Franse Kamer aanvaardt beginsel van gemeenschappelijke markt WEERBERICHT Zondag a.s. en zondag 10 februari vrij rijden Maar groot aantal voorivaarden brengt overleg met de vijf andere landen ernstig in gevaar Duitsers wensen toezicht Bij wijze van proef Prinses Gracia heeft dochter Uitgaansverbod in Nicosia na Grieks-Turkse botsingen 95ste jaargang WOENSDAG 23 JANUARI 1957 No. 29043 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur] j. w. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgeJ Lelden - Olro D0 57055 Hoofdredacteur] J. Brouwer 17.— per Kwartaal: f. 3.35 per maand; f. 0.55 per week Telefoon Directie en Administraties 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Met een meerderheid van 331 tegen 210 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering vannacht een motie aangenomen, waarin de regering gemachtigd wordt de onderhandelingen over de Europese eenheidsmarkt met de vijf andere landen West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen) tot een goed einde te brengen. De regering is bij dat overleg evenwel aan zekere voorwaarden gebonden, die de vlotheid van het beraad zeker niet beloven te bevorderen. Het Franse parle ment verlangt o.a. garanties voor de eigen industrie en de landbouw, twee groepen, die beide gegronde redenen hebben de concurrentie van het buitenland te duchten. Ook wordt harmonisering van salarissen en sociale maatregelen gevraagd alsmede beleggingen (vooral Duitse) in de Franse overzeese gewesten, die in elk geval in de gezamenlijke markt moeten worden opgenomen. Ook wenst de Nationale Vergade ring hechtere economische samenwerking met Engeland. Het is niet waarschijnlijk, dat al deze verlangens van het Franse parlement door de andere partners zonder meer zullen worden aanvaard. leger, waarvan het beginsel indertijd zoals men zich herinnerteveneens door het Franse -parlement werd on derschreven, maar waaraan tevens zoveel condities werden gehecht, dat het plan tenslotte moest worden be graven. Het thans bereikte compromis tussen conservatieven en socialisten was het resultaat van langdurige onderhandelin- Twijfelachtige redelijkheid Een bewijs, dat de andere deelne mers aan een gemeenschappelijke markt óók hun wensen hebben, is van Westduitse zijde duidelijk ge maakt. De Duitsers hebben namelijk wel bereidheid getoond tot beleggin gen in Franse overzeese gebieden over te gaan, maar verlangen hier bij behoorlijke controle. Het is ech ter twijfelachtig of het Franse par lement, met zijn nog altijd sterk na tionalistische tendenzen, een derge lijke financiële controle ooit zal ivïl- len aanvaarden, omdat zij gemakke lijk in politieke inmenging kan ont aarden. De gang van zaken met de een heidsmarkt begint daarom ook al ge vaarlijk te lijken op de vroegere ont wikkeling van wijlen het Europese gen. Vooral de rechtse conservatieven, die zich na hun verkiezingsoverwinning in Parijs weer veel sterker en zelfbewus ter zijn gaan voelen, bliezen nogal hoog van de toren. In een motie, die door de vier oud-premiers Reynaud. Laniel. Pi- nay en Edgar Faure was ingediend, eis ten zij van de regering nog veel verder strekkende garanties. In zijn slotwoord sprak minister-president Guy Mollet er laat in de avond zijn voldoening over uit, dat tenslotte de redelijkheid had gezegevierd en dat de regering de steun van een ruime meerderheid kon verkrij gen. De toekomst zal echter nog moeten aantonen, of de redelijkheid inderdaad wel zo redelijk is. als de premier wilde veronderstellen en of door de motie van het Franse parlement de beraadslagin gen in Brussel, die de volgende maand door de ministers worden besloten, tot een vrij precaire zaak gemaakt zullen worden Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Bij de onderhandelingen over een ge meenschappelijke Europese markt wén sen de Fransen, dat de zes landen zo veel mogelijk bij voorbaat vaste ver plichtingen aangaan om in de Afrikaan se gebieden - zij denken natuurlijk voor namelijk aan Marokko, de Sahara. Al gerije en Tunis - grote bedragen te in vesteren. Met een wenk naar de Duitsers, die kapitaal en techniek ter beschikking hebben, zeggen de Franse deskundigen: „De gemeenschappelijke markt en de Euratom zullen door de Franse Assem blee in een handomdraai worden goed- Zondagsrijverbod DE gisteravond ioor minister Zijlstra voor de radio gedane mededeling, dat de regering heeft besloten om op de zondagen 27 januari en 10 februari a.s. ontheffing te verlenen van het zondagsrijverbod, zal vooral door de automobilisten, die nagenoeg uitslui tend in de weeke'nden van hun auto gebruik maken, met vreugde zijn ont vangen. De regering heeft kennelijk aan deze tijdelijke algehele dispensatie de voorkeur gegeven boven haar aanvan kelijk voornemen om het tijdstip, waar op het verbod eindigt, te vervroegen tot zondagmiddag 5. uur. Toch vragen wij ons af of alle catego rieën van hen, die met het zondagsrij verbod iets te maken hebben, met dit besluit het meest zijn gebaat. De hotel- en restaurantbedrijven bijvoorbeeld zul len onzes inziens, ook al met het oog op de personeelsbezetting, stellig de voorkeur geven aan regelmatige inkom sten, die dan te vergelijken zijn met het spreekwoordelijke „halve ei" boven een slechts tweemaal achtereen gevulde „hele dop". IN België heeft men dit probleem, ge schapen door het benzinetekort. an ders opgelost. Daar is men er aan vankelijk ook toe overgegaan om het autorijden op zondag te verbieden, doch dit verbod is slechts enkele zondagen van kracht geweest. Toen heeft de regering aangekondigd, althans voorlo pig te zullen volstaan met de invoering van een maximum-snelheid van 70 kilometer per uur. En ziet: deze maat regel leverde een dusdanige efficiënte bezuiniging op, dat het daarbij is geble ven. Onze zuiderburen tonen in dit opzicht een bewonderenswaardige disci pline. Wie het gaspedaal wat al te diep indrukt en daardoor de voorschriften overschrijdt, wordt daarop door zijn collega's-automobilisten door middel van hun claxons onmiddellijk opmerk zaam gemaakt. Waarom wordt deze maatregel, die zijn doeltreffendheid in België heeft bewezen, ook niet in ons land toegepast? Zowel de automobilist als de Horeca bedrijven zouden daarmede in aanzien lijke mate zijn gebaat! En bovendien zou een dergelijke snelheidsbeperking de veiligheid van het verkeer ten zeer ste bevorderen. Om dan nog maar te zwijgen van de pedagogische werking, welke van deze maatregel op het korps der automobilisten zou kunnen uit gaan Later meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later meer be wolking. maar droog weer. Matige, tij delijk vrij krachtige zuidelijke wind. Vannacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 JANUARI. Zon op: 8.34 uur; onder: 17.15 uur. Maan op: 3.11 uur; onder: 12.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.40 en 22.19 .u Laagwater te 5.07 en 17.43 uur. Oit nummei bestaat lit 10 pagina's. Als het experiment slaagt volgt herhaling Bij wijze van proef heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, besloten in de komende weken voor enige zondagen een algehele ontheffing van het verbod tot het verbruik van motorbrand stof te verlenen. Voorlopig heeft hij toestemming verleend op de zon dagen 27 januari en 10 februari onbeperkt gebruik te maken van auto's, motoren, enz. dringt Minister op zelfbeheersing Di een radiotoespraak gisteravond voor beide zenders gehouden, ivees de minister er echter met nadruk op dat deze ontheffingen slechts dan gemotiveerd zijn, wanneer het rij dend publiek gedurende deze zon dagen evenals op werkdagen zelfbe heersing betracht. Dat wi\ zeggen zo mogelijk met matige snelheid rijden en onnodig lange ritten vermijden. Wanneer de proef gunstig uitvalt - hetgeen slechts mogelijk is met de medewerking van het rijdend pu bliek - en de Westeuropese benzine positie wordt intussen niet ongunsti ger, dan bestaat de mogelijkheid, dat deze proef in de toekomst zal wor den herhaald. Hoewel de minister liever „vandaag dan morgen" het zondagsrijverbod ge heel zou willen intrekken, is dat van daag de dag nog niet mogelijk. Maar na twee maanden beperkende maatregelen moet geconstateerd worden, dat - wat benzine betreft - ondanks de aanvoers- moeilijkheden de in het landsbelang nodige voorraden gehandhaafd zijn ge bleven. Dit werd uiteraard bevorderd aan door het feit. dat in het winterseizoen het verbruik lager ligt dan in de zomer maanden. Maar door de opgelegde be perkende maatregelen heeft men kun nen voorkomen, dat een algehele rant soenering moest worden opgelegd. „Iedere beperking heeft evenwel ook zijn schaduwzijde", aldus zijne excel lentie. „Ik besef zeer wel, dat behalve de ingreep in het particuliere leven het zondagsrijverbod een relatief zware last legt op bepaalde delen van het bedrijfs leven. Ik denk hierbij vooral ook aan het café- en restaurantbedrijf en aan het autoverhuurbedrijf". „De situatie met betrekking tot de Westeuropese olie voorziening is welis waar wat benzine aangaat door de ge troffen beperkingen en het lagere win- terverbruik gunstiger dan aanvankelijk werd verwacht in tegenstelling tot de positie van gas- en stookolie", aldus de minister, die voorts wees op de onzekere factoren, die in de toekomst de aanvoer van benzine zal bepalen. Desondanks meende hij het op dit moment verant woord enige verzachting toe te passen, waardoor dan tevens enigermate tege moet kon worden gekomen aan de be zwaren van die bedrijven, die van deze maatregel in het bijzonder schade on dervinden. Oude man door gas gestikt In Yerseke is een oude man door gasvergiftiging omgekomen. Toen gis teren tegen de middag een paar meis jes met een collectebus aan de woning van de 82-jarige alleenwonende ge pensioneerde postbode C. van 't Veer aan de Vijverboomgaard kwamen, kre gen zij geen gehoor. Zij ontdekten dat binnen het licht brandde en dat de man in de kamer aan tafel zat. Om wonenden werden gewaarschuwd en toen dezen zich oegang tot de woning verschaft hadden, troffen zij daar de man dood aan. In het huis hing een sterke gaslucht. De gewaarschuwde politie ontdekte dat er een pannetje op het gasstel stond, waarvan het gaskraantje open was, maar waarvan de pit niet brandde. Vermoe delijk was de man reeds 12 uur tevoren overleden gekeurd, als U maar investeert in onze Afrikaanse gebieden, die wij tenslotte mede voor Europa willen behouden Duits tegenvoorstel Nu is het verrassend resultaat, dat de Duitsers tegenover het Franse voorstel een zeer constructief tegenvoorstel op tafel hebben gelegd. Met name zijn zij van oordeel, dat inderdaad grote inves teringen in Frans en Belgisch Afrika, en eventueel in de West, kunnen wor den gedaan. Maar bepaalde concrete economische plannen zouden door de „Europese bank voor de investeringen" kunnen worden gefinancierd, evenals de sociale investeringen, die er mede ver bonden zijn. De Franse Assemblee mag van ons echter niet eisen, dat wij ons bij voorbaat vastleggen om zo en zo veel miljarden in de betrokken gebieden te investeren, aldus luidt het standpunt van de meeste delegaties ten opzichte van de Franse plannen. Dit is het enige grote struikelblok, dat de ministers-con ferentie. welke zaterdag a.s. aanvangt en tot maandag zal duren, zou kunnen doen mislukken. Nederlands standpunt Het standpunt van de Nederlandse de legatie. zoals die ons gistermiddag tij dens een kort gesprek door dr. Lint horst Homan, de voorzitter der Neder landse delegatie, werd uiteengezet, is dat Nederland in het kader van zijn poli tiek voor de minder ontwikkelde gebie den een zekere samenwerking met de zes landen kan aanvaarden. De organen van de gemeenschap zouden met opdrachten kunnen worden belast. Doch de Neder landse delegatie aanvaardt niet zich de handen te laten binden door strikte ver plichtingen. welke geen rekening zou den houden met de ontwikkeling van Nederlands financiële situatie en moge lijkheden. Alles hangt er dus van af. aldus de heer Linthorst Homan. of de Franse Na tionale Vergadering niet zulke gepre ciseerde voorwaarden vaststelt, dat de niet-Franse delegaties voor een ja of neen gesteld zouden worden. Bindt het Franse parlement de Franse delegatie niet al te zeer aan formules.-dan is er nog enige hoop op een tussenoplossing. Prinses Gracia van Monaco kort moeder, die in afwachting van de voor de geboorte in de tuin van I blijde gebeurtenis naar het Prins- haar paleis in gesprek met haar dom was gekomen. Hedenochtend om 11.03 klonk in Monaco het eerste kanonschot, dat de geboorte aankondigde van een Prinses, die de namen draagt Caroline Louise Marguerite. In totaal hoorde men 21 schoten. De sire nes der schepen in de haven begonnen op het tijdstip van de bekendma king der geboorte te loeien en alom heerste vreugde in het kleine prin- dom, welks bewoners zich thans niet langer bezorgd behoeven te maken over aanhechting bij Frankrijk, invoering van belastingen en dienst plicht. De kleine Prinses zal dubbele nationaliteit bezitten, niet alleen die van Monaco, maar ook de Amerikaanse, omdat Prinses Gracia geen afstand heeft gedaan van haar Amerikaans staatsburgerschap. De ge boorte vond plaats om 9.27 Ned. tijd. Prinses Caroline weegt 3730 gram. Zij heeft blauwe ogen en bruine haren. Zo wel moeder als dochter maken het „zeer goed". De bevalling is zeer vlot verlopen, zoals Prins Rainier via de radio meedeelde. Er waren drie artsen bij aanwezig. Ook de moeder van Prinses Gracia, mevrouw Kelly, was bij de geboorte aanwezig. De vader van Prinses Gracia, de schatrijke aannemer John Kelly, uitte bij het vernemen van het nieuws zijn teleurstelling over het feit. dat zijn kleinkind een meisje is. Hij had een kleinzoon verwacht. „Nu heb ik zes klein dochters". zei hij. Prins Rainier is 33 jaar en Prinses Gracia 27 jaar oud. In Cyprische hoofdstad en elders op het eiland deden zich vele incidenten voor De bevolking van de Cyprische hoofdstad Nicosia moet tot nader order thuis blijven in verband met botsingen tussen Grieken en Turken en aanvallen op leden van de ordedienst. Dit uitgaansverbod werd afgekondigd, nadat aan Turkse jongeren van twaalf tot een en twintig jaar bevolen was van zonsondergang tot zonsopgang in huis te blijven. Dit was de eerste maatregel van deze aard tegen de Turken. De oorzaak is de geweldpleging tegen Grieken, die reeds enige dagen geduurd heeft naar aanleiding van de moord op een Turkse agent van politie. Zeven Griekse Cyprioten zijn gisteren gewond door het ontploffen van een bom, die naar een rij wachtenden voor een bus in Nicosia was geworpen. Van vier ge wonden in de toestand ernstig: voorts zijn gisteren twee bommen naar leden van de ordedienst geworpen, drie Griekse Cyprioten werden dientengevolge gewond. Een Griekse Cyprioot is overleden na zware verwondingen te hebben opgelopen bij een moskee in de Turkse wijk. Van Griekse zijde werd aanvankelijk gezegd, dat hij door een Turk was gemolesteerd, doch dit blijkt niet het geval te zijn geweest. Vakbondsleiders manen de bevolking tot meer kalmte Een beeld van de grootscheepse i Enige militairen van de „groenen" militaire oefeningen, welke thans ontruimen in haastig tempo het op de Veluwe worden gehouden. I plaatsje Hoenderloo, dat door de „blauwen" veroverd. stormenderhand werd Ook ln andere plaatsen op Cyprus zijn gisteren incidenten voorgekomen. In het Zuidcyprische dorp Anglisides is gister avond een Griekse Cyprioot doodgescho ten. Bij een kerkhof te Kyrenia werd een Britse militair door een kogel getroffen. Een Griekse Cyprioot die geen gehoor had gegeven aan een sommatie werd bij het dorp Phini doodgeschoten In het gebied van Famagusta werden twee Griekse jongens van 18 jaar door twee mannen naar een bos gevoerd en neer geschoten. Een van de jongens stierf en de ander werd zwaar gewond. De over levende zei dat de daders geen Turken waren. Een Turkse politie-agent is in Larnaca aan zijn verwondingen, die hij maandag had opgelopen toen zijn machinegeweer per ongeluk afging, bezweken. Griekse en Turkse vakbondsleiders hebben dinsdagavond de bevolking van Cyprus tot kalmte gemaand en het be stuur van Cyprus verzocht maatregelen te nemen ter voorkoming van ongere geldheden. Een woordvoerder van de Griekse re gering verklaarde gisteren, dat de Ver. Naties onmiddellijk moeten optreden om de „wet en orde op Cyprus" te herstel len. Griekenland zou geen bezwaar ma ken tegen het zenden van troepen van de V.N. naar Cyprus. De Griekse rege ring beschuldigde het Britse koloniale bestuur van „medeplichtigheid" aan de „gewelddaden" van Turkse Cyprioten tegen Grieks eigendom in Nicosia tij dens het afgelopen weekeinde. Twee Britse ambtenaren, die de ver bannen aartsbisschop van Cyprus. Ma- Beneluxparlement in februari bijeen Naar wij vernemen wordt tussen de regeringen der Beneluxlanden over leg gepleegd over een bijeenkomst van het Beneluxparlement op 22 en 23 februari in Brussel. Het kan als zeer waarschijnlijk worden aangeno men, dat de eerste zitting van het Parlement der drie landen op deze data zal worden gehouden. Stichting van de Arbeid antwoordt regering Na zich daarover in enige vergade ringen te hebben beraden is de Stich ting van de Arbeid gistermiddag ge komen tot vaststelling van een ant woord op de vragen, welke de rege ring haar had voorgelegd met be trekking tot de kosten van het levens onderhoud, zoals deze zouden kun nen worden, indien het advies van de S.E.R. inzake de bestedingen wordt opgevolgd. Het antwoord van de Stichting is nog gisteravond ter kennis van de minister-president gebracht. Bouw .vleugelboten" in Schiedam De werf Gusto te Schiedam heeft de Licentie verkregen voor het Zwitsers type van de z.g. „vleugelboot", een snelboot die zich bij een snelheid van 40 kilo meter boven het water verheft. Derge lijke snelboten varen reeds o.a. op het Vierwoudstedenmeer en in de Straat van Messina, waar ze een verbinding onder houden tussen Sicilië en Calabrië. De boten kunnen ongeveer 60 passa giers vervoeren en een snelheid van ruim 70 kilometer ontwikkelen. Voorts kunnen ze een kleine vracht meenemen. Ze worden voortgedreven door een motor van ongeveer 1300 pk. De boten zijn 20lA meter lang en hebben een actieradius van 700 kilometer. De werf „Gusto" zal voornamelijk voor de export gaan bou wen. karios. uiteenzettingen hebben gegeven van de nieuwe Britse voorstellen voor een grondwet voor Cyprus, zijn dinsdag avond te Londen aangekomen om ver slag uit e brengen op het ministerie van Koloniën. De twee ambtenaren, Pearson en Tornaritis, wilden verslaggevers niets meedelen over de besprekingen die zij met aartsbisschop Makarios hebben ge had.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1