Ogenschijnlijk lijken Pianist Hans Henkenians als zakelijk modernist en dichter KLINIEK Adverteert in het Leidsch Dagblad ENGELSE CONVERSATIELES Werkster •••ddsroin is natuuirzuivcrc Pêanta zoveel smakelijker en gezonder u proeft de natuur in Natuurzuivere Planta WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 Bevredigende belangstelling in Nutsgcbouw Hans Henkemans, wellicht onze meest subtiele pianist, heeft superbe visie op de intonering van de klank. Daarmee weeft hjj ijle wonderen van nuances en broze lijnen. Deze lijnen blijven ongebroken In hun helderheid, maar wanneer pedaal-sensibiliteit zich daarin mengt, als in één „Clair de Lune", ontstaat een allergevoeligst pastel, waarin alle muzikale elementen zijn samengevoegd tot een volmaakt klassieke gracieuze en sobere evenwich tigheid. Tegelijk zal men aan een slotakkoord van de Prelude uit dezelfde Berga- mask Suite, bits, zonder na-resonans neergeplant, er aan herinnerd worden, dat men uit een nuchter overleggend analiticus te maken heeft, die Beet hoven een docerend karakter geeft, terwijl deze componist toch allereerst naar begrip verlangt voor de samen vattende idee van zijn werk. Een twee ledige Henkemans hebben we dan ook gehoord: de „zakelijke modernist", die Bach en Beethoven koel en stoer ver tolkt. de dichter die Schumann, De bussy, Ravel verklankt. Bachs Fantasie en Fuga in a had de door niets te stuiten dóórgaande vaart, die een stijlkenmerk is van de barok. De stemvoering was daarbij uitermate geprononceerd. Orthodoxe crescendi op expressieve plaatsen bewezen dat de pianist zich niet schools aan de regis- ter-dynamiek van eertijds vastklampt. Behoort Henkemans tot degenen die op Beethoven toepassen wat Ravel van zijn eigen oeuvre zeide: „ik wil dat men het speelt, maar niet dat men het interpre teert"? Een persoonlijke opvatting viel dan ook niet te beluisteren. En de snelle delen, wat ook geldt voor de So nate in A (op. 101), leden al te merk baar aan een nerveuze jacht en een te spichtige toon, de psychische werking van lange noten, rusten in caesuren werd totaal verwaarloosd. Daar de bas partijen door een harde markering overmatig belicht waren, ontstond ook iets als een verstoorde harmonisch - melodfsche verhouding en de historisch overgeleverde figuur Beethoven bleef verre. In de verstilde episoden daaren tegen ontmoetten we de schilder van •halftonen, waarin Henkemans een be dreven hand voert. Met de 13 tafereeltjes van Schumanns „Kinderszene" veranderde dit alles. Deze karakterstukken leefden in hun natuur. Van nu af ontstond de innerlijke rust, die al de fonkelende zijden der pianis- tiek beschouwelijk ontvouwen zou, waaronder de bewonderenswaardige vin gerlenigheid en egalisatie te noemen valt. De schone reine klank, de gehei men van de klankbodem van de vleugel kregen hier in gedempte doorzongen- heid de oppermacht. Zoals ook in De- bussy's charmante suite. De fabuleuze uiterste mogelijkheden van Henkemans zouden echter eerst in Ravel's drieluik ..Gaspard de la Nuit" onthuld worden. Klankvisie werd daar tot klankvisioen en een groot-se „Scar- bo'f bracht de climax van een Nutscon- cert. dat niet zonder toegift kon ein digen. afgedwongen door een zeer ge- interesseerd publiek in een bevredigend gevuld Verenigingsgebouw. V. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: DogteromPenning, z., Som- melsdijk; KochDe Groen, z., Belgische Kongo; Van Hövell tot Westerflier Zubli, d., Venezuela; WilletVan der Mark, z., Dj ember; Van der Kaay Boëseken, z., Bussum. Getrouwd: J. Mikkenie en J. P. van der Tol, Amsterdam; R. H. Joon en J. de Clerq Zubli, Amsterdam. Overleden: D. A. Hooijer, m., 66 j., Den Haag; H. GraswinckelMusch, vr. 72 j., Scheveningen; D. G. van Hoytema, m., 75 j., Rotterdam; E. J. van Bel, m., 86 j.,Gorssel; H. Browne, m. 87 j., Den Haag; J. HorsthuisAllebé, vr. 84 j., Amsterdam; Ch. L. Nyman. vr. 84 j., Amsterdam; E. W. ToonenMey, vr. 66 j., Toronto; J. Donker, m., Den Haag; J. A. R. HarthoornHazonet Gordon, vr. 91 j., Den Haag; D. A. E. Ruempol, m. 82 j., Den Haag; E. Spangenberg, m.62 j, Den Haag; E. Spangenberg, m. 62 j., Den Haag; E. Harlema, m. 79 j., Assen. Prof. G. J. Sirks blijft nog twee jaar doceren Naar aanleiding van reorganisatie plannen bij het seminarium van de Re monstrantse Broederschap te dezer ste de, heeft het predikanteconvent van de Remonstrantse Broederschap prof. G. J. Sirks, hoogleraar aan het seminarium, die op 17 mei 70 jaar wordt en dan met emeritaat zou gaan, verzocht nog enige tijd zijn arbeid te blijven voortzetten. Prof. Sirks heeft hierin toegestemd, echter onder het beding, dat het niet langer dan twee jaar zal duren, en hij de vrijheid heeft eerder af te treden, als de omstandigheden hem daartoe aanleiding geven. Prof. Sirks. die zelf zijn opleiding op het seminarium ontving, werd op 1 juni 1949 hoogleraar, als opvolger van prof. dr. G J. Heering. Tevoren was hy van 1913 tot 1949 predikant, resp. te Does burg, Dordrecht, 's-Gravenhage en Am sterdam. Hij geniet bekendheid in vrij zinnig-protestantse kringen en- bij de Woodbrookersbeweging te Barchem. WASSENAAR Geslaagd Aan de Technische Ho geschool te Delft slaagde voor het kan didaatsexamen scheikundig ingenieur de heer H. A. Behagel, alhier. Parlementaire delegatie naar Suriname (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse parlementaire delega tie, die van 15 maart tot 10 april een bezoek brengt aan Suriname, zal be staan uit de volgende leden van de Tweede Kamer: Van Sleen (P.v.dJU, voorzitter, Van Lienden (P.v.dA..), Wil- lems (P.v.d.A.) Romme (KVP), De Kort (KVP), De Graaf (KVP), Van Meel (KVP>Fokkema (AR), FortanierDe Wit (VVD), Berkhouwer (VVD), Van de Wetering (OHU) en van de Eerste Ka mer: De Dreu (P.v.d.A.), In 't Veld (P.v. d.A.), Tjalma (AR), Reyers (CHU) Kraayvanger (KVP). De griffier van de Tweede Kamer, mr. F. A. Schepel, ver gezelt de delegatie. Syriërs schieten op Israëlische vissersboot Een woordvoerder van het Israëlische leger te Tel Aviv heeft meegedeeld, dat Syriërs hedenochtend vuur hebben ge opend op een Israëlische vissersboot, die op het Meer van Tiberias voer. Het schieten hield 45 minuten aan. Er vie len geen slachtoffers. NIEUWE UITGAVEN Eenvoudige Belastingkunde, door W. J. Visser. Derde druk. Uitg. FED, Am sterdam. De jonge arbeider van deze tijd een nieuw type. (Der junge Arbeiter von heute eine neuer Type), door Karl Bed- narik, vertaling van Rob Limburg. Uitg. Erven J. Bijleveld, Utrecht. Ik, Willie Sutton, door Quentin Rey nolds. Ned. bewerking van Willem van Iependaal. Uitg. „De Torenlaan", Assen. Viva Mallorca, door Rie Cramer. Uitg.: H. P. Leopold N.V., Den Haag. De stroper, door H. E. Bates: Vrouwen in nood, door Helen Zenna Smith; Een stoombootje in de mist, door Herman de Man. Deze drie deeltjes verschenen in de ABC-serie bij N.V. de Arbeiderspers, Amsterdam. Zeven brieven aan Alma, door Theo M. Eerdmans. Uitg. De Arbeiderspers, Amsterdam. Rijkswegenlaboratorium komt in Delft (Van onze Haagse redactie) Het nieuwe Rijkswegenlaboratorium op het ogenblik gevestigd aan de Badhuiskade 21 te Den Haag zal in Delft worden gebouwd in samenwer king met de Technische Hogeschool al daar. Aanvankelijk bestond het voornemen om voor dit laboratorium een nieuw ge bouw te doen verrijzen in Den Haag, doch de daarvoor beschikbare grond aan het De Savornin Lohmanplein was naar het oordeel van de daarbij be trokken instanties te exoentrisch gele gen. waarom naar een ander terrein is uitgezien, dat men thans in Delft heeft gevonden. Avonturen op de Willem Ruys, door Henriette van Eyk. Uitgegeven door de Koninklijke Rotterdamse Lloyd N.V, Rotterdam. Dr. W. Drees opende gisteren aan a'e Hugo de Vrieslaan in Amsterdam het naar hem genoemde Willem Dreeshuis voor bejaarden. Belastingambtenaren protesteren Op een ln Utrecht gehouden buiten gewone algemene vergadering van de Bond -van Personeel bij 's Rijks Belas tingen hebben de leden van deze bond hun grote ontevredenheid geuit over de salarisstatus van de belastingambtena ren. Talrijke personen voerden over de h.i. te lage salarissen heb woord. Malysjef geheimzinnige zieke in Moskou Het Westberlijnse blad „B.Z/ meldt heden, dat de mysterieuze zieke van het Kremlin de 54-jarige vice-premier Ma lysjef is. alle vulpennen op elkaar en U heeft nog gelijk ook! Maar waar het op aan komt Is echter - WAT UW HAND NODIG HEEFT en dat kunnen alleen vak lieden beoordelen. Tientallen jaren doen wij niet anders, dan nauwkeurig opletten wat Uw hand vraagt. En of U nu f 10.of f 100 wilt bestedenU gaat naar huls met de voor U geschikte penpunt. Speciaalzaak in: VULPENNEN - 4-KLEURENPOTLODEN en BALLPOINTS G. WOLFSLAG Heer, reeds behoorlijk op de hoogte met de Engelse taal, vraagt Brieven aan het bureau van dit blad no. 714. gevraagd voor het schoon houden van kantoor. Aanmelden: Leidsche Groothandel Langebrug 35. Ja, wat een heerlijk stillevenEn 't leukste is - de foto kon in Uw keuken gemaakt zijn! Ook voor U en Uw gezin zijn vers fruit en verse groenten immers onmisbaar. Ze zijn de eerste voor waarde voor jeugd en vitaliteit! Daarom zullen de gaven van moeder natuur nóóit op Uw tafel ontbreken! Evenmin als... Planta! Want Planta, van edele plantevetten gemaakt, is eveneens zuiver natuur. Hóé zuiver... dat kunt U zelf proeven. Neem de 2-happen-proef! Waarmee U 't ook vergelijkt, Planta wint 't in zuiverheid van smaak! Niet alleen de boterhammen, ook groente, vlees, jus komeo met Planta beter tot hun recht. De natuur waakt over Uw gezondheid! Vroeger meenden vele mensen dat Planta alleen bij een bepaalde dieetvoeding gebruikt werd. Dar dit niet waar is, weet U maar al te goed. Juist zij, die dankbaar zijn voor hun gezondheid, kennen de waarde van natuurlijk voedsel. Daarom eisen zij bladgroente, fruit en... natuurzuivere Planta! Planta, lichtverteerbaar, zuiver van smaak en met meer voedings waarde!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4