Een invaliditeitsverzekering voor loontrekkenden (collectief) AAMBEIEN Premie ongeveer 2.5 procent van het premieplichtig loon Bescherm Uw haar tegen schadelijke weersinvloeden met -haarorème. TOEGEDIENDE HOEVEELHEID NARCOTICA WAS DODELIJK.. Zaak Schokking: „vuile politiek" 35ste jaargang Dinsdag 22 januari 1957 Derde blad no. 29042 S.E.R. adviseert: (Speciale berichtgeving) De Sociaal Economische Raad heeft, zoals wij reeds berichtten, op rerzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de Staatssecretaris van Sociale Zaken een advies opgesteld inzake de her- jiening van de invaliditeitsverzekering. De uitkeringen, waarin de thans nog van kracht zijnde invaliditeits wet voorziet, kunnen namelijk niet meer redelijk genoemd worden, o.m. daar zij afhankelijk zijn van de premies. Een geheel nieuwe opzet waarbij als basis voor de uitkeringen een bepaald percentage van het dagloon is aangenomen is dus wenselijk geworden, temeer ook daar de huidige regeling slechts gevallen van totale invaliditeit kent en geen gradaties van invaliditeit. Vallen thans ook de z.g. zelfstandigen onder de werkingssfeer van de invaliditeitswet, het uiteenlopen van de behoeften van deze zelfstan digen aan een voorziening tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en de te verwachten moeilijkheden bij de inning van de premies van de :elfstandigen met lage inkomens, maken het aldus de SER —'Onge wenst ook hen in de verplichte invaliditeitsverzekering te betrekken, :odat geadviseerd wordt deze verzekering, die dus een verbetering zal brengen in het „sociale voedsel-pakket" van de loontrekkenden, tot de loontrekkenden inclusief het overheidspersoneel te beperken. Deze vernieuwing in de invalidl- ^verzekeringsgedachte houdt 2 opmerkelijke facetten in. Ten eerste Mt zij tot een beperking van de liring van verzekerden (de zelfstan i{gen toch worden buitengesloten) \etgeen in tegenstelling is met het :n zo ruime mate na de oorlog ont- ikkelde sociale verzekeringsstelsel, lat juist uitbreiding heeft gegeven tan de verschillende groepen van ■erzekerden, een streven, vaak om schreven als te zijn „van wieg tot het paf". Ten tweede zal volgens het ivies van de S.E.R. het overheids personeel straks wel rechten op in- saliditeitsuitkeringen ingevolge de deuwe wet kunnen laten gelden. GROTE TECHNISCHE MOEILIJKHEDEN. Het zal overigns nog tal van hoofd brekens kosten, hoe men zal hebben te bandelen met de oude aanspraken (van lelfstandlgen). Verder zal het pensioen - rtld van het overheidspersoneel in leval van Invaliditeit aangepast -oeten worden ter vermijding van on- ewenst geachte cumulaties bij de uit- erlngen. De technische vormgeving zal dus nog grote moeilijkheden met zich bren gen, temeer daar het afwikkelen van de thans vigerende regeling zeer las tig zal worden. Reden waarom het zeker wel een drie (of meer) jaren zal duren, voordat de nieuwe invaliditeits verzekering ingevoerd zal kunnen worden. Aangenomen mag verder worden, dat eerst de thans nog door de S.E.R. te behandelen weduwen- en wezenverzekering, waarover binnen kort .en advies uitgebracht zal wor den, in werking zal treden en daarna pas de invaliditeitsverzekering. Een pi emi- en uitkeringsloongrens, ge- jk aan die van de ongevallenwetten, ordt door de S.E.R. gewenst geacht, a?ewenst daarentegen dat voor zelf- 'andigen ook naar de mogelijkheid zal orden geopend, dat zij vrijwillig tot de erzekering kunnen toetreden. Gevaar reigt dan toch, aldus de samenstellers an het rapport, dat slechts degenen, ier gezondheidstoestand doet verwach- an, dat zjj te eniger tyd recht op de restaties der verzekering kunnen doen slden, zullen toetreden. De raad acht het echter aanvaardbaa.r at wel de mogelijkheid wordt geopend in vrijwillige voortzetting der verzeke- ng door degenen, wierr verplichte ver kering e eneinde neemt, een en ander ader bepaalde waarborgen. Enige leden m de Raad achten een dergelijke vrjj- llllge verzekering echter in strijd met i opzet van het geheel. VIER KLASSEN. De S.E.R. meent verder, dat de onder- ivige verzekering slechts dan een rede- te compensatie van door invaliditeit ïroorzaakte loonderving geeft, indien de itkeringen verband houden met het (derfde loon en met de mate van in- sliditeit. (Thans zoals reeds geme- loreerd, houden deze verband met de remie-stortingen) Voorgesteld wordt vier klassen van Siliditeit (medische en praktische be ren verhinderen een fijnere inde- in te voeren, en wel volgens vol- inde tabel: Uitkering in percentage dagloon 0% 20% 45% 70% Waarschijnlijk zal zo wordt ver der in het advies opgemerkt de premie in de orde van grootte van 2,5 pet. van de premieplichtige loonsom liggen, gelijkelijk voor rekening te nemen door werknemer en werkgever. De economische repercussies van invoering der verzekering hangen sa men met de economische situatie op het tijdstip, dat invoering overwogen wordt, aldus de S.E.R. In verband daarmede heeft de Raad zich in zyn advies onthouden van het uitspreken van een oordeel over de bij de invoe ring te nemen loonpolitieke maatrege len. Overeenkomstig de organisatiewet Sociale Verzekering zal de invaliditeits verzekering door de bedrijfsvereniging dienen te worden uitgevoerd. Om te waarborgen, dat ten aanzien van de invaliditeitsschatting en de beoordeling van de revalidatiemogelijkheid gelijke maatstaven worden aangelegd, dienen coördinatiemaatregelen ten aanzien van de medische beoordeling te worden ge troffen. Het idee de premie per bedrijfsvereni ging vast te stellen, heeft overigens in de Raad geen meerderheid kunnen ver werven. Het gevolg hiervan zou namelijk o.m. zijn, dat niet onbelangrijke ver schillen in de premie-hoogte zouden kunn enontstaan, hetgeen ongewenst geacht werd. Het instellén verder van één centraal beoordellngsorgaan (omvattende dus o.a. één centrale medische dienst) heeft eveneens meeer nadelen dan voordelen. Hiervan heeft men dus afgezien en slechts geadviseerd tot het instellen van een coördinerend lichaam. Dit orgaan zal dus toezicht dienen te houden op de medische diensten der verschillende be- stanties uitgebrachte adviezen zullen door dit centrale orgaan beoordeeld wor den. waarna zij weer in handen zullen worden gesteld van de bedrijfsvereni- gingen. REVALUDATIE. Tot herstel of ter vergroting van de arbeidsgeschiktheid dient aldus het advies de mogelijkheid te worden ge- Invaliditeits- klasse 1. 0%— 25% 2. 25%— 50% 3. 50%— 75% 1. 75%—100% AANPA8SING LOONINDEX Aangezien loonwijzigingen tijdens de itkerlngsduur de omvang van loonder- Jig beïnvloeden, kan de doelstelling in de verzekering slechts ten volle 'orden verwezenlijkt door aanpassing m de uitkeringen aan de wijzigingen de algemene loonindex. Nu met de invoering van de Algemene Jderdomswet de ouderdom als een ifstandige oorzaak van inkomstender- ag is aangemerkt, is er volgens de SR geen reden daarnaast na het be tóen van de 65-Jarige leeftijd een ver ding wegens loonderving uit hoofde «a invaliditeit toe te kennen. De be token uitkeringen waren daarom bij bereiken van de 65-jarige leeftijd beëindigen. Cumulatie verder van uitkeringen schtens de invaliditeitsverzekering «t uitkeringen krachtens de ongeval- Ti- en ziekengeldverzekeringen dient 'worden voorkomen. OMSLAGSTELSEL Gelet op het collectieve karakter der bekering en op de vaststelling van de toeringen als een percentage van het ligt het in de rede zo meent de ïR ook de premie uit te drukken in si percentage van het loon, zoals dit omschreven in paragraaf 2 van de firdinatiewet Sociale Verzekering, met ta verstande, dat het deel van het «n, dat, uitgaat boven de premieloon- *ns, voor de premieberekening niet in '-nmerking wordt genomen» opennd, dat krachtens de verzekering genees- en heelkundige behandeling en andere voorzieningen, zoals omscholing, hulpmiddelen e.d. worden verstrekt. De beslissing hieromtrent dient aan het uitvoeringsorgaan te worden overgela ten. Op weigeringen wil men het stellen van sancties mogelijk maken. De vraag verder, aldus het advies, of het aanbeveling zou verdienen de zie kengeld-, invaliditeits- en ongevallen verzekering tot één wettelijke verzeke ring tegen geldelijke gevolgen van ar beidsongeschiktheid samen te vatten, heeft de SER niet expliciet behandeld, omdat een dusdanige unificatie de in voering van de noodzakelijke verbete ringen in de invaliditeitswetgeving on getwijfeld zou vertragen. LANGDURIG BERAAD. Dateert het hierboven genoemde ver zoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de Staatssecre taris van Sociale Zaken (destijds nog resp. de heren Joekes en Van Rhijn) van 25 juni 1952, einde verleden jaar pas werd door de speciale sub-commis sie van de sociale commissie van de SER het advies geconcipieerd, terwijl het door de SER zelve medio januari 1957 werd besproken en vastgesteld. De lange duur van de gehele proce dure vindt volgens het rapport recht vaardiging in het feit. dat de Raad ge meend heeft zijn advies over de ouder- domsverzekering en het invaliditeits verzekeringsadvies niet tegelijkertijd te moeten voorbereiden, niettegenstaande de nauwe band tussen beide verzekerin gen. Aangezien verder een herziening van de ouderdomsverzekering het meest urgent moest worden geacht, heeft de SER aan het te dien aanzien uit te brengen advies voorrang verleend. Ten slotte kwam bij de voorbereiding van het advies de wenselijkheid naar voren van een belangrijk gewijzigde opzet van de invaliditeitsverzekering, waarvan de consequenties op verschillend terrein moesten worden onderzocht, zodat ook dit een snelle totstandkoming van het onderhavige advies belemmerde. Het aan de huidige Invaliditeite- wet ten grondslag liggende invali- diteitsbegrip, krachtens hetwelk invaliditeit is vermindering van het produktief arbeidsvermogen tengevolge van een functiestoornis, en de daarin genoemde maatstaven voor het vaststellen van het reste rende arbeidsvermogen, kunnen ook als uitgangspunten voor de nieuwe verzekering worden aanvaard. Voor wat betreft de omvang, welke de vermindering van het produktief arbeidsvermogen moet hebben bereikt, voordat invaliditeit in de aan der wet aanwezig is, is een wijziging gewenst, zodat ook bij gedeeltelijke invaliditeit aan spraken ontstaan. Zo moest men o.m. schattingen ma ken over de te verwachten omvang van de verschillende groepen van gedeeltelijk invaliden, het geen een zeer moeilijke en langdurige kwestie bleek te zijn. Een studiereis naar Parijs, waar men reeds werkt met een systeem, zoals men straks ook in ons land wil invoeren, was zelfs noodzakelijk. Tegelijkertijd had men trouwens een advies op te stellen over de weduwen- en wezen verzekering. De SER stelt zich tenslotte voor t.z.t. een afzonderlijk advies uit te brengen over de materiële inhoud van de bij intrekking van de invaliditeitswet te treffen overgangsregeling, zowel voor de invaliditeitsverzekering als voor de weduwen- en wezenverzekering. In dit advies zal de SER dan tevens be handelen de financiering van de overgangsregeling en de regeling van de aanspraken krachtens de huidige invaliditeitswet. Wanneer dit laatste advies uitgebracht zal kunnen worden, is echter zeer moei lijk te zeggen, daar de technische moei lijkheden en beleidskwesties, die hier mede samenhangen, bijzonder groot zijn. Vermoed wordt tenslotte, dat de meer kosten voor de invaliditeitsverzekering een 100 a 150 miljoen per jaar zullen bedragen, doch de praktijk zal een en ander straks moeten bevestigen. (Ingez. Med.-Adv.) Proces tegen <ir. Bodkin Adams Er zijn gisteren harde woorden gevallen in het vooronderzoek tegen dr. John Bodkin Adams, de gisteren 58 jaar geworden huisarts uit Eastbourne, die verdacht wordt van moord op drie van zijn - ryke - patiënten. Het Openbaar Ministerie had een zeer bekend specialist uit Londen als getuige gedagvaard. En toen men dr. Douthwaite vroeg of de door dr. Adams voorgeschreven hoeveelheden narco tica misschien ongezond waren, kwam als een overigens wel verwacht, maar noch tans vernietigend oordeel dat geen patiënt ze zou hebben overleefd. veelheid narcotica, welke dr. Adams me- Openbaar ministerie sluit de keten Dr. Douthwaite had zijn. medisch- technisch oordeel klaar toen het Open baar Ministerie hem vroeg of de hoe vrouw Morrell had voorgeschreven ln de dertien dagen die aan haar dood vooraf gingen. gevolg zouden hebben gehad. Welk gevolg? ..De dood", was alles wat dr. Douth waite zei. En wat de tussen 8 en 12 november voorgeschreven narcotica betreft: ..De dood was het onafwendbaar gevolg", want de medicus Douthwaite rekende voor hoe sterk de dosering was opge voerd. In de laatste 13 dagen, tot 15 no vember 1950. kreeg mevrouw Morrell veertien maal zoveel heroïne als ln de hele maand oktober, driemaal zoveel morfine. In de laatste 10% maand van haar le ven kreeg mevrouw Morrell de fantasti sche hoeveelheid van 2194 grein verdo vende middelen Dr. Douthwaite gaf zijn oordeel over een op 12 november gedateerd recept voor totaal 113.5 gram paraldehyde - een sterk verdovend middel. Hij ver klaarde dat een vierde van deze hoeveel heid voldoende kon zijn om een volwas sen persoon te doden en dat er absoluut geen rechtvaardiging bestaat voor het toedienen van dit middel bij een patiënt die reeds in een coma verkeerde, want het coma zou er slechts nog dieper door worden. De in november gedoseerde hoeveel heden morfine en heroïne zouden alleen al dodelijk zijn geweest, want de tenge re mevrouw Morrell zou er, zo oordeelde dr. Douthwaite. maar een uiterst gerin ge tolerantie voor hebben kunnen bezit ten. En zo bouwde het Openbaar Ministe rie, met behulp van superintendant Haimarn van Scotland Yard, die in de morgenuren over zUn verhoren van dr. Adams had moeten vertellen, verder aan de last van bewyzen tegen dr. Adams: getuigen hebben verklaard dat de pa tiënte in een coma lag, andere getuigen hebben de opgesomde hoeveelheden nar cotica bevestigd, nu komt een getuige- deskundige voor het Openbaar Ministerie de eofftlusle trekken uit de feiten: een dodeiyke hoeveelheid Enige leden van het Poolse bal let, dat op het ogenblik in Engeland ve-toejt voor een serie voorstellin-l gen. geven een demonstratie. indrukwekkende Nieuw pleidooi voor wederinvoering Nederlands Prof. dr. Poerbotjaroko, van de Uni versiteit Indonesia, heeft aangedrongen op het wederinvoeren van de Neder landse taal op de scholen in Indonesië. Hjj zeide, dat het onderwijs in Indonesië 30 jaren werd achteruit gezet door hét afschaffen van het Nederlands op de scholen. Studenten, dde het Nederlands niet meester zijn, ondervinden vele moeilijkheden, daar de meeste weten schappelijke werken, die in het. Neder lands zijn geschreven, nog niet in het Indonesisch zijn vertaald. Met zijn betoog, dat in de ontwikke ling van de Indonesische taal geen voor uitgang ös geboekt, en dat er inplaats van vooruitgaan in feite een chaos is ontstaan, schaarde prof. Poerbotjaroko zich achter prof Soediman Kartohadi- prodjo. die kortgeleden als zyn mening uitte, dat de Nederlandse taal nog steeds noodzakelijk is voor het geven van col leges aan de Indonesische universiteiten'. Partij-politiek was richtsnoer bij de benoeming van de nieuwe burgemeester Tijdens de begrotingsdebatten in de Haagse Gemeenteraad heeft mr. De Lint (CH) gisteravond er aan herinnerd, dat de persoampagne van een Haags blad tegen de voormalige eerste burger van de stad in andere bladen terecht als „riooljournalistiek" is gebrandmerkt. „Deze nare affaire is uitgegroeid tot een politieke kwestie niet slechts van gemeentelijk, maar ook van landelijk belang. Voor de CHU kreeg zij in zoverre meer belang dan voor de andere par- tUen, dat het hier ging om het beleid en om het lot en de toekomst van een burgemeester van C.H.-huize", aldus spr. Daarom had de heer De Lint met waardering en erkentelijkheid kennis genomen van het standpunt,* dat prof. Romme t.o.v. deze affaire heeft ingeno men, in een radiorede op 9 maart 1966. „Na beschouwingen over de Jungsch- lager-affaire heeft prof. Romme de pa rallel getrokken en de wyze, waarop de actie tegen burgemeester Schokking werd gevoerd op voortreffelijke wijze ge analyseerd en aan de kaak gesteld. En zijn conclusie was voor geen verschil lende uitleg vatbaar: hier hebben wij nu vuile politiek in optima forma", zo zei de heer De Lint, die dit van actueel belang achtte, omdat het die vuile poli tiek is geweest, die inderdaad het heen gaan van burgemeester Schokking tot resultaat heeft gehad en omdat als ge volg hiervan de vraag actueel is gewor den, op welke wijze de regering in deze vacature zou gaan voorzien, een vraag, die pas onlangs tot oplossing ls gekomen. „Die oplossing heeft binnen onze ge meente, met name in Schevningen, tot enkele heftige repercussies geleid", al dus spr., die te kennen gaf, dat men de voorzienng in deze vacature niet los kan zien van de wijze, waarop en de omstan digheden waaronder die vacature is ont staan" „In verband met het karakter van de Haagse vacature, zoals zij door ab normale middelen kunstmatig is tot stand gebracht, hadden wij gehoopt op het inzicht van de andere politieke partijen, dat zij daarvan geen voordeel zouden willen trekken, omdat men van een ieder, die vuile politiek als zodanig onderkent, mag verwachten, dat hy zal helpen te voorkomen, dat daardoor schade wordt geleden. Wü betreuren het, dat men de CH Unie deze schade toch heeft laten lyden, zoals wU ook het rumoer betreuren tussen protestan ten en katholieken, dat daardoor is opgeroepen. Wy misgunnen dat succes aan hen, die daaruit politieke munt willen slaan. Wij vertrouwen er op, dat vuile poli tiek uiteindelijk toch niet gedijt", aldus de heer De Lint, die tenslotte mede deelde, grote verwachtingen te koes teren van de persoon en van de capa citeiten van burgemeester Kolfschoten. In de gisteravond voortgezette verga dering van de gemeenteraad van 's-Gra- venhage heeft de VVD-fractieleider, mr. Mens Fiers Smeding, tijdens de begro tingsdebatten de verontrusting gesig naleerd, welke in Den Haag heeft be staan over het feit, dat de regering blijk baar wèl in staat was, om binnen enkele maanden een nieuwe burgemeester van Amsterdam te vinden, och eerst na ruim vijf maanden in de Haagse burgemees tersvacature kon voorzien. „Men had mogen verwachten, dat de lange duur van de besprekingen hierover in de mi nisterraad slechts het gevolg was van het zoeken naar de beste kandidaat, los van partij-politieke overwegingen, welke naar de mening van onze fractie geen rol mogen spelen bij een benoeming als deze", aldus spreker. „1000 textiel" een sprookje! GROSSIERS BEURS IN R.A.I.-GEBOUW (Van onze Haagse redactie) Gistermorgen opende de zesde fede ratieve textielgrossiersbeurs haar poorten in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam. Het waren zeer aantrekke- iyke poorten! Otto Keyzer had in de grote ontvangstzaal een winkelstraat- décor gecreëerd, suggestief en ruimte suggeerend. dat al dadelqk de sfeer van deze beurs aangaf. Na een korte begroeting van de heer B. Voorzanger, gaf de voorzitter van de Federatieve Téxtielgrossiersbeurs. de heer F. H. W. Klein Bog. een korte uiteenzetting over de positie van de textielsituatie in ons land. Door de be trekkelijk geringe prijsstijging van tex- tielprodukten. die in de toekomst echter zal toenemen, is er momenteel grote vraag naar textiel, zowel van de zijde van de consument als van de detaillist. Daarom vervult de groothandel hier een belangrijke taak door het aanleggen van grote voorraden, zowel uit de bin nen. als de buitenlandse produktie. Hierna opende dr. M. J. Prinsen. Com missaris der Koningin in Noord-Holland, deze zesde F.T.G.-beurs. Hij legde er de nadruk op. dat het textielverbruik als het ware een graadmeter is van de economische toestand van het land. Op de textielproduktie heeft het wereldge beuren een grote invloed. Een invloed, die ook Nederland ondergaat, daar het grondstoffen moet importeren en een deel van het afgewerkte produkt expor teert. Verheugend vond spreker de steeds duidelijker wordende samenwer king tussen techniek en kunstenaar, waarvan deze beurs een duidelijk beeld geeft. Hierna werd de rondgang begonnen, in een straat met model-étalages. Inder daad juweeltjes van étalage-kunst die onder leiding van de heer Keyzer door hem en verschillende medewerkers was ingericht. Leipziger Messe 1957 Nederland zal met 1700 vierkante meter expositieruimte op de komende Leipziger Messe. die van 3 tot en met 14 maart a s. zal worden gehouden, ver tegenwoordigd zijn. De beurs zelf zal 275.000 vierkante meter stadsruimte be slaan. Het vorige jaar nam de Messe 265.350 vierkante meter in beslag Goe deren uit veertig verschillende landen zullen worden tentoongesteld in zestien beurshuizen, twee en twintig beurs hallen en zeventien paviljoens, terwijl ook in open lucht exposities zullen wor den ingericht. Granaat op Formosa ontploft: 28 doden Door het ontploffen van een granaat zyn zondag in Midden-Formosa 2S men sen om het leven gekomen en 19 zwaar gewond. De ontploffing ontstond toen van een aantal granaten, die soldaten na een schietoefening weg brachten, er een op de grond viel. Er vielen ook slachtoffers onder een menigte burgers, dl© ln d© buurt naar schroot zocht. Hij zeide, dat ztfn fractie het, met de meerderheid van de burgerij, be treurt, dat partijpolitiek, naar nu biykt, juist richtsnoer is geweest by de on derhandelingen in de Minstcrraad, waardoor een wyziging in de samenstel ling van het college van B. en \V. is ontstaan, welke niet kon worden voor zien bü de benoeming van de wethou ders. „De politieke verhoudingen in het college zyn tengevolge daarvan scheef getrokken", aldus de heer Mens Fier» Smeding. (Ingez. Med.-Adv.) 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Dit tabletje glas water is alles wat U nodig hebt. Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. Een universiteit voor Zwolle? B. en W. van Zwolle vinden het noodzakelijk, dat er van gemeentewege naar gestreefd wordt om in Zwolle een inrichting voor hoger onderwys te krygen. By het streven om Zwolle in het bezit van een universiteit te doen komen overwegen B. en W. o.a. dat de bestaande universiteiten en hoge scholen in ons land niet meer vol doende in de behoefte aan academisch gevormde personen kunnen voorzien. Aangezien in het oosten van Neder land een instelling van hoger onderwijs ontbreekt, achten B. en W. het redelijk dit tekort thans op te heffen, zy wijzen hierbij o.m. op de centrale ligging van de stad, de opbouw en het intellectuele niveau van haar bevolking en de naby- heid van de in ontwikkeling zynde IJs- selmeerpolders. Niet slechts een regio naal. doch ook een landelijk belang zal ermede gediend zijn wanneer de sprei ding van universiteiten op rechtvaardi ger wijze zal geschieden, menen B. en W. Het zal ook bevorderen dat een on gewenste concentratie van de bevolking in het westen tegengegaan wordt. Henry Arends: dirigent N. H. Phil. Orkest In de gistermiddag gehouden be stuursvergadering van de Stichting Noord-Hollands Philharmonisch Orkest te Haarlem ls benoemd tot dirigent de heer Henry Arends, assistent-dirigent van het Concertgebouworkest te Am sterdam. De benoeming gaat op 1 sep tember in. De heer Arends volgt Toon Verhey op. die wegens gezondheidsrede nen zijn functie op 1 januari jl. moest neerleggen. De nieuwe dirigent, die op 8 mei 1921 is geboren, heeft in Maas tricht diverse plaatselijke koren geleid. Hij volgde dirigentencursussen van de Nederlandse Radio Unie en soortgelijke in Salzburg en is leider geweest van ko ren en een orkest van Philips in Eind hoven Sedert september 1953 is hij ver bonden aan het Concertgebouworkest t£ Amsterdam. Huiszoekingen' in Bandoeng OP GROTE SCHAAL De woordvoerder van het leger ln Djakarta heeft medegedeeld, dat in het afgelopen weekeinde door de militaire politie en Staatspolitie in enkele w-yken van Bandoeng, de pro vinciale hoofdplaats van West-Java op grote schaal huiszoekingen zyn verricht voor het opsporen van ver borgen wapens. Deze huiszoekingen waren een onder deel van de pogingen tot herstel van de veiligheid in deze provincie. In Djakarta werden tijdens razzia's, welke sedert vrijdag j.l. door de militai- I re politie werden gehouden, 25 perso nen. onder wie drie officieren van het leger, aangehouden. Volgens de woord- I voerder zullen de razzia's in nog andere delen van de stad worden voortgezet. Hij was evenwei niet bereid mede te delen of zij verband houden met de 1 mislukte staatsgreep van kolonel Loebis. doch zeide wel dat zich onder de arrestanten personen van buiten Dja karta bevinden, die naar wordt gcmeè-.d ■Uid-zij.» van gewapende benden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7