0.4 Bordeaux onbewolkt zo 4 6 2 Grenoble onbewolkt windstil 1 4 Nice Ucht bew. nnw 6 5 25 Berlyn half bew. w 4 6 0.1 Frankfort licht bew. zw 3 3 4 Münohen half bew. wzw 4 4 1 Zurich mist zzo 1 4 4 Genève mist windstil -1 2 Locarno mist windstil 3 8 Wenen regen zzw 2 1 0 Innsbruck regen windstil 2 0.5 Rome zwaar bew. 230 1 7 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2