Grote bevoegdheden voor Sandys om Britse defensie te reorganiseren WEERBERICHT Hij zou naar bezuiniging van twee miljard gulden streven om economie gezond te maken Massale legers zijn overbodig Dr. Adams moet naar Old Bailey 1130 LEZERS LOSTEN 8275 DUISTERE VRAGEN OP Namen der hoofdprijswinnaars 95ste jaargang VRIJDAG 25 JANUARI 1957 No. 29045 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN n.- -«1/ V UUA LLlL/m H1N Uivio 1 I\I per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Londen) De Engelse minister van Defensie, Duncan Sandys, is thans de centrale figuur van de Britse regering geworden, die over grote bevoegdheden zal beschikken om de zo dringend nodige reorga nisatie van de strijdkrachten tot stand te brengen, welke naar gehoopt wordt tot drastische bezuiniging zal kunnen leiden. Dit is het doel waar naar de Engelse regering al zolang heeft gestreefd, omdat dit de enige methode is om de Britse econo mie werkelijk gezond te maken. De conferentie van Genève en het nu bijna vergeten bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef aan Londen in mei van het vorige jaar, vormden een onderdeel van het plan, dat in de eerste plaats beoogde de nodige internationale ontspanning te scheppen als voor waarde voor inkrimping van het oorlogsapparaat. Hoewel deze ontspanning is uitgebleven en er in het Midden-Oosten een nieuwe crisis is ontstaan, laat de Engelse regering zich niet weerhouden om de strijdkrachten in te krimpen. Ook strategisch is vermindering der strijdkrachten noodzakelijk. Massale legers en Inchtmachten worden langzamerhand overbodig, omdat zij door de nieuwste technische wapens vervangen kunnen worden, waarbij de totale vuurkracht eerder nog zal toenemen. Duncan Sandys is thans de sterke man, die vooral de tegen stand van de drie militaire departementen (Oorlog, Marine en Luchtvaart) zal moeten overwinnen. Er bestaat ook in Engeland grote rivaliteit tussen de diverse onderdelen van de strijdmacht, welke vaak remmend werkt op het geheel. Van daar dat Duncan Sandys grotere bevoegdheden heeft gekregen om op te treden. Tot dusver was de minister van Defensie een gelijke van zijn naaste collega's, wier werk hij moeStfcoördineren. Thans wordt hij hun chef. Volgens sommigen zijn zijn bevoegdheden overigens nog niet groot genoeg. De minister van Defensie zal de beslissende stem hebben bij alle aspecten van de defensie-politiek, inclusief benoemingen en algemene dienstvoorwaarden. Mi nister Sandys krijgt belangrijke hulp in de vorm van de voorzitter van de com missie van de stafchefs, luchtmaarschalk Sir William Dickson, die hem als eigen stafchef wordt toegevoegd en voortaan aan hem verantwoordelijk is. Venvacht wordt, dat hij in de loop van dit jaar zal worden opgevolgd door admiraal Mountbatten. bepaalde grondtaken zal overnemen. De marine zal worden ingekrompen. Vlieg dekschepen zullen waarschijnlijk onder operationele controle van de luchtmacht worden geplaatst. De luchtmacht zelf zal hoe langer hoe meer door de tech nici worden beheerst, die de nieuwste geleide projectielen zullen moeten be handelen. Zoals wij dezer dagen reeds meldden, zou Macmillan streven naar bezuiniging van niet minder dan 200 miljoen pond sterling (twee miljard) op een totale jaarlijkse defensie-begroting van 1500 miljoen pond. Het kan zelfs zjjn, dat de indiening van de algemene begroting, welke in de eerste week van april moet geschieden, zal worden uitgesteld om het plan een kans te geven. Overleg in Amerika Vandaag vertrekt Sandys naar Wash ington, waar hij zal confereren met Charles Wilson, de Amerikaanse defen sie-minister, over de stroomlijning van de Britse strijdkrachten. Gehoopt wordt dat de Ver. Staten geleide projectielen aan Engeland zullen leveren. Premier Macmillan deelde gisteren in het Lager huis mede, dat hij Sandys drie taken had gegeven, namelijk: Een defensie-politiek voorbereiden, welke zal leiden tot aanzienlijke ver mindering van kosten en tot besparing van mankracht; de strijdkrachten reorganiseren; beslissingen nemen inzake de gehele defensie-politiek wat betreft omvang, vorm, organisatie, opstelling van de ge wapende strijdkrachten alsmede inzake het materiaal-wetenschappelijk onder zoek en betaling. Nooit tevoren heeft een minister over een dergelijke bevoegdheid beschikt. Het leger zal thans aanzienlijk worden in gekrompen en nauwer met de lucht macht worden verbonden, waarvan het Britten hebben op Cyprus reeds vijf Eokaleiders gepakt Tijdens de kortgeleden operaties zijn door de Britse Veiligheidsstrijdkrachten op Cyprus tot nu toe reeds vijf verzets leiders, die een prijs var 50.000 gulden op hun hoofd hadden staan, gevangen ge nomen of gedood. Bovendien zijn nog vijftien andere „hardnekkige" Eoka leiders gearresteerd. Bovendien werd beslag gelegd op miinitic en wapens. De operatie, die nog voortduurt, wordt door ongeveer drieduizend Britse soldaten uitgevoerd. Maar de verzetsmensen geven het niet op. Vanmorgen werd weer in Fa- magusta een Britse burger in dienst van het ministerie van Oorlog doodgescho ten in zijn wagen aangetrofftn. Hij was het 98e slachtoffer van aanslagen sedert de noodtoestand op Cyprus begon. Vandaag werd in dezelfde stad een Britse soldaat door revolverschoten gewond. Twee jongemannen hielden zijn wagen aan, terwijl een derde op hem schoot. Het slachtoffer ie niet zwaar gewond. Men gelooft, dat beide aanslagen door dezelfde bende gepleegd zijn De staking van Griekse Cyprioten te Nicosia en Limassol en op de Britse militaire bases te Episcopi en Akrotiri zijn ook vandaag voortgezet, al weet nie mand meer precies, waarom nu eigenlijk gestaakt wordt. Volgens sommigen is het een staking uit protest tegen geweld daden van Turken in het afgelopen weekeinde, maar anderen geloven, dat het gaat om de arrestaties van Eoka leiders door Britse troepen. Weer an deren zien er een demonstratie in met het oog op het komende debat over Cyprus in de Verenigde Naties. Prins Bernhard naar de V.S. Prins Bernhard zal op 11 februari naar de V.S. gaan om de vijfde „Bilderberg- conferentie", die voor het eerst in Ame rika wordt gehouden, te presideren. Na deze bijeenkomst zal de Prins enkele fabrieken bezoeken, waaronder de Fair- child-fabriek in Hagerstown, die de nieuwe Fokker-Frienship in licentie vervaardigt. Voorts zal de Prins enkele dagen in Washington en New York ver blijven voor besprekingen en familie bezoek. Begin maart zal de Prins naar ons land terugkeren. (lngez Med.-Adv.) Lange geruite MEISJESBROEKJES alle maten voorradig, vanaf f 7,50 NATUURLIJK BIJ HAARL.STR. 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Precies 27 minuten, nadat het ge tuigenverhoor was beëindigd en Open baar Ministerie en verdediging requi sitoir en pleidooi besloten hadden, heeft de uit vjjf leden bestaande Rechtbank te Eastbourne, welke het vooronderzoek tegen dr. John Bodkin Adams beoordeeld heeft, de verdachte voorgedragen voor een rechtszitting terzake van moord op de 81-jarige Edith Allee Morrell, een zijner pa tiënten, die hem in zijn testament had begunstigd. Dus trok de vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie, Meiford Ste venson aan het langste eind. Geoffrey Lawrence, die met de steun van zes andere advocten de verdediging van dr. Adams voert, had ontslag van rechts vervolging gevraagd, omdat „geen ver standige jury" het door hoofdcommissa ris Hannam van Scotland Yard verza melde bewijsmateriaal genoeg kon oordelen voor een rechtsvervolging. Deze arts was hoogstens schuldig aan „on handig gedokter". Vier en veertig ge tuigen legden hun verklaringen af. V;.if lekerechters onder voorzitterschap van David Honeysett, een herbergier, namen hun beslissing: dr. Adams gaat naar Old Bai'.ey. „Ik ben onschuldig en behoud me mijn verdediging voor", verklaarde dr. Adams, toen hij van de uitspraak in kennis werd gesteld. Het proces zal nu in een zitting van het „Central Cri minal Court" in maart zijn vervolg krjjgen. Franse Kamer keurt plan Mont Blanc-tunnel goed De Franse Nationale Vergadering heeft met 544 tegen 32 stemmen een wetsont werp goedgekeurd waarin de aanleg van een verkeerstunnel door de Mont Blanc wordt voorgesteld. De Nationale Vergadering heeft tevens de gelden gevoteerd voor de financie ring van de Franse bijdrage aan de uit voering van het. project, waarin Frank rijk, Zwitserland en Italië rechtstreekse belanghebbenden zijn. De tunnel zal een lengte hebben van 11.900 meter en een breedte van 8.15 me ter. De kosten van het project werden in 1952 geraamd op negen miljard Franse francs. Het Franse aandeel in de kosten wordt thans geschat op bijna zes mil jard, de Italiaanse bijdrage op 5.4 mil jard lire en die van het Zwitserse kan ton Genève op 700 miljoen Franse francs Het wetsontwerp voorziet in de op- fichting van een Franse maatschappij die met de bouw en de exploitatie van de tunnel wordt belast. Over dit project voor de langste ver keerstunnel ter wereld is reeds onge veer vijftig jaar lang gesproken. Het Italiaanse parlement heeft zich in 1953 onverdeeld voor het plan uitgesproken. Het wetsontwerp gaat nu naar de Fran se Raad van de Republiek (Senaat). Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen zwaar bewolkt met enige regen. Matige, tijdefijk krachtige zuidwestelijke wind. Iets zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 JANUARI Zon op: 8.31 uur; onder: 17.18 uur. Maan op: 5.12 uur; onder; 13.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.16 uur. Laagwater te 7.39 en 20.16 uur. Bit nummer bestaaft uit 14 pagina's Elders in dit blad publiceren wij de oplossingen en prijswinnaars van de tien puzzels van onze kerstprijsvraag, vergezeld van een min of meer rekenkundig commentaar op de overweldigende stroom van inzendingen. Tegen de verwachting in namelijk is het aantal puzzeloplossingen veel groter geworden dan vorig jaar, en nauwkeurige controle van de oplos singen heeft bovendien geleerd, dat het foutenpercentage aanzienlijk lager lag dan bij de vorige kerstprijsvraag van deze aard. Over een en ander kunt U elders meer lezen. Van de 397 puzzelaars die zich aan alle opgaven waagden, bleken er 136 in te zijn geslaagd, de tien opgaven foutloos op te lossen Onder hen zijn dus de prijzen voor de prijsvraag als geheel terecht gekomen. De namen van hen. die de puzzelprijzeri verwierven, vermelden wij bij de puzzeluitslagen. Hier laten wij de namen volgen van de winnaars van de prijsvraag-prijzen en enige extra-prijzen voor bijzonder verzorgde inzendingen. Eerste prijs van f. 100. F. VAN VLIET. Van Baerlestraat 2. Leiden Tweede prijs f. 75. W. J. J. POLANE. Morslaan 22, Leiden Derde prijs van f. 50. A. GLASBERGEN. Leuvenstraat 46. Leiden Vierde prijs van f. 25..- LIESBETH MULDER, Hofbrouckerlaan 46, Oegstgeest Vijf prijzen van f. 10. Mevr. W. KONING LETZ, Leidseweg 554 Voorschoten A. VAN EGMOND, Jacob Catslaan 14, Leiden A. LEPELAAR, Kersenstraat 13, Leiden CHR. LETHER, Noorderstraat 18 A, Leiden Mevr. M. A. v. d. KLIP, Hugo de Vriesstraat 58, Leiden Twintig prijzen van f.5..- P. J. BRUNÉ, Oosterdwarsstraat 4, Leiden G. E. J. PIETERSE, Hoge Rijndijk 4, Leiden Mevr. J. NOLLESDE TOMBE, Jan van Goyenkade 16, Leiden J. VAN NES, Oude Zeeweg 82, Noordwqk aan Zee Mevr. HEKMAN, Karei Doormanlaan 14 C, Katwijk aan Zee D. ARENTSEN, Hooigracht 57, Leiden P. A. DE TOMBE. Koninginnelaan 76, Leiden J. VAN OOSTROOM, Emmalaan 39, Oegstgeest J. C. HORCH, Burggraveniaan 28, Leiden H. L. A. BOOM, Van der Waalsstraat 32, Leiden C. VAN LEEUWEN, Lokhorststraat 27, Leiden J. DE ROOCK, Oude Zeeweg 62, Noordwijk aan Zee J. VAN LEEUWEN, Roomburgerweg 13, Leiden M. VAN WELZEN, Stadhouderslaan 21, Lelden J. B. VOLKERS, Stieltjesstraat 37, Leiden H. W. JOUSTRA, Buitenruststraat 5, Leiden Fam. FRANCKEN. Rijndijk 26. Hazerswoude Mevr. J. W. VAN ECK—ZWART, Johan de Wittstraat 5, Leiden M.VAN EGMOND, Noordeinde 33, Rijnsburg A. DREEF, Bakhuis Rozeboomstraat 31, Leiden Voorts werden drie prijzen voor bijzonder verzorgde inzendingen toe gekend, welke prijzen van f.5.ten deel vielen aan: Mevr. M. H. van LeeuwenVan der Veer, Spaargarenstr. 10, Oegstgeest. P. H. Jung, Melchior Treublaan 25, Leiden en W. Meijrink, Van Panhuysstraat 27. Noordwijk aan Zee. Alle prijzen worden de winnaars toegezonden. Burgemeester en wethouder van Rozenburg verdronken AUTO REED VAN PONT Gisteravond omstreeks half elf is van het veer Rozenburg—Brielle een per sonenauto te water geraakt, waarbij de burgemeester van Rozenburg en een van de wethouders om het leven zijn gekomen. De gemeentesecretaris, de heer Kuiper, die de auto bestuurde, kon worden gered. Burgemeester jhr. L. G. Just de la Paisières had met de wethouder S. C. van Helden een vergadering van colle ges van B. en W. van Voorne-Putten en Rozenburg bijgewoond. Zij wilden zich met de laatste pont weer naar Rozen burg begeven. Toen men de pont op reed bemerkte de heer Kuiper dat zijn remmen weigerden. Met een klap schoot de auto door de slagboom, die de veerpont afsluit, in het Brielse meer dat ter plaatse vrij diep is De bestuurder slaagde er nog in het portier te openen en kon zich uit de auto bevrijden. Door de veerknecht werd hij uit het water geholpen. Eerst tegen half één slaagde men erin met behulp van het zandschip „De Morgenster" de auto te lichten, waarin de beide andere inzittenden levenloos werden aangetrof fen. „Jeugd groeit op tot bedorven apen" Beroemd Brits schrijver verdedigt volwassenen... „Een van de oorzaken, waardoor de jeugd van vandaag zo afschuwelijk is. is dat wij haar vereren, ons zorgen over haar maken en ons voor haar krom werken. Het schijnt, zelfs door mensen die beter zouden moeten weten, als vanzelfsprekend te worden aangenomen, dat mensen, zodra zij een kind hebben, afstand doen van hun menszijn en een onderdanige houding aannemen bij de wieg. Het resultaat is een generatie van bedorven apen. Allen, die niet door hun jongen willen worden opgegeten, moeten toetreden tot mijn ondergrondse beweging, de vereniging voor het behoud van de volwassen wereld", aldus de Britse schrijver. Nicholas Moi narrat, auteur van het bekende boek „The cruri sea", die in een brief aan de „Daily Express" verklaarde, dat ouders, die alles opgeven voor hun kinderen, op weg zijn naar een morele en financiële zelfmoord Monsarrat heeft drie zoons. Tijdens de officiële proefvaart van de ..Statendam" heeft Prinses Beatrix, die het schip doopte, even het stuurrad van kapitein C. Haag mans (links) overgenomen. Laat Nasser óók 'n bijdrage leveren! Open brief van zeventig Democratische Congresleden Een groep van zeventig Democratische leden van het Amerikaanse Congres heeft de minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, in een open brief gevraagd er op te staan, dat president Nasser van Egypte een bijdrage levert aan de oplossing van de reeds lang be staande vraagstukken in het Midden- Oosten. De Democratische Congresleden vra gen aan Dulles om verzekeringen tegen terugkeer naar de omstandigheden waaronder de Egyptische president Israëlische scheepvaart door het Suez- kanaal verhinderde. Hier en daar in Hongarije wordt nog gevochten Russische deserteurs naar Joego Slavië gevlucht Volgens in Wenen ontvangen berich ten zouden Hongaarse verzetslieden, die dus nog steeds actief zijn, vier officieren van de geheime politie, onder wie een commandant van de kazerne te Miskolc hebben gedood. Een aantal soldaten zou zich bq de verzetslieden hebben aange sloten, maar een opstand in het gebied was onderdrukt en de leider der solda ten. kapitein Karl Dekany, was gearres teerd. Hij zal zich dezer dagen dan wel moe ten verantwoorden voor één van die snelwerkende tribunalen, die momen teel de schrik van de Hongaarse bevol king vormen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen had uit Hongarije informaties ontvangen, die de beschuldiging recht vaardigen, dat deze rechtzaken, wat hun niveau betreft, „nog slechter zijn ge weest dan uit de slechtste uit de beruch te periode Rakosi-Geroe". De woordvoer der voegde eraan toe, dat in Boedapest algemeen wordt aangenomen, dat kol. Pal Maleter „De held van Boedapest" tijdens een van deze geheime processen ter dood is veroordeeld. Men kan echter moeilijk zekerheid verkrijgen, doordat men veelal afhankelijk is van berichten, die naar Wenen doorsijpelen. Zo hoor de men ook in de Weense hoofdstad, dat vijfhonderd Russische deserteurs in de afgelopen weken de Joegoslavische grens zouden zijn gepasseerd in burgerkleding. Iedere nacht zouden er nieuwe bijkomen. Tegelijkertijd kwamen er berichten bin nen. dat in de Hongaarse provincie Bor- sod opnieuw moeilijkheden waren ont staan. Een 200 Hongaarse partisanen waren door de Russen in de heuvels rond de stad gevangen genomen. Bijna dagelijks wordt er nog machinegeweer vuur gehoord in dit gebied. Ook bij het Balatonmeer en het Bakonywoud schij nen nog partisanen stand te houden. Radio-Boedapest heeft gisteren mede gedeeld. dat de Oostenrijkse regering bereid is een doorreisvisum te verstrek ken aan Hongaarse vluchtelingen, die naar hun land willen terugkeren. Er zijn echter twee voorwaarden aan verbon den: de terugkeer moet geheel vrijwillig geschieden en de teruggekeerden mogen in Hongarjje niet worden blootgesteld aan vergeldingsmaatregelen. Zoals be kend bestaat er een gemengde Oosten- rftkse-Hongaarse commissie voor sa menwerking bfj repatriëring. Proces-Van der Lnbbe wordt herzien Fotokopieën gevonden van verloren documenten Een Westberlijnse rechtbank zal bin nenkort een aanvang maken met herzie ning van het proces tegen Marinus van der Lubbe, die in 1933 naar aanleiding van de beruchte Rijksdagbrand ter dood werd veroordeeld. Dit geschiedt op ver zoek van de Westberlijnse advocaat dr. Arthur Brandt, die optreedt namens de in Amsterdam woonachtige broeder van Marinus, de heer J. M. van der Lubbe. Dr. Brandt zal namens de familie te venseen eis tot schadevergoeding indie nen. Een woordvoerder van de Justitie in West-Berlijn, die dit gisteren bekend maakte, voegde eraan toe, dat „er geen twijfel aan bestaat, dat Van der Lubbe inderdaad brand heeft gesticht in het Rijksdaggebouw. Maar onder de toen geldende wetten kon hij uitsluitend tot gevangenisstraf worden veroordeeld. Hij werd echter geëxecuteerd ingevolge een wet. die speciaal voor deze gelegenheid door de Nazi's was ontworpen" De documenten, die op de Rijksdag brand betrekking hebben, zijn alle tij dens een bombardement verloren ge gaan. maar in de nalatenschap van een rechter, die de zaak mede schijnt te hebben behandeld, zijn fotokopieën van deze documenten aangetroffen en deze zullen in het herzienings-proces ge bruikt worden. De Rijksdagbrand dateert van 1933. Het was een stunt van de toenmalige president van de Rijksdag. Goering De Nazi's gaven de schuld ervan aan de communisten, en gebruikten deze affaire als voorwendsel tot het uitroeien van de oppositie. Soekarno gaat weer op reis O.A. NAAR EGYPTE President Soekarno heeft verklaard, dat hij hoopt in mei. tijdens zyn reis door de Aziatische en Afrikaanse lan den, een langdurig bezoek aan Egypte te kunnen brengen. Hij zeide dit tijdens een diner, dat door de Egyptische ambas sadeur in Indonesië. Ali Fawzi al Am- rousi, werd aangeboden. Tegen het einde van het jaar hoopt Soekarno een reis te ondernemen naar dede Latijns-Amerikaanse landen

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1