Oppermachtig Feyenoord handhaaft zich aan de top ten koste van BVY KNVB-pool start 24 februari a.s. Van der Linden speelde zich in 'ii half uur in het oranje shirt V oetbalpool Voorstel bondsbestuur werd met 3 stemmen aanvaard 85 tegen PITTIG SLOTAKKOORD BIJ KLASSIEKER AJAX - SPARTA Van der Linden en Angenent debuteren in Oranje team 95ste jaargang Maandag 28 januari 1957 Tweede blad no. 29047 Elinkivijk zonder Kruin (speelverbod) Feijenoord heeft zichzelf voor minstens een week geprolongeerd als leider in de ere-divisie. Er be stond in De Vliert na afloop van de strijd geen twijfel over wie de sterkste geweest was. Eigenlijk had BW alleen maar schuchter kunnen toekijken bij zoveel machtsvertoon van een ploeg, die niet eens in haar sterkste formatie binnen de krijtlijnen kwam. In de voorhoede werden bekwame figuren als Schouten en Bak gemist. Een zekere Meerman stond nu opgesteld. Voor de wedstrijd totaal onbe kend aan het gros van de Rotterdamse supporters, Want ook Enschede maakte geen fout. Elinkwijk kwam op bezoek en moest met een 42 nederlaag de aftocht blazen. Was het herstel van de Utrechtenaren, dat zich vorige week met zoveel bravour had aangekondigd, dan niet blijvend. Had de lange Surinamer Kruin als aanvalsleider dan geen nieuwe wonderen kunnen ver richten? De slanke, donkere verschijning in de Elinkwijkgelederen was niet van de partij. De KNVB had hem een voetbalverbod opgelegd. Er schijnen moeilijk heden gerezen te zijn met Blauw Wit, dat een claim op de Surinamer doet gelden. In afwachting van een oplossing van het geschil is een speelverbod opgelegd. van armen en benen, waarvan er ten slotte één de bal over de lijn duwde. Meteen daarop floot de scheidsrechter voor de laatste maal. Op de valreep had VVV zijn fraaie plaats op de ranglijst kunnen handhaven. na het laatste fluitsignaal één van de meest ge noemde spelers. Met drie doelpunten had hij zijn naam meteen diep en duidelijk in de harten en de herinnering van de Rotterdamse aanhang gegrift. Een zeldzaam succes. En een mooie bijdrage aan het eindresultaat, een duidelijke 5-0 zege voor het opermachtige Feijenoord, dat bij de gratie van de mindere wedstrijden van Sportclub Enschede nog zeker een week op de fel begeerde topzetel kan blijven zitten. Coen Dillen weer als goalgetter De derde en vierde plaats op de rang lijst. worden momenteel gedeeld door MVV en VVV. De beide zuidelijke ploe gen hebben het gisteren niet gemakke lijk gehad. De Maastrichtenaren gingen op bezoek bij Fortuna '54. Direct na de aftrap kreeg Bram Appel de bal in zijn bezit, hij daverde langs de onthutste MVV-defensio en besloot zijn actie met een doffe dreun. De bal lag al in het net voor men eigenlijk zich realiseerde, dat de wedstrijd begonnen was. Het publiek brak het stadion van de heer Joosten zowat af. Maar MVV liet zich niet van de wijs brengen. Enthousiast speelde het verder en leverde zijn aandeel in de spannende, enerverende en vaak goede strijd, die onbeslist eindigde (1—1). Het zag er kort voor het einde naar uit, dat VVV bij Eindhoven een soortgelijk re sultaat ging behalen. Toen kreeg Faas Wilkes 't nog even op zijn heupen. Even werd een van die beroemde dribbels te voorschijn getoverd en de Eindhovense defensie wist niet beter te doen dan deze onstuitbare aanval op ontoelaatbare wijze te stuiten. Uit de vrije trap even buiten het strafschopgebied ontstond een onmogelijke wirwar van spelers voor het Eindhovense doel. Een kluwen (Van onze sportredacteur) De KNVB-pooI is er dus door en het is nu afwachten hoe deze pool, minder attractief als zij is doordat deelneming er aan alleen is toegestaan aan gere gistreerde leden van de Voetbalbond, zich zal gaan ontwikkelen. Vrijwel zeker moet worden aangenomen, dat deze pool in genen dele zo zal floreren als de nu op te heffen grote clubpools. Voorlopig althans, want algemeen wordt deze nieu we KNVB-pool beschouwd als het ge raamte van de toekomstige nationale pool. Men wacht slechts op het keren van het tij, want duidelijk is, dat bij de eerstvolgende Kamerverkiezingen de grote partijen de instelling van een nationale pool op hun verkiezingspro gramma zullen zetten. Afspraken met de AR zullen niet meer gemaakt wor den. vooral niet nu het huidige Kabi- net-Drces geconfronteerd is geworden met de grote interesse welke een niet onaanzienlijk deel van het Nederlandse volk voor de voetbalpools koestert. Met loden schreden heeft de Regering de gemaakte afspraak met de AR aan de openbaarheid prijs gegeven en even traag is het optreden van de justitio nele autoriteiten geweest tegen de als paddestoelen uit de grond verrijzende pools. Het ingrijpen beperkte zich tot de kleinere organisaties, de machtige pools liet men ongehinderd werken. Thans staat men voor het feit, dat miljoenen mensen het juiste aantal is nog niet bij benadering vast te stel len wekelijks een formulier invullen. Op 24 februari a.s. als de KNVB-pool gaat draaien, is het voor het grote pu bliek afgelopen met de pret. Maar men heeft de sensatie van de voetbalpools geproefd en gevreesd moet worden, dat het spelen op buitenlandse pools met name de Duitse Toto in zeer sterke mate zal toenemen. Nu reeds verdwij nen wekelijks kapitalen over de grens. De Duitse sportgemcenschap vaart er wel bij. Men bouwt sportcentra en legt terreinen aan van dit in een gestadige stroom binnenkomende geld. Misschien koopt men met deze clandestien verkre gen Nederlandse deviezen de bouw materialen er voor in ons land. Een trieste gedachte Ook voor de AR-ministers wordt de zaak wat moeilijk. Een aantal Christe lijk georiënteerde clubs heeft dc verwer ping van een voetbalpool door hun voor mannen eenvoudig naast zich neergelegd en geniet reeds maanden mee van de zeer welkome inkomsten uit de amateur- voetbalpool. Weliswaar heeft het Ver bond van Christelijke Voetbalverenigin gen zaterdag zijn bezwaren naar voren gebracht en zich tegen het instellen van een KNVB-pool gekant, maar de bonds vergadering heeft deze verklaring voor kennisgeving aangenomen. De vertegen woordiger van het Christelijke voetbal is weer rustig op zijn stoel gaan zitten, men blijft prettig lid van de KNVB en voor de leden van deze Christelijke ver enigingen is er nu geen enkel beletsel ommee te spelen in de komende KNVB-pool. MVV en VVV worden op de ranglijst gevolgd door Fortuna, dat juist één punt meer heeft kunnen verzamelen door een volkomen verrassende mis stap van Rapid J.C. Coen Dillen, die door zijn enorme produktiviteit in PSV indertijd in het Nederlands elf tal schoot, heeft in dit seizoen nog weinig aandacht voor zich opgeëist. Maar gisteren presenteerde hij weer eens een welsprekend visitekaartje in de vorm van drie doelpunten, die de genadeslag betekende voor Rapid, dat tegen de Eindhovense ploeg met 41 ten onder ging. Een prestatie van PSV een tegenvaller van Rapid en vele poolenthousiasten Het was eigenlijk de enige verrassing in de ere-divisie. Voor het overige waren de uitslagen wel volgens de verwachtin gen. Men kon DOS bijv. op eigen terrein rustig sterker achten dan GVAV. Maar dat het verschil zo groot zou zijn, dat kwam toch wel als een surprise. De Utrechtse linksbinnen Van der Linden WIELRENNEN Cycle Cross te Zandvoort Gistermiddag is op het binnenterrein van het Zandvoortse circuit een na tionale Cycle Cross gehouden, georgani seerd door de Haarlemse wielervereni ging „De Kampioen", welke door de sportcommissie van KNWU als laatste selectie werd beschouwd voor een af vaardiging naar het wereldkampioen schap Cycle Cross op 24 februari in Brussel. Van de ruim 100 renners passeerden de onafhankelijke M. Brinkman uit Over- schie en de amateur M. Snijders uit Halfweg gelijktijdig de eindstreep. Bei den zijn aangewezen om in de omgeving van Brussel onze nationale kleuren te verdedigen. De derde plaats was voor G. Bestebreurtje. een amateur uit Baren- drecht, de vierde voor G. Ruttenberg. een amateur uit Soest en de vijfde voor de amateur B. Jansen uit Wassenaar. speelde zich in nauwelijks een half uur tje in het Nederlands elftal, dat woens dag in Madrid tegen de Spanjaarden van leer trekt. In het begin van de wed strijd speelde de 24-jarige goalgetter zo onweerstaanbaar, dat het lid van de TC. dat voor hem naar Utrecht geko men was. niet anders kon doen. dan een gunstig advies uitbrengen. Als extra aanbevelingen golden de drie doelpunten in dat eerste half uurtje en in de gehele wedstrijd scoorde v. d. Linden er vier. In totaal werd het 71 Bij Willem 2—Amsterdam waren de verdedigingen de baas. Die van Amster dam juist iets nadrukkelijker dan de Tilburgse en zo kwamen de „Zwarte Schapen" aan een 1—2 overwinning. Het zijn steeds kleine, maar altijd weer tel lende nederlagen van Coy Koopal c.s.ü Geestdrift bezorgde NOAD een 21 zege op het bezoekende NAC. terwijl Ajax in eigen huis met 21 de baas bleef over Sparta, zoals wij elders uitgebreid ver tellen. Buitengewone bondsvergadering KNJ B Boe boe Een vinnig duel kon niet uitblij ven. Blijenberg contra Terlouw. Twee harde soms keiharde voetbal jongens tegenover elkaar. Gister middag in Amsterdam. De vonken sloegen er bijna af. Een botsing van twee brokken graniet, een ont moeting overigens, die in zijn ge heel wel in het voordeel van de Ajax-aanvalsleider is uitgevallen. Herhaaldelijk werd de Spartaanse rots in de branding in de luren gelegd. Good-old Rinus kon het moeilijk verkroppen, hetgeen hem in het laatste kwartiertje herhaal delijk op een aan duidelijkheid niets de opheffing van het zondagsrijver bod in groten getale opgekomen Spartalegioen, moet met verlangen hebben uitgekeken naar een ver schuiving, die echter tot een ieders verbazing niet kwam. Waarom een weer meespelende Wim van der Gijp niet tot aanvaalsleider werd ge bombardeerd? Het zal een raadsel blijven! Er zullen trouwens wel meer raad seltjes onopgelost blijven. Hoe kon Sparta in de eerste helft zoveel kansen met zoveel nonchalance om zeep helpen? Oplde tribunes vroeg men zich af, hoe de Ajaxachter- Pieters Graafland, de doelman van Ajax stopt een schot van de Spartaan Tinus Bosselaar. (Van onze sportredacteur) Met 85 tegen 3 stemmen heeft het voetbalparlement zaterdag middag in Krasnapolsky te Amsterdam de voetbalpool in KNVB-ver- band aanvaard. Ondanks deze overweldigende meerderheid, nam de vergadering haar besluit wat schoorvoetend, want slechts node nam men afscheid van de grote, florerende en zeer winstgevende clubpools. Maar men moest wel, men had geen keus meer, nu de justitionele auto riteiten de stok van het „ingrijpen" dreigend achter de deur hadden gezet. Urenlang is er deze middag in Kras gediscussieerd, vele voorstellen werden gedaan, maar evenzovele malen werden die voorstellen staande ter vergadering weer ingetrokken. Er was immers slechts één keus: „een besloten KNVB-pool of niets Een belangrijk deel van de debatten heeft zich bewogen op het terrein van het percentage, dat aan de clubs ten goede zou kómen. Het bondsbestuur had 35% voorgesteld (40% gaat naar de Ir. HOPSTER Inleggers), maar het merendeel van de afgevaardigden kon zich hiermede niet verenigen en eiste een afdracht van eveneens 40% aan de clubs. De heer Joosten. die het bestuursvoorstel op zeer knappe wijze verdedigde en betoogde, dat de betwiste 5r< uiteindelijk toch ten goede zouden komen aan de ver enigingen. zij het dan indirect (hij dacht aan sportcentra, wetenschappe lijke bestudering van de sport enz.) sprak op dit punt bij velen tot dove mansoren. Tenslotte werd besloten, dat een nieuwe totocommissie van elf per sonen. ter vergadering gevormd en be staande uit bondsbestuursleden, verte genwoordigers van de clubpools en af gevaardigden van het betaald- en ama teurvoetbal. de voorgestelde percenta ges nogmaals zal gaan bestuderen en, zo mogelijk, tegemoet zal komen aan de wensen van de verenigingen Voor zitter van deze commissie is de heer Joosten. terwijl het Tweede Kamerlid mr. Blaisse als algemeen adviseur zal optreden. De pool van de KNVB treedt 24 februari a.s. in werking. PROEFPROCES? Bondsvoorzitter ir. Hopstcr gaf in zijn openingswoord een overzicht van de ontwikkelingsgang van dc voetbal pools. Of deze nieuwe KNVB-pool aan alle wettelijke verplichtingen zal vol doen is een vraag, waar op dit moment niemand zal kunnen beantwoorden, aldus de heer Hopster, die er nog maals de nadruk op legde, dat aan deze pool uitsluitend door de gere gistreerde leden van de KNVB. die de 18-jarige leeftijd bereikt hebben, kan worden deelgenomen. Mr. Heemstra, substituut Officier van Justitie en voorzitter van de Landelijke Bond van Amateur Verenigingen, was van oordeel, dat er zeker een proces aanhangig zal worden gemaakt. Naar zijn mening zal een zekere groep Ka merleden deze KNVB-pool niet slik ken. Het Ministerie van Justitie staat overigens niet onsympathiek tegenover een KNVB-pool. aldus mr. Heemstra. Mr. P. C. van Houten toonde zich diep teleurgesteld over de houding van de grote politieke partijen, die het hoofd hebben gebogen voor de eis van de A R. Anderhalf miljoen mensen vullen mU Van der Linden. DOS' topschut- reeds wekelijk een pool-formulier in eiw, dat wil toch wel wat zeggen, aldus spre^l SCOOlt het Vijfde doelpunt \OOr ker. die van oordeel was, dat de KNVB j zijn club in de wedstrijd tegen GVAV. een adres moet richten aan de Staten Generaal. De heer Hopster meende, dat men iets dergelijks uit tactische overwegingen beter achterwege kan laten, omdat de regering voor een voetbalpool zeker geen kabinetscrisis zal riskeren. Tenslotte legde de heer J. van der Me.vde namens het Verbond van Chris telijke Voetbalverenigingen nog een ver klaring af. waarin de bondsvergadering werd medegedeeld, dat de Christelijke groepering in het zaterdagvoetbal van de KNVB een krachig „neen" wenst te laten horen tegen de instelling van een voetbalpool. Het VCV acht deze pool. deze permanente gokkerij. niet passen in de Christelijke levensstijl en ziet haar als een aantasting van de sport- gedachtc. Voorafgaande aan de besprekingen over de voetbalpool aanvaardde de ver gadering een aantal reglementswijzigin gen. De heer Brinckmann (VUC) boek te daarbij nog een succesje, want op zijn voorstel zullen in de toekomst de clubs niet langer tien procent van de recettes van beslissings- en promotie wedstrijden aan de KNVB behoeven af te dragen. Aan het begin van de vergadering maakte ir. Hopster bekend, dat het bondsbestuur had besloten de heren Karei van der Meer en W. Katoen op grond van hun verdiensten te benoemen tot bondsridder. aan de verbeelding overlatend „boe"-geroep kwam te staan. Het gold hem en zijn linkshalf De Koning. Bij Rinus gaan de jaren tellen, men kan het zich begrijpen al is het nooit goed te keuren dat hij zich wel eens vergeet. Een „fijne" voetballer is Terlouw nim mer geweest. Maar dat een tech nisch en taktisch zo bekwaam spe ler als Hans de Koning zulke mid delen te baat moet nemen, is en blijft onbegrijpelijk. Maar verveeld heeft het publiek zich niet. De ruim 15.000 toeschouwers hebben vijf kwartier behoorlijk voetbal gezien, daarna een pittig, een enkele keer bijzonder pittige slotfase en ten slotte een 2—1 overwinning voor Ajax. dat daarmede zeer behoorlijk aan zijn trek kwam. De Rotter dammers waren zeker niet de min deren geweest. Maar het aanvals- quitet der Maasstedelingen heeft gefaald voor de rust de rijpe vruch ten te plukken, die voor het grij pen lagen. De Amsterdamse defen sie had geen schaduw van de zeker heid, die een Terlouw met zijn mannen zo moeilijk passeerbaar maakten. Onder leiding van Tony van Ede bleef men echter maar dralen, drentelen, leuteren en pin gelen voor het Amsterdamse doel en kregen de Amsterdammers keer op keer gelegenheid zich te herstellen. „Wij zullen het proberen. Gaat het niet, dan verhuist Van Ede weer naar de rechtsbuitenplaats", zo ver zekerde aanvoerder Terlouw ons voor de wedstrijd. Uit het feit, dat Van Ede niet werd verplaatst, zou men dus kunnen afleiden, dat het wel ging met de wispelturige Rot terdammer. Maar zelfs het, dank zij hoede het scoren van een doelpunt nog meer kon vergemakkelijken. Maar toen Sparta in de tweede helft beter voor de dag kwam, had ook de hoofdstedelijke defensie vol op tijd gehad om op toeren te ko men en konden vodral een Wim Andriessen en doelman Pieters Graafland tot grootse prestatie ko men. De Spartaanse babyvleugel BosselaarDe Vries 18 jaar) be gon na vier minuten het offensief, maar de corner, die Bosselaar mocht nemen kwam slordig achter het doel. Het was een afspiegeling van de gehele eerste helft, toen de Spar taanse aanval slordigheid op slor digheid stapelde. Men kon zich deze weelde bepaald niet permitteren, want reeds na een kwartier had een sterker Ajax door Bleijenberg, tel kens de baas over Terlouw, de lei ding genomen. Grandioze kansen op de gelijkmaker werden door Van Ede en zijn mannen gemist en ze moesten bij de tweede helft met een achterstand beginnen, die ech ter na acht minuten was wegge werkt. Pieters Graafland stopte een keihard schot van Van Ede. maar de bal stuitte voor de voeten van de jeugdige De Vries en nu was het wel raak. (11). Sparta probeerde daarna door te zetten, maar nu was de Ajaxdefensie in vorm en gaf geen krimp meer. Met nog 21 mi nuten te spelen gaf linksbuiten Schmidt Ajax opnieuw de leiding om deze niet meer af te staan. De stemming in het veld werd er niet beter op, maar scheidsrechter Mar tens kon het binnen de perken hou den, zodat zonder brokken het eind signaal bereikt kon worden. Het bleef 2—1 voor Ajax. Faas Wilkes leidt aanval Het Nederlands elftal, dat woensdag a.s. te Madrid tegen Spanje speelt, Is door de keuze-commissie als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54); achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Notermans (Fortuna *54), Van der Hart (Fortuna '54) en Schaap ('t Gooi. aanv.); voor Angenent (Fortuna '54), Bosselaar (Sparta), Wilkes (VVV), Van der Linden (DOS) en Mouljjn (Feijenoord). Reserves zijn: Pieters Graafland (Ajax), Odenthal (Enschede), Klaassens (VVV) en Cor v. d. Gijp (Feijenoord). Angenent en Van der Linden debuteren in de nationale ploeg. Appel en Voges kwamen niet voor verkiezing in aamerking, aldus werd door de K.C. medegedeeld, aangezien zij nog niet geheel fit zijn. Nationale wedstrijden in Den Haag In de Mauritskade te Den Haag wer den gisteren nationale zwemwedstrijden gehouden. De belangrijkste uitslagen luiden: 200 meter schoolslag: 1. Rita Kroon (Robben) 2 min. 59.- sec.; 2. Ria Koch (IJ3.07,8. 100 meter vlinderslag: 1. Atie Voorbij (Robben) 1.15,0; 2. Josje Rubens (PSV' 1 23.4 100 meter rugslag: 1. Lenie de Nijs (Robben^ 1.13,9; 2. Ria van Velsen (Zianj 1.18,0. 100 meter vrije slag: 1. Greetje Kraan (Robben) 1.06,6; 2. Ria Vonk (LJ) 1.10,9. Heren. 100 meter schoolslag: 1. Kamerling (RZC) 1.17.8; 2. Bos (Dolfijn, 1.18,6: 100 meter vlinderslag: 1 Ritton (DJK) 109.2; 2 Smaling (RZCi 1.13,4. 100 meter rugslag: 1. Peter Swijghui- sen (LJ) 1.06,5; 2. Leenards (Zian) 1.09,4. 200 meter vrije slag: 1. Pieters (RZC) *15,8; 2. Verburgt (PSV) 2.17A Damkampioenschap van Nederland Te Utrecht werd het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland voortgezet met de volgende par tijen: GrootemanBergsma 11; Okrogel- nikKinnegen (fc—2; BeekeVerhoeven 20; TerlouwBoer 11; Roozenburg— Van der Sluis 11; De JongVan Dijk 11; HuismanBom 11; Jurcka— La ros 11; VerhoevenBom 02; BergsmaDe Jong 11; Jurcka—W. Roozenburg 1—1Okrogelnik—Beeke 1—1. De stand na de vierde ronde is: 1. Bom 6 pnt.; 2. t/m 6. Beeke, Jurcka, Okrogelnik, Kinnegen en Terlouw, elk 5 pnt.; 7. t'm 12. Bergsma, Van Dijk, Huisman, Laros, W. Roozenburg en Van der Sluis, elk 4 pnt.; 13/14. Boer en De Jong. 3 pnt.; 15 Grooteman, 2 pnt.: 16. Verhoeven, 1 pnt. De te Maastricht gehouden tafel- tenniswedstrijd tussen de heren ploegen van Nederland en België is in een 5—4 overwinning voor de Belgen geëindigd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3