Zolang Eisenhower aan bewind is krijgt isolationisme geen kans Beleid Haags college B. en W. i.z. grenswijziging veroordeeld Raadsstukken van Voorschoten Loop der bevolking te Leiden SIEU a DINSDAG 22 JANUARI 1957 Avl'l»'U«f Eerlijke en ernstige taal bij beëdiging Belangrijke rede voor de gehele wereld (Van onze correspondent in Washington) Eisenhower is zijn tweede ambtster mijn begonnen met een rede, die ver dient te worden gelezen over de ge hele wereld. De inauguratie van de president in de open lucht voor het Kapitool moge een specifiek Ameri kaanse gebeurtenis schijnen, ditmaal echter was zij veel meer dan alleen een nationaal evenement. Vrijwel de gehele rede namelijk was gewijd aan de internationale situatie en Eisen hower heeft aan bondgenoten, neutra len en communisten duidelijk ge maakt wat men de komende vier jaar van Amerika kan verdachten. Het zou goed zijn indien de pers met nam* in het Midden-Oosten en de satelliet- landen de rede in haar geheel zou af drukken. Het is immers uitermate nut tig, dat men in die delen der wereld doordrongen raakt van het feit. dat Amerika het niet heeft gemunt op de zelfstandigheid van andere volkeren en dat de Amerikanen niet verlangen, dat hun levenswijze elders kunstmatig wordt nagebootst. In het plechtige moment, dat volgde op de eedsaflegging betoogde Eisenhower dat zonder de erkenning van gelijkheid der volken geen vrijheid en vrede mogelijk zijn. De rede was bijzonder ernstig omdat Amerika's president er van overtuigd is, dat het voortbestaan der mensheid wellicht alleen is verzekerd indien de vrede kan worden gehandhaafd. Tweemaal applaus De rede werd tweemaal door applaus onderbroken: eerst toen Eisenhower Boedapest een symbool noemde van "s mensen verlangen naar vrijheid en later toen hij betoogde dat vrije mensen geen handelszaak maken van hun natio nale, soevereiniteit. Amerika en de Universiteit en bibliotheek DR. A. KESSEN OVER „TAAK VAN STUDIEZAKEN" Een groot aantal functionarissen uit wetenschappelijke- en bedrijfsbibliothe ken en uit de verschillende Openbare Leeszalen kwam te Amsterdam in alge mene Wintervergadering bijeen. Voor de gecombineerde vergadering van de verschillende setcies van biblio theken sprak de bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek, dr. L. Brum- mel, over „Ervaringen rondom de Cen trale Catalogus", zoals die in de Kon. Bibliotheek is opgebouwd uit de tital- kaarten en gegevens van de daartoe samenwerkende bibliotheken in den lande. Voor het Studiecentrum van Open bare Leeszalen en Bibliotheken sprak de bekende schrijfster, mevrouw Hella Haasse over: „Kritisch lezen", terwijl voor de Sectie Wetenschappelijke Bi bliotheken een symposium was georga niseerd over de taak van de studiezalen in en buiten de universiteitsbibliotheken. De algemene voorzitter der vereniging, dr. A. Kessen, directeur van de Leidse Universiteitsbiblotheek, hield hierbij de algemene inleiding, waarbij hij terug ging tot de Griekse en Romeinse Oud heid om de taak en onderverdeling van bibliotheken na te speuren. Het principe van de afsplitsing van bepaalde collec ties voor voor speciale doeleinden was reeds bekend, zoals uit opgavingen is gebleken, bij bibliotheken in het oude Mesopotamië. Overgaande naar de ver schillende typen van bibliotheken, die zich in de loop der geschiedenis hebben ontwikkeld, wees spreker op de inrich ting van de zaalbibliotheken der Barok om vervolgens te komen tot de com plexe organisatie van de grote moderne wetenschappelijke bibliotheken in Ame rika. Duitsland en Italië. Daarbij werd ook in het bijzonder gewezen op het belang van het inrichten van studie zalen voor met elkaar samenhangende wetenschapsgebieden en van lokaliteiten voor het geven van werkcolleges enz. Hier ligt vooral een belangrijke taak voor de Universiteitsbibliotheken, die volgens het in Amerika gehuldigde sub ject-divisional plan studiezalen moeten inrichten, die tevens voldoen aan de eisen van een efficient, geleide biblio theekorganisatie. Daarbij is opsplitsing in instituutsbibliotheken en in een te groot aantal studiezalen te vermijden daar dit dan geschiedt ten nadele van het onderwijs en de wetenschap, vooral ook in verband met de kostbare double ringen van vele boeken en tijdschriften. Drie maanden voor sanatorium-arts (Speciale berichtgeving) De Zwolse Rechtbank heeft de gewe zen medische leider van het sanatorium „Zandhove" te Zwollerkerspel, een 44- jarige longarts veroordeeld tot drie maanden geëist op beschuldiging van verduistering en oplichting ten nadele van een patiëntenpot. Dit geld kwam bijeen door collectes en giften. Uit deze pot financierde de dokter verscheidene voorzieningen, maar toen hij later in moeilijkheden kwam. gebruikte hij geld er van voor zichzelf: belastingbetaling, tuinaanleg enz. NIEUWE K.L.M.-KLEURENFILM GEREED De nieuwe kleurenfilm, die de Neder landse filmers Ted de Wit en Gerard J. Raucamp. van Carillonfilms te Voor burg. vervaardigd hebben voor de KLM. is thans gereed. Deze film. Caraibische Caroussel, heeft een vertoningsduur van een half uur en is vervaardigd in vijf versies: Nederlands. Frans, Engels. Duits en Spaans. Op het ogenblik worden er in Engeland in totaal 60 copieën van gemaakt, waarvan er 20 voor de V. S. zijn bestemd, o.a. voor de televisie. Raucamp en De Wit hebben voor de opnamen van deze film vier maanden gewerkt in geheel West-Indië, Jamaica. Trinidad. Haiti. Curasao. Aruba. Bonaire en Cuba. Zij schreven samen het scena rio en voerden tezamen produktie en regie. Hugo de Groot componeerde de muziek, waaronder een mabo. die ge speeld is door een Cubaans orkest, dat ter plaatse geëngageerd werd. Een „calypso" werd gecomponeerd en gezon gen door Mighty Sparrow, de „koning der calypsozanpers" van Trinidad. De film bevat in het geheel geen gesproken commentaar, hetgeen voor een reisfilm wel een bijzonderheid mag worden ge noemd. Zij toont in beeld, kleur en mu ziek het Caraibische gebied als een groot toeristisch geheel. Binnenkort zal de film ook In ons land in première gaan. Gebed van Eisenhower President Eisenhower is zyn tweede installatierede begonnen met „de zegen van de almachtige God" af te smeken. „De hoop in ons hart vertolkt de diepstgevoelde wensen van ons volk", aldus zei hij. „Mogen wij rechtvaardigheid betrachten zonder zelfverheerlijking, eenheid hebben zonder eenvormigheid, toenemen in kracht zonder hoo- vaardigheid, mogen wij in onze betrekkingen met alle volkeren der aarde altyd de waarheid spreken en de rechtvaardigheid dienen". In twee dagen sneuvelden 170 rebellen in Algerije KONING SAOED NAAR MAROKKO. Veillgheidsstrijdkrachten hebben ln de afgelopen twee dagen ttids 170 opstandelingen in Algerije gedood. Zestig van hen sneuvelden bij opera ties in het gebied van Nemours en dat van Marnia, beide ln het uiterste westen van het land. Te Algiers werden 41 personen 15 Europeanen en 26 Mohammedanen in het weekeinde ln hechtenis geno men en naar concentratiekampen ge zonden. De gearresteerden worden ac tieve communisten en vakbondsleden genoemd. Een woordvoerder van Sultan Mo hammed Ben Joessef van Marokko heeft gisteren verklaard, dat bij een gesprek tussen de Franse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken. Maurice Faure, en de sultan het vraagstuk Al gerije in zijn geheel is besproken. De Sultan had er de nadruk op ge legd. dat Marokko zich met deze kwes tie. die niet slechts van invloed is op de toekomstige betrekkingen van Frank rijk met Marokko maar ook die van Frankrijk met geheel Noord-Afrika, sterk bezighoudt. De perschef van de sultan van Ma rokko heeft het verzet van de gouver neur van de provincie Tafilalet tegen de regering een zaak van weinig bete kenis genoemd, het gold veeleer ver zet tegen het ministerie van Binnen landse Zaken dan tegen het gezag van wereld mogen zich gelukkig prijzen dat de 66-jarige president bij de aanvang van zijn tweede ambtsperiode zo duide- IiU1U!5C lijk de gevaren beseft die de wereld de sultan. bedreigen en zo helder de morele stan- j)e perschef sprak het bericht, als daard neeft aangegeven die de komende zou gouverneur door 4 000 stamleden jaren zal gelden voor Amerika's buiten- WOrden gesteund tegen landse politiek. Door deze rede zal zich niet alleen het gehele Amerikaanse volk geïnspi reerd voelen maar ook de goedwillenden alom ter wereld zullen erkennen dat de staat die volgens Eisenhower's principes wordt geregeerd aan de wereld alleen heil kan brengen. Ook Eisenhower beseft dat de proclo- matie van zijn principes niet hetzelfde is als de uitvoering er van in de praktijk, doch het is vertrouwenwek kend dat zijn tweede ambtstermijn met zulk een klare en nobele doel stelling is begonnen. Zolang Elsen hower aan het bewind blijft krijgt het isolationisme geen kans in Amerika. Enkele dagen geleden heerste er in Washington nog felle koude doch de inauguratiedag werd begunstigd door vrij zacht, soms zelfs zonnig weer. De president maakte tijdens de plechtigheid voor het kapitool alsmede bij het af nemen van de urenlange parade een bijzonder vitale indruk. Het aantal ge- leidbare projectielen dat bij de parade werd meegevoerd was opvallend groot. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Marokko op zijn terugreis uit de Verenigde Staten aanvaard. De heer van der Leij hoofd afd. Bezitsvorming Tot hoofd van de afdeling bezitsvor ming en economische aangelegenheden by het Departement van Binnenlandse Zaken,, Bezitsvorming en P.B.O., is met ingang van 15 januari benoemd de heer L. A. Ph. van der Ley, ec. drs., thans plaatsvervangend hoofd van de directie algemene economische politiek bij het Departement van Economische Zaken. Laat in de avond hebben Eisenhower en Nixon met hun echtgenoten een bezoek gebracht aan de vier grote inauguratie bals die in Washington werden gehou den. Door nestor van de raad Arbeid en tijd verloren, verstandhouding verstoord By de algemene beschouwingen over de waarom B. en W. niet veel eerder tot intrekking zijn overgegaan. Het was immers voldoende bekend, dat by de Haagse raad de animo voor annexatie van de randgemeenten niet groot was. „Nu is veel onnodig werk verricht, Haagse ontwerpbegroting voor 1957 heeft i wat veel erger is: de verstandhouding de nestor van de Haagse gemeenteraad, met de randgemeenten is er door ver- de heer H. Smitskamp (A.-R.) de indie- stoord. Bovendien is veel onnodig tu ning op 29 juni 1954 van het grenswij- moer en agitatie ontketend. En voorts zigmgs voorst ei iv ••pik oman) door H zyn twee jaren, waarin alle aandacht en W. is ingetrokken, veroordeeld. Na er aan herinnerd te hebben, dat het voorstel destijds in de afdelingen een weinig gunstig onthaal ten deel was ge vallen en dat B. en W. desondanks had den doorgezet en het voorstel hadden ingediend enkele dagen vóórdat de door Gedep. Staten van Zuid-Holland inge stelde commissie bestuurlijke samenwer king Haagse agglomeratie zou worden gericht had kunnen zijn op effectuering van de samenwerking met de randge meenten, verspeeld", aldus de heer Smits kamp. Hy verweet het college zich niet gerealiseerd te hebben, dat een wette- lyke maatregel, welke tot gevolg zou hebben, dat levenskrachtige, goed be stuurde gemeenten, die als voorsteden kunnen worden aangemerkt, zonder meer zouden worden opgeheven, toch wel -;e> nmutu lUUUCIl «UIUC1I UJJgClIC V Cll geïnstalleerd, vroeg spreker zich af,1 weinig kans van slagen zou hebben. Subsidie voorstellen De gemeenteraad krygt vry dagavond over een aantal subsidievoorstellen te oordelen. B. en W. stellen in de eerste plaats voor de ANWB-contributie te verhogen van f.25 per jaar tot f.35. De Ver. tot opleiding van leidsters by het Chr. Kleuteronderwijs te Leiden heeft verzocht over 1955 een subsidie te mogen ontvangen van f.25 per leerling per jaar. Reeds is f. 15,25 verstrekt. B. en W stellen voor het verzoek in te willi gen. Met ingang van 1956 vervalt deze subsidiëring in verband met het in wer king treden van de wet op het Kleuter- onderwys. Aan de Stichting voor de voor- en na zorg van geesteszieken in Zuid-Holland werd tot nu toe f. 0,05 per inwoner ver strekt. Op verzoek van deze stichting wensen B. en W. deze subsidie te verho gen tot f. 0.06 per inwoner. De Stichting St. Adelbertcollege te Wassenaar is tot nu toe nog niet voor subsidie in aanmerking gekomen. Daar er thans twee leerlingen uit Voorschoten het onderwys volgen, stellen B. en W. de raad voor een subsidie te geven over 1955 van 1/3 x 2 x f. 80.17. Het subsidie over 1956 zal nader bepaald worden als de exploitatiecijfers bekènd zyn. B. en W. stellen de raad voor de Cor nells Musiusstichting en de Dr. Van Voorthuysenstichting te Leiden een bij drage te verstrekken in de kosten van de avondverzorging van oud-leerlingen van het buitengewoon lager onderwys. De C. Musiusstichting heeft thans een Voorschotense leerling. B. en W. stellen voor f. 25 te verstrekken. Wanneer de Dr. Van Voorthuysenstichting ook Voorscho tense leerlingen heeft (thans geen) kan deze op dezelfde wyze worden gesubsi dieerd. Evenals aan het „Nut" stellen B. en W. de raad voor ook aan de Culturele Commissie van de Hervormde Jeugdraad een subsidie te verstrekken van f. 100, met dien verstande, dat het subsidie nooit meer dan het werkelyk tekort zal mogen bedragen. B. en W. stellen bovendien voor aan de Chr. Uitleenbibliotheek (en als daarom wordt verzocht tevens aan de R.-K. Uitleenbibliotheek) een subsidie te verstrekken van f100 per jaar, onder voorwaarde, dat dit geld wordt besteed aan de aankoop van boeken en tyd- schriften, die een algemeen ontwikke lend en onderrichtend karakter dragen. Aan de Chr. Landbouwwinterschool te Haarlemmermeer wensen B. en W. ten be hoeve van één uit Voorschoten afkom stige leerling een subsidie beschikbaar te stellen van f.60. Tenslotte stellen B. en W. in deze vergadering opnieuw aan de orde een voorstel tot verhoging van het subsidie over 1955 aan de Voorschotense kleuter scholen. Dit voorstel kwam in de vorige vergadering niet in bespreking, maar werd i.v.m. een nader onderzoek door B. en W. teruggenomen. Het komt nu ongewyzigd aan de orde, hetgeen bete kent, dat de kleuterscholen een aanvul lend krediet van f. 13,05 per leerling per jaar kunnen tegemoet zien. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een verzoek om buitenge woon lid te worden van de KNAC. Een nader voorstel kan tegemoet ge zien worden op het verzoek van de Her vormde Jeugdraad inzake subsidiëring van het clubwerk van C.J.M.V. en C.J.V.F. en inzake het instuifwerk. UITBREIDING CHR. ULOSCHOOL. De Chr. Uloschool heeft medewerking verzocht voor de uitbreiding van deze school met 2 leslokalen en een teken lokaal. Het aantal leerlingen bedraagt op het ogenblik 102, verdeeld over drie leer jaren en vier leerkrachten: 1ste leer jaar 45 leerlingen (in twee klassen); 2de leerjaar 38 leerlingen en 3de leerjaar 19 leerlingen. B. en W. verwachten, dat het zesde leslokaal in 1959 bezet zal zyn. Thans telt deze school 4 leslokalen en een natuurkundelokaal. De gevraagde uitbreiding vraagt naar schatting een bedrag van f. 60.000 ét f70.000. B. en W. stellen de raad voor te besluiten mede werking te verlenen. HUUR NEUTRALE KLEUTERSCHOOL. Vanaf 1 mei 1950 was de Ver. Neu trale Kleuterschool verplicht voor haar gebouwtje in de Prins Bernhardlaan aan de gemeente een huur van f.729 per Jaar te betalen. Met ingang van 1 januari 1954 werd deze huur verlaagd tot f.350 per jaar. B. en W. stellen de raad nu voor deze verlaging te laten ingaan op 1 mei 1950. Door allerlei omstandigheden is n.l. het totale huurbedrag nog niet verrekend en om sanering mogelyk te maken zyn B. en W. bereid de huur te verlagen. De Neutrale Kleuterschool zal het aan vullend subsidie over 1955 gebruiken om de huurschuld af te lossen. VERLICHTING HERV. SCHOOL. De indirecte verlichting in 7 lokalen en de gangen van de Herv. School vol doet niet meer. B. en W. stellen de raad voor medewerking te verlenen voor de aanschaffing van nieuwe verlichting, waarvan de kosten op f600 wordt be groot. VERPLAATSINGKOSTENBESLUIT. Hoewel in Voorschoten geen openbare kleuterschool is en daardoor het ver- plaatsingskostenbesluit 1947 niet op het kleuteronderwys van toepassing is, stel len B. en W. voor toch een vergoeding te verlenen by verandering van stand plaats van kleuteronderwyzeressen en te verklaren, dat het Verplaatsingskosten- besluit van toepassing is op alle in de gemeente gevestigde kleuterscholen en lagere scholen. BENOEMINGEN. B. en W. van Voorschoten hebben de raad een voordracht doen toekomen voor de benoeming van een gemeente-ont vanger i.v.m. de pensionering van mej. Van Geest. Op de geplaatste advertenties kwamen 81 sollicitaties binnen. De voordracht luidt: 1. H. A. van den Broek, commies ter gemeentesecretarie van Gilze en Ryen; 2. A. v. Duyvenbode, commies le klasse, waarnemend chef van de afdeling fi nanciën, onderwijs, personeels- en sociale zaken van de gemeentesecretarie van Voorschoten. Mej. J. C. Inklaar te Oegstgeest is sedert de oprichting van de openbare ulo als tijdelyke leerkracht in hand werken aan deze school verbonden. Zy heeft nu, door het behalen van de akte U, (fraaie handwerken) haar volledige bevoegdheid en B. en W. stellen voor haar nu in vaste dienst aan de open bare Ulo te benoemen. VERHOGING GAS- EN ELEKTRICITEITSTARIEVEN. De gemeente Leiden heeft korte tyd geleden de tarieven voor gas en elektri citeit verhoogd. Ook Voorschoten zal nu de tarieven moeten verhogen, aangezien de leveringsovereenkomst bepaalt, dat de tarieven in deze gemeente minstens ge- lyk moeten zyn aan die van Leiden. Bovendeni wensen B. en W. de tarie ven, nadat ze op gelyk niveau met Lei den gebracht worden, nog eens met 5% te verhogen om de grote investeringen, die de uitbreiding van de gemeente noodzakelyk maken, te kunnen finan cieren. Op het herzieningsplan in hoofdzaak, t.w. de geprojecteerde oostelyke uitbrei ding van de Vlietwijk, waarin woningen en een recreatiegebied zyn opgenomen, zyn geen bezwaarschriften binnengeko men. B. en W. stellen de raad daarom voor het uitbreidingsplan, betrekking hebbende op het gebied tussen de Mo lenlaan en de zgn. sloot van Nieuw- Voordorp vast te stellen. B. en W. stellen de raad voor de sala rissen van het gemeentepersoneel by wyze van voorschot te verhogen met 6% en 5,6%, dit laatste wegens gedeeltelijke compensatie van de te betalen premiën ingevolge de Algemene Oudersdoms Wet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Januari. Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg.: an dijvie 96114, kroten 10, kroten gekookt 2435, boerenkool 3647, rode kool 11— 24. gele kool 1619, groene kool 3026, nero 62, prei 3040. stoof sla 148154, spruiten A 4252, idem B 3842 uien 1626, waspeen 2536, winterpeen 1217, witlof 3057. Per 100 stuks: knolselderie 1628, sla A 2630, idem B 2024. Per 100 bos: peterselie 1418, selderie 18. LEIDEN, 22 Januari. Vette varkens- markt. Aangevoerd 124 stuks. Notering slaohtvarkens f 183f 187, mestvarkens f 174f 178, zeugen van f 162f 165. Han del tamelijk. Enkele prima's boven note ring. BODEGRAVEN, 22 Januari. Kaas- markt. Aanvoer 24 partijen eerste soort f 2.422.47, tweede soort f 2.352.41, extra f 2.52. Handel kalm. BOSKOOP, 21 Januari. Coöp. veren, „De Boskoopse veiling". Fonsytia'takkea, le kw. per tak 4153, id. 2e kw. 2432, id. per bos 1.302.10, Prunus trilobatak- kén per tak 19, ld. per bos 7095, Azalea Indlca per stuk 4070, Bloelende Rhodo- dendronkoppen per kop 34, Mahonlablart 36—75. KATWUK AAN DEN RIJN, 21 januari. Groenteveiling. Waspeen A 3644. idem B 3546, boerenkool 2536, gele kool 1021, groene kool 3032, rode kool 10— 18, spruiten 4452, uien (p. 20 kg.) 5.30— 6.60, prei 1425, knolselderie 632. LISSE. 21 Januari. Gladiolen-plant goedveiling. Er was slechte een kleine aanvoer van plantgoed van gladiolen. Be steed werd voor: gladiolen: Bloemfontein 6/8 0.95 4/6 0.60, Elan. 080 Hopman s Glory 1.30 0.90. Joh. Strauss 1.0.60, J Leeuwenhorst LIO 0.65, Memorial Day 0.85 Nieuw Europa 0.80, Pactolus 0.85 Preyde's First 0.85 Saus Soucl 1.30 Bijgoed1: Montbretia Meteor 8op 1.25, 7/8 1.Montbretia Krokus Mea- flora 7op 1.30; Montbretia Fantasy 7op 1.20; Anemoon The Caen 7/8 1.65. 6/7 1.10, 5/6 0.60, 4/5 0.30; Anemoon St. Brigdd 7op 2.6/7 1.50, 5/6 1.10; LMlium Tlgtrlinum 16/18 10.60. 14/16 7.—. 12/14 4.—. ROELOFARENDSVEEN21 januari. - Bloemenveiling Roze Copland 891.12, HUlegarde 62—74. Rrelage 60—75, E. Eddy 100'1.16, Early Queen 6276, G. Harvest 94—'1.17, v. d. Eerde 1.00—1.16. Namsen 1091-11, Imperator 951.03. Wintergold 6778, Crown Imperial 6676. Pierson 69—86, Purper Copland Ï.IO—1.16. White Sail 89—1.19. Paris 1.091.15, Scarlet Wonder 5969, Korndforus 7880, Over- dale 8086, Demeter 1.151.17, Flqua/nte 1.14>1.20, Lustige Witwe 9399. Narcis sen: Early Glory 5571. Magnificence 54—70, l'Innocence 59—73. Helios 49—60, Golden Harvest 7476. Blauwe Druifjes 2231, Fresia's 1.452.60 per bos. Am, anjers 14-19 per stuk. ROTTERDAM. 22 Januari. Veemarkt. Aan voer in totaal 2656. Wèektotaal 4390. Vette koeien en ossen 550, gebruiksvee 575, vette kalveren 160, graskalveren 133, nuch tere kalveren 679. varkens 74. biggen 104, paarden 105, veulens 3. schapen of lam meren 245, bokken of geiten 28. Prijs per kg.: vette koeien le kw. 3.00— 3.20. 2e kw. 2.862.96, 3e kw. 2.76—2.86; vette kalveren 3.103.30, 2.903.10, 2.70— 2.90; slachtpaarden 2.45, 2.20, 2.10 Prijs p, stuk: graskalveren le kw. 450, 2e kw. 350, 3e kw. 275; nuchtere kalveren 65, 58. 46; biggen 56, 47. 40; schapen 140. 120, 100; lammeren 130. 115, 95; kalf koelen 1100; 950, 725; melkkoeien 1100, 950, 725; vare koelen 820, 700, 600; vaarzen 775, 675, 475; pinken 540, 440, 340. RUNSBURG, 21 Januari. TuQpen per bos: Krelage 6580. Hlllegarde 6575, G. Harvest 801.15, King Yellow 6070, Preludium 801.00, Victor ine Max. 95— 1.05, v. d Eerde 901.20. Demeter 1.00— 1.20, W. Sail 80—1.15, Wintergold 75—95, Copland 801.30, Early Queen 6580. Im perator 7085. L. Witwe 1.051.25, P. Richter 1.101.20, Yellow gem. IjIO1.15, Or. Imperial 80—95. Brill Star 3642, Nansen 8090 NarcissenHelios 5574, G. Harvest 1.00—1.05, Carlton 95—1.00, K. Alfred 1.00—1.10. Cragford 55—62, Aotea 7076. Hyacinten: Pink Pearl 23— 34, Bismarck 2235, 1'Innocence 2433, Ostara 20—28. l'Vdctoire 16—21, Delft Blauw 2024. Fresia's: Snow Queen 2.00—1 2.10, Marijke 1.95—2.20, Or. Zon 1.80- 1.95, BI. Wimpel 2.00—2.05. Carle 180-/ 1.90. Krokussen 4.506.00 per 100. Am' anjers 1816, Blauwe Druifjes 2741 per bos. TER AAR. 21 Januari Groenteveiling. Witlof 1. 0.28—0 39, idem 2. 0 220.29, idem stek 0.020.22. winterpeen B 2 0.07, spruiten 0.380.48, idem afw. 0.190.21. prei 0.20, uien 0.16, alles per kg., knol selderie 0.100.24 per stuk, boerenkool 2.10 per kist. Peren: Brederode 0.32 p. kg. Kogewoerd 78, naar Hazerswoude. Rijndyk 30; G. Vlletstra en fam.. aan boord, naar I Hazerswoude. aan boord1; M. Gerse en fam Bronkhorstetr. 20, naar Rijswijk Z.-H., W. Pyrmontlaan 17; A. Driks en fam., le Binnenvestgracht 5a, naar Voorschoten. Leidse weg 348; A. W. Phillpse en fam., Maredijk 43a, naar Woerden, v, d. V. Bou- manlaan 11; W. W. J. Mulock' Houwer en fam.. Du Rieustr. 2>1, naar Amsterdam, v. Eeghenstr. 20 hs.; H. P. van Gorkum en fam.. Doelensteeg 4. naar Rotterdam, aan boord; C. de Ru en fam., Zoeterw singel 57, naar Doorn, Gezlchtslaan 10; J. J. W. ChoufouT en fam., Morsweg 40a, naar Rot terdam Gouvemestraat 5b; C. W. Eelder- borst en fam., J. v. Stolberghof 25. naar Amsterdam, v. Woustr. 146III; M. Bos, Zoeterw singel 16. naar Leldeohendam, Te- dingerstraat 25; E. Spangier, W. Rozenetr. 66. naaT 's-Gravenhage, 2. Anth. Heinsdus- In de week van 10 t.m. 16 januari 1957 GEVESTIGD H. Rooslng en fam., magazijnbediende, Rerenstr. 148; C. Roe landse en fam., kok. Vestestr. 5; W. van Buijtene en fam.. chef drukker, Gerrlt Kasteinstr. 32; B B. Lu- oardie en fam., rijksambtenaar.' Gerrlt Kasteinstr. 56, H. Kruijshaar en fam.. Jeugdleider, Breestr. 19; M. van Ee-Deve- ling en fam., Lorentzkade 65; W. A. Schneider, militair, Levendaa/1 166c; C. J. Michels en fam., rijksambtenaar, Gerrlt Kasteinstr. 22; L. IJzerman-Van Gorkum en fam., A. Paulownastr. 29; A. van der Geugten en fam., Gerrit Kasteinstr 50; A. C. Stoffers-Van den Ham, Burggraven- laan 9; E. E. Dijkema, Const. Huygenslaan 49; C. R. Wieohert, Rapenburg 65; G. straat 79; G. A. Lotte en fam., Borger- Chfi&tiaanse, verpleegster. Rynsb.weg 10; straat 5, naar 's-Gravenhage, Columbus- L. Odenthal, Kort Rapenburg 2; J. R. straat 4; L Wildschut. Rijnsb.weg 6, naar Möokel, Bothastr. 3; J Teske, Morsweg 10a-, Nymegen, Hindestr. 36; Z Hermiink. D. Minnee. kinder verzorgster. Boerhaave- laan 34; M. C. Brussee, verpleegster. Lin destraat 6; J. J. M. Baudoin, Breestr. 14; T. E. de Bruin, verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. J. N. Posthumus. De L. de Kanter straat 28; W. H. J. M. Wientjens. Rooden- burgerstraat 59; J. M. E. Koning. 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10; J. G. M. Kruk, verpleegster, Rijnsb.weg 10, A L. Solle- wljn Gelpke. Noordelnde 30; H. C Verhoef, W Singel 41, H. G. Bethe-Eijgendeal, Hogewoerd 40; G. van den Brink. 1.1. ver pleegster. Rijnsb.weg 10; A. P. Spaander man. offioier rijkspolitie. Zeemanlaan 11; M. van den Hoek, 1.1. verpleegster, Rynsb. weg 10; J. T. Stuifzand. Da Costastr. 8; H van Gogh. 'W Rozenstr 2; A van Baxt- selaer, 1.1. venpl., Rynsb.weg 10; J. G. Jorna, 1.1. verpl., Rijnsb.weg 10; M J. Hoog kamer-Dlels, hulp 1/d hulsh.. Bees tenmarkt lil; S. A. Clous, constnuotie- bankwerker, Soembastr. 63; E. van der Net. klnder'verzorgster. Zoeterw singel 99; A. J. Boerjan. verpleegster. Rynsb.weg 10; C. H. van Wynen, verpleegster, Rynsb. weg 10; C. Swaab, verpleegster, Rijnsb. weg 10; I. C. Blemond, 1.1. verpleegster, Rynsb.weg 10; A. J. G. Ridder, opticien, J. v. Goyenkade 19; W. Bosman, W. Sin gel 79; L. W. van Herwaarden. W. Singel 8; C. van Leeuwen, militair. Roodborststr. 39; C. M. J. Maaskant, Kondngstr 7; E. Oas- pers-Bokstyn, Rijnsb.weg 99; K. Meyer, radio-technicus. Rapenburg 116; C. E. Ho gen boom. strijkster, H. Geesthofje 9a; C. H. Mulder, kant.bediende Maredijk 111; A Nauta, 1.1. verpleegster, Rynsb.weg 10; G C J. van Hagen. Herengracht 12a: A. van Amerongen-Van Praagh. boekhoud ster, Haarl str. 195; A B. Faber. Kore- vaarstraat 23; L E M. Klel-pooil, Boer haave] aan 27; E. Raden Noerhadl. Haag- weg 33; E. A. Kersbergen. Haarlemmerweg 12; C. R Laan, Rijnsb.weg 163; A van Wolde. magazynchef Hooigracht 66; C. Oudshoorn, kant.bediende. St. Joris&teeg 32; E. M. Lange veld. Leuvenstr 45; E. van der Valk. verpleegster. De M. van Streef kerkstraat 52; H. Pet l.l. verpleegster. He rensingel 47; S F M Mens. Gerrit Kas- teinstraat 50; L. van Vliet, klnderverzorg- ster. Herenstr. 10; A. M. C H. van der Eerden Haagweg 38. VERTROKKEN R. s>iedere-Van der Mark en fam Jou- bertstraat 28a, naar Katwyk, De W. Male- fjjtstraat 57; J. W. van der Haas en fam., Rijtnsb weg 10. naar Zaandam, 2e Harenm. dw.straat 8; N. Beck, W armonderweg 9, naar Doom, Geziohtslaan 27; G. van den Hengel, Mezenstr. 2, naar Hilversum, Alb. Perkstr. 75; L. Hafkamp. Maredyk 149, Oegstgeest, De Kempenaerstr. 80; P. de Graaf, Staalwljkstr. 4, naar Zeist. Utrecht- seweg 69; A. M. T. van Paridon. Haagweg 166, naar Amsterdam, Prinsengracht 257II; E j. S. Hulst, Rijnsb.weg 10 naar Oegst geest, Toorenveltstr. 21; A. Bumtsma-Van Leeuwen. Voorstr. 28. naar Warmond, Norremeerstr. 2; T. L. Voortman.. Meer hof 7, naar Brmelo, Legerplaats; J. H. J. Meienhorst, Diefsteeg 1, naar Haarlem, Velserstr. 91; M. Sander, Boisotkade 2, n. Wassenaar, Schouwweg 65; A. F. C. M. Borsten, Kapteynstr. 46, naar 's-Graven- hage, Th Schwenckeistr. 16; A. H. Scholte, Lammenschans weg 6. naar Breda, Konin ginnestraat 62; A. Tierolf-Vlaar, Herenstr. 73. naar Wassenaar, Santhorst!aan 59: J. C. Kokx, Haagweg 13, naar Brammen, Ann- hemsestraat 60; P. A. den Hartog. Bos hui zerk ad e 109, naar Noordw-hout, Dr. Schaepmanlaan 41; A. E. Verbrugge, Morsweg 138, naar '6-Graivenhage, Lo-be- lialaan 126; C. J. T. Mo6®ou, Rijnsb.weg 10, naar 'a-Hertogenbosoh. v, d Doessingel 32; B. E J. Bax. Leeuwerik»tr. 2. naar Hazerewoude, Rhynenburgb 10; F. A. de Gelder, Nwe Rijn 9, naar Vreeland., Bo6- laan; G. M. T. Tobé, Hooigracht 11-29, n. Sohledom, Kam. Onneslaan 110a I; K. L. Bakema. Plantsoen 9. Errnelo, Elspeterweg 190; J. M. S. van Kempen. Breestr. 122, naar Oegstgeest. Piet Heinlaan 14; F E. Pels Ryoken, Rapenburg 12, naar 's-Gra- venhage, Haagsestr. 91-; H. J. Homborg, Pr. Wilhelm.str. 16. naar Oegstgeest. Su- matrastraat 26- F. J. Linde, Stadhouders- laan 32, naar Bussum. Radboudlaan 8; P. J Mak. G- Doustr. 7. naar Enschede. G. J. v. Heekstr. 294; A. H. Visser. De Genestet- straat 4, naar Dongen. Kard v. Rossum- straat 11; W. C. Langezaal. St. Ryn 7, n. Gouda, Koekoekstr. 67; E N. ter Beest. Lomboketr. 53, naar Arnhem, Velperweg 147: R. Westhoff. Gasstr. 18. naar Rijswyk, Z.-H., Julialaantje 24; L. U. de Sitter. Roomburgerlaan 2 naar Amsterdam. Brou wersgracht 220; P. Martinez. Roodborststr 35, naar Oegstgeest, WLlhelminapark 31: J. A Schipper, Apoth.dijk 35, naar 's-Gra venhage Bankastr. 20; T. A Kop, Beatrix- straat 34, naar Zandvoort. Zandv.laan 206; A J. Zwetsloot, Haarl weg 2. n. Voorhout, Herenstr. 45; A. A. Zwetsloot, Haarl.weg2, naar Voorhout, Herenstr. 46. GEVRAAGD Te huur gevraagd bedryfs- rulmte. (werkplaats met op slagruimte). Brieven bur. v. d. blad onder no. 6639 k, Gevraagd flink meisje voor 2 hele en 4 halve dagen. Thorbckestraat 17. Leiden. Werkster gevraagd voor kan toor en huishouding. Twee halve dagen per week. Aan melden: Hogewoerd 12. Heer (academicus) zoekt kamers. Voorkeur ongemeubi leerd (wel gestoffeerd), zonder pension, met gebruik van bad en telefoon. Aanbiedingen bur. van dit blad no. 7042 k. Weduwnaar zoekt zit-slaap- kamer. gestoffeerd of gemeub. Liefst centr. en met douche- gebruik. Soederhulzen. Hoge woerd 177. Gevraagd net meisje voor de huishouding. Voor hele of halve dagen. Mevr. Stlkkelo- rum, Jac. Catslaan 12. Lelden Thuiswerk. Jongeman (min der valide) vraagt thuiswerk. Onverschillig wat. Brieven bur. van dit blad no. 7057 k. Spoed. Twee Jongemannen zoeken kosthuis met grote vrije kamer. Event, alleen met warme maaltijd. Brieven bur. van dit blad no. 7059 k. Te koop gevraagd een goede woning of villa, welke binnen afzienbare tijd ledig ls te aan vaarden. te Sassen helm of om geving. Kan ook ruilen met Bllthoven. Brieven bur. v. d. blad onder no. 9408 k. Te koop gevraagd goed woon huis. maandhuur. voor beleg ging. Te Sassenhelm of omge ving. Brieven bur. van dit blad onder no. 9407 k. Thuiswerk gevraagd, even tueel plakwerk of schrijfwerk. Brieven bur v d blad onder no. 7066 k. Heer zoekt per 1 febr. voor tijdelijk slaapkamer. Brieven met opgave van condities bur. van dit blad no 7104 k. Te koop gevr. een babycom mode. Brieven bur. van dit blad onder no. 7125 k. B Gevraagd in brood- en ban ketbakkerij net meisje voor de winkel. Luxe Bakkerij P. L. Ahsmann. Hoge Rijndijk 118, Lelden. Tel. 26939. Aanmelden na 6 uur. Enkele meisjes gevraagd. Leeftijd tot 16 Jaar. Aanmel den: Maredyk 165, Lelden. Wegens dienstpl. der tegen woordige, vergevorderd 2e of le banketbakkersbedlende. Banketbakkerij L. P. v. Egmond Vliet ZZ. 14, Rijnsburg. Telef. 2634. By geen gehoor 3597^ Gevraagd voor seizoen-hotel in Noordw. a. Zee. ervaren kookster en kamermeisje-ser veersters. Intern. Goed salaris. Br. bur. v. d. blad no. 9445 k. Meisje gevraagd voor enige ochtenden per week. Adres: Mevr. van Ruiten. Kort Rapen burg 12. AANGEBODEN Te koop een goed ond. meis- JesriJwiel. 's Avonds na 7 uur. Burggravenlaan 117. Dressoir, naalmach.. elektr. boortol, ladekastje, mahonie chiffonnière, prima bad. Phi lips radio, stoelen, grote ronde uitschuif taf el met 5 bladen, prima bankstel, mahonie leg kasten. W. F. Kooreman, Nieu we Rijn 9. t.o. V. en D. Telef. 23261. Mooi bewerkt Mechels dres soir. 6 eiken leeuwekopstoe- len. zware tafels. In- en ver koop. W. F. Kooreman. 9 Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D., tel. 23261. Aardappelen. Prima Bevelan ders en Meerl anders .puik best 16 ot. kilo. Woensdag op de Botermarkt, over Lunchroom Snyders. Te koop prima gezonde broedpoppen kanariesOude Singel 156. 2 x b. Te koop z. g. a. n. elektr. kacheltje. 2 staafs. 220 Volt.. Ruton. Prijs f 20. Berkenkade 24. Leiderdorp. Aangeb. te Voorschoten 2 ges tof f. kamers, voorzien van stookgelegenh. Koud en warm water. Brieven bur. van dit blad onder no. 7142 k. Te koop sportieve meisjes- mantel, muisgrijs, en enkele wollen truitjes, alles maat 42. 's Avonds na 7 uur. Nieuwe Beestenmarkt 30. W.A. autoverzekering. Pros pectus met Inlichtingen ge vraagd voor verzekering van nieuwe personenauto. Brieven bur. van dit blad no. 7026 k. Te koop In prima staat H.E. stofzuiger met alle hulpstuk ken. 127 V. Prijs f40. W de Zwygerlaan 131, Lei den. Overhemdenreparatie. Alle voorkomende reparaties wor den door ons verzorgd, zowel voor popeline als nylon. In ongeveer 14 dagen gereed. He renmodemagazijn Waraecke. Stationsweg 4. Lelden. Bankstel, kachels, radio en bur.. Prima bankstel, moet overtrokken worden f 95. radio's f39. naaimachines f27.50. bu reaus. tafels fauteuils, haar den. pracht gasfornuizen, gas stellen, brandend te zien. Nieuwe Ryn 60. Let op no. 60. Telef. 22150. Elektr. Frldor wasmachine met wringer als nieuw. Tevens Mercedes elektra schrijfmach. Pracht T.V. apparaat. Nieuwe Ryn 60. by hoek Hooigracht. Biedt zich aan huishoudster 44 j., by 1 of 2 heren. Liefst zakenman. Brieven bur. van dit blad onder no. 7053 k. Biedt zich aan Juffrouw, 44 J.. voor dag en nacht, liefst ln café of iets dergelijks. Brieven bur. van dit blad no. 7052 k. Aangeb. gemeub. zlt-slaap- kamer, eventueel zit- en slaapkamer, str. w., diepe leg- hangkast. in rustig gezin. Douche aanw. Omg. Burggra venlaan. Brieven bur. van dit blad onder no. 7058 k. 3 Aceordeonllefhebbers! wy hebben accordeons vanaf f2.- p. w. met 3 maanden gratis les. Gitaar en banjo vanaf f 1 p. w. Accordeonhandel John Boelee, Heemskerkstraat 84, Lelden, tel. 20928. Polshorloges vanaf f 1.p. week. Gouden ringen, pendu les. Prima kwaliteit. Billijke pry zen. Plasmeyer, Storm Buy- singstraat 33, tel. 32173. Ter overname aangeb. een bontcape (Austr. Wallabee), ln uitstekende staat, f 85.Te bez. heden tussen 6—8.30 uur. Lorentzkade 41. Enige grote schilderyen, w.o. Violist (W, Lotü) f75.—. Zee gezicht (Hans Lentemann) f 175.Grote metalen mod. zesarms kroon met lichtgroene kelken .spec. ontw. f 100. Telef. 25212. Na 7 uur nam. Een zonnig humeur door een goed bed! 1-pers. f52.50. 2-pers. f 78. Auping Pullmann, Epeda. schuimrubber, kapok. U vindt ze bij „De Kleine Winst", Haarlemmerstraat 51. Solex Standaard f 333.p. m. f 17.30. Solex de Luxe f395.-, p. m. f20.24. Inclusief All Risk verzekering. Service Station Gebr. Huisman. Hogewoerd 66—68. telef. 31292. Gloednieuwe voor export be stemde stofzuiger f89.50, was machines f 135.Belde met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrleks- kantoor Spul 214. Den Haag. telef. K 1700. 11.34.91; b. g. g. 11.53.96. Nieuwe babybox met ver hoogde vlonder en telraam f 17/75. Plastic boxmatrasje f7.95. Kinderstoel f 17.25. Hooglandse Kerkgracht 40 A Leiden, telefoon 22287. V Dubbele vreugde tan Uw kindje heeft U door een leuke foto t€ laten maken bij de KinderfotograafStudio Koop man. Hooigracht 96. tel 31701 Drie vlotte briefkaartfoto's vanaf f3.75 Sleutels by maken! Lips, Yale, auto-contact en voor deursleutels. Klaar terwijl U wacht! Stalen kruiwagens met luchtbandwiel tegen oude pry- zen. A. J. HartwUk. Nwe Bees tenmarkt 79. Leiden. Telef. 26627. ift: Luxe herenhuizen met en zonder garage. Vrije vestiging, te Noordwijkerhout. Koopsom van f 37.000f 42.500. Ruime hypotheek. H. J. Cramer en Zn. makelaars. Afd. Nieuwbouw A. J. Ruijter, tel. K 20 - 66272. Bijkantoor Leiden K1710 32295. Riante herenhulzen met en zonder garage, vrije vestiging, Oegstgeest. Koopsom f 28.750 en f 32.500. Ruime hypotheek. H. J. Cramer en Zn., make laars. Afd. nieuwbouw A. J. Ruijter, tel. K 20 - 66272. Bij kantoor Leiden K1710 - 32295. 0\erhenidenrep. Boorden vernieuwen f 2.00. boorden met manchetten f 2.50. Brieven bur. van dit blad no. 7062 k. Te koop 3 arbeidershuisje» in goede staat. Brieven bur. van dit blad no. 7075 k. Aangeb. breimachine, I. p. s. Gratis les. T. e. a. b. Tevens kippenhok met vijf hennen. Te bevT.: Jansen, Jullanakad» 22. Lelden. Naaimachines. Voor goede naaimachine of repara tie naar het vertrouwde er vakkundige adres: Deme_v Haven 7, Leiden, telef. 253K Waaigat 17. Katwijk aan Zk. telefoon 2278. Spoed. Vertrek Philips ra dio. type BX 400 nieuw. f95. Damessportfiets kleur grijs m, handremmen, prima staat f95 Elektr. gram. met pick-up f25 Sleestofzulger 125 V. f 25. Zeegersteeg 4 (bij de Kaiser- straat) Te koop Voik-sauto, bouw jaar 1949. Prijs f 1200 Kloo»- Ier 20. Tel. 30640 of 26261. Te koop Skoda, bouwjaar 1947. prijs f575. Klooster Telef. 30640 of 26261. Te koop Citroen Sport. Bouwjaar 1948. Zuinige wagen Prijs f 725.—. Telef. 30640 cl 26261. Klooster 20. DIVERSEN Uw gezondheid Is g""11 waard! Dak-, muur-, vloer-, goot-, keldervocht tast alle» aan. Vraagt omschrijving F*- de Jong Boom. vocht expert*, Sloten. Telef. 020 81413. H'onlngruil. Aangeboden vry huls, kamer, slaapkamer, douchecel, gang, keuken, wc- tuin met schuur, voor groter of 3 kamerflat. Br. onder n4 6760 k bur. van dit blad. Wonlngrull. Spoed. Van Am sterdam naar Lelden ol Haar; lem. Aangeb. 2 grote kamers, kleine kamer, keuken. 2 bal' kons. Gevr. Iets dergeiyks. Waardgracht 105, Lelden. Woningrull Rotterdam- Lelden. Aangeb. vrije 4 kamer woning f 45. Gevr. 4-5 kamer woning. Leiden of naaste om geving. Brieven bur. van blad onder no. 7046 k. Heren bezoeken kapsalon Morspoort voor haarknippen naar wens! Uw kapper in Lel' den. Ernest Langezaal. l»-j Binnenvestgracht 29 nM»1 wijkgebouw.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8