P. v. d. A. wil een Staatscommissie voor een studie over voetbalpools W ashington bereidde Koning Saoed van Arabië een uitbundig welkom WEERBERICHT Kleine partijen in liet gedrang bij burgemeestersbenoemingen Prof. Oud zegt: „Ons stelsel is fout" Pakistan dringt weer aan op een V.N. - strijdmacht voor Kasjmir 95ste jaargang DONDERDAG 31 JANUARI 1957 No. 29050 LEIDSCH Directeur» J. W. Eenny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie! 25041; Redactie: 21507 Kan de K.N. V.B. andere wel tegen gaan Onmiskenbare voorliefde van liet publiek ^Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdere behandeling van de begroting van Justitie heeft mej. Zeelenberg gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat de P.v.d.A. de instelling verlangt van een Staatscommissie ter bestudering van het probleem van de voetbalpools. Met minder kan de P.v.d.A.-fractie niet tevreden zijn. Het is het minste, waarmee de P.v.d.A. voorshands ge noegen kan nemen. Het zal zeer de vraag zijn, aldus mej. Zeelenberg, of de KNVB in staat zal zijn andere voetbalpools tegen te gaan en indien dat zou gelukken, is het de vraag of een alleenrecht van' de KNVB ge wenst is. Als nadeel van de voetbalpool wordt gezegd, dat deze speculeert op de I hebzucht van het volk. In een land, dat een Staatsloterij heeft en een paardetoto kent, terwijl de overheid ook 1 premieleningen uitgeeft met kans op geldprijzen, moet het echter tot de wer kelijkheid behoren, dat er ernstig wordt j overwogen of déze terreinen kunnen worden uitgebreid met een voetbalpool. Indien men een voetbalpool wil toe- I laten, zal men moeten overwegen of het systeem van een landelijke voet- balpool voorkeur verdient of een systeem met een aantal kleinere pools, verbonden aan de plaatselijke voetbal- j clubs. Deze plaatselijke pools kunnen nooit zo groot zjjn en de prijzen zullen dus kleiner zijn, zodat geldelijke heb- zucht een mindere rol speelt dan de liefde voor de plaatselijke club. die men graag sterk ziet. Is een systeem van plaatselijke pools niet mogelijk in het kader van de Lote- rijwet, die loterijen met een besloten karakter toelaat? Op plaatselijke voet balpools heeft de plaastelijke politie een grotere controle. Indien men de kant van een nationale voetbalpool op wil. dan zou men vol- I gens mej. Zeelenberg de geldprijzen kun. 1 nen beperken. Zij drong aan op de in- j stelling van een staatscommissie, die spoedig advies zou moeten uitbrengen I over het probleem van de voetbalpools nu er een onmiskenbare voorliefde onder het publiek blijkt te bestaan om voet bal uitslagen te voorspellen met kans op een prijs. De Staatscommissie zou het probleem van alle principiële en prak tische kanten moeten bezien en ook aan dacht moeten besteden aan de buiten landse voetbalpools, waardoor deviezen het land uitgaan. Komen die deviezen ook terug wanneer een Nederlander een prijs wint? Het advies van een Staatscommissie is met spoed gewenst opdat de ontwikke ling van de voetbalpools niet vaste vor men gaat aannemen, waardoor men zou moeten buigen voor de feiten zonder de beste vormen te hebben kunnen kie zen. Terwjjl de Staatscommissie bestu deert. zal een proefproces inzake de KNVB-pool aanhangig moeten worden gemaakt, waaraan toch niet te ontkomen zal zijn. Dominé Zandt (SGP) had in elk geval principieel bezwaar tegen een voetbal pool. Hij vond het beleid van het kabi net in deze zaak slap. De voetbalpool moet worden verboden zoals elke loterij Vanavond antwoordt minister Samkal- den, de nieuwe socialistische minister van Justitie Ook Engeland bouwt thans een atoom-duikboot Groot-BntUnnië zal in een duikboot een atoominstallatie bouwen en met dit vaartuig op grote schaal proefvaarten ondernemen, aldus heeft een hoofdamb tenaar van het Britse ministerie van Marine, Galbraith, gisteren in het La gerhuis meegedeeld. Galbraith zei, dat geleerden en Marine-officieren reeds gedurende een aantal jaren gegevens hebben verzameld, die nodig zijn voor gebruikmaking van atoomenergie voor voortstuwing van marinevaartuigen. De werkzaamheden aan een voortstuwingsinstallatie zijn thans in een gevorderd stadium. Deze joto geeft een overzicht van het nieuwe vervoerscentrum Zee burger dijk-Pontanusstraat te Am sterdam. dat op 2 februari a s. zal worden geopend door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera. Het centrum zal onderdak bieden aan vele bodediensten uit de Amsterdamse binnenstad en daar door het verkeer daar enigermate ontlasten „Politiek tomv trekken (Van onze parlementaire redacteur) Van de 12 grootste gemeenten in ons land is geen enkele burgemeester Ifd van de CHU en er is ook geen enkele christelijk-historische Commissaris der Koningin in de provincies meer. Daarom had de heer Beernink (CHU) dins dag in de Tweede Kamer aangedrongen op de benoeming van een chr.- hislorische figuur tot Commissaris der Koningin in Gelderland. De heer Smallenbroek maakte er gisteren op attent, dat er in de steden van meer dan 100.000 inwoners en in de hoofdplaatsen van de provincies ook geen anti revolutionaire burgemeester is en dat er eveneens geen a.-r. Commissarissen der Koningin zijn. Royale meerderheid voor Eisenhower Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft woensdag met overweldi gende meerderheid president Eisenhower gemachtigd Amerikaanse strijdkrachten en geldmiddelen te gebruiken om een eventuele communistische agressie in het Midden-Oosten een halt toe te roe pen. Het Huis nam met 355 tegen 61 stemmen een resolutie aan, waarin de president de bevoegdheden worden ge geven, waarom hij in zijn speciale bood schap aan het Congres van 5 januari j.l. had verzocht. Thans zal de Senaat j zijn oordeel moeten uitspreken. Daar zal de behandeling vertraging ondervinden door een dinsdag door de Senaatscommissies voor buitenlandse I politiek en de strijdkrachten genomen besluit een volledig onderzoek in te stellen naar de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten in de afgelopen elf jaar. Hoewel de resolutie in grote trekken is goedgekeurd in de door Eisenhower gewenste vorm, heeft het Huis enige amandementen van zijn commissie van buitenlandse zaken overgenomen. Eén ervan bepaalt, dat van de machtiging om Amerikaanse troepen te gebruiken zoveel mogelijk in samenwerking met de Verenigde Naties gebruik gemaakt moet worden. Wat de economische hulp aan het Midden-Oosten aangaat, bepaalde het Huis, dat niet meer dan 30 miljoen dol lar per land verstrekt mag worden. De regering dient elk half jaar, in plaats van jaarlijks, verslag aan het Congres uit te brengen. Voorts behoudt het Con gres zich het recht voor om de mach tiging aan de president in te trekken. De kleine partijen komen in het gedrang, zei prof. Oud (VVD). De liberalen zijn helemaal van de kaart. Steeds meer was hij tot de overtui- j ging gekomen, dat ons stelsel fout is om burgemeesters te doen benoemen Waarop prof. Oud terugkaatste: „Daarmede legt de heer Scheps de vinger op een andere wonde. Er zijn mensen, die lid worden van de P. v. d. A. „om een bepaalde functie te verwerven". Dominee Zandt (SGP) vond het vol- door de Kroon op voordracht van het komen begrijpen dat de benoeming van een katholieke burgemeester in het overwegend protestantse Den Haag ver ontrusting en verontwaardiging had gewekt, vooral omdat in advertenties van gemeenten in het zuiden zo vaak wordt vermeld, dat alleen sollicitanten in aanmerking komen, die rooms-katho- liek zijn. De dominee nam het de CHU en A.-R. kwalijk, dat zij zo zoetsappig hadden gereageerd op de benoeming van burgemeester Kolfschoten. „Wij wensen ons echter niet te gedragen als bastaardzonen der reformatie" aldus ds. Zandt. Men kan dat anti-papisme noe men. maar het is niet zo erg om de waarheidsliefde met leugen, laster en verdachtmaking gesmaad te worden. Wij komen tegen die benoeming op. Vandaag antwoordt minister Struy- cken. Kabinet. In geen enkel democratisch land gebeurt dit. In België geschiedt de benoeming wel formeel door de Kroon, maar in feite door de ge meenteraad. We zijn echter aan het stelsel waar Thorbecke tegen was, gebonden door de Grondwet. Maar de premier van het Indiase gebied wijst toelating beslist van de liand Pakistan heeft woensdag wederom bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aangedrongen op oplossing van de moeilijkheden met India over Kasjmir door een strijdmacht van de Verenigde Naties naar het gebied te zenden en zich uit te spreken voor terugtrekking van alle Indiase en Pakistaanse strijd krachten uit die staat. De Pakistaanse woordvoerder, minister van Buiten landse Zaken Firoz Chan Noen, stelde ook voor, dat de militie van Kasjmir aan beide zijden van de bestandslijn wordt ontbonden. Verder dient het volk van Kasjmir in de gelegenheid te worden gesteld zich in een vrije en onpartijdige volksstemming onder auspiciën van de Verenigde Naties uit te spreken voor aansluiting bij Pakistan of India. India dreigt met „haat en geweldpleging der Hindoes" In 1948 en 1949 hebben India en Pa- kistan vrijwillig ingestemd met het denkbeeld van een volksstemming, aldus Noen. Hij vroeg zich af, waarom India niet instemt met arbitrage als het zo zeker is van zijn zaak. De Indiase afgevaardigde Menon heeft verklaard, zo vervolgde hij. dat als India het beginsel van Mohammedaans- Hindoese gemeenschappen zou aanvaar den, er „ongelukige reacties" zouden ontstaan, met andere woorden, dat „de Mohammedaanse minderheid zou wor den blootgesteld aan bittere haat en geweldpleging van de Hindoes". Dit is een „nauwelijks verhulde bedreiging, die de Indiase regering reeds meer geuit heeft". Noen wilde dan ook de aandacht van de Veiligheidsraad vestigen op het „dreigement" van India om „de Moham medanen in India uit te roeien". De Indiase afgevaardigde, Menon, verklaarde na deze toespraak, dat hij Eisenhower„Ik kan vrede niet dienen door alleen te spreken met wie ik het eens ben Na de koele ontvangst, die Koning Saoed van Saoedi-Arabië in New York ten deel is gevallen, is hem gisteren bij zijn aankomst in de Amerikaanse hoofdstad een uitbundig welkom bereid. President Eisen hower gaf het voorbeeld door Saoed te begroeten als „een groot leider van het Arabische volk". De president sprak deze woorden op het vliegveld. Het was de eerste maal, dat Eisenhower zich persoonlijk naar het vliegveld had begeven om een hoge gast welkom te heten. Totnutoe placht hij hen op de treden van het bordes van het Witte Huis te begroeten. De stoet, die vervolgens door Washington trok, was vol gens journalisten de indrukwekkendste, die zij ooit hadden gezien. Voor zijn vertrek naar het vliegveld had Eisenhower op een perscon ferentie gezegd, dat hij elke onhoffelijkheid tegenover cen officiële bezoeker van Amerika betreurde. Dit sloeg kennelijk op de uitlatingen van burgemeester Wagner van New York. „Ik kan de zaak van de vrede niet dienen door alleen te praten met mensen, met wie ik het eens ben", aldus president Eisenhower. Eerste bespreking duurde een uur het verslag van de redt van Noen wil bestuderen en overleg: plegen met zijh regering. Later kan hij dan van repliek dienen. De vergadering werd daarom verdaagd. De voorzitter zal met do le den overleg plegen over de datum voor een hervatting van het debat. „Geen sprake van toelating van een V.N.-strijdmaeht" De premier van Kasjmir, Ghoelam Mohammed, gaf gisteren op een bijeen komst te Djammoe te kennen, dat geen enkele strijdmacht onder auspiciën van de Verenigde Naties of iets anders in het gebied aan deze zijde van de be standslijn zal worden toegelaten, even min als in het gebied aan de andere zijde, .dat ons toebehoort, hoewel Pa kistan zich er onrechtmatig meester van heeft gemaakt". Volgens Ghoelam wordt in de Veilig heidsraad „de boventoon gevoerd door oorlogsophitsers, die de wereld in een nieuwe oorlog willen storten". I zou president Eisenhower van deze eer ste gelegenheid gebruik gemaakt heb ben om een openhartige uiteenzetting te geven van zijn plannen voor het Midden Oosten. Teveel geld opgenomen Op hetzelfde ogenblik, waarop de Ara bische vorst door de president werd ver welkomd. was in het Huis van Afge vaardigden W. L. Hays aan het woord, die in herinnering bracht, dat Koning Saoed en zijn aanhang een jaarlijks in komen hebben van 360 miljoen dollar, terwijl 95 percent van de bevolking van Saoedi-Arabië in bitterste armoede leeft. Volgens zijn zeggen heeft Koning Saoed duizend Cadillacs, waarvan er enkele verguld zijn. 28 air-conditioned paleizen en 90 broers die uit de staatskas grote salarissen krijgen. Hij zei. dat Koning Saoed geld van Amerika wil omdat de vorst meer geld heeft opgenomen dan hij uit de olieconcessies krijgt. De republikein Fulton protesteerde te gen de^e woorden en die van anderen, die hij kenschetste als „schimpredes" en „zure opmerkingen". Eisenhower zei in zijn toespraak tot Koning Saoed, dat Amerika ver eerd is met het bezoek van de Ko ning en zo gelukkig is Koning Saoed, evenals zijn overleden vader, tot zijn vrienden te rekenen. Hij voegde hier aan toe dat „hij verlangde naar ver sterking en bevestiging van deze ge waardeerde vriendschap door middel van de gelegenheid, die dit bezoek biedt, voor vruchtbare besprekingen van vraagstukken die voor beïae landen van belang zijn". Koning Saoed antwoordde hierop, dat hij op zijn beurt verlangde naar een bespreking in dezelfde mate van openheid als door Eisenhower aan gestipt. De Koning wandelde arm in arm met de Amerikaanse president naar Foster Dulles. Achter hen liep een lid van "s Konings gevolg die cen zesjarig zoon tje van de vorst - slachtoffertje van kindei-verlamming - op de arm droeg. Eisenhower heeft zijn lijfarts opdracht gegeven het kereltje te onderzoeken. Beide staatslieden werden door de me nigte toegejuicht. Vervolgens reden zij door versierde straten naar het Witte Huis Een eerste bespreking van president Eisenhower en Koning Saoed duurde meer dan een uur. De woordvoerder van het Witte Huis wilde niet zeggen waar over gesproken is. doch men meent te weten, dat in de eerste plaats de ver nieuwing van de pachtovereenkomst voor de luchtbasis bij Dahran ter sprake is gekomen en Amerikaanse financiële en militaire hulp aan Saoedi-Arabië. Ook In 1848 en 1831 stond men nog op het standpunt, dat de nieuwe burge meester in de eerste plaats moest wor den gezocht in de gemeente zelf. We zijn daar volkomen van af geraakt. Bijna altijd komt de nieuwe burgemees ter van buiten de gemeente. Als nieuw verschijnsel is volgens prof. Oud gekomen het politieke touwtrek ken in het Kabinet bij burgemeesters benoemingen. Daarom duren de vacatures zo lang. Dat komt door de politieke moeilijk heden Met dit systeem raken de kleine partijen in het gedrang. Want men moet niet kijken naar de politieke ver houdingen in het Kabinet, maar in de gemeente. In dat geval kan het weieens gebeuren, dat ook een liberaal geschikt zou zijn als burgemeester. De laatste burgemeester van Den Haag. met wie men geen narigheid heeft gehad, was trouwens een liberaal. Het systeem kan fout zijn, maar het kan toch wel leiden tot een goede benoeming. De regering kan worden geluk ge wenst. dat de heer Kolfschoten zich bereid heeft verklaard burgemeester van Den Haag te worden. Voor die be noeming zijn alle leden van het Kabinet verantwoordelijk. constateerde prof. Oud. De socialistische dominee Ruiten berg geeft de schuld voor de benoeming aan de twee A.-R.-ministers. die vóór zouden hebben gestemd met de vijf KVP-ministers, waardoor een meerder heid werd verkregen. Die bewering is staatsrechterlijk onjuist. Het gaat niemand wat aan hoe er is gestemd. Een Kabinet moet homogeen zijn en als een minister de verantwoordelijkheid voor een burgemeestersbenoeming niet wil dragen, moet hij aftreden. De heer Scheps van de P. v. d. A. zou iets kun nen doen aan inwendige zending in zijn partij door de doorgebroken dominee enig staatsrecht bij te brengen. Met nadruk had de heer Scheps (P. v. d. A.) tevoren verklaard, dat de P v. d. A. geen enkele invloed had uit geoefend op de benoeming van mr. Kolfschoten tot burgemeester van Den Haag. De meest geschikte persoon moet altijd worden benoemd en dat geldt zowel voor Den Haag als voor Maas tricht en Eindhoven. Ts de burgemeestersbenoeming in Den Haag het sein voor een nieuw beleid? Voor de verlangens van de CHU ten aanzien van de Commissaris der Ko ningin in Gelderland had de heer Scheps volkomen begrip. Het stellen van de eis, dat de Com missaris der Koningin in Gelderland „een CH-man moet worden", vond pro§ Oud fout. Hij moet het niet „worden", hij moet het „zijn", interrumpeerde de heer Scheps als grap. Horeca waarschuwt minister Rijverbod dreigt ramp te worden De Horecabedrijven zullen in een brief aan de minister van Eco nomische Zaken met klem aan dringen op een uitspraak over het zondagsrijverbod vóór 15 februari a.s. Men wil weten, hoelang dit verbod nog van kracht blijft. Dit is van het grootste belang in ver band met de personeelsvraagstuk ken. In april gaat immers het vreemdelingenverkeer op gang ko men. Bovendien wordt er zeer ernstig op aangedrongen in ieder geval zondag 3 maart ontheffing van het zondagsrijverbod te ver lenen. Uiteraard ontmoette de maatregel van minister Zijlstra veel kritiek op de openbare vergadering van het bedrijf schap. die gisteren in Den Haag gehou den werd en waarbij de voorzitter, de heer J. G. Meyer, kon constateren, dat het over het algemeen met de Horeca bedrijven in 1956 niet zo slecht is ge gaan. Het vreemdelingenverkeer nam weer toe, maar des te sterker deed zich ook weer het gebrek aan voldoende goe de hotelaccommodatie gevoelen. Gezien het tempo, waarin de plannen voor hotelbouw kunnen worden verwe zenlijkt kan men in dit opzicht moeilijk optimistisch zijn. Ook hadden de Horeca-ondernemers in het afgelopen jaar de zorgen van de steeds toenemende exploitatiekosten. Wanneer nu de inkomsten besnoeid blij ven door het aanhouden van het zon dagsrijverbod. dan wordt de liquiditeit van een groot aantal bedrijven in ern stig gevaar gebracht. De radio-bood schap van minister Zijlstra indertijd heeft de hooggespannen verwachtingen in geen enkel opzicht bevredigd, aldus de secretaris van het bedrijfschap Ho reca, mr. A. J. Roest Crollius. Vele be drijven weten nu niet, hoe zij aan hun financiële verplichtingen moeten vol doen. Een onderzoek naar de door het zondagsrijverbod aan de Horecabe drijven toegebrachte schade heeft uitgewezen, dat een omzetverminde- ring per zondag per bedrijf van twaalf tot zestien duizend gulden niet tot de uitzonderingen behoort. Dat hier van een „ramp" sprake is, kan moeilijk worden weerlegd. Daar om moet worden aangedrongen op een spoedige beslissing over de duur van dit rampzalige rijverbod. De be staande onzekerheid maakte het on mogelijk aan de kostenzijde van het bedrijf maatregelen te nemen. De Horecabedrijven weten nu niet, waar zij aan toe zijn Nu Kasjmir volledig bij India is ingelijfd, zijn vele vluchtelingen de grens met Pakistan overgetrokken. De foto toont een groepje vluch telingen, vermoeid en slecht ge kleed aan de grens. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 FEBRUARI Zon op: 8.23 uur; onder: 17.29 uur. Maan op: 8.30 uur: onder: 19.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.25 en 16.32 uur. Laagwater te 0.14 en 12.32 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1