Afdeling Leiden Ned. Vereniging van Huisvrouwen bestaat 40 jaar Druk bezochte receptie en toneelavond in Schouwburg Endocil Leidenaars vierden verjaardag van Prinses Beatrix Classis Leiden der Ned. Herv. Kerk kwam gisteren hij een Mr. Vrolijk sprak voor P.v.d.A. 95ste jaargang Donderdag 31 januari 1957 Tweede blad no. 29050 Een enthousiast feest Het veertig-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huis vrouwen is gisteren met groot enthousiasme gevierd. In de middaguren hield het bestuur van de jubilerende afdeling receptie in een der bovenzalen van „Het Gul den Vlies". Bijna alle leden en nog vele anderen, die de Ned. Vereniging van Huisvrouwen een warm hart toedragen, kwamen hun gelukwensen aanbieden. Hoogtepunt van de middag was ongetwijfeld de aanbieding van het geschenk bestaande uit een projectie-apparaat, een filmstrookinrichting, een koffer, een projectiescherm en een projectietafel. Het gehele bestuur was er wel bijzonder mee verrast! De presidente van de feestcommissie, mevrouw J. R. Milikan, wees er als eer ste spreekster op. dat de aankoop van het apparaat mogelijk is geworden dank zij de spontane medewerking van de le den. Zij wenste het bestuur van harte geluk met het 40-jarig jubileum en ves tigde er voorts de aandacht op, dat een bloeiende en groeiende vereniging het resultaat is van de goede samenwerking tussen het bestuur en de leden en niet te vergeten de goede geest onderling. Zij twijfelde er niet. aan of het door haar aangeboden geschenk zal in een grote behoefte voorzien. Met de wens dat het projectie-apparaat vele keren gebruikt zal worden in het belang van de vereni ging, besloot mevrouw Milikan haar toe spraak. Op deze wijze feliciteerde de heer B. Hagemart zijn echtgenote met het 40-jarig bestaan van de Leidse af deling. (Foto L.D./Vain Vliet) De presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, me vrouw C. Hageman-Verhagen. toonde zich zeer erkentelijk voor het waarde volle geschenk en richtte woorden van dank tot alle aanwezigen. Dat het ge schenk veel rente zal opbrengen - de vereniging moest tot nu toe een toestel huren - staat als een paal boven water, aldus mevrouw Hageman. Zij dankte de commissie van bijstand tevens voor al haar activiteiten. De volgende spreek ster was mevrouw J. Zwart-Boom. die dia's van gehouden excursies en derge lijke aanbood. Ook deze geste werd van zelfsprekend ten zeerste gewaardeerd. Van de Leidse banketbakkers kreeg het bestuur een taart. Een klein in het wit gekleed banketbakkertje mocht deze lek kernij overhandigen. Aan bloemen en geschenken heeft het het bestuur waar lijk niet ontbroken. Onder de zeer ve len, die hun welgemeende felicitaties kwamen aanbieden, bevonden zich o.m. burgemeester jhr. mr. Van Kinschot en echtgenote (mevr. Van Kinschot is ere presidente van de jubilerende afdeling), wethouder S. Menken, de heer J. C. J. Lambermont namens de Leidse Midden stands Centrale, de heer J. H. v. d. Kloot namens de Ver touw ensraad van de Melksanering, mevrouw A. Hamaker- Willink namens het hoofdbestuur, het Kynologenver. „Rijnland" Prof. Holmer hield interessante causerie Voor een groot aantal leden van de Kynologenver. „Rijnland" heeft gister avond prof. A. J. M. Holmer, zelf een vooraanstaande figuur in de kynologi- sche wereld, in de bovenzaal van „Zo- merzorg" een even interessante als geestige causerie gehouden over dog- achtigen. Na te zijn ingeleid door de waarn. voorzitter, de heer Alofs uit Wassenaar, vertelde prof. Holmer uitvoerig over de oorsprong van het hondenras, om daar na tal van bijzonderheden te verhalen omtrent de geschiedenis der dogachtigen de eigenschappen der diverse rassen en het gebruik van honden in de oorlog voering gedurende de loop der eeuwen. Een serie plaatjes illustreerde het ge sprokene. Een hartelijk applaus getuigde van aller grote waardering voor deze boei ende voordracht. CORRESPONDENTIE. Mevr. J. C. S, te L. Wy hebben Dw schrijven overeenkomstig Uw verzoek doorgezonden ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Kerk. voorber. ex. de heer ~H. van Nieuwenhuize (Brou wershaven). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marijke, dr. van N. van Hooidonk en P. de Leeuw; Jean Hendrlkus Matheus, zn. van H. J. van der wyst en K. Roesla; Ni- colaas. zn. van J. van Gooswilligen en W. van der Me ij: Edgard Howard, zn. van C. Jong en P. Burgerhout; Cornells, zn. van P. Sebregts en K. Romeijn. OVERLEDEN. M. Th. van Buuren. 70 Jaar, hulsvr, v. Lommerse. Gewest Noord-Holland en de afdeling Haarlem, mevrouw F. S. Driessen-Blok namens de afdeling Amsterdam en me vrouw A. van Gilse-Van Geldermalsen namens de afdeling Noordwijk. Verder waren nog vertegenwoordigd de afdelingen Alphen aan den Rijn. Delft en Wassenaar. De echtgenoot van de Leidse presidente, de heer B Hage man. stak tijdens deze receptie eveneens de loftrompet over het werk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen en hij deed dat ongetwijfeld mede namens alle echtge noten. Zij tot slot nog vermeld, dat het jubileumdiner dinsdagavond in „De Ver gulden Turk"' plaats vond. Gala - voorstelling in Schouwburg 's Avonds werd het feest knus beslo ten met een schouwburgvoorstelling. De heren waren nu eens uit met hun dames in plaats van omgekeerd! De Utrechtse Vereniging „Jan van Beers", voor Leiden geen onbekende, want zij speelde vorig jaar nog mede in de toneelwedstrijd van „Litteris Sa crum", bracht een blijspel van W. So merset Maugham: „De Spaanse Edel man." Het is een werk met doorzichtige intrige: men zou het kunnen noemen de klucht der vergissingen. Het gaat er inderdaad wat Spaans toe voor de Spaanse grande de jonge weduwe heeft veroverd. Décors en kostuums het stuk speelt in 1850 helpen mede om van het geheel een aardig kijkspel te maken, bovendien dc gelegenheid biedt tot een gulle lacht. De Utrechtenaren zorgden voor een vlotte voorstelling, waarin tempo zat. doch speelden wel iets te veel naar de klucht toe, tenge volge waarvan het blijspel niet geheel tot zijn volle waarde kwam. Niettemin was het een zeer innemende vertolking, waaraan de volle schouwburg wel deugd heeft gehad. Het beste beviel ons het jeugdige weeuwtje van mevrouw A. Voorzaat-Oostveen. De Spaanse verove raar van de heer J. J. van Mechelen was zo beweeglijk, dat het wel eens leek of hij vier handen had. maar hij toon de spirit. Aardig was ook de Engelse rechter van de heer Frans Ebell. De overigen voldeden wel in hun diverse typen. Summa summarum was het dus een passend slot van een met opgewekt heid gevierd veertig-jarig bestaan. De presidente, mevr. C. Hageman- Verhagen, had bij de aanvang een kort openingswoord gesproken, waarin zij er op wees, hoe de vereniging juist in deze tijden, nu er in de huishouding zo moeilijk hulp is te verkrijgen, veel doet om het huishouden zo efficiënt moge lijk te maken; en dit praktisch zowel voor leden als niet leden. Weshalve zij aanspoorde tot het lidmaatschap Na afloop was zij de tolk van de jubilares- se en alle aanwezigen om dank te bren gen voor het gebodene, welke dank ge paard ging met het aanbieden van een bloemetje in de vorm van de tijd. waar in het stuk speelt, aan de dames. Tenslotte bedankte mevr. Wissema bestuur en allen, die hadden bijgedra gen tot het zo bij uitstek welslagen van het feest. Ep nu welgemoed op naar het halve eeuw-feest. (Ingez. Med.-Adv.) Endocil, dc HORMOON crème van Organon, wekt de huidcellen tot nieuw leven. De huid wordt zacht en soepelrimpels en ongaaf heden verdwijnen. De hormoon werking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik Endocil dus ook overdag als basis voor poeder of make-up Ontsluier uw schoonheid met ;'f. m fmsmumum m m ïA&r,t i1,-, -.jj hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 m W De Sleutelstad in de ether Vrolijk feest, dat hedenavond in nationaal programma wordt uitgezonden Het feit. dat onze Kroonprinses. H. K. H. Prinses Beatrix, thans in Leiden studeert, is door de Ned. Radio Unie aangegrepen om een groot gedeelte van het nationaal programma, dat hedenavond ter gelegenheid van Haar negen tiende verjaardag over beide zenders wordt uitgezonden, op de Sleutelstad te richten. Om 8.20 uur wordt luisterend Neder-dig antwoord werd ook gegeven op de land deelgenoot van een vraaggesprek, wy schreven daar reeds uitvoerig over dat Jan de Troye een dezer dagen hield met enkele bij het Leidse Universitaire leven betrokken personen, waarna om 9 uur een uitzending volgt van een vrolijk feest, dat onder het motto „Nog vele jarenreeds gister vraag: „Waarin onderscheidt zich de zendtijd va nde tijd". Dat is heel een- dig oordeelde het forum: „de tijd is ge woon geld en zendtijd een hoop geld". En zo ging het maar doorHumoris tisch en zeer gevat! Jules de Corte. die zoals gezegd ook ln dit programma „stond", zorgde voor avond in de bezette Stadsgehoorzaal enkele liedjes, welke geheel aangepast werd gehouden. Tenslotte vertelt prof. i waren aan de sfeer van deze avond, dr. F. v. Heek om 10.20 u. nog het een en 1 Verder trad nog een zestal Groningse ander over de sociologie, het studievak waarvoor Prinses Beatrix speciale be langstelling heeft. De Sleutelstad is deze avond dus wel in de ether. Onder de vele Leidenaars. die deze feestelijke avond gisteren in de Leidse „studio" medemaakten, merkten wij o.a. op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote, de garni zoenscommandant, luit.-kolonel P. van Goor, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en de heer J. van Harteveld namens het bestuur der 3 Octobervereeniging. het bestuur van de Vereniging „Konin ginnedag" en vele vertegenwoordigers van het Leidse Universitaire leven. Het Metropole-orkest o.l.v. Dolf van der Linden, de bekende Nederlandse voordrachtkunstenaar Jules de Corte. leden van het Utrechtse Studentenca baret en studenten van enkele univer siteiten verleenden aan deze avond hun medewerking. Nadat het eerste couplet van het Wil helmus was gezongen werd het pro gramma „de ether ingestuurd" met de Prinses Beatrix-mars Het orkest deed deze avond ook een greep uit de lieve lingsmuziek van de jarige Prinses, dit maal viel die keus op .Xes patineurs". een wals van Waldteufel. Het nummer, dat deze avond en terecht het meest insloeg was de carillonbespeling van Leen 't Hart van de Leidse beiaard, met medewerking van het metropole-orkest. Hiervoor was het Io Vivat in een bewerking van Pi Schef- fer gekozen. Men moet grote bewonde ring hebben voor het klankvol samen vallen van deze carillonbespeling, welke op de band was opgenomen, met het orkest. Ongetwijfeld een knap staaltje van technisch vernuft! Het programma, waarin uiteraaard hedenavond bij de uitzending .geknipt" is, bracht ons verder nog een „Forum studiosorum". Talrijke vragen werden op het forum afgevuurd. Met de vraag „Waarom haakt de Nederlandse vrouw niet meer zoveel dan vroeger" had het vrouwelijke forumlid weinig moeite: „omdat de vrouw tegenwoordig alles met haar ogen bereikt'. Inderdaad., aldus haar mannelijke collega: „de vrouw studenten op ze noemden zich de enfant terribles met enige goed ge brachte en in moderne stijl uitgevoerde kolderliedjes. Minder geslaagd vonden wij de conference van twee studenten, die een kwartier volpraatten over zen derperikelen. Na de pauze waren het Jules de Corte en het Metropole-orkest, die een „stu dio-programma" brachten, dat op Ko ninginnedag uitgezonden zal worden. „Hotelkerk moet veranderen in gezinskerk" I Het bestuur van de jubilerende af deling bewondert het door de leden aangeboden geschenk: een projec tie-apparaat met bijbehoren! (Foto L.D./Vam. Vliet) In de tweede helft van de maand ja nuari komen de classes van de Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen. Het waren ditmaal geen ingrijpende ker kelijke aangelegenheden, die de aan dacht vroegen. Verkiezingen en benoe mingen stonden allereerst op de agen da, terwijl een aantal kleinere classi- cale zaken het geheel wel aantrekke lijk maakte. De Classis Leiden kwam gisteren in het Zendingshuis te Oegst- geest bijeen. De oudste aanwezige dienstdoende predikant van de classis, ds. M. Otte- vanger van Leiden, opende de vergade ring. In zijn openingswoord wees hij er o.a. op, dat het woord van Zacharia tot de tempelbouwers van zijn dagen ook ons wat te zeggen heeft. Als we rondom ons zien. is er veel, al dus spreker, dat ons verontrust. Dat was in Zacharia's dagen ook zo. Twee mannen werden geroepen om het. werk te stimuleren n.l. Haggaï en Zacharia. De laatste was de man van de nachtgezichten. Met grote duidelijk-1 heid bracht hij naar voren, dat het niet door kracht, noch door geweld, maar door des Heren Geest zou geschieden. Zacharia kreeg vier toezeggingen. Gods hulp komt op tijd; het werk van God zal zeer uitgebreid zijn; God rechtvaar digt, uit vrije genade de mens; de kan delaar zal haar licht laten schijnen, als zij gevoed zal worden door de Geest des Heren. Spreker meent, dat de kerk van deze dagen zich ook aan deze beloften moet. houden. Bij de verkiezingen, die nu volgden, werden ds. Vossers. ds. De Leeuw, dr. Oppenheimer uit Leiden en ds. Cupedo uit Noordwijk-Binnen met grote meer derheid herkozen. Ds. Vossers nam met enige woorden van dank het presidium op zich. Van de kerkeraad van Leiderdorp was een schrijven ontvangen, waarin men het betreurde, dat verschillende kerke raden uit de classis zich maar zeer wei nig vertonen op de classicale vergade ring. Ook het feit. dat veel ambtsdra gers de vergadering voor het einde ver laten. wordt niet prettig genoemd. Er zullen maatregelen genomen moeten worden om het een en het ander te voorkomen. Als scriba-secundus werd gekozen ds. E. Saraber uit Voorschoten; als scriba- tertius: ds. H. van Goslinga uit Rijns burg. Als afgevaardigde-tertius voor de Pro vinciale Kerkvergadering werd de heer R. Kuiper van Alphen a. d. Rijn aange wezen. In de Commissie voor het Op zicht kreeg ds. H. J. Bogers uit Alphen a. d. Rijn een plaats. Mevr. C. Slump- Beauveser uit Oegstgeest, ds. T. D. van Soest uit Rijnsaterwoude en de heer N. L. v. Dalsen uit Leiden werden herbe noemd als leden van de Zendingscom missie. In de Commissie voor het Jeugd werk namen de heren L. Tibboel uit Lisse. H. van der Ven uit Leiden en A. van der Welle uit Warmond zitting. Ds. De Ruiter uit Leiden bracht ver slag uit van de vergadering van de Sy node; Ds. Hagen van die van de Prov. Kerkvergadering en Ds. Honnef over de werkzaamheden van het Moderamen van de Classis Over „bestedingsbeperking Mr. M. Vrolyk. lid van de Tweede Kamer sprak gisteravond voor een aan tal Leidse leden van de Partij van de Arbeid in het Gebouw „Ons Centrum", Hooigracht 84 over „Bestedingsbeper king". De laatste tijd. aldus mr. Vrolijk, ver keert het volk in een staat van toene mende welvaart. Ondanks de tegen slagen van de watersnood. Kabinets crisis enz.. Is er toch een goede ontwik keling van de stand der zaken. Met deze toenemende welvaart is er echter ook een optimistische stemming ontstaan. Men ging soms al te gunstig oordelen met als gevolg, dat men boven zijn financiën greep en allerlei luxe voor werpen als televisietoestellen enz. aan ging schaffen op het z.g. afbetalings systeem. De wisseling van op- en neergang van de economie is niet meer zo erg als vroeger. Als reden gaf de spreker het meer bestuderen en het beter beoorde len van de toestanden. Toch moet men in deze tijd van hoogconjunctuur een z.g. „appeltje voor de dorst" bewaren en dit is op grond van het huidige op timisme wel erg moeilijk. Door hogere belasting zou men deze reserve byv. aan kunnen kweken. Vervolgens besprak mr. Vrolyk uit voerig de belastingverlaging door minis ter Van de Kieft uitgebracht in 1955. Het gevolg hiervan was dat de produk- haakt naar de man toe". Een spitsvon- I tie verhoogd werd; er werd meer geld in de industrie gestoken en men ging over tot verdere opvoering in het eco nomische leven. Hierbij komt nog dat Nederland zeer afhankelijk is van het buitenland. Het Nederlandse volk geeft eigenlijk meer uit dan het heeft! Deze zeer gevaarlijke dRbatie was dan ook het grootste pro bleem tijdens de Kabinetscrisis. Hierna besprak de spreker uitvoerig de taak van de Sociaal-Economische Raad, die zich met deze problemen bezig houdt en onlangs een advies heeft ge geven. De voornaamste punten zijn wel het vermijden van werkeloosheid, even wicht in de in- en uitvoer en de uitbrei ding van de industrie naar het levens peil en de behoeften van het volk. Als dit door zou gaan, zouden de uit gaven van het hele volk f 650 miljoen meer zijn dan in 1956. Dit zou voor de situatie, waarin ons land verkeert, te grote spanningen opleveren en men is daarom overgegaan tot een beperking van f 50 miljoen in verhouding tot 1956. In verband met de ouderdomsvoorzie ning laat men de werknemers en arbei ders een premie van 1.3 betalen, zo dat het hele volk een offer voor de oudjes brengt, en dit betekent natuur lijk een ruimer besteding voor hen. Als hoofdtrek van het regeringsbeleid zag mr. Vrolijk het streven om de prijs- stabilisatie zoveel mogelijk te hand haven. De voorzitter, de heer E. Meester, dankte de spreker en leidde verder de hierop volgende discussie. HET KERKELIJK GESPREK Ds. P. Kloek van Leiden hield in de morgenvergadering een inleiding over een boekje, dat door de Generale Syno de wordt uitgegeven en dat bedoeld is als handreiking voor het kerkelijk ge sprek tussen de richtingen in de Herv. Kerk. Spreker merkte o.m. op. dat er wel eens wordt beweerd, dat de Generale Synode zich met allerlei dingen bezig houdt, behalve met de vraag naar de waarheid en naar het wezen van de Kerk.. Hoe komt het. dat een oproep tot bezinning over het vraagstuk inzake Nieuw-Guinea alles in rep en roer brengt, terwijl een geschrift over het gesprek tussen de richtingen nauwelijks opgemerkt wordt. Spreker laakte deze houding zowel in de kerk als er buiten zeer. Het lijkt zelfs wel zo. dat zo wan neer men het op een bepaalde manier opneemt voor het werk van de Synode, men dan vreemd aangekeken wordt. Dit schijnt niet meer te kunnen. Gewezen werd op alleriei uitingen van de Synode, waarin het waarheidsprobleem en het wezen van de Kerk wel terdege aan de orde waren. Het luisteren naar en het gesprek voe ren met de ander vindt spreker een deugd, die over het algemeen zeer wei nig bij theologen gevonden wordt. Een hoofdstuk over de wijze, waarop het ge sprek gevoerd kan worden en waarin ge wezen werd op de psyche van de ander, had in deze „Handreiking" voorop moe ten staan. Sommige hoofdstukken zijn bovendien, volgens spreker veel te po nerend; dat is geen gesprek meer. Had men niet meer vragenderwijs de moei lijke punten van het gesprek naar voren kunnen brengen? Gemeenteopbouw en kerkelijk over leg hebben een begin gemaakt met de ontdooiing van de harde richtings- blokken, wy moeten voortgaan met de ontmoeting van de ander, opdat de hotelkerk verandere in een gezinskerk. We zullen ons daarbij moeten stellen onder het gezag van de Heer der Kerk en de leiding van Zijn Geest moeten vragen. Daarbij zullen we de moge lijkheid open moeten laten, dat onze eigen mening ook wel eens omverge gooid wordt. Is het niet vaak het moeilijkst eerlijk te erkennen, dat we ongelijk gehad hebben en dat onze mening herzien moet worden? HET WERK VAN KINDERZORG De heer H. Mulder uit Oegstgeest hield vervolgens een inleiding over het werk van „kinderzorg". Hij vroeg zich in de eerste plaats af, of het wel nodig was. dat kerkeraden op de hoogte ge bracht worden van het werk. dat in hun eigen naam geschiedt? Toch gelooft spr. dat het wel nodig is, want maar al te vaak wordt gezegd, dat „Kinderzorg" zoveel subsidie uit 's Rijks schatkist ontvangt, dat men particuliere belang stelling niet meer nodig zou hebben. Spreker wees dan op de pastorale taa£ van de Kerkeraden Als „Kinderzorg" zich ontfermd heeft' over het verwaar loosde kind. dan moet de predikant of de ouderling de zorg voor de ouders van dit kind op zich nemen. Het hoogste ideaal moet in deze omstandigheden zijn. dat ouders en kind weer bij elkaar gebracht worden. Spreker deed een beroep op de kerke raad voor de volgende punten: 1. Help ons bij het zoeken van geschikte pleeg gezinnen; gezinsverpleging is primair; gestichtsverpleging secundair. Momen teel worden er nog 30 kinderen uit de classis Leiden in de Marthastichting verzorgd. 2. Het werk van de twee in- spectrices moet meer bekend worden. Zjj willen graag op gemeente- en ver enigingsavonden komen spreken. 3. Iedere kerkeraad dient een contactman aan te wijzen voor „Kinderzorg". 4. Ook financieel moeten de gemeenten door contributies en collecten de arbeid van „Kinderzorg" steunen. Als contactpersoon tussen de classi cale vergadering en „Kinderzorg" werd bij acclamatie ds. Vossers aangewezen. Ds. M. W. J. Geursen verbonden aan de Presbyterian Ohurch in Australië deed tijdens deze vergadering een drin gend beroep op de kerkeraden om het werk van de Hervormde Emigratiecom missie te steunen. Spreker geloofde, dat de Hollandse kerk in theologisch opzioht een grootse taak heeft te verrichten in Australië. Fel keerde spreker zich tegen hen die menen in dat vreemde land te moeten overgaan tot de stichting van een kerk, die geheel apart gaat staan. Hij plaatste zich ten volle achter het advies dat de Hervormde Synode geeft aan iedere pro testant. die naar Australië emigreert n.l om zich aan te sluiten bij de Presbyte rian Ohurch van Australië. Deze kerk draagt in haar belijdenis de erfenis der Reformatie. Bouwplannen Chr. Nijverheidsonderwijs De jaarvergadering van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en omstreken werd gister avond in „De Doelen" gehouden onder voorzitterschap van de heer G. F. E. Kiers. Uit het jaarverslag bleek, dat men weer was gevorderd op de weg ter verwezenlijking van de bouwplannen, zowel van de huishoudschool als van de lagere technische school. De moeilijkheden t.a.v. bouwvolume en financiering doen zich echter ook hier gevoelen. Het bestuur stelt evenwel al het mo gelijke in het werk om de plannen te doen slagen. De aftredende bestuursleden, de heren W. G. AlderShoff, H. van Cittert en J. Parmentier werden herkozen. In de plaats van mevr. J. van ZantenTuk ker. die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen mej. mr. A. C. Krijkamp. „Mercurius" vierde feest JUBILARISSEN GEHULDIGD. De afdeling Leiden van de algemene bond „Mercurius" belegde gisteravond een feestelijke bijeenkomst in het ge bouw Rehoboth. Een van de hoogte punten van deze gezellige avond was ongetwijfeld de huldiging van de ju bilarissen. Van de negen waren er slechts enkelen aanwezig. Veertig jaar lid van de bond zijn: H. F. lfanno, N. A. Kriek en J. Selier. Het zilver was voor C. H. Holswllder, G. v. d. Kaaij, H. W. Laman, W. v. d. Steen, H. Stoof en P. H. Yzerman. De jubilarissen mochten het ereteken van de bond in ontvangst nemen, ter wijl districtsbestuurder P. J. van Baarle woorden van dank en waardering tot hen richtte. Hij wees er met nadruk op, dat er veertig jaar geleden heel wat durf voor nodig was om zich als werk nemer bij een vakbeweging aan te slui ten. De pioniers op dit gebied stelde de districtsbestuurder ten voorbeeld aan hen, die van elke gemeenschapszin ge speend zijn. Het spreekt haast vanzelf, dat ook de echtgenoten van de jubilaris sen in de hulde betrokken werden. Vriendelijke woorden werden op deze f eestvergadering ook nog gesproken door de voorzitter van de Leidse afdeling, de heer G. S Stammers. Overigens was het al vrolijkheid wat de klok sloeg. Zeer gewaardeerd werd het optreden van het amusementsgezelschap „De Stalen Band". Met muziek, zang en spel wer den de feestvierenden op bijzonder pret tige wijze bezig gehouden, terwijl men om menie grapje hartelijk heeft moeten lachen. *Kortom .Mercurius" kan opeen alleszins geslaagde avond terugzien. Brand aan de Mors weg IN KOLENOPSLAGPLAATS Gistermiddag omstreeks kwart voor vier brak brand uit in de kolenopslag- plaats van de brandstoffen- en grint- handel J. Boelee aan de Morsweg. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met een nevelspuit en wist daardoor erger te voorkomen In de opslagplaats stond een vat met cokes, terwij] in de onmiddellijke nabyheid hiervan een blik met carboleum ee- plaatst was. Een jutezak, welke boven het vat opgehangen was. viel op een gegeven ogenblik op de cokes en gedeel telijk ook in de carboleum, waardoor een steekvlam in het trapgat van de berg zolder ontstond. Personeel, dat op de zolder werkzaam was, wierp het zolder luik dicht om uitbreiding van het vuur zoveel mogelijk te voorkomen. Een zoon des huizes wierp zowel het vat met cokes als het carboleum in hetGaleewater en verwijderde op deze wijze de haard van de brand. Ongeveer driehonderd zakken werden verbrand of verschroeid. De brand, die met een hevige rookontwik keling gepaard ging, trok grote belang stelling. NAAMVERANDERING K. EN O. De naam van de tot dusverre geheten „Stichting tot bevordering van Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning" is bij notariële akte officieel gewijzigd in „Stichting Leidse Volksuniversiteit K. en O." LUCHTVAARTBESPREKINGEN NEDERLAND—ZWITSERLAND Van 23 tot 39 januari zijn in Bern be sprekingen gehouden tussen vertegen woordigers van het Zwitserse Federale Luchtvaartbureau en vertegenwoordi gers van de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst ten einde het luchtverkeer tussen Zwitserland en Nederland en verder gelegen gebieden te regelen. De resultaten van deze besprekingen, welke zijn gehouden in een sfeer van weder zijds begrip .zullen nog nader worden vastgelegd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3