3 waardebonnen bij U thuis. WISSEL ZE SNEL IN GELDERBLOM'S vleeswarenbedrijf geeft weer 3 extra koopjesdagen! GELDERBLOM - NOORDEINDE 37 Brand in Hillegomse meubelfabriek Zuster J. Elema neemt afselieid van Diaeonessenhuis te Leiden 1 in+2ft+2ft=" I IJ kunt 3 x goed 1 ffl - en voordelig FEE 9 'ct. - j-Royco Vermicellisoep VOOR U eten SLE r; Tarief „SLEUTELTJES" MAANDAG 28 JANUARI 1957 - Tï 1-isa.g.fetNr^i! Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de fa briek voor kantoor- en schoolmeu- belen Hollandiaaan de Van den Endelaan te Hillegom. De brand is door nog onbekende oorzaak ont staan in de lakkerij en op de eerste verdieping. Het vuur vond een ge makkelijke prooi in de snel ontvlam bare lakken, de houten meubelen en het op deze verdieping opgeslagen hout. Voordat de Hillegomse brand weer aanwezig was bestreed de bedrijfsbrandweer van de plastiek- fabriek Draka het vuur. De Hille gomse brandweer u'os het vuur spoedig meester en reeds om half elf kon men met de nablussing be ginnen. De houten en stalen meubelen waren ernstig beschadigd; deze schade wordt geschat op f30.000. De vlammen en het bluswater heb ben ook het gebouw ernstig bescha digd. Een gedeelte van het dak is ingestort. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. Ook de burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden was op het terrein van de brand aan wezig. De foto geeft een overzicht van het terrein na de brand. Het achter ste gedeelte van het gebouw rechts brandde geheel uit. NIEUWE UITGAVEN. In de reeks brochures, uitgegeven door de Vereniging „Nederland-Polen" ver scheen als nr. 8 een tweede druk van ..Paplerknipsels. een Poolse volkskunst". Een leven in dienst van de naaste Na ruim 37 jaar. waai'van twaalf te Leiden, tussen gezonden en zieken te hebben verkeerd, zal zuster J. Elema. de sympathieke en door velen om haar zorgzame liefde zeer gewaardeerde besturende zuster van het Diaeonessenhuis, morgen afscheid nemen van de ziekenverpleging en haar functie, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in dit geval zestig jaar neerleggen. Zuster Elema, die zich steeds sterk ge ïnteresseerd heeft voor de op christelijke grondslag geschoeide diaconessenarbeid, heeft vrijwel haar gehele leven ingesteld op dienst aan de naasten. Reeds in haar meisjesjaren, daarin voorgegaan en aangezet door haar ouders, kon men haar regelmatig in Uithuizermeeden, waar zij in 1896 werd geboren, op bezoek zien bij zieken, ouden van dagen en armlastigen. Het waren dan niet alleen de maatschappelijke om standigheden. die haar aandacht hadden doch ook menig opbeurend en troostend woord ging van haar uit. Toen dan ook voor haar het moment was aangebroken, dat zij zich een levensrichting moest kiezen, was de keuze niet :;i.< de verpleegstersopleiding in het Diaeones senhuis te Groningen storJ haar voor ogen. In tegenstelling met thans was dit in die jaren zeker het bren?en van een offer, het volgen nu ook nog wel ten dele van een roeping. Met inbegrip van kost en inwoning „verdiende" zij in de eerste jaren f. 10 per drie maan den. Eenmaal per week hadden de zus ters recht op een vrije avond (van 5 tot 9.30 uur) en om de drie weken op een vrije dag. Teneinde zich op het brede terrein van de verpleging consultatiebureau, wijk- en kraamverpleging te oriënte ren vertrok zuster Elema na een zeven jarig verblijf in het Groningse Diaeones senhuis, in 1926 naar Den Haag. In 1929 volgde haar benoeming tot hoofdver pleegster van de chirurgische afdeling in het ziekenhuis te Middelburg, waarna zij in 1936 in gelijke functie werd be noemd «aan het Gem. Ziekenhuis te Zaandam. Reeds kort na haar komst in dit ziekenhuis werd zij tevens aange steld tot adj.-directrice. Kritiek op „Holland Festival" Het overlijden van ds. Joh. Jansen herdacht ZUSTER J. ELEMA In het voorjaar van 1943 keerde zuster Elema tot de diaconessenarbeid terug en wel als hoofdverpleegster van het Dia eonessenhuis te Utrecht. IN HONGERWINTER KWAM ZUSTER ELEMA NAAR LEIDEN. In deze inrichting is zij tot 1945 werkzaam geweest: 1 februari 1945 werd zü als opvolgster van zuster Louise benoemd tot besturend zuster MEER NEDERLANDS 8TEMPEL. Tijdens de begrotingsbehandeling in de Haagse gemeenteraad hebben zowel mej. Hardeman (V.V.D.) als de heer Dinkhuijsen (K.V.P.) kritiek geoefend op het Holland Festival. Eerstgenoem de zeide, dat het specifiek Nederlands karakter van dit Festival moeilijk was te vinden. „Een buitenlandse kern, met daaromheen Nederlandse prestaties", ware als kwalificatie meer op zijn plaats geweest. Volgens de pers was de „Falstaff" van het „Staatsschauspielhaus" te Stuttgart een hoogtepunt, maar is het waar, dat deze voorstelling f. 45.000 per avond heeft gekost?" zo vroeg zij. Intussen deed het haar veel genoegen, dat blijkens de Memorie van Antwoord toch ook de lei ding van het Holland Festival de ba kens zo heeft verzet, dat men het beste op nationaal (dit staat voorop) en internationaal gebied wil bijeenbrengen. De heer Dinkhuijsen betoogde, dat het Holland Festival zich meer en meer ont wikkelt tot een „Festival in Holland". Hij was van oordeel, dat op dit Festival een meer Nederlands cultuurstempel dient te worden gedrukt en dat er een zekere Festivalmoeheid bestaat, hetgeen valt op te maken uit de verminderde be langstelling voor diverse manifestaties. Daarom gaf hij een inkrimping van het Festival tot drie weken in overweging. van het Leidse Huis. Haar komst in Leiden in de hongerwinter van 1945 stelde haar direct al voor een periode van grote moeilijkheden. Van een zich behelpen in een noodziekenhuis, waar toe als zodanig het Zendingshuis te Oegstgeest was aangewezen. Zoals bekend, was het Diaeonessenhuis in die tijd gevorderd en ingericht voor geëvacueerden-rusthuizen Direct na de bevrijding zijn onder haar leiding en die van het bestuur, alle po gingen in het werk gesteld om het Huis weer aan zijn oorspronkelijke bedoeling te doen beantwoorden. Na enkele maan den van hard werken er moest heel wat worden opgeknapt was het ein delijk zover: zes augustus 1945 keerden patiënten, medische staf en het perso neel in het gebouw aan de Witte Sin gel terug. In de jaren, welke nu volgden, orak een tijd van reorganisatie en uitbrei ding aan. E enzusterpaviljoen werd aan gebouwd, waardoor de ruimte voor op name van patiënten kon worden uitge breid, de huiskamer van de zuster werd vergroot, het laboratorium onderging een niet onaanzienlijke uitbreiding en een nieuwe Röntgen-afdeling werd in ge bruik genomen NIEUW DIACONESSENHUIS. Ondanks al deze verbeteringen bleef het Huis te klein, zodat reeds direct na de bevrijding de aandacht was gericht op de bouw van een nieuw Diaconessen- huis. Men kon hierbij voortgaan op de reeds bestaande plannen. Allerlei maatregelen hebben er toe ge leid, dat deze plannen helaas nog niet zijn gerealiseerd. Voor zuster Elema, die zo gaarne in een nieuwe inrichting afscheid had genomen, een grote teleur stelling Doch ongetwijfeld nog meer voor hen, die wachten op opname in het Diaeonessenhuis en waarvoor thans geen plaats is. Zoals bekend is kortgeleden wel de toestemming tot de bouw afge komen, doch zijn het thans weer de fi nanciën de regering verleent nog geen medewerking die een spoedige bouw in de weg staan. HET AFSCHEID. Morgenmiddag zal in besloten kring van zuster Elema afscheid worden ge nomen, terwijl dan tevens haar opvolg ster, zuster A. P. Anspach zal worden ge ïnstalleerd. Na afloop van deze plechtig heid volgt van 4.30 tot 5.30 uur in het Diaeonessenhuis een afscheidsreceptie, waarbij dan tevens met de nieuwe be sturende zuster kennis kan worden ge maakt. Het plotselinge overlijden van ds. Joh. Jansen, emeritus-predikant van de Chr. Geref. Kerk alhier plaatste de prediking in deze kerk gisteren in het teken van rouw. Ds. C. van der Weele, de plaatselijke predikant leidde de diensten. Hij teken de de situatie rondom de overledene als „Hij wandelde met God en hij was niet meer®. In zijn inleidend woord noemde hij het plotseling verscheiden, het op één ogenblik afsnijden van de adem: een uitzondering, een bevoorrrechting van enkelen, de hoogste onderscheiding, die God aan Zijn kinderen geeft. N a v. Gen. 5 24 - het heengaan van Henoch - sprak ds. v. d. Weele over: Zalige één lingen in de eindtijd, getekend in He noch. de gewijde. Dit verwerkte hij in een drietal gedachten: Zalige éénlingen te midden van, hun arbeid onder en het scheiden van hun tijdgenoten. Henoch was andersoortig dan zijn tijdgenoten. Ook zijn levenswerk lag op een ander vlak. Tenslotte was zijn heengaan an ders dan dat van zijn tijdgenoten. Deze gedachten droeg ds. v. d. Weele over op het leven van de overledene. Reeds van zijn geboorte, als van God gebeden, stond zijn leven in een bijzonder licht. Al jong was hij zich zijn roeping tot het j ambt van dienaar des Woords bewust. God sierde hem daartoe met bijzondere gaven. In zijn leven in de Chr. Geref. I Kerk toonde hij zich een éénling, als 1 predikant met bijzondere gaven, met een bijzonder karakter, met een bijzondere omgang. Levend door het geloof alleen, toonde hij zich wars van alle onwaar achtigheid. De binding aan de prediking des woords, aan het onderwijzen van de gemeente was zo sterk, dat hij tot twee I maal toe bedankte voor zijn benoeming tot hoogleraar. Ook hierin toonde hij zich een éénling. Jezus Christus en die gekruisigd plaatste hij steeds met volle toewijding tegenover alle afwijkende le vensbeschouwing. hierin, evenals He noch. strijdend tegen de kentering ln de eindtijd. Als gedegen schriftverklaarder en zeer I begaafd leraar, steeds wijzend op het werk van een drieënig God tot zaliging 1 van de zondaar, heeft hij veel gezaaid. Nederland op Brusselse Wereldtentoonstelling STIJGENDE BELANGSTELLING. Het door de regering voor „Brussel 1958" beschikbaar gestelde bedrag van 7,5 miljoen gulden is, vanwege de ge stegen kosten en prijzen, aan de krap pe kant geworden. Het is begrijpelijk, dat de overheid onder de huidige noodzaak tot het beperken van beste dingen en investeringen niet bereid is meer geld beschikbaar te stellen. Dit verklaarde de directeur van de stichting „Wereldtentoonstelling Brus sel 1958 afd. Nederland", jhr. ir. F. E. C. Everts, tijdens een toespraak in de winterbijeenkomst van de Vereni ging Nederland in den Vreemde, te Den Haag. Spreker was van mening, dat Brussel in 1958 wellicht meer bezoekers zal krij gen. dan de 30 miljoen waarop men re kent. De wereldtoonstelling te Parijs in 1900 trok 51 miljoen bezoekers. Acht landen zijn thans bij Brussel aan het werk om tussen 17 april en 18 okto ber 1958 goed voor de dag te kunnen komen. Terwijl dus reeds naarstig aan de opbouw van de tentoonstelling wordt gewerkt, zijn de Belgen ook druk doende aanzienlijke verkeersverbeteringen, die f.50 miljoen zullen opslokken, aan te brengen. De bedoeling is ons land te laten zien, zoals het is. Op het gebied van de land bouw en de waterbouwkunde kost dit niet veel hoofdbrekens, aldus jhr. Everts. Op Industrieel terrein is dit veel moeilijker. Toch is het absoluut nood zakelijk, dat de Nederlandse industrie juist te Brussel goed vertegenwoordigd wordt vanwege het essentiële belang van de wedijver met de activiteiten van an dere industrielanden te Brussel, met name die van Duitsland. De belangstelling van het bedrijfsleven voor de inzending te Brussel vertoont een verheugende stijging, zo zeide jhr. Everts. Hoewel door de tijdsomstandig heden enigszins versoberd moet worden, behoeft men zich geen zorgen te maken, dat Nederland te Brussel matig voor de dag zal komen; het tegendeel is waar. De Veluwse inbraken VIER NIEUWE ARRESTATIES De politie van Velsen heeft opnieuw vier arrestaties verricht n.l. van drie Amsterdammers en een Umuidenaar, die ervan verdacht worden te zijn be trokken by insluipingen van de laatste maanden in Velsen. Samen met de cen trale recherche in Amsterdam zijn ge vat een 26-jarige vishandelaar, een 32- jarige W. en een 30-jarige bedrijfsleider, allen uit Amsterdam en een 22-jarige loswerkman uit LJmuiden. Het viertal is ter besohikklng gesteld van de Jus- Nieuw bestuur Ver. van Letterkundigen Op een door meer dan 60 leden be zochte algemene vergadering van de Ver- eniging van Letterkundigen, is zater dagmiddag in Amsterdam prof. dr. G. Stuiveling in de plaats van Max Nord tot voorzitter gekozen. Deze laatste was afgetreden, tezamen met Maurits Dek ker, B. Rijders en H. Knap, na de ru moerige ledenvergadering in november j.l., waar een voorstel van het bestuur werd verworpen, Inhoudende communis- tische leden der vereniging, te verzoeken j uit te treden. Ook dr. V. E. van Vriesland en Emmy van Lokhorst hadden hun plaatsen in het bestuur ter beschikking gesteld, maar zich in tegenstelling tot de ande- ren opnieuw kandidaat laten stellen. Dr. Van Vriesland trok zich echter te- j rug, zodat de dichter J. C. Bloem in zijn plaats tot vice-voorzitter kon wor- J den gekozen. Mevr. Van Lokhorst be hield de plaats van secretaresse; naast j haar werd Simon Vinkenoog tweede se cretaris. A. den Doollard, Hella Haasse, Gabriel Smit en Adriaan van der Veen werden tot gewoon bestuurslid gekozen, zodat het nieuwe bestuur thans niet minder dan 7 nieuwe leden heeft. Moord in woonoord Schattenberg (Speciale berichtgeving) Naar eerst thans bekend is gewor den, is een 42-jarige gehuwde Ambo nese vrouw in het kamp „Schatten berg" bij Westerbork de vorige week donderdag door haar echtgenoot ver. giftigd. De moord kwam vast te staan nadat dr. J. Zeldenrust, uit Den Haag, zaterdag J.1. sectie op het lijk had ver richt. De echtgenoot werd in hechtenis ge steld en heeft reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De vrouw overleed donderdag in het woonoord, waar geruchten de ronde de den als zou zij vergiftigd zijn. Op last van de officier van Justitie te Assen is daarna een onderzoek ingesteld, waar bij dr. Zeldenrust medewerking verleen de. Man en vrouw leefden al geruime tijd mei elkaar op gespannen voet. title. Deze arrestaties werden mogelijk doordat de Velsense recherche onlangs i zoals gemeld na een roofoverval te Putten, de hand wist te liggen op een 36-jarige man. w royco brengt dezer dagen .vV' -1 DINSDAG 500 gram KARBONADE voor slechits 1.59 500 gram doorregen SPEKLAPPEN 0.79 WOENSDAG GEHAKTDAG. 500 gram rund-varkens GEHAKT 1.25 500 gram verse WORST 1.25 DONDERDAG 500 gram HAMLAPPEN 2.09 500 gram doorregen ROOKSPEK 1.10 R1BKARBONADE 1.80 HAASKARBONADE 1.90 Doorregen RUNDERLAPPEN per 500 gram 1.35 1 kg. RUNDERLAPPEN en 250 gram VET voor slechts2.99 ROOKWORSTper 500 gram L25 Voor de snert: IK pond VARKENSPOTEN L— ALS KLAP OP DE VUURPIJL: 100 gram GELDERSE HAM of 100 gram PEKELVLEES voor35 ct. bij vlees. Dit slechts 1 maal voor iedere klant. Dit koopt U alleen bij: GEVRAAGD Nette meisjes gevraagd bjj boekbinderij v.h. Pielanen en Drommel. Utterstegraoht 105. Te koop gevraagd woonark of zomerhuis. Omgeving Lel den. Brieven bur. van dit blad onder no. 7566 k. Gevr. aankomende beren- park 1. Oegstgeest. Plano te koop gevraagd, ge schikt voor zangvereniging. Br. met merk en uiterste prijs bur. van dit blad no. 7587 k. Te koop gevraagd witte schoenschaatsen maat 3940. Br. bur. v. d. blad no. 9898 k. Te koop gevraagd brom fiets, merk Berlnl M 21 met 5 1. tank, moet ln goede staat zijn. Julianastraat 81, Leiden. Tel. 23261 dit Is ons num mer voor inboedels, meubels, zolder opruimingen, antiek, gasfornuis, brandkasten, radio's plano's, staande klokken, ko perwerk enz. W. F. Kooreman, 9 Nieuwe Rijn 9. t.o. V en D. Tel. 23261. Gevraagd een jonge liond Boxer (reu). Beileveldslaan 9, Dame zoekt flinke gestoff. zlt-sl .kamer of zitkamer met kabinet, str. water en stook- gel. Brieven met prijsopgaaf bur. van dit blad no. 7637 k. Bureau Shorthand, Tem- minckstraat 2, vraagt voor directe plaatsing te Leiden, geroutineerde typiste-Engels. Tel. aanmelding 32572. AANGEBODEN Eerste klas dulvevoeder, 25 kg. voor f 10.50. Gratis be zorgd. F. Robbers, Haven 24, telef. 25107. Te koop een herdershond, 4 maanden oud. Te bevragen: Levendaal 147. Te koop aangeb. bromliets- of scooterwindscherm, z.g.a.n., van f31.50 voor f20. Gerrit Doustraat 25. RAangebd. in pr. st. z. Plil- ps pick-up, uitermate ge schikt voor plaatsing onder radio. Smidsstr. 30, Rijnsburg. Aangeb. voor direct gem. zit-sl.kamer met stookgelegen- heid, met of zonder pension. Hoogmadenseweg 19, Leider dorp. Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag. tele foon 114501. Dames! Bont jasjes kort en lang. vanaf f 2.p. w. Onze ooupeur komt U ook met onze coleotie aan huis bezoeken. Str. geheimhouding. Br. bur. van dit blad onder no. 9927 k Aangeb. Ford Prefect 1950, in pr. st„ gerevideerde motor, pr. banden. Overrijn 11, Katwijk a/d. Rijn. Tel. 3528 - K 1718. Iedereen Is enthousiast, als wij Uw matras overtrekken met damast, één-pers. vanaf f 19.50. tweepers. f26.50. Smlt's bedden-tapijtenmagazijn, Mare 98. Vrouwensteeg 9. Telef. 23913. Iedereen 'n schrijfmachine, telmachine reeds vanaf f 3. p. m. Geheimhouding verze kerd. Vraagt vrijblijvend ln- liohtlngen. Br. bur. van dit blad onder no. 9928 k. Slagerij Pleterse. Woensdag, donderdag 500 gram gehakt van f 1.70 voor f 1.40. Rook worst f0 32 p. 100 gram. f 0.75 p. 25o gram, f 1.35 p. 500 gram. Rauwe rookworst f 0.38 per 100 gr. Herenstraat 29. W(| kopen radio's, stofzui gers, pick-ups, naaimachines, wasmachines, defect geen be zwaar. G. van Vliet, In- en ver. koop. Janvoseensteeg 34. Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.50, Solex de Luxe f 395, p. m. f 20.24, inclusief AU Risk verzekering. Service Station. Gebr. Huisman, Ho- gewoerd 6668, telef. 31292. Gloednieuwe voor export be stemde stofzuiger f 89.50, was machines f 135.Beide met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. O.MJ. fabrieks- kantoor Spul 214, Den Haag, K1700: 11.3"" i 1.34.91; b. g.g. telef. 11.53.96. Polshorloges vanaf f 1.p. week. Gouden ringen, pendu les. Prima kwaliteit. Billijke prijzen. Plasmeyer, Storm Buy- singstraat 33 ,tel. 32173. Wasdag en regen. Huurt een dr oogmachine voor. f 1. Een ideaal im ons klimaat. Plasmeyer, Storm Buysingstr. 33. tel. 32178. Aangeb. harmonica (merk Hohnerj, pianoklavier, 80 bas sen f 160.Te bevr. v. Hes- senstraat 17, Katwijk a. Zee. MerkrUwlelen. Burgers, MaxweU. Zephyr, wasmachi nes, stofzuigers. Ook gem. be taling. H. de Jong. verkoop, reparatie, Herensingel 4. Telef. 24622. In het schuimrubber- en Plastiohuis, Mare 70. vindt U alle6 op het gebied van schuimrubber en schuimplas- tic, geschikt voor alle doel einden onovertrefbare veer kracht. onverwoestbaar, duur zaam en goedkoop, tel. 32862. B Merkrljwlelen. Burgers. Max well. Zephyr. wasmachines, stofzuigers. Ook op gem. beta ling. H. de Jong, verkoop, re paratie. Herensingel 4, telef. 24622. Wegens vertrek Erres ra dio, type KY 506. van 1954, pracht toestel f 135. Dames- flets merk Sparta met trom- melremmen als nieuw f90. Hoogl. Kerkgracht 42. Golfnlaten ln dlv. maten, plastic dakleer, asfalt, rubbe- roid, kippegaas. harmonica- gaas. voliéregaas, nertzgaas, prikkeldraad, binddraad, sta len kruiwagens met luchtband- wiel en losse wielen. A. J. Hart- wljk. Nwe Beestenmarkt 79. Tel. 26627. Leiden. Gasfornuis, bad. naaimacli., kasten, boekenkasten, grote ronde uitschuif taf el, radio, zware soorten eiken tafels, stoelen, gebogen noten lade- kastje. toverlantaarn. W. F. Kooreman. 9 Nieuwe Rijn 9 t.o. V. en D. Let op tel. 23261. Bandrecorder aangeb. In •lma staat met band t. e. a. Octoberstraat 61 A, Lei den. Wij kopen auto's, motorfiet sen, bromfietsen, bakfietsen, fietsen enz., voor loop en sloop G. van Vliet, in- en verl Janvossensteeg 34. Delfts blauw. Ter overnantT aangeboden een partijtje oud blauw porselein. Adres; T. F. Vlieland. N. Rijn 50. Zo goedkoop slaagt U ner gens om Uw bed te overtrek ken met een mooie damastl Eenpersoons vanaf f 19.50, tweepersoons vanaf f 26.50. De Kleine Winst. Haarlemmer- straat 51, Lelden. DIVERSEN Uw gezondheid is waard! Dak-, muur-, goot-, keldervocht tast<j allee aan. Vraagt omschrijving. Fa. de Jong Boom. vochtexpertfi, Sloten NB. Tel. 020 81413. Woningrull. Aangeb. wordt een benedenhuis. Professoren- wijk. 4 kamers, tuin en schuur voor bovenhuis, binnenstad, 5 kamers. Brieven bur. van dit blad onder no. 7616 k. Netto Jongeman, 24 jaar, wil kennis maken met dito meisje van 18 t/in. 23 Jaar. Brieven bur. van dit blad 7629 k. Vermist sedert zaterda? bruine middelgrote hond met witte borst. Kruising Dog- Boxer, teel. Terug te bezorgen! Honderusalon Vlieland, Nwe Rijn 50, tel. 20824. 99' 120 woorden 2030 woorden (I f L50 Toezending nummerbrieven f0,20 meer. (een woord hoogstens 12 letters). Bewijsnummers f 0,10 extra

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8