Laatste Berichten Opheffing mengverbod gevraagd WOENSDAG 23 JANUARI 1957 Oplossing zuivelprobleem (Van onze Haagse redactie) De Haagse advocaat en procureur mr. H. van Alphen heeft gisteren bij het bestuur van het Productschap voor Zuivel te Den Haag een request inge diend namens het Zoetermeerse mar- garinebedrijf „B.Z.Z.", waarin wordt verzocht oin opheffing van het zgn. „mengverbod". het verbod boter en margarine te vermengen, vervat in art. 20 van de Zuivelverordening 1942, „be stemming en be- en verwerking van melk". Afschriften van het request zijn verzonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en aan de minister van Economi sche Zaken. Een algemeen belang Met de opheffing van het verbod roomboter met margarine te vermengen zal een groot algemeen belang gediend worden, aldus stelt mr. Van Alphen in zi.in request. De voor de staatskas bij zonder kostbare manier om het thans bestaande surplus van 15.000 ton koel- huisboter te lozen - namelijk het in de handel brengen van deze boter voor 70 cent per half pond - zal bovendien over bodig worden, omdat deze koelhuisboter tegen d^ normale prijs zal kunnen wor den gekocht door bedrijven, die haar gaan verwerken tot zgn. melange, een mengsel van boter en margarine. In de overwegingen tot zijn request stelt mr. Van Alphen o.m. dat het meng verbod, dat in de bezettingstijd door de Duitsers is uitgevaardigd in verband met de toen bestaande bijzondere positie van de voedselvoorziening, thans dient te worden opgeheven, omdat de toen gel dende aanleiding tot het instellen van het mengverbod niet meer bestaat en in tegendeel vele, zowel in het vlak van het algemene als in dat van het groepsbe lang liggende argumenten voor een spoedige opheffing van dit mengverbod pleiten. De opheffing van het „mengverbod" zal tot gevolg hebben dat ook in Neder land de zgn. melange weer in de winkels verkrijgbaar zal worden. Het is van al gemene bekendheid, zo stelt mr. Van Alphen, dat de in de juiste verhoudingen gemengde melange zowel de smaak als de overige eigenschappen van roomboter in hoge mate bezit. Aangezien de prijs van melange slechts enkele dubbeltjes hoger behoeft te zijn dan die van mar garine (ongeveer f. 0.65^per pakje, met een botergehalte van 25 Tózal het ge bruik van roomboter per hoofd van de bevolking door opheffing van het meng verbod belangrijk stijgen. In andere landen, vooral in Amerika, neemt het gebruik van melange met het stijgen van de welvaart toe en steeds breder wordende kringen van de bevol king kunnen daar genieten van de boter- smaak en de andere botereigenschappen van het boter-margarinemengsel. Mr. Van Aiphen acht het derhalve .van groot algemeen belang dat de opheffing van het mengverbod de verkoop van melange ook in ons land mogelijk maakt. Ook in dat van veehouders Het weer in Nederland verkrijgbaar stellen van melange opent de mogelijk heid de binnenlandse roomboterprijs dus danig te verhogen dat een tegemoetko ming aan de gerechtvaardigde eisen van de Nederlandse veehouders zeer wel mo gelijk is. Een eventuele dergelijke prijs verhoging zal tevens minder gevoeld worden door de consument, die kan over gaan van boter op melange en die daar door juist goedkoper uit is, terwijl de totale binnenlandse omzet van boter niet zal teruglopen, zodat de prijsverhoging de veehouders geheel ten goede kan ko men. Ten aanzien van het belang, dat de veehouderij in ons land bij een ophef fing van het mengverbod heeft, merkt mr. Van Alphen nog het volgende op: als men uitgaat van een mengverhou- ding van 25 roomboter met 75 margarine, zou een pakje melange f. 0.65 moeten kosten. Indien in verband met de eisen van de veehouderij een priisverhoging van f. 0.05 per pakje me lange wordt toegestaan, betekent dit. dat de boter 80 cent per kilo (immers f. 0.05 voor 0.25ste deel van een pakje) meer kan opbrengen, welke prijsverho ging geheel ten goede kan komen aan de veehouderij. Tevens houdt dit in, dat een verhoging van de prijs voor afge roomde melk (gewone consumptie- melk) overbodig zal zijn, omdat de vee houder dan al een zo belangrijke toe slag ontvangt op het vetgehalte (de room) van zijn melk. Overigens kan worden aangenomen, aldus mr. Van Alphen, dat zowel de bo ter- als de margarinefabrikantcn de huidige status quo in het zuivelbedrijf voor zo ver het de fabricage van me lange betreft zullen willen handhaven. Hetgeen uit zakelijk oogpunt te begrij pen is, maar waar tegenover echter gro tere en meer algemene belangen (o.m. van de consument) staan. Welke verdieping, heer graaf? Dit is de dialoog, die men thans kan horen in een fabriekslift: ..Welke verdieping, heer graaf?" ..Tweede graag, baron". Die fabriek staat dan in Boeda pest. op het eiland Csepel. en is al weken het brandpunt van politieke spanningen en ontevredenheid in Hongarije. Vanwaar deze plotselinge hausse ln voorname afkomst?, want het zijn niet alleen de liftknecht en een toevallige passagier, die elkaar zo eerbiedig betitelen, in heel het bedrijf is het thans goede toon. elkaar met graaf, baron, markies of hertog aan te spreken. Het is eenvoudig het antwoord der arbeiders op de bewering der re gering, dat slechts de reactionai ren en fascisten onrust zaaien, zoals het eens in de Nederlanden een eretitel was. als edelman een geus. een bedelaar genoemd te wor den. zo noemen deze arbeiders el kaar. met evenveel trots: edelman. Illllllllllll llllllll De vliegtrainingsschool van de i die wij hier in formatie over het Amerikaanse luchtmacht heeft een land zien jagen. Deze toestellen aantal tweepersoons Cessna T-37\zijn bedoeld voor de eerste lessen straaljagers in gebruik genomen.* op straaljagers. in de Burcht. Aangezien er geen inlei ding op het programma stond, werd de gehele avond gevuld met onderlinge be sprekingen. Op de prestaties bij de ge houden Oogstdankdag zag de voorzitter de heer A. van Moorsel met voldoening terug. Aangezien de jeugdbeweging in het Westland alles behalve vlot draait kwam hij met de idee met de Warmond- se leden een culturele avond te helpen verzorgen. Ook wil men een avond be leggen met de Jongeren uit Zoeterwoude. Uit de financiële gegevens van de Oogstdankdag bleek wel dat deze aan gelegenheid meer om het lijf heeft dan men zo op het eerste gezicht wel zou CJi JHL» denken. B(J de bespreking over vla? of I Pen aldaa rlJdentle vrachtauto botste, vaandel bleek de meerderheid meer te 1 -- Bizet. Marquina, Safroni e.a., welke on der leiding van dirigent M. Brilleman zeer goed werden uitgevoerd. De aan wezigen gaven telkens uiting aan hun grote waardering. Na de pauze werd door de R.-K. To neelvereniging Amicitia het stuk ..Een bruid kwam op bezoek'' opgevoerd, waarmee de vertolkers ook eer inlegden. AANRIJDING Komende van de Prinsenweg reed de 24-jarige J. Knijnenburg alhier met grote snelheid op zijn bromfiets de Kerkdam op. waarbij hij een te grote bocht maakte en tegen de laadbak van Hij kwam te vallen en liep een ernstige voelen voor een vlag. Men zal trachten i verW0nding in de linkerïiesstreek op. zelf een ontwerp te maken. per ambulance-auto werd hij naar het VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS De in de competitie van de schaakver eniging Voorschoten gespeelde partijen hebben deze week de volgende uitslagen opgeleverd: Groep 1: Van Os—Maarsen 0—1, Slui terBraggaar 10, WaasdorpSmit 01, p. Segaardr. Vermet 01, Smit- Sluiter V2—V2. Groep 2A: Heyer—Besuyen 1—0, v. d. Kooy—Braggaar 1—0. Groep 2 B: v. d. Werf—Groenenberg 0l. KouwenliovenM. Segaar 01, Kuneke—Grobben BURGERLIJKE STAND Geboren: Erwln R., z. v. P. J. A. v. d. Ham en M. W. Vertioork; Johannesz. v. J. P. N. Kraayveld en A. M. v. d. Ma'le; Hienmy, z. v. C. H. Rol en J. B-rarudt. Ondertrouwd: J. J. A. Stamthamer en A. C. van der Wa.l. Overleden: B. van den Berg, 67 J-, echt genote van A. de Wit. WARMOND Gouden huwelijksfeest Op 7 februari a.s. ral het echtpaar C. ZandbergenHoogland het feit gedenken dat zjj voor 50 jaar in het huwelijk traden. De heer Zandbergen werd in 1881 te Rüpwetering geboren en mevrouw Zandbergen in 1882 te Halfweg. Zij genieten beiden nog een uitste kende gezondheid en hebben kort gele den hun intrek genomen in huize St. Liduina waar zij van een rustige en gezellige oude dag genieten. De heer Zandbergen heeft een eer volle loopbaan als employé bij de Ne derlandse Spoorwegen achter de rug. Hij had achtereenvolgens zijn standplaatsen in Noordwijkerhout, Halfweg, Groesbeek, Aalte en gedurende de laatste 30 jaar aan Rotterdam-Maas. Zij wonen in War mond sinds 1941. Bij zijn superieuren stond hij in hoog aanzien, iets dat wel is gebleken toen hij wegens het bereiken van* de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst bij de N.S. ging verlaten. In Warmond heeft de heer Zandber gen niet stil gezeten. Hij verrichtte nog veel werk op sociaal gebied en ook de gemeente heeft verscheidene malen zijn hulp ingeroepen als extra kracht bij bijzondere omvangrijke werkzaamheden. Ook hedentendage zijn de heer en me vrouw Zandbergen nog vol interesse voor het Warmondse gemeenschapsleven. VERGADERING L.T.J. EN L.T.M. De leden van de L.T.J. en L.T.M. uit Sassenheim, Oegstgeest en Warmond kwamen voor een bijeenkomst tezamen De verdere avond werd er gedebat teerd onder leiwing van kapelaan Loos, naar aanleiding van enkele opgevoerde toneelstukken. Onder andere kwam het verwezenlijken van de kloosterroeping en het biechtgeheim ter sprake. JAARVERGADERING K.A.B. De KAB afd. Warmond hield in De Stad Rome haar jaarvergadering. De voorzitter de heer S. P. van Rijn neette allen een hartelijk welkom en sprak een nieuwjaarswens uit. Voorts bracht hij een woord van dank aan alle besturen van de vakafdelingen voor hun onvermoeide arbeid aan het ledental. De jaarverslagen van de secretaris en de diverse penningmeesters der onderaf delingen brachten weer aan het licht dat er in het afgelopen jaar veel werk was verzet, waarvoor de voorzitter har telijk dank zegde. De afdelingskas boek te dit jaar een klein nadelig saldo. De bestuursverkiezing had een vlot verloop. Er waren geen kandidaten bin nengekomen. zodat de zittende bestuurs leden H. van Dam. Th. Groen in 't Woud en J. Nieuwveen werden gekozen. De heer J. van Leeuwen Jacz. werd voor het komende jaar bereid gevonden als lid van de kascommissie te fungeren. Tijdens de rondvraag kwamen enige punten van huishoudelijke aard naar voren, waarover door de leden gezellig werd gedebatteerd. WASSENAAR Tuinbouwvereniging feestelijk bijeen Gisteravond herdacht de Tuinbouw vereniging Wassenaar en Omstreken, afdeling van de Kon. Ned. Maat schappij van Tuinbouw en Plantkun de. in het „Wapen van Leiden" haar 45-jarig bestaan. De voorzitter, de heer P. Zegwaard, heette de leden met hun dames hartelijk welkom. In het bijzonder begroette hij de heer J. H. Smit uit Leiden, lid van het hoofdbestuur en voogd van de af deling. In het kort werden nog enkele feiten uit de geschiedenis van de vereniging door hem gememoreerd. Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. BEVESTIGING EN INTREE KAND. D. VAN KEULEN Onze oud dorpsgenoot kand. D. van Keulen van Amsterdam zal zondag 3 februari a s., na vooraf te zijn bevestigd door ds. M. P Feringa van Wassenaar, zijn intree doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Oldehove in Groningen, waar hij de opvolger wordt van ds. T. Holwerda die naar Belling- wolde is vertrokken. Spiegel der verantwoordelijkheid Bij de poort van een grote kunst- zijdefabriek te Ede stond dezer dagen een door de veiligheids- inspecteur opgestelde houten - kast, waarin zich enkele flinke gaten bevonden. H Een opschrift vermeldde, dat 1 men, zo men door een van die m gaten keek, het gezicht zou zien B van de man, die verantwoordelijk B was voor de veiligheid bij het werk - in de fabriek. Ei* waren natuurlijk 5 heel wat nieuwsgierigen, die wil- 2 den weten, wie dat nu precies zou 2 zijn, doch ieder die 'n blik wierp in het inwendige van de kast zagzjjn eigen spiegel)- beeld! ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ff Toestand in Marokko I11 Tafilalet thans alles weer normaal Strijdkrachten van de Sultan van Ma rokko zijn gisteren Midelt op de weg naar Tafilalet, binnengerukt. De maan dag afgezette gouverneur van de pro- Besloten werd aan de vice-voorzitter, vincie Tafilalet, Addi oe Bihi, was in de heer A. Aartsen, namens bestuur en leden een telegram te zenden, waarin hem een spoedig herstel werd toege wenst. Het woord en de daad was hierna aan de heer W. Maschhaupt voor een cau serie met vertoning van dia over: Kleur en kleurenharmonie in huis en tuin. Deze causerie, waarvan de aanwezigen zeker genoten, speciaal ook wegens de zeer fraaie lichtbeelden, werd onderbro ken voor een pauze met een traktatie. De pianist van D.V.S. amuseerde het gezelschap waar het te pas kwam met zijn muziek. Uitvoering Excelsior Maandag- en dinsdagavond gaf de muziekvereniging Excelsior in het Ver enigingsgebouw concerten, telkens voor een volle zaal. De voorzitter, de heer J- L. F. C. van der Vis, deelde in zijn openingswoord mee. dat jonge leden tot het. orkest toetraden, hetgeen extra repetities nodig maakt, en kosten mee brengt. In verband hiermee verzocht hij de donateurs hun bijdragen enigszins te willen verhogen, terwijl hij de aan wezigen, die nog geen donateur zijn, opwekte, zich als zodanig op te geven. Het programma bevatte stukken van opstand gekomen tegen de sultan. Een uur voor het binnenrukken van de troepen van de Sultan was het tot een vuurgevecht gekomen tussen een zestig tal bergbewoners en provinciale politie- ontwapenen. Er vielen geen doden en de troepen, die de eerstgenoemden wilden meerderheid van de bergbewoners wist te ontkomen. De stafchef van het Marokkaanse le ger. genera 1 Kettani, is op weg van Rabat naar Midelt om „de eervolle over gave' van de opstandige oud-gouverneur in ontvangst te nemen. Verscheidene duizenden gewapende Berbers hebben zich aan regeringstroe pen te Midelt overgegeven. Oud-gouver neur Addi oe Bihi zou zich hebben teruggetrokken in een bergvesting. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft later te Rabat bekend ge maakt. dat de toestand in de provincie Tafilalet volkomen normaal is en dat de nieuwe gouverneur, majoor Ben Larbi, zjjn taak op zich heeft genomen. De sultan zal zich na terugkeer van zijn buitenlandse reis, persoonlijk met de zaak van Addi oe Bihi bezig hou den", die hy zal bezien in het licht van de persoonlijkheid van de ge- sen gouverneur". Weer een pleidooi voor het Nederlands De wenselijkheid van de wederin voering van de Nederlandse taal op de Indonesische universiteiten en scholen voor hoger onderwijs heeft de laatste weken voortdurend een onderwerp van gesprek uitgemaakt tussen Indonesi sche hoogleraren en onderwijzers. Thans heeft weer een hoogleraar ver klaard, dat „het aanwakkeren van sen timenten tegen het gebruik van het Nederlands in ons eigen nadeel zou zijn". Prof. Takdir Alisjabana, een bekend In donesisch schrijver en deskundige op het gebied van de Indonesische taal, zeide: „Voor de Indonesische onderwijs deskundigen is de tijd gekomen om de positie van de Nederlandse taal in In donesië opnieuw in beschouwing te nemen". In dit verband wees hij erop, dat de Philippljnen in dit opzicht een goed voorbeeld hebben gegeven. Ondanks het feit, dat de Philippijnen nu al 60 jaar van het Spaanse bewind zijn be vrijd, speelt de Spaanse taal nog steeds een belangrijke rol in het dagelijks leven van de Philippljnse intellectuelen. De hoogleraar zette uiteen, dat bijna alle wetenschappelijke werken, ook die op het gebied van de Indonesische ge schiedenis, taal, tradities en adatrecht, in het Nederlands zijn geschreven en nog niet in het Indonesiche zjjn ver taald. „Als vaststaand kan worden aange nomen, dat de meeste studenten, die voor hun examens zjjn geslaagd, in hun dagelijks leven nog steeds de Ne derlandse taal gebruiken of de kosten hebben kunnen dragen van speciale cursussen in het Nederlands", aldus prof. Alisjabana, die meende dat dit bewijst, de „de praktijken van bepaalde politici, die van de anti-Nederlandse gevoelens onder de bevolking hebben gebruik gemaakt, zelf de vooruitgang van de bevolking hebben tegengehou den". Prof. Alisjabana zeide bewondering te koesteren voor mensen als Pak Said, het hoofd van het onderwijsinstituut „Tanan Siswa". die ondanks agitatie van de zijde van bepaalde politici, er niet voor terug schrikte om op de scholen van zijn instituut onderricht in het Nederlands te geven. Overigens waarschuwde prof. Alisja bana ervoor, dat niet alle moeilijkheden op het gebied van het onderwijs kunnen worden toegeschreven aan het feit, dat het Nederlands niet langer wordt on derwezen op de scholen en universiteiten. Zij zijn ook een gevolg van de snelle vooruitgang op ander gebied, terwjjl het aantal onderwijzers nog steeds gering is. Horecaf en autoverhuur teleurgesteld (Van onze Haagse redactie). Minister Zijlstra's besluit is met teleurstelling ontvangen door die groepen der bevolking die het zwaarst zijn getroffen door het zondagsrijver bod, t.w. de hotel-, café- en restaurant houders en de autoverhuurders. „Dit is geen oplossing", zeide de beer J. G. Meijer voorzitter van de Bond van werke-evers in Horecabedrij ven. „De onzekerheid duurt voort. Hoe kunnen onze bedrijven personeel aantrekken als er niet de minste ze kerheid bestaat dat er werk is?" De heer Meijer wees er op. dat de voornamelijk van het autoverkeer af hankelijke horecabedrijven hun omzet in de afgelopen zes weken met 80 tot 90% hebben zien dalen. De totale scha de van het zondagsrijverbod voor de hotels, café's en restaurants wordt op ruim een miljoen gulden per maand ge raamd. „Waarom niet een snelheidsbe perking. pvenals in België" zo zei de heer Meijer. Ook de autoverhuurinrichtingen zijn allesbehalve enthousiast. Een der groot ste Haagse ondernemers op dit gebied merkte op. dat bij het verhuren van auto's om de andere zondag in de win termaanden de baten nauwelijks tegen de lasten opwegen en dat het voortdu ren der onzekerheid voor deze bedrij ven zeer grote risico's met zich brengt. Arrestatie van inbrekers (Speciale berichtgevingi) De Velsense recherche heeft klaar heid gebracht in 12 Amsterdamse in braken, waarvan de reeds gearres teerde verdachten in de Puttense roof- overval van enige dagen geleden een Amsterdammer en een IJmuide- naar samen met een nieuwe arres tant, een IJmuidenaar schuldig wor den geacht. Buiten de zes in IJmuiden gepleegde inbraken en de insluiping in Heemstede heeft deze thans bekend betrokken te zijn geweest bij een serie inbraken in de hoofdstad. Hierbij werd bij melkhande- laTen, sigarenwinkeliers, slagers en een dansleraar geld en goederen ontvreemd tot een waarde van ruim f 10.000. Er zijn nog twee arrestaties verricht, waarmee opnieuw enige inbraken in Velsen aan het licht zijn gekomen. De recherche stelde twee zeelui, een uit Velsen en een uit Beverwijk, in verze kerde bewaring op grond van tegen hen aangevoerd bewijsmateriaal inzake een aantal insluipingen gedurende de laat ste maanden in Velsen gepleegd President Tito wenst premier Gomoelka geluk Uit de eindtelling van de Poolse ver kiezingen blijkt, dat 94.14 procent van de kiezers aan hun stemplicht hebben ^oldaan. aldus een bericht van het poolse nieuwsbureau PAP. Van de '17944 081 stemgerechtigden hebben 16.892.213 hun stem uitgebracht. Vol gens P A P. bedraagt het aantal stem men op de kandidaten van het Natio nale eenheidsfront 16 563.314. of 98.4'; het aantal ongeldige stemmen is 58 897. Premier Cyrankiewicz (294004 stem men) en de voorzitter van de raad van staat. Zawadski. kregen minder stem men dan niet-partijleden. die lager op de kieslijst stonden. De vijfde kandi daat. Stanislaw Stomma (een katholie ke socioloog en bioloog, die onlangs mede de nieuwe Nationale club van katholieke vooruitstrevende intelligent sia oprichtte) kreeg 298.070 stemmen. Een andere partijloze kandidaat en een communistische kandidaat sloegen Cy rankiewicz met ruim 2000 stemmen Èr waren elf kandidaten voor zeven zetels, de premier behoort tot de gekozenen. President Tito van Joego-Slavië heeft de leider van de Poolse commu nistische partij, Gomoelka telegrafisch gelukgewenst met zijn overwinning in de Poolse verkiezingen en verklaard, dat de eenheid van het volk. de eenheid van het Nationale Front en de eenheid van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij „dp verdere en nog machtiger ontwik keling van het socialisme in de volks republiek Polen overtuigend verzekert". Morgen in Monaco nationale feestdag Enkele minuten nadat het nieuws van de geboorte ln Monaco bekend was ge worden hingen de bewoners de rood witte vlag van het vorstendom uit. Op ae vensterbanken der openbare gebou wen werden rode en witte anjers neer gezet Hotels, restaurants en bars boden alle gasten gratis champagne aan. Morgen, donderdag, zal een nationale feestdag zijn, Het kind zal binnen vier tot zes weken worden gedoopt. Vele Monagasken gingen naar het stadhuis om een bijdrage te leveren voor een cadeau voor het kind. Prinses Gracia zal ieder kind, dat op dezelfde dag als haai- dochter geboren wordt, een volledige baby-uitzet geven De Prins zal de ouders van deze kin deren een spaarbankboekje aanbieden Er worden dagelijks gemiddeld twee tot drie kinderen in Monaco geboren In het Casino van Monte Carlo was in een verhouding van zeven op vijf ge wed. dat het kind een jongen zou zijn. dflWfe-ijij daTobeer N11 vonnissen zonder aanklacht mogelijk Protest van Oosianrijk De Oostenrijkse ministerraad heeft besloten krachtig hij de Hongaarse re gering te protesteren tegen de schen ding van Oostenrijks rechtsgebied door een groep Hongaarse soldaten op 20 ja nuari, die - zoals bekend - een groep vluchtelingen achtervolgde. Reizigers, die uit Boedapest 111 Wenen zijn aangekomen, hebben verklaard dat dagelijks tientallen jonge arbeiders en studenten in Hongarije worden gearres teerd teneinde alle weerstand tegen het regiem-Kadar te breken. De standgerechten zouden volgens een nieuw decreet nu terechtstellingen mo gen bevelen zonder dat zelfs maar een aanklacht tegen de beklaagde is opge steld. Volgens een plaatselijke krant in Sze ged (Zuid-Hongarije) zal een eenheid van de militie die daar op 8 januari 10 mensen v arresteerde en .mishandelde hiervoor verantwoording moeten afleg gen. Naar schatting van deze zegslieden is het percentage jonge mensen, dat in Hongarije is verdwenen, opvallend hoog: zeker tien procent van de jongeren tus sen de 15 en 30 jaar is gedeporteerd, tijdens gevechten omgekomen, gevlucht in de bossen en heuvels of naar het Westen, dan wel gevangen genomen. De Hongaarse minister van Defensie en Binnenlandse Veiligheid, Munnich, heeft tegenover het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka verklaard, dat bin nenkort een aantal leden van de federa tie van Hongaarse schrijvers en de Journalistenfederatie vervolgd zullen worden wegens „handelingen tegen het democratische regiem". Wij hebben veel geduld gehad met deze federaties, aldus de minister, en wjj beschouwen niet alle schrijvers en journalisten als reactionai ren, „doch hun federaties waren contra revolutionaire haarden geworden". Nieuwe kritiek op Soekarno's plan De tweede voorzitter van de Islami tische Nahdatoel Oelama heeft vandaag verklaard niet. met de conceptie van president Soekamo te kunnen instem men. Imron Rosjadi, tevens voorzitter van de jeugdafdeling van de Nahdatoel Oelama. zeide: „Onze generatie wenst een systeem, dat „mej, of zonder Soe- karno" welvaart voor de bevolking brengt". Elke raad onder leiding van Soekarno zelf. zal volkomen afhanke lijk zijn van de president en dus alleen maar een tijdelijke oplossing betekenen voor de problemen van het land", aldus besloot Rosjadi. Nederlander in Bandoeng gearresteerd De politie in Bandoeng heeft de Ne derlander H. S. Teenbone gearresteerd wegens verduistering en het misbruik maken van zijn vroegere positie als em ployé van een bank in Bandoeng Beurs van Amsterdam Woensdag 23 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v, heden Ned. '53 33/4 89% 89-y8 Grootboek obl. V/2 84 L Ned. '51 V/2 89'/2 90% Ned. '53 3% 881? S8's Ned. '56 V/z 88^ 88 11 Ned. '48 3%83% L 83% Ned. '54 3U 85% 85% Ned. '55 I 3% 84& 85% Ned. '55 II 3!4 85% 85% Ned. '47 V/z (3) 83H 84% Ned. '37 3 83% 83% Dollarlng '47 3 93^ 93iV Investeringscert. 3 90^ 90% Ned. 62-64 3 89fc 89 iè Cert. NWS 68% Indië '37A 3 86% 86% Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind. B. 48 48% Nat. Handelsbank 105 105% Ned. Handclsmij. 165% 165% A'dam Rubber 80 79^ Deli Mijen (Ver.) 102% 101% H.V.A95% 951, Java Cult 56 5gi:, Senembah 65 «7 A.K.U195 196% Berkel's Patent (v) 179 Calvé Delft cert. 136% 300 Kon. Pap. v. Gelder 195% 19o Hoogovens cert269 272 Miiller en Co. N.B. 110% 296 Ned. Kabelfabr268 268 Philips 230% 235% Philips pref141% 141 Unilever 343% 345 Wilton Feyenoord 218 219% Biliton 2de r 212% 310% Dordtse Olie gew. 800 797% Kon. Olie (f.20.—) 159.40 15970 idem <50 a f.20.158.85 159 00 Vorstenlanden 30 Holl. Amerikalijn 180% 181% Java China Paket 185 185% Kon. N. Stoomb. 169 169% K.P.M166 161 Ned. Stoomv. Mij.... 203 200% v. Ommeren cert. 273% 275 Kon. Rott. Lloyd 176 176 Ned. Scheepv. Unie 169% 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (33... 88% 88% Den Haag 1937 1 3. 94 93 Lelden 1947 89 R'dam '57 I-III 3% 89% 89% STADSNIEUWS LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. In het kader van de diesviering wordt onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum in het Acad. Historisch Museum een tentoon stelling gehouden van kunstzinnig werk. dat door hoogleraren, stafleden en stu denten is vervaardigd. „HET MIDDEN-OOSTEN, EEN EINDE EN BEGIN" Op 23 en 24 februari wordt in Kasteel Oud-Poelgeest door de Stichting „Oud- Poelgeest" in samenwerking met de Leidse afdeling van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde een week einde gehouden, getiteld: „Het Midden- Oosten, een einde en begin". Zaterdagmiddag zal prof. dr. G. W. J. Drewes uit Leiden spreken over: „De historische ontwikkeling van de wereld der islam en de invloeden van het Wes ten hierop", terwijl op de avond dr. C. L. Patijn een inleiding zal houden over: „De volkenrechtelijke aspecten van het Midden-Oosten". Na de oecumenische huisdienst op zondagmorgen onder lei ding van mr. A. W. Kist zal op zondag middag dr. C. Hillén, directeur van het Midden-Oosten-Instituut te Rotterdam het woord voeren over: „De economische positie van het Midden-Oosten". Gistermiddag is een 9-jarig jon- r-'tie uit de Jac. Catslaan bij het plot seling oversteken van de Hoge Mors- weg door een personenauto gegrepen. Het ventje brak zijn rechteronderbeen. SCHORSING ONGEDAAN MAKEN Ds. H. Eenhoorn, geref. predikant (artikel 31 te Zwijndrecht-Grote Lindt, is enige tijd geleden door de kerkeraden van Grote Lindt en van Zwijndrecht voof drie maanden in zijn ambt ge schorst onder beschuldiging van onkerk rechtelijke handelingen. Deswege kwam nu een bezwaarschrift in bij de classis Dordrecht. De classis heeft thans uit gesproken, dat de gronden waarop de schorsing door beide kerkeraden is ge schied ongenoegzaam moeten worden geacht en dat de schorsing derhalve zo spöedig mogelijk ongedaan dient te wor den gemaakt. Deze pagina is gedeeltelijk geoorrigeerd SEURSO VERZICHT Engelse vraag naar Philips AMSTERDAM. 23 januari Zelfs in de Philipshoek ging het van middag betrekkelijk rustig toe. De ge hele markt droeg trouwens vandaag een zeer kalm karakter. Inmiddels werd de vaste stemming voor Philipsaandelen vandaag resoluut voortgezet. De vraag was grotendeels weer afkomstig uit Londen, waar het publiek belangstelling voor Philip heeft gekregen, nadat enkele „brokers" aan de hand van de gegevens omtrent de converteerbare obligatielening de En gelse beleggers op de betekenis van deze aandelen gewezen hebben. Vandaar dat vanochtend zelfs de conversiekoers van 240 werd bereikt. Vanmiddag echter bleef de markt daaronder, maar per saldo werd toch. vergeleken met gisteren een koers verbetering van 6 punten, op 236 gehandhaafd. Ook de claims deden het een stuk beter, liepen op tot f. 17.50, overeenko mend met een obllgatiekoers van 107%, waarna een reactie volgde tot f. 16.80. Overigens was de markt aan de vaste kant met weinig affaire. Unilever wist de hoge inzet niet te handhaven. Aku was 3 punten in herstel. Kon. Olie be wogen zich juist iets boven f. 159 Scheepvaart ongeanimeerd. Cultures verlaten. Staatsfondsen iets beter. Claims Ver. Machinefabrieken, waar voor morgen de inschrijving is. werden vernomen op 26 28 gulden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 januari Londen 10.66%—10 66%, New York 3.82fJ—3.83A, Montreal 3 98%—3.98%, Parijs 1.0812% 1 0822%, Brussel 7.583/4—7.50%, Frank furt 90 78—90 83. Zurich 86 86%—86 91%, Zurich (vr. francs) 89.27%89.32%., Stockholm 73.51%73.56%, Kopenhagen 54.96%—55 01%, Oslo 53 30%—53.35%. Milaan 60.58%—60 63%. Wenen 14 64 —14.65. Industr. Obligaties Philips Dollarlng'51 98 98 Premieleningen A'dam '33 3 101A 101% A'dam '51 2% 96% A'dam '56 12% 93% 94 A'dam '56 II 2% 101% 101 ft Eindhoven '54 2% 88% 89% Enschede '54 2% 90% 90% Den Haag '52 I 2% 101 102% idem II 2% 99% 100 R'dam '52 I 2% 97% 99% idem II 2% 105% Utrecht '52 2% 96% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 224 223 H.B.U. cert200 200 Rott. Bank 189% 187 Twentsche Bank 189 189% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248 Borneo Sum. H.Mij. 75% 75% Ned. G. en Sp. fabr. 167 16S Kon. Ned. Grofsm. 109 109% Internatio 96% 102% Rott. Droogdok Mij. 560 Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt.71% 71 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 18% 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 33ft 32ft Intern. Nickel 109% 110% Anaconda 68 68% Bethlehem Steel 184% 182% Cities Service 65% 66 General Motors 40% 40% Kennecott 121% 120% Republic Steel 53% 53% Shell Oil 82% 82% Union Pacific 29% 29% Un. States Steel 65% 64% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 22/1 Edelmet. Kon. AA 64% Pref. w.a. idem 66 67 Electrolas B 314 Holl. Constructie 375 Ing. bur. v Bouwnijv. 120 Int. Kunststof f. Ind. 46 45% Leidsche Wolspinn. 273 L 270 L Sikkens Lak B 399 395 L Ver. Touwfabrieken 163 161 Wernink's Betonm. 77 77% Van .Wijk Textiel 73% 73%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5